Per 23 november 1974 geldt een andere rente voor nieuwe beleggingsbewijzen: 9 8% 1 0 9% 11 l% 10% Rijkspostspaarbank HET LAATSTE HOUVAST GILIJAMSE - RENESSE Het spook van de Eurotop wekt geen angst meer Bus in ravijn Aanleg voedsel-noodvoorraad BLIK DOOR HET WERELD l. h Tot 23 november zijn nog beleggingsbewijzen met c rentepercentages verkrijgbaar! beleggingsbewijzen met de huidige ^(eggingsbewijzen blijft uiteraard ongewijzigd, uw nationale spaarinstellin ff H3IPS Z1ER1KZEE5CHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 november 1974 Nr. 21593 Advertentie Hoe langer hoe onzekerder wordt het of in december weer een Euro pese top bijeenkomt of niet. De aan kondiging van een nieuw konklaaf der negen regeringsleiders is wel gedaan, maar hoewel niemand nu regelrecht de idee heeft afgewezen is de animo dermate lauw dat men mag verwachten dat de minste aan leiding met graagte wordt aange grepen om het gesprek maar weer uit te stellen. Desnoods tot Sint Jut te mis. Eigenlijk een merkwaardige ont wikkeling. Vele jaren lang was het een officiële Nederlandse taktiek om dit soort bijeenkomsten tegen te gaan. Daarvoor werden degelijke principiële gronden aangevoerd. Zulke topbesluiten immers zouden de EEG voor konsekwenties zetten zonder dat de voorgeschreven weg van de besluitvorming was behan deld. En inderdaad mogen we zeg gen dat bijvoorbeeld een president De Gaulle in de topgesprekken voor namelijk een middel zag om de bu- reaukfaten van de Brusselse EEG- kommissie onder de duim te houden Nederland was daar vooral tegen omdat het verdrag van Rome waar op de Europese Gemeenschappen ge baseerd zijn zo zijn dat er een extra beveliging is om te voorkomen dat de kleine landen door de grote on der de voet worden gelopen. Een dergelijke beveiliging te ver liezen was natuurlijk niet iets waar naar een klein land kon verlangen. Zo mengde zich de praktische inte resse bij de principes. En eigenlijk is daarin natuurlijk niets veranderd door de uitbreiding der EEG van zes naar negen. Toch hoort men de kleine Europese landen niet meer zo sputteren als voor heen vooral Den Haag deed. Eensdeels is dit een ge volg van Engelands lidmaatschap van de EEG. Veranderde verhoudingen Als in de tijden der zes de groten wilden domineren hoefden er maar twee de koppen bij elkaar te steken: Frankrijk en Duitsland. Nu zouden het er drie moeten zijn en de kans daarop is zo groot niet omdat de be langen van Duitsers Fransen en Britten maar zelden geheel parallel zullen lopen. Dit vermindert de angst der kleinen. Maar er komt bij dat Giscard d'Estaing geen De Gaulle en zelfs geen Pompidou is. Nog steeds wil Parijs wel eens een beetje uit de pas lopen, maar in veel mindere mate dan voorheen. En in allerlei andere gevallen doet Frank rijk nu zakelijk mee, afziend van het aangrijpen van alle mogelijkheden om bijvoorbeeld de V.S. dwars te zitten, de geliefde partijsport van de Gaullisten. Dit zit hem natuurlijk niet alleen in de persoon van Gis card, maar zeker ook in de veran derde politieke verhoudingen binnen Frankrijk zelf: veel Gaullistische stokpaarden van weleer zijn daar nu niet meer te verkopen. En wat tenslotte het verzet tegen de richtinggevende bezigheden van zulke Europese topgesprekken liet verdwijnen is de ervaring die men er mee heeft opgedaan. Op papier leek het allemaal zo aardig: een klein gezelschap dat zo weinig mo gelijk ruggespraak hoefde te