Nieuw lokaal klaar over enkele weken Voettocht van 11.000 km Hulp voor hongerjeugd in Bangla Desh AGENDA MASSALE OOGSTHULPACTIE VIEL WEER IN HET WATER Fiscale maatregelen in verband met oogstverliezen Meer maatregelen op komst voor geleden oogst-schade LAATSTE NIEUWS Ouderavond o.b.s. Nieuwerkerk NIEUWERKERK. lu hel dorpshuis te Nieuwerkerk werd recentelijk de jaarlijkse ouderavond gehouden van de openbare basisschool. I)e voorzitter van de oiidereominissie, de heer l.icvense, sprak een wel komstwoord. inzonderheid tot de wethouder van on derwijs de heer S. Overbeeke en de heer Visser, voor zitter van de schoolraad. Eveneens een welkom tot me vrouw Bommeljé, die vanaf het begin van dit school jaar als vierde leerkracht aan de school verbonden is. De voorzitter gal' een kort overzicht van enkele zaken, die met de school te maken hebben. Hjj deelde mee. dat het nieuwe semi-permanente lokaal wat pas bü de school is geplaatst, binnenkort in gebruik kan worden geno men. zodat er dan weer meer ruimte in de school beschikbaar komt. Hij vroeg de aandacht van de gemeente voor de planning van het terrein rondom de school. De school telt nu reeds 112 leerlingen en het ziet er naar uit, dat er binnen niet al te lange t\jd toch weer een leerkracht er bij benoemd kan worden. De ouderwerkavonden worden redelijk bezocht, maar het kan beter. Hij wekte de ouders op om deze avonden (iedere le maandag van de maand), te bezoeken. Vanuit de oudercommissic was voorgesteld de inkomsten der school vereniging te verhogen. Dit met het doel wat extra's te kunnen aan schaffen. Gedacht was om oud pa pier te verzamelen. De secretaris der oudercommissie de heer Van Felius las het verslag van alle aktiviteiten in het afgelopen^ jaar. Er werd o.a. een projekt uitj gevoerd door de kinderen. Dit pi"j jekt droeg de naam „In Holla staat een hjüs\ Een ZVU kinc" 4 neelvoorsteW|^_werd in 2^ bezocht. Si| jaar weer zl Kerstfeest we een kerstspel lijkse feestavond^l^^^^^^^^pP^ok weer een succes in^^mMPTn een musical. Verder waren er Tie kijk- avond op school, afscheidsfeestje van de 6e klassers, bijeenkomst met de „nieuwe ouders". In september werden de schoolreisjes gehouden, de eerste 4 klassen naar Antwerpen; de 2 hoogste klassen waren 3 dagen in een schoolkamp te Renesse. De secretaris bracht dank aan het on derwijzend personeel, dat zich ook dit jaar weer ten volle had ingezet voor de leerlingen en de school in het algemeen. MOSKOU, 23-11. Georgi Boesjoe- jev, die op 59-jarige leeftijd een hartaanval kreeg, heeft voor zijn ge zondheid een voettocht van 11.000 km dwars door de Sowjet-Unie ge maakt, van de Oostzee naar Wladi- wostok, zo meldt Tass. Hij heeft er zeven maanden en 25 dagen over gedaan en voelt zich nu beter dun ooit. De barre streken van Midden-Siberië heeft hij in de zo mermaanden gedaan. Hij sliep in een tent. Zaterdag is hij in Wladiwostok de terugreis naar Riga begonnen, per vliegtuig. Inbraak in Vredespaleis DEN HAAG. 23-11. Pe 31-jarige Fransman D. V. is in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt toen hij het Vredespaleis in Den Haag was binnengedrongen. Degene, die hem betrapte was het hoofd van de huis houdelijke dienst, A. Verhoek, die tot aktie was overgegaan nadat de alarminstallaties meldde dat er iets niet pluis was. DEN HAAG. Beeld van de vorige week gehouden demonstratie r>an werknemers van de kantoormachine- fabriek Singer in Nijmegen, in Den Haag. De 600 werknemres kregen aangezegd, dat zij eind februari 1075 zullen zijn ontslagen. De penningmeesterresse, mevr. Slootmaker-Manni gaf een finan cieel overzicht van de kas der schoolverenigim|^fceruit bleek dat dank zij de bi^^Hpvan de ouders en dank zogenaamde „Braamcomité" elk jaar weer moge lijk is nog verschillende attrakties ^voor de kinderen te organiseren. De |.Radewalt werd benoemd in de ntrole-commissie in de plaats Ée heer Verboom, die aftredend Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd de heer Lievense herkozen, In de plaats "van mevr. Wandel, die zich niet her kiesbaar had gesteld, werd gekozen mevr. J. de Reus-Flikweert, die deze benoeming aannam. De voorzitter bracht dank aan mevr. Wandel voor het werk dat zij als lid van de ou dercommissie had verricht. Hierna deed het hoofd der school de