n „hangpuntjes" genda WATERTARIEVEN W.M.Z. OMHOOG PER 1 JANUARI Man uit Zierikzee gedood bij botsing op rijwielpad VERKOOP GROND - BENOEMING ARTS VERHOGING BEDRAG PER LEERLING AGENDA Dure munt I BIOSCOOP f ZULLEN WE *T NOG EEN KEERTJE OVERDOEN? LandbouYvschap komt met regeling „Wateroverlast 1974" I LAATSTE NIEUWS j ingekomen stukken, die angenmnen, opgeteld bij itlere agendapunten wer- .oeiisdagavond gehouden I fzittersehap van luirge- n super-vluggertje kun- cle hangpuntjes. w.o. - merkwaar- ge de doorverbinding tussen Lange k naam Petrus Peckiusplein te geven t dat plein. Iiy vond de naamgeving :oekomst te ontstane situatie, als b.v. 1 worden afgebroken. HU kende ook och wel dat het „plein" aan de kant rden afgesloten met een muur. Het is ompleet parkeerterrein wordt. De voor- „.deningskwestie niet aan de orde en wilde „n. prgtates; cle weihouder zei dat /.ijn „enkelingen" - in het algemeen be doeld - veel te zwaai- bij het toen aanwezige publiek is overgekomen. De heer Groen had nog geïnformeerd naar de handtekeningenlijsten van het Aktiecomité en wilde weten wat het kollege hiermede gaat doen. De voorzitter verwees naar het destijds genomen raadsbesluit en het daar mee samenhangend voorbereidings plan. ZIERIKZEE. 27-11. De watertarie ven van de N.V. YVatermaatschappU Zuid-YVest-Nederland gaan met in gang van 1 januari 1975 omhoog. De maatschappU deelt mee dat de ta riefsverhoging voornamelijk het ge volg is van het gestegen loon- en prU'speil. Het ziet er naar uit. aldus de YY'IVIZ, dat de - eerder uitgespro- zitter vond de naam wel ^ssend als hommage aan de 16e eeuwse hoogleraar met zijn boek over „Zeerecht". Uit de burgerij is het verzoek geko men deze naam aan het verbindings stuk te geven. Het kollege wil dat wel doen, vooral omdat naamgeving aan straten in de binenstad uiter aard sporadisch voorkomt. De namen van straten in de nieuwbouw zijn groepsnamen en daarin zou de per soonsnaam Peckius niet passen. Geen huizen De heer Asma zei de zaak niet in de emotionale sfeer te hebben willen trekken, maar wees er op dat het fei telijk niet om een nieuwe straat gaat; er zijn ook geen huizen. De heer Groen informeerde of er een zakelijk motief is voor naamgeving; de heer Den Boer vroeg naar een alternatieve naam. Volgens laatst genoemde zou de bevolking niet zo gelukkig zijn met de voorgenomen naam. De voorzitter vond al genoeg aandacht besteed aan deze onbelang rijke zaak, kapte het debat en nam het voorstel terug. Opmerking op Werehlstedebouwflag Nog een wat geladen puntje kwam eerst bij de rondvraag, waarin de heer Groen terugkwam op de dooi de wethouder van onderwijs gemaak te opmerking tijdens de jongste We reldstedebouwdag. De heer Groen wilde weten of de wethouder toen namens het kollege heeft gesproken, hetgeen de voorzitter ontkende. De opmerking is gemaakt en ieder moet zelf maar zien al of niet achter de opmerking te staan. De heer Doeleman schreef het hele incident toe aan een misverstand. Hij erkende dat zijn woorden ver keerd zUn overgekomen en had toen bedoeld, dat het ging om „enkelin gen", die levend van sociale wetten, eenvoudig de tijd hebben zich met allerlei akties bezig te houden, let niet welke akties. Hij onderlijnde dat het aktiecomité „Mosselboomgaard" is samengesteld uit achtenswaardige burgers; hij be greep het tumult na zijn opmerking op de W.S.D. op dat moment dan ook niet. maar zover zijn opmerking niet geloofwaardig is overgekomen, wilde hij excuus maken tegenover degenen die zich in persoon hebben aange sproken gevoeld. PEKING. Henry Kissinger, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft dinsdag in Peking drie en een half uur lang besprekingen gevoerd met Chinese leiders in een „opbouwende en zakelijke sfeer". Zijn belangrijkste gesprekspartner was vice-premier Teng Hsiao Ping, die vorig jaar weer aan het politieke firmament is verschenen nadat hij een tijdlang in ongenade was geval len. Hij wordt nu getipt als moge lijk opvolger van de 76-jarige pre mier Tsjoe-en-Lai. Foto: Kissinger vond ook nog tijd voor een Chinese maaltijd, uiteraard genuttigd met stokjes. De heer Groen zei dat in geen ge val de bedoelde enkelingen gedegra deerd zouden mogen worden tot „tweede rangsburgers." De