voeren zou over alles en nog wat veel een voudiger en sneller besluiten kun nen nemen. Maar de praktijk heeft uitgewezen da tde regeringschefs in dit soort zaken het er geen haar be ter van afbrengen dan de gebruike lijke ministerskonferenties in Brus sel waar steeds de vakministers bij eenkomen volgens EEG-reglement. Het gevaar dat de regeringschefs in vergadering de struktuur van de EEG zouden kunnen dreigen bleek zo eveneens meer theorie dan prak tijk te zijn. Zijn de tegenstanders door een en ander tot de slotsom gekomen dat hun verzet in wezen volslagen over bodig was, de voorstanders zijn door dezelfde ervaring minder geneigd veel waarde te hechten aan de Euro top. Wat het binnenkort bijeenko men trouwens ook voor hen al niet leuker maakt is dat er nogal wat be sluiten van de vorige keer zijn waarmee verder zo goed als niets is gegbeurd. Als zoiets in Brussel ge beurt kan een regeringschef iemand uitfoeteren. Maar zichzelf de les le zen, daaraan begint hij niet zo gauw. BELGRADO, 18-11. Drie passa giers zijn om het leven gekomen en vijftien gewond toen een reisbus in het oosten van Joegoslavië in een ravijn stortte, zo meldt het Belgra- dose blad Politika. De bus was op weg naar Belgrado en slipte van de met ijs bedekte weg af bij dichte mist. Het ongeluk ge- gebeurde in de buurt van Bela Pa- lanka. Kind dood in douchecel RIJSBERGEN, 18-11. De heer D. uit het Brabantse Rijsbergen heeft zijn zesjarig zoontje Peter dood in de douchecel aangetroffen. Het jongetje was zich vijf minuten eerder gaai wassen. De politie vermoedt dat gebrek aan zuurstof in de douchecel de oor zaak i s geweest. De rijkspolitie in Rijsbergen en de technische recher che van de rijkspolitie in Den Bosch stellen een onderzoek in. Wat biedt de BEELDBUIS9 DINSDAG 19 NOVEMBER NED. I: De jubilerende NCRV brengt in de vooravond twee korte programma's. Eerst een aflevering van Emil. In deze serie leeft men nu in donkere dagen voor kerstmis en Emil krijgt het met zijn vader aan de stok omdat deze een varkentje, dat Emil als zijn vriendje beschouwt, wil slachten. Aansluitend hierop volgt Tweekamp met vanavond de leerlingen van het St. Janslyceum in Den Bosch en de koninklijke scho lengemeenschap uit Apeldoorn. Na het journaal begint de eerste afleve ring van NCRV's jubileumserie. De serie speelt zich in de middeleeuwen af. De grote historische gebeurtenis sen uit die tijd fungeren als achter grond van verhalen vol avontuur, romantiek en tragiek. De eerste ge schiedenis die op de buis wordt ge bracht speelt zich af tussen 1270 en 1320. Een jongeman die als vonde ling in een klooster wordt opgevoed, trouwt met een Gooise herderin. In Gent, waar hij zich vestigt na de moord op graaf Florijn, wordt hij steenhouwer en later wever. Zijn ge zin in armoede achterlatend ver dwijnt hij voor een aantal jaren bij een burgeroorlog. Voordat hij zich met haar verenigd heeft sterft zijn vrouw en zelf moet hij een arm mis sen. De serie is getiteld Dynastie der kleine luyden. Intussen is het tijd ge worden voor Hier en Nu. Het laat ste NCRV-programma is geestelijke liederen en laat de kijkers kennis maken met enkele liederen uit het Liedboek voor de Kerken. Daarna volgt nog de rubriek Den Haag Van daag. NED. II: De EO maakt om zeven uur haar opwachting met De kinder- Nog succesje in Rome ROME, 16-11. De plenaire vergade ring van de Wereldvoedselconferen- tic heeft vrijdagavond de