TELEURGESTELD WATERSCHAPSBESTUUR: VERDER WERKEN „IN ALLE NUCHTERHEID" Geldschenking voor Groene Kruis Schouwen-Duiveland KADO - IDEE „JACHTPROBLEEM" OP DE DIA-AVOND VAN SPORTVERENIGING AGENDA LAATSTE NIEUWS Goud Zilver Pleet 2 Onzekerheden rond de storinstuweaissondiun, maar niet dreigen of vluchten Geste van Zonnemairc ZÏERIKZEE, 25-11. „Vast staal dat liot lijdstip waar op optimale veiligheid voor dit gebied zal zijn bereikt, flink naar „achteren" wordt geschoven. Er zijn ook andere onzekerheden nu bet besluit gevallen is de Oos- terschelde af te sluiten met een stormstuw-caisson- dam. Die onzekerheden betreffen vooral de technische haalbaarheid - vooral de fundering van de drempel geeft problemen - en de financiering. Immers, zullen de kosten van de stormstuw-caissondam meer dan twintig procent uitstijgen boven de thans geraamde kosten, dan zal de Ooslersehelde alsnog volgens bet oorspronkelijke plan geheel worden afgesloten". Met de-ze woorden plaatste dijkgraaf A. M. Geluk in de maandagmiddag gehouden algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schou wen-Duiveland een enkele kanttekening bij het agendapunt „Deltawerken". De dijkgraaf benadrukte dat het Waterschap teleurgesteld is over de geno men beslissing ten gunste van de stormstuwcaissondam, maar wilde daarbij in alle duidelijkheid constateren dat het bestuur in alle nuchterheid verder zal werken en zeker niet zal „dreigen of vluchten". Integendeel: het is de bedoeling zich nader te gaan beraden in samenwerking met de andere Zeeuwse Waterschappen, met rijk en provincie om de zaken die -zich zullen aandienen naar behoren aan te pakken. In deze vergadering gaf het hoofd van de technische dienst, ir. G. D. Kloosterboer, een overzicht van de werken in het kader van de dijkver sterking. die na de watersnood van 1953 op Schouwen-Duiveland werden uitgevoerd. Uit dit overzicht bleek dat vrijwel de gehele noordkant van het gebied werd verzwaard - uitge zonderd dijkgedeelten bij Scharen- dijke en Dreischor. Wat betreft de zuidkant werden door Dijkherstel en Rijkswaterstaat o.a. de volgende werken gerealiseerd: nieuwe inlaag- dijk Burghsluis, havendijk Burgh- sluis, Schelphoek, Flaauwers, Prom- melsluis. Levenstrijd en havendijken bij Zierikzee, inlaagdijk Zuidhoek, Zuider-Nieuwlandpolder, Gouwe- veer. Vierbannen, dijkgat Ouwer- kerk tot haven Viane. Verder kwa men tot stand de Delingsdijk en de Schouwse dijk. Door het Watei'schap Schouwen-Duiveland werd dijkver zwaring uitgevoerd bij Bruinisse, Borrendamme, poldertje Bui-ghsluis, duinverzwaring bij de z.g. „Zoete Haard" en nog enige kleinere wer ken. Afgewezen verzoeken Een overzicht werd verder gege ven van door het Waterschap met klem aangevraagde maar door de overheid afgewezen werken ter ver betering van enige zeeweringen. Af gewezen werden verzoeken tot ver betering van de dijk polder Ooster- land, van de Plompetorendjjk en een verzoek tot het maken van een nieu we inlaag naar de oude sluis bij Zijpe- In totaal werd plm. 75 procent van de dijken aan de zuidkant van Schouwen-Duiveland verzwaard en verbeterd. Al deze maatregelen wa ren er op gericht de jaren tot 1978 zo goed mogelijk te overbruggen. Een opsomming volgde verder van de dijkverbeteringswerken die thans dringend nodig zijn. Deze betreffen in de eerste plaats de hoek Stoof- polder (bij Bruinisse). een gedeelte bij Viane dat volledig moet gebeu ren. een dijkgedeelte van het Gou- weveer. de Levenstrijddijk. het ge deelte Plompetoren tot Burghsluis en op twee plaatsen bij Westerschou- wen en de „Punt". Slechte vooroevers zijn aanwezig bij Zijpe. Zuidbout. Levenstrijd, Suzan- na-inlaag. Flaauwersinlaag en Plom petoren. Globaal genomen .zal tien tot vijf tien km dijk moeten worden aange pakt en verstevigd. Het is nog niet bekend hoe dit zal worden aange