Eer" boekt groot populair concert „Kunst en succes met RAAD WESTERSCHOUWEN VERDEELD OVER HET BESTEMMINGSPLAN-ONTWERP HOGEZOOM EN LAGEZOOM Bergers Viane pakken Pools schip op tijd Nummer „De Gemeenlegids" van Duiveland UITBREIDINGSPLAN IN HOOFDZAAK EN BESTEMMINGSPLANNEN BRUINISSE STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 november 1974 Nr. 21 599 3 ZlEltllvZEE, 27-11. De koninklijke harmonie „Kunst en Eer" heeft met het populair eoneert in de Concert zaal een groot succes geboekt. Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden waren pint. tweehonderd per sonen aanwezig, waarvan diverse ..muziekliefheb bers" uit de regio. HAAMSTEDE, 28-11. In de raadsvergadering van Westerschouwen onder leiding van burgemeester il. P. Everwijn bleek de raad verdeeld te zijn over de visie van het college voor overleg ontwerp-besteinmingsplan Hogezoom- Lagezoom. Iï. en w. stelden voor het plan in drie delen te splitsen p.l. het gebied tussen Roehwdswcg en Kooimansweg en het gebied aan weerszijden van de Pauwlijntjes weg en het daaraan grenzende gebied ten oorden van de Hogczoom welke gebieden men overwegend bet agrarisch aspekt wil Jatcn behouden. Later zot» dit gebied nader worden bekeken waarbij er dan even tueel gebouwd zou kunnen worden. Het gebied ten westen van de Kooimansweg en het gebied ten noorden van de Hogczoom zal voor recreatieve bebouwing gebruikt kun nen worden. In dit gebied zouden dan 400 zomcrwonin^rjes kunnen worden gebouwd. Voor wat het noor delijk gedeelte van de Iiogezoom betreft zal er een bescheiden aanzet van art. 14 a van de A.PV.. mogelijk zijn met een recreatieve bezetting van 50 pet. wat neerkomt op 20 een heden per h.a. Een volledige recre atieve bezetting is hier geen haal bare, kaart aldus burgemeester Ever- wijn. Voor de daar gevestigde fruitte- lersbedrijven zal het een gemengde exploitatie moeten zijn. Om de Hogezoom niet meer te be lasten zal de Lagezoom voor de ont sluiting van dit gebied dienst moeten doen. De heer L. Tieleman had graag gezien dat het gehele gebied in kaart was gebracht. Hij zei er voorstander VIANE, 26-11. Het plm. 600 ton grote motorschip B. M., geladen met rollen plaatijzer van Antwerpen naar Dordt maakte tijdens stormweer een navigatiefout. Komende uit de Wit te Tonnenvlije (Oosterschelde) zette het koers naar de slikken van Viane (inplaats van het vaarwater te hou den). Met volle kracht voer het vervol gens op de dam bij de haven van Viane (bij Ouwerkerk). Het schip sloeg door de golven, over de dam heen, op de Oosterlandse slikken. Op die slikken zou het schip /onherroe pelijk gestrand zijn. De heer M. v. d. Marei heeft zoals bekend in Viane een bergings- en sloopbedrijf. Deze riep per marifoon, zijn zoons op, die met de sleepboten Zijpe en Reinier op de Oosterschelde voeren. Ze keerden direkt naar Viane terug waar zij het genoegen smaakten ver binding te kunnen maken met het Poolse schip, waarop zich vier op varenden "bevonden. Dit kon alleen omdat de gebroe ders v. d. Marei de ondiepe kreken op het Oosterlandse slik kennen als hun broekzak. De bergingsfirma Muller die ook met een sleepboot in de buurt was, waagde zich daar niet teneinde zelf niet aan de grond te raken en door de golven te worden overspoeld. De beide sleepboten sleepten daarop de „Pool" de haven van Viane binnen. bouwwinterkursussen te Zierikzee een beeenkomst in het Huis van Nassau. Het bestuur verzoekt de le den dringend te komen, daar bij du rend gebrek aan vergaderingbezoe kers, het bestaan van de vereniging op het