Sint wist Westhoek te vinden ondanks regen Veel pro's en één anti-afsluiting van Oosterschelde STREEKNIEIJWS Motie voor afsluiting Oosterschelde aangenomen ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE Maandag 18 november 1974 Nr. 21592 3 Toch nog feestje WESTEKSCHOUWEN, 16-11. Sint Nicolaas maakte zaterdagmiddag zijn intrede in Burgh-Haamstede via de haven van Burghsluis, waar hij met de salonboot „Schouwen-Duiveland" van de R.T.M. arriveerde. Op het havenplateau werd de goedheilig man verwelkomd door burge meester H. P. Everwyn en wethouder L. C. Hoogerhuis van Wcsterschouwen, alsmede een delegatie van het bestuur van de middenstandsvereniging Burgh- Haamstede, de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" en een groot aantal kinderen en ouders. Burgemeester Everwijn sprak een woord van welkom tot de Sint en zjjii vier Pieten waarbij hij beklemtoonde dat de verjaardag van de Sint nog altijd in ons land een kinderfeest is dat op elke plaats wordt gevierd. Voor wat de kinderen te Burgh-Haamstede betreft deelde hij de Sint mede dat zij in het afgelopen jaar over het algemeen zoet zijn geweest al is er wel een aantal onder aan die de gelegenheid te baat nemen om over het langs de Burgliseweg gelegen voetpad te fietsen. Advertentie Zwaar voo Donkere tabak. Met een soepele lange draad Lekkere zware Dragon. Raad Duiveland DUIVELAND, 16-11. Alle raadsleden waren aanwezig op de spoedeisende vergadering van deze gemeente die zaterdagmorgen 16 november j.l. werd gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burgemeester P. D. de Kam, met als enig agendapunt de bespreking van de Oostersclielde-problematiek. De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed en welkomstwoorden en zette hierna uitéén de reden van deze spoedeisende vergadering. Voor wat de ouderen betreft on dervinden de landbouwers veel over last van de zware regenval waar door het uiterst moeilijk is de ge wassen te oogsten. De burgemeester deelde verder de Sint nog mede dat de raad van zijn gemeente heden morgen het besluit heeft genomen om de regering te adviseren, dit in de eerste plaats voor de veiligheid van de bewoners, tot sluiting van de Oosterschelde over te gaan. St.-Nicolaas dankte de burgemees ter voor zijn welkomstwoorden waarbij hij zei het bijzonder fijn te vinden dat zo velen, ondanks de minder gunstige weersomstandighe den, op de kade aanwezig waren om hem te verwelkomen. De sint stond even stil bij de in deze tijd zwaar getroffen boeren. Met zijn allen moet geprobeerd wor den hier iets aan te doen om hen binnen de kortst mogelijke tijd uit de nood te helpen. Mededeling Een uitzonderlijk nieuws-week- einde met als punten onder veel meer: St. Nicolaas, vergaderingen van alle raden in de regio en een waterschapsvergadering, hebben het normale ruimtelijke indelingspatroon ontwricht, waardoor toch belangrij ke zaken naar het volgende nummer moesten worden verschoven. Wij vragen hiervoor begrip bij onze le zers. RED. Raad Brouwershaven Besloten werd een beroep te doen op de eigen bevolking, alsmede te trachten vrijwilligers buiten Schou- wen-Duiveland aan te trekken om zodoende zaterdag 25 november a.s. massaal de nodige hulp le verlenen. Bij de bespreking over het rege ringsbesluit inzake de afsluiting der Oosterschelde stelde de voorzitter dat hierdoor de nodige deining is ontstaan. Dit had een bespreking met andere gemeenten tot gevolg waaruit naar voren kwam aktie te voeren voor een volledige afsluiting van de Oosterschelde. Dc voorzitter zei zich persoonlijk genuanceerd hiertegenover te heb ben opgesteld en zei dc mening toe gedaan te dyn dat het alternatief van een stormstuwcaissondam een kans moet hebben. Alvorens de mol ie vóór afsluiting Lichtpuntjes Gelukkig kon hij ook enige licht puntjes in de gemeente noemen zo als de uitbreiding van het rusthuis „Duinoord" en het ingebruikname van een nieuwe brandweerkazerne waarin naar hij had vernomen ook een kleine bar is geplaatst. Gebrek aan de nodige financiële middelen waren er mede schuldig aan dat de nieuwe brandweerkazerne niet eer der kon worden gerealiseerd. St. Nicolaas herinnerde er nog even aan dat hij via een ingezonden stuk in de streekcourant nog van ie mand van buitenaf commentaar had gekregen over hetgeen hij over de sluiting van de Oosterschelde had gezegd. Wat toen gezegd is ging en gaat om de veiligheid van de gehele be volking en dit moet vlug gaan ge beuren. Dank bracht de Sint aan de havenmeester Overbeeke en het Kon. muziekgezelschap „Witte van Haemstede" dat een aantal bekende St.