GILIJAMSE - RENESSE HET LAATSTE HOUVAST Israël en P.L.O.: gevangenen van eigen verleden intermeubel Recessie in V.S. „Niet morgen, nu... BLIK DOOR HET WERELD Nu meubelen kopen met de kans op mooie prijzen Flitsen uit het buitenland IFat biedt de BEELDBUIS? SI MC A 1100 711.1.1 Iv 7. L L^ll 11N1LIJW SUUDL Donderdag 14 november 1974 Nr. 21590 9 Dat zowel in Israël als in de Ara bische landen steeds vaker het ver moeden wordt geuit dat het weer op vechten uitdraait, is niet onbegrij pelijk - al zal die nieuwe oorlog even overbodig zijn als de voorgnor.ae. De gedachte aan strijd komt vooral op omdat het 'de ~2nige manier lijkt om iets te doen nu de basis om op te onderhandelen hoe langer hoe smal ler wordt. Een vreemde situatie waarin Kissinger op zijn nieuwe rondreis heeft mogen proberen ver andering te brengen. Hy is in de po sitie gekomen dat hij de enige be middelaar is geworden die een en tree heeft in beide kampen, die in Israël zowel als in Egypte - de twee voornaamste partyen - als vriend wordt ontvangen. Maar of dit ge noeg is moet langzamerhand betwij- Advertentie DOE UW VOORDEEL Deelnemer winkelweekaktie meelstraat 31 zierikzee WASHINGTON, 13-11. Met een aanhoudende verslechtering van de ekonomische situatie gaan de Ver enigde Staten een recessie tegemoet. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis Ronald Nessen, dinsdag verklaard. Uit statische gegevens die nog niet volledig zijn verwerkt blijkt dat de achteruitgang van de indu striële produktie en de toeneming van de werkloosheid voortduren. De leerplicht van 15-jarigen DEN HAAG, 13-11. DePvdA-frak- tie in de Tweede Kamer vraagt zich af _9j_^dg totale leeiplicht voor 15- ■^jarige niet versneld moet worden in gevoerd. Dit heeft het Tweede-Ka merlid Worell dinsdagavond gezegd tijdens het voortgezette debat over de onderwijsbegroting. Hij wees op het feit, dat het invoeren van de tweede dag leerplicht voor 15-jari gen geleid heeft tot een grote werk loosheid bij de groep schoolverla ters. Bij de invoering van de tweede dag voor de 16-jarigen zal dan ook een herhaling van de moeilijkheden bij de 15-jarigen moeten worden voorkomen. MIJDRECHT. Zeer ervaren staat hier de Mijdrechtse burgervader D. Haitsma, aan het wiel van het pont je, dat een te vernieuwe brug in Mijdrecht zolang vervangt De plaat selijke bevolking zal, om de kosten voor de gemeentekas ie drukken, op vrijwillige' basis het pontje bedie nen tot de brug gereed is. De burge meester vond het zo'n goed idee, dat hij ook zélf mee wilde doen. feld ivorden. Om enige vooruitgang te boeken zullen de twee partijen aan de onderhandelingstafel bereid moeten zijn in beweging te komen - als beide onwrikbaar op hun oude standpunten blijven staan levert een konferentie nimmer iets op. Het ongeluk is nu dat zowel Is raël als de Arabische landen in hun bewegingen geremd worden doordat ze hun verleden als een ijzeren bal met keten aan hun voeten moeten meeslepen. Voor Israël is de moei lijkheid dat het weigert te spreken met „terroristen die uitzijn op de vernietiging van de staat Israël". Dat is een standpunt dat niet slechts steunt op de akties van allerlei Pa lestijnse groepen, maar veel meer op de plechtige verklaringen van 1968 waaronder de handtekeningen staan van Arabische en Palestijnse leiders. Dit zijn inderdaad stukken ■waarin als oogmerken weinig min der is aangegeven dan de vernie tiging van Israël. Nu is sindsdien wel een en ander veranderd, ook in de gedachtengang van de toenmalige ondertekenaars. Sindsdien bijvoorbeeld heeft Egyptes president Sadat enige malen met zoveel woorden en meer nog door de daad van het konkréet on derhandelen de staat Israël de fak- to erkend en impliciet ook het