Kabinet reageerde doelbewust beheerst op de wegblokkades Uitgebreide dijkbewaking in na-nacht donderdag AUTOVERHUUR Hogere olieprijzen Tyfoon teistert de Filippijnen Gemiddelde verhoging landbouw prijzen met ongeveer 10 procent DE ZIERIKZEESCHE COURANT Australische premier naar Nederland ©AUSTIN M0BRIS DEURLOO'S BOETIEK DEURLOO'S BOETIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 november 197'! jaargang Nr. 2J599 mms w 7ppi ^0 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur M. J Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bl| vooruitbetaling 17,00; per jaar 65.00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W In dit nummer: Nieuwe LTS in plan-West DEN HAAG, 28-11. Het kabinet heeft doelbewust, be heerst en geleidelijk gereageerd op de weg- en grens- blokkades, als onderdeel van het conflict rond de in voering van de tachograaf. Dit heeft minister Boersina van sociale zaken donderdagavond meegedeeld tijdens het debat over de moeilijkheden rond de invoering van dit technische registratie-apparaat. Waar voorbehoedend kon worden opgetreden is dat gebeurd. Voor de zware operatie was een mobilisatie periode nodig, omdat het ging om zeer omvangrijke voertuigen. Een dergelijke tegenoperatie mag niet mislukken, aldus de minister, die de verwijten uit de Kamer, over een te trage reactie van de regering, dan ook van de hand wees. nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 LONDEN, 28-11. Saoedi-Arabië heeft laten weten dat de aangekon digde verhoging van de royalty's en de belastingen die de oliemaatschap pijen betalen is ingegaan met terug werkende kracht tot 1 november. Op 9 en 10 november besloten Aboe Dhabi, Saoedi-Arabië, Qatar en de Verenigde Arabische Emerita- ten hun royaltarief op een nog te be palen datum van 16,67 tot 20 te ver hogen en hun belastingtarief van 65.66 tot 85 procent van de lijstprijs (posted price) van ruwe olie. De lijstprijs van een barrel standaard olie uit het Midden-Oosten zou tege lijk van 11,65 tot 11,25 dollar worden verlaagd. Koning Feisal heeft nu per decreet bepaald dat de veranderin gen op 1 november zijn ingegaan. ROTTERDAM. Hoewel het nog te vroeg is om het effect van de hogere olieprijzen op de toekomstige vraag te kunnen beoordelen, gelooft men bij de Kon. Shell-groep niet, dat de ze erg groot zal zjjn. Op lange ter mijn worden geen ernstige proble men in de aanvoer van grondstoffen verwacht. Het ondergelopen havenplateau te Zijpe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aan geen enkel actiecomité is ook maar een enkele concessie gedaan. De regering heeft met de actiegroe pen geen enkel contact gewild en het ook niet gehad. Gelet op de situatie sinds maandagochtend vroeg, kon de regering niet in overleg treden met de verantwoordelijke actiecomité's om na te gaan op welke wijze de actie kan worden beëindigd. Vast stond en staat nog dat, zo enige vorm van overleg een oplossing kon zijn, dit moest worden gevoerd met de organisaties van werkgevers en werknemers. In dat overleg moesten, naast de invoering van de tacho graaf, mede zijn betrokken de ar beidsbescherming en -voorwaarden, de sociale zekerheid en de verkeers veiligheid. De beloning Minister Boersma liet zich in weinig lovende woorden uit over de belo ning van de beroepschauffeurs. In 1974 is geen collectieve arbeidsover eenkomst tot stand gekomen. Het meest opvallende in de beloningop- bouw is de verhouding tussen vast en variabel inkomen. De basisbelo ning bij een 42-urige werkweek ligt iets boven het minimumloon. Wil de chauffeur het inkomen van de zgn. modale werknemer bereiken (f 19.500 per jaar), dan zal hij daarvoor een werkweek van zestig uren moeten maken. Bijna vijftig procent van zijn inkomen wordt verdiend door het maken van overuren. Werkweken van