FINANCIËLE HULP NODIG PRPILLOn KEUS Acht duizend militairen gaan begin volgende week landbouwoogst binnenhalen Studenten komen oogsten in Zeeland HOOFD SLUITINGSWERKEN DELTADIENST IR. N. BIEZEVELD MET PENSIOEN STREEKNIEUWS STEVE mcQUEEÜ DUSTin KOFFRIRn AGENDA 2 Zeeuwse landbouw: Advertentie Er komt - na gisteravond zal dat voor niemand ineer een geheim zijn - een stormstuw/caissondam in de Oostersehelde. Met een meerderheid die best groter had kunnen zijn koos de Tweede Ka mer deze (regerings)oplossing in plaats van een geheel gesloten zee-arm. Voor een geheel open Schelde ware geen meerderheid te vinden geweest en het bereikte is derhalve een compromis, mis schien niet helemaal ideaal, maar een in alle redelijkheid aanvaard bare keus. Na alles wat ook hier over dit gigantische vraagstuk in de loop der jaren is geschreven, zal het duidelijk zijn hoezeer wij de geko zen oplossing thans willen onder lijnen. Nolens volens, zelfs voor politi ci, is de Oostersehelde toch door de politieke molen gedraaid en daarom kunnen beide zaken niet meer helemaal gescheiden worden. Een konstatering geldt dat er in het denken ten aanzien van het mi lieu toch het een en ander wezen lijk aan het veranderen is. Als het Wereld Natuur Fonds een drin gend beroep op Nederland doet, de Schelde open te laten, ware het ook wel heel sterk tegen de trend van de tijd in, om die Schelde dan toch maar dicht te doen, met als gevolg dat een zeldzaam rijk ge schakeerd patroon van dierlijk en plantaardig leven om zeep wordt geholpen en een miljoenen zaak als de visserij om hals wordt gebracht. Van de standpuntbepalingen in de Kamer begrijpen we dan ook niet veel. Terecht staat - om een voorbeeld te noemen - de V.V.D. altijd pal voor vrijheid en open heid, maar een blokkerende dam, die duizenden organismen van het leven berooft en tientallen mensen van welvarende heden tot steun trekkers maakt, zou liet dan voor die partij zijn. De motie-indiener, de A.R.P.- man Schakel maakte een vrome - zij het demagogische - zwaai, toen hij de minister psalm 8 ter lezing aanbeval. Er is in de bijbel ten aanzien van het noodzakelijk respekt en liefde voor al wat leeft genoeg te lezen, om te weten dat zo'n ingreep „in de Schepping' als een Schelde-afsluiting niet zo sim pel met teksten valt toe te plakken. In dit verband kan Albert Schweit zer voor hem leermeester zijn.- Dit alles intussen zou zinloos en gevaarlijk gepraat zijn, als de veel besproken veiligheid in de lucht was blijven hangen. Maar dat was niet het geval, want de minister gaf juist een inzicht in en opsom ming van hetgeen ter beveiliging geschiedt in een periode (zeg tot 19S0), dat bij realisering van een dam „sec" achterwege was geble ven. In de verschillende politieke kampen moeten deze argumenten toch zijn aangeslagen, want er wa ren overal en duidelijke standpunt- bepalers en „bekeerlingen", als men dit woord hier zou willen ge bruiken. Zo loopt de stormstuw/ caissondam toch nog door het po litieke water van dit land heen. Intussen is er nog een „maar": kan R.W.S. die stormstuw/cais- sonsdam realiseren? We weten het niet en niemand weet het. Daarom kan dit tech nisch vraagstuk ook niemand als argument dienen. Wél is het zo dat een storm stuw/caissondam een voor techni ci veel begeerlijker, fraaier en uit dagender projekt is, dan het dicht gooien van in casu de Schelde. Dat kunnen de technici; het is al meer voudig bewezen en behoeft niet opnieuw als technisch haalbaar aangetoond. Een slotopmerking geldt de ver hoging van de dijken; hier en daar zal de operatie pijn doen, want het kan ten koste gaan van grondvcr- lies en van natuurverlies. Het laat ste echter in geen vergelijking met hetgeen teloor zou gaan, als wer kelijk de Schelde potdicht werd af gesloten. Zo is - nu veel onzekerheden - in ieder geval een nieuwe fase be reikt. waarin de toekomst van regio en provincie toch wat duide lijker is geprofileerd. De dood van een opperman AMSTERDAM. 