„Duiveland zoals het was" historische foto-reportage te Nieuwerkerk STREEKNIEUWS november Sint en knechts op 30 SI nil fit uk van een reeks DUIVELAND, november - Onder eindredaktie van de lieer J. L. Braber te Dreischor, vescheen. bij de Uit geverij Steengracht teZierikjsee het laatste deel in de „Zoals het was"-reeks, gewijd aan de gemeente Dui veland. In het boek komen de dorpen Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Oosterland en Sirjansland aan de orde, in de spiegel van het verleden. „Duiveland, zoais het was" is een coproduktie van een drietal mensen, die zich niet de tekst belastten. Ds. M. G. Westerhof schreef over Niéuwerkerk; de heer J."Berre- voets schreef over Ouwerkerk en de heer L. A. Capélle nam Oosterland én Sirjansland voor zijn rekening. Advertentie Stuur uw uicuwjuarxwpus voor het Oudejaarsnummer g in! Gaarne vóór 2 december a.s. ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE POSTBUS 1 - ZIERIKZEE Zo ooit en ergens dan heeft dit „zoals het was-boekje zin, daar de ramp van 1953 en de daarop gevolg de diep insnijdende herverkaveling het beeld van de onderwerpelijke dorpen en h*un omgeving, drastisch hebben gewijzigd. Niet zonder enige emotie zulleiL_velen in dit boek dan ook de onherroepelijke en soms ab rupt verdwenen „paden van hun jeugd" herkennen. In tegenstelling rhet vroegere uit gaven willen wij de bespreking hier inhoudelijk summier houden, om de verrassing voor de lezer zo gaaf mogelijk te maken en ons derhalve beperking tot enkele „toppers". Voor Nieuwerkerk is dat onder meer. een 1937-foto van een 15-tal paarden (toen nog wèl) uit de „Stal len Steendijk", vertegenwoordigd op een tentoonstelling van de Z.L.M. Een magnifieke plaat, die tevens aantoont hoe grote verliezen het platteland boekte aan eigen karakte ristiek door de - overigens noodza kelijke - mechanisering. Topverlies voor Nieuwerkerk zal altijd blijven de zes-kantige toren, vernield in de oorlog. Groepen, verenigingen, zangkoren, schoolklassen uiterajard in dit his torisch exposé van het al heel oude dorp Nieuwerkerk, dat bekend stond en staat om zijn Oranjegezind heid. Nieuwerkerk was vroeger een prachtig dorp en beelden van Kerk straat, het toenmalige „Straetpad" en andere plekjes tonen dit aan. Aparte foto's uiteraard van de ramp, die juist ook te Nieuwerkerk zo hevig toesloeg. Aanvullend zijn unieke plaatjes opgenomen van het gehucht Capelle, dat geheel door de vloed werd ver slonden. Kerk en toren Ouwerkerk onderging zijn grote metamorfose door de gruwel van de oorlog, die als zware tol kerk en to ren eisten. De geschoren linden rond de Ring blijken al oud. Men ziet ze op een fraai plaatje van een Oranjefeest in 1923, naast een foto met „veel volks", tijdens het „De Ruyterfeest" in 1907. Ook voor Ouwerkerk de obligate ..mensenplaatjes" en een fotografi sche opsomming van fraaie gebou wen. die helaas verdwenen (boerde rijen „Dorpszicht" en het „Hoge Huis"). Telkens in het Ouwerkork-gedecl- te een lijntje naar de ramp en de tijd nadien en verder heel exklusief een tweetal plaatjes van het gehucht Vianc, waar de Duivelandse jeugd vroeger heen trok om te zwommen. Oosterland Oosterland neemt in het boek een belangrijke plaats in. met als Inlei ding een oude prent (1680) van „De Heerlykheyt van Oosterland", met - tot nu toe - nog een goede korenmo len (1752). Evenals bij Nieuwerkerk hier foto-aantekeningen bij een oud beroep (hoefsmid) en dan het Markt plein, nog helemaal gaaf en qua om lijsting nog zeer de moeite waard in 1902. De oudste foto toont de tuin van dc toenmaals niet onvermaarde dokter F. P. J. Was, een puur 19e eeuws plaatje (1898). Kerk en toren krijgen alle aandacht n.a.v. een 1937-plaat en dan de bekende niet te omzeilen reeks van feesten, groe pen. verenigingen schoolklassen enz Een trieste 1945-plaat verder vian .de ontstellende oorlogsverwoesting. „Het