Halve eeuw geleden verscheen Stamperius' boek „St. Nicolaas te Zierikzee" Sint Nicolaas op Goeree-Overflakkee „Uit"- concerten „Accordeola" hotel Jacobi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE November 1974 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Uitgave: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1 AAAAÉAA AAI Middelharnis Voor recepties, partijen en andere feestelijkheden in hotel Jacobi kan een bu» worden ingelegd naar en van v T hotel Jacobi, die desgewenst over hef hele eiland rijdt. M AA Inlichtingen: AAi hotel Jacobi a Middelharnis /ffÜi 1 êêêééét (01870) 2004 en 2704 KA (01870) 2004 en 2704 Bekend schrijver van jeugdboeken en pedagoog sierlijk geplooiden fluweelen mantel om en den kromstaf in den rechter hand. Een der Mooren houdt het paard bij den teugel. De roede heeft hij in de hand, doch de jeugd, die zich misschien hierdoor niet genoeg laat afschrikken, wordt door een po litieagent in toom gehouden." Afscheid Over veertien dagen is het weer St. Nicolaasfeest. De goede Sint ver blijft zelfs alweer enige tijd in Zie- GOEREE-OVERFLAKKEE - Ook dit jaar weer krijgt Sint Nicolaas het druk op Goeree-Overflakkee. Aan de meeste dorpen brengt hij weer een bezoek. Ouddorp In Ouddorp komt de Sint op 30 no vember, om half twee. Vanuit het verenigingsgebouw aan de Stations weg vertrekt hij dan, om samen met zijn zwarte pieten een rondrit door Ouddorp te maken. De Sint zit na tuurlijk weer op zijn trouwe schim mel, maar de pieten hebben ditmaal een bijzonder vervoermiddel. Zij strooien die dag hun pepernootjes vanuit een rijdende boot. Voor een muziekje tijdens het lopen zorgen de muziekvereniging „Concordia" uit Ouddorp en de drumband „Avec Ex- pri". De Sint houdt dit jaar halt bij het bejaardencentrum. Daar halen de zes zwarte pieten die er bij zijn, hun geschenken uit de boot, om deze aan de bejaarden te overhandigen. Sint Nicolaas koos als einddoel weer het verenigingsgebouw, waar hij om on geveer drie uur weer wordt ver wacht. Natuurlijk vergeet hij ook de kindertjes niet en deze krijgen dan ook bij zijn terugkomst in het ver enigingsgebouw hun traktatie. In het verenigingsgebouw zelf is er op 30 november ook wat te doen. De oranjevereniging organiseert m.m.v. een aantal middenstanders namelijk een bazar, die van half drie tot elf uur zal worden gehouden. Tal van vermakelijkheden voor jong en oud zijn er dan in het verenigingsgebouw te vinden, zoals een rad van avon tuur, trektent, rommelpot, schiettent: ook kan men er enveloppen trekken en gewicht raden. Dirksland Ook in Dirksland komt de Sint dit jaar en wel op zaterdag 30 novem ber. Om twee uur vertrekt hij vanaf het Schakelplein, om een vrij grote rondrit door het dorp te gaan maken. De muziek, drumband en majorettes van „Amidtia" uit Dirksland houden hem gezelschap. Natuurlijk brengt Sint Nicolaas ook naar Dirksland een aantal zwarte pieten mee, die het druk zullen krijgen met strooien. Middelharnis In Middelharnis kan men op 23 no vember Sint Nicolaas toewuiven. Om half twee komt de Sint per (stoom) boot aan. Hij is dan vergezeld van zes van zijn trouwe pieten. Samen met hen en de muziekvereniging „Scmpre Crescendo" en ook verge zeld van het majorottenkorps „De rikzee. Zijn aankomst in 1974 had ongetwijfeld wel wat gemeen met het feest van 1924. Het vertrek van de goede bisschop zal echter dit jaar heel anders zijn. Immers, Stamperius beschreef het afscheid van de hoge gast in 1924 als volgt: „Dan neemt St. Nicolaas met zijn lachende bedienden plaats in de stoomtram. Als de tram zich in be weging zet, schijnt aan het/ gejuich en