van Israël Oogsthulp dringend gewenst ondanks enorm aanbod van vrijwilligers uit hele land V.S. staan achter souvereiniteit Ford in Seoel OOGST IN ZEELAND LIGT STIL AUTOVERHUUR Een algemene mobilisatie van Palestijnen ©MSIIN MORRIS DE ZIERIKZEESCHE COURANT NEW YORK, 21-11. De Verenigde Staten zijn van mening dat de Palestijnse belangen beter kunnen wor den gediend met onderhandelingen over bet Nabije Oosten, dan met nieuwe resoluties of dramatische par lementaire manoeuvres in de Verenigde Naties. De Amerikaanse V.N.-ambassadeur John Scali, die dit donderdag mee deelde in een toespraak tot de Algemeene Vergadering, liet daarbij niet nadrukkelijk uitkomen dat Washington er voorstander van is de stem van de Palestijnse bevrijdingsbeweging (P.L.O.) te betrekken in de Geneefse onderhandelingen over het Nabije Oosten. Scali maakte geen melding van de eis van de P.L.O. tot zelfbeschikking, onafhankelijkheid en het recht van de 1.5 miljoen Palestijnen terug te keren naar een allesomvattende moham medaans-joods-christelijke staat in het Nabjje Oosten. logen van de afgelopen tweehonderd jaar willen vergelijken met blind terrorisme". En hij diende hen van repliek met de scherpe verklaring dat daarbij nooit sprake was van een bruut be leid van terreur; dat degenen die voor de vrijheid van ons land voch ten zich nooit lieten leiden door het gemakkelijke excuus dat het doel alle middelen heiligt". tweede ontwerp - resolutie beant woord dus evenmin aan het stand punt van de Europese landen, dat elke resolutie, naast het recht van de Palestijnen, ook het bestaansrecht van de landen in het Midden-Oosten moet bevatten. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. vertrekt zaterdag naar Israël en Syrië. Het doel van zijn bezoek is verlenging van het man daat van de V.N.-troepen, die op de hoogten van Golan als buffer tussen de Israëli's en de Syriërs fungeren. Dit mandaat loopt 30 november af. „Natuurlijk moet iedereen begrijpen dat Israël het recht heeft te bestaan als een souvereine, onafhankelijke staat, binnen veilige en erkende grenzen". Zonder naar de P.L.O. te verwijzen, die zich de afgelopen ma len herhaaldelijk verantwoordelijk heeft verklaard voor anti-Israëli sche terreurdaden, zei Scali: „In de geweest die terreur hebben pogen te loop van dit debat zijn er sprekers vergelijken met revolutie, die voor wenden geen verschil te zien tussen het vermoorden van onschuldigen en een strijd voor nationale bevrijding. Er zijn er die de Amerikaanse re volutie en de vele bevrijdingsoor- BEIROET, 21-11. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Jasser Arafat, heeft met het oog op een eventuele Israëlische aanval alle Palestijnse guerrillastrij ders gemobiliseerd en voor alle Pa- lestijnense vluchtelingenkampen de alarmtoestand afgekondigd. Dit heb ben donderdag in Beiroet verschij nende kranten bericht. Volgens „Al-Moeharrir" die in nauw kontakt staat met de PLO, heeft Arafat in Beiroet een militaire konferentie gehouden, waarop maat regelen tegen mogelijke Israëlische akties zijn besproken. Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Vandaag stemmen De Algemene Vergadering hoopte nog donderdagavond tot een afslui ting te komen van het Palestina-de- bat. Vandaag (vrijdag) kan dan ge stemd worden over resoluties die van historische invloed kunnen zijn voor het Midden-Oosten. Naast een ont- werp-resolutie van de Arabische landen circuleerde donderdag in de V.N. ook een ontwerp van de niet- gebonden landen. Volgens Arabische kringen was ook daarin geen sprake van het recht op bestaan van alle staten in het Midden-Oosten. Deze SEOEL, 21-11. President Gerald Ford van de Verenigde Staten is vrijdag bij zijn aankomst in de Zuidkoreaanse hoofstad Seoel ver-.