Heerenhof" Als uitspringer had Oosterland vroeger „Het Heerenhof", helaas verwoestdoor Engelse brandbom men in 1945. Het bezit was toen in handen van dr. Alexander Willem baron Schimmelpénninck van der Oye. In. dit kader is een foto uit 1927 uitzonderlijk: inhuldigingsfeest van de in 1926 meerderjarig geworden ambachtsheer van Oosterland. Plaat jes verder ook hier van verdwenen boerderijen, als „Nieuwe Zorg" en „De Vier Winden". Het fraaie „Gasthuis" is present met een 1918-plaat. Een duidelijk pluspunt voor de Oosterland-tekst Ouwerkerk zoals hel wan (1927). zijn de „bon mots", die de schrijver er in heeft vervlochten en die he# geheel verlevendigen. Sirjansland tenslotte een idyllisch dorp, vertegenwoordigd met enkele voortreffelijke foto's, o.m. van de Dorpsstraat en het intieme (verdwe nen) kerkje (1926). Spijtigheid aan. het slót door een foto van de in 1953 vernielde- molen, die voorheen het. dorp zo voortreffelijk domineerde. „Duiveland zoals het was", een boek om te hebben. NIEUWERKERK, 28-11. Zaterdag 30 november doet Sint Nicolaas z\jn intocht in Nieuwerkerk. Hij zal worden opgehaald door de muziek vereniging „Oefening en Uitspan ning" uit Nieuwerkerk en „Nu met Hope" uit Bruinisse samen met de drumband „de Vierbannen". Om 2.00 uur gaat het muziekgezel schap de Sint ophalen waarna er met de kindervriend en zijn knechts een rondgang door het dorp zal wor den gemaakt. Vervolgens wordt de Sint om plm. half drie in het Dorps huis verwacht alwaar hij welkom BROUWERSHAVEN Prijs voor stadgenoot Onze stadgenoot de heer L. Smal- heer, ontving tijdens een bijeenkomst te Amsterdam uit handen van de direkteur Nederland, de tweede prijs in een door de Unesco uitge schreven tekenwedstrijd, met de we reldbevolking als thema, bestemd voor de Ver. Naties. Voor mededin ging waren - wat Nederland be treft - de verschillende kunstakade- mies benaderd. Een vertegenwoordi ger van de Unesco uit Parijs was in verband met deze prijstoekenning naar Nederland gekomen. De prijs bestaat uit een geldsbedrag. KERKWERVE Bijeenkomst N.C.V.B.-afdeJing In het verenigingsgebouw verga derde de N.C.V.B.-afdeling, onder leiding van de presidente mevr. Viergevcr-Legemaate. Na opening op de gebruikelijke wijze volgde Schriftlezing uit Lukas 12, over welk thema de presidente mediteerde. De heer J. W. Eckhardt vertoonde hierna zijn dia-serie over de flora en fauna van Schouwen-Duiveland, waarbij hij het geheel van commen taar voorzag: aan de orde kwam het leven in de zee, het vogelleven in de inlagen en in de Domaniale bossen en duinen. In haar dank woord tot de spreker, toonde de presidente zich verrast door het vele moois in de natuur zo dicht bij huis Zij deelde mede dat de kerstavond gehouden wordt op 18 decemfcler a.s. NIEUWERKERK Eerste dagattraktie feestmaand-aktie De feestmaandaktie te Nieuwer kerk, georganiseerd door de georga niseerde Nicuwerkerkse Midden standsvereniging, is in volle gang. Maandag werden de eerste bonnen verstrekt aan de consument en woensdag was èr voor' de jeugd de eerste dagattraktie. De opdracht was om Zeeuwse plaatsnamen te x*aden. De eerste en laatste letters waren gegeven, terwijl men aan het aantal puntjes kon zien uit hoeveel letters het woord be- zal worden geheten door burgemees ter J. D. de Kam. Iedereen is van harte welkom in „Ons Dorpshuis". Jeugdamusement Woensdag 4 december is er in Ons Dorpshuis een kindervoorstelling van Dik Trom voor kinderen van kleuterschool en basisschool. Er wordt opgetreden door Martin Vin- jee's jeugdamusement uit Den Haag. Na afloop is er een traktatie voor de kinderen. De toegahg is geheel gra tis en de aanvang is 's middags half drie. Deze kindervoorstelling en de komst van Sinterklaas wordt ver zorgd door de Nieuwerkerkse vere nigingsraad. stond. Van de 17 namen (bij iedere deelnemer lag een „plaatsnaam") volgen er hier enkele: Breskens, Terneuzen, Westkapelle, Nieuwer kerk, Goes, Vlissingen. Ei- waren 155 oplossingen waarvan 89 juiste. Na loting kwam als winnaar uit de bus: Ronald Maliepaard. De tweede prijs was voor Wimpje Wandel Yzn en de derde prijs voor Elbert Lievense. Vrijdag moet men het gewicht ra den van artikelen in de etalage's. Het is de bedoeling dat men als oplos sing instuurt het totale gewicht van alle artikelen; dus niet van alle ar tikelen afzonderlijk. Opbrengst Nierstichting De kollekte voor de Nierstichting heeft het mooie bedrag van f 644,33 opgebracht. De Nierstichting dankt alle gevers en geefsters die er voor hebben gezorgd dat f 644,33 aan de Nierstichting kon worden overge maakt. Ook dank aan alle kollektun- ten. Rode Kruis-films in „Ons Dorpshuis" Donderdag 28 november (vandaag) brengt het Rode Kruis voor de jeugd t/m 13 jaar en voor ouderen ('s avonds) weer films, 's Middags om 16.00 uur wordt er voor de jeugd een kleurenfilm gedraaid over „De zwarte mustang". De entree voor deze kinderfilm is f 0,75. Voor de ouderen vanaf 14 jaar begint om 20.00 uur de film „4 For Texjas". In deze kleurenfilm spelen Frank Si natra, Dean Martin en Ursula An- dress o.a. de hoofdrol. Voor deze film is de entree f 3,In de pauze woi-dt er een verloting gehouden t.b.v. het Ned. Rode Kruis. Het Ned. Rode Kruis hoopt a.s. donderdag op uw komst. BRUINISSE Het bejaardenverzorgingstehuis „In 't Opper" Het bejaardentehuis „In 't Opper" te Bruinisse wordt momenteel be woond door 86 personen namelijk 9 echtparen en 68 alleenstaanden. Van de bewoners zijn 5 echtparen en 30 alleenstaanden uit Bruinisse afkomstig, 1 echtpaar en 16 alleen staanden uit Oosterland, 3 alleen staanden uit Sirjansland, 2 echtpa ren en 6 alleenstaanden uit Nieu werkerk 1 echtpaar en 6 alleen staanden uit Ouwerkerk en verder 2 alleenstaanden uit Brouwershaven en 1 alleenstaande uit elk der ge meenten Dreischor, Zierikzee, St. Philipsland, Wissekerke en Rotter dam. Op de wachtlijst staan: 12 echtpa ren en 47 alleenstaanden uit Brui nisse, 8 echtparen en 26 alleenstaan den uit Oosterland, geen aanvragen uit Sirjlansland, 3 echtparen en 8 al leenstaanden uit Nieuwerkerk en 1 echtpaar en 1 alleenstaande uit Ou werkerk. In „In 't Opper' zijn 20 personen als personeel in vaste dienst en wer ken 5 part time krachten. Het aan tal deelnemers aan Tafeltje dek je is 33, terwijl nog 3 personen op de wachtlijst staan. Opmerkelijk resultaat Bij de onlangs gehouden distrikt- keuring voor aquaria op 19 oktober 1974, waarvan de uitslag bekend werd gemaakt op jl. 22 november, is onze doi-psgenoot de heer J. Steke- tee voor de dei-de maal als eerste geëindigd in het distrikt Zeeland. Hij mocht voor dit opmerkelijk re sultaat de wisselbeker in ontvangst nemen uit handen van de disti-ikt- voorzitter de heer Ouwendijk. Een en ander vond plaats in res taurant „De Oesterbeurs" te Yerse- ke. In een gezellige avond wahrbij alle bezitters van de gekeux-de aquaria bijeen kwamen, werd door Bondskeurmeester de heer Toiney uit Den Haag de puntenlijsten uitge reikt. Tot slot zij nog vermeld dat de winnaar, zelf lid van Aquai'ium- vereniglng „Helodea" nu mag mee dingen naar de hoogste eer op lan delijk niveau. SPORT VOETBAL Juventus-Ajax 1-0 TURIJN, 27-11. Ajax heeft woens dagmiddag in Turijn de eerste wed strijd in de dei-de ronde van het Ucfa-toernooi tegen Juventus vei-lo- ren met 0-1. De stand was al bij de rust boi'eikt door een doelpunt van Damitmi in de 19c minuut. Dukla Praag-FC Twente PRAAG, 27-11. FC Twente heeft woensdagavond in Piaag het eerste duel in de dei-de i-onde van het toer nooi om de UF.FA-cup tegen het Tsjechische Dukla Pi-aag veidoi-en met 1-3. Bij de rust, hadden do Tsjechen ccn voorsprong van 3-0. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuw Lekkerland: J. C. Schuurman, Putten; te Schellui- nen: M. B. Plette, kand., Ermelo; te Zwartebroek: A. Vlietstra, Doorn spijk; te Gixxot-Ammers: L. v. Nieuwpoort, Nunspeet; te Wijk bij Heusden: C. Evers, Leerbroek. Aangenomen naar Tiet jerk: K. W. Slik, Groningen; naar Voorschoten als predikant voor bijzondere werk zaamheden (geestelijk verzorger bij het Hervormd psychiatrisch cenrtum „Schjakenbosch" te Leidschendam): A. H. Lentz, 's-Gravenhage-Loosdui- nen; naar Goudriaan-Ottoland: D. van Meulen, kand., Utrecht. Bedankt voor Huizen: H. Jonger - den, Veenendaal; voor Katwijk (wijk Hoornes west): J. den Besten, Huizen; voor Veenendaal: L. van Nieuwpoort, Nunspeet. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Hoogeveen: P. C. van der Wel, Baarn; naar Goes: W. Stolte, Aalten. Bedankt voor Voorburg: órs. H. Eikelboom, Brussel. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Axel: J. Verkade, Groningen-N. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Bei-oepen te Emmeloord: C. P. Plooy, Ede. Christelijke Gerefonrxeerde Kerken Beroepen te Nunspeet (2e px-edi- kantsplaats)J. van Amstel, Ensche- de-W.; te Westzaan: Chr. Verhage, "s-Gravenhage; te Soestdijk: B. Bij- leveld, Bussum. Tweetal te Rijnsburg: B. de Romph, Naaiden en P. van Zonne veld, Leerdam. Bedjankt voor Emmeloord: A. Broersma, Goes. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Herkingen en voor Utrecht: Chr. van der Poel, Yerseke; voor Aalburg: P. Blok, Dirksland. Vrije Evangelische Gemeenten Bedankt voor Wemeldinge: Q. van de Vrie, Rotterdam-Zuid. Examens: Aan de V.U. te Am sterdam zijn geslaagd voor het doc- tox-aal examen theologie: G. J. Smink, Amsterdam en T. Zoutman, Amstexxiam. Nieuw blad voor jongeren DRIEBERGEN, 27-11. Het Lande lijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwei'k en het Hervormde getin te Christelijk Jongeren verbond hebben een nieuw jongerenblad op gericht, „Weerwoord" geheten, dat deze maand met een oplage van ruim 8.000 exemplaren is versche nen. Het is een voortzetting en uit- bi*eiding van het Gereformeerde jongerenblad „Risico". Voor 25 jaar.... BRUINISSE. Nadat de heer C. L. uit Zierikzee daartoe een propagan- dawoord had gesproken is te Brui nisse een VARA-afdeling opgericht met aanvankelijk 22 leden. RE NESSE. Zaterdagmiddag vond in een openbare raadsvergadering de officiële installatie plaats van de nieuwe burgemeester Mr. G. F. Lun- slngh Toncketis. Aan de grens der gemeente zal de burgemeester fees telijk ingehaald worden. Na de offi ciële raadsvergadering bestaat gele genheid tot feliciteren. BRUINISSE. Zoals de 19e eeuiv de eeuw was van de stoommachine, zo is de 20e eeuw die van de motor. Op schier alle terrein wordt de stoom machine door dc motor verdrongen, niet in de laatste plaats zeker van- ivege de goedkopere exploitatiekos ten. Zo heeft ook kapitein J. J. d. O. v>oor deze laatste eis moeten capitu leren en zijn stoomsleepboot „Maas" laten ombouwen in een motorsleep boot, waarin een 150 PR Vomag mo tor werd geplaatst. Verbouwing en plaatsing van de motor geschiede geheel bij de firma M. alhier. HAAMSTEDE. Konden wij enkele weken geleden meedelen, dat de eerste van de drie nieuwe winkel panden in de Zuidstraat geopend was, thans kunnen wij melden dat dc tweede zaak heropend is, of ei genlijk is het een nieuwe zaak, want voordien hadden ivij geen winkel in onze gemeente in ijzcrivarenDe heer C. M., die voor 1940 een wagen- makerij had. heeft nu een winkel in bovengenoemde artikelen geopend, terwijl hij zijn wagenmakerij ineen ruime werkplaats uitoefent, die aan de achterzijde van zijn woning ligt. BRUINISSE. Voor de cursus in E.II.B.O. voor schippers, hebben rich 18 deetnemers gemeld. Zodra men beschikt over een passende lokali teit zal de cursus een aanvang ne men. Zwaar .TOO jeg ox eld. spa Donkere tabak. Met een soepele lange draad. Lekkere zware Dragon. „Zie ginds

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4