Sint trotseert de tijdgeest Ktn nan Weer Noord-Ierse kinderen naar Nederland GeSd §©ït®«i Wij hebben Sinterklaas meer nodig dan onze grootouders „ROMANTIEK IN 1975" ONZE PUZZELRUBRIEK TIft DECEMBER met zijn vele feestdagen, is eigenlijk nog de enige maand dat de oerliollandse gezelligheid hoog tij viert. Eeuwenlang was de gezelligheid in ons land een heilig goed. De schilderijen van Jan Steen en Pieter Breugel getuigen daarvan en waar vindt men meer ge zellige avondjes dan in de Camera Obscura? Niet toe vallig is Sinterklaas de enige heilige die de Reformatie heeft overleefd en is zijn feest nog steeds onze enige nationale feestdag die echt gezellig is. Het gezelligheidskarakter van onze openbare samenleving; is de laatste de cennia grondig veranderd. We hebben afstand genomen van vele vaste vor men, tradities, gewoonten, maniertjes, die door de eeuwen heen ons beeld van de huiselijke gezelligheid hebben bepaald. De gezelligheid van het burgerlijk tijdvak is in diskrediet, zeker bjj de jon geren, die gegrepen worden door de mogelijkheden die de moderne amuse mentsindustrie biedt. Maar wat in deze moderne, vrijgevochten samenleving ook allemaal overboord is gegooid, de positie van Sint Nicolaas is onaan getast gebleven. Wat de mensen in de eerste plaats zoeken, is verbondenheid met an deren. En die verbondenheid zal men altijd het sterkst voelen in de beslotenheid van het gezin. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. „De opstelling en het stemgedrag van de D'66 fralttie bij het abortusdebat op 5 november heb ben mjj doen besluiten mijn lidmaat schap van de Tweede Kamer te be ëindigen". Dit heeft mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit in een verklaring medegedeeld. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het regeringsvoorstel inzake de vaststelling van de aardgasprijzen aangenomen. Tegen stemden de frakties van CPN, CHU, SGP, BP. PSP en RKPN. Als ook de Eerste Kamer er mee akkoord gaat worden de prijzen ingaande 1 januari clan- staande met gemiddeld vijf cent per kubieke-meter verhoogd. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Krosse (KVP) heel'l dinsdag, in schriftelijke vragen aan staatssecre taris Hazekamp van sociale zaken, aangedrongen op de spoedige indie ning van het reeds aangekondigde ontwerp voor een nieuwe winkelslui tingswet. Het ontwerp zal dan snel door het parlement behandeld moe ten worden. DEN HAAG. Shell Chemie b.v. gaat in Moerdijk een fabriekskom- plex bouwen voor de produktie van styreen en propeenoxide. Mei de bouw is een investering van 1' 425 miljoen gemoeid. De nieuwe fabriek zal aan ongeveer 200 mensen werk bieden. DEN HAAG. Nederland beleeft eind van dit jaar weer een fikse uit tocht van vakantiegangers, zo is de algemene indruk van de reis- en verkeersbureaus. Vrijwel alle kerst en nicuwjaarsreizen. zowel naar de zon als naar de wintersportoorden, zijn uitverkocht. DEN HAAG. De christendemocra- t:sche frakties en de VVD menen dat de leeftijdsgrens in de inkomstenbe- lasting voor ongehuwden in de toe komst lager moet komen te liggen dan 35 jaar. DEN HAAG. In Den Haag hebben 5.000 ambtenaren van de centrale directie der PTT, het Rijksinkoop- bureau (RIB) en de Topografische Dienst uit Delft donderdagmorgen gedemonstreerd tegen gedwongen overplaatsing van hun diensten naar het noorden van het land. Ook vrou wen en kinderen van ambtenaren liepen in de demonstratie mee. Gezinsleven in (liskrediet Gezelligheid is