wethou der wees er op. dat deze kwalifikatie niet is genoemd. De heer Verschel ling kende alle mensen van het ak tiecomité en had zelfs bezwaar tegen het woord „enkelingen". De heer Groen vond de opmerking toen niet gepast; de wethouder hoopte dat zijn toelichting de zaak verduidelijkt heeft. Te zwaar De voorzitter zei dat in die situa ties niet gaat om tendentieuse inter- Flitsen uit het buitenland LONDEN. Engeland heeft Frank rijk verzocht het tijdschema voor de bouw van een spoorwegtunnel onder het kanaal die beide landen met, elkaar moet verbinden voorlo pig terzijde ie schuiven. Dit heeft de Britse minister van milieuzaken, Anthony Crosland, dinsdag bekend gemaakt in het Lagerhuis. SAIGON. Jonge betogers in Sai gon zijn vandaag donderdag slaags geraakt met de 40.000 politiemannen die moesten voorkomen dat een mars tegen de regering van president Nguyen van Thieu zou worden ge houden. HOUSTON. Texas. Een Russische zeeman die deserteerde van zijn schip om zich in Israël te kunnen vestigen, heeft asiel gevraagd in Amerika omdat de Israëli's volgens hem niets van Russische joden wil len weten. CAIRO. Volgens een Palestijnse commandoleider zijn „enkele Arabi sche landen" in eerste aanleg ver antwoordelijk voor de kaping van een Brits passagiersvliegtuig en zijn omleiding vorige week naar Tunis, omdat zij dissidenten van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO hulp en geld hebben gegeven. Heden (donderdag)morgen om streeks acht uur is de 59-jarige heer Th. C. Verkaart uit Zierikzee bij een verkeersongeval dat plaatsvond op het rijwielpad van de provinciale weg Zierikzec-Haamstedc om het le ven gekomen. De heer V. reed op zijn fiets over het fietspad in de richting Haamste de. Hij was betrokken bij de weg- verbeteringswerken die aan de pro vinciale weg nabij Zierikzee uitge voerd worden. Op de kruising van de provinciale weg-Zandweg kwam V. in botsing met een uit de richting Haamstede komende bromfiets, be stuurd door de zestienjarige S. van E. uit Haamstede. Zowel de wielrij der als de bromfietsbestuurder kwa men te vallen. Na de valpartij zou de heer V. nog een tiental meters ver der gelopen zijn in de richting van de schaftkeet van het werk. waarna hij plotseling dood is neergevallen. Naar de juiste doodsoorzaak wordt een nader onderzoek ingesteld, V. had vrijwel geen verwondingen op gelopen. Verwondingen Van E. moest met enige verwon dingen en een lichte hersenschud-' ding worden overgebracht naar hei Rode Kruis ziekenhuis. Dokter W. Bontkes verleende de eerste hulp. De botsing op het rijwielpad zou een gevolg zijn van het feit dat de bromfiets op het moment van de na dering van V. iets naar links moest uitwijken, omdat een auto de Zand weg inreed en verzuimde aan Van E. voorrang te verlenen. De politie roept met klem de onbekend geble ven 'bestuurder van deze auto op zich te willen melden bij de Rijks politie te Zierikzee, telefoon (01110) 4055. LONDEN, 27-11. Op een veiling is een rekordprijs betaald voor een Engels goudstuk uit 1703. Een Vigo van vijf Guinea bracht 26.000 pond (ongeveer 160.000) op. Het goudstuk dal door een Engel se verzamelaar op de veiling van Sotheby was gebracht, werd gekocht door'een Londense firma. De naam „Vigo" werd aan dit soort goudstuk - 'ken gegeven, nadat tijdens de Spaanse Successieoorlog uit Neder land en Engeland afkomstige oor logsschepen in oktober 1702 in de baai van Vigo een lading goud had den buitgemaakt. De ziektekostenpremies voor 1975 DEN HAAG, 27-11. De organisatie van ziektekostenverzekeraars en het ministerie van economische zaken hebben overeenstemming bereikt over een verhoging van de ziektekos tenpremies voor 1975. De bedragen waarmee de premies maximaal verhoogd mogen worden, zijn voor de goedkopere en duurdere verzekeringen hetzelfde. De verho ging licht tussen de 15.en 22,75 pet. met enkele verzekeraars daarboven en enkele eronder. De thans overeengekomen maxi maal toegestane verhoging bedraagt voor de zogenoemde zware genees kundige risico's (ziekenhuisopname en niet-klinische specialsttsche hulp: voor klasse 3: 1' 9,70; voor klasse 2b: f 13.35; voor klasse 2a: f 15,20; voor klasse 2: f 14,65; voor klasse 1: i' 26,80 Beëindiging inwisseling- zilveren guldens