resoluties van de tweede commissie inzake voedselhulp, het aanleggen van noodvoorraden voedsel en het opzet ten van een wereldomvattend infor matiesysteem aanvaard. De afgevaardigde van de Verenig de Staten liet weten dat zijn land ge porteerd blijft voor het oprichten van een drietal coördinatieraden, zo als die door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Kissinger aan het begin van de conferentie zijn voorgesteld. De Japanse afgevaardigde sprak de hoop uit dat alle landen hun me dewerking zouden gaan verlenen aan het informatiesysteem. Advertentie looptijd rente nü ingaande 23/11/74 3 jaar 4 jaar 5 jaar De rentevergoeding op reeds uitgegeven evenals de rentepercentages op alle andere aantrekkelijke spaarvormen van de RPS. 1 Telefoon (01116) 1370 (b.g.g. 1585 of 1385) krantwaarin o.m. een bijbelver haal, een poppenfilm en een puzzel rubriek. Het journaal wordt gevolgd door de dokumentaire Het Vredes- offer. De film is gemaakt in de oer wouden van West-Irian en laat de leefwijze zien van de daar levende stammen. Een half uurtje geestelijke muziek staat de kijkers daarna te wachten in Looft den Heere. Voor dat de VPRO de buis over neemt daarna tot tien uur nog twee be kende rubrieken van de EO nl. Na der bekeken (met aktualiteiten) en Tenslotte, de dagsluiting door ds. W. Glashouwer. De VPRO vult daarna de vijf kwartier zendtijd met de ge dramatiseerde dokumentaire over het leven van Jozef Stalin. Het twee de deel hiervan wordt op 10 decem ber uitgezonden. Er is voor de do kumentaire gébruik gemaakt van vaak uniek historisch filmmateriaal. Miljoenen mensenlevens werden het slachtoffer van de idealen van Sta lin, die in 1879 als zoon van een ar me schoenmaker in Georgië werd geboren en in 1953 stierf. Stalin bouwde in zijn jaren als politieke leider een machtig apparaat op ter verwezenlijking van zijn persoon lijke ambities. DINSDAG 19 NOVEMBER NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 12.15 Flexibele school; 15.00 Van hart tot hart; 18.45 Paulus de boskabouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Emil; 19.30 Tweekamp; 20.00 Jour naal; 20.20 Dynastie der kleine luy den; 21.45 Hier en nu; 22.25 Geeste lijke liederen; 22.40 Den Haag van daag; 22.55 Journaal. NED. 11: 18.15 Teleac18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 20.00 Journaal; 20.20 Het vredesoffer; 20.50 Looft den Heere; 21.20 Nader bekeken; 21.55 Tenslotte; 22.00 Stalin; 23.15 Journaal. WOENSDAG 20 NOVEMBER NED. 1: Het kinderprogramma op deze woensdagmiddag komt voor re kening van de KRO, dat De Rode autobus brengt. Vanaf vijf uur laat Droef de hond zijn publiek drie kwartier lang genieten van allerlei vrolijke verhalen. De vooravond, van zeven tot acht, heeft de NOS gere serveerd voor Van gewest tot gewest en de Stichting Socutera, met een filmpje over boekdrukkunst in de derde wereld. Na het journaal, po- liteke zendtijd (VVD) en de derde trekking van de Staatsloterij is het moment aangebroken voor de speel film Five easy pieces (als daar ten minste de voetbalwedstrijd niet tus sen komt). In de slechts vier jaar ou de Amerikaanse rolprent geeft de akteur Nicholson gestalte aan een aan lager wal geraakte man, die zich heeft verslingerd aan een onbenullig vrouwtje. Zijn familie verkeerd eveneens in een staat van verwor ding. Vrijwel alle gezinsleden zijn in de maatschappij mislukt. Na Five easy piaccs is het de beurt aan de rubriek