20-11. De groep ernstige delicten van de Amster damse recherche stelt een onderzoek in naar de dood van de 57-jarige op perman Corneüs de Feber. Zijn stof felijk overschot werd woensdagoch tend om half negen door de vrouw, met wie hij samenwoonde, aange troffen in het portaal van hun wo ning in de Kleine Witlenburger- straat. Het slachtoffer, dat volgens de politie als zware drinker bekend stond, bleek verwondingen aan hel gezicht le hebben. De recherche houdt rekening met een misdrijf, maar een ongeval xvordt ook moge lijk geacht. GOES, 20-11. De drie zuidwestelijke samenwerkende landbouworganisaties - de Z.L.M., de G.B.T.B. en de N.C.B. - zijn van mening dat de oogslaelies in zuidwest- Nederland onverminderd voortgezet moeten worden. Zjj achten het een juiste beslissing van de regering om 8000 militairen volgende week ter beschikking te stellen zodat nog zoveel mogelijk van de oogst gered kan worden. De drie landbouworganisaties zeg gen overigens grote waardering te hebben voor allen die zich tot nu toe met zoveel ijver en enthousiasme hébben ingezet om nog zoveel moge lijk te redden van de oogst. Toch is de hele oogst nooit meer te redden, stellen zij. Ze stellen zich dan voorts ook op het standpunt dat door de huidige wateroverlast er geen sprake meer is van een normaal ondernemersrisico, maar van een rampsituatie. Dit houdt naar hun mening in, dat alle gedupeerde bedrijven in aan merking moeten komen voor een financiële tegemoetkoming per hec tare onoogstbaar gewas. De middenstand en de overheidsmaatregelen UTRECHT, 20-11. Als de midden- standers, onder meer via overheids maatregelen, er in reëel inkomen ge middeld 2,5 tot 3 procent op vooruit gaan, dan willen ze bij de onderhan delingen over een centraal akkoord de werknemers een heel eind tege moet komen. Die werknemers vra gen toch ook zo'n zelfde inkomens verbetering? Dat zegt de heer W. Perquin, voor zitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond (midden- en kleinbedrijf) in „Industrierevue", het blad van de Industriebond NKV. fOOI'! steil en De drie landbouworganisaties heb ben voorstellen ingediend om naast de aangepaste rijksgroepsregeling zelfstandigen, een aparte financiële regeling wateroverlast vast te stel len voor alle gedupeerde bedrijven. Hel is immers onverantwoord, zeg gen ze. dat de weerstand van vele levenskrachtige bedrijven door deze rampsituatie ernstig ondergraven zou worden. Ze hebben het Land bouwschap in Den Haag woensdag avond mei de meeste klem verzocht om op zeer korte termijn deze voor stellen aan de verantwoordelijke mi nisters voor te leggen en aan te drin gen op een snelle besluitvorming, zodat een nieuwe financiële regeling per 1 december a.s. van kracht kan worden. DEN IIAAG, 20-11. De defensie- leiding heeft woensdagmiddag beslo ten begin volgende week 8000 mili tairen van de Koninklijke Land macht in te zetten om hulp te gaan verlenen bij het binnenhalen van de cogst in Zeeland, op de Zuidholland se eilanden en in zuid-west Brabant. Met deze maatregel is de militaire hulpverlening op vrijwillige basis, zoals deze lot nu toe door 2800 man werd uitgevoerd komen te verval len, zo heeft een woordvoerder vaii de leger voorlichtingsdienst meege deeld. De 8000 militairen, die deel uitma ken van het Eerste Legerkorps, zul len voor maximaal drie weken te werk worden gesteld. Welke onder delen voor de hulpverlening