HET LAATSTE HOUVAST Driedelig pakket veiligheids maatregelen Oosterscheldedam GILUAMSE - RENESSE GEMEENTERAAD BRUINISSE NEEMT „GEKORTWIEKTE" MOTIE AAN STREEKNIEUWS liet plan van de regering Veiligheid moei voorop staan DEN HAAG, 16-11. Minister Westerterp denkt aan een driedelig pakket van maatregelen en werken die moeten strekken tot een aanvaardbare verhoging van de veiligheid in de jaren dat de Oosterscliehle-afsliii- ting nog niet is voltooid. In zijn beantwoording van de vragen vanuit de kamerfracties met het oog op de deze week te houden Oosterscheldedebat noemt de bewindsman van verkeer en waterstaat de volgende maatregelen: a. partiële aanpassing van de bestaande dijken; b. maatregelen in het kader van de stormvloedwaarsehuwingen; c. het beschikbaar houden van materiaal en materieel om by calamiteiten (in het bijzonder ware hierbij te denken aan dijk- en oevervallen) in te grijpen. Het benzineverbruik DEN HAAG, 16-11. Het benzine verbruik in ons land ligt volgens de jongste gegevens van het C.B.S. bij na weer op het peil van het vorige jaar. In september j.l. werden 358 miljoen liter motorbenzine verreden tegen 370 miljoen liter in september van het vorige jaar. Dit betekent een daling van ongeveer drie procent. Aanvankelijk lag het benzinever bruik na de oliecrisis ongeveer vijf tien procent onder het peil van het vorige jaar. Langer subsidiëring huishoudelijke voorlichting DEN HAAG, 16-11. De Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten' Plattelande mag tot 1 juli 1976 reke nen op subsidie van het departement van onderwijs. Met deze mededèling van minister Van Kemenade van on derwijs, in de Tweede Kamer ge daan, wordt teruggekomen op het aanvankelijke standpunt van de be windsman, dat voor subsidiëring van de stichting op zijn begi*oting 1975 geen plaats meer beschikbaar was. Ontslagen in Utrecht UTRECHT, 16-11. De babvkleding- fabriek N.V. Marten in Aalten heeft twintig -part-time werkneemsters ontslag aangezegd. De vrouwen krij gen als afvloeiingsregeling één week salaris mee. „Er is gewoon niet meer geld", aldus de heer C. Boender van de Industriebond C.N.V. district Gel derland. Er komt jaarvergoeding voor raadsleden DEN HAAG, 16-11. De presentie gelden voor raadsleden zullen wor den afgeschaft. De ministerraad heeft besloten een wetsontwerp in te dienen, waarbij voor de werkzaam heden van het raadslid een vaste jaarlijkse vergoeding wordt toege kend. Deze vergoeding gaat gepaard met een tegemoetkoming in de onkosten. Het ontwerp is een gevolg van het streven van de regering de materiële positie van raadsleden te verbeteren, dit in het belang van een zo optimaal mogelijke uitoefening van het raads lidmaatschap. De toe te kennen ver goeding is afhankelijk van de grootte der gemeente. In gemeenten met 10.000 inwoners kan de vergoeding oplopen tot f 10.000,per jaar. De uit te keren vergoeding bedraagt maximaal 14 tot 15.000 gulden, aldus minister-president Den Uyl. BROUWERSHAVEN. Op de De- lingsdijk bij Brouwershaven sloeg een met suikerbieten geladen vrachtwagen om, na een lichte aan- rijdtng met een andere vrachtauto. Bij alle water-ellende kwam dit er nog eens bij. (Foto: Zierik/.eesche Nieuwsbode) Drs. Westerterp schrijft nog niet in staat te zijn een gedetailleerd over zicht te geven van maatregelen en werken aangezien deze immers in overleg met de provincie en de be trokken waterschappen worden uit gewerkt. Dit overleg heeft nog niet plaatsgevonden. Er bestaat dan ook nog geen inzicht in de lengte van dij ken en voor oevers die voor een aan passing in aanmerking komen. DUIVELAND Boerenhulp ondanks regen Ondanks de vele aanmeldingen van vrijwilligers om zaterdag mee te helpen aan de oogst, kon dit he laas door het slechte weer weinig doorgang vinden. Men was wel pre sent op tijd,- doch het regende en bleef regenen. Op een enkele plaats heeft men toch nog doorgezet, o.m. op het bloembollenbedrijf