spel komt te staan. Dinsdag vertoont de heer J. v. d. Slikke (ag rarische) dia's over Amerika. SEROOSKERKE Verkoping van Welfare-arlikelen Morgen (zaterdag)middag 30 no- vember zullen in het Dorpshuis (tus sen 15.30 en 16.30 uur) Welfare-arti kelen te koop worden aangeboden. Dit Welfare-werk is gemaakt dool zieken. Hierbij zijn hand- en knut selwerkjes die zich aardig lenen om te dienen als Sinterklaassurprise. Vergadering Cebeco-Zuidwesf Op vrijdagmiddag 13 december aanstaande wordt in „De Ark" te Renesse de algemene ledenvergade ring gehouden van de Céb'eco-Zuid- west. Na afloop van het huishoude lijk gedeelte van de vergadering zal door de heer W. J. Lokhorst te Deil, voorzitter van Cebeco-Handelsraad, een inleiding worden gehouden ovre „Een krachtenveld in de Nederland se land- en tuinbouw". De leden wordt voorgesteld de ba lans per 30 juni 1974 en bijbehoren de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1973-1974, sluitende met een voordelig saldo van 775.000,- vast te stellen. Verder vindt verkie zing plaats van twee leden van de raad van toezicht en vier leden van het bestuur. Bekrachtiging wordt ge vraagd van het besluit van het be stuur om ten behoeve van de cen trale Rabobank een hypotheek, aan te gaan tot een bedrag van f 6.000.000.- MIDDENSCHOUWEN Opbrengst kollekfe De kollekte voor de Nierstichting heeft in onze gemeente het mooie bedrag van f 646.25 opgebracht. Scharendijke en Ellemeet f 329.61 en Kerkwerve f 316.64. Hartelijk dank aan do gevers en kolleklanten. van te zijn dat hel gebied zijn land schappelijke waarde blijft behouden met het aanbrengen van buffer zo nes en het behoud van de windsing- els. Naast de recreatie is de bouw een van de peilers waarop de bevol king van Weslerschouwen drijft. In dit verband wees de heer Tieleman er op dat de regionale bouwonderne mingen prakties niet aan bod komen bij de aanleg van zomcrwomngter- reinen welke in handen zijn van pro- jektont wikkelingsmaatschappijen. De eenzijdigheid in de bouw pre veleend hierbij. Met het er bij be trekken van de andere gebieden zag hij ook mogelijkheden voor de werk voorziening in de eigen gemeente. De heer M. J. Krijnse-Locker zag ook meer in het erbij betrekken van 'n ander gebied, waardoor de moge lijkheid kon worden geschapen tot de bouw van landhuizen. De heer Lustig voelde meer voor het stand punt van het college dat hij als een eerste stap zag. Met de rest kan dan verder gegaan worden. Mevrouw A. G. J. Friderichs-Landegent zei dat ook de eigen inwoners een kans moet worden gegeven. De schijn is nu aanwezig dat er alleen maar re kening wordt gehouden met de be leggingsmaatschappijen. Verheugd was zij over het aan brengen van een groenstrook ten zuiden van de Hogezoom waarbij ook een ruiterpad, fietspad en wan delpad in is opgenomen. Zij verwon derde er zich over dat de Kooimans weg in dit plan nog niet is verbreed. De burgemeester deelde ten aanzien hiervan mee dat de struktuurcom- missiewegen sterk geporteerd is om de ontsluiting van het gebied Hoo- genboomlaan over de Kooimansweg te laten plaats vinden. De heer J- Hendrikse zei schoorvoetend met hel gedeelte van het plan akkoord te kunnen gaan. Wel zag hij mogelijk heden voor de werkvoorziening van de regio in dit gebied. Realiteit Burgemeester Everwijn zag meer kans van slagen in dit plan als dat de flank gebieden erbij zou worden betrokken. Wethouder M. J. Steur zei het wel eens te zijn met de heren Tieleman en Lokker maar het gaat hierbij om de realiteit. Met het er bij betrekken van de