Fritessaus Verkeer en doorbraak Oude Haven knelpunten Westhoek weer goed voor 100 flessen bloed Beima literemmertje Terreur in Ierland DE ZIERIKZEESCHE COURANT 345 zooon idee Yassar Arafat in VN-vergadering Z-Afrika praktisch uit de V.N. 7IFRIK7FFSCHF NIEUWSBODE Donderdag 14 november 1974 131ste jaargang Nr. 21590 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17.00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zorg om waterschapsbegroting 1975 259 Wereldstedebouwdag' Zierikzee Advertentie NEW YORK, 13-1. Onder een da verend applaus heeft de president van het uitvoerend comité van de organisatie voor de bevrijding van Palestina (PLO), Yasser Arafat woensdagmiddag laat zijn entree ge maakt in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. De zetels van de Israëlische delegatie op de eerste ry waren onbezet. In zijn toespraak tot de Algemene Vergadering drong Arafat aan op de oprichting van een Palestijnse natio nale autoriteit en verklaai*de, dat de oorlog en de vrede in Palestina be ginnen. De PLO zal volgens de Pa lestijnse leider in deze fase drie ei sen stellen: zelfbeschikking voor het Palestijnse volk het recht op terug keer naar zijn vaderland en de in stelling van een Palestijns nationaal gezagsorgaan voor het Palestijnse ge'bHed „waar de Israëlische bezet ting is opgeheven". JOHANNESBURG, 13-11. Zuid- Afrika heeft z(jn financiële bedrage aan dc Verenigde Naties stopgezet en zyn ambassadeur, Roclocf Botha, teruggeroepen. Premier Vorster heeft dit woens dag meegedeeld nadat de VN-assem- blee dinsdag had besloten zijn land voor de duur van de huidige zitting uit te sluiten van de werkzaamheden daarvan. „Zuid-Afrika zal te gelegener tijd bepalen wat de volgende stap zal zijn Ambassadeur Botha keert onmiddel lijk naar Pretoria terug en zal daar voor onbepaalde tijd blijven. De gijzelings-dollars DEN HAAG, 13-11. De V.V.D. wil haring of kuit over de gijzelingsdol lars. De liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Wiegel, heeft pre mier Den Uyl gevraagd op zo kort mogelijke termijn opheldering te ge ven over dc vraag hoe, wanneer en van wie ons land de 300.000 dollar terugkrijgt, die dc Japanse terroris ten na do gijzeling in de Franse am bassade in Den Haag hebben mee genomen naar Damascus. ZIERIKZEE. De stevige tot storm achtig oplopende wind van deze week, maken het herstel van de Zee- landbrug er niet eenvoudig op. Hel werk moet telkens worden onder broken. Inmiddels zijn de Bailey bruggen weggehaald, zodat de boot het weer moet doen tussen Zierikzee en Noord-Beveland. De foto toont de reuze-bok „Ir. Snip" geposteerd bij de brug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Er zijn mensen die oud gebo- J ren worden. a J Remy Montalée a ZIERIKZEE, 12-11. Konsekwentie van de onderkende noodzaak tot voorlichting en de gemeengoed geworden gedachte aan inspraak, leidden dinsdag weer tot een Wereldstedehonwdag, waarop - met een dmk bezochte bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis - de ge meente opening van zaken gaf met betrekking tot de ontwikkeling van Zierikzee in de naaste en - vooral ook - verdere toekomst. Als steeds was een forum aanwezig, onder voorzitterschap van burgemees ter Th. H. de Meester, die in een „nutshell" de bedoelingen van de avond tevoren preciseerde. Het gaat om de problemen van de ruimtelijke ordening, die op een (We- re!dstedebouw)dag als deze aan de orde komen wat betreft Zierikzee en omgeving. Punt daarbij is vooral ook de (water)-rekreatieve ontwikkeling en de verschillende bestemmingsplannen, plus de voor de toekomst gedachte verkeersontwikkeling. Verschillende sprekers lieten het licht vallen op de diverse onderwer pen. Het spits werd afgebeten door de verkeersdeskundige ir. G. R. de Regt, die er nog eens op wees hoe 90 Vo van het Zierikzeese grondge bied is gemaakt, voordat de autotijd aanbrak. Verkeer in Zierikzee houdt impliciet een dualisme in: behoud van historisch