van de gebr. Bolle alhier, die nog een vrij groot stuk gladiolenbollen in de grond, hebben zitten, en die vorige week profijt hebben getrokken van hulp van militairen, die echter tot hun spijt, zich vrijdagavond weer bij hun onderdeel moesten vervoegen. Deze hebben ondanks regenweer en modderig land zich bijzonder van hun taak gekweten. Zaterdag jl. wa ren er énige dorpsgenoten die de helpende hand boden, benevens eni ge mensen van Rijkswaterstaat. BRUINISSE Ouddorpse bejaarden „In 't Opper" Vorige week kregen de bewoners van het bejaarden verzorgingstehuis bezoek van de bewoners van het be jaardentehuis in Ouddorp. (De Vlied- Evenmin valt een gemiddelde prijs per kilometer te geven. Het zal hier gaan om van plaats tot plaats zeer verschillende maatregelen. Op som mige plaatsen zal men wellicht het profiel moeten wijzigen, op andere plaatsen zal wellicht aanpassing van de hoogte met behulp van kistdam men nodig zijn. Op de bestaande ruime ervaring met integrale dijk verzwaringen in het kader van de Deltawet kan hierbij volgens de mi nister niet worden teruggegrepen. berg). Hot gold hier een tegenbezoek omdat de Opperbewoners eerder in Ouddorp waren geweest, en vol lof waren over wat men daar had ge zien. Nu waren de rollen omgekeerd. Bij de rondgang door het gebouw ontdekten direkteur en bewoners in „In 't Opper" weer vele dingen, die men in Ouddorp bleek te missen. Maar eer men aan die rondgang toe was, werd het gezelschap met de Bruënaren verzameld in de grote re creatiezaal, voor de kotfie en latei- de thee. Over en weer werd kennis gemaakt en de gezelligheid waarmee men spoedig in onderling gesprek was gewikkeld, sprak boekdelen. Het gezelschap werd welkom gehe ten door de wnd directrice, zuster J. Hanse; bij de noorderburen bleek de leiding in handen van de heer Bout. Direkteur Bout is niet alleen een goed direkteur van een bejaarden tehuis, hij bleek ook een bekwaam dirigent, toen de Ouddorpers enkele liederen lieten horen. Zoals gezegd was er bij de rond gang die in groepen door het rust huis werd gemaakt veel roem over de praktische inrichting en men be nijdde wel het mooie uitzicht van de kamerbewoners, die over de dijk heen op de grevelingen kunnen kij ken. Als aandenken aan dit bezoek mocht de direktrice eèn mooi boek in ontvangst nemen, maar dat gebeurde pas toen men na de rondgang weer eventjes bij elkaar was" gaan zitten onder het genot van een passende consumptie. Burgerlijke stand over oktober Geboren: 3. Thona Pieternella Jen- neke, d. v. Krijn Born en Elisabeth Neeltje Versendaal (te Zierikzee); 10. Hendriena Pieternella, d. v. Wil lem Verwijs en Cathalina Hooger- werf; 18. Ronald Robert, z. v. Marie Arend van Witzenburg en Maria Irene Huijsse (te Zierikzee); 28. Jo hanna Willempje, d. v. Hendrik van Velzen en Willemijntje van Zuid- land (te Zierikzee). Gehuwd: 4. Cornelis Frans de Bruine, 20 j., Duiveland en Pieter nella Verkammen, 17 j., Bruinisse. Overleden: 1. Hermanus van Zwol, e. v. C. C. Berman, 68 j. (te Zierik zee). Telefoon (01116) 1370 (b.g.g. 1585 of 1385) BRUINISSE. 16-11. Du gemeenteraad van Bruinisse lieeft zaterdagmorgen een „gekortwiekte" motie in zake de Oostersebelde aangenomen. Het „compromis" van de Bruse raad luidt als volgt: „De raad der gemeente Bruinisse, in spoedvergadering bijeen op 16 november 1974, ter behandeling van de problematiek van de Oostersebelde, overweegt dat do veiligheid, zoals die was voorzien in bel oorspronke lijke Deltaplan, in de zeventger jaren bereikt moet zijn". De heren Verspoor en wethouder Jumelet stemden tegen. Zy waren van mening dat ook iets voor de vis- sery moet worden gedaan. De motie werd aangenomen met 5-2 stemmen. Burgemeester G. Hokken verklaar de zich fel tegen het onverantwoor delijke van het kabinetsbesluit. Dit garandeert nl. niet de optimale vei ligheid zoals die was in vooruitzicht gesteld te zijn bereikt in 1978. Het regeringsvoorstel laat langer dan nodig is een uiterst gevaarlijke toe stand ontstaan waarvan de bewoners van de Zeeuwse eilanden het slacht offer kunnen worden. Zoals bekend was dit voor een aantal burgemees ters aanleiding een motie op te stel len die vrijdag jl. in de Zeeuwse Sta ten met 31-17 stemmen werd aange nomen. Tegenstem Wethouder S.