Sint trotseerde de regenbuien te Zierikzee W ester schouwen Oostersehelde wil dichte DEBATTEN Kissinger: geen oorlog in liie Oosten Bloedbad in Nabijt Show van gebreide goederen en kledingstukken Weight Controllers „Concordia" Appelmarkt 13, Zierikzee AGENDA (Eindelijk) regen in Spanje Raad Zierikzee „Geven voor leven" Als Oostersehelde een werk woord was is het zaterdag wel in alle tijden vervoegd. In raden en waterschap deden velen hun zegje en het werd duidelijk, dat otlicieel Schouwen-Dui\ eland de zaak op de oorspronkelijk gedachte wijze wil blokkeren en niet wil denken aan een alternatieve oplossing. Tot onze grote vreugde echter wilde de maritieme stad Zierikxee niet het hoofd op uitnodiging, in tie strop steken. Er waren ook wel geen woorden geweest, om zulks te laken. Deze stad heeft alles - ook in een historisch verleden - aan tie zee te danken, vanaf de tijd dat hooggetuigde fregatten in- en uit voeren tot iu deze tijd. waarin een mosselvloot hier is gestationeerd en soms kunst\aarders, belangrijke dienstschepen en marineschepen hier op bezoek komen. De zilte lucht heeft de Zierikzeese atmos feer gestempeld. Scheepvaart en isserij behoren bij Zierikzee als tie Monstert oren. Niets van dit alles uiteraard in al lerlei zaterdag elders gevoerde de batten, noch een zweem van be grip voor alles wat met een sluiting ..sec' van de Oostersehelde, voor altijd wordt kapot gemaakt. Zo staan de partijen al tegenover el kaar; de ene partij v erzwijgt de el lende van de ander. Het was alles „veiligheid wat de klok sloeg, maar in de praktijk komt dat neer op een grotere on veiligheid tot 1980, dan door mid del van een alternatieve sluiting, die. te beginnen met de eerste fase, een eerdere - zij het nog be perkte - veiligheid garandeert Zierikzee heeft daar gelukkig niet aan meegedaan en het nam geen „politieke beslissing", want de stemmen liepen door alle par tijen heen. op zich een winstpunt, de raad voltallig was geweest, zou de stemv erhouding nog duide lijker hebben gesproken. Eervol is ook de rol van de ge meente Reimersvvaal, die verstek liet gaan bij het bestuurlijke mo ties-bombardement, dat de Twee de Kamer moet treffen. Zierikzee besloot tot tóch meedoen, maar de stad toonde een eigen gezicht. Als de Schelde dicht zou gaan, kan Zierikzee zeggen: we deden er niet aan mee. Intussen is ieder woord in dit stadium aan de kwestie besteed, min of meer verspeeld. Als het meest omstreden punt van deze eeuw op die „ene manier" zal wor den afgedaan, is ook een Zeeuwse zegswijze om zeep geholpen. „Voordat dit of dat gebeurt moet nog veel water door de Schelde stromen", want dan stroomt het niet meer. Maar het zal velen ken nelijk een zorg zijn. Het was weer zovci WASHINGTON. 16-11. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, dr. Henry Kissinger, gelooft niet dat er in het Nabije-Oosten een nieu we oorlog voor de deur staat. „Naar onze mening bestaat er geen onmiddellijk gevaar voor nieuwe vij andelijkheden in het Nabije-Oosten", zei Kissinger op een persconferentie. Hij deed wel een beroep op de landen in het gebied en op de Sowjet-Unie, matiging te betrachten. De minister zei dat de Verenigde Staten op spoedbasis berichten con troleerden over wat hij noemde „re cente oplevingen van gevechtsaktivi- teit" en dat zij er kontakt met de Sowjet-Unie over hadden. PHNOM PENH, 16-11. Leden van de opstandige beweging Rode Khmer hebben in een dorp van 500 boeren gezinnen, 15 km van de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh, een bloedbad aangericht, kennelijk om dat het dorp niet met hen wilde sa menwerken. Ongeveer veertig mannen, vrou wen en kinderen lieten het leven tij dens deze strafexpeditie, die twee uur duurde gewond. Vijftig mensen werden ZIERIKZEE, 16-11. Ondanks alle moeilijkheden van het moment - geïllustreerd door hel gietweer - wist Sint Nicolaas zich toch nog vrij te maken om Zierikzee te bezoeken, op uitnodiging van de stedelijke Onder nemers Centrale. Rond half elf arriveerde Sint in gezelschap van - overigens zeer jolige Zwarte Pieten - per boot aan het Luitje, waar hij werd begroet door burgemeester Th. H. de Meester. De burgemeester was maar naar het Luitje toegekomen, want 11 uur moest hij weer present zijn op de raadsvergadeing