een specifiek Ne- derlands begrip. Men beseft dat, wanneer men dit woord in een vreemde taal moet overbrengen. Dan blijkt „gezelligheid" vrijwel onver taalbaar. De Franse en Engelse taal hebben wel acht woorden nodig om de verschillende nuances die wij in dat ene woord „gezellig" samenvat ten, uit te drukken en het Duitse „gemütlich" is toch evenmin een synoniem. Het woord „gezelligheid" stamt uit de oertijd der germaanse talen. In het oudhoog-Duitse taalidioom komen wij 2 woorden tegen, waar van de uitdrukking „gezelligheid" waarschijnlijk is afgeleid, t.w. ga- saljan (zaal. huiskamer) en gisellio (huisgenoot). Gezelligheid heeft dus zeer nadrukkelijk te maken met de huiskamer, de huisgenoot, kortom met het gezinsleven. Maar juist dat gezinsleven, eens de hoeksteen van onze volkshuishou ding en een bron van huiselijke ge zelligheid, begint meer en meer in diskrediet te raken. In het oude. open gezin overheerste de gemeen schap/Men deelde alles met elkaar, de maaltijden, de kamer, zijn vreug de en zijn leed. In het moderne ge zin staat iedereen op zijn individua liteit. Ieder doet wat hem goeddunkt, men leest zijn eigen boeken, heeft een eigen kamer en een eigen me ning. o.a. over wat precies gezellig is. De kloof tussen ouders en kin deren wordt groter, niet zelden groeiden ook cle man en de vrouw uit elkaar. Televisie De televisie heeft ook niet bepaald bijgedragen tot de gezelligheid. Veel jongeren worden de straat opge dreven. omdat hun ouders volledig geabsorbeerd werden door de beel den op het scherm. En waarom zou je nog bij mensen op bezoek gaan. al ze toch naar de televisie kijken? Een van de belangrijkste aspektcn van de gezelligheid is de intimiteit. Maar hoe kan men nog intiem on der elkaar zijn, wanneer de televi sie zich bij ons binnendringt? Er z|jn nog veie andere faktoren. die de leefpatronen van vroegere, meer gesloten milieus aan tasten. De gestegen welvaart is bijvoorbeeld een belangrijk facet. Omdat de li nanciële armslag bü talrijken groter is geworden, kan men zich boven de direkte levesbehoeften meer vrijhe den veroorloven. De jeugd heeft meer zakgeld, kan zich een eigen, gezelligheid scheppen bij juke-boxen, in tienertentjes, dan cings en de bioscoop. Het stijgen op de maatschappe lijke ladder leidt ook dikwijls tot een afbraak van oude gedragspa tronen. Men tracht dan aan sociaal prestige te winnen door meer naar de schouwburg of de konsertzaal te gaan, zich meer in uitgaansgelegen heden te vertonen enz. Bovendien wordt er voortdurend nieuwe ge zelligheid gekreëerd die zich alle maal buitenshuis afspeelt: perso neelsverenigingen, bejaardensocië teiten, jeugdorganisaties zijn er de bekendste vormen van. Andere fak toren zijn de groei van het verkeer, toerisme („bermgezelligheid") e.d. Heimwee En toch leeft er bij velen nog een heimwee naar het niet eens zo verre verleden, toen men de avonden doorbracht met kaarten, praten, vi sites, ganzeborden, mens-erger-je- niet en halmaspelen. Men wil zich enerzijds van deze burgerlijke gezelligheid distantiëren, men geneert zich er zelfs een beetje voor. maar anderzijds leeft er een sterk verlangen om 's avonds weer zo bij elkaar te kunnen zitten en sa men met anderen zichzelf te zijn. Want de moderne mens mag dan een onuitputtelijk aantal mogelijkheden hebben om zijn vrije tijd door te brengen, het lukt hem maar zelden zich werkelijk le ontspannen. En zij die het meest uitgaan, zijn vaak het minst zichzelf. Verbondenheid Vandaar