Nieuwe kastanjeboom prijkt op het Zierikzeese Kraanplein COLLEGE WESTERSCHOUWEN WIJZIGT GEMEENTELIJK BELASTINGVOORSTEL Prijzen voor Zierikzeese koks Gemeentebegroting '75 Bruinisse ('IIolty" njode STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 28 november 1974 Nr. 21598 3 Gemeenteraad vergaderde HAAMSTEDE, 27-11. In de dinsdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouweii werden de eerste stappen ondernomen, door middel van het verhogen van gemeentelijke belastingen en heffing per 1 januari 1975, hel voor 1975 geraamde begrotingstekort weg te werken. Daar deze belastingverhogingen noodzakelijk zijn in verband met een korrektie van de rekreatiebegroting voor 1975 is er zoveel mogelijk van uitgegaan dat extra lasten voor de eigen bevolking zo klein mogeljjk moeten worden gehouden. Het grootste gedeelte van de belastingverhogingen zullen dan ook moeten worden opgebraeht door de tweede-woningbezitters en de toeristen. Chef-kok Verhoeven rechtsen leerling kok Rinie Kloet vielen in de prijzen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbobde) Op het verhogen van de personele belasting na, van 230 tot 325 opcen ten, ondervonden het verhogen van de toeristenbelasting, de woonforen- zenbelasting. de hondenbelasting en een aantal gemeentelijke leges bij de raad geen tegenstand. De heer J. Lustig verklaarde mede namens zijn fraktie dat men tegen het verhogen van de personele be lasting is. Momenteel is er al een overcapaciteit van ruim f 40.000 van de personele belasting. „Als het col lege die nu nog willen gaan verho gen gaat dit ten koste van onze eigen Advertentie heerlijk warm kabelvest Vlot sportief kabel- vest. Weer helemaal in. In de maten 36-44. Kleuren: groen, camel en zwart. Met de hand op 'f hart: ons modenieuws is üw moeite Dam 19 Zierikzee bevolking." Wanneer binnen afzien bare tijd de onroerendgoedbelasting wordt ingevoerd zal deze verhoging hier ook in worden verwerkt. Als men tot belasting wil over gaan, waar wij niet de noodzaak van in zien, moet dit gebeuren met de straat- en grondbelasting welke nog onder de capaciteit is, aldus de heer J. Lustig. Verder wees de heer Lustig er op dat er over 1974 nog een her calculatie staat te wachten een ex traatje van ruim twee ton waarop met geen woord wordt gerept. Ook over 1975 valt er nog een verhoogde uitkering te verwachten welke ruim anderhalve ton zal bedragen. De verhoging van de personele belasting welke de eigen bevolking krijgt te dragen, vond de heer Lustig een on verteerbare zaak. De heer J. van den Berge ver- klaarklaarde tegen het verhogen van de personele belasting te zijn. De heer L. Tieleman zei dat drie jaar geleden met enige aarzeling de toeristen belasting is ingevoerd. Toen zijn er afspraken gemaakt dat het toen ingevoerde bedrag van een kwartje ook een kwartje moest blij ven. Als inflatiecorrektie kon hij zich wel verenigen met de verhoging van f 0,10. Opvallend vond hij het dat hij totaal niets over uitgaven had gehoord. Vriendelijker had hij het gevonden als het college met he lemaal geen verhoging was gekomen De verhoging van de personele be lasting kon hij moeilijk zien als een inflatiecorrektie, waar hij wel ak koord mee zou gaan, maar wel als een dekking. Het voorstel zoals het op tafel lag kon hij dan ook niet steunen. Uitkering gemeentefonds Burgemeester H. P. Everwijn zei dat twee dagen nadat de belasting verhogingen waren doorgesproken met de commissies voor financiën en openbare werken bekend werd dat de uitkeringspercentages uit liet ge meentefonds zullen worden verhoogd wat voor 1975 een extra inkomsten geeft van f 155.000. Er heeft hierna beraad plaats ge had of hierdoor misschien de voor gestelde verhoging van de personele belasting zou moeten worden terug gebracht. Men is hierbij uiteindelijk tot de konklusie gekomen dat dit be ter achterwege kon worden gelaten omdat er volgend jaar rekening moet worden gehouden met prijsstijgin gen, die f 90.000 zullen bedragen en salarisverhogingen waarvoor naar een voorlopige schatting nog f 57.000 moet worden gedekt. Uiteindelijk zal er weinig worden overgehouden van de meevaller van de verhoging uit het gemeentefonds, aldus burge meester Everwijn. Voor nader b'eraad van het college ging de voorzitter tweemaal over tot schorsing van de