-Nicolaasliedjes ten gehore bracht. Van Burgsluis ging het per auto naar de Ring van Burgh, waar de schimmel van de Sint stond te wach ten. Voorafgegaan door het muziek gezelschap ging St. Nicolaas en zijn gevolg naar Haamstede. Ondanks de inmiddels tijdens de rit weer neerstromende regen ver slapte noch bij het muziekkorps noch bij St. Nicolaas en zijn gevolg hel enthousiasme. ter diskussic werd gesteld schorste de voorzitter de vergadering voor fraktie-beraad. Na de heropening stelde de heer J. A. v. d. Bijl (P.C.G.) dat veiligheid primair gesteld dient te worden, waarbij ook aan de faktor milieu zwaar getild dient te worden. Daar om mag dit ook geen politieke zaak zijn doch dienen individuele opvat tingen te prevaleren. Dientengevolge zal de meerderheid van onze fraktie vóór de motie stemmen", aldus de heer v. d. Bijl. Zout of zoet De heer J. K. Goemans (VVD) was uitermate ongelukkig met het rege ringsbesluit waarin de onzekerheden zich ophopen. Hij vond het geschip per met de veiligheid onjuist en was van mening, dal dc meerderheid van de Zeeuwse bevolking voor afsluiting is. Hij vroeg of hel juist is dat er reeds een beslissing Is genomen dal Sint luistert aandachtig naar de toespraak van burgemeester H. P. Everwijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nadat de doorweekte Sint en zijn gevolg even in hotel Bom wat op verhaal was gekomen werd nog een bezoek aan het rusthuis „Duinoord" aan de Klooslerweg, gebracht. Op het havenplateau te Burgh sluis kregen de kinderen een feest- muts en een toeter aangeboden, ter wijl zij te Haamstede nog een pre- centje in ontvangst mochten nemen. ZIERIKZEE Ringvergadering Hervormde Vrouwengroepen Te Zierikzee werd de Ringverga dering van de Hervormde Vrouwen groepen van Schouwen-Duiveland gehouden in het hervormd vereni gingsgebouw. De morgenvei-gadering werd geo pend door gemeenschappelijk zingen van psalm 66 1 en 2. De leiding was in handen van mevrouw De Wit, die een hartelijk welkomstwoord richtte tot de aanwezigen, inzonderheid tot de genodigden en speciaal de heer P. J. Schalk van het Ned. Bijbelge nootschap. De lezing had als onder werp: „De bijbel achter het ijzeren gordijn". Zoveel bleek wel dat op dit punt de nood groot is in de commu nistische landen. Ondanks alles wordt gehunkerd naar het Evangelie en het Bijbelgenootschap staat voor de moeilijke taak, de bijbel in zoveel verschillende talen uit te geven. Ne derland beseft niet voldoende de rijkdom, om in vrijheid als christen te kunnen leven, zo meende hij. Een fraaie dia-serie gold Polen, waarna de heer Schalk vragen be antwoordde. In de middagvergade ring werd een verloting gehouden en het H.V.G.-lied gezongen. De hoofdschotel bestond uit het stuk „Wij weten niet alles", gebracht door de toneelvereniging „Op Drift" te Renesse. Dit spel in drie bedrijven werd verantwoord op de planken ge bracht en een gul applaus was de be loning voor de executanten. De pre sidente vertolkte de gevoelens van de zaal en bood de speelsters een rui de Grevelingcn zout zal blijven in plaats van zoet. De heer C. de Munnik (PvdA) zei dat zijn fraktie steeds de veiligheid voorop heeft gesteld. „Dat betekent niet dat wij geen grote waarde aan een goed milieu zouden hechten doch de nu gekozen oplossing kun nen wij niet steunen." Bovendien vond de heer De Munnik, dat de meerkosten van het plan, ongeveer f 2 milliard beter besteed kunnen worden aan b.v. de werkloosheiclbe- strijding. De voorzitter was het geheel met de heer v. ci. Bijl eens dat dit geen politieke zaak mag worden. „Een ie der legt de eigen prioriteiten op ta fel en moet daar zelf naar eer en geweten een keus uil