heer Provoost nog enige medede lingen. Hij bracht dank aan de ou ders. die aktief op school meewerken o.a. bij het niveau-lezen en hand werken. De kollega's werden bedankt voor de goede samenwerking. Het nieuwe lokaal zal over 2 a 3 weken klaar zijn. In dit nieuwe lokaal zal de le klas geplaatst worden. De rapporten zullen dit jaar eind november worden uitgereikt. De heer Povoost wees ook nog op de mooie opbrengst van de kinderpostzegels (ruim f 1400,Hij onderstreepte de woorden van de heer Lievense wat betreft de werkavonden en wees op de belangrijkheid van het kon- takt tussen de ouders onderling en tussen ouders en leerkrachten. Met de opbrengst van het oud papier, zou men nuttige dingen kunnen doen, o.a. het vernieuwen van een ver- keersmethode. De huidige methode dateert al van 1956 en als men ziet hoe het verkeer sindsdien is toege nomen is vernieuwing van zo n me thode hard nodig. Omdat dit uit de toegewezen financiële middelen niet mogelijk is zou hij het toejuichen als er iets op gevonden kon worden wat ruimer in de financiën te komen. Verder ging de heer Provoost in op de hulp die de moedors geven bij het schoolzwemmen. Voor de wereld- oriëntatiecursus staat een nieuw pro ject op stapel. De heer Den Dekker volgt een cursus aansluiting kleuler- basisonderwijs. Over de bibliotheek bus is een vergadering geweest in Zierikzee. Deze mogelijkheid zal na der worden onderzocht. Hij vroeg de ouders met een idee te komen voor de schoolavond, die elk jaar gehou den wordt. De beroepskeuzetest is deze week gehouden, terwijl de schoolvorderingentoets nog aan de gang is. De heer Provoost zei gaarne bereid te zijn de ouders van de zesde klas-leerlingen op een avond te in formeren over de bedoeling van do test. Steun gemeente De wethouder van onderwijs verze kerde dat de gemeente ook in de toe komst haar volledige medewerking zal geven indien blijkt dat uitbrei ding van de school noodzakelijk is. De wethouder zei dit schooljaar geen mogelijkheid meer te zien in een ver hoging van het bedrag per leerling. De-verwachting is dat de post ver warming-verlichting van gebouwen een behoorlijke stijging te zien zal geven. Door het uitblijven van de PZEM-nota's kan men deze stijging nog niet goed overzien. Bij de rondvraag deed een der ouders het voorstel om in de plaats van een oud papier-aktie een extra bijdrage te geven om enkele nood zakelijke aanschaffingen mogelijk te maken. Besloten werd dit nader te bezien, doch iedere ouder nu reeds de mogelijkheid te geven om - bv. maandelijks - een geldelijke bijdrage te geven. Wat de oud papier-aktie betreft vond men het niet juist om andere verenigingen, die daar zich reeds mee bezighouden, konkurren- tie aan te doen. Bijdrage voor eigen woningbouw DEN HAAG, 21-11. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wil door een lijdelijke ex tra bijdrage de bouw van eigen wo ningen stimuleren. In een brief aan de gemeentebe sturen wordt nl. gezegd: In het dooi de regering voorgestelde programma ten behoeve van de werkgelegenheid dat thans aan de staten-generaal is voorgelegd, is onder meer gesteld dat tot de maatregelen op het terrein van de bouw behoort een extra fi nanciële stimulans voor de bouw van eigen woningen. Met ingang van 18 november 1974 zal voorhands - tot nadere aankondiging - naast de jaar lijkse bijdrage die op grond van de geldende regeling kan worden ver kregen, een bijdrage ineens worden toegekend. Rode Kruis-filin Renesse RENESSE, 22-11. De Rode Kruis- i'lim werd vertoond in het dorpshuis van Renesse. 's Middags bezochten ongeveer 70 kinderen de film „De zwarte Mustang", 's Avonds kwamen slechts 29 mensen, onder wie meest jeugdigen, naar het dorpshuis. De operateur, de heer Hogewij ver welkomde de aanwezigen namens het Rode Kruis. Hij vond het jam mer dat er zo weinig belangstelling was, en hij verzekerde de aanwezigen dat ze in elk geval een goede avond ROTTERDAM. De heer Andre van der Louw met de ambtskelen, na zijn installatie als burgemeester van de Maasstad In de raadszaal van het stad huis. ZIERIKZEE/GOES, 23-11. De boe ren in Zeeland hebben het zaterdag weer bijna alleen moeten doen. Van een massale oogsthulptaktie was geen sprake. Vrijdag werd het al duidelijk dat de grote reddingsaktie weer niet op gang zou