vergadering. Na de eerste schorsing verklaarde de burgemeester dat uitstel van het behandelen van deze belasting wei nig zin had daar de omstandigheden niet veranderen. Om reden dat er anders te weinig speelruimte is bleef het college bij haar voorstel om tot de voorgestelde verhoging over te gaan. De woordvoerders van de drie frakties verklaarden hiermee niet akkoord te kunnen gaan. De PvdA- fraktie verklaarde zich tegen elke verhoging van de personele belasting terwijl de heer L. Tieleman vroeg of de mogelijkheid door het college on der ogen was gezien een soepeler verhoging toe te passen. Na schorsing van dc vergadering kwam het college met het voorstel de verhoging van 230 op 300 opcen ten te brengen waarmee de raad met uitzondering van dc drie leden van de PvdA-fraktic akkoord gingen. Waterschap Schouwen-Duiveiand In de maandagmiddag gehouden algemene vergadering van het Wa terschap Schouwen-Duiveiand kon een aantal voorstellen van het dage lijks bestuur met een hamerklop worden afgedaan. De vergadering ging akkoord met de volgende voorstellen: verkoop dienstwoning met garage Stoof weg 20, Dreischor, groot 15.20 are, voor f 75.000 aan J. J. v. d. Linde te Drei schor; overdracht van eigendom be heer en onderhoud van een gedeelte van de Molenweg te Bruinisse voor f 1,de massa, aan de gemeente Bruinisse; uitbreiding van het aantal aandelen van de Ned. Waterschaps- bank NV door inschrijving op 4 aan delen A a f 250,nominaal en 2 aandelen Baf 1.000,nominaal; wijziging van de rek.-courant over eenkomst aangegaan met de water kering van het calamiteuze water schap Bruinisse; idem van de rek.- courant overeenkomst aangegaan met de water kering van de calami teuze polder Burgh en Westland, Verschillende bestekken Inzake een aantal bestekken werd het volgende meegedeeld. In eigen beheer werd uitgevoerd het duinon- derhoud Noorderstrand. Het inwps- sen van steenglooiingen in de dis- trikten 3, 4 en 7 werd uitgevoerd door de fa. J. de Ruiter en Zn, te •Noordgouwe voor f 42.825,Op de volgende plaatsen werd de steen glooiing ingewassen: gedeelten op de Nol te Schelphoek-West; op de West nol te Burghsluis; op de Nol Kaas en Brood; bij de voormalige dijkval We- versinlage en tussen de Gakgepolder en het Stelletje. Op diverse wegen in het gebied van het waterschap werden dek- en slijtlagen aangebracht door aanne- mings- en wegenbouwbedrijf P. H. Offringa BV, voor f 220.961,70. Op levering voor de tweede maal en goedkeuring heeft plaatsgevonden. Voor rekening van de gemeente Brouwershaven werd voor f 73.957, een deklaag aangebracht op de Zuid- dijk en voor rekening van de ge meente Duiveland voor f 32.728,06 een deklaag op de Vissersweg. De werken verbeteren Heuvelsweg en Weelweg voor rekening gemeente Middenschouwen en Zierikzee, uit gevoerd in A.C.W.-verband, werden uitgevoerd door aannemings- en we genbouwbedrijf P. H. Offringa voor f 518.000.Het werk is gereed, de dichtingslaag en definitieve wegmar kering zal in het voorjaar '75 worden aangebracht. Dc nieuwe kastanjeboom werd dinsdagmiddag onder flinke publie ke belangstelling geplant in een door gemeentewerken gereedgemaakt plantgat. Het was een voor Schou wen-Duiveiand uniek karwei dat hier werd uitgevoerd: het ging ten slotte om een „volwassen" boom die hier. compleet met enorme aardkluit, met behulp van een takelwagen dc grond inging. Zoals gemold werd tic kastanje- Vergadering B.B. Op donderdagmiddag 12 december a.s. wordt in de „commandopost" aan de Kloetingseweg te Goes een openbare vergadering gehouden van de Kringraad van de Bescherming Bevolking, A-kring Zeeland a. Feike Asma te Middelhainis Aanstaande zaterdag 30 november bespeelt de organist Feike Asma het orgel van de Grote Kerk te Middel- harnis. Feike Asma, die inmiddels zijn 45-jarig jubileum als organist heeft gevierd, geeft veel concerten in Nederland en maakte daarnaast ook tournees door Canada en Ame rika. In Frankrijk kreeg hij de zil veren medaille van Arts Sciences Lettres wegens zijn verdienste voor de Franse orgelcultuur. Dit concert wordt georganiseerd doov de stich ting kenkconcerten. ZIERIKZEE U.V.V. Sinterklaasavond voor de bejaarden Maandagavond 2 december a.s. organiseert de Zierikzeese U.V.V. weer een ontspanningsavond voor de bejaarden. Omdat de goed heiligman weer in het land is, wordt het dit maal een speciale Sinterklaasavond. Het feest wordt gehouden in Con cordia. Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdag- en zondagavond a.s. wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de „sexy" en humorvolle film „Zullen we 't nog een keertje overdoen?" met Alina Penz, Fran- ziska Stemmer en Günter Ziegler. Deze Duitse film vertelt het vro lijke verhaal v!an een onervaren jongeman, die in aanmerking komt voor een aanzienlijke erfenis, maar dan wel onder de konditie dat hij ze ven aantrekkelijke vriendinnen weet te versieren. Dat betekent heel wat ^jffdeswerk in deze pretentieloze ko medie. Rode Kruis-films Ook te Zierikzee worden de Rode Kruis-films vertoond in het kader vanhet regionaal toernee. Zierikzee is vrijdag 29 november aan de beurt; 's avonds is er een voorstelling voor volwassenen, 's middags voor de jeugd in het hervormd verenigings gebouw. WESTERSCHOUWEN Brandweer helpt landbouwer Door de leden van het vrijwillige brandweercorps Westerschouwen is het initiatief genomen om a.s. zon dag een kleine landbouwer de hel pende hand te gaan bieden bij het binnenhalen van zijn nog op het land staande gewassen. Personen die hierbij' behulpzaam willen zijn kunnen zich in verbinding stellen met de heer W. J. Geleijnse te Haamstede, telefoon (01115) 1215 en de heer J. A. Blom te Renesse, tele foon (01116) 1293. RENESSE Lampionoptocht werd afgelast De lampionoptocht, die woensdag avond, ter gelegenheid van de Re- nessese winkelweek zou worden ge houden is in verband met de ongun stige omstandigheden afgelast. Voor zaterdag is een optocht voor verklede personen georganiseerd. Voor deze optocht worden nu de overgebleven lampionnen beschik baar gesteld. Zij kunnen vanaf za terdagavond 7 uur worden afge haald bij supermarkt Verseput. De route van de tocht zal als volgt zijn: Dorpshuis, Zeeanemoonweg, Capelweg, v. Kloosterweg, Hogezoom (bij Bonafide wordt gekeerd), Korte Reke, Lange Reke, Wilhelminaweg, Emmaweg, Mauritsweg, Lindelaan. Dorpshuis. Voor de fraaiste en origineelste aankleding zijn fraaie prijzen be schikbaar gesteld. boom aangevoerd uit Sliedrechl; de boom is afkomstig van de Nationale Bomcnbank, een Instelling die bo men verzorgt die om één of andere reden moeten worden gerooid, en vervolgens weer plant op plaatsen waar dut verlangd wordt. Zorg Over dc nieuwe boom wordt door gemeentewerken met uiterste zorg ZIERIKZEE, 27-11. Chef-kok J. Verhoeven en leerling kok Rinie Kloet van restaurant Mondragon, en in feite de hele „keukenbrigade" van dit Zierikaeese restaurant, hebben met succes deelgenomen aan de „In ternationale Culinaire Salon van Zeeland 1974", dinsdag gehouden in hotel Brittannia te Vlissingen. Voor de show van „culinaire kunst" bestond grote belangstelling uit binnen en buitenland. Er waren tweehonderd inzendingen in ver schillende klassen te bewonderen van deelnemers uit Engeland, BRUINISSE, 27-11. In de begelei dingsbrief van de gemeentebegroting 1975, waarvan het de bedoeling is deze op vrijdag 13 december in een openbare zitting van de gemeente raad te behandelen, zeggen b. en w. gelukkig te zijn met het overschot op de post Onvoorzien, na de eerste wijziging geschat op f 102.216,75. Daarbij wordt wel gehoopt op be paalde subsidies in aanvullend werk verband voor bepaalde kapitaals- werken. BROUWERSHAVEN Verkoop Welfare-goederen De Rude Kruis-afdeling organi seert op zaterdag 30 november in het Groene Kruis-geb'ouw een verkoping van Welfare-goederen, vervaardigd door zieken en bejaarden. Hel betreft handwerken en handenarbeidartike- len. De verkoping wordt warm in de belangstelling van het publiek aan bevolen. gewaakt. Zo werd onder hel wortel stelsel in de grond een geperforeerde polyester buis aangebracht, die aan het oppervlak is afgesloten met van gaatjes voorziene tegels. Op deze manier is hel mogelijk om de wor tels van dc kastanje voldoende lucht te geven en bovendien kan via dc slang vocht en voeding in dc vorm van kunstmest worden toegediend. Dc boom krijgt dc komende twee jaar bovendien een speciale nabe handeling met bepaalde chemische stoffen. Om do stam te beschermen tegen het optreden van loslopende bondon wordt voorlopig eon gazen rastcr- werkje aangebracht met vier hard stenen palen. De nieuwe kastanje