BENZINEPRIJS GAAT CENT PER LITER OMLAAG mxsmm Een stuw-caissondam behoudt hoog ecosysteem Kennedy sprak met Sadat Franse regering wijkt niet DE ZIERIKZEESCHE COURANT Met ingang van donderdag a.s. HERTEN VERHUISDEN aisu wild op wild bent dVKNue Filippijnse ambassadeur in Washington gegijzeld Aantjes wil maatregelen voor Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 november 1974- 131ste jaargang Nr. 21593 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Duiven- en vogeltentoonstellingen DEIN HAAG, 18-11. De prijs van benzine gaal don derdag 21 november met één cent per liter omlaag. Tegelijk zal de prijs van stookolie worden verhoogd. keling. Op de vrije markt, ook wel genoemd de marginale markt, is de benzineprijs wat gedaald terwijl op de stookoliemarkt de ontwikkeling juist andersom is. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nu naar Avenue.U hebter9wild- menu'svoor't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas en ree, voor elck wat wilds. P.S.Voorniet- wildliefhebbers is er ook genoeg om wild op te zijn. Laone32, Renesse. L Tel. (01116) 1637 De vermindering van de opbrengst van de benzineverkopen als gevolg van de lagere benzineprijs zal vol gens de woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken op wegen tegen de grotere inkomsten, die het gevolg zullen zijn van de verhoging van de stookolieprijs. Vol gens een woordvoerder van de Shell is de minister bij zijn berekeningen wat het quite spelen van de prijs verhoging van stookolie en de prijs verlaging van benzine betreft uitge gaan van de situatie, zoals die in 1973 was. Sedertdien echter is de af zet van stookolie aanzienlijk vermin derd. De stookolie-afzet is zeker wel met ongeveer 40 procent gedaald. Daardoor zal de verwachting van de minister, dat de hogere stookolieprijs de lagere benzineprijs zal kompense- ren, niet uitkomen, zegt de olie-in dustrie. De woordvoerder van het ministe rie van economische zaken heeft me degedeeld, dat de beslissing van de minister om de benzineprijs te ver lagen en de stookolieprijs te verho gen is gebaseerd op de marktontwik- ZIERIKZEE, 18-11. De herten in het Cauweitjeaan de Driekoningen- laan zijn ook slachtoffer geworden van het natte herfstweer. Ze werden maandagavond overgebracht naar een droger terrein, spontaan ter be schikking gesteld door de heer Paauwe te Zonnemaire. De dieren zakten steeds verder weg in de mod der en konden praktisch geen groen meer vinden. Het vangen van de hertjes was een kunst apart. Ge bruik moest worden gemaakt van een luchtdrukpistool met verdoven de pijltjes. Na een zacht knalletje zagen passanten telkens een hert of bok door de knieën gaan en roerloos in de modder blijven liggen. Voer brengen heeft nu natuurlijk geen zin meer. Mens en hert wachten maar op betere tijden. Foto: Lekker toe gedekt wordt één der herten wegge bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het ergste is van de levenden gescheiden te zijn, doordat men sterft. Seneca economische zaken maandagavond bevestigd. De verlaging van de benzineprijs met ingang van donderdag a.s. ge schiedt tegen de zin van de olie-in dustrie, naar blijkt uit een commen taar van de Shell. Men spreekt van een prijsverlaging, die door de mi nister van economische zaken is op gelegd. Advertentie CAIRO. 18-11. De Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft heeft maandagavond met president Sadat van Egypte in diens buiten huis besprekingen gevoerd over de situatie in het Midden-Oosten. Sadat ontbood Kennedy dringend bij zich toen deze in Cairo een ontmoeting had met de vice-voorzitter van het Egyptische parlement. Verslaggevers werden niet tot het buitenverblijf van Sadat toegelaten. WESTERSCHOUWEN. In de grole zaal van camping „Duinrand" werd een belangrijke vogeltentoonstelling gehouden. Hier (foto) de vogels wachten op de jury of op voer Men zie ook elders in dit nummer. Afsluiting en caissonafsluiting DEN HAAG, 18-11. Het KVP-ka- merlid Cornelissen wil van minister Westerterp (verkeer) cijfers hebben over de kosten van de afsluiting van de Oosterschelde volgens de oor spronkelijke plannen in vergelijking met de kosten van een afsluiting door middel van een doorlatende caissondam. Hij vraagt deze kosten- batenanalyse nog voor het Ooster schelde debat in de Tweede Kamer in te zenden. Voor- en tegenstanders Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Koude nacht met weinig wind, hier en daar mistbanken en minimum temperaturen rond het vriespunt; morgen in de loop van de dag toe nemende bewolking; later gevolgd door regen; tot matig of krachtig toenemende wind tussen oost en zuid; maximumtemperaturen onge veer 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 8.08. onder 16.43 Maan op 12.44, onder 22.56 21 nov. Zon op 8.09. onder 16.42 Maan op 13.04, onder Eerste kwartier: 21 nov. (23.