zeventig tot tachtig uur worden vaak als heel normaal beschouwd. In de salarisschalen staat centraal de positie van schaal 5:f 281,65 per week bruto; na één jaar f 286,32; na twee jaar f 291,99. De vergoeding voor alle overuren voor volwassenen bedraagt f 8,10 per uur bruto. De minister sprak de hoop uit dat partijen elkaar straks zullen vinden op het beknopt actieprogram van vjjf punten, al dacht hij niet dat dit in een handomdraai zou gebeuren. Hij zei bereid te zijn de gebeurtenissen met argusogen te volgen en zo nodig b(j te dragen tot het welslagen van deze operatie op lange termijn. CANBERRA, 28-11. Premier Gough Whitlam van Australië heeft laten weten dat hij binnenkort ver scheidene landen zal bezoeken. Zijn reis begint op 14 december en zal vijf weken duren. Whitlam Labour) is van plan nog voor kerstmis een bezoek te brengen aan België, En geland en Ierland. Daarna hoopt hij naar Malta, Griekenland, Nederland, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, de Sowjet-Unie en West-Duitsland. te gaan. MANILLA, 28-11. Een tyfoon die met windstoten van over de 200 ki lometer per uur donderdag over de Filippijnen trok heeft een spoor van verwoestingen nagelaten. Honderden huizen werden vernield In zes provincies werden meer dan 135.00 mensen dakloos. Volgens het Rode Kruis zou er slechts één dode zijn. Vijf mensen liep verwondingen op. BRUSSEL, 28-11. De Europese Commissie heeft donderdag de nieu we landbouwprijzen voor het seizoen 1975/'76 voorgesteld. Landbouwcom missaris Lardinois rekende de pers voor; dat de prijsvoorstellen neerko men op een gemiddelde verhoging van de landbouwprijzen met onge veer 10 procent. Volgens de Europese Commissie kan de verhoging echter in de landen met een gerevalueerde munt niet volledig worden toegepast. Dit wil zeggen dat in de Benelux-landen de prijzen over de hele lijn met 2,7 procent en in Duitsland met 5 pro cent minder zouden moeten stijgen WATER WAS HOOG SCHOUWEN-DUIVELAND, 28-11. - Het hoge water van donderdag 28 november, met de beperkte dijk bewaking in de nanacht van 27 op 28 én de uitgebreide dijkbewaking voor Schouwen-Duiveland,, gaf hier en daar nogal wat beweging. De hoogste stand donderdagmiddag op de peilschaal aan het Zijpe was 3.58 en dat was dan pas de twee meter verhoging, die door de weerdienst was voorspeld. Het vorige tij, in de nacht gaf een peilschaalstand van 3.33. Op de haven van Bruinisse kwam toen nog een achtergelaten personenauto in het water te staan. De middag hoge watervloed werd gebruikt om allerlei akties te starten. De B.B. was in de weer in de streek om z.g. straalverbindingen te leggen, een proef, die slaagde, maar die niet werd genomen, omdat het juist nu zo nodig was. Dat was ook het geval met de partikuliere stormvloed- dienst, die Bruinisse privé in het leven heeft geroepen, om de mensen in de polder Bruinisse te waarschu wen. In de daarvoor in oktober ver strekte instrukties staat, dat een be paald aantal mensen zich gereed moet houden, om het sein, uitgebrei de dijkbewaking door te geven, zo dra dit komt, nu het kwam en iedere daarvoor aangewezen telefonist(e) waarschuwde de mensen die hij of zij op het lijstje had. Bij de polder bewoners gaf dat in enkele gevallen wat schrikreakties, maar zij werden naar de instrukties verwezen, die zij een maand tevoren hadden ontvan gen en het liep allemaal bijzonder goed af. Geen „storm" Het laatste uur van de vloed, was de was van het water gering, al vloeit in Bruinisse bij twee meter verhoging, het havenplateau tot aan de dijk toe onder en loopt er wat water binnen bij de beide werven. Bij de machinefabrieken waren de nodige voorzieningen getroffen, vmaar twee meter extra verhoging is 'geen verhoging om bang te worden, vooral ook omdat de wind in kracht was afgenomen, zodat