recht van deze staat op voortbestaan. In feite zijn die doelstellingen van 1968 dan ook al lang achterhaald, stukje bij stukje in de praktijk van alledag. Maar het stziit de Arabische landen en de Palestijnen beide tegen de borst dit nog eens met nadruk te verklaren en zodoende min of meer te erkennen dat de jarenlange strijd voor de bevrijding van het Pales tijns gebied een beetje onder valse voorwendselen is gevoerd. Het is een prestigeredenering die in wezen weinig inhoudt natuurlijk, maar prestigezaken willen nogal eens zwaarder wegen dan ze zouden moe ten. Wederzijdse konsessies Wie helemaal terug wil gaan naar 1948 treft daar ook een heel ander Israël aan dan het huidige, zo goed als alles sinds die tijd ontwikkeld is. Wat aan beide zijden van de grens nodig is dat is een man die zoals 'Brandt voor Duitsland deed kan overtuigen dat men verder moet gaan op basis van de realiteit van het ogenblik. Brandt heeft kans gezien de West duitsers te laten afzien van de droom dat er maar één Duitsland was' waarvan 'een deel toevallig nog door de Russen was bezet - een beeld waaraan krampachtig werd vastgehouden hoewel voor ieder dui delijk was dat nu en voor de naaste toekomst er wel degelijk twee Duits- landen waren. Zo zal het in vele Arabische landen maar vooral onder de Palestijnen nog maar moeizaam zich ontwikkelende besef dat het in 1948 gestichte Israël een niet meer weg te denken realiteit is snel en sterk versterkt moeten worden. Het is ook niet meer dan Israël in wezen vraagt: veilige en gegarandeerde grenzen. Omgekeerd zal in Israël minder met afgrijzen gekeken moeten wor den naar gebeurtenissen waardoor de PLO in aanzien stijgt, zoals er kenning door de Arabische top van Arafats organisatie als vertegen woordiger der Palestijnen, de toe gang van de PLO tot de VN-assem- blee en de visite van de Franse mi nister van buitenlandse zaken aan deze Palestijnse voorman die hij als monsieur le president toesprak - iet wat voorbarig wellicht maar zo niet diplomatiek dan toch realistisch ge sproken wel in overeenstemming met de verhoudingen. Het is juister om nu in deze aktiviteiten meer een dwang op de PLO te zien zich ver- antw oor delijker te gaan gedragen, min of meer afkomst en verleden te verloochenen. En het is het Israël van nu en niet dat van toen dat te maken heeft met de PLO van nu en niet die van toen. Het is simpel op geschreven, maar minder simpel om te doen. Zelfs een Kissinger lukt de ze meesterproef van overredings kunst amper lijkt het. LONDEN. De Engelse minister van financiën, Denis Healy, heeft zijn begroting ingediend Naar zijn oordeel moet deze begroting dienen om een strategie vast te stellen waarmede men de ekonomische pro blemen van Engeland in de komende vier jaar kan bestrijden. ROME. Addeke Boerma, sekreta- ris-generaal van de FAO, heeft de belangrijkste graanproducenten en vertegenwoordigers van de consu menten-landen uitgenodigd voor een spoedvergadering op 29 novem ber in Londen of Rome, na afloop van de Wereldvoedselkonferentie. NICOSIA. Een Australische poli- tie-agent die dienst deed bij de VN- vredesmacht op Cyprus, en een Tui-ks-Cyprische burger zijn om het leven gekomen. Hun Landrover reed op een landmijn op een weg in het noordwesten van Cyprus, zo is door een VN-woordvoerder bekendge maakt. NEW YORK. Zuid-Afrika is uit gesloten van alle deelneming aan het werk van de huidige algemene ver gadering van de Verenigde Naties, volgende op de afwijzing van de ge loofsbrieven van zijn afvaardiging. SANTIAGO, Chili. In Chili zijn 41 politieke gedetineerden vrijgelaten van de 100 van wie de regering in Santiago de aanstaande vrijlating heeft aangekondigd. LONDEN. De Britse immigratie dienst