vaarwel-roepen geen einde te zul- Somi-girls", doet de Sint zijn jaar lijkse ronde door Middelharnis. De stoet loopt de volgende route: Kade, Voorstraat, Ring Koningin Juliana- weg, Hobbemastraat, Schoolstraat, Ben. Zandpad, Chr. de Vrieslaan, Lijnbaanstraat, Ben. Zandpad, West- dijk Kade. Na deze route zal de Sint nog enige tijd op de „winkeïdijk" van Middelharnis zijn (oftewel Zandpad, Westdijk). Nieuwe Tonge In Nieuwe Tonge doet de Sint op 23 november zijn entree. Omdat het paar van Sint vorig jaar stokstijf bleef staan in dit dorp, zal de Sint nu in een open wagen zijn rondrit door het dorp maken. Twee zwarte pieten brengt hij mee naar Nieuwe Tonge en verder zal hij vergezeld worden door de muziekvereniging „Apollo", de drumband, de majoret tes en waarschijnlijk ook de mini- retjes uit Nieuwe Tonge. Om vier uur stopt de Sint met zijn gevolg bij het Dorpshuus, waar hij opgewacht wordt door de bejaarden, om met hen o.a. een kopje koffie te drinken. De winkeliersvereniging van Nieu we Tonge organiseert nog meer i.v.m. Sint Nicolaas. Vanaf maandag 18 no vember krijgt men namelijk bij de aan deze aktie deelnemende winke liers, bij aankoop t.w.v. f 10,een gratis lot, waarop verschillende prij zen kunnen vallen. De prijzen ver tegenwoordigen een totale waarde van f 1400,De trekking van deze loterij vindt plaats op zaterdag 7 de cember in Ons Dorpshuus. Oude Tonge In Oude Tonge verscheen Sinterklaas dit jaar al vrij vroeg. Het grote aan- komstfeest is in dit dorp eigenlijk al voorbij. Op zaterdag 16 november kwam de Sint hier per schip aan. Achter hem voer nog een schip, waar op de muziekvereniging „Vooruit" uit Oude Tonge en vier van de zwarte pieten, die de Sint had meegebracht. De Sint werd op de kade opgewacht door het comité van de gemeente en de winkeliers van Oude Tonge. Tij dens dc rondrit werd bij verschil lende huisjes gestopt, om aan de daarin wonende mensen een bezoekje te brengen. Alles werd in Oude Tonge georganiseerd door de plaatselijke winkeliers. Dcu Bommel Op zaterdag 30 november komt Sint Nicolaas in Den Bommel aan en wel om ongeveer twee uur. Vanaf de boot vertrekt hij ook hier om zijn jaarlijk se rondrit door Den Bommel te gaan Sint Nicolaas - 50 jaar geleden - op bezoek bij de bejaarden in de be jaardenhuisjes van de Zevengetij- straat. Een historischplaatje: de huisjes zijn thans verdwenen. len komen. Handen wuiven, zakdoe ken zwaaien. Vriendelijk groet de eerwaarde bisschop, die voor het open venster staat, de achterbljj venden, die jui chen en wuiven tot de tram uit het gezicht verdwenen is maken. Hoeveel zwarte pieten de Sint zou meenemen naar Den Bom mel, wist hij nog niet zeker, maar er zullen er stellig wel een paar bij zijn. Natuurlijk laat men de Sint ook hier niet in zijn eentje door het dorp toeren. De muziek en de majorettes houden hem gezelschag. Onderweg noteert Sint wellicht de letters die hij in de verschillende etalages, waar hij langs komt, kan vinden. Deze let ters vormen bij elkaar namelijk een slagzin. Onder de goede oplossingen worden prijzen verloot. Let dus op bij het winkelen in Den Bommel. Ooltgensplaat In Ooltgensplaat gaat het er weer anders aan toe. Sinterklaas zal hier namelijk op zaterdag 30 november, van twee tot vier uur, aanwezig zijn in de winkel van de Firma Van Ros- sum. Mevrouw Van Rossum, die ook alles organiseerde, maakt samen met de Sint en één van zijn pieten een rondrit door Ooltgensplaat per auto. MIDDELHARNIS - Accordeola, het orkest waarin verschillende le den van dc Muziek Vereniging Goe ree-Overflakkee spelen, uit Middel harnis, speelt op 24 november in Rotterdam