er van „storm" geen sprake meer was. Ook te Viane en aan „De Val" en te Zijpe vloeide het water over de kaden. Advertentie dan in de rest van de gemeenschap. Wegens de feitelijke devaluatie van de Franse frank zouden de land bouwprijzen in Frankrijk met 3,5 procent meer wordenverhoogd. Gezien de feitelijke marktsituatie voor de belangrijkste lard'r -uwpro- dukten, waarvoor de prij^bn onder invloed van de wereldmarkt aan zienlijk boven de communautaire garantieprijs liggen, zullen de voor gestelde prijsverhogingen weinig of geen invloed hebben op de kosten van levensonderhoud, aldus Lardi nois. Hij raamde de weerslag op de to tale kosten van levensonderhoud op ongeveer 0,5 procent en op de con sumptieprijzen voor landbouwpro- dukten in het bijzonder op ongeveer twee procent. Belangrijkste verhogingen De belangrijkste prijsverhoging die door de commissie wordt voor gesteld is die voor suiker, nl. 16 pro cent in totaal, 8 procent op 1 februa ri en nog eens 8 procent op 1 juli. Ook in de zuivelsector wil de com missie de totale prijsverhoging van 10 procent in twee keer .bereiken, 6 procent op 1 februax-i en nog eens vier pr-ocent op 1 september. Voor granen voorciet de commissie een verhoging van gegarandeerde mini mumprijs tot 9 pi'ocent voor tarwe en tot 12 procent voor rogge. Voor gerst stelt zij 10 procent prijsvei'hoging voor en voor mais 11 procent. De prijs voor varkensvlees wordt met 11 procent verhoogd. De richt prijs voor rundvlees stijgt met 7 pi*o- cent, de interventieprijs echter met slechts 4,5 pi-ocent. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Sinterklaas koopt natuurlijk zijn geschenken in Volgt u zijn voorbeeld! Enorme sortering o.a. Oosterse sieraden Houtsnijwerk Koperwerk Kaarsen Letterbakken Mini Perzische kleedjes India-kleding (halve prijzen!) DAM 1 - ZIERIKZEE ZIERIKZEE. Gedachtig aan de ge nereuze hulp van het publiek bij de Papier-aktie, bod de Kon. Harmonie Kunst en Eer", de burgerij een dankbaarheidsconcert aan in de Concertzaal. Een vrij talrijk publiek genoot van een aantrekkelijk pro gramma. Men zie ook elders in dit nummer. Foto: K. en E." in aktie. (Foto: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Koude nacht Eerst opklaringen, maar ook hier en daar een bui; morgen van het zuid westen uit meer bewolking, moge- Jijk later gevolgd door regen; over wegend matige wind, eerst uit noord west, later kximpend naar zuidelijke richtingenminimumtemperaturen om het vriespunt, maxima morgen circa zeven graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperatui'en: omstx*eeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperatux-en geldt voor zondag een max-ge van 3 gx'aden rond de opgegeven waax'den. ZON- EN MAANSTANDEN 30 nov. Zon op 8.24, onder 16.33 Maan op 17.24, onder 9.14 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.33 Maan op 18.33, onder 10.08 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32 Maan op 19.49. onder 10.52 Volle maan: 29 nov. (16.10). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 30 nov. 3.28 15.42 8.54 21.17 1 dec. 4.08 16.28 9.43 21.53 2 dec. 4.47 17.09 10.29 22.36 Spring! ij: 1 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De stormdepi-essie die dondex-- dag het weer bepaalde - aan de kust werden windstoten geregistreerd tot 120 knv'h - kwam vrijdagmoi-gen bo ven de Oostzee. Dc noox-dwestelijke stroming die aan de achtei*zijde van de depressie aanwezig was voerde van hoge breedte afkomstige, on stabiele lucht aan. waarin gemakke lijk hagel en onweersbuien ontston den. Deze aanvoer zette zich vrijdag voox-t. Geleidelijk echter nam de wind jn kracht af op de nadei'ing van een x-ug van hoge luchtdiAik die over de Britse eilanden naar het oos ten koerst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1