flankgebieden is men zeker een jaar kwijt. Wet houder L. C. Hoogerhuis verklaarde toch wel mee te kunnen gaan met de heer Tieleman na een gehouden fraktievergadering. Hij vroeg zich zelf af of dit inderdaad zo is dat hier een jaar mee zou zijn gemoeid. Bij de heer J. Hendrikse verwekte deze uitspraak verwondering daar uit niets is gebleken dat er een meerderheid- en minderheidstand punt in het college aanwezig was. Dit is nu voor de tweede maal bin nen korte tijd dat wethouder Hooger huis met een afwijkende mening, komt zonder dat hier iets van be kend is. De heer Tieleman wees er op dat er geen voorstel ter tafel ligt. Wethouder Hoogerhuis was de me ning toegedaan dat de voorzitter het zelf niet zag zitten. De heer H. Hen drikse b!leef er bij dat de afwijkende mening van de wethouder had moe ten worden medegedeeld. Burge meester Everwijn. zei er in het col lege nader over te praten, als col lege is het voorstel gebracht. Na veel bespreken is men lol een kon- klusie gekomen en het eens gewor den. De opzet hierbij was met een gedeelte te kunnen doorwerken, me de ten aanzien van het gebied ten noorden van de Hogezoom waarmee snelheid geboden is. en dit is niet haalbaar mei het geheel. Geen stemming De burgemeester besloot niet tot stemming over te gaan en beide standpunten bij het overleg met de provincie naar voren te brengen. Met ingang van - januari 1977 zal de onroerend goedbelasting in wer king treden waarbij is gekozen voor de waarde van een goed in het eco nomisch verkeer als grondslag. In zijn toelichting zei burgemees ter Everwijn dat de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland samen een taxateur hebben aangewezen. Dit zal zijn een combinatie van de stichting Adviesbureau Onroerende zaken tc Rotterdam en Gropatax. het taxatie bureau van de landbouworganisaties in Zeeland. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en \v. tot het garant verklaren voor een deel van de bedragen, die ten laste van de gemeente Bruinisse mochten komen als gevolg van haar garantieverkla ring voor geldleningen van de „Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland". In principe besloot de raad dat de gemeente zal toetreden lot een te vormen gemeenschappelijke regeling voor het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland. Zoals bekend werd het concert gratis aangeboden als dank voor de gedurende enige jaren effectieve oud-papieractie, waarbij de harmo nie zeer veel medewerking ontvangt van de Zierikzeese bevolking. De voorzitter, de heer P. Kuzee zei in zijn welkomstwoord zeer ver heugd te zijn. dat de zaal zo goed gevuld was. Hij onderstreepte nog maals de dank van het hele korps, waardoor een bedrag van f 13-000, kon worden geïnvesteerd. „Nieuwe" kastanje te Zierikzee is vijf-en-veertig jaar ZIERIKZEE, 29-11. Het Kraan plein te Zierikzee werd deze week - zoals gisteren gemeld - op fraaie wijze opgeknapt met een volwassen „nieuwe" kastanjeboom, die in de plaats is gekomen van de eerbied waardige oude kastanje die vorig jaar als gevolg van aardgasuittre ding is doodgegaan en moest worden verwijderd. De pas ingeplante kastanjeboom is. aldus vernemen wij nader van de Nationale Bomenbank te Sliedrecht, afkomstig uit Noord-Brabant. De boom is vijf-en-veertig jaar oud. Al. die jaren prijkte hij op het erf van een oude boerderij te Sint Oeden- rode. De boerderij is inmiddels ge sloopt om plaats te maken voor een wegrestaurant, maar de kastanje boom kon worden gered en dankzij de zorgen van de Bomenbank in le ven worden gehouden. De