maken. Wij moeten oppassen, elkaar geen angst psychose aan te praten", aldus de heer Schouwenaar. Hij gaf dc heer Goemans gelijk dat in het regerings besluit vele onzekere faktoren mee spelen. Het had dc voorzitter dan ook verwonderd in een brief van de minister te lezen, dat de beslissing dat de Grevelingen zout zou blijven reeds genomen was. Volgens de bur gemeester was er nog steeds geen beslissing genomen noch omtrent een zout of zoetwater-meer. Bij de hiernavolgende stemming bleken 9 raadsleden vóór on één (de heer Nelisso) tegen de motie voor rli- rekto afsluiting van de Oosterschelde le zijn. De vorige vrijdag was op de ver gadering van de Prov. Staten van Zeeland te Middelburg, die de voor zitter meemaakte, besloten voor af sluiting van de Oosterschelde zich te verklaren, zoals het oorspi-onkelijke plan van de Deltawet. Aanleiding van deze uitspraak van de Staten was de beslissing van de regering ker bloemen aan. De presidente zelf kreeg ook een ruiker aangeboden. Het slotlied was gezang 464 1 en 2. In de middagpauze verzorgde de heer Schalk de boekentafel. Een met al een goed geslaagde dag op niveau. (Verlaat verslag. Red.). Motie Vissersvereniging Op de zaterdag gehouden vergade ring van de Vissersvereniging „Helpt Elkander" is een motie aangenomen waarvan de inhoud ter kennis is ge bracht aan de Raad van ministers en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uiteraard had ook deze motie be trekking op het komend Ooster- schelde-debat, zulks naar aanleiding van de genomen regeringsbeslisssing. De motie luidt: „De vissersvereniging „Helpt El kander" te Zierikzee, in vergadering bijeen op 16 november 1974, richt zich met klem tot u met het vol gende. Dat het plan van de regering in de Oosterschelde een stormstuw- caissondam te bouwen, geen nadeel, maar zelfs voordeel, zal opleveren voor de mosselkwekerijen. Dat de tussentijdse maatregelen, zoals dijkverzwaring, redelijk vol doende zijn en zelfs tijdelijk veilig- heidsverhogend werken. Dat een onvervangbaar natuurge bied, waarin velen werk vinden en zich ontspannen, behouden blijft". B. W. SCHOT (voorzitter). C. M. SCHOT (secretaris). Pomp hersteld Van waterstaatzijde deelt men ons mede, dat een mankement aan de pomp van het gemaal Prommelsluis, inmiddels is hersteld, zodat op volle kapaciteit kan worden gewerkt. WESTEKSCHOUWEN Afdeling Schouwen (Westhoek) Ned. Rode Kruis In samenwerking met de Film dienst van liet Nederlandse Rode Kruis heeft de afdeling Schouwen (Westhoek) de navolgende filmavon den gepland: Maandag 18 november 1974 le Scha rend ij ke in het Geref. Jougclge- bouw. Aanvang kindervoorstelling: 15.30 uur. Aanvang volwassenen: 20.00 uur. Dinsdag 19 november 1974 tc Ellomeot in het Dorpshuis, Aanvang om de Oosterschelde af te sluiten met een stormstuw, en dan voordien de zwakke dijkgedeelten te verho gen. Het college van b. en w. is de mening toegedaan dat de optimale veiligheid voor alles gaat en zou aan dit oorspronkelijke afsluitingsplan hoge prioriteit willen verlenen. Betoogd werd dat ca. 110.000 in- kindervoorstelling: 15.30 uur. Aan vang volwassenen: 20.00 uur. Woensdag 20 november 1974 te Haamstede in de cantine van cam ping Duinrand. Aanvang kinder voorstelling: 14.00 uur. Aanvang vol wassenen: 20.00 uur. Donderdag 21 november 1974 te Renesse in het Dorpshuis. Aanvang kindervoorstelling: 15.30 uur. Aan vang volwassenen: 20.00 uur. Vrijdag 22 november 1974 te Serooskerke (S.) in het Dorpshuis. Aanvang kindervoorstelling: 15.30 uur. Aanvang volwassenen: 20.00 uur. Tijdens de kindervoorstelling zal de film „De zwarte Mustang" wor den vertoond. De hoofdfilm voor de avondvoorstellingen is: „4 for Texas". De toegangsprijs bedraagt voor de kindervoorstellingen f 0,75 en voor de avondvoorstellingen f 3,—. Tijdens de avondvoorstellingen wordt men in de gelegenheid ge steld om Welfare-artikelen te be zichtigen en eventueel te kopen. Op genoemde data bent u van harte welkom! ELLEMEET Militairen in barakkenkamp Naar wij vernemen zullen a.s. dins dag 100 militairen arriveren in het barakkenkamp van dc Rijkswater staat aan de Mooi weg in