heeft vier Pakistani ontdekt in een cabine die aan een vracht auto was gelast die uit Oostende in Engeland arriveerde. JERUZALEM. Israëls minister van defensie Sjimon Peres heeft gezegd dat zijn land bereid is over vrede te praten met alle Arabieren, Palestij nen en bewoners van de door Israël bezette westelijke Jordaanoever in- kluis, maar terreur organisaties die op Israëls vernietiging uit zijn, uit gesloten. SEOEL. Een veerpont die de ver binding tussen het eiland Tsjindo in het zuidwesten van Korea met het Zuidkoreaanse vasteland onderhield, is gezonken. Van de zestig passa giers aan boord zijn er twintig kun nen worden BELFAST. In een protestantse wijk van Londonderry in Noord- Ierland zijn twee katholieke jongens van 17 en 21 jaar doodgeschoten. De twee kwamen uit een café en wer den vanuit een rijdende auto onder vuur genomen. In Belfast werd een 17-jarige pompstationsbediende met een schot in de borst doodgeschoten. LONDEN. De Amerikaanse demo cratische senator Edward Kennedy heeft op een NAVO-bij eenkomst een plan van vijf punten ontvouwd voor succesvolle onderhandelingen over beperking van de kernbewapening tussen de V.S. en de Sowjet-Unie, zo heeft een woordvoerder van de kon ferentie meegedeeld. BRUSSEL. De betrekkingen tus sen de Eurpese Gemeenschap en Iran dienen te worden herzien, zo heeft de Europese ministerraad in Brussel besloten. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft in een kriti sche rede over zijn eigen buitenland se dienst gezegd dat de Verenigde Staten pogingen om de wereld te hervormen maar moeten vergeten en het wereldgebeuren nuchter en koelbloedig moeten beoordelen. Nachtelijk gedoe rond gevangenis HAARLEM, 13-11. Op enige a£- stand van het Huis van Bewaring te Haarlem heeft de politie in de nacht een tas gevonden met tangen en ijzervijlen. Daarna werd in de strui ken bij het gebouw nog een tang en plakband gevonden. Bovendien werd op het dak van een schuurtje van de direkteurswoning een ladder aange troffen die zwart was geschilderd, kennelijk met de bedoeling dat hij minder zou opvallen in het donker. 11 ROME, 13-11. „Niet morgen, nu". Dat zei sekretaris-generaal Sayed A. Marei van de wereldvoedselkonfe rentie in Rome tijdens een perskon- ferentie over de noodzaak van voed selhulp op zeer korte termijn waar om Bangla Desh, India, Indonesië, en Sri-Lanka de ontwikkelde landen gevraagd hebben vooreen 25-tal ontwikkelingslanden. Noorse red-aktie voor vogels ZANDVOORT, 13-11. Inhakend op de aktie „Red de trekvogels" van de te Zandvoort gevestigde stichting Mondiaal Alternatief heeft de Ne derlandse student Peter van Marion, die in Trondheim biologie studeert, in Noorwegen een soortgelijke aktie op touw gezet, genaamd „Aksjon Trekfugl". Dagbladberichten daar over hebben terstond tot een open bare diskussie geleid, waarin zich ook de Italiaanse ambassadeur te Oslo heeft gemengd, aldus deelt Mondiaal Alternatief mee. VRIJDAG 15 NOVEMBER NED. I: In de vooravond, als ge bruikelijk, AVRO's Toppop. Na het journaal staat de buis bijna zestig minuten helemaal in het teken van de muziek van de vaderlandse bo dem. Maar een enkele buitenlandse groep, is toegelaten tot het gezel schap Nederlandse artiesten. Bij dit gezelschap voor deze avond behoren o.a. Willy Alberti en diens zoon To ny, de accordeonist Frits Stein, de groep Teach In en de komiek André van Duin met zijn lied Ik zoek mij lens. Een koekje van heel ander deeg is de serie De gebroeders Hammond, waarvan vervolgens een nieuwe af levering te zien is. Tegen zijn zin geeft Brian zijn vrouw toestemming om uit te kijken naar een ander huis. Hij meent dat hij dat tegenover haar verplicht is, omdat zij het niet pret tig vindt, dat