en op 8 december in Vlissingen In Rotterdam wordt op 24 novem ber een dirigentendag georganiseerd door het Centraal Beraad Amateu ristische Muziekbeoefening. Het is de bedoeling dat op deze dag dirigenten bekend gemaakt worden met nieuwe muziek. Het accoröeola-orkest speelt wat van deze muziok, nl. variaties op Berend Botje. Ook zullen er op deze dag diskussies gehouden wor den. Op 8 december bezoekt het orkest een concours. Dit concours wordt ge houden in het Scheldekwartier te Vlissingen. Dit concours wordt geor ganiseerd door de Vereniging Ac cordeola uit Vlissingen, onder auspi ciën van de Nederlandse accordeon- bond. Een dergelijk concours werd er ook in Rotterdam gehouden, maar daar er voor Rotterdam te veel in schrijvingen waren werd een gedeel te hiervan overgeheveld naar Vlis singen. Elk deelnemend orkest, wat er ongeveer negen zullen zijn, kan na afloop een herinneringsvaantje meenemen en waarschijnlijk zullen er per klasse bekers uitgereikt wor den. Het concours begint 's middags om half één en zal ongeveer tot half zes duren. ZIERIKZEE, november - „Opeens gaat er een gejuich uit <le menigte op. Het geroep weerklinkt: „De boot! Daar komt de boot!"" En sommige kinderen heffen reeds bet bekende sehoolliedje aan: „Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan! Hij brengt ons En werkelijk, in den lichte mist, die over het water hangt, ziet men in de verte de stoomboot opdoemen. Het eerste wat opvalt, is de rijke vlagversie- ring, die de boot draagt. Langs alle touwen, die van den mast naar omlaag gaan, hangen tientallen kleine vlaggen in alle kleuren van de regenboog. Als Sint Nicolaas de stoomboot verlaten heeft, komt het Comité met den burgemeester aan het hoofd naar voren. De burgemeester treedt op den grtf- zen bisschop toe, heet hem namens de burgerij hartelijk welkom in Zierikzee en spreekt de hoop uit, dat zyn hoogeerwaarde de rechtvaardigheid zal be trachten. de braven beloonen en de ondeugden bestraffen zal. Spanning en opgetogen verbazing is op alle kindergezichten te lezen nu zij Sint Nicolaas, voor het eerst van hun leven, met eigen oogen aanschou wen." Schrijver en pedagoog Jacob Stamperius werd geboren te Wilhelminadorp in 1858, en bracht in dit Zeeuwse dorp zijn jeugdjaren door. Hij verliet Zeeland - maar bleef zich zijn hele leven een „echte Zeeuw" voelen - om te gaan stude ren aan de Kweekschool te Haarlem. De schrijver stond als onderwijzer voor de klas in steden als Amster dam, Utrecht en Amersfoort. Hij werd schoolhoofd en later school opziener in het centrum van het land. Als schrijver was Stamperius een bijzonder produktief man, de „Stam- perius-bibliotheek" omvat vele titels. Bekende boeken zijn onder andere De toren van Zierikzee, St. Nicolaas te Zierikzee. De drie Japen, De Sas- meester. De luchtballon, Frans Nae- rebout, Nederland en Oranje zijn Een, Door de Zwitserse bergen. Al- fons en de kleine vluchteling en het vooral ook in Zeeland geliefde boek: Het Veerhuis aan de Oosterschelde. Andere titels: Drie kwajongens, De oude veldwachter en een serie boek jes speciaal bestemd voor het on derwijs. Logeren Stamperius was persoonlijk te Zierikzee een bekend man: hij lo geerde er in vakantietijd vele malen bij zijn broer, bakker Cornelis Stam perius, in de in vroeger jaren zo welbekende bakkerswinkel aan het Havenpark. op de hoek van de St. Jacobstraat, thans souvenierwinkel. In Wilhelminadorp herinnert een Stamperiusstraat aan de bekende schrijvende en onderwijzende Zeeuw Zijn boek „St. Nicolaas te Zierikzee" was een uitgave van de firma A. C. de Mooij te Zierikzee. Het fraai uitgevoerde