Brabantse „boeren"-kastanje blijft, als alles goed gaat - aan ge meentewerken zal dat overigens niet liggen - voorlopig volop in de groei. Naar een deskundige ons verzekerde kan de boom wel twee honderd jaar worden en uitgroeien tot zo'n vijf tien meter hoogte. Aan de nazorg wordt alles gedaan wat nodig is. Het verzorgingsprogramma voorziet zelfs in toepassing van anti-verdampings middelen, die op de stam en blade ren zullen worden gespoten om ver damping tegen te gaan. Het ziet er dan ook naar uit dat de Brabantse kastanje in Zierikzee zijn halve eeuwfeest met vertrouwen tegemoet kan zien Witsnuitdolfijnen aangespoeld EGMOND AAN ZEE, 28-11 Aan het strand bij Egmond aan Zee zijn donderdagmorgen twee bijzonder mooie Witsnuitdolfijnen aangespoeld vlak naast elkaar. Ze zijn ongeveer 3 meter lang en wegen ongeveer 250 kilo per stuk. Ze zijn dood. Maar verkeren in goede toestand. Beide zijn door de strandvonderij geborgen en er is contact opgenomen met het zoologisch museum in Amsterdam. Moeilijkheden bij Lips DRUNEN. 28-11. Lips b.v. en Lips Aluminium b.v. in Drunen worstelen met moeilijkheden in verband met de verslechterde ekonomische situa tie. Het ziet er volgens Lips naar uit dat op korte termijn bij Lips Alu minium b.v. en mogelijk ook bij de koper halffabrikaten-devisie van Lips b.v. maatregelen in overwe ging moeten worden genomen zoals werktijdverkorting, sluiting van be paalde bedrijfsonderdelen en ont- slagg van medewerkers. VIANE. De hoge vloed van donder dagnacht en donderdag, deed ook het water uitvloeien over het ha ven plateau te Viane. De foto geeft een beeld van de situatie. Om eens een indruk te geven, waar de harmonie de „oud-papier centjes" laat werd het publiek de nieuwe vol-automatische pauken ge toond (f 3500.een nieuwe bariton (f 2000,een nieuw standaaidbek- ken, 2 nieuwe cornetten (f 1600), 40 nieuwe stoelen en nieuwe lampen voor verlichting tijdens de mars. En hiermede zijn de wensen van het korps nog lang niet vervuld, daar in de toekomst de Es-bas en B-bas aan vernieuwing toe zijn, en de wens ge koesterd wordt de derde bas aan het korps toe te voegen. Een bedrag dat rond de f 25.000,draait. Nogmaals een zeer dankbaar korps jegens de bevolking, zodat de ge dachte van dit concert is opgekomen, aldus de heer Kuzee. Gewaardeerd concert Het korps, onder leiding van de dirigent Eduard de Looff opende het programma met de marsenpotpourri Colonel Bogey on Parade, wat al di rect de handen op elkaar bracht. Hierna volgde een gedeelte uit de musical Oklahoma, onlangs nog op de T.V. te zien. Ook was er van solistisch werk te genieten. De cornettist Paul Izeboud speelde de cornetsolo in „Les Folies" wat hem een gul applaus opleverde. Ook de bariton Aart de Looff wist de zaal te boeien, met de solo „Con certino" (beide soli met orkestbege leiding). Het programma bestond verder uit lichtere muziek zoals Spanish Eyes, Musik to relax, Perfidia enz. Naast de concertmarsen Ca steil Coch en Florentiners Mars was na de pauze het hoogtepunt de uitvoe ring van het bekende Jezus Christ Superstar. Met de wals Ober die Wellen kwam het einde van dit zeer gewaardeerde concert. Niet uitdrukkelijk in genoemde wet op de R.O. voorgeschreven is een bestemmingsplan voor het ge bied dat tot de kom van de gemeen- üc voorziter de heer Kuzee dank te het publiek voor de intense be langstelling en hoopte dit nog eens over te kunnen doen. Met het „vuur werk swingnummer" Zaribah nam de harmonie afscheid van het pu bliek, dat staande een ovatie bracht, en nog een toegift afdwong. Om beperking energieverbruik WASHINGTON. 