hij in het familiebe drijf blijft deelnemen. Broer David heeft intussen een kontrakt afgeslo ten dat voor het bedrijf vergaande consequenties heeft. Tussen tien en elf volgen daarna nog twee pro gramma's. Televizier Magazine biedt allereerst aktualiteiten en vervol gens gaat men in Sportpanorama in op sportzaken die in het brandpunt van de belangstelling staan. Ten- Advertentie Verkoop en service: Telefoon (01116) 1370 (b.g.g. 1585 of 1385) Vrijdag 15 november, 20.20 uur, Ne derland I: Ned. artiesten parade. Met o.a. Tony Alberti and Friends. slotte volgt van het IKOR nog de dokumentaire Zuid-Afrika ongecon- sureerd. NED. II: Om zeven uur begint de VARA haar uitzending met een show van de Engelse komiek Tom my Cooper, die zijn goochelaarsta lent opnieuw zal demonstreren. Voor het journaal leest dan ook Simon Carmiggelt een van zijn kronkels voor. Na het NOS-journaal komt de VARA terug met een aflevering uit de amusante serie Daar komen de schutters, waarin kapitein Mainwa- ring weer heel wat te stellen heeft met zijn manschappen. Zo dreigt een reis van de koninklijke trein volko men in de war te lopen. Hierna volgt het programma Spelen met muziek, waarin met muziek wordt gespeeld door Stephan Simon, Ager Holstein en Jany Bron. Vervolgens is de buis 25 minuten voor Koning klant, dat de kijkers zal informeren over kon- sumentenzaken. Een stuk humor is daarna te zien in Een man over de vloer. De twee vriendinnen Chrissy en Jo krijgen een echtpaar op hun dak waar ze helemaal niet op ge steld zijn. Gelukkig is daar Robin ook nog om hen te helpen het paar weer gauw kwijt te raken. Laat op de avond, omstreeks kwart voor elf begint voor publicist Ischa Meyer de tweede editie van zijn praatshow Om Ischa te spreken. Drie sterk van elkaar verschillende persoonlijkhe den worden door Ischa Meijer aan het woord gelaten. Hierna volgt er een gesprek met minister president Den Uyl met Hans Jacobs, over wat er in het wekelijkse kabinetsberaad allemaal aan de orde is geweest. VRIJDAG 15 NOVEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Nieuws; 20.21 Nederlandse artiestenparade; 21.10 De gebroeders Hammond; 22.00 Televizier Magazine; 22.40 Sportpa norama; 23.00 Zuid-Afrika ongecen sureerd; 23.40 Nieuws. NED. II: 18.15 Instructieve televi sie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Een uur Tommy Cooper; 19.50 Simon Carmiggelt; 20.00 Nieuws; 20.20 Daar komen de schutters; 20.50 Spelen met muziek; 21.30 Koning Klant; 22.15 Man over de vloer; 22.40 Om met Ischa te spreken; 23.15 Interview met de Mi nister-president; 23.25 Nieuws. 72 Terugkerend van de brievenbus, waarin haar advertentie-opdracht was weggegleden ervoer ze een ge voel van opluchting, alsof ze einde lijk een al dikwijls uitgestelde taak eindelijk had volbracht. De schou ders ophalend, dacht ze: Après nous le déluge. We zullen wel zien, wat 't wordt. Terug in haar huis trok ze oude kleren aan en ging naar buiten om wat te werken in haar tuintje. Hoewel ze een tuinman had, die op gezette tijden alles bijhield, schar relde ze zelf af en toe wat rond tus sen de bloemen en heesters en wied de dan het onkruid weg. Veel had ze met dit werk nooit op gehad, om de eenvoudige reden dat ze al die ja ren in Haarlem geen tuin had en in de Haagse werkperiode weinig tijd. Tenminste, dat had ze zich altijd in gebeeld. Daarom had ze een over eenkomst met een tuinman, waarvan ze geen spijt had, want zowel voor als achter zag haar tuin er altijd prachtig uit. Maar ze had er al gauw genoeg van. Opnieuw verkleedde ze zich, pakte de fiets en reed naar zee, waar ze haar fiets ergens neerzette en op slot deed. Ze wandelde een eindje langs de waterlijn, raapte schelpen op, die ze mooi vond. Voor in dc tuin. Er lagen er al meer en het was een leuk gezicht. Maar het weer was deze dag tamelijk guur, zodat ze er niet al te lang vertoefde. 