misschien, dat het Sint- Nicolaasfeest de moderne tijdgeest glansrijk heeft getrotseerd. Want juist dit feest geeft de mensen de ge legenheid zich weer met anderen verbonden te voelen, het verschaft de mogelijkheid van een echte, on gekunstelde ontmoeting. Een van de kenmerken van het sinterklaasfeest is immers, dat men iets voor anderen moet doen. Men moet een leuk kado voor hem kopen, een liefst origineel gedicht bedenken enz. Daarom is hef sinterklaasfeest nog een van de wei nige feesten, waar de gezelligheid een persoonlijk karakter heeft en soms kan uitgroeien tot een hoogte punt van menselijke verbondenheid. In een tijd, die zich zozeer ken merkt door formele relaties waar za kelijkheid en verstand het winnen van het gevoel, moet daarom het sinterklaasfeest een bevrijdend ge beuren zjjn. Het is een van de wei nige dagen in het jaar, dat de men sen zich onverplicht kunnen laten gaan, waar het unieke en persoon lijke intieme nog een kans krijgen. Daarom heeft de huidige generatie Sinterklaas meer nodig dan onze voorouders en is de Sint een van de weinige legendarische figuren uit het verleden, wiens autoriteit en ge zag door iedereen gaarne worden er kend. DEN HAAG. De voorziening van de markt met bepaalde akkerbouvv- produkten zal niet in gevaar komen doordat een deel van het areaal, als gevolg van regenoverlast, niet ge oogst kan worden, aldus minister Van der Stee. Pionier nadert Jupiter WASHINGTON, 28-U. Na een reis van één miljard kilo meter, die bijna twee jaar heeft geduurd, gaat voor de tweede maal een ruimtevaar tuig, de Amerikaanse Pionier 11, de grootste planeet van ons zonnestelsel nader bekijken. Het stort zich door de stra lingsgordels van Jupiter, die zo sterk zijn dat het nog de vraag is of de instrumenten het zullen overleven, tot drie maal dichter bij de planeet dan zijn voorganger de Pionier 10, namelijk 41.000 km van het oppervlak. Dat punt ivordt op dinsdag 3 december ie 18.22 uur (onze tijd) bereikt. De 250 kilo wegende robot van de aarde schiet er met een snelheid van meer dan 171.000 km per uur langsde hoogste snelheid die een door mensen handen vervaardigd ding ooit heeft bereikt. Wanneer het rtiimtev aar tuig het stralingsbombardement overleeft schiet het als een boemerang terug over ons zonnestelsel naar de volgende grote planeet, Saturnus met de ringen, waar het over bijna vijf jaar, in 1979 zal aanko men. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft woensdag in het Kremlin gesproken met de Russische premier Alexei Kosygin. Met Kerstmis DEN HAAG, 28-11. Met Kerstmis zullen weer tenminste vier groepen van elk veertig rooms-katholicke en protestantse kinderen uit Noord- Ierland naar ons land komen. De stichting „Hulp Noord-Ierland" zal de kinderen drie weken onderbren gen in Leeuwarden, Lelystad en Gorssel. De stichting weet te melden, dat een „redelijk" aantal van hen uit Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERI.ANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan ASMARA, Ethiopië. Militaire ver sterkingen - het gaat waarschijnlijk om 5.000 man - zijn nalat- de Ethio pische provincie Eritrea gestuurd om een verwachte aanval van het bevrijdingsfront van Eritea te kun nen afslaan, zo is woensdag uit guerrillakringen in Asmara verno men. ATHENE. Een kleine twee weken voor het referendum waarin de Griekse kiezers zich kunnen uit spreken over de staatsvorm van hun land, heeft koning Constantijn be loofd dat hij zijn leven zal wijden