op het Kraanplein is dus niet alleen voldoende beschermd tegen onge wenste toestanden onder dc grond, maar ook boven de grond. Het ziet er dan ook naar uit dat Zierikzee weer voor vele lange jaren in hot bezit zal zijn van een trotse kastanje. Dit te meer omdat de nieuw geplante hoorn de storm van afgelopen nacht moeiteloos heeft doorstaan Frankrijk, België, Duitsland, Luxem burg, Oostenrijk en uit Nederland. De salon werd geopend door bur gemeester Th. Westerhout van Vlis singen. Er waren fraaie werkstuk ken en culinaire „composities" te be wonderen die vakkundig werden be oordeeld door een jury onder leiding van de heer Heering, oud chef-kok van het Kurhaus. De salon werd ge organiseerd door de afdeling Zeeland van de Ned. Club van Chef Koks, (N.C.C.KÓ- Chef-kok Verhoeven van Mondragon won in deze internatio nale showklasse een derde prijs met zijn werkstuk „stadion München". Leerling kok Rinie Kloêt slaagde er in dit selecte gezelschap in een eer ste prijs te veroveren. In zeven jaar steeg het aantal in woners van de gemeente met 413 inwoners (1968-1975) dat is 17Vi0'». Een toeneming van het inwonertal waaraan natuurlijk het aantal ge bouwde huizen niet vreemd is. de stedeling heeft momenteel een hang naar het platteland, waaraan tege moet kon worden gekomen, door het volbouwen van plan West II en III in een veel sneller tempo, dan aan vankelijk was gedacht. De gesubsi dieerde woningbouw waarvan naast andere gemeenten in de regio, ook Bruinisse kon profiteren, zal echter in de eerstkomende jaren van boven af, zeker niet worden bevorderd. Men huldigt in regeringskringen mo menteel weer andere inzichten be treffende de groei van plattelands gemeenten als de onze. Twee van grote betekenis zijnde bedrijven op het industrieterrein zullen in de toekomst zeker, naast andere factoren nog een beroep op de gemeenten doen, wat betreft de huisvesting van personeel, zodat zal worden getracht, om naast de in 1975 gereed komende woningen, waarvan de bouw reeds in 1974 begon, nog wel een beperkt bouwvolume voor de gemeente te verkrijgen. Woningzoekenden Hel aantal geregistreerde woning zoekenden bedroeg per 1-11-'74 57 (22 eensgezinswoningen. 35 voor een bejaardenwoning). In 1974 kwamen 55 woningen gereed of zullen (re- deeltelijk) nog gereed komen. Het tol aal aantal woningen in de ge meente bedraagt 1035. waarvan 910 als goed mogen worden geclasseerd. 125 als minder goed. Er wordt verwacht dat in 1975 ongeveer 40 woningen gereed zullen komen. In 1975 zullen waarschijnlijk vier leerkrachten in de Kleuterschool werkzaam zijn. er komt namelijk nog een noodlokaal bij. Ook de openbare school krijgt jaarlijks meer leerlingen, de achter uitgang lijkt definitief gestopt, zodat vrees, dat hier een leerkracht op non-akticf zal moeten worden ge steld. niet moer reëel aanwezig is. In de begeleidingsbrief wordt zelfs gesteld, dat de mogelijkheid van een te benoemen vijfde leerkracht voor de openbare basisschool en een zes de voor de Chr. basisschool aan de horizon van de mogelijkheden zou kunnen verschijnen. Wanneer de beide seint-permanen te gebouwen zullen kunnen worden vervangen door permanente school gebouwen Is. moeilijk te voorspellen. Wenselijk wordt of is dat natuurlijk wel. Het bedrag per leerling is voor de O.B.S. geraamd op f 257.35: ex clusief een administratie-onkosten vergoeding van f 25.per leerling. Voor nieuwe aanwinst wordt goed gezorgd ZIERIKZEE, 27-11. Zierikzee heeft er een levend na tuurmonument" bijgekregen en dat nog wel in liet centrum van de stad. Op het Kraanplein prijkt een „nieuwe" tot tien meter hoogte uitgegroeide, hijzon der fraaie - maar uiteraard wel „winterse" - kastanje boom. Deze is in de plaats gekomen van de kastanje- reus die vorig jaar het leven heeft gelaten als gevolg van in de bodem uitgetreden aardgas. ZIERIKZEE. Zoals gemeld werd door de vogelliefhebbersvereniging Zang en Kleur" een zeer geslaagde vogeltentoonstelling gehouden in de Gradn- beurs van het „Huis mn Nassau". Voor deze tentoonstelling was een speciale jeugdpnjs uitgeloofd, die werd gewonnen door A. P. van Burg, (rechts op de (foto). De jeugdkampioen behaalde 80 punten en de bondsmedaillc voor zijn inzending kanaries. (Foto: Zierikzeesche Niomvsljobcle)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3