pakt. De genoemde gedeelten zullen in elk geval worden ingebracht in het verdere overleg dat zal plaats vinden. Wat betreft de kosten: in to taal is 75 miljoen gulden beschikbaar voor dijkyerbetering in Zeeland. Brabant en Zuid-Holland. Extra kosten In antwoord op betreffende op merkingen van de heren M. J. Steur en A. J. O. Doeleman zei de dijkgraaf dat het Waterschap de komende ja ren met hoge kosten zal worden ge confronteerd. omdat 1978 nu niet meer als „eindpunt" van de te dra gon risico's kan worden aangemerkt, hetgeen strijdig is met de verwach tingen. Een en ander zal voor dit gebied grote financiële konsekwen- ties kunnen krijgen. Zo ziet het er naar uit dat Schouwen-Duiveland de kosten van stormschade wel eens ..tot. in lengte van jaren'' zal moeten dragen. Dijkgraaf Geluk zei in dit verband dat de toprisico's eigenlijk door het r(jk behoren te worden gedragen. De heer Doeleman onderstreepte dit met de opmerking dat anders een zware wissel op een kleine bevolkingsgroep zal worden getrokken". Het is nog niet bekend welke noodzakelijke werken het eerst zul len worden aangepakt. Het staat in feite ook helemaal niet vast dat de dijken van Schouwen-Duiveland het eerst aan de beurt zullen komen. Een en ander hangt nauw samen met de totale aanpak. De regenval van de laatste drie maanden, september, oktober en no vember betekent een record van de laatste honderd jaar In totaal viel op Schouwen-Duiveland in deze periode 430 mm. Het vorige „top jaar"' was 1944 met 392 mm. Dc kos ten herstelwerkzaamheden dijkval Weversinlaag bedroegen in totaal f 900.000,Dijkgraaf Geluk deelde mee dat naar alle waarschijnlijkheid gerekend kan worden op een bijdra ge van 80 procent van het rijk en 10 procent van de provincie. Peilingen Uit het overzicht van de resultaten van de peilingen, verstrekt door ir. Kloosterboer, bleek dat de situatie bij Bruinisse (Stoofpolder) ongunstig moet worden genoemd. In het Zijpe werd op een afstand van 300 m uit de kruin van de dijk een diepte van 27 meter gepeild; dit is nog niet eer der voorgekomen. Voor de tramha ven bereikte men zelfs variërende diepten van 38,80, 41,30 en 41,90 me ter. Omdat de geul de laatste tijd wat met zand aanvult, kunnen de peilingen bij de Vierbannen en Zuid hoek thans gunstig worden genoemd, al blijft de situatie er wisselvallig. Ook bij Borrendamme gaven de pei lingen een gunstig resultaat te zien, maar bij Flaauwers (Nol, Schelp- hoek) werden minder prettige uit komsten genoteerd, nl. een diepte van 36,90 meter op 300 meter uit de kruin van de dijk. Bij Koudekerke en Burgh-Westland overheersen de verdiepingen. Onderhoud wegen Bij de begrotingsbehandeling wees de hoer M. J. Steur op de grote be dragen voor wegenonderhoud. Een onbillijke belasting van 't Waterschap vond do hoor Steur. Dijkgraaf Geluk was het hiermee eens. Hol onder houd van de wegen gaat zelfs ach teruil, rijk en provincie zouden meer moeten bijspringen. In l'eite zou be ier gesproken kunnen worden van „instandhouden" in plaats van „on derhouden", „extra's" aan de wegen zijn helemaa.l uitgesloten. „We moe ten de uiterste zuinigheid betrach ten", aldus dijkgraaf Geluk. Op suggestie van de heer Steur besloot hel bestuur in een volgende vergadering te komen met een voor stel tot verhoging van de presentie gelden voor de hoofdingelanden. De begroting voor 1975 werd vastgesteld met een bedrag voor „onvoorzien" groot f 178.422,67. Voor 1975 dient van de totale uitgaven een bedrag van ruim f 2.270.000,door de op brengst van het geschot te worden gedekt. De vergadering ging akkoord met de voorgestelde verhoging van het geschot met f 9,— per ha, nood zakelijk om een sluitende begroting te krijgen. Wat betreft 1974 deelde de dijk graaf mee dat gerekend moet wor den op een tekort. Dit als gevolg o.a. van de financieringskosten