Werkwinkel, omstreeks tien over tien. Werkwinkel tracht een bemiddelaar te zijn tussen mensen die om hulp verlegen zitten en men sen die hulp willen bieden. Nadat ook Panoramiek over het scherm gegaan is wordt Studio Sport uitge zonden dat aandacht schenkt aan de interland tussen Nederland en Italië. Daarna volgen nog Den Haag Van daag en het nieuws. NED. II: De vooravond is voor het IKOR. Om zeven uur wordt een pro gramma uitgezonden met de lange naam Hoe rabbi Mosje Leib naar het gebedshuis kwam. Dit program ma is een keuze van zogenaamde Chassidische legenden, herhalen over rabbi's die in de 17 een 18e eeuw in Oost-Europa leefden. Ver der voor het journaal van acht uur de rubriek Kenmerk. De rubriek die de TROS na het journaal brengt is getiteld Informatie op woensdag. Vanavond wordt in deze rubriek diep in gegaan op het kanker-pro bleem. Allreeerst wordt een Ameri kaanse tv-film vertoond die de stof zal moeten opleveren voor de daar na volgende diskussie tussen des kundigen. Deze film heeft in de Ver enigde Staten meer dan twintig prij zen gewonnen. De hoofdrolspeler, James Caan, is in 1972 uitgeroepen tot de beste akteur van het jaar. Hij vertolkt de rol van een jongeman die aan kanker zal sterven. Deze jonge man heeft een hechte vriendschap met een negerjongen. Plotseling gaat hij verschijnselen vertonen die op de gevreesde ziekte wijzen. Er wordt nog wel een long bij hem weggeno men maar dit stelt zijn dood slechts even uit. In het gesprek dat na de fihn gehouden wordt zullen o.m. naar voren komen de vorderingen die op het ogenblik bij de behande ling en de genezing van kanker wor den gemaakt. WOENSDAG 20 NOVEMBER NED. I: 9.15 Schooltelevisie; 16.20 Tijdschrift: geweld17.00 De Rode autobus; 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Staatsloterij; 20.35 Five easy pieces; 22.10 Werkwinkel22.35 Pa noramiek; 22.50 Studio sport; 23.15 Den Haag van daag; 23.30 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Hoe Rabbi Mosje Leib naar het gebedshuis kwam; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Informatie op woensdag; 22.40 Journaal; 22.45 Te leac. 75 Een goed uur later waren ze in dc mooie Vogelwijkwoning van Truus Ranzijn. Ze wees hem een stoel. ,.Ga zitten. Er staan ergens sigaretten. Ik eh.... ga eten koken. Eten we samen. En daarna kunnen we rus tig babbelen." Na het eten hadden ze een lang gesprek. Joop zei: „Je compromi- teert jezelf, als je je met mij inlaat, Truus. Ik ben een getekende." „Flauwekul. Mij dunkt, dat je ge noeg bent gestraft: je huwelijk stuk, oneervol ontslagen als leraar en waarnemend schoolhoofdwe praten er niet meer over. Jij bent een keer bezweken voor de verlei ding. Hoe zou ik in een dergelijke positie gereageerd hebben? In omge keerde zin uiteraard? Het zijn heel sterke Wenen, Joop, die de weelde van standvastigheid kunnen dragen. Vannacht blijf je hier slapen en morgen neem je mijn wagen, rijd je naar Haarlem, haal je bezittingen op Je neemt voorlopig hier je in trek." Hij schudde koppig 't hoofd. „Dat kan ik niet doen, Truus." „O nee? Dan ben je een sufferd. Donk je soms, dat je nog een kans hebt terug te keren naar Hilda? En dat je die kans verspeelt, als je bij mij komt inwonen? Hij schokschouderde. ..Hilda is verleden jaar hertrouwd". „Zie je je kinderen nog wel eens?" „Ze heeft ze opzettelijk van mc vervreemd. Enkel Lina, die zie ik een enkele keer in dc stad. In Haar