voor het Oosterscheldedebat. Op andere jaren ontving de eerste burger, de kinderviend altijd op het Haven plein, maar op deze wijze was het weer eens wat anders. .helemaal niet bong voor Sint. en Piet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) snoep. Sint was er weer en dal stemde vele mensen toch weer een beetje gelukkig. TOKIO. President Gerald Ford van de Verenigde Staten is maan dagmorgen vijf voor half acht (Ned. tijd) aangekomen in Tokio, voor een officieel bezoek van vier dagen aan Japan. MADRID, 15-11 In het grootste deel van Spanje is vrijdag voor het eerst regen gevallen na een droogte periode van bijna een half jaar. Aan de noordkust heeft men echter juist te lijden van te veel regen. Daar viel in 36 uur ongeveer 100 liter hemel water per vierkante meter. Door de droogteperiode - de op één na hevigste van deze eeuw - is de Spaanse wijnoogst 25 tot 30 procent kleiner dan vorige jaren. Bierflesje ploft ARNHEM. 16-11. Vrijdag is een huisvrouw uit Arnhem-zuid gewond geraakt door een uiteenspattend fles je bier. Bij het in de tas doen van de boodschappen plofte het flesje, waar bij de vrouw een diepe vleeswond tot op het bot aan de rechterarm opliep. De onfortuinlijke huisvrouw moest naar een ziekenhuis worden ge bracht. De politie neemt aan, dat door stoten met het flesje, te veel spanning is ontstaan. Het gaat niet goed met de worst AMERSFOORT. 16-11. „Het gaat niet goed met de Nederlandse worst. Die bevat steeds meer moderne (le gale) hulpstoffen in plaats van puur vlees". Dat is de mening van de Amersfoortse slagerij-deskundige A. Coppoolse. Met zijn collega Wim van Bruggen gaat hij een worstmakers- gilde in het leven roepen. De oprich- tingsvei'gadering wordt maandag 18 november in het Jaarbeurscongres centrum in Utrecht gehouden. (Vervolg van pag. 1) Voor hem zijn er te veel ,.mis- schiens" rond deze zaak. Dé voor zitter keerde zich er tegen te werken met percentages bij een kansspel berekening wat betreft mogelijke kalamiteiten, zoals gedaan door het Coördinatie-orgaan voor Natuur- en Milieuhygiëne in Zeeland. De heer Den Boer zei dat de elementen on berekenbaar zijn. Wethouder Bij de Vaate hield vast aan de bekende vei ligheids-visie en dacht dat de voor genomen dijkverhogingen te simpel worden voorgesteld. De heer Groen zag in het totaalprojekt een werk verschaffende mogelijkheid voor de toekomst. De heer Asma vond het systeem van geleidelijke risikoverschuiving gunstig; de heer Groen wees er nog op dat bij sluiting „sec", tot 1978 of later (1980 1982) aan de dijken hele maal niets wordt gedaan. De voor zitter vond de kwestie zo moeilijk, dat hij blij was geen stem te hoeven uitbrengen. De heer Doeleman wilde zich zeker niet deskundig noemen, maar wilde toch met de veiligheid als uitgangspunt zijn steun geven aan de motie. De heer Asma wees op de vergaande konsekwenties van al gehele sluiting voor de haven van Zierikzee. De heer Leydekker wees er nog op dat de zaak gekeerd kan worden, als R.W.S. bij de studie tot negatieve resultaten zou komen. De heer De Rijke herinnerde er aan dat de streek sinds de ramp feitelijk achter de slechte dijken zit en vond juist dat. hieraan straks iets gaat ge beuren. De heer Van den Doel her innerde aan het schijvren van het ministerie van verkeer en water staat aan het college van G.S. van Zeeland. Hij conformeerde zich aan de door minister Westerterp aange dragen argumenten. De motie kwam hierna in stemming, met de reeds gemelde uitslag. Sint had het moeilijk met de re gen, want zijn mijter werd belaagd door regenwater, maar de Pieten - heel niet bang voor hun donker voorkomen - waren jolig en bungel den zelfs met de benen buiten' boord. Voor een pittige muzikale begelei ding van Sint zorgde het tamboér- en trompetterkorps van de G.V. ..Rust Roest", die een extra, 'pluim verdienden voor deze gulle mede werking. Gulle Sint Sint was blij weer in Zierikzee te zijn, ondanks de ongunst der tijden en toonde zich al dadelijk gul tegen over de burgemeester, die de tradi tionele banketletter in ontvangst mocht nemen. De Sint werd hierna begeleid langs de toch wel wat min der belangstellenden dan normaal, naar zijn schimmel, want dit was een echte Sint met een echte witte schimmel. Zo mooi als het