- welkomd door een menigte van naar schatting meer dan twee miljoen mensen, die met vlaggetjes zwaaiden confetti strooiden en op claxons drukten. Het was veruit het groot ste welkom dat Ford in zijn leven tot nu toe is bereid. GOES, 22-11. Alle oogstvverkzaamheden in Zeeland liggen vrijdag in ver band met de aanhoudende regen stil. De duizenden soldaten en andere vrij willigers schuilen werkloos voor de regen. De militairen gaan om 13.00 uur naar huis. Donderdagavond om tien uur be gon het te regenen en sindsdien is het niet meer droog geworden. De vrijwilligers kunnen zonder lieslaar- -zen niet eens meer het land op. De stemming in de landbouw raakt meer in mineur: het oogsthulpaktie- centrum in Goes is al begonnen vrij willigers, die dit weekend uit alle delen van Nederland naar Zeeland zouden komen om te helpen bij de oogst, af te zeggen. Volgens de heer Goemans, coördinator van de aktie, is er zoveel water gevallen, dat van een echte grootscheepse oogstaktie niet veel zal komen. Maandag? Maandag komen 8000 militairen naar Zeeland. Maar als het zo hard blijft regenen zullen ze weinig uit kunnen richten. De heer Goemans: „Je kunt in dit weer geen mens het land op sturen. Zaterdag opnieuw hulpaktie voor de eigen bevolking Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 ZIERIKZEE. De eindelijk door hoogopgaand loofhout aan het oog onttrokken straalzender van de PTT is weer zichtbaar geworden door het z.g.n. kandalaberen van de bomen op het parkeerterrein aan het Bedde- weeg. Kandalaberen moet, maar het effekt is altijd schokkend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 22-11. Gisteren (donderdag) en afgelo pen nacht is de regen weer bij stromen neergevallen; 15 mm wezen de regenmeters aan (heden-vrijdag morgen vroeg) en dat betekent dat de vooruitzichten voor de hulpakties in de landbouw voor het komende weekeinde weer niet erg gunstig zijn. Overigens heeft het Hulpcentrum voor de landbouw op Schouwen-Duive- land (Korte St. Janstraat 2, telefoon 01110-4275) de afgelopen dagen weer van alle kanten toezeggingen gekregen van vrijwilligers die willen komen helpen bij het redden van de oogst. In alle delen van Schouwen-Dui- veland hebben vrijwilligers deze week weer hard gewerkt. Het kamp Stoofpolder te Bruinisse is voortdu rend volgeboekt met vrijwilligers (vooral scholieren). Deze week wa ren dat leerlingen van de scholen gemeenschap uit Driebergen. Maan dag a.s. komen veertig leerlingen van het Chr. Streeklyceum uit Ede naar de Stoofpolder om de boeren te helpen. Zij zijn van plan de hele week aan het werk te blyven. Vanaf maandag jl. waren ook weer 150 militairen elke dag in de weer op de natte velden. Het zelfde deden 22 man van de Landbouw school uit Groningen en 52 studenten van de Bosbouwschool uit Velp Op het oogst-hulpfront hebben zich deze week verder ingezet acht studenten van de Sociale Academie uit Culem'b'org. Negen-en-dertig leerlingen van de Jeroen Bosch- school uit Den Bosch hebben drie dagen hard meegewerkt en werden opgevolgd door 75 leerlingen van de M.L.S. uit Helmond. „Ergens op Schouwen-Duiveland werken zelfs twee Engelse jongelui. Aanstaande ..zeevaarders" hebben zich de er barmelijke oogstomstandigheden in dit gebied ook al aangetrokken. Der tig man van de Hogere Zeevaart school Rotterdam kwam het legertje van over het algemeen jeugdige oogsthelpers vrijwillig versterken. Dat deden ook nog zeven studenten uit Nijmegen en veertig leerlingen van de Technisch school uit Zierik- zee. Nieuwe hulptroepen In het Katendrechts Buitencen trum te Haamstede worden dit weekeinde niet minder dan 80 leer lingen en Ieraren verwacht van de Middelbare school „Kottenbark" uit Enschedé. Verder meldt het Hulp centrum, coördinator de heer J. Zwart, de komst van nog eens 35 man van het St. Vituscollege uit