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 20 nov. 6.45 19.10 0.30 12.54 21 nov. 7.25 20.01 1.20 13.41 Doodty: 24 nov. op departement DEN HAAG, 18-11. Minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) heeft maandagmiddag op zijn departement in Den Haag zowel voor- als tegen standers van een afgesloten Ooster schelde ontvangen. Vandaag dinsdag vergadert de Tweede Kamer over het plan van de regering om voor 1985 de Oosterschelde met een door laatbare stormstuw-caissondam af te sluiten. PARIJS, 19-11. Premier Jacques Chirac van Frankrijk heeft de vak beweging gewaarschuwd, dat over het ekonomisch beleid van de rege ring niet kan worden onderhandeld. Memorandum staatssecretaris DEN HAAG, 18-11. In hoogontwikkelde ecosystemen, zoals in de Oosterschelde, is als het ware tijd geïnves teerd. De ongestoorde ontwikkeling is een essentiële factor voor het ecologisch verrijkingsproces, dat nog steeds voortduurt. Het geheel open houden van de Oos terschelde, met totale dijkverhoging ter bescherming van het omringende land en zijn bewoners, zou uit een oogpunt van natuurbehoud de ideale oplossing zijn. Met de stormstuw-caissondam blijft de Oosterschelde een kwalitatief hoog ontwikkeld ecosysteem. Kwanti tatief zal er wel enige achteruitgang moeten worden Staatssecretaris W. Meijer van cultuur .recreatie en maatschappelijk werk, heeft dit in een uitvoerig memorandum laten weten aan minister Westerterp (verkeer en waterstaat) voor de behandeling van de Oosterscheldcproblc- matiek in de Tweede Kamer. Het memorandum gaat over de ecologische betekenis van de Oosterschelde en is voor een groot deel gebaseerd op de interne adviezen van de natuurbeschermingsraad. De specifieke biologische waarde van de Oosterschelde wordt in het memorandum aangegeven. Ze wordt gevormd door een combinatie van bijzondere fysisch-chemische om standigheden, die nergens anders in Europte voorkomt. Daardoor is er een ecosysteem ontstaan met een zeer grote soortenrijkdom, met ver scheidene zeldzame soorten en grote aantallen exemplaren per soort. In zijn karakteristieke samenstelling wordt zoiets in geen ander Europees getijdebekken aangetroffen. Een ecosysteem is het samenstel van levensgemeenschappen, die on derling afhankelijk van elkaar zijn, en het niet-Ievende milieu, waarin zij zich bevinden. In het memorandum wordt opge merkt, dat de historische aktivitciten van de mens in het Oosterschelde- gebicd van marginale betekenis zijn sedert het Kreekrak en het Sloe in 1870 werden afgesloten en het ecolo gisch verrijkingsproces zich onge stoord kon ontwikkelen. Niet alleen in kwalitatieve zin is de Oosterschelde als zeer rijk te be schouwen. Ook in kwantitatieve zin herbergen de ondiepe getijdewateren het rijkste organische leven, dat in zee kan worden aangetroffen. De specifieke condities zorgen voor een milieu, waarin volgens de gangbare theoriën het leven op aarde is ont staan. De aanwezigheid van dit mi lieu is ook nu nog essentieel voor het ontstaan en de instandhouding van een belangrijk deel van het leven in de aangrenzende diepere zeeën. Gebied van formaat Staatssecretaris Meijer licht de biologische rijkdom van de Ooster schelde toe in een overzicht van de belangrijkste aspekten van flora en fauna. Naar internationale normen is het Oosterschelde-gebied en wa ter- of moerasgebied van formaat. Regelmatig verblijven er 80 tot 90 soorten vogels, waaronder schaarse tot zeldzame zoals de rotgans en wulp. Voor Noordwest-Europa zeld zame vissen als de zceëgel, zeekarper, zwarte grondel en pijlstaartrog en verscheidene soorten lipvissen ko men er voor. Ook fungeert de Oos terschelde als kraam of kinderkamer voor geep, long, zcedonderpad cn asjovis, of schol, schar kabeljauw en tong. Er zijn voorts 200 soorten dier lijk plankton en wel 600 soorten bodemdieren tc vinden, waarvan o.a. de garnaal de Oosterschelde ook als kinderkamer gebruikt. De schorren zijn de laatste vind plaats van het kleine slijkgras. Geen enkel Nederlands gebied kent overi gens zon rijke algenflora als de Oosterschelde: in het water leven meer dan 200 soorten wieren. Hij zei dit in een toespraak voor ra dio en televisie, enkele uren voordat de nationale staking van 24 uur zou beginnen. Chirac zei dat hij van plan was het moeilijke ekonomische beleid te voeren „met de vaste hand rT- si tuatie vereist. De oude duivels zijn niet dood. maar ik zal mij niet, noch van dichtbij, noch van verre, door die duivels laten be-invloeden". De premier zei dat er maatregelen zijn getroffen om de dringendste poststukken te bestellen. Dit geldt vooral de post van de bedrijven. Vertraging daarvan kan de werkge legenheid in gevaar brengen. WASHINGTON, 19-11. De Filip pijnse ambassadeur in Washington wordt in het ambassadegebouw in gijzeling gehouden door minstens één man, zo heeft de politie meegedeeld. Zeker één persoon is door de over valler gewond. De overvaller zou een Filippijn zijn. DEN HAAG, 18-11. AR-fractic- voorzitlcr Aantjes wil dat de rege ring op korte termijn een verklaring aflegt over de maatregelen die zij zich voorneemt in verband met de noodsituatie in Zeeland. Op een bijeenkomst van de AR kamercentrale Den Haag kondigde hij aan dinsdag(morgen) hierover in de Tweede Kamer vragen te zullen stellen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die in de afge lopen nacht dicht langs onze kust naar Denemarken trok begon boven de Noordzee vrij plotseling uit te diepen. Gevolg was een korte maar stevige storm langs de Waddenkust en een versterkte aanvoer van kou de onstabiele lucht naar ons land. Door deze ontwikkeling viel ook de buienfrequentie tegen. De depressie trekt verder weg naar Scandinavië en wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk. Deze zal voor wegvallen van de wind en flinke nachtelijke opklaringen zor gen met kans op lichte vorst en mist in de nacht cn ochtend. In de loop van woensdag nadert opnieuw een oceaandepressie uit de richting van Het Kanaal, maar deze zal waar schijnlijk voor de avond nog geen nverslag brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1