De chauffeurs ontruimen de geblokkeerde grensposten Angstig vliegavontuur OOGST OP SCHOUWEN-DUIVELAND IN GREEP VAN MILITAIRE „OPERATIE' DE ZIERI fles 1000 gram nu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMf REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar f 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Geen Petrus Pe „De bom is gebarsten" DEN HAAG, 28-11. - De chauffeurs ziju volgens de rijkspolitie „op grote schaal" bezig de door hen ge blokkeerde grensposten te ontruimen. Het zou echter de hele donderdagmorgen duren voordat de doorlaat posten geheel vrij zijn voor alle verkeer, is de indruk van de politie. De chauffeurs begonnen de posten vry te maken zodra zij daartoe via een wachtwoord van het aktie-centrum in Delft opdracht hadden gekregen. „De bom is gebarsten" luidde dat wachtwoord van de Chauffeursvereniging West, die de aktie op touw heeft gezet. CVWvoorzitter Van den Berg her haalde het wachtwoord donderdag een paar keer uitdrukkelijk via de radio. Ook de politie maakte gebruik van de radio om de chauffeurs in beweging te kragen. In mededelingen na de nieuwsuitzendingen probeerde zij de chauffeurs zover te krijgen, dat zij zo snel mogelijk hun wagens zouden wegrijden. De politie verwacht niet, dat de ontruiming snel zal verlopen. „Veel chauffeurs zijn vannacht naar huis gegaan en hebben hun autosleutel tjes meegenomen". Bovendien moe ten veel chauffeurs eerst nog langs bij de douane, voordat zij kunnen wegrijden. PTT-tarieven verder omhoog DEN HAAG. 28-11. De gewenste verhoging van de posttarieven heeft alleen betrekking op de zogenaamde losse post. De overige post, welke valt onder de partijentarieven (voor grote verzenders), wordt al in janua ri 1975 duurder om te verzenden. Hiervoor heeft het kabinet de afge lopen zomer toestemming gegeven. Hoeveel duurder de PTT het verzen den van de losse post wil maken, wilde de heer Leenman niet vertel len. De enige indicatie die hij gaf was: „we houden niet van getallen die niet op een nul of een vijf ein digen". ROME, 27-11. De inzittenden van een lijntoestel van de Amerikaanse maatschappij TWA hebben op de Romeinse luchthaven Leonardo da Vinei een angsti avontuur gehad. Toen de machine op het punt stond naar New York te vertrekken, deed zich kortsluiting voor waar door er rook kwam uit een lamp. De gezagvoerder bracht het toestel tot stilstand en liet de passagiers via de noodglijbanen de cabine verlaten. Doordat de motoren nog werkten werden verscheidene passagiers weggeblazen. Ongeveer 30 mensen liepen lichte verwondingen op. Donderdagmorgen zes uur waren nog 31 grensposten geblokkeerd. Toen was de chauffeurs echter nog niet bekend, dat overeenstemming was bereikt. De Maatschappij Zeeland heeft be kend gemaakt, dat weer vrachtwa gens kunhen worden meegenomen op de boot van Hoek van Holland naar Harwich en omgekeerd. Niel overal gladjes Niet overal verloopt de ontruiming van grensposten even gladjes. Chauffeurs aan de grenspost „Keulse Barrière" bij Venlo hebben namelijk de banden laten leeglopen van enige voor in de rij staande vrachtwagens. De Rijkspolitie wacht op zwaar materiaal om deze vrachtwagens toch té kunnen wegslepen, wanneer de chauffeurs niet zouden meewer ken. Op verzoek van de politie is een bandenfirma bezig de lege banden met een compressor weer vol te bla zen. De firma is volgens de politie ge specialiseerd in reparaties langs de weg van grote autobanden. Toch sneller De ontruiming van de grensposten gebeurt sneller dan de politie had verwacht. Rond half elf donderdag morgen waren vrijwel alle grenzen open voor het verkeer, met uitzon dering van enige posten in Gelder land. Daar worden nog overgangen geblokkeerd door vrachtauto's, die onbeheerd en afgesloten op de weg zijn achtergelaten. De ontruiming is over het algemeen zonder moeilijk heden verlopen. Het verkeer heeft er nauwelijks last van gehad, aldus de Rijkspolitie. Windhoos in Maarssen MAARSSEN, 27-11. Een korte he vige windstoot met het karakter van een windhoos heeft woensdagavond, ingeleid door een hagelbui, om streeks kwart- over zeven voor vele duizenden guldens schade aangericht in de nieuwbouwwijk Maarssenbroek in Maarssen (U.). ZIERIKZEE. Op het Kraanplein prijkt tegenover de Cornelia-Stichting weer een fraaie volwassen nieuwekastanjeboom. De boom, voorzien van ?en gaaf wortelstelsel, „verpakt" in enorme aardkluit, werd met behulp. r>an 'eéri takelwagen dinsdagmiddag geplant. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbobde; Soldaten trokken het land op ZIERIKZEE, 27-11. Dinsdagmorgen ging op geheel Schouwen-Duiveland een grote militaire „operatie" van start, om de bedreigde oogst te helpen binnen halen. Ruim zevenhonderdvijftig militaire oogsthel- pers trokken de door de aanhoudende regen over spoelde akkers op, voorzien van laarzen en hand schoenen. De provincie Zeeland is voor deze unieke militaire „invasie" verdeeld in vijf brigadevakken, waarvan er één gevormd wordt door Schouwen-Duive land en Noord-Bevel and. De militairen, die in het gebied van Schouwen's Westhoek tot aan Bruinis&c zijn ingezet, behoren tot de dertiende pantser infanteriebrigade uit de leger plaats Oirschot, aangevuld met hondcrdvyftig man van de 101ste genie- gevechtsgroep. Schouwen-Duiveland is deze weck min-of-mcer „bezet" door zo'n achthonderd militairen, waarvan ongeveer tien procent niet „te velde" -werkt, maar belast is met de verzorging van de soldaten. De brigadecommando-post bevindt zich te Zierikzee in een zaaltje van restaurant Concordia. Hier zetelt luitenant-kolonel Bergkamp met zijn staf; de medische dienst en de veld keuken werden ingericht op het ter rein 'bij de Graanbeurs. De militaire oogsthelpers verrichten deze door de erbarmelijke omstandigheden toch wel zeer ongewone „dienst" over het algemeen in de beste stemming. De militairen zijn ondergebracht in vrijwel alle delen van Schouwen- Duiveland. Er wordt voor onderdak gebruik gemaakt van dorpshuizen, campings, gymnastiekzalen en hotels, in onder andere Haamstede, Elle- meet, Bruinisse en Zierikzee. Voor de voeding zorgen de legerkoks met be hulp van de veldkeukens. Een veld keuken heeft een oppervlakte van twee m" en bezit vier pitten. Op dat kleine „fornuis" wordt dan voor 180 man een volledige maaltijd bereid, bestaande uit soep, aardappelen, vlees, groenten en een nagerecht. De veldkeukens zorgen ook voor het 01 tbijit en de lunchpakketten voor de soldaten, die 's morgens de velden optrekken en eerst tegen de avond naar hun tijdelijke legerplaatsen te rugkeren. De boeren, die zeer positief zijn over de militaire hulpaktic, zorgen voor soep, koffie en ook wel voor een cognacje: welkome zaken tijdens het harde werken in de enorme modder op het land. Zij zorgen voortreffelijk voor de mannen van het leger, die het zware werk op een blijmoedige manier aanpakken en er kennelijk van doordrongen zijn dat wat zij ge zamenlijk doen hard nodig is. Het ziet er intussen dan ook naar uit dat deze eerste miliitaire opera ties aan het „oogstfront" van Schou wen-Duiveland succes zullen opleve ren. Voorlopig zal worden doorge werkt tot vrijdagmiddag a.s. 12.00 uur. Op dat. tijdstip wordt het werk stilgelegd en gaan de soldaten terug naar hun legering. Schoongewassen én gereinigd van alle Schouwen- Militairen arriveren op het erf van een boerderij in de buurt van Drei- schor. Even tijd voor een kopje koffie (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Duivelandse modder en klei kunnen de oogsthelpers dan voor weekeind- verlof op huis aan. De soldaten zullen met militair vervoer naar het station te Goes worden gebracht en worden dan ui terlijk zondagavond a.s. vóór twaalf uur 's nachts weer op hun leger plaats „ergens" op Schouwen-Dui veland terugverwacht. Naar wij vernemen zal vrijdagmid dag a.s. heel kritisch, zowel door de legerleiding