zullen worden aangewezen en hoe in hun huisvesting wordt voorzien, is op dit moment nog een punt van bespre king. Evenals de militairen, die tot op heden op vrijwillige basis bij de oogst hielpen (2800 man. die eind deze week met weekeindverlof gaan) zullen de militairen, die volgende DEN HAAG, 20-11. Het ligt in de bedoeling dat de komende weken de studenten in -de weekeinden gaan helpen de oogst in Zeeland binnen te halen. Hét coördinatiecentrum voor de landbouw in Zeeland heeft hiertoe aan de studenten arbeidsverlening A.S.A. gevraagd een oproep te rich ten aan de 30.000 bij de A.S.A. aan gesloten studenten. Op de zestien kantoren van het studentenbureau worden momenteel voorbereidingen getroffen om nog voor het komende weekeinde vervoer, logies en voed selvoorzieningen voor de eerste hon derden helpers te regelen. De studenten die meehelpen oog sten zullen per uur belastingvrij be- i taald worden. Hiervoor hebben de ministeries van sociale zaken en van landbouw hun toestemming gegeven in het kader van de speciale oogst- belastingregeling. week worden ingezet een dagvergoe ding van f 12,50 boven hun normale wedde ontvangen. Garantiestelling hulpverlening binnenhalen oogst Ged. Staten van Zeeland hebben provinciale staten voorgesteld een bijdrage van maximaal f 100.000, ter beschikking te stellen voor de bestrijding van de kosten van de bij zondere risico's bij de hulpverlening bij het binnenhalen van de oogst in het najaar van 1974, voorzover die kosten niet op andere wijze kunnen worden gedekt. Eén en ander is ten behoeve van de dekking van die uit gaven van het door het coördinatie centrum hulp landbouw zuid-west- Nederland van het Landbouwschap ingestelde noodfonds, die daarvoor naar het oordeel van ged. staten in aanmerking komen, en verder onder de bepaling dat dat dit kollege t.z.t. een overzicht zal verstrekken van de op grond van dit besluit verstrekte bedragen. Vergadering Zeeuwse Staten De provinciale staten van Zeeland komen in openbare vergadering bij een op vrijdag 22 november a.s. in de Statenzaal van de Abdij te Mid delburg. GOES Vlèeskeuringsdienst Op dinsdag 26 november wordt in hotel „De Korenbeurs" te Goes een DEN HAAG, 20-11. Ir. N. Biezeveld, hoofd van de af deling Afsluitingswerken van de Deltadienst, zal deze maand zijn functie neerleggen omdat hij met pensioen gaat. Hij wordt opgevolgd door ir. M. J. Loschacoff, eveneens werkzaam hij de Deltadienst, die destijds de leiding had hij de afsluiting van het Brouwershavense Gat. Ir. Biezeveld werd op 16 november 1909 geboren in het toenmalige Batavia. Hij studeerde aan de technische hogeschool in Bandoeng. Na zyn studie trad de heer Biezeveld als ingenieur in dienst bij de Hollandse Beton Maatschap pij in het voormalige Nederlands-Indië. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. vrijdag., zaterdag en zondagavond Aanvang: 20.00 uur De verfilming van het beroemde boek van Henri Charrière regie FRANKLIN J. SCHAFFNER produktie FRANKLIN J. SCHAFFNER en ROBERT DORFMANN Tuschinski Film Distribution Toegang 14 jaar In ons restaurant serveren wij weer ons CINEMA - MENU f 17,50 (inclusief bioscoop) (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Op 1 augustus 1940 kwam hij bij Rijkswaterstaat, waar hij achtereen volgens onder andere werkzaam was bij de directie Beneden Rivieren, de afdeling Dijksverhoging, de dienst Droogmaking Walcheren en het ar rondissement Rotterdamse Waterweg Ir. Biezeveld is betrokken geweest bij vrijwel alle afsluitingen in het Deltagebied vanaf de afdamming van de Brielse Maas en de Braakman in het begin van de jaren '50 tot de Oostersehelde werken toe. Hij werd in 1962 benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De opvolger De opvolger van ir. Biezeveld, ir. M. J. Loschacoff is 47 jaar. Hij werd geboren in Santa Fé (Argentinië) en studeerde voor civiel ingenieur aan de universiteit van Cordoba in dat land Nu zijn studie kwam de heer Loschacoff naar Nederland. Hij werd hier ingeschakeld bij de herstel werkzaamheden na de watersnood. Hij werkt bii Rijkswaterstaat sinds novenïbter 1953. Bij de Deltadienst word hij onder andere belast mc( de problemen van dc landwinning, de ontwikkeling van hel doorlaatcais- son en met dc eerste onderzoekingen voor dc afsluiting der Oostersehelde. Vanaf eind 1957 was de heer Loscha coff belast mei het ontwerp voor dc afsluiting van hot Brouwershavense Gat en sinds 1963 tevens met de uit voering van afsluitingswerken van deze zee-arm. Veel liefhebbers voor functie van schaapherder ARNHEM. 20-11. Voor do functie van schaapherder van do Rhcdcnsc schaapskudde hebben zich 241 solli citanten aangemeld. Do kudde heeft "nigp tijd /onder herder gezeten door do z.ieki" van horder Joop van Lim beck. die tijdens het hoeden van de schapen een hartaanval kreeg. De Slichting Rhcdcnsc Schaapskudde plaatste daarna een advertentie, waarop 241 reacties binnenkwamen. De 17-jarige Dick Nieumcijer uit Dieren werd tenslotte voor de ko mende acht a negen maanden als nieuwe herder benoemd voor een brutosalaris van bijna f 1.200,— per maand. Als de vaste herder helemaal genezen is, zal Dick de herdersstaf weer moeten overdragen. vergadering gehouden van Kring Zeeland benoorden de Westerschel- de, van de Vleeskeuringsdienst Zee land. ZIERIKZEE Bezoek Zeeuwse Koorschool Zaterdag 23 november a.s. viert het kerkkoor van de St.. Willibror- dusparochie het 10-jarig bestaan van het dameskoor. Ter gelegenheid van dit jubileum is er een plechtige kerkdienst. Ce lebrant van het koor kapelaan Vic tor van de Reyt. Tijdens de dienst zal de koorzang worden verzorgd door 24 uiterst ge- selekteerden van het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool o.l.v. haar direkteur-dirigent E. Heyblok. Organist is de heer Th. Faber. Aan het einde van de dienst zullen door het jongenskoor (bekend van radio en t.v.) nog enkele koorwer ken ten gehore gebracht worden. Men wordt verzocht tijdig aanwe zig te zijn, opdat deze plechtigheid ordelijk en devoot kan plaats vin den. Tentoonstelling P.V. „Zierick" Hieronder volgen de uitslagen van de duivententoonstelling, geor ganiseerd door de-postduivenvereni ging „Zierick" op 15 en 16 novem ber jl. Prijs voor de mooiste duif van het geheel: H. Kaashoek. Klasse I oude doffers: 1. A. de Pij per, 2. H. Kaashoek. 3. H. P. van Noorden. 4. H. Slagboom, 5. Ph. Stc- ketee, 6. en 10. A. van Dalen, 7. J. Quist, 8. en 14. Comb. v. d. Maas, 9. W. Dalebout11. P. de Kok, 12. L. Koster, 13. J. v. d. Sande, 15. L. J. Fonteinc. Klasse II oude duivinnen: 1. H. Kaashoek. 2.. 4. en 8. W. Blom. 3. en 7. P. dc Kok. 5. en 10. A de Pijper, 6. W. den Boer, 9. en 13. Comb. Schot-Hoek. 11. A. van Dalen, 12. L. Noordijk, 14. M. Krijger, 15. Comb. Van der Maas. Klasse III: één-jarige doffers: 1„ 2. cn 7. H. Kaashoek. 3. A. dc Pijper. 4. H. Slagboom. 5. P. de Kok, 6. Comb. Schot-Hoek. 8. en 12. W. Blom. 9. .1. W. Blom. 10. M. Krijger. 11. J. v. d. Sande, 13. cn 15. R. Bolle, 14. A. J Verwest. Klasse IV écn-jnri.gc duivinnen: 1. A. Kaashoek. 2„ 4„ 5. cn 7. W. Blom, 3. en 10. A. de Pijper, 6. en 14. P. dc Kok. 8. J. Quist. 9. H. Kaashoek, 11. M. v. Peer. 12. W. Heyboer, 13. Comb. Schol-Hoek, 15. J. Westdorp. Klasse V jonge doffers: Klasse A: I. P. Steketee. 2. C. Grocnleer, 3. J. Bolier, 4. en 5. H. Kaashoek, 6. A. Pijper, 7. cn 10. P. dc Kok. 8. C. v. d. Hoke, 9. W. Blom, 11. cn 15. W. Pankow. 