schoon en verkeers maatregelen treffen. Het zal in de praktijk derhalve gaan om een goed compromis. De waarheid zal in het midden blijken te liggen, met als uitgangspunt het aantal auto's in de binnenstad zoveel mogelijk te beperken. Bij het bezien van de situatie stuit men op een 'beeldwisseling, die be paald wordt door „in" en „buiten" het seizoen. Het zomerverkeer blijkt - volgens tellingen - twee maal zo intens te zijn, dan het verkeer bui ten die tijd, maar - ondanks dat blijkt Zierikzee gevoelig voor plot selinge opstoppingen en bij de plan ning moet men rekenen met periodes van 10, 20, 25 jaar. Toeristisch en economisch verkeer Hoofdpunt is een scheiding te ma ken tussen toeristisch en economisch gebonden verkeer, noodzaak ook door te verwachten toenemende ver keersdruk via Prov. Weg en mogelijk aan te leggen nieuwe Rijksweg. Langs plan West (bij Westbrug) dient derhave een parkeerterrein te ko men in de vorm van een fuik, waar in het toeristisch verkeer belandt. Te denken valt ook aan de parkeer- funktie aan het 's Heer Lauwendorp en bij de Sporthal. Binnenstatl-verkeer Er blijft echter ook op de binnen stad gericht verkeer: inwoners-ver- keer en economische vei-keer. Een toeneming valt te verwachten met 'n uiteindelijke totale parkeerbehoefte tot 1700 plaatsen. Filosofie daarbij is de stilstaande auto „achter de gevels te krijgen", zoals 'b'.v. is gedaan aan de Nieuwe Boogerdstraat. In de bin nenstad dienen ook verdere moge lijkheden te komen voor kort-par- keerders. Voor langere ritten dienen specifieke straten bij de verkeers planning te worden uitgezocht en aangewezen, die per definitie geen speelstraten mogen zijn. Nieuw in het beeld kwam daarbij vernoemend aan de orde het Jannewekken, in correlatie met L. Nobelstraat en de parkeergelegenheid aan de Schuit haven, „op de rand van het voet gangersgebied". Het punt van de be reikbaarheid hierbij bleef onbespro ken; wel duidelijk was de filosofie van de verkeersdeskundige het „middenstuk" van de stad meer en meer te gaan reserveren voor de voetganger en diens idee inzake het doorcirkuleren van het verkeer. Zulke cirkulatiesystemen bestaan al in de huidige conceptie: Verre- nieuwstraat, deel Lammermarkt, Balie en van West uit: Westbrug, L. v. St. Hilaire en verder Poststraat, Manhuisstraat en eerder Raamstraat. Om het opstoppingseffekt te be zweren en het cirkuleer-idee te ver wezenlijken, dient het in de praktijk te komen ,^tot tegen elkaar ingaande cirkulatiesystemen". „Stap voor stap" Ir. De Regt had nog een menings uiting van het pu'b'liek: 25 van de inkomende gemotoriseerde streek- bewoners vond recentelijk de par keergelegenheid onvoldoende, terwijl de smalle straten als klacht werden genoemd. Die opmerkingen dienen serieus genomen, want - zo ver klaarde later de voorzitter - zonder voorzieningen blijft heit publiek weg en dat kan niet de bedoeling zijn. De voorzitter vulde nog aan dat de plannen stap voor stap dienen te worden gerealiseerd. In de toekomst zullen nu bestaande parkeerterrei nen ook verdwijnen; enerzijds door de noodzaak van een andere situe ring, anderzijds voortvloeiend uit de begeerte van het gemeentebestuur thans gebruikte kleine parkeerplaat sen te bestemmen voor woningbouw. Plan-West De stedebouwkundige ir. V. R. A. van Hezik stond - zijn betoog onder steunend met indikaties op de kaart - stil bij de toekomstige ontwikkeling van plan West. Die ziet er wat licht voetiger uit, dan de tot dusver nood zakelijk gevolgde bouw en indeling. Het gaat met name om het noordelij ker geb'ied, met in het nu al vige rende (laatste) deel de gedachte twee scholen (R.S.G. „Prof. Zeeman" en L.T.S.) Maar de ontwikkeling aan de noordzijde dan, waar men bou- Ver volg pag. 4) HEERLEN, 14-11. Het lederwaren bedrijf Hilda, 50 werknemers, in Heerlen verkeert in ernstige finan ciële moeilijkheden. Dc kans is groot dat het personeel op korte termyn zonder werk is. Wij lijden al geruime tijd grote verliezen, aldus de drectie. De recht bank in Maastricht beslist vandaag (donderdag) op een verzoek tot uit stel van betaling. Vooruitlopend op deze beslissing stuurde de directie het personeel woensdagmiddag om vier uur alvast naar huis. ALKMAAR. Het Alkmaarse kaas verwerkingsbedrijf N.V. Karperton, heeft voor enkele weken werktijd- vekorting aangevraagd voor 50 van haar 75 personeelsleden. De directie wil haar werknemers in die tijd 3 dagen in plaats van 5 dagen laten werken. De N.V. Kaperton is een van de grootste producenten van smeer kaas van Nederland. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zacht Eerst zwaar bewolkt met enige tijd regen, morgen ovei*dag van het zuid westen uit ook enkele opklaringen; matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde wind uit zuid tot zuidwest; minimumtemperaturen om streeks 8 graden, maxima morgen circa 11 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 nov. Zon op 7.59, onder 16.49 Maan op 9.37, onder 17.44 Nieuwe maan: 14 nov. (1.53) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 15 nov. 3.50 16.07 9.14 21.39 Springtij: 16 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdagmorgen lag de kern van een diepe oceaandepressie boven Noord-Ierland. De luchtdruk in het centrum bedroeg .957 millibaar. Het frontensysteem van het lagedrukge bied veroorzaakte regen in oost-En- geland, noordwest-Frankrijk en ook in ons land. Aan de voorzijde van het front werd met een krachtige zuidelijke stroming zachte lucht aangevoerd, zodat de temperatuur in het uiter- ste zuidoosten van ons land lot een voor de tijd van het jaar hoge waar de kon oplopen. Het front zal lang zaam over ons land trekken, zodat eerst vrijdag enkele opklaringen mo gelijk zijn. Het blijft vrij zacht. Werktijdverkorting' te Heerlen en Alkmaar BELFAST, 13-11. De terreur in Noord-Ierland heeft in nog geen vierentwintig uur zes mensen het leven gekost. Het zesde slachtoffer was een 26-jarige rooms-katholieke onderwijzer die in een jeugdclub werd doodgeschoten toen hij aan het tafeltennissen was. Een veertienjari ge jongen raakte gewond. Dinsdagochtend ontdekte de poli tie de stoffelijke overschotten van twee jonge protestanten die door de IRA waren gedood en op een berg helling bij Londonderry waren neer gelegd. Uit wraak werden dinsdag avond in Londonderry twee rooms- katholieken gedood. In Belfast ten slotte werd een 17-jarige jongen doodgeschoten toen hij in een garage was. De garage werd met een bom opgeblazen. Rode Kruis-mensen behandelen hier twee op stretchers gelegen donors. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Donor-avond Haamstede Evenals de vorige maal had de af deling Schouwen (Westhoek) van het. HAAMSTEDE, 12-11. Dinsdag vond in de voormalige Beatrixschool te Haamstede de bloedplasma-avoiulvan het Rode Kruis voor de Schouwse Westhoek plaats, waarmee de aktie op Schouwen-Duiveland voor dit seizoen werd afgesloten. Evenals op de vorige plaatsen op Schouwen-Duiveland waren er ook te Haamstede wat minder donors dan de vorige maal. Toch was men by het Rode Kruis zeker niet ontevreden over het aantal van precies op de kop af tweehonderd donors die dinsdagavond honderd liter bloed in dc daarvoor bestemde flesjes lieten vloeien. Ned. Rode Kruis alles weer voor treffelijk georganiseerd, waardoor het geheel in een vlot tempo kon worden afgewerkt. Direkt bij binnenkomst werden de donors ingeschreven, waarna zij door een van de helpers(sters) naar één van de twee behandel-lokalen werden gebracht. Nadat zij hun bloed hadden afge staan werden zij door één van de mensen van het Rode Kruis naar het lokaal gebracht waar men koffie kreeg aangeboden. Van de tweehon derd donors waren er slechts twee die nadat zij bloed hadden afgestaan even moesten gaan liggen om wat op verhaal te komen. Het geheel stond onder leiding van het laboratorium-team van het Ned. Rode Kruis te Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1