^A. Jumelet keerde zich fel tegen de strekking van de motie. Als visserij gemeente wilde hij protesteren tegen het opvoeren van wat hij noemde een „spektakelstuk". „Men doet het nu voorkomen alsof wij dagelijks in het grootste gevaar verkeren. Als in 1978 de Oostersehel- de niet potdicht is zouden we verlo ren zijn zo stélt men het voor", aldus de wethouder, die verder zei de ramp van '53 bepaald niet vergeten te zijn. De storm-stuw-caissondam is echter te verkiezen boven potdichte afslui ting van de Oosterschelde. „Als vis serijgemeente kunnen we niet toela ten dat de kinderkamer van tong en schol verloren gaat", aldus wethou der Jumelet. Publieke verkoping woonhuis-werkplaats Door notaris D. Karsten te Zierik zee werd zaterdagmorgen publiek verkocht het huis met timmermans werkplaats te Bruinisse aan de Ou destraat 4-6. Koper werd de heer Joh. den Herder voor f 25.000, Verder werd verkocht de woning Oesterstraat 14, koper van dit per ceel werd de heer P. van der Vliet uit Delft voor f 51.000, Aanbieding gemeentebegroting Vergezeld van een begeleidings brief van 26 pagina's hebben b. en w. van Bruinisse vrijdag de raad de begroting 1975 aangeboden re sulterend in een goed slot voor de gewone denst van f 129.750,26. Welfare-verkoop Op woensdagmiddag (van 14.00- 17.00 uur) vindt in het rusthuis „In 't Opper" alhier een verkoop plaats van Welfare-goederen. Wat de eigen vissersgemeenschap betreft, als de Oosterschelde defini tief wordt afgesloten, moeten alle Oosterschelde mossel kwekers perce len hebben op de Waddenzee. Voor de Bruinisser mosselkwekers is er dan weinig keus die krijgen een veel min der zekere bestaansmogelijkheid dan wanneer op de Oosterschelde nog mosselteelt mogelijk blijft. Weth. Jumelet meende dat het ge vaar na 1978 echt niet zo groot kan zijn als de „Aktiegroep van Zeeuwse burgemeesters en Statenleden" ons wil doen geloven. „Liever een perio de van zeven jaar overbruggen dan een ecologische ramp veroorzaken" aldus de heer Jumelet. „Politiek gesol" Wethouder Van Gilst vond dat er Herv. Vrouwenvereniging De Hervormde Vrouwenvereniging Helpt Elkander houdt dinsdag 19 no vember een vergadering, niet als ge woonlijk in het Ned. Hervormd Ver enigingsgebouw, maar „In 't Opper". Het zal een gewone vergadering zijn, die op verzoek van de vrouwelijke Opperbewoners in hun huis wordt gehouden om alles eens mee te ma ken hoe het in zo'n vergadering toe gaat. Uitbreiding school Het krediet voor de uitbreiding van de kleuterschool te Bruinisse met één lokaal is door de Gedepu teerde Stalen van Zeeland goedge keurd. De opdracht voQr de bouw is inmiddels verstrekt. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het gebouw na de kerstvakantie in gebruik worden genomen. Afdeling N.C.V.B. De afd. Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt D.V. don derdag 21 november haar jaarver gadering in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Bruinisse. Deze jaar vergadering zal ook nu weer worden gevuld met eigen werkzaamheden van de leden. Voorzieningen Plaat van Oude Tonge Het aannemersbedrijf Zwammer- dam B.V. te Zwammerdam werd aannemer van diverse voorzieningen op de Plaat van Oude Tonge, te we ten het maken van wegen, parkeer voorzieningen en een steiger op de Plaat van Oude Tonge in het Greve- lingenmeer, bij Bruinisse. Men hoopt deze werken medio 1975 voltooid te hebben. met de Oosterschelde een spel wordt gespeeld, dat hij een „politiek gesol" noemde. Bij hem gaat de veiligheid voorop, de veiligheid van mens en dier. Natuurlijk moe't er ook wat voor de