12. W. den Boer. 13. Comb. Schot-Hoek, 14. J. Quist. Klasse B: 1. cn 3. H. Kaashoek, 2. L. Noordijk, 4. T. Dalebout, 5. cn 14. P. do Kok. 6. B. Visser. 7. A. dc Pij- por. 8. G. Flikwocrt, 9. 11. Slagboom, li). P. Steketee. 11. A. Romcyn. 12. W. Blom. 13 W. Pankow. 14. P. dc Kok. 15. W. K. Schot jr. Prijs voor de mooiste jonge doffer over klasse A en B: H. Kaashoek. Klasse VI jonge duivinnen: Klasse A: 1. W. Blom, 2. cn 5. A. dc Pijper, 3. H. Slagboom. 4. P. Steketee, 6. P. de Kok. 7. J. W. Blom. 8. J. Wesl- dorp. 9. M. v. Peer, 10. H. Kaashoek, II. Comb. Schol-Hoek. 12. J. West- dorp. 13. L. J. v. d. Linden, 14. W. K. Schot jr., 15. A. Romcyn. Klasse B: 1. H. Kaashoek, 2. H. G. Merk en Zn., 3. J. W. Blom, 4. W. Blom. 5. A. de Pijper. 6. C. v. d. Hoek, 7. A Romcyn, 8. M. v. Peer, Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912, V426. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 21 november Zierikzee Huis van Nassau, Vrouwencontact P.v.d.A., 20.00 uur. Duivcland Raadhuis Nieuwerkerk, raadsverga dering. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. N.C.V.B., 19.45 uur. Vrijdag 22 november Zierikzee Aula R.S.G. „Prof. Zeeman". 20.00 uur, filmavond „Ziejook". „De Poorter", Natuur- en Vogel wacht, 19.45 uur, Graanbeurs, vanaf 20.00 uur, vogel tentoonstelling „Zang en Kleur". Burgh Zaal „Duinrand". Zangvereniging „Nu met Hope", 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, uitvoering SVOWK, 19.15 uur. Bruinisse Zaal Stoofpolder, 20.00 uur, film avond. Zaterdag 23 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Papilion, (14 jaar). Graanbeurs, de gehele dag. vogelten toonstelling „Zang en Kleur". R.K.-kerk, Zeeuwse Koorschool (in dienst), 19.00 uur. Zondag 24 november Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, Papillon, (14 jaar). Dinsdag 26 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Afdeling C.P.B., 19.30 uur. Parochiecentrum, U.V.V.-afdeling, 19.30 uur. Schoolgebouw, ouderavond o.k.s. „De Woelwaters". Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Goes „De Korenbeurs", Vleeskeurings dienst, 10.00 uur. Woensdag 27 november Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Dorpshuis, Ver. „Het Groene Kruis", 19.30 uur. Donderdag 28 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur pakjesavond Herv. Vrouwenvereni ging- Sommelsdijk „De Doelen". Amateur Arch. Ver. Goeree Overflakkee, 20.00 uur. Vrijdag 29 november Zierikzee Concertzaal, concert Zeeuws Orkest. ZIERIKZEESCNE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na had zes Redaktlt: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4183 9. L. J. Fonteinc. 10. J. Krijger. 11. J. v. d. Sande. 12. Comb. Schot- Hoek, 13. P. Steketee, 14. M. Krijger. 15. A. J. Verwest. Prijs voor dc mooiste jonge duivin over klasse A en B. W. Blom. Mooiste drietal: I A. Kaashoek: II W. Blom: III A. de Pijper. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Dc- vakbeweging wil in het centraal akkoord opgenomen zien dat in do c.a.o.-ondcrhandelin- gen voor 1975 afspraken worden ge maakt over het bekend maken van dc inkomensverdeling binnen on dernemingen. Op basis daarvan kan dan per onderneming worden uit gemaakt hoe dat het beste kan ge- beuren. Daarbij gaat het niet om ie ders persoonlijk salaris, maar om dc inkomensklassen van dc verschillen de groepen. ARNHEM. Het paviljoen de Pos- bank in Rhcden is beroofd van een groot aantal antieke voorwerpen, gebruiksvoorwerpen, jachttrofeeën, elektronische apparatuur en flessen drank. Do waarde van hel gcstolene loopt in de duizenden guldens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2