De assistentie van militairen en scholieren blijft welkom De gemeente Westerschouwen noteert begrotingstekort Sterke drank duurder als u wild op wild beiti... HET N.V.V. EN HET PAKKET REGERINGSMAATREGELEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT De loonperikelen en de oogsthulp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 november 1974 131ste jaargang Nr. 21589 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bi] vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze Contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in au nummer: Bij feit 80-jarige varkenshond De oogsthulp GOES, 11-11. De oogsthulp door militairen en sclio- ker® d,e pn|)ewerkt, met de uien, de i aardappelen en de bieten nog in de lieren bij de boeren in zuidwest-Nederland blijkt in sar01111' llgKen te wachten op hulp. goede aarde te vallen. De vrijwillige oogsthulp levert Kapitaalswerken ionge Jenever, oude jenever. brandewijn en vieux 35 cent. Mede als gevolg van de stijgende werkloosheid meent het college er goed aan te doen het belastingbeleid zodanig te bepalen dat .er ruimte komt voor kapitaalswerken. Het ligt. in het voornemen de be lastingdruk zodanig te verdelen dat deze in evenredigheid gedragen wordt door die groeperingen waar voor de gemeente haar uitgaven doet. D gewone dienst van de begroting 1975 geeft een totaal van uitgaven en inkomsten te zien van f 12.400.227,57 inclusief het geraamde tekort ad f 156.303,53. De kapitaaldicnst geeft een totaal van uitgaven te zien van citroenartikelen 40 cent. bessenjenever en vruchtenbran dewijn 35 cent. Deze prijsverhogingen vloeien voort uit een prijsverhoging van de grondstof alcohol, andere doorbcre- konbare kostenstijgingen bij de dis tillateurs en een margeverruiming voor de handel. BEIROET. PLO-leidcr Jassir Ara fat zal deze week in de V.N. over name van West-Jordanië door do V.N. voorstellen, waarop dit gebied dan aan de PLO zou kunnen worden gegeven, aldus het blad „As-Safir". ZIERIKZEE. Het herstel van de Zeelandbrug is op handen. Alvast is een begin gemaakt met het verwij deren van één der noodbruggen, die tijdelijk dienst deden, in afwachting van de gerepareerde brugklep. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een verstandig man beoor deelt het nieuwe naar het oude. Sophocles huis te Zierikzee. De bestuurder van de bietenrooier kwam met de schrik vrij. De Rijkspolitie stelt een nader onderzoek in naar de juiste toe dracht van dit verkeersongeval. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het tekort op de gewone dienst bedraagt f 156.303,53. De post van onvoor ziene uitgaven is bepaald op f 80.000,of 1 procent van de totale inkomsten van de gewone dienst. De als bijlage aan deze begroting toegevoegde rekrea- tie-bcgroting 1975 geeft een tekort aan van plus minus f 300.000, Eerder is in de raad gesteld dat de inkomsten en uitgaven in de rekrea- tieve sector moet sluiten, een stand punt dat ook door het college wordt ingenomen. Belastingvoorstellen zul len er dan ook op gericht moeten zijn om het tekort van f 300.000, weg te werken. In hoeverre nog een hogere belas tingopbrengst moet worden verkre- gen is afhankelijk van de visie van de raad om nog meer uitgaven te doen in de kapitaalsector, dus meer investering. De inflatie en de daarmee gepaard gaande geldontwaarding en kosten stijgingen drukken op deze begroting zwaar. Met name is dit het bijzonder het geval in de sector onderhoud wegen, straten e.d. De gevolgen van de in de vorige begrotingsbief aangehaalde liekrisis zijn in 1974 meegevallen. Achteraf bezien had men er goed aan gedaan de plaatselijke belastin gen reeds in 1974 aan te passen. DEN HAAG, 11-11. Na overleg met het ministerie van economische za ken kunnen de prijzen van in het binnenland geproduceerde sterke dranken bij levering door de distil lateurs aan wederverkopers met in gang van maandag worden verhoogd Het effect van deze verhoging op de consumentenprijzen is afhankelijk van de wijze van doorberekening. Zoals bekend, is de detailhandel in eet- en drinkwaren sedert. 