BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP 00 i Mb HET LAATSTE HOUVAST De rekening voor Watergate en inflatie lift IPiil 4 BLIK DOOR HET WERELD De republikeinse partij in Ameri ka heeft de rekening gepresenteerd gekregen voor Watergate en alles wat daaraan vastzit. Dat kon zelfs de algemeen erkende fatsoenlijkheid van president Ford niet veranderen. De Demokraten zijn uiteraard geluk kig met de winst die zij behaalden, maar over het algemeen hoeven geen van beide partijen al te oppge- togen te doen. Nog maar zelden na men zo weinig Amerikanen de moei te om naar de stembus te gaan. weermee ze bijzonder duidelijk maakten in het algemeen gegeten en gedronken te hebben van alle partij politieke gedoe. En het is die ten dens die wellicht het bedenkelijkst is. Onverschilligheid voor het demo- kratisch systeem kan heel licht kan sen openen voor degenen die meer op eigen baat dan op het belang van het land uit zijn. Niemand had ver wacht - hijzelf het allerminst - dat president Ford in een paar maanden tijd de hele kwalijke indruk van de Nixon-periode zou kunnen uitwissen Het verkiezingsresultaat toont dat hef hem in nog mindere mate ge lukt is clan vriend en tegenstanders hadden gehoopt. In theorie kan men zeggen dat president Ford het nu vcej moeilij ker krijgt. In het Amerikaanse sy steem is de gekozen president te vens regeringsleider en de bevoegd heid van het parlement is uitsluitend een wetgevende, waarbij slechts ge ringe mogelijkheden voor kontrole komen. Een door het Huis aanvaar de wet hoeft de president trouwens niet eens uit te voeren als hij er zijn veto over uitspreekt, waarvoor vol doende reden is aangevoerd als hij meent met die wet niet behoorlijk te kunnen regeren. Er is slechts een uitzondering en dat is als het Huis met een tweederde meerderheid in tweede instantie de wet weer aan neemt. Het Huis meer macht Deze mogelijkheid om het presi dentiële veto weer weg te stemmen hebben de Demokraten nu theore tisch in het Huis van Afgevaardig den dat in zijn geheel nieuw is ge kozen. Maar de praktijk is wel iets anders. Stemmingen waarbij voor en tegen precies overeenkwamen met de grootte van de frakties zijn uiterst zelden. Zoals de Republikein se partij zijn mensen heeft die over sommige zaken het vaker met de meeste Demokraten eens zijn, zo heeft de Demokratische fraktie een aanzienlijk aantal leden dat op be paalde punten meer denkt als de Republikeinen. Beide partijen zijn ook geen echte program-partijen met sterk van elkaar afwijkende op vattingen - de samenhang danken ze meer aan niet-politieke redenen. Daarom is het wel wat overdreven als president Ford al direkt zegt dat de verantwoordelijkheid, voor de in- flatiebestrijding nu van hem is over genomen door het Hnis. Het hangt er slechts van af hoe zinnig de afge vaardigden zijn plannen vinden, waarbij het zeer wel mogelijk is een gemengd Demokratisch-Republi- keinse meerderheid te vormen Nog sterker geldt dit voor de bui tenlandse politiek die maar bij zeer zeldzame gelegenheden geen steun rond bij beide partijen - de bipar tisan foreian policy is haast een tra ditie in Washington. Wal echter ie dere president en regerende partij ervaart in de laatste twee jaar voor de grote presidentsverkiezingen is dat de bedrijvigheid van de afge vaardigden en senatoren voor een groot deel is afgestemd op het zoe ken naar een opvolger van Ford. Zeer snel zullen nu de diverse kan didaten vooral in het Democratische kamp - bij de Republikeinen is Ford zonder meer zeker van de nominatie - zich beijveren om de aandacht op zich te vestigen als waardige moge lijke toekomstige beu'oners van het Witte Huis. De man die daar nu ze telt zal daarvan ongetwijfeld last krijgen. LAND- EN TUINBOUW antwoord om landbouwgronden ver der te onttrekken", aldus de vice- voorzitter van de Christelijke Boe- ren- en Tuinders Bond ,het Tweede Kamerlid Tolman, op een bijeen komst van de Gelderse CBTB. Volgens de heer Tolman zal inpol dering van de Markerwaard moeten doorgaan om daar een belangrijk landbouwgebied van te maken, of voor de aanleg van een tweede natio nale luchthaven in dit gebied. FINANCIËN EN ECONOMIE Gouden munten naar V.S. AMSTERDAM, 9-11. In hel voor uitzicht dat per 1 januari a.s. in de V.S. de wet in werking zal treden die Amerikaanse burgers na een verbod dat veertig jaar lang van kracht is geweest het recht verleent om weer goud te bezitten en te ver handelen, zijn de Amerikaanse ban ken al vast op de buitenlandse markten gouden munten gaan opko pen. Algemeen wordt verwacht dat er volgend jaar onder