maar we zen kan en zeker beter weer waar dig. Toch werd het nog een triomf- toch door Zierikzee en op het Ha venplein was de K.H. „Kunst en Eer" aanwezig, die St. Nicolaas- liedjes als pepernoten de lucht in bliezen. Sint maakte kennis met de groten, maar vooral met de kleintjes en voor de jeugd waren er zakjes BRUIN1SSE, 16-11. Het dragen van gebreide wollen goederen en kleding stukken is in de mode en dal was voor de heer Jac. Littooy alhier aanleiding tot het geven van een showavond in het Durpsuus te Bruinisse. De heer Littooy was blij dat een groot aantal dames aanwezig was om te zien wat hij als plaatselijk middenstander aan zijn clientèle kan bieden. Hij gaf daarna het woord aan de heer Atsma, van de Neveda wolfa- brieken, die een uitgebreid assorti ment van wolsoorten aankondigde, waarvan hij de hoedanigheden be sprak en de mogelijkheden die wer den geboden. In diverse breigidsen kon men nader de uitwerking van bepaalde combinaties zien, veel echter was evenwel de show van echte kinde ren, die smaakvol en fleurig gekleed kwamen opdraven en de van hen verlangde show prima uitvoerden. Tieners Na de kinderen, kwamen de tie ners en ook zij waren een levend Vergadering gemeenteraad 4 t t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t Vermageren door beter te eten met Vanaf donderdag 14 november is de klas van Weight Controllers verplaatst naar Wekelijkse klassen, zelfde dag, plaats en tijd (20.00 uur) Wilt u meer inlichtingen, bel dan 01184-9750 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 WESTERSCHOUWEN, 16-11. Als één van de dertien (van de vijftien) gemeenten rond de Oostersehelde heeft ook de raad van Westerschonwen zieli zaterdag morgen in een spoedeisende buitengewone openbare vergadering zieli z.h.s. uitgesproken 0111 tol afsluiting van de Oostersehelde onverwijld conform het Delta plan over te gaan. Als één der belangrijkste argumenten die aan deze uitspraak ten grondslag lag, werd door de woordvoerders der frakties naar voren gebracht dat in het door de regering ingenomen standpunt, twijfels worden uitgesproken, waar door de algehele veiligheid van de bevolking niet binnen de korst mogelijke tijd wordt gegarandeerd. Na een korte inleiding door de voor zitter. burgemeester H P. Everwijn, zei mevr. A. G. J Kridcrichs-Lnnde- gent genoopt te zijn haar oorspron kelijk afwijkende mening in de V.V. D.-fraktic te herzien. Daar er in de door do regering bekend gemaakte plannon nog te veel vraagtekens zijn of het mogelijk is dit plan werkelijk te realiseren, vond /.ij het niet ver antwoord de veiligheid van de bevol king rond de Oostersehelde nog lan ger dan strikt noodzakelijk is, in de waagschaal te stellen. Wél stelde zij hierbij dat onverdroten zal moeten worden doorgegaan met onderzoe kingen ten aanzien van het milieu. De heer L. Tielemnn verklaarde in eerste instantie dezelfde mening te hebben gehad als mevr. Fridorichs. Blij was hij dat de regering met een beslissing is gekomen. Wel vroeg hij zich af wat do raad op dit moment eigenlijk doet. Kunnen wij alle kon sekwenties voor milieu, visserij enz, wol overzien, zo vroeg hij zich af. Bijkomende zaken" De bevolking is hel meest gebaat met algehele veiligheid, maar hierbij mogen andere bijkomende zaken in genendele worden verwaarloosd. 11 jj achtte de regering wijs genoeg om uiteindelijk een goede beslissing te nemen. Dc heer J. C. Hendrikse zei oor spronkelijk in het door de commissie Klaassesz uitgebrachte rapport wel mogelijkheden te hebben gezien. La ter zijn wij geconfronteerd met een storm, waarbij weer een aantal ang stige momenten werden beleefd. Niet zonder enige reden maakt de bevol king zich zorgen. Technisch is er nog geen enkele zekerheid over het nu naar voren gebrachte plan. Zonder enige tegenslag - een faktor welke zeker moet worden gecalculeerd - wordt er nu over een afsluiting ge sproken in 1985. Hierbij moeten de dijken rond de Oostersehelde ingrij pend worden verbeterd. Sterke twij fels had hij in dit opzicht of dit nog in de zeventiger jaren kan gebeuren. Gezien do veiligheid van de bevol king moet prevaleren, zag hij maar één mogelijkheid, nl. afsluiting vol gens Deltaplan, waarbij de nodige aandacht zal moeten worden besteed aan hot milieu in de Oostersehelde. De