Zierikzee kiest voor aanleg stormstuw-caissondam Waterschapsbestuur vóór afsluiting van Oosterschelde Den Uyl: Oosterschelde nationaal projekt DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRUG IN GEBRUIK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 november 1974 131ste jaargang Nr. 21592 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dfnsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Sint TSicolaas op Schouwen-Duiveland Vergadering gemeenteraad ZIERIKZEE, 16-11. Tijdens een spoedeisende verga dering van de gemeenteraad - zaterdagmorgen - onder voorzitterschap van burgemeester T.H. de Meester, heeft de gemeenteraad van Zierikzee zich uitgesproken tegen sluiting van de Oosterschelde als oorspronkelijk voorzien in het Deltaplan. Men gaf daardoor bij meerderheid van stemmen impliciet te kennen te kiezen voor de fasen-oplossing als recentelijk is gelanceerd door het kabinet. De stemming werd „opgehangen" aan een motie van de heer Den Boer, die werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen: de heren Groen, Asma, Koopman, Leydekker, De Rjjke en Van den Doel. DEN HAAG, 16-11. Minister-pre sident Den Uyl heeft vrijdagavond meegedeeld het niet onverwacht te vinden, dat de Provinciale Staten van Zeeland zich hebben uitgesproken voor een algehele sluiting van de Oosterschelde. „Het Zeeuwsche standpunt was be kend", aldus de premier. Bij het ne men van de regeringsbeslissing over de Oosterschelde heeft de regering zich rekenschap gegeven van het feit dat er in Zeeland voorkeur bestaat voor een algehele afsluiting, aldus de minister-president. Hij wees er op, dat er bij dit vraagstuk sprake is van een nationale verantwoordelijkheid en het Oosterschelde-probleem een project is van nationale afmetingen. V.B.IJ. willen open Oosterschelde HOORN. De Vereniging tot het Behoud van het IJsselmeer heeft zich zaterdag op de jaarvergadering in Hoorn in een motie achter de open Oosterschelde voorstanders ge schaard. In de motie zeggen VBIJ- leden dat zij van mening zijn dat een open Oosterschelde voor het natuur lijk milieu van groot belang is en dat een gesloten Oosterschelde de Ne derlandse positie bij internationale milieu-onderhandelingen, vooral ten behoeve van de Rijnkwaliteit en Waddenbescherming nodeloos ver zwakt. ZIERIKZEE. Zaterdag werd in de Graanbeurs de jubileumtentoonstel ling gehouden van de P.V. Zierick Woordvoerder van de jubileumcom missie de heer L. J. v. d. Linde, ont ving een beker mei het wapen van Zierikzee uit handen van burge meester Th. H. de Meester. Voor het verslag mogen wij verwijzen naar het dinsdagnummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In de motie had de heer Den Boer gesteld dat de veiligheid, als voor zien in het oorspronkelijk Deltaplan in de 70-tiger jaren bereikt moet zijn. Gesteld werd dat de garantie alleen geboden wordt in het oor spronkelijke Deltaplan; varianten la ten teveel technische onzekerheden open. De raad diende derhalve z.i. te besluiten tot onverwijlde afslui ting conform het Deltaplan. Na ver werping van de motie deelde de heer Groen mede, dat de (afwezige) heer Verschelling, bij aanwezigheid even eens tegen de motie zou hebben ge stemd. Afwezig was verder de heer Deurloo. Aan de stemming ging een uitge breide diskussie vooraf na een in leiding van de voorzitter die opmerk te dat over de onderwerpelijke ma terie ook in het college genuanceerd wordt gedacht. Hij herinnerde aan de uitspraak van Prov. Staten en aan de aktie van de Scheldegemeenten, waarvan deze vergadering uitvloeisel was. In het algemeen deelt de com missie wel de onrust inzake het vei- ligheidsaspekt; in het algemeen werd een uitspraak van de raad door het college gewenst geacht. Onzekerheid De heer Den Boer motiveerde zijn motie, vooropstellend als persoon - en dus niet namens de P.C.