1 juli 1974 vrij in het bepalen van de consu menten-prijzen, aldus een communi qué van het ministerie van economi sche zaken. Naar verwachting zullen de con sumentenprijzen per liter ten hoog ste als volgt worden verhoogd: Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan zon Perioden met zon, maar ook enkele buien, vooral vannacht; minimum temperaturen omstreeks 4 graden, maxima morgen ongeveer 10 graden; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.52 Maan op 7.20, onder 16.19 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.51 Maan op 8.32, onder 16.57 Nieuwe maan: 14 nov. (1.53) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laag water 13 nov. 2.19 14.38 7.51 20.14 14 nov. 3.07 15.25 8.32 20.54 Springtij: 16 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de loop van de nacht van maandag op dinsdag trok een front langzaam van noordwest naar zuid oost over Nederland waarbij op- nieuwnieuw enige milimeters neer slag afgetapt werden. De hoeveel heden liepen uiteen van 2 tot 9 milimotcr. De opklaringen die achter het front voorkwamen deden de temperaturen tot ongeveer vier gra den dalen. In de loop van dinsdag werden ze gevolgd door een gebied met buien. Het systeem dat deze bui en bracht was een randstoring van een diepe depressie voor de Noorse kust. Na het. passeren van de storing komen we onder invloed van een rug van hoge druk die voor een tijdelijke weersverbetering op woensdag zal zorgen. In noord-Scandinavië is het win ter. De depressies die de afgelopen dagen langs Schotland trokken ver volgden hun weg langs de Noorse kust en brachten in noord-Zweden en Finland langdurige sneeuwval bij temperaturen van enkele graden on der nul. ook wel degelijk resultaten op, al is die nog lang niet voldoende. Want 55 procent van de aardappelen zit nu nog in de grond, een week geleden was dat percentage 65 procent. Suikerbieten nu nog 40 procent, een week geleden nog 70 procent. De gladiolen zitten nog voor 70 procent in de grond, dat was een week geleden nog 90 procent. De uien liggen nog voor 60 procent op de grond. De vrqwilligers hebben er in de afgelopen week 20 procent van gerooid. Door het kwakkelige weer blijft men bij vele oogstwerkzaamheden nog aangewezen op mankracht. Vandaag (dinsdag) komen de mi nister van landbouw, Van der Stee, Advertentie Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nü naar Avenue. U hebter9 wild- menu's voor 't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas en ree, voor elck wat wilds. P.S.Voorniet- wildliefhebbers is er ook genoeg om wild op te zijn. dVIÉNUC RCRÉSïtfURIOT Laone32, Renesse. Tel. (01116) 1637 en de staatssecretaris van defensie Van Lent, naar Zeeland om 't zuid westelijk landbouwgebied in ogen schouw te nemen. Het centrale hulp actiecentrum in Goes zal dan een hernieuwd beroep doen op de beide heren het aantal militaire helpers dat nu op 1800 staat minstens te ver dubbelen. Want volgens de algemeen coördinator van het actiecentrum staat het dan zelfs nog te bezien of de oogst voor het grootste deel gered kan worden. Angst voor nachtvorst De nachtvorst kan ieder moment invallen, dat zal een catastrofe bete kenen voor de hele oogst meent hij. Wij moeten nu nog een bliksemof- fensief ontketenen onder de vrij wil- ligers. De heer Goeman deed maan dagmiddag tijdens een persconferen tie in,Goes een extra beroep op de bevolking in het zuidwestelijk land bouwgebied om de boeren die nu zelf dagen maken maken tussen de 15 en 22 uur in ieder geval op de vrije zaterdag massaal te hulp te ko men. De militaire- en scholierenhulp heeft een groot psychologisch