Bussum en van honderd Chr. plat telandsjongeren. Ondanks het enorme aanbod van vrijwilligers en vrijwilligsters heb ben. we tot nu toe nog niemand af moeten wijzen, aldus de heer Zwart. „Dat komt vooral ook omdat er gro te vraag is voor hulp bij het rapen van aardappelen." De derde klassen HAVO en MAVO van de R.S.G. te Zierikzee - bij el kaar 93 meisjes - zouden zich van daag (vrijdag) in groepsverband wil len inzetten, maar door de hevige regenval van afgelopen nacht zag het er vanmorgen niet naar uit dat de plannen door konden gaan. Bo vendien heeft een aantal mensen van de Centrale Werkplaats te Zie rikzee zich aangemeld om op vrij willige 'b'asis de boeren een handje te gaan helpen. Boeren helpen en „Geven voor leven" Zaterdag jl. .is de hulpverlening op grote schaal die gevraagd werd van de eigen bevolking uit de dor pen als gevolg van het slechte weer grotendeels een mislukking gewor den. Gehoopt wordt echter dat deze burger-aktie morgen (zaterdag) zal kunnen worden gerealiseerd. De mensen kunnen morgen zelfs op twee manieren helpen: ten eer ste daadwerkelijk door zich in te zetten b\j de oogstwerkzaamheden en ten tweede omdat hun prestatie - omgerekend in geld - ten goede zal komen aan de aktic „Geven voor Leven". De verwachte hulp zal op geheel vrijwillige basis plaatsvinden, de boeren waar gewerkt wordt zullen de verdiende hulpionen rechtstreeks overmaken naar de „Geven voor Le- ven"-aktie, aldus wordt meegedeeld. Iedereen die zaterdag dus komt ^helpen op het land weet dat hij niet alleen de boer helpt, maar ook nog (Vervolg pag. 2) Advertentie Vóór n beslist wat u met de Kerstdagen gaat doen eerste inlichtingen vragen over het intieme kerstdiner van: I|uliGticn)„Xfa 33uffi?" Ring - Ouwerkcrk Telefoon (01114) 1241 SHet ergste is van de levenden gescheiden te zijn, voordat i men sterft. j j Seneca REDAKT1E. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkeri) v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Midden schouiven over nieuwe constellatie HET NABIJE OOSTEN ZIERIKZEESCHE Vrijilag 22 november 1971 131ste jaargang Nr. 21595 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ZIERIKZEE. Om uiting te geven aan dankbaarheid voor de Tweede Kamer-beslissing met betrekking tot de Oosterschelde, deelden de leden van de Vissersvereniging Helpt Elkander" donderdagavond gratis zakjes mosselen uit aan het publiek, een geste die zeer op prijs werd ge steld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met vooral in de nacht regen; tot matig afnemende wind uit westelijke richtingen; mi nimumtemperaturen omstreeks 5 graden, maximumtemperaturen cir ca 8 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 nov. Zon op 8.13, onder 16.40 Maan op 13.40, onder 1.08 24 nov. Zon op 8.14, onder 16.39 Maan op 13.58, onder 2.15 25 nov. Zon op 8.16. onder 16.38 Maan op 14.18, onder 3.23 Volle maan: 29 nov. (16.10). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 23 nov. 9.19 22.10 24 nov. 10.32 23.23 25 nov. 11.41 Doodtij: 24 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijdag trekt een aktieve de pressie met veel wind en regen van zuidwest naar noordoost over ons land. Dit lagedrukgebied is verant woordelijk voor vele millimeters neerslag. Naar een voorlopige schat ting valt er gemiddeld in het land zo'n 15 tot 20 millimeter. Met name Zeeland krijgt weer het grootste deel. Zaterdag zal de depressie al boven noord-Polen aangekomen zijn. Dit zal tot gevolg hebben dat de wind weer aanmerkelijk afgenomen zal zijn en ook regen zal er vrijwel niet meer vallen. Doordat het front van de depressie zich nog wel in onze na bijheid blijft ophouden, kan zich nog veel bewolking handhaven. Laagvvater 3.12 15.38 4.25 16.47 5.24 17.46 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1