4 Waardevolle regio-„korenavond" in R.K.-kerk Jaar van de vrouw Vijf doden bij botsing in België Oosterschelde STREEKNIEUWS Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Spaarwinstbiljet met vaste loo. Rente tot Premie Spaar Biljet 1 A met variabele looptijd. Rente tot S 2/U Geeft loon naar sparen. Vragen bij Tweede Kanier over Wereldstedebouwdag Zierikzee Zingen te Zierikzee ZIERIKZEE, 13-11. Woensdagavond j.l. werd in de U.K. kerk te Zierikzee een grote ..Korenavond" gehouden. Aan deze avond namen zes koren deel. Verder werd medewerking verleend door een kopergroet) van de Kon. Har monie „Kunst en Eer". De belangstelling voor deze koorzang bleek büzonder groot te zyn. De heer J. van lwaarden opende deze avond en heette allen aan wezigen namens het comité Koorzang Schouwen-Duiveland. hartelijk wel kom. Hü zei bijzonder blü te zijn dat. gezien het feit dat er reeds voor de vijfde maal in de regio een dergelijke korenavond werd georganiseerd, het publiek toch in zo'n grote getale was opgekomen. Door alle aanwezigen werd ver volgens een samenzang uit Psalm 149 uitgevoerd. Het kerkkoor van Drei- schor. o.l.v. dirigent de heer P. Kar man beet de spits af en bracht Lied 463, O Heer die onze Vader zijt en ..Het Christelijk Geloof" ten gehore. Het koor „Surcum Corda" uit Scharendijke. dirigent de heer J. Schouls bracht daarna een mooie uitvoering van de liederen Zings een nieuw lied". „Voor alle Heil'gcn" en ..Da Pacem". Het volgende optreden vormde on getwijfeld een hoogtepunt. Het jeugdkoor „Sjaloom" uit Zierikzee o.l.v. dirigent de heer C. Groenieer. dwong grote bewondering af. DEN HAAG. 13-11. Minister-pre sident Den Uyl heeft in de herensa lon van het Catshuis het Nationaal Comité Internationaal jaar van de vrouw 1975 geïnstalleerd in gezel schap van minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Het comité heeft voor hel jaar van de vrouw twee miljoen gul den ter besschikking. Het meest om vattende en verst ontwikkelde plan, waarvoor een kleine miljoen gulden is bestemd, is een drie weken du rende manifestatie, die in de Jaar beurs in Utrecht wordt gehouden. Dit plan komt van de Interim Stich ting, een overkoepeling van onder meer een groot aantal vrouivenorga- nisaties. DODELIJKE ONGELUKKEN AMERSFOORT. 13-11. De 73-jari- ge R. van Willigenburg uit Amers foort is om het leven gekomen bij een aanrijding op het kruispunt af slag Rijksweg 28-Leusderweg bij Amersfoort. Een vrachtauto reed daar door rood licht en trof een per sonenauto in de flank. De op de achterbank zittende beer Van Willi genburg was op slag dood. Zijn 74- jarige echtgenote werd zwaar ge wond. evenals zijn 57-jarige zwager, die, de auto bestuurde. ARNHEM. Een personenauto met dridi. inzittenden is met vrij grote snelheid tegen een lichtmast op de Amsterdamseweg in Arnhem gere den. De voor in de auto zittende moeder van de bestuurder, de 68- iarige C. Pieters-Nijkamp uit Ede, overleed terplaatse. De bestuurder en zijn echtgenote, eveneens uit Ede. werden met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. BRUSSEL. 12-11. Bij een botsing tussen een schoolbus en een trein in België zijn vijf mensen om het le ven gekomen. De slachtoffers zijn de busbestuurder en een leraar die in de bus zat (beiden uit Torhout) en drie kinderen, alle drie uit Korte- mark. i j Computer- landbouwinformatie uit V.S. J t WACENINCEN, 13-11. He t j 4 centrum voor landbouwpubli- f katie en landbouwdokumenta- J f tie (PUDOC) te Wageningen heeft thans een aansluiting op een computer ui Palo Alto f j (Californië). Hierdoor kan in t f een half uur een keuze wor- j f den gemaakt uit vier miljoen f wetenschappelijke publikaties. t j De verbinding met de compu- f f ter komt tot stand via een t j openbare telefoonlijn mei t f