aan „de bescherming van de demo- kratische instellingen". MADRID. Twee soldalen van c?en patrouille van het Spaanse leger in de Spaanse Sahara zijn woensdag gewond in een gevecht met opstan delingen in de buurt van de Marok kaanse grens, zo heeft het persbu reau Cifra in Madrid donderdag meegedeeld. PARIJS. De Franse nationale ver gadering heeft donderdagnacht het wetsvoorstel voor de legalisering van de zwangerschapsonderbreking aan genomen met 284 tegen 189 stem men. PARIJS. Het komende bezoek van de Russische partijleider Leonid Brezjnjew aan Frankrijk zal plaats vinden van 4 tol 7 december, zo is in Parijs officieel bekendgemaakt. REYKJAVIK. De kapitein van een Westduitse treiler die maandag door de IJslandse kustwacht werd aangehouden, is donderdag tol ruim 30.000 gulden boete veroordeeld we gens vissen binnen de 50-mijls vis- serijgrens. MARKTBERICHTEN Eierveilingen Barneveld BARNEVELD, 28-11. Coöp. Ve- luwse eierveiling. Aanvoer 2.979.505 stuks (volgens veilinglijst 2.001.560). Stemming redelijk. Prijzen per 100 st.: Eieren van 50 gf. f 11,62-12,40, 55 gr. f 13,24-13,76, 60 gr. f 14,23- 14,18 (aflopend), 65 gr. f 14,39-14,81. Eierveiling: Aanvoer 1.209.540 st. Stemming matig. Prijzen per 100 st.: Eieren van 50-51 gr. wit f 11,96, bruin f 12,27; 54-55 gr. wit f 12,81, bruin f 13,10; 61-62 gr. wit 14,09, bruin f 14,2z2; 63-64 gr. wit f 14,16, bruin f 14,41. Eiermarkt: Aanvoer circa 2.500.000 st. Handel vlug. Eieren van 50-54 gr. f 12,90-13,80 per 100 st., kg-prijs f 2,58-2,56; eieren van 57-61 gr. f 14,14-14,35 per 100 st., kg-prijs f 2,47-2,35; eieren van 64-67 gr. f 14,75-15,50 per 100 st., kg-prijs f 2,30-2,31. Witte eieren van 60-70 gr. f 0,10 tot f 0,60 per 100 stuks lager. gezinnen komt, waarvan de kostwin ner of oudere broers gevangen zit ten. De kinderen komen naar Neder land met eigen leiders. De stichting „Hulp Noord-Ierland" wil echter geen leiders hebben, die behoren tot extreem militante groeperingen. De stichting meent, dat het vre deswerk in Ulster in gevaar is ge bracht door de geweldgolf van de laatste weken in Belfast en Birming ham. „Wij zullen ons echter niet la ten afschrikken door de thans in En geland uitgesproken publieke opi nie". aldus do stichting. Een nieuwe manier om je make-up aan te passen, aan iets wat eens lang vervlogen scheen te zijn. Romantiek is een gevoel of een begrip dat wij allemaal nodig hebben, zowel in on ze relatie met anderen, als in onze kleding en make-up. Daarom bracht Max Factor een Pressed Powder, ofwel een samenge perste poeder, die dus niet ver mengd is met crème, maar zuiver en fijn van korrel is. Om je make-up le fixeren, maar vooral om te mat teren, zodat die zachte en romanti sche matte huid krijgt, die je nog wel eens ziel op die oude plaatjes uit grootmoeders foto-album. Ook hadden onze voorouders al tijd een opgewonden blosje op hun wangen, dit verhoogde hun aan trekkingskracht omdat men dacht dat er konstant kuis gebloosd werd en wal is aandoenlijker dan een verlegen romantische vrouw. Welnu dit blosje krijg je met Cali- fornië Compact Blusher, een parel- moerrouge in poedervorm in een schattig transparant doosje met een bijbehorend rougeborsteltje. Breng de rouge aan hoog op de jukbeen deren en opwaarts naar de bovenzij de van de oren. Veel succes met je romantische avontuur. Flink wat puzzels ondanks de nood der tijden, of juist daardoor, want er is helaas buiten (te)' veel naars om het niet binnen te zoeken. Door de bank genomen een groot aantal inzendingen, waaruit door trekking de prijswinnaars weer wer den aangewezen. De eerste prijs gaat naar: De heer J. Schoonen Scheldcstraat 17 ZIERIKZEE De tweede prijs is bestemd voor: De heer J. v. d. Meijden Van Godewyckstraat 159 HENDRIK-IDO-AMBACHT De oplossing v,an de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. doperwt. 