en rijksdaalders DEN HAAG, 28-11. Staatsecretaris De Goede van financiën heeft beslo ten de inwisselingstermijn van zil veren guldens en rijksdaalders niet verder te verlengen. De mogelijkheid tot inwisseling wordt definitief be ëindigd op 31 december 1974. Reeds van 1 januari 1973 af zijn deze zilveren munten geen wettig betaalmiddel meer. Aanvankelijk stond de gelegenhied tot inwisseling open tot en met 30 juni >973. Deze inwisselingstermijn werd tweemaal verlengd, eerst tot en met 31 decem ber 1973 en daarna tot en met 31 de cember 1974. Tot deze laatste datum is nog inwisseling mogelijk op de distriktpostkantoren en de hoofd postkantoren en op de kantoren van de Nederlandsche B'ank NV. Raad Zierikzee ZIERIKZEE, 27-11. De gemeente raad van Zierikzee vergaderde woensdagavond, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester. Onder de 27 agendapunten bevond zich een groot aantal hamer stukken. Tot vertegenwoordiger der gemeen te in het Woonwagencentrum Mid den- en Noord-Zeeland werd geko zen de heer Th. H. de Meester en als diens plaatsvervanger de heer C. Bii de Vaate. Voor de bouw van oen bungalow wordt 789 m2 grond in plan West I verkocht voor een bedrag van f 24.984 (excl. btw). De P.T.T. krijgt 8 m- grond aan de Grevelingenstraat voor de bouw van een kabelkast. De verkoopprijs bedraagt f 37,50 per m-\ De PZEM plm 15 m- grond aan de Grevelingenstraat voor een prijs van eveneens f 37,50 per m2. Tot gemeente-arts werd benoemd de heer W. Bontkes te Zierikzee en tot diens plaatsvervanger, de heer A. W. van Geer, eveneens arts te Zierikzee. De instruktie voor de ge meentearts werd vastgesteld. De ken - verwachting van et'" jaarlijkse tariefstijging van ongeveer 10 u per jaar. zonder de kosten van geldont waarding. bewaarheid zal worden. Dit wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de noodzaak tot uitbreiding van de produkticEies- bosch- en Haringvlietprojekt kosten samen ruim 200 miljoen gulden, voor het grootste deel uit te geven in de periode tot 1979. Deze projekton wor den noodzakelijk geacht. De totale meeropbrengst van de tariefswijziging is geraamd op f 2.490.000.—. Wijzigingen in percentages In percentages uitgedrukt, hebben de tariefswijzigingen tot gevolg dal: - het bemeterde kleinverbruikers- Midden- en Noord-Zeeland met een 3-5 m;i bij een jaarverbruik van 70 m:: stijgt met 12.3 bij een jaarverbruik van 100 m:: stijgt met 14 Dij een jaarverbruik van 130 nv' stijgt met 15,2 - het onbemeterde kleinverbrui kerstarief Midden- en Noord- Zeeland een verhoging heeft van 13 Rekreaticl' tarief De toeslag in de rekrealieve-sektor (zomerwoningen en tweede huizen) wordt met f 4,80 verhoogd tot f 55,20 per jaar. Bij een jaarverbruik van een bèmeterde zomerwoning (tweede huis) van 50 m:!, komt het verschul digde jaarbedrag in 1975 op f 151.50; de tariefsverhoging bedraagt 10.3 respektievelijk 7,5 De tariefsverhogingen omvatten een meer-op'brengst van circa 2,5 miljoen gulden. Er blijft desondanks een nadelig exploitatietekort van on geveer 1,1 miljoen. Dit nadelige saldo kan nog gedekt worden uit de voor ziening exploitatietekorten, die ont staan is door een bijdrage van eko- nomische zaken. In 1976 mag geen beroep meer op deze voorziening worden gedaan, zodat de tarieven kostendekkend moeten zijn (afgezien van de aanlooptekorten die de eerste fase van het Biesboschprojekt ople vert). Op basis van de momenteel be schikbare gegevens is wel te ver wachten dat per 1 januari 1976 een flinke tariefsverhoging noodzakelijk zal zijn. heer Den Boer kreeg de informatie, dat de gemeente-arts ook ambtena ren controleert in geval van ziekte. De heer Van den Doel had in de in struktie de woorden gemeente-arts en gemeente geneesheer ontmoet. Dit bleek een verschrijving. Onderwjjsvergoedingen Vastgesteld werden de vergoeding kleuteronderwijs '73; voorlopige vaststelling vond plaats van het be drag uitgaven openbaar basisonder wijs 1973. Het bedrag per leerling 1974 gaat f 15 omhoog. Voor '75 wordt het bedrag gefixeerd op f 250,12. Dit bedrag krijgt ook het bijzonder onderwijs per leerling. De wethouder van onderwijs en de heer Den Boer gaven uiting aan hun vol doening hierover. Hel bedrag per leerling b.l.o. wordt f 