lem dus. En zij groet me. maar dal is ook alles." ,s Avonds, na de koffie, liet zo hem het hele huis zien. De logeerkamer betredend, zei ze: ..Als je wilt, is dit voorlopig je domein. Misschien kun je hier ieeiiingon krijgen om bij te FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK werken. Of wil je helemaal verpau peren? Daar, in die moord-en -brand-buurt?" De man zuchtte zwaar. „Breng me niet in verleiding, Truus." Ze stond met haar rug tegen de deur van de logeerkamer en begon te lachen. „Misschien is dit wel mijn opzet, wie zal 't zeggen?" Hij begon te weifelen. „En je re putatie in deze buurt? Men kent je immers als alleenstaande vrouw en gewezen ambtenares?" „Nou, en? Hier bemoeien we ons niet met de aangelegenheden van de anderen. Omdat we genoeg hebben aan onze eigen zaken, snap je? Zo, we gaan naar beneden en drinken een borrel. Als je ondanks niet wilt blijven, rijd ik je wel naar de Hol land Spoor. Elk kwartier gaat er een trein naar Haarlem." Ze zag zijn tweestrijd, toen ze een borrel voor hem inschonk. „Heb je je rijbewijs nog?" Joop knikte. „Af en toe rijd ik voor oen garage. Als het erg druk is. Zoveelste invaller-chauffeur. Tien tje of zes, zeven in de maand. Maar alle kleine beetjes helpen, nietwaar? Ze zette het glas voor hem neer en schonk voor zichzelf wijn in. waarna ze tegenover hem ging zit ten. Naar het raam wijzend, zei ze op kalme toon: „Dit is mijn wagen. En dit huis is ook mijn eigendom. Onbelast. In België heb ik nog een huis. veel kleiner, maar leuk. Gecrld van een vriend. En ik heb geld. Meer dan ik kan verteren. Ik kan je hel pen. zonder dat ik dat in mijn por- tcmonaie kan merken. En waarom wil ik dit? Omdat je anders naar de bliksem gaat. Toen ik je in die ka mer in Haarlem zag, vanmiddag, kon ik niet loskomen van de ge dachte, dat je al een eind op weg bent. Mag ik dat, als christen op mijn verantwoording nemen? Jou aan je lot overlaten? We hebben al tijd prima met elkaar overweg ge kund. dus laat ik je nu niet in de steek." „Ik wil niet parasiteren," weer legde hij op zachte toon. „Al heb' ik misschien heel wat levenswaarden overboord gegooid, dit kan ik niet aannemen, Truus". Neem geen overijlde beslissing. Slaap er een nacht over, desnoods twee. Als je eenmaal weer te paard zit, mag je mijn fianciële hulp te rugbetalen, als je dit soms dwars zit. Enfin.... ik ga het weekeind naar Nieuwpoort. In België, waar dat huisje staat. Vlak bij de zee. Als je zin hebt, nodig ik je uit." Hij bleef en haalde zijn kleren en verdere bezittingen om in Haarlem, betaalde zijn kamer en nam zijn in trek bij Truus. Zaterdagsmorgens reden ze weg. het vlakke. Belgische land in. Onderweg zei ze: „Ik had daar een vriend, een Wcstfriese ex- onderwijzer, die er balen van had en dat huisje kocht. Ik was er een keer in de buurt in een pension. We zagen elkaar tijdens de avondwande lingen en werden goede vrienden. Maar Toon zo heette hij - kreeg een hartaanval en was plotseling dood." „Onze verwachtingen waren hoog gespannen. Voor wat onze toekomst betreft. Blijkbaar mocht 't niet. Hij had me bedacht in zijn testament. Financieel hëb1 ik alles, wat mijn hart maar kan begeren. Maar dat is dan ook alles, Joop." Hoewel hij begreep, wat zc hier mee bedoelde, zei hij op bittere toon: „Hol. is anders verrekt gemakkelijk, wat. geld bij de hand te hebben." (wordt vervolgd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7