effect, maar er zijn nog steeds enorme ak- DEN HAAG, 11-11. De oogsthulpen die z(jn ingeschakeld bij het bin nenhalen van de bedreigde oogst in Zeeland en elders hoeven over hun loon geen loonbelasting te betalen. De hulpverleningcentra en de land bouwers die rechtstreeks van de hulpkrachten gebruik maken, moe ten wel premies inhouden voor de volksverzekering en kinderbijslag wet. Het gaat hierbij om een percen tage van 18.02 procent over het ver diende loon. Deze regeling is getrof fen in overleg tussen de ministeries van landbouw en van financiën. Het is mogelijk dat de oogsthulpen toch belasting moeten betalen in komstenbelasting. Dit is het geval voor zover zij meer dan f 400 ver dienen aan hun hulp aan de land bouw. Voor een tweede dienstbe trekking is een bedrag van f 400 vrijgesteld van belasting. W erktijdverkorting bij Philips EINDHOVEN, 11-11. De Philips-fa- brieken in Stadskanaal en Winscho ten gaan werktijdverkorting aan vragen voor in totaal ca. duizend personeelsleden, ongeveer 650 in Stadskanaal, werkzaam bij de pro- duktie van zwart-wit tv-buizen, en ca. 350 in Winschoten. Het bedrijf in Winschoten doet dienst als toeleve ringsbedrijf voor Stadskanaal. UTRECHT, 11-11. De voorzitter van het N.V.V. de heer W. Kok heeft op het Bondscongres van de N.V.V.-bond Mercurius te Utrecht, gezegd dat de vakbeweging het eind vorige week door de regering aangekondigde pakket maatregelen ter verbetering van onze economie „zeer kritisch" zal beoor delen en zal toetsen aan vier uitgangspunten. De uitgangspunten zijn: Vergroting van de koopkracht in 1975 met 2,5 tot drie procent; Herverdeling van de inkomens verhoudingen; Gerichte effectieve bestrijding van de werkloosheid; Voorts zal de regering met dit pakket maatregelen geen onaan vaardbaar hoge „wissel" mogen trekken op de toekomst. Ook zal in het kader van een inko mensverdeling de koopkrachtverbe tering van 2,5 tot drie procent zo moeten worden verdeeld dat de la- gerbetaalden daar het meest van profiteren. „Het mag niet zo worden dat de hoger betaalden een snoek op de kant halen en de lager betaalden een spierinkje krijgen toebedeeld", aldus de voorzitter van het N.V.V. De financiën voor 1975 ZIERIKZEE, 11-11. Maandag kwam op de provinciale weg Haamstede- Zierikzee op de kruising Verseputse- weg een militaire jeep in botsing met een bietenrooier bestuurd door C. van L. uit Kerkwerve. De bestuur der van de jeep, de militair J. V. uit Amsterdam - gelegerd in Steenwijk - moest met een zg. „portopower" uit de zwaar beschadigde wagen worden bevrijd. De militair werd met hoofd- en beenwonden overge bracht naar het Rode Kruis zieken- WESTERSCHOUWEN, 11-11. In haar beschrijvings brief komt het college van b. en w. van de gemeente Westerschouwen tot de conclusie dat het voor 1975 niet mogelijk is gebleken een sluitende begroting aan te bieden. Het is duidelijk dat er voorstellen bjj de raad zullen worden ingediend tot verhoging van de plaatselijke be lastingen. Enerzijds is dit nodig om dit tekort van f 156.303,53 weg te werken, anderzijds om ruimte te krijgen voor noodzakelijke investe ringen, aldus het college. f 26.026.933,11 en van inkomsten f 20.424.024,45 zodat een financie ringstekort resulteert van een be drag van f 5.603.208,66. Evenals het vorige jaar hoopt men in staat te zijn in 1975 de nodige voorstellen te doen om te kunnen komen tot opheffing c.q. tot sterke verlaging van dit tekort .Van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten is inmiddels bericht ontvangen dat het krediet in rekening-courant voor 1975 bepaald kan worden op f 2.000.000,Voorts zal zo nodig ge bruik gemaakt worden van een kas geldlening. Nu zoveel werk - ter uitvoering van het groot rioleringsplan - is aangevangen zal hiervan zeker ge bruik van moeten worden gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1