Brussel en van daaruit via t f een gehuurde lijn naar Palo i f Alto. Het geheugen van de t f computer bevat de nnderwer- j f pen landbouw, chemie, onder- t wijs, psychologie en bedrijfs- t f informatie. (I Door middel van een toet- f j senbord kunnen vragen aan de t j computer worden gesteld. De t f antwoorden komen bij PU- t f DOC in Wageningen uit een t f typemachine en op een televi- f 4 siescherm. f t DEN HAAG, 13-11. Bjj de Tweede Kamer lev«>n talloze vragen over de regeringsbeslissing om In de Ooster- scheldemond een stormstiiwcalsson- dam te laten aanleggen. Deze vragen hebben veelal betrek king op de technische uitvoerbaar heid van dit project, op de kosten van de dam zelf als van de beoogde dijkverhogingen, op de onderhouds kosten als de dam klaar is en op het veiligheidsaspect. Daarnaast hebben Alle drie de liedjes die gezongen werden („Kun je nog zingen". „Wei ken van Hem" en ,.'t Zal een dag zijn") lagen heel mooi in het gehoor. Het koor werd muzikaal begeleid door piano, gitaar en slagwerk. Sopraansolo Na dit succesvol optreden klonk een hartelijk applaus. Een prachtige sopraansolo bracht mevrouw G. Kou- zer met het lied „Dir. dir. Erhabner, will ich singen". Ze zong naast het kerkorgel, dat werd bespeeld door de heer Th. Faber. Het koor „Nu met Hope" uit Burgh o.l.v. dirigent de heer M. Hogenstein zette het programma voort. Het „Herders Zondagslied" en „Midder nacht". beide vrij moeilijke liederen, werden zeer goed uitgevoerd. Met „Mijn Nederland" besloot dit koor het optreden. De kerk werd daarna gevuld met de zang van het Gere formeerd Kerkkoor te Zierikzee, di rigent de heer Th. Faber. Gebrek aan mannen Iets wat ook bij de voorgaande koren al was gebleken, viel ook bij dit koor sterk op: Het grote gebrek aan mannelijke leden. De liederen, die gebracht werden, waren ..Bene- dictus", „Pasen", „Erstanden ist" en „Ich freude mich im Herrn". Kopergroep Ter onderbreking van de koor zang gaf de kopergroep van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer' o.l.v. de heer E. de Looff een indrukwekken de uitvoering van „Sanctus" van Schubert. Na de pauze zette „Kunst en Eer" zijn optreden voort met de werken „Ave Verum Corpus" van W. A. Mozart en „Koraal" van Edu- art de Looff Het R.K. kerkkoor „St. Willibror- dus" uit Zieikzee o.l.v. dirigent de heer Th. Faber bracht als eerste lied „Esse Deus" (Gregoriaans) ten ge hore. Evenals het eerste werd ook het tweede lied „Heilig" alleen ge zongen door de mannelijke leden van het koor. De uitvoering van dat tweede lied was helaas niet feilloos. Het volledige koor zong tenslotte nog „Kyrie" en „Ave Verum". Mooi slot Het laatste gedeelte van deze ko renavond werd gevormd door een optreden van het Chr. Gereformeerd zangkoor uit Zierikzee o.l.v. dirigent de heer C. Groenieer. Het koor gaf een bijzonder mooie uitvoering van de liederen „Komt laat ons vrolijk zingen", „Jezus mijn verblijden" en „De maan is opgekomen". ZIERIKZEE Afd. Philatelica Op maandag 18 november wordt in Mondragon een vergadering gehou den van de afdeling Schouwen-Dui veland van „Philatelica". Een dia lezing zal worden verzorgd door de heren J. J. van Luyck en A. v. d. Maas over het onderwerp: „Het Ne derlandse zeeloodswezen". Jubileumtentoonstelling „Zierick" Morgen, vrijdag 15 november wordt in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau", de jubileumten toonstelling gehouden van dc P.V. ..Zierick". Rond 21.00 uur zal de winnaar bekend zijn. De volgende dag - zaterdag 16 november - wordt de tentoonstelling geprolon geerd. Burgemeester Th. H. de Mees ter zal om 14.30 uur de beker van de gemeente Zierikzee uitreiken. Nota ris D. Karsten trekt 's avonds (21.00 uur) de prijzen van de verloting. Het Zeeuwse Orkest Op vrijdag 29 november concer teert