vissers worden gedaan, maar de veiligheid moet boven alles gaan. Als het niet anders kan, dan afslui ting „sec". Ook de heer M. Meeuwsen was voor gehele afsluiting. „Jumelet zegt nu wel we hebben na de ramp, 21 jaar lang rustig verder geleefd, maar op 14 december 1973 werden we dan toch ruw herinnerd aan wal er kan gebeuren. Toen zaten we helemaal niet veilig en ontsnapten we maar ternauwernood aan een nieuwe ramp, aldus de heer Meeuwsen. De heer Verspoor kon als mossel kweker de motie niet onverdeeld steunen. Als er andere mogelijkhe den zijn. dan staat hij niet achter de afsluiting zo dicht als een pot. Er moet wel degelijk wat voor de vis serij worden gedaan. De heer L. van den Bos, was het eens met zijn i'raktiegenoot Van Gilst. De veiligheid staat voorop, kan er nog wat voor de mosselvisserij worden gedaan, dan zal hij dat steu nen, maar niet ten koste van de op timale veiligheid, in 1978. De heer M. J. van de Velde kon niet zonder meer akkoord gaan met de motie, zoals die door de veront ruste burgemeesters c.q. statenleden is voorgelegd. Aan waterstaat moet gelegenheid worden gegeven, om een oplossing te zoeken, die naast optimale veiligheid ook een kans open laat voor de visserij en het mi lieu spaart. Hij prefereerde sluiting door een stormstuwcaissondam, maar daarbij moet worden aange drongen op meer veiligheid. Een vei ligheid, die gelijk is, aan wat in 1978 is beloofd. Zijn fraktiegenoot Bal vond eveneens de visserij voor de gemeente te belangrijk, dan om zon der meer voor afsluiting te stemmen. Burgemeester Hokken ontraadde met klem de afstemming van de mo tie. Hij somde nog eens een aantal argumenten op, die voor aanneming pleiten, maar dat ging de leden toch te ver. Wethouder Jumelet waar schuwde nog eens dat aanneming van de motie, 'betekent gehele afslui ting, niets meer, maar ook niets minder. Aan de motie werd vervolgens gesleuteld, maar men kwam niet tot overeenstemming. Men wilde wel op timale veiligheid, maar men wilde niet uitspreken, dat dit alleen moge lijk is, door afsluiting volgens het oorspronkelijke Deltaplan. Hoe ze het doen moeten ze maar uitzoeken, maar er moet worden onderzocht, of er mogelijkheid blijft van eb en vloed, aldus de heer Van de Velde. Tenslotte werd een conmpromis gevonden, door alleen, de eerste ali nea van de motie over te nemen, die dan als volgt komt te luiden: De raad der gemeente Bruinisse, in spoedvergadering bijeen op 16 no vember 1974 behandelende de pro blematiek van de Oosterschelde overwegende dat, de veiligheid zoals die was voorzien in het oorspronke lijke Deltaplan in de zeventiger ja ren bereikt moet zjjn. De heren Verspoor en Jumelet stemden tegen,1 omdat volgens hen toch ook moet worden aangegeven, dat verwacht wordt dat iets voor de visserij moet worden gedaan. Dat is in deze gekortwiekte motie een te kort, maar met 5-2 stemmen werd de motie aangenomen en het debat gesloten. Op voorstel van de heer M. J. van de Velde werd het presentiegeld van deze morgenvergadering bestemd voor de aktie „Geven voor Leven". Alle raadsleden stemden hiermee in. 74 De man legde een vinger op zijn lippen. „Ssst!" waarschuwde hij. Het is hier erg gehorig." Ze stelde voor: „Kleed je verder aan. Mijn wagen staat buiten. Gaan we ergens heen, waar we rustig kunnen praten, zonder afgeluisterd te worden." Een poosje later reden beiden zwijgend de stad uit. Automatisch had Truus een haar bekende weg in geslagen, die naar de Bollenstreek. Maar even voorbij Bennebroek wees zo een restaurant en minderde vaart „Daar kunnen wc theedrinken cn ongestoord praten," besliste ze. In een hoek bij het raam dronken ze thee cn rookten. Aarzelend zei hij: „Ik ben niet meer op de MMS. Ik ben eervol ontslagen." Truus keek hem geschrokken aan „Waarom? Wal heb je uitgehaald?" „Een recks van stommiteiten. Met een leerling: Hannie. Dochter van een industrieel. Zeventien was ze, maar zag er uil als