boek was een in dc dertiger jaren - vooral in dc decembermaand.' - „stukgelezen" fantasievol en romantisch verslag, dat min of meer als een bekroning werd uitgebracht van een Sinter klaasfeest zoals Zierikzee nog niet eerder had beleefd. De „Zierikzeesche Nieuwsbode" schrijft over het vijf december-feest in 1924: „Duizenden menschen heb ben Donderdag onze oude veste b'e- zocht en behalve hun winkeldag hebben ze kunnen genieten van het echte kinderfeest, dat blijkbaar ook bij de groote menschen zeer in den smaak is gevallen." De grijze bisschop werd na zijn aankomst in de raadszaal van het stadhuis officieel namens de burge meester ontvangen door de gemeen tesecretaris Wittermans. De secreta ris sprak in zijn toespraak een wens uit die thans, een halve eeuw later overigens nóg niet in vervulling is gegaan. Volgens de Nieuwsbode „wenschte" de heer Wittermans na melijk het volgende: „Mocht de tocht te zwaar gevallen zijn dan zoudt u wellicht een volgend jaar, een lang gekoesterde wensch in vervulling kunnen doen gaan, om namelijk Zie rikzee met een groot spoor regelrecht te verbinden met Holland, via Anna Jacoba Polder en Roozendaal; de tochten naar Schouwen en Duive- land zouden voor U daardoor ook gemakkelijker te ondernemen zijn". Operette Het bezoek van de grijze bisschop in 1924 aan Zierikzee was met „lust en liefde" voorbereid door een spe ciale commissie. Bij gelegenheid van het feest werd zelfs een speciale kin deroperette uitgevoerd in de Zierik- zeese Concertzaal. De opgevoerde operette, „Repelsteeltje", was een groot succes. Het comité streefde er naar de volgende jaren een tra ditie te maken van de kinderoperette maar na twee of drie jaren was de belangstelling zodanig verminderd dat men deze dappere pogingen heeft moeten staken. Een mooie foto Stamperius' boek „St. Nicolaas te Zierikzee" is verfraaid met vele thans unieke foto's. De schrijver zegt over de intocht van de Sint in Zie rikzee verder onder meer: „En nu staat hij (St. Nicolaas red.) voor het oude stadhuis van Zierikzee en vóór hij afstijgt geeft hij goedig den fo tograaf verlof nog een foto te ne men." En over die foto fantaseert de schrijver: „Een mooie foto kan het worden, zooals de eerwaardige bis schop daar zit, te paard, met den Sint en zijn Pieten bij aankomst voor het oude „tramstation" van de R.T.M. aan de Grachtweg. De be jaarde bisschop arriveerde bij hel station in een fraai „open automo biel" - van Garage Anker - en stap te even later in de{ stoomtram, om al wuivend Zierikzee weer te verla ten Dit jaar precies vijftig jaar gele den - in 1924 - werden deze regels, gewijd aan de grootse inkomst van Sint Nicolaas te Zierikzee, geschre ven door de in die jaren in het land befaamde schrijver van kinderboe ken en pedagoog: Jacob' Stamperius (1858-1936). In zijn vooral bij de ou deren in Zierikzee en op Schouwen- Duiveland nog zeer bekende boek „St. Nicolaas te Zierikzee" geeft Stamperius een kleurrijke beschrij ving van het bezoek van de grote kindervriend aan Zierikzee in 1924 en van de avonturen van de boezem vrienden Jan en Gerrit. De beide jongens waren zeer on der de indruk van de goede Sint: „Hoe prachtig en kostbaar is de gansche kleeding van Sint Nicolaas. Jan die met zijn vriend Gerrit vlak vooraan staat, kan er niet genoeg naar kijken. En toch is er iets anders waardoor de jongen zich nog meer voelt aangetrokken. Dat is het gelaat van den bisschop, zoo edel van trekken, met oogen waaruit goedheid en vriendelijkheid hem tegenblik- ken." Jacob Stamperius op ongeveer zes tigjarige leeftijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1