28-11. Als kom- pensatie voor de nadelige gevolgen, die de stijging der olieprijzen ople vert voor de Amerikaanse en vve- reldekonomie dienen strengere, op beperking van het energieverbruik gerichte maatregelen (bijv. een ver hoging van de benzine-accijns) le worden getroffen. Dit heeft de voor zitter van de Federal Reserve Board (het overkoepelende bestuursorgaan van de centrale banken in de VS), Arthur Burns, woensdag verklaard tegenover' de gezamenlijke ekono mische kommissie van het Ameri kaanse kongres. Algemene vergadering Prov. Zeeuwse V.V.V. De algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zal gehouden worden op donderdag 19 december a.s. in hotel Brittannia te Vlissingen De voorzitter van de Prov. Zeeuwse VVV mr. H. Bruins is aftredend, >maar herkiesbaar. Aan de orde ko men verder vaststelling van de jaar stukken. Verder zal vaststelling ge vraagd. worden van de kontributie- regeling 1975 voor gewone leden. Voorgesteld wordt de kontributie als volgt vast te stellen: f 9,per lid van de Streek-VVV's c.q. van de plaatselijke VVV's, die tot de Streek-VVV's zijn toegetreden. De jaarrekening van de Zeeuwse VVV over 1973 is sluitend met een werk kapitaal van f 39.814,82 en een voor delig saldo van f 11.528,47. Vergadering aandeelhouders watermaatschappij „Zeeland" te behoort. Hel kan echter op veel gebieden zijn nut hebben om een dergelijk bestemmingsplan le heb ben. voorstel blijkt dat de gronden val len binnen beschermingszone II van de prov. verordening waterwinplaat- sen Zeeland. Bovendien vormen de gronden een potentiële infiltratie plaats. Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" Op zaterdag 21 december wordt in „De Prins van Oranje" te Goes, de algémene ledenvergadering gehou den van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis". ZIERIKZEE Ver. van Oud-leerlingen Op dinsdag 3 december houdt de Ver. v. Oud-leerlingen der Tuin- Het uitbreidingsplan Oost I en Oost II zal worden geïncorporeerd in het bestemmingsplan'Riekusweel, het grote uitbreidingsplan in oostelijke richting, waar te zijner tijd, maar zeker niet de eerste jaren, mede om dat daarvoor geen bouwcontinenl kan worden verkregen, meer dan 200 woningen zullen kunnen worden gebouwd. Het bestemmingsplan Oost III, moet straks een wettelijke basis ge ven aan het industrieterrein en om streken. Een bijzonder groot en ingrijpend bestemmingsplan is bol „Recreatieve plan binnendijks gebied", pas in de novembervergadering van de ge meenteraad aangenomen. Zoals be kend zijn in dit gebied 1400 wonin gen gedacht. (Wïlma project). Buit end (j ksgebicd De aanpassing van de Plaat van Oude Tongc aan de gewijzigde be stemming geschiedt door rijkswater staat. Ook de exploitatie van dit ge bied zal niet een taak van de ge meente worden. Bestemmingsplan Stonfpoldcr Ook in 1974 heeft de gemeente geen aanleiding kunnen vinden hel ontwerp bestemmingsplan Stoof pol» dor in procedure te brengen. De aan vankelijke bestemming, nat indu strieterrein zal voorhands niet wor den gewijzigd, maar zeker niet op korte termijn tot ontwikkeling ko men. In hot bestemmingsplan Wcsl kun nen nog slechts twaalf woningen worden gebouwd. De uitgiftesnelheid van de bouwgrond zoals die in de afgelopen jaren plaats vond, is bij zonder gunstig geweest voor de ex ploitatie. Momenteel worden onder handelingen gevoerd om dc reste rende gronden tussen Dreef en Ste nen Pad te verwerven om eind 1975 over bouwrijpe grond le beschikken. Tot slof is er dan nog het bestem mingsplan rioolwaterzuivering. Ge hoopt wordt dat dit op korte termijn kan leiden tot het stichten van de z.g. Zuiveringsfnbriok in het Zuiden van de polder. DUIVELAND. 