herstel werk dijkval, hogere kosten van be maling, gestegen energiekosten en kosten voor teerprodukten enz. Ge hoopt wordt op een gunstiger uitloop van de rijksbijdrage voor wegenon derhoud in Zeeland. Namens de financiële commissie adviseerde de heer L. M. Moermond tot vaststelling van de begroting 1975. De vergadering besloot verder op voorstel van het dagelijks bestuur tot opname van kasgeld tot maxi maal f 5.000.000.in '75 en het aan gaan van een vaste geldlening groot 500.000,—. Flitsen uit het buitenland KINSJASA. President Moboetoe Sese Seko van Zaire heeft maandag avond amnestie afgekondigd voor politieke gevangenen en ballingen en de 4000 Katangese rijkspolitieman nen die naar Angola zijn uitgeweken NEW YORK. Mevrouw Margaretta „Happy" Rockefeller, de 48-jarige vrouw van de voor het Amerikaanse vice-presidentschap voorgedragen Nelson Rockefeller, heeft maandag in het Sloan-Kettering-kankercen- trum in New York een operatie on dergaan, waarbij haar rechterborst werd afgezet. WASHINGTON De Amerikaanse republikeinse senator Clifford Case, vooraanstaand lid van de senaats commissie voor buitenlandse zaken, heeft maandag een motie ingediend die beoogt de stopzetting van Ame rikaanse hulp aa nde Unesco omdat zij vorige week Israël heeft uitgeslo ten. ZONNEMAIRE, 25-11. Het bestuur van dc Ver. „Groene Kruis Schou wen-Duiveland" ontving bericht dat cep schenking tegemoet gezien kan worden van ruim f 2.500. Dit is het saldo van de, inmiddels opgeheven vereniging „Onderling Hulpbetoon' die in 1897 te Zonno- maire werd opgericht. Zij stelde zich ten doel uitkeringen te verlenen aan zieke en invalide werklieden, een voorloper dus van de ziekte- en on gevallenwet. Burgemeester en wethouders van Brouwershaven, die volgens het re glement toezicht hebben op het be heer. hebben besloten de vereniging op te heffen en de buten over te dra gen aan het Groene Kruis. Een royaal gebaar, dat zeer op prijs ge steld wordt door het bestuur van deze vereniging. LONDEN. De laatste passagiers en de bemanning van de gekaapte VC- 10 van British Airways die werd om geleid naar Tunis, zijn maandag avond teruggekeerd in Londen. WASHINGTON. President Gerald Ford van de Verenigde Staten is zichtbaar trots op en tevreden over rfijn eerste ontmoeting met dc Sow- jet-partyleider Leonid Brczjnjcv. in de Verenigde Staten teruggekeerd. Dc topconferentie is in elk gc\al in kringen van het Witte Huis als triomf gevierd. WASHINGTON. De senaatscom missie voor de strijdkrachten heeft maandag besloten aan generaal George Brown, chef van de generale staf, geen opheldering to vragen over zijn uitlatingen dat de Joden in de Verenigde Staten te grote invloed hebben. TUNIS. De Tunesische regering heeft de landen bedankt die hebben bijgedragen aan het oplossen van het jongste kapingsdrama rond een Britse VC-10, zo heeft het Tunesische persbureau TAP maandagavond be kendgemaakt. PESJAWAR, PAKISTAN. In Pes- jawar is maandag van officiële zijde de inbeslagneming van drie ton opium en hasj bekendgemaakt. De drugs zaten in eenauto die als tankauto voor benzinevervoer was gecamoufleerd. JERUZALEM. De Israëlische re gering hëeft besloten een industriële zone te. stichten op de westelijke Jordaanoever in de omgeving van Jeruzalem. Het industriegebied komt in Maaleh Adomim, 19 km van Oost- Jeruzalem, np de weg naar Jericho, de plaats waar volgens de Bijbel de barmhartige Samaritaan de reiziger te hulp kwam die door rovers was overvallen. Schip in nood DEN HAAG, 26-11. Op de Noord zee, in de buurt van de Wadden eilanden, is maandagmiddag het Pa namese vrachtschip „Ariadne" door motorpech in moeilijkheden geraakt. Radio-Scheveningen kreeg een mel ding van het schip, dat het met uit gevallen motor op zes mijl van de Noordpunt van Texel drijft. Op het schip is een bemanning van zeven