's Middags maakte ze eten voor zichzelf klaar en nam nog een ta bletje, want haar hoofdpijn was nog altijd niet geweken. Na het eten ro kend, peinsde ze: Wat kan ik nu eens gaan doen? Winkelen? Ik heb niets nodig. Bovendien kan ik nu niet zoveel meer uitgeven als in de tijd, dat ik nog werkte. Ik moet dc tering naar de nering zetten. Ilc verveel me stierlijk, dacht ze. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Waarom blijf ik eigenlijk hier? In dit rothuis? Waar ik altijd alleen ben? Ik pak in en stap in de wagen. Op naar Nieuwpoort. Daar heb ik de herinnering aan Toon en zijn boeken. Een klein half uur later reed ze Den Haag uit, op de autoweg haar snelheid vei'hogend. Binnen drie uur was ze bij het Breskensveer. Op de boot dronk ze een kop koffie en at een broodje. Vanuit Breskens was ze in ruim een uur op de plaats van be stemming. De deur ontsluitend, trad ze binnen en gooide de koffers neer. Een zucht van verlichting slakend, liep ze rond. Dit is mijn paleisje, wist ze nu. Hier kom ik beter tot mezelf. Nadat ze haar koffers had uitge pakt en 'de kleren opgehangen, schonk ze zich wat te drinken in en ging gemakkelijk zitten. Ze had de ijskast gekontroleerd en gezien, dat er in elk geval voor vanavond en de volgende dag voldoende le eten was. Ik ga vandaag niet meer de deur uit. Ik denk, dat ik mijn grote huis in Den Haag maar verkoop, want wat heb ik er aan? Helemaal alleen? Het kost me twee keer in de week een werkster en de tuinman, de be lastingen, het onderhoudalles samen tegenwoordig een klein kapi taaltje. De komende dagen alles maar eens rustig overwegen. Ten slotte heb ik als vrouw alleen meer dan genoeg aan dit huisje. Ze bleef enkele dagen in Nieuw poort. Maakte lange wandelingen en at één keer per dag in een restau rant, waar men de madam uit Ne derland al leende en men haar wat verwende met een extra lekkernijtje. Voor de rest at ze thuis en hoewel ze het weer in deze dagen niet mee had, maakte ze toch iedere dag een lange wandeling, al of niet langs het strand. Na een week verlangde ze opeens terug naar Den Haag. In de middag pakte ze haar koffers, sloot het huisje en reed weg om in de late avond haar woning te bereiken. De wagen in de garage plaatsend, liep ze binnendoor. Via de open verbin ding met de hal zag ze de stapel kranten en andere post op de vloer liggen. Straks, dacht ze. Eerst een kop koffie en wat eten. Ik heb trek. Pas na deze maaltijd liep ze naar de hal en graaide de kranten bij el kaar. Maar eens een paar abonne menten opzeggen, dacht ze. Wat lees ik nu? En hoe vaak zit ik tegen woordig niet in Nieuwpoort? Er lagen behalve een paar ansicht kaarten van vader en Elsje en wat reklame, ook een paar grote, gele enveloppen. Verbaasd raapte ze ze op. Ze waren van De Telegraaf. Ver roest, wat moeten die lui van me? Nog in de hal staande, scheurde ze een envelop open. Gelijk vielen er enkele brieven uit. Ongeopende brieven. Nog verbaasder nam ze er één op en bekeek het adres: Aan nummer C 43-24478, bureau De Te legraaf, N.Z. Voorburgwal 225 te Amsterdam Opeens begon er iets in haar her innering te schemeren. Jeetjeik heb vorige week, vóór ik naar Nieuwpoort reed, een advertentie opgegeven. Helemaal niet meer aan gedacht! Die is natuurlijk opgeno men en moet je nu eens zienal lemaal brieven! Zenuwachtig maakte ze de tweede, grote envelop los. Ook deze was vol gepropt met brieven. Ze liet de sta pel kranten voorlopig liggen, maar ging mot de brieven terug naar de salon. (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1