kunnen ko men vanwege de aanhoudende regen Hoewel het zaterdag de hele dag droog bleef bleken de akkers toch te nat om er massaal te gaan oogsten. De boeren hebben wel de hele dag gepro'bteerd om met de hand nog wat bieten te steken of uien te rooien. Veel boeren zien hoopvol uit naar de massale militaire aktie, die heden (maandag) op gang komt. Het coör dinatiehulpcentrum in Goes wil dat de militairen maandag massaal aan de aardappels beginnen en aan al leen de partijen uien die nog verhan- zouden hebben met de komische film „4 for Texas". Vóór het begin van de hoofdfilm werd een film over Bangla Desh vertoond. De heer Hogewij vertelde dat daar een kwart miljoen kinde ren de hongerdood wacht. Binnen kort zorgt het Rode Kruis dat naar dat gebied een vliegtuig met kin dervoeding wordt gestuurd. Ten bate van dit doel werd na afloop van de vertoonde film over dit rampgebied een kollekte gehouden. De spreker wees er op dat men met slecht een gulden één kind twee dagen te eten kon geven. In de pauze werd het door de afde ling vervaardigde Welfarewerk ge toond en verkocht. DEN HAAG, 22-11. Voor de onder nemers in de agrarische sector, die van de abnormale weersomstandig heden dit najaar een nadelige in vloed olidervinden op hun bedrijfs resultaten, zijn enige bijzondere fiscale maatregelen getroffen. Aldus is vrijdagavond meegedeeld door het kabinet. De maatregelen, waarmee het ka binet zich op voorstel van staatsse cretaris Van Rooijen van financiën verenigde, hebben betrekking op verminderingen op de voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting en premieheffing volksverzekeringen over 1974 en eventueel over 1973. Daarnaast zal uitstel van betaling worden verleend zo lang de vermin dering van deze voorlopige aanslagen nog niet zijn geëfectueerd. De ver zoeken moeten schriftelijk gericht worden aan de belastinginspecteur. In bijzondere gevallen kan ook uitstel van betaling voor de defini tieve aanslagen in de inkomstenbe lasting en premieheffing volksverze kering over 1973 worden verleend. Ton voor oogst- hulpactiecentrum in Goes MIDDELBURG. 23-11. Dc slaton van Zeeland hebben vrijdag 1' 100.000 beschikbaar gesteld aan het nood fonds van het Oogsthulpaktie Cen trum in Goes ter bestrijding van de kosten van de bijzondere risico's bjj het binnenhalen van de oogst dit na jaar. Diverse statenleden vrezen echter dat de nu toesnellende massa le hulp toch te laat komt. De gede puteerde Schlingemann vroeg zich zelfs af waarom de 8000 militairen nu pas worden ingezet en niet vier weken geleden toen de oogstcatastro- Tc zich al lang en breed had aange diend. Nu moet een deel van de oogst toch als verloren worden beschouwd Als het weer niet verandert, en dat is in deze lijd van het jaar niet le Verwachten, dan moet toch ernstig rekening worden gehouden met een financiële catastrofe voor dc boeren, zei dc heer Schlingemann. I)e rege ring zal hier toch de oplossing moe ten brengen door goede financiële steunmaatregelen, aldus de staten van Zeeland. DEN IIAAG. 22-11. De regering laai het niet h(j de fiscale maatrege len voor degenen, die oogstschade hebben. Aldus heeft premier Den Uyl vrijdagavond meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. „Do belastingmaatregel is do oor- slo maatregel. Hel Is oen kleine. Vol gende week gaat de regering bezien in hoeverre nadere hulp kan worden verleend", zei drs. Den Uyl. De nieuwe maatregelen worden wellicht hekend gemaakt als de Tweede Kamer zich zet aan de ver dere afhandeling van de landbouw begroting voor volgend jaar. I Lange Uus. Kunslexpositie, 9 12 ti. Donderdag 7 9 Maandag en zondag gesloten Dinsdag 26 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Afdeling C.P.B., 19.30 uur. Parochiecentrum. U.V.V.-afdeling, 19.30 uur. Schoolgebouw, ouderavond Woelwaters". Haamstede Gemeentehuis, gadering. Ger. Kerk. Ge/. 19.30 uur. Goes „De Korenbeurs", dienst, 10.00 uur. „De 19.30 uur. gemeente-avond, Vleoskeurings- delbaur zijn. Vandaag komen er 4100 militairen naar Zeeland. Daarnaast hebben zich nogcens 5500 scholieren aangemeld. Het coördinatiecentrum heeft de extra oogsthulp in groepen gesplitst: 800 militairen gaan naar Scliouwen- Duiveland. 350 naar St. Philipsland en Tholen. 350 naar Noord-Beveland 300 naar oost-Zuid-Beveland. 