28-11 Dezer da gen vond in dc gemeente Duiveland weer dc huis-aan-huis verspreiding plaats van het voorlichtingsblad van de gemeente, onder dc naam „Dc Gcmccntcgids". Op dc voorpagina verlucht met een extrieur en Intc- ricurfoto van het gemeentelijk zwembad „Dolfijn" tc Nieuwcrkerk. Dan volgt de samenstelling van dc gemeenteraad, die uit elf leden be staat, de wethouders meegerekend. Op pagina twee wordt geschreven over het gezag over minderjarige kinderen. Op bladzijde vier wordt geschreven over de „Beschikking geldelijke steun voor eigen woningen 1968", Dc overheid bevordert het ei gen wontnglvezit door subsidieverle ning. Op bladzijde vijf kunnen ou ders met studerende kinderen te we len komen hoe ze hel aan moeten leggen om van de zijde van de over heid een bijdrage tc verkrijgen in de studiekosten, het zij van het rijk. provincie of gemeente. „De burgemeester en hel gemeen tebestuur" is het volgende artikel dal een blik werpt op de autonomie van de gemeenten, en dc plaats die de gemeente in hot slaatsbestek in neemt. Het volgend artikel handelt over het onderwerp: „Gemeenten en ontwikkelingssamenwerking" Op dc laatste bladzijde een waarschuwing voor degenen, die in de komende feestdagen of ook daarna een vakan tie in het buitenland gaan doprbren- gen. Enige lezenswaardige tips en dc raadgeving van de politie in Dui veland om haar mee tc delen dat de woning kortere of langere tijd leeg komt te staan, en wie bli eventuele onraad toegang kon krijgen. DUBLIN. Dr. Bridget Rose Dug- dale, de Ierse dochter van een Britse miljonair, is woensdag door een rechtbank in Dublin tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het kapen van een helikopter waar mee zij en twee anderen een politie bureau in Noord-Ierland wilden bombarderen. TEL AVIV. Nu Syrië en Israël beiden hebben ingestemd met ver lenging van het mandaat van het VN-waarnemerskorps in de Golan met zes rrjaanden zal deze periode worden gebruikt om de vredespogin gen voort te zetten. De algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Water maatschappij „Zeeland" (WMZ), zal gehouden worden op woensdag 11 december a.s. in het hoofdkantoor te Goes. Aan de orde komt o.a. de fusie met de Stichting „Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee". Voorge steld wordt tot fusie met deze Stich ting over te gaan. Aan de aandeelhouders wordt ver der voorgesteld goedkeuring te ver lenen tot aankoop van twee percelen van de gemeente Weslerschouwen, sektie F no's 583 en 578, gezamenlijk groot 33.97.85 ha, tegen een prijs van f 1,40 per m- ofwel in totaal f 475.699,Uit de toelichting op dit De gemeentebegroting' BRUINISSE, 28-11. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Bruinisse is vastgesteld in 1.961 en nog gebaseerd op dc (oude) Woningwet van 1901. Mede ter voldoening aan het bepaalde in de overgangswet Ruim telijke Ordening en Volkshuisvesting bestaat het voornemen een planolo gische maatregel voor te bereiden, welke overeenstemt, met dc inmiddels in werking getreden wet op dc Ruimtelijke Ordening. Een bestemmingsplan voor het buitengebied is van groot belang voor het milieu en de bescherming van het landschapsschoon. Het is uitdrukkelijk voorgeschreven en zai waar schijnlijk in de loop van 1975 aan de raad worden aangewezen. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3