het Zeeuws Orkest in de Con certzaal. Als soliste treedt op de be kende Zeeuwse pianiste Janine Da- costa. Zij speelt het vijfde pianocon cert van Ludwig van Beethoven. WESTERSCHOUWEN Opbrengst kollekte De kollekte voor de Nierstichting heeft in deze gemeente een bedrag van f 266.37 opgebracht. Hartelijk dank aan alle gevers en geefsters en aan de kolloktanten. de vragen als onderwerp de kwali teit van het water, het milieu, de visserij, terwijl vanuit verschillende fraktics wordt geïnformeerd naar de kosten van verschillende aspecten van het „gesloten' Oosterscheldeplan. Een en ander blijkt uit de vragen lijsten die de frakties woensdag hebben ingeleverd in een brief aan minister Westerterp van vorkeer en waterstaat, met het oog op het vol gende week dinsdag te houden debat over het regeringsbesluit. De frakties van KVP. VVD en ARP verlangen inzicht in het kos tenaspect. Na het afscheidswoord door de heer Van lwaarden werd tot besluit een samenzang uitgevoerd door alle aanwezigen. A.P. HAAMSTEDE Vergadering NCVB De afdeling Haamstede van de Ned. Christen Vrouwen Bond komt in vergadering bijeen op woensdag avond 20 november a.s. in de re- kreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede. Ds. Op den Vel de uit Zierikzee spreekt over het on derwerp „Christen zijn in deze tijd". BROUWERSHAVEN Kollekte Nierstichting De opbrengst van de kollekte voor de Nierstichting Nederland heeft het mooie bedrag van f 292,35 opge bracht. De huis-aan-huis kollekte werd gehouden door de dames: v. d. Wek ken. v. d. Bijl, v. d. Hoek-v. Beveren, Quist-Duinhouwer, De Jonge-Stout- jesdijk. Van Snippenburg-Bakker en Smalheer-Linders. Alle gevers, geefsters en kollektri ces komen een dankwoord toe. (Vervolg van pag. 1) wend en inrichtend zal komen tot een grotere vrijheid, door andere groenstrukturen, verwerking van nieuwere inzichten en betere finan cieringsmogelijkheden. Er komt daar meer ruimte rond de huizen, die door Beter Wonen zullen worden gebouwd Het middenstuk van het noordelijk gebied komt in ontwikkeling en er is gedacht (ook hier) aan een autovrij gebied. Parkeerplaatsen - en dat geldt ook voor een grote parkeerplaats aan de Scheldestraat. die voor de helft om geven wordt door hoogopgaand groen en voor de andere helft met groen wordt doorschoten. Er komt in het noordelijk gebied nog een ga ragebedrijf, maar de uiteindelijke ontwikkeling zal ook in nader over leg met de bewoners tot stand moe ten komen. Gedacht is aan een kapa- citeit van 250 woningen. De binnenstad Een ander punt van ir. Van Hezik was de binnenstad, waarvoor uit gangspunten zijn: de leefbaarheid en versterking van de wooni'unktie. Een aantekening betrof dat van de 1500 binnenstadwoningen, waarvan echter 15 'Vu in slechte toestand verkeert, volgens een piovinciaal onderzoek. Ander belangrijk uitgangspunt is lo kalisering' van de centrumpositie en versterking van de city-funktie, met uiteraard behoud van Oude Haven als woon- en winkelcentrum. In het centrum dienen de voorzieningen zo dicht mogelijk geconcentreerd te worden bij het wonen. Uiterste voor zichtigheid is geboden, daar Zierik zee als beschermd stadsgezicht is ge kwalificeerd. Naast de estetische waarde dient echter ook de econo mische waarde tot gelding te komen en de kans op tegenstrijdige belan gen is potentieel aanwezig. Daarom wordt stedebouwkundig gedacht aan een indeling in zones (Havenkwartier, plan Oude Haven). Wat het Havenkwartier betreft heeft de architekt Jobsc een interessant bouwplan ontworpen, gericht op „vullen van gaten", topgevels, aan gepaste ramen en het pousseren van één woning, achter twee aangepaste gevels. Doorbraak Het conserveringsplan Dam-Oude Haven eist de al genoemde zorgvul digheid. Stedebouwkundig wordt - zo bleek - vast