650 naar West-Zuid-Beveland, 350 naar Walcheren, 650 naar Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, 650 naar West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Van de scho lieren (uit het hele land) gaan naar Schouwen 177, Tholen 147, Noord- Beveland 60, Oost-Zuid-Beveland 100. West-Zuid-Beveland 133, Wal cheren 242, Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren 109 en West-Zeeuws-Vlaande- ren 198. Over het bedrag waarmee de aan slagen worden verminderd is geen rente wegens uitstel van betaling verschuldigd. Vrouw vermoord in donker Amsterdam AMSTERDAM, 24-11. In de nacht van zaterdag op zondag is in de Warmoestraat 77 1 hoog in Amster dam centrum de 29-jarige prostituee Ingrid K. bij het uitoefenen van haar beroep gewurgd. .De dader is volgerts opgave van de politie de 33-jarige H. R„ een man zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, die op zijn beurt in elkaar word geslagen dooi de beschermer van Ingrid. de 30-ja- rige Surinaamse souteneur N. O. Man schiet ex-echtgenote door het hoofd ROTTERDAM, 23-11. De 28-jarige D. F. uit Rotterdam heeft vrijdag avond zijn vroegere vrouw, de 23- jarige J. R., door het hoofd gescho ten. Dc vrouw had geweigerd bij haar gescheiden man terug te keren. De man is door de politie wegens poging tot doodslag in bewaring ge steld. f 40.000 geroofd bij overval in Rotterdam ROTTERDAM, 23-11. Bij con over- val op hel fili. 1 v n do Amrobank aan dc Tweede Hoge Ban weg in Rotterdam hebben twee mannen vrijdagavond een bedrag van 1" 40.000 buit gemaakt. Tegen acht uur stormde hel twee- lal mot vuurwapens in do vuist het bankkantoor binnen. Een van hen hield dc vier personeelsleden en drie bezoekers onder schot terwijl de tweede over de balie sprong en een greep in do kas deed. Dc overvallers verdwenen daarna in een blauwe Volkswagen, bestuurd door een der- do medeplichtige. Woensdag 27 november Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaardenmitldag N.C.V.B. Concertzaal. Concert K.H. „Kunst en Eer". 19.30 uur. Dorpshuis, Ver. „Het Groene Kruis", 19.30 uur. Donderdag 28 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur pakjesavond Herv. Vrouwenvereni ging. Bruinisse Dorpshuis. Rode Kruis-film. 20.00 uur. Matinee (jeugd). 16.00 uur. Sommelsdijk „De Doelen". Amateur Arch. Ver. Goeree Overflakkee, 20.00 uur. Vrijdag 29 november Zierikzee Concertzaal, concert Zeeuws Orkest. Middelburg Rijksarchief. Werkgroep Historie en Archeologie K.Z.G.W., 19.30 uur. Maandag 2 december Goes Prins van Oranje. 14.00 uur. algeme ne vergadering Z.L.M. Dinsdag 3 december Zierikzee Graanbeurs, 19.30 uur, alg. leden vergadering Coöp. Aankoopvereni ging „Schouwen-Duiveland". Vrijdag 6 december Burgh Cafe „De Westhoek". H.S.V. „De Krabbe. 20.00 uur. Maandag 9 december Renesse „Het wapen van Zeeland". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Vakantiewoning' ging in vlammen op OUDE TONGE. 24-11. In de nacht van zaterdag op zondag is in hel Zuidhollandse Oude Tonge een va kantiewoning in vlammen opgegaan. Dc oorzaak van de brand was een ontploffende gasgeyser. De vrijwilli ge brandweer van Oude Tonge heeft het vuur bestreden. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorge daan, op het moment van de brand was het huis verlaten. Gijzelingszaak aan de kant TUNIS, 25-11. Alle veertien inzit tenden van het gekaapte Britse vlieg tuig op liet vliegveld van Tunis, heb ben maandagochtend het toestel ver laten. Het waren de vier kapers, de zeven vrijgelaten Palest(jnen - vjjf uit Cairo en twee uit Scheveningen - en de drie bemanningsleden. In de buurt van de machine ston den drie wagens van de politic. In groepjes van vijf en vier namen de Pa les lijn en en de gijzelaars plaats in de auto's. Tunesië had maandagochtend do commando's in het gekaapte toestel vrijheid en doorreis naar oen ander Arabisch land toegezegd in ruil voor het vrijlaten van de drie Britse be manningsleden. De kapers hadden tol driemaal toe gedreigd het toestel met alle inzit tenden op te blazen. Zij wilden al leen het vliegtuig verlaten als zij niet zouden worden uitgeleverd aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en ook niet door Tunesië zou den worden berecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2