heer M. J. Krijnsc Lokker sprak zijn twijfels uit over de deskundig heid van dc deskundigen. Afsluiting volgens het oorspronkelijk plan zag hij als een niet te ontkomen nood zaak, waarbij wel onverminderd zal moeten worden doorgegaan met dc studies ton aanzien van hot milieu. De heer J. van den Berge kwam nog mot een krantenartikel, uit oen recentelijk verschenen dagblad, ter tafel, waarbij minister-president Den Uyl vrijdagavond zou hebben gezegd dat de stemmen uit Zeeland geen en kele rol zouden spelen. Burgemeester H. P. Eyerwijn en wethouder M. J. Steur, die beide de door dc premier gedane uitspraken hadden gehoord bestreden dit ten stelligste. Zierikzee t Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; 42—0. Donderdag: 7—9. Maandag en rondag gesloten. Maandag 18 november Zierikzee Mondragon. „Phllatelica", 20.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Afdeling V.V .O., 19.45 uur. Dinsdag 19 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, Ver. van Vrijz. Herv-, 20.00 uur. Bruinisse „In 't Opper". Herv. Vrouwenvereni ging. Woensdag 20 november Zierikzee Graanbeurs, 13.30 uur herdenking 20-jarig bestaan ufd. Zierikzee Alg. Bond van Bejaarden. 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 14.00 uur. J. W. v. d. Doelschool. Kijk kontakt- avond, 19.0021.30 uur. N.C.V.B.-afdling Herv. Verenigings gebouw, 20.00 uur. Haamstede Recreatiezaal Gerei', kerk; 19.45 uur. bijeenkomst N.C.V B. afdeling Haam stede. Kerkwerve Ver.-gebouw. NCVB-Afdeling. 19.45 uur. Bruinisse Rusthuis „In 't Opper' 14.00-17.00 uur Welf are-verkoop. Donderdag 21 november Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. N.C.V.B., 19.45 uur. Vrijdag 22 november Burgh Zaal „Duinrand". Zangvereniging „Nu met Hope". 19.30 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, Papillon. (14 jaar). Zondag 24 november Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. Papilion, (14 jaar). Vrijdag 29 november Zierikzee Concertzaal, concert Zeeuws Orkest. voorbeeld van de funktie van wol len gebreide en gehaakte kleding in een smaakvol toiletje. Enkele dames lieten zich daarna ook niet onbe tuigd in de show. De heer Straver, eveneens namens de Neveda fabrieken pousseerde wollen herentruien, zijn show op luisterend met de nieuwste top hits, die hij verdienstelijk ten gehore bracht. Een gezellige pauze, waarin koffie of frisdrank werd geserveerd scheid de de diverse onderdelen van de show. De medewerkers en medewerk sters kregen bloemen en cadeautjes aangeboden als dank voor hun me dewerking. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na haH zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 De kleinere landbouwbedrijven DEN HAAG, 16-11. Het voortbe staan van de kleinere landbouwbe drijven verkeert in groot gevaar. De meeste van deze bedrijven (60 pro cent) behaalden in het jaar 1972/'73 (wederom) een negatief resultaat. B(j de grotere bedrijven was dit 11 pro cent van de grotere bedrijven be haalden 63 procent een rendement van 5 procent of hoger. Deze conclusie trekt het Land- bouw-Economisch Instituut in een publikatie over de ontwikkeling van de financiële positie van landbouw bedrijven in het boekjaar 1972/73. Het kind zal het zelf niet beseffen. Van het lot. dat hem moest treffen Maar het liefdevolle ouderhart, wordt verteerd door angst en smart Zo juist hebben zij vernomen, wat hun kind is overkomen. De beruchte K. heeft toegeslagen. Hun verdriet is bijna niet te dragen Al het andere zinkt in het niet. Hij dit schrijnend groot verdriet. Ik wil hier geen smartlap schrijven wij willen, dat zij in leven blijven. Want deze ziekte, die wij vre~en Js, vroegtijdig ontdekt, vaak te r»,genezen. Daarom moeten wij allen iets doen- Zorgen voor die veertig miljoen Het is toch fijn te kunnen geven Voor het redden van een leven Voor andere landen stonden wij' nu gaat het om onze eigen klaar. kinderschaar. Geldgebrek mag niet verhinderen Het verder leren van die kinderen Als allen een flinke duit jn 't zakje dan komt er méér dan 40 miljoen™ Ook de T.H.C. werd overwonnen Nu aan dc geduchte K. begonnen! Want van alles wat men te wensen Blijft gezondheid toch de grootste schat •Tan Piet Ter Haar L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2