gehouden aan de idee van een doorbraak, waarbij dc Paardestraat zal worden overkoepeld, maar een twee huizen vegend „gat" in de gc- velwand van de Oude Haven zal moeten worden aangebracht, om een ontsluiting mogelijk te maken va») de parkeerplaats Mosselboomgaard. Een en ander is geschied in overleg met Monumentenzorg. Ir. Van Hezik erkende dat het hier een „harde zaak" betreft, maar noemde als com pensatie dat sommige Wouwsels. die in het geheel niet passen, op den duur zullen verdwijnen. IMun Biiilengrebiril Het plan-Buitengebied behelst dc gronden buiten de bebouwde kom; het is veelal agrarisch gebied. Er kunnen bedrijven komen: een deel is natuurgebied en er zal plaats zijn voor een woonwagenkamp. Het ac eent valt op landbouw en veeteelt en tuinbouw plus agrarische nevenbe- drijven. Aan de Noordzijde van het Havenkanaal zal echter geen gele genheid zijn voor nieuwe bedrijven, i.v.m. in de toekomst zich mogelij kerwijs zich aandienende jachtakko- modatie. In het algemeen zoekt men trouwens naar steunpunten voor de wnterrekreatie. DEN HAAG. De raming van de prijsstijging voor de periode januari tot en met oktober 1974. bedraagt volgens het C.B.S. 9,5 procent. Deze raming correspondeert met een stij ging van 10,7 procent voor heel 1974. De waterrekreatie Wat de „steunpunten voor de wa- terrekreatie" betreft is volgens de voorzitter, de gemeente - recentelijk nog benaderd door projektontwikke- laars, die van alles willen aan de Nieuwe Haven, o.m. een uitstulping van de dijk ter hoogte van de z.g.n. Argelo-haven ('b'uiten de keersluis) plus de hierbij behorende randver siering. De gemeente is niet wild op degelijke plannen; bovendien heelt de ontwikkelaar inmiddels zelf ont dekt dat de ondergrond ter plaatse erg slap is, hetgeen hoge kosten met zich zou brengen, waardoor het ook voor de gemeente van kwaad tot er ger zou gaan. Een vergelijkbaar plan is gelanceerd voor het Blauwe Bolwerk maar hier speelt sterk de noodzaak tot behoud van het stads- silhouet. Bij de aanleg van een watersport- bassin hier zou de er omheen te trekken dijk op Deltahoogte dienen gebracht en dat verstaat zich al heel slecht met het vrije zicht op het stadssilhouet. Punt bij dit alles trouwens is ook nu nog altijd, dat men de toekomstige hoogte van het havenwater niet kent, zulks in ver band met het geharrewar rond dc Oosterschelde. Wel komt er een betere jachten- akkomodatie in de Nieuwe Haven van het Luitje af richting Zuidha- venbrug. Dit deel moet toegankelijk worden voor bezoekende jachten, hetgeen kade versterking impliceert en baggeren van de haven. Dit plan en andere zullen in de toekomst nog wel moeten worden bijgestuurd. Afwijkingen vallen altijd te ver wachten; het streven blijft er op ge richt de stad mooi te houden. De „Mosselbooiiigaard" Na al deze toelichtingen en verha len brandde de diskussie los. in eer ste instantie geleid door de heer W. C. van Paassen, woordvoerder van de Werkgroep „Red de Mosselboom gaard". De heer Van Paassen deelde mede dat duizend stadgenoten zijn bezocht, waarvan 726 personen do doelstelling van de groep - het be houd van de Mosselboomgaard - ondertekenden. Hij bood het pakket handtekeningen de burgemeester aan en releveerde de bezwaren te gen het (al genomen) besluit de Mos selboomgaard te bestemmen - in eerste instantie partieel - tot par keerterrein. Alsdan wordt in deze rustige hoek een toeneming van het verkeer verwacht, door het zuig- kracht-effekt, terwijl ter ontsluiting aan de Oude Haven een doorbraak moet gepleegd, om betere toegang- kelijkheid tot de Mosselbbomgaard te maken. De heer Van Paassen was het hiermee niet eens: „er zijn wel goede bedoelingen, maar geen ga ranties", zo zei hij. „Laat de gemeen te met de parkeerterreinen eerst maar eens buiten de