6. divisie: 12. pier; 13. veer: 14. i.v.; 16. kees; 18. soep; 19. St.; 20. zak; 22. peloton; 24. sir; 25. Eris; 27. fakir; 28. gala; 29. Natal; 31. bel; 32. me doc; 33. spel; 35. solo: 36. keer; 37. nota; 39. vest; 41. Metz; 44. stelt; 46. tak; 48. teint; 50. trek; 51. baars; 53. neer; 54. aal; 55. sopraan; 57. K.R.O.; 58. A.P.; 59. hors; 60. smal; 62. op; 63. mees; 64. baas; 66. typiste; 67. saffier. VERTIKAAL: 1. duizend; 2. p.p.; 3. eik; 4. reep: 5. wreef; 7. ivoor; 8. veen; 9. iep; 10. Sr.; 11. extract; 15. V.A.R.A.; 17. slab: 18. stil; 19. silo; 21. kits; 23. oker; 24. sado: 26. sap- kelk; 28. gelaten30. leest; 32. motet; 34. Let; 35. som; 38. ijstaart; 39. veel: 40. waar; 42. ziek; 43. stroper; 45. trap; 46. taps; 47. kras: 49. Nero: 51. borst: 52. samba; 55. soes; 56. naaf; 59. hei; 61. laf; 63. M.P.; 65. si. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. armzalig, ma ger; 6. kleinigheid; 12. leidsman; 14. makker, vriend; 15. klein kind; 17. rond voorwerp; 20. chemisch sym bool; 21. deel van de hals; 23. raam werk van evenwijdig lopende sta ven; 24. slang die haar prooi door verstikking doodt; 25. tot landschei ding diende smalle sloot; 27. metaal; 28. ambtskleed v.e. rechter; 29. he mels wezen; 31. elasticiteit: 32. draaiende cilinder; 33. deelbaar door twee (rekenkunde); 35. dorp onder Eist; 36. afdaling met hindernissen bij het skiën; 37. beoefenaar van ze kere tak van sport; 39. toestel voor het opvijzelen van automobielen; 41. smal en meestal diep water; 43. brede weg met bomen; 45. sterk al- koholische drank; 47. doek die men kleine kinderen om hel lichaam speldt vóór zij „zindelijk" zijn; 49. viskaar; 50. meetkundig begrip; 52. toespraak; 53. smalle strook land tussen twee veenplassen; 54. kleine munt uit vroegere jaren: 56. snel. vlug; 57. trekdier; 58. soort aarde werk; 60. Militaire Politie (afk.)61. Europeaan; 62. lang smal stuk; 64. nauwsluitend kled.ngsluk; 65. stuk hard hout voor scherping van zeisen. VERTIKAAL: 1. opgeschoten jongmens; 2. 100 gram (afk.); 3. loopgraaf v.e. mol; 4. bloedvat; 5. nok op een as; 7. welriekende stof; 8. voldoende gekookt (van spijzen); 9. slangvormige vis; 10. bekend sportevenement (afk.); 11. vadsig persoon; 13. vrucht; 16. binnenste v.e. zaad of pit; 18. Europeaan; 19. uitschot van fruit: 20. deel van Afrika; 22. soort sportvereniging; 24. onderofficier belast met het toezicht en beheer van de levensmiddelen en met de uitdeling ervan; 26. lang ge varen hebbende; 28. geschoren priesterkruin; 30. fraaie bloem; 32. kwajongen, deugniet; 34. Ned. Olympisch Comité (afk.): 35. dik en plomp: 38. persoon zonder eigen me ning; 40. doorgang door een berg; 42. uitgraving in landerijen, dienende tot afleiding v.h. overtollige water; 44. riem voor jagershonden; 45. lich telijk zuur; 46. soort schoeisel; 48. plaats in Noord-Holland; 50. stof; 51. wintergracht; 54. balspel te paard; 55. roofvogel; 58. door. met (Latijn); 59. ontkenning: 61. Bescherming be volking (afk.); 63. maatstaf voor het arbeidsvermogen van machines (afk.). mpr 38BB39 '1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5