Ellemecl. De militairen zullen meehelpen in de landbouw bij het binnenhalen van gewassen. BROUWERSHAVEN „ianfje Beton" De gehouden kollckte te Brou wershaven voor „Jantje Beton" ver zorgd door dc leden der jeugdsoos Zenith heeft opgebracht f 208, OOSTERLAND Opbrengst verkoping zendingskrans Dc verkoping die vorige week ge houden word door de zendingskrans „Dorkas" van de Oud Gereformeer de Gemeente alhier, presidente me vrouw E. Bakker-de Bruine, en die uitgroeide lot een succes, bracht voor de Mbumn-zending op, inklu- sief datgene wat het hele jaar ont vangen werd, waaronder ook de woners van Zeeland direkt betrok ken zijn bij deze problematiek. De heer Romeijn VVD) vond het een goede gedachte om nu aan de bel te trekken bij de instanties-., om de ui terste veiligheidsnormen in acht te nemen, en dat zo spoedig mogelijk. Spreker betreurde de uitspraak van premier Den Uyl, dat het kabinet zich niets van de meningen vanuit Zeeland zou aantrekken en dat deze niet van invloed zullen zijn op de uiteindelijke beslissing inzake het al of niet afsluiten van de Oosterschel de. De heer A. D. Hillebrand (PvdA) toonde zich een fervent voorstander van een open Oosterschelde, met echter voorop de veiligheid. Hij zou het betreuren als de beslissing uit viel voor algehele afsluiting, en hier door alle andere alternatieven van de tafel werden geveegd. Hij zag graag deze eerst nog eens onderzocht. „La ten we toch zuinig zijn met de Oos terschelde" zo betoogde spreker. Stem ministers De heer op 't Hof (ARP) vond het een droeve zaak dat enige ministers het maar voor het zeggen hebben, daarbij doelende op de uitspraak van premier Den Uyl. betreffende deze materie. „Men heeft veiligheid beloofd in 1978. en met alternatieve afsluiting kan het wel 1985 worden wat niet te accepteren is. Zijn par tijgenoot, wethouder Overbeeke, ci teerde uitspraken van de heer Aant- jes. die meedeelde niet graag de ver antwoordelijkheid op zich te willen nemen om de veiligheid te verschui ven naar latere datum. „Ik zou dan geen oog toedoen, wanneer het stormde" aldus de uitspraak van de AR-kamerfraktievoorzitter. De heer Hillebrand is bevreesd dat de onder havige zeearm in een stinkende poel zal veranderen en hij is bang dat ons nageslacht daarvan de wrange vruchten zal moeten plukken. De heer op 't Hof, die dicht bij het (af gesloten) Grevelingenmeer woont, meent dat dit wel mee zal vallen. Er wordt veel kritiek geuit op hel water van de Grevelingen, maar spreker meende dat dit allemaal leu gens zijn. Ook de heren Van der Maas (CHU). wethouder Bakker (PvdA) en de heer Van Klinken (SGP), zijn voorstanders van alge hele afsluiting volgens het Deltaplan. Tenslotte werd het voorstel in stem ming gebracht, en tien leden stem den voor een algehele afsluiting en één tegen (dc heer Hillebrand). Be sloten werd derhalve een desbetref fend schrijven ter kennis te brengen van de regering en de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. oud papieraktic etc. de prachtige som van f 15.300,Het bestuur van „Dorkas" en alle medewerkenden, danken een ieder die meewerkte om dit grandiose succes te bereiken, zeer hartelijk. OUWERKERK Verkoop kinderiegcls en -kaarten De leerlingen van de zesde klas van dc openbare basisschool hebben zich belast met de verkoop van Kin derpostzegels en kaarten t.b.v. het Ned. Comité Kinderpostzegels. Ze kwamen tot het fraaie eindbedrag van f 669. BROUWERSHAVEN, 16-11, De raad der gemeente Brouwershaven kwam zaterdagmorgen in spoedeisende vergadering bijeen teneinde een uitspraak tc doen inzake de motie betreffende directe afsluiting der Oosterschelde. Bij dc aanvang der vergadering stond burgemeester A. P. Schouwenaar stil by de catastrofale gevolgen voor de landbouw i.v.m. dc voortdurende regenval. Vooral de oogst van gladiolen, uien en aardappelen is zeer urgent geworden en volgens de raadsvoorzitter moet er dan ook gespoken worden van een noodsituatie. Dienaangaande is er vydargavond j.l. een vergadering belegd met kontakt-personcn van dc landbouw, woonachtig in de vier kernen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3