-fraktie te spreken. Hij geloofde niet dat door het plan van het kabinet de onzeker heid rond de kwestie is weggenomen. Hij dacht aan „mensen belast met de zeeweringen" en aan mogelijke oe- vervallen en geloofde dat ophoging van dijken veel meer tijd zou ver gen. De heer Groen wilde de veiligheid ook centraal stellen, maar andere za ken die meespelen ook in de over wegingen betrekken. De P.v.d.A. heeft zich altjjd afzij dig gehouden van typische Aktie- groepen, maar er is nu in de hele planmatigheid een wezenlijke ver andering gekomen. Eerst door het rapport Klaassesz en nu door het plan van de regering tot een stormstuw-caissondam. Hij vond het goede zaak dat in het kader van dit plan op korte termijn ten minste iets aan de dijken wordt ge daan; „de zaak wordt nu niet meer gelaten zo die is". De heer Groen wees ook naar het waardevol „stuk water" Oosterschelde en noemde de visserijbelangen. Er is een ingebouw de zekerheid bij de alternatieve slui ting; als R.W.S. er geen kans toe ziet, gaat de dam er „sec" komen. Maar dat moet eerst onderzocht. De heer Koopman wees er op dat G.S. van 7 eland in het advies aan Prov. Sta ;n het regeringsplan niet hebben afgewezen. Politieke zaak De heer Asma had van vroeger af al de dijken altijd te laag gevonden. De ramp is mede veroorzaakt door nalatigheid van regeringen en vei ligheid willen we allemaal wel. Als nu echter in de komende zeven jaai de bedreigde punten worden aange pakt, dan gebeurt wat tientallen ja ren tevoren is verzuimd. Intussen is de Oosterscheldekwestie een politie ke zaak geworden „en dat betreur ik" (aldus de heer Asma). Technische problemen In tweede instantie zei de heer Groen het niet juist te vinden de affaire op het punt van veiligheid, op een enkel jaar vast te pinnen. De heer Becu stelde zich op achter de motie en noemde enkele techni sche problemen (drempel op zeebo dem), die nog moeten worden opge lost. (Vervolg pag. 2) Vergadering in 's Landskamer ZIERIKZEE, 16-11. Zoals te verwachten viel, heeft het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland, op een zaterdagmiddag gehouden spoedeisende ver gadering in 's Landskamer, onder voorzitterschap van dijkgraaf A. M. Geluk, met algemene stemmen een motie aanvaard waarin bij regering en volksvertegen woordiging met klem wordt aangedrongen op afslui ting van de Oosterschelde volgens het oorspronkelijk Deltaplan. In de aanhef van de motie wordt de teleurstelling uitgesproken over de regeringsbeslissing inzake de Oosteschelde en wordt uiting gegeven aan ernstige verontrusting over het blijven voortbestaan van de huidige onveilige toestand tot 1985. De voorzitter refereerde aan de brief van de minister van Verkeer en Waterstaat aan G.S. en gaf uiting aan zijn overtuiging, dat de regeringsbe- slissing toch nog een declbeslissing is. Onzekere faktoren zijn de onder water aan te leggen drempel, waarvoor nog geen technische oplossing is en de vraag of het financieel wel kan. Daardoor ontstaat onzekerheid of het allemaal in 1985 wel gerealiseerd zal kunnen zijn. „De enige zekerheid is, dat cr nu nog geen zekerheid is", zo meende de dijkgraaf. Een ander punt voor het D.B. geldt, de compartimentering van het Scheldebekken. Het zou een normale zaak zijn geweest als ten aanzien van dit punt goed overleg ware ge weest tussen regering en provincie Zeeland. De principiële beslissing heeft konsekwenties voor die com partimentering; waar komen de dammen, hoe gaat het met de scheepvaart, hoe met de lozing van zoet water en punt is verder het ge reedkomen van de tussendam (1985/1986?), vragen die ook betrek king hebben op de Noord-Brabantse kust. De minister wil de risiko's compenseren door dijk- en vooroe- verversterking waar die nodig zijn, maar deze voorzieningen gelden een gedeeltelijke compensatie en geen volledige. Overbruggings maatregelen De heer H. v. d. Zande stipte 'ook de overi>ruggingsmaatregelen van de minister aan. Volgens hem is het pakket maatregelen zwak, dijkver hoging (moeilijk verkiesbaar voor landbouwers), meer mensen op de dijk bij storm en de aanleg van ma teriaal-voorraden. De voorzitter zei dat het feitelijk gaat om een nieuw waarschuwingssysteem. Hij vond de maatregelen op zich een indikatie, dat de minister de voordurende risi ko's erkent. De heer Steur dacht aan de vroe gere uitkomsten van peilingen en achtte het zijn plicht als hoofdinge- Veel gevallen van kindermishandeling DEN HAAG, 16-11. De zes ver trouwensartsen inzake kindermis