als door het Landbouw schap in Zeeland, worden bezien of de militaire hulpaktie volgende week zal worden voortgezet. Ontspanning De mannen van de dertiende pant ser infanteriebrigade, in volle aktie in het door regen geteisterde „briga de-vak" Schouwen-Duiveland, kre gen deze week tijdens het werk op het land bezoek van brigade-gene raal D. Nederlof, die ook een kijkje nam bij de verschillende legerplaat sen. Woensdagmiddag werden bij de staf in Concordia >te Zierikzee een drietal televisietoestellen binnenge bracht en een veertigtal kaartspelen om de militairen in die plaatsen waar weinig vertier is - o.a. het ba rakkenkamp te Ellemeet - op de vrije avonden wat afleiding te bezor gen. Als de militaire hulp de komen de weken zal worden voortgezet kunnen de soldaten rekenen op een ontspanningsavond met 'het cabaret Joop Doderer. Deze avond zal plaats vinden op 12 december, deze datum staat reeds vast en zou oorspronke lijk plaatsvinden in Oirschot. Omdat het voor het gezelschap weinig' ver schil zal uitmaken waar het op moet treden, is het de bedoeling deze vrije avonden wat afleiding te bezor- avond op Schouwen-Duiveland te houden. Hulp van scholieren Niet alleen de militaire oogsthulp is in volle gang. In kamp Stoofpolder bevinden zich deze week een zestig- lal leerlingen van het Chr. Lyceum uit Ede (38) en van de M.T.S. uit Arnhem (22), die zich dagelijks in zetten op het land rond Bruinisse. In manege Steur te Renesse worden 34 leerlingen van de Middelbare Land bouwschool uit Moppel gehuisvest en verder verblijven te Haamstede nog eens twaalf vrijwillige oogsthelpers van de pedagogische akademie van Uitgeest. Bovendien werken vier jongelui geheel „partikulier" bij boe ren: twee Engelse en Iwec Hollandse jongeren. Leerlingen van hol lyceum te Voorburg, die een jaarlijks uit wisselingsprogramma onderhouden met agrarisch Schouwen-Duiveland waren van plan een handje te ko men helpen, maar dit word op hel laatste nippertje afgeketst door om standigheden buiten de schuld van deze hulpgrage jongeren. Verwachting tot vrijdagavond: Minder wind Wisselend bewolkt met regen- en hagelbuien; tot krachtig of matig af nemende noordwestelijke wind, maar aan de kust nog af en toe stormach tig; minimumtemperaturen van vijf tot één graad, maximumtemperatu ren morgen circa zeven graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr.i Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34 Maan op 16.27, onder 8.09 Volle maan: 29 nov. (16.10). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 29 nov. 5.44 14.57 8.14 20.35 Springtij: 1 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-11, Hat K.N.M.I. meldt: Een diepe depressie, die in het Noordzeegebied zware storm veroor zaakte, lag donderdagochtend b'oven Jutland. Vrijdag wordt het centrum in het Oostzeegebied verwacht, ter wijl een randstoring het weer in zuid en zuidoost Europa zal doen verslechteren. De wind zal dan in onze streken belangrijk afgenomen zijn. Een rug van hoge luchtdruk op de oceaan verplaatst zich naar het oosten, maar niet ver genoeg om vrijdag de buiïgheid te onderdruk ken. Met in het algemeen nog krach tige, noordwestelijke winden wordt onstabiele koude lucht over het rela tief nog warm zeewater (ongeveer 10 graden) aangevoerd, waarbij gemak kelijk buien worden gevormd. Hel weer blijft zijn gure karakter be houden. Advertentie Vondelpark-experiment mislukt AMSTERDAM. 28-11. Het experi- ment van de gemeente Amsterdam om het Vondelpark in te richten als bivak voor jeugdige binnen- en vooral ook buitenlandse toeristen is mislukt. Tot die konklusie zijn dc 12 veldwerkers gekomen. Tot die konklusie zijn de 12 veldwerkers ge komen. die onder leiding van coör dinator Hans Bruggcman en de coördinator van het ambulant team hulpverlening. Carla Jonker, vol en thousiasme begin vorige zomer aan hun begeleidende taak begonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1