twintig. Gewoon volwassen. Ze adoreerde me. Je weet dal zoiets vaker voorkomt op oen MMS. Ze was de eerste niet. Maar ditmaal voelde ik me gevleid. Thuis hadden we vaak ruzie. Het klikte niet meer tussen Hilda en mij. Han nie was lief.ze legde hel er hele maal op aan. Op een keer liet ik haar nablijven. Hot hoofd was ziek, ik was waarnemend. We gingen naar het kantoortje. Iedereen was al weg. Ik kuste haar." Hij zuchtte „De rost snap je natuurlijk wel. Ik liol me helemaal gaan „Allemachtig, Joop. hoe kon je zoiets doen? Dal was toch niets voor jou?" Hij 'haalde de schouders op. „Ik kan er geen verklaring voor geven. Nu, na die vier jaren nog altijd niet. Ons huwelijk was een sleur gewor- FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK den. Hilda begon een hekel aan me te krijgen." Truus begon het te 'begrijpen. „En toen? Het kwam natuurlijk uit". Zwaar zuchtend vervolgde de man „Het. duurde weken. Op een avond in november waren Hannie en ik nog in mijn kantoor. We wisten niet be ter of iedereen was al naar huis. Aan vankelijk namen we alle mogelijke voorzorgsmaatregelen, maar hoe gaat dat op de duur? Je wordt slordiger, omdat het altijd goed ging. Wel, die avond kwam Van Zwicten opeens binnen en betrapte ons. Laat ik maar verzwijgen in welke situatie. Jij hebt Van Zwicten niet gekend, want hij is gekomen na jouw vertrek. Hij ver staat z'n vak. dat moet ik toegeven, maar hij was niet populair, erg streng, een Streber en kon waar schijnlijk niet verkroppen, dal ik en niet hij plaatsvervangend hoofd was. Hij maakte het meteen wereldkun dig en wel op een heel gemene ma nier. Men fotografeerde Hannie en mij ongemerkt, mijn kamer in de school en ook de klas. Voor dit alles zal Van Zwietcn wel zijn medewer king hebben gegeven, want bij Jcidt de avondmulo. Net vóór Sinterklaas stond alles in geuren en kleuren in een schandaalwcekblnd. dat ze hier in de stad uitgeven' Met foto's en al" Truus was wit van ontzetting. „En je vrouw kreeg hot zeker onder ogen?" Ilij knikte. „Je hebt altijd van die gedienstige mensen, weet .ie wel, die zich geroepen gevoelen dc bedrogen vrouw een exemplaar thuis Ie be zorgen. Een hevige scène was hel re sultaat. En die zelfde avond, nadut mijn vrouw dat smerige a ril kei had gelezen, werd ik ook gebeld door het schoolbestuur. Ik was geschorst. Op staande voet." De man stak een nieuwe sigaret op. voor hij verder sprak. Truus zag hem nerveus aan trekken. „De vol gende dag waren Hilda's beide broers er opeens, gaven me een pak slaag en schopten me toen de deur uit. Ik heb daarna nog pogingen in het werk gesteld om het mol Hilda uit te pra ten. maar ze wilde zelfs door de te lefoon niet meer naar me luisteren. Zc diende een eis tot echtscheiding in. Er liep ook een aanklacht, inge diend door Hannic's vader, maar die is later gelukkig geseponeerd. De school ontsloeg me binnen een week. Oneervol. Ik ben nu al bijna vier jaar gescheiden en geef privélessen cn werk moeilijke leerlingen bij. Daarmee kan ik zo'n beetje rond komen. Maar alles wordt met de weck duurder, Truus. Ik ben zo on geveer aan het eind van m'n kun nen." Je zit dus praktisch op zwart zaad begreep ze. Hier ligt een taak voor me Ik heb niet het recht me te mengen in het koor van hen, die geroepen hebben: kruis hem! Want wie ben ik, dat ik ga oordelen of veroordelen Ik bbn misschien net z.o als Joop. Mol dit verschil, dat ik geen reële kansen had. Hoe zou ik gehandeld hebben in het omgekeerde geval? Weet ik dat? Haar sigaret uitmakend, zei zc op oen toon, die geen tegenspraak duld de: „Je gaat in ieder geval vandaag met me mee naar Den Haag. Naar mijn huis. Kun je een beetje tot. je zelf komen. Jc was altijd een fijne collega voor me, ook toen ik de hila riteit verwekte met mijn nieuwe ui terlijk. Toen stond jij ,als enige vier kant achter me. Dat ben ik niet ver geten, beste jongen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4