handeling hebben in de drie jaar die zij nu dienst doen steeds meer mel dingen van kindermishandelingen ontvangen. Het aantal steeg van ruim 400 in 1972 tot ruim 600 in 1973. Dit jaar is opnieuw een duidelijke stijging te constateren. Dit heeft één van de vertrouwensartsen dokter J. J. Picterse uit Rotterdam meege deeld. Dodeli.jke val ZIERIKZEE. Het moeilijke herstelkarwei aan de Zeelandbrug, heeft een goed slot gevonden. De klep werd weer aangebracht en in de loop van zaterdag avond kon het verkeer weer van de brug gebruik maken. Voorlopig echter moet nog van één rijbaan gebruik worden gemaakt, maar dit inconvenient zal ook spoedig tot het verleden behoren. De brug is weer heel, hopelijk voor lang. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BUSSUM, 16-11. De 57-jarige O. Schnelle heeft in een woning aan de Albrechtslaan in Bussum een dode lijke val van een trap gemaakt. De man werd onderaan de trap gevon den met een schcdelbasisfraktuui en overleed korte tijd later. Omtrent de toedracht van hel ongeval is niets bekend. land - gezien opdracht en taak - te stellen dat het onverantwoord is de zaak nog langer op te schuiven. De heer Doeleman meende dal de bevolking van Schouwen-Duiveland „geschokt is en verontwaardigd" over de beslissing van het kabinet. Hij sprak van een politieke beslissing en wees op de wispelturigheid van de natuur, „De Zeeuwen gaan niet zo snel de straat op, maar als er een oproep was gedaan, zou Den Haag voor rare zaken zijn komen te staan" zo argumenteerde hij. De voorzitter zei dat uit de kring van ingelanden ook wel is gevraagd zulks te doen, maar als bestuurlijk lichaam wil het waterschap niet de weg van de demonstratie opgaan. Bovendien zal in vrijheid beslist die nen te worden over deze nationale zaak. De heer Doeleman: „denkt u dat dit ook inderdaad het geval zal zijn?" De voorzitter: „ik ben er niet gerust op". 1978 Maar - vulde hij aan- „wij dreigen niet, maar blijven vechten". De heer Van Langeraad vond hiermede alles gezegd. De heer J. v. d. Zande wilde een aanvulling van de motie in dier- voege, dat het jaartal 1978 er in wordt genoemd. Volgens de voorzit ter kon dit niet, daar 1978 ook niet in de Deltawet staal. Tot slot hoopte de voorzitter, dat allen die dinsdag de beslissing nemen, de „stem van zuidwest Nederland" zullen laten gelden. In de motie wordt het oordeel uit gesproken dat de wettelijk gegaran deerde veiligheid op onverantwoorde wijze naar een verdere toekomst wordt verschoven en de gevolgen daarvan berusten bij regering en parlement, inzonderheid b4j de poli tici, die het regeringsvoorstel steu nen. Verder is het D.B. van mening dat onvoldoende rekening wordt, ge houden met de bij de bewoners van Schouwen-Duiveland diep gewortel de vrees voor kalamitciten. Technische pech Voor de aanvang van het debat deed de voorzitter nog mededeling van een technisch mankement aan het gemaal Prommelsluis, waardoor de maalkapacitelt tot tweederde in het. waterschap werd gereduceerd. Ir. G. D. Kloosterboer gaf een nade re technische uiteenzetting over het euvel, dat - van toen gerekend - in 24 uur hersteld zou kunnen zijn. In de toekomst zal oen z.g.n. bronzen buis moeten worden vernieuwd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een mens kan de vriend van zjjn vader worden; van de moeder blijft hij altijd kind. Laurillard Verwachting tot dinsdagavond: Overdag opklaringen Vanavond en vannacht enige regen, overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog; matige, aan de kust eerst nog krachtige wind uit weste lijke richtingen; minimumtempera turen ongeveer 6 graden, maxima rond 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-lemperaturcn: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 nov. Zon op 8.06, onder 16.44 Maan op 12.21, onder 21.50 Eerste kwartier: 21 nov. (23.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Langwater 19 nov. 6.11 18.31 12.08 Doodtij: 24 nov. WASHINGTON. 16-11. President Gerald Ford heeft nu definitief be sloten dat hij in 1976 als republikeins kandidaat zal mee doen aan de pre sidentsverkiezingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1