976,92. Advertentie ïuiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii immuun DE CONCERTZAAL I ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond: E 1 7 MOOIE MEISJES I ALS ERF'STUK' Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12 V42--6. Donderdag: 7—9. Maandag eri zondag gesloten. Donderdag 28 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur pakjesavond Herv, Vrouwenvereni ging. Dorpshuis. Rode Kruis-film, 20.00 uur. Matinee (jeugd), 10.00 uur. Sommelsdijk „De Doelen". Amateur Arch- Ver. Goeree Overflakkee, 20.00 uur. Vrijdag 29 november Zierikzee Concertzaal, concert Zeeuws Orkest. Herv. Ver.gebouw, Rode Kruisfilms, 20.00 uur; 16.00 uur (jeugd). Middelburg Rijksarchief. Werkgroep Historie en Archeologie K.Z.G.W., 19.30 uur. Zaterdag 30 november Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. Brouwershaven Groene Kruis-gebouw. Verkoop Wel fare-goederen Rode Kruis, 15.00 17.00 uur. „De Drie Schapen". Feestavond, op treden duo, 20.30 uur. Middelharnis Grote Kerk, concert Fcike Asma. 20.00 uur. Zondag 1 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling. Maandag 2 december Zierikzee Concordia, 19.30 uur, U.V.V. (Sintev- klaas)-ontspanningsavond voor de bejaarden. Prins van Oranje. 14.00 uur. algeme ne vergadering Z.L.M. Dinsdag 3 december Zierikzee Graanbeurs, 19.30 uur, alg. leden vergadering Coöp. Aankoopvereni ging „Schouwen-Duiveland Huis van Nassau, 20.00 uur, open bare vergadering P.v.d.A. Vrijdag 6 december Burgh Café „De Westhoek". H.S.V. „De Krabbe. 20.00 uur. Maandag 9 december Renesse „Het wapen van Zeeland". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. <Liebesjagd durch 7Betten» Alena Penx cünter Zlegler MargotMahlerev.il. Aanvang 8.00 uur Toegang: 18 jaar iiiiïïifiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiii De oogstra nip DEN IIAAG, 27-11. Het Landbouwschap heeft woensdagmiddag in een gesprek met minister mr, A. van der Stee van landbouw en visserij gepleit voor een regeling „Wateroverlast 1974", waarbij aan gedupeerde boeren een bedrage ineens wordt verstrekt, die is afgestemd op de kosten die de indivi duele boer gemaakt heeft tot aan liet moment waarop geoogst had moeten worden. Voor riStco van do boor blijft bij deze regeling het verschil tussen de verloren gegane opbrengstwaarde van het niet-geoogste produkt en de gemiddeld berekende kosten met uitzondering van die van het oogsten en van sortering en transport van geoogst produkt. Vanuit de Tweede Kamer is woensdagavond bij minister Van dei- Stee van landbouw aangedrongen op verdergaande hulp voor de land bouwers in zuid-west-Nederland. Menig kamerlid gebruikte de woor den „zeer zorgelijke oogstsiluatie", „rampzalig', „een catastrofe", „do minister moet niet krenterig zijn", „een ramp moet als een ramp be handeld worden". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnn. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Oogstwerk ligt weer stil GOES. 28-11. De oogstwerkzaam- heden in Zeeland zpn donderdag niet op gang gekomen door het slechte weer. De duizenden militairen en E scholieren wachten in hun onderko- E men op beter weer. Intusen verslech- E tert de situatie in de landbouw steeds verder. Algemeen coördinator van het huipoogstaktieccntruin in Goes, de heer Goeman, zegt met dit weer E kun je nog geen hond het land op- E sturen, maar de tijd dringt en dc kwaliteit van de te oogsten artikelen loopt snel terug. YVoensdagavond heeft het in Zeeland gehageld en donderdagmorgen stormde en regen de het. Het ziet er naar uit dat er in deze ongunstige weersomstandighe den snel verandering komt. Teveel poststukken LOUISVILLE, Kentucky, 27 -11. Postbode Frank Sosienski vond dat hij teveel poststuk ken tc bezorgen had en daar om stopte hij in de afgelopen zes jaar 15 ton post in 1.200 zakken en stapelde ze op de zolder van zijn huis. Dc direkteur van het post kantoor van Louisville in Kentucky :ei dat het hem niet zou verbazen al.s sprake was ran de grootste hoeveelheid achtergehouden post uit de geschiedenis van de posterijen ran Kentucky. Het zal weken duren voordat de berg is uit gezocht. Alleen de belang rijkste stukken zullen alsnog worden besteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2