personen. Er zijn ook drie vrouwen aan boord. De marine heeft twee helicopters uitgestuurd om de vrouwen van het schip tc halen. Geef 3rC90& l waardevol-sfeervol U slaagt zeker bij Beter niet zelf doen Onze zegsman verklaarde hierbij dat gezien de grote hoeveelheid fa zanten welke momenteel op Schou wen-Duiveland aanwezig is hiervan in het voorjaar ernstig nadeel op de akkers kan worden verwacht. Gezien de reakties die in de afge lopen weken werden vernomen van de bevolking, militairen en studenten werd besloten dit niet te gaan doen bij landbouwers welke zich in de laatste weken hebben bezig gehou den met de jacht. De keus viel hierna op hel bedrijf van mej. N. Boot waar zaterdag door een 20-tal leden op een perceel gele gen aan de Kraaiesteimveg mais werd geplukt. Tijdens het plukken werd er zaterdagmiddag op hetzelfde perceel door ruim 20 personen, ja gers en drijvers, de jacht bedreven. Deze handelswijze ontlokte bij de plukkers het nodige commentaar waarbij uitlatingen werden gebezigd aan het adres van de jagers, die niet direkt voor puivlikafie zijn bestemd. Om de zaak van twee kanten le bekijken hadden wij een gesprok met een agrariër, bezitter van een tamelijk groot bedrijf, uit Duivcland. Toch japon Om deze reden kon hij begrijpen dat momenteel de jacht wordt bedre ven. Hoewel hij naar hij zei. zelf een groot liefhebber van jagen is had hij dit najaar nog geen geweer in han den gehad. ..Tegenover de mensen die van heinde en verre komen hel pen met de oogstwerkzaamheden is het niet verantwoord om dan zeil' te gaan jagen. Dat de door de leden van dc sport vereniging DFS geboden hulp bij zonder door mej. Boöt werd gewaar deerd moge blijken uit het feit dal zij tijdens de werkzaamheden de plukkers voorzag van erwtensoep, chocolademelk en een flesje bier. Ook de leden van de vliegclub „Haamstede" waren zaterdag aktief bij het verlenen van hulp bij dc oogstwerkzaamheden. Met 23 leden, waaronder zelfs een aantal uit plaat sen van buiten Schouwen-Duiveland. werd er mais geplukt op oen perceel van de heer Van Dnmmc aan de Boumansweg. Toch jagen BURGH, 25-11. In kantine liet sportpark „Van Zuijen" hield de sportvereniging D.I'.S. een dia-avond over de voel halspel regels, waarvoor - vooral van de jeugd - grote lielangslelling hesfond. De toelichting hierbij werd verzorgd door de scheidsrechter en lid van de jeugdcommissie de heer IM. Tuinman. Aan het slot van de diavertoning bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan in ruime mate gebruik werd gemaakt. De voorzitter van de jeugdcommissie van DFS de heer B. Sles, sprak een woord van dank tot de heer Tuinman voor het verzorgen van deze leerzame avond. Aan hel slot richtte de voorzitter van DFS. de lieer M. Saman, een oproep tot de leden om, nu er toch niet werd gevoetbald, de helpende hand te bieden hij de oogstwerkzaamheden. 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912. Vfc2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten Dinsdag 26 november Zierikzee Herv. Ver.-gcbomv. Afdeling C.P.B., 19.30 uur. Parochiecentrum. U.V.V.-afdeling. 19.30 uur. Schoolgebouw, ouderavond o.k.s. „De Woelwaters". Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur, raadsver gadering. Ger. Kerk. Gez. gemeente-avond, 19.30 uur. Goes „De Korenbeurs dienst, 10.00 uur. Vleeskeu rings- 01110-2443 naast 's-Gravensteen De toestand in de landbouw GOES, 26-11. Dinsdagmiddag gaan 7200 van de 8000 toegezegde militai ren in zuid-west-Nederland aan het oogsten, als de akkers tenminste niet te nat zijn. Zij zijn in de loop van maandag op hun tijdelijke stand plaatsen aangekomen. Intussen klin ken de berichten uit de landbouw steeds pessimistischer. Maandagmid dag zei de voorzitter van de Gewes telijke Raad van het Landbouwschap in Goes, de heer Verhelst, tijdens een persconferentie: „we zien het alle maal niet meer zo zitten. De land bouw zit letterlijk en figuurlijk mid den in de winter. Door de vele re genbuien is het veld bijna niet meer te betreden. We vrezen zelfs dat de militaire hulpactie ondanks de enor me inspanningen niet eens meer goed op gang zal komen. Ondanks liet feit dat deze massale hulp voor ons te Iaat komt aanvaarden wij ze in dankbaarheid, maar ik vraag me af of de regering nu onderhand niet moet overgaan tot het instellen van een passender financiële regeling voor de zo zwaar getroffen boeren", zo stelde de heer Verhelst. Woensdag 22 november Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Concertzaal. Concert K.H. „Kunst en Eer". 19.30 uur. Oosterland Herv. Ver.-gebouw. Chr. Vrouwen vereniging. Kerkwervc Dorpshuis, Ver. „Het Groene Kruis", 19.30 uur. Donderdag 28 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur pakjesavond Herv. Vrouwenvereni ging. Dorpshuis. Rode Kruis-film, 20.00 uur. Matinee (jeugd), 16.00 uur. Sommelsdijk „De Doelen". Amateur Arch. Ver. Goeree Overflakkee, 20.00 uur. Vrijdag 29 november Zierikzee Concertzaal, concert Zeeuws Orkest. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na half zei Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Vrijwilligers in de mais. (Foto's: Zicrikzeesche Nieuwsbode) MOMENT Zo'n kille, steriele ochtend iwlt op, vooral als er in het weekeinde toch nog wat aardigs is geweest, ondanks het „aanhoudend onbestendigwaar aan De Bilt zit vastgebakken. Daar staat men dan aan het begin van een nieuwe werkweek, de man of de vrouw. In het onderhavige ge val een vrouw, die na het bed ver laten wat mistroostig door de gor dijnen had gegluurd en dat natte, winderige, grijze wereldje alweer had gezien. Waar zijn dc paradijse lijk schijnende dagen van weleer? De fluisterstille dagen met de na- room van een gouden herfst, die toch ooit wel een blauwe hemel en een roodgouden zon heeft gekend? Weg die dagen; voorgoed naar het schijnt. De vrouw trekt zich terug en besluit zich mooi tc maken, maar laat - onthutst door teleurstelling? - de volle doos met elektrische haarkrul lers uit de handen vallen. Je kunt obstinaat worden in zo'n geval of berustend, het helpt niet. Beneden dan maar even die porce- leinen presenteerschaal in de kast zetten: dat was er de avond tevoren nog mooi bij ingeschoten. Maar een presenteerschaal is soms gladder dan men denkt en daar lagen de scher ven al naast de kast. Wordt een mens beverig van die tegenslagen en emoties? De i'raag stellen is hem beantwoorden, want aan het ontbijt ging nog een bordje aan diggelen en toen (even later stootte mevrouw tegen dc suikerpot. Suikerpotten zijn daar niet op ge maakt en dc inhoud viel deels over de tafel, deels over dc vloer en met die ervaringen is de vrouw het huis uitgestapt, want ze werkt thuis en ook elders en (dacht ze) met leed heeft het allemaal niets te maken, maar een mens is maar een mens, is maar een mens en de kleine dingen kunnen verdrietig maken. Zo is er altijd maar geestkracht nodig, om de problemen de baas te blijven en dc pcchjes te accepteren. maar soms spoelt - u-ie heeft dat niet? - ineens ren golf van verdrietelijkhe den over een mens heen. De zwak ken neigen tot somberheid en de f linken (wa tzijn dat?) gaan nuchter verder en houden het hoofd recht en mevrouw denkt „nou suiker ge morst, dat wordt herenbezoek, maar daar mag niemand kwaad van den ken". liet kan ook best bezoek zijn van theedrinkende dames of van wie of wat ook. Dan even aan dc week trekken en men zit er al weer in; de kop is er af en het bestaantje wordt toch weer wat duiderlijker geprofileerd en misschien is daar alweer een echt geluksmoment in aantocht, mis schien, nee, wel zeker, want het le ren is zo'n wonderlijke melange! schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2