stad beginnen en dan laters eens denken aan de M osselboomgaa rd De voorzitter nam kennis van de bezwaren, maar vond de elementen van tegenstelling in de probleem stelling („blik of groen") niet juist. De reaktie van het benaderde pu blick is aan deze probleemstelling gerelateerd en hij vond die pro bleemstelling bij de werkgroep ge simplificeerd. De heer Van Paassen zei een dergelijk simplifikatie juist hij het college te hebbfen gevonden, als gesproken wordt van een soort ..Madurodnm als het over Zierikzee gaat. De voorzitter zei nog dat in do eerste fase voor de Mosselboomgaard 140 parkeerplaatsen zijn geclaimd. „InciiKnl" Wethouder Doeleman kreeg de prijs voor de meest polariserende opmerking op deze avond, door te zoggen dat leden van een werkgroep als de onderhavige bestaat uit men sen. die profiteren van de sociale wetten en gelijktijdig of juist daar door tijd vrij krijgen met dergelijke akties de huizen langs te gaan. Óp- gemerkt werd dal de leden helemaal niet leven van de sociale wetten. Ge vraagd werd uit de zaal aan de voor- ziter of de wethouder zijn woorden wilde terug nemen, maar de voorzit ter wist een hoger oplaaien van hel debat te voorkomen, waarmee het incident gesloten was. De Hoofdpoortstraat Een tweede „hard" punt was de Hoofdpoortstraat. Woordvoerder van een deputatie uit die straat was de heer M. Soeters, die in deze stiaat (30 kinderen) de „auto voor de mens" ge-illusteerd zag. Een tweede man uit die straat had proeven genomen met meetapparatuur en kwam tot snelheden van dicht bij de 60 km. verschrikkelijk hard voor een straat als de onderhavige. Tweederde van het verkeer rijdt hier te hard en merkwaardig zijn in dit verband metingen van de politie, die lagere waarden noteerde. De heer Soeters dacht aan een drempel in de s'traat en zelfs terugkeer van de kinder hoofdjes, hetgeen met name de heer J. Louwerse, direkteur P.W. niet zo'n goed idee vond, gelet op ervaringen destijds aan de Oude Haven. Aan vullend werd opgemerkt dat de rust ZIERIKZEE. Aan kaarten en schet sen geen gebrek op de te Zierikzee in de Vjjerschaar van hel stadhuis gehouden Wereldsledebouwdag. Wie iets wilde meepikken op deze praat avond, moest die kaarten wel ken nen of bestuderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in de binnenstad wordt gekocht met verhevigd verkeer aan de flanken. De verkeersdeskundige dacht m.b.t. de Hoofdpoortstraat niet aan lapmiddelen, maar aan een struktu- rele oplossing b.v. in de vorm van het scheppen van een bocht in de mond van de straat. Kritiek verder op de be-oogde doorbraak in de Oude Haven, met name van het R.K.-kerkbestuur dat met deze plannen niet is ingenomen en zeker tegenspel zal geven, met hel oog op de kerkelijke situering ter plaatse. Over de Mosselboomgaard werd nog gezegd, dat ten onrechte door het college de Baden Powellweg wordt genoemd, als voorbeeld dat een parkeerlerein bij een school best kan. Gesteld werd dat het aan de Baden Powellweg (kleuterschool) in dit opzicht helemaal niet zo goed gaat. Advertentie Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%,of zes jaar vast met een rente van lo%. Berekend op'basis van rente op rente. Hoe gaat dat nu precies in z'n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: u koopt een Spaarwinstbiljet voor f 865,33. Na twee jaar krijgt u f 1000,- uitbetaald. Ander voorbeeld: u koopt er één voor f 2.822,37. Zes jaar later betalen we f 5000,-. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten zijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 6V2,7V2,8V2 of 91/2%. Berekend op basis van rente op rente.Voor uw gestorte f 1000,- bijvoorbeeld, betalen we 11a 5 jaar f 1.578,23. Dan bent u bijna 60% rijker geworden. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4