munthande- laars, beleggers en verzamelaars een enorme vraag naar gouden munten zal losbranden. MARKTBERICHTEN Een bijzondere meststof veemarkt Leiden Op de bijzondere kwaliteiten van het Thomasmeel behoeft niet nader te worden ingegaan. Zij zijn voldoen de bekend. Daar Thomasmeel mo menteel door de zeer grote vraag niet onbeperkt leverbaar is, is het ver standig aandacht te schenken aan een bijzondere PK-meststof, die ge produceerd wordt door aan het nor male Thomasmeel kali toe te voegen. Deze in korrelvorm op de markt zijn de en dus prettig strooibare meststof Thomasmeel-kali bevat alle bestand delen van het normale Thomasmeel en kalizout. Thomasmeel-kali is in verschillende aan het bedrijf aange- joaste fosforzuur-kali verhoudingen verkrijgbaar. Voor gronden en gewassen die een duidelijke behoefte hebben aan kali is een verhouding met veel kali (10-20 of 12-18) gewenst. Waar de kalibehoeftc kleiner is, daar is een verhouding 11-11 meer op zijn plaats. Op gronden die lage eisen stellen aan de kalivoorziening is een produkt met weinig kali het meest geschikt. Ook geldt dit voor gras land, waar men vaak niet teveel kali wenst te geven, ook al in verband met het optreden van kopziekte. Daar past de verhouding 12-6 bijzon der goed. Deze PK-meststof heeft een basi sche werking die overeenkomt met die van ca. 30 procent werkzame kalk en bevat naast fosforzuur, kali en kalk bovendien nog magnesium en sporenelementen. Wat de prijs van gekorreld Tho masmeel-kali betreft, kan worden gezegd dat deze gelijk is aan die van de andere op de markt zijnde PK- meststoffen, waarbij de bijzondere samenstelling deze meststof in feite goedkoper maakt. Iedere hectare benutten ARNHEM, 9-11. „Als wij ernst wil len maken met de vraagstukken van de wereldvoedselvoorziening moet ook in ons land iedere hektare opti maal worden benut. Het is niet ver MIDDENSCHOIJW EN r/JERlKZEE. De fraaie en altijd goed verzorgde be planting van de verbrede Heuvelswcg in de gemeenten Middenschouivcn en Zierikzee kon bij de wegverbeteringswerkzaamheden vrijwel geheel worden gespaard. Burgemeester E. Baerends van Middenschouwen (vooraan rechts op de foto) was daar bij gelegenheid van de oplevering van het werk zeer over tr spreken Foto burgemeester Bnrrauh neemt met ren der wethouders en vcrte-\ iirtiwnnrd'gcr an hid Water ■.chap Schouwen-Duivelend en van minne, mingxhedrijf Offrnign een kijkje, op de belangrijke verbeterde Hen veis weg De foto laat. duidelijk zien dat de beplanting inderdaad, nog volop aanwezig (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Uit Dreischors verleden (door J. L. Braber) (XXII) lil 1549 had Cornelis Jobszoon, onder bedreiging van Lenaert Gilliszoon te Dreisehor, diens linis door/.oelit. Omdat Cornelis „berucht" was over deze manier van doen, werd hij beboet niet 6 5 sch. 8 groten Vlaams, te voldoen in drie termijnen, namelijk op St. Adriaans- dag 1549, 1550 en 1551. 1551. Cornelis Jooszoon had „eennen doodslach begaan" aan Job Pierszoon te Dreisehor. De dader verweerde zich tijdens de gevangenneming en liep daarbij verschillende verwondingen op. Daardoor kon hij niet „in de stock" gevangen gezet worden. Deze methode, de voeten tussen twee blokken ge klemd, was noodzakelijk, omdat de gevangenis niet voldoende was gerepa reerd. Strenge bewaking door de gerechtsdienaren, afwisselend Jan Thonis- zoon, Pieter Diericxzoon en Adriaen Adriacnszoon Hoornare, was daarom noodzakelijk. Zijn weduwe Commerken. bijge staan door haar voogd Cornelis Cor- neliszoon Nclemact, liet daarom diens bezittingen bij opbod publiek verkopen. De opbrengst bedroeg 12 Vlaams zwart en moest in 5 termijnen worden afgedragen, de eerste op de eerstkomende St. Adri- aansdag. LEIDEN, 11-11. Aanvoer: totaal 3490, slachtrunderen 1452, graskal veren 1, varkens 356, schapen of lammeren 1681. Prijzen stieren le 5,90-6,35, 2e 5,55 -5,75; vaarzen le 5,15-5,65, 2e 4,75- 5,05; koeien le 5,10-5,60, 2e 4,45-4,80, 3e 4,10-4,40; worstkoeien 3,95-4,15; slachtvarkens (extra) boven notering le 2,53-2,55, 2e 2,51-2,53, 3e 2,50-2,51; slachtzeugen 1,78-1,90; zware var kens 2,10-2,20; schapen 105-165; lam meren 160-220. Overzicht: slachtrunderen: aan voer groot, handel redelijk en prij zen iets vaster; varkens: aanvoer groot, handel traag en prijzen iets lager; schapen en lammeren: aan voer groot, handel rustig en prijzen iets lager. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 12 NOVEMBER NED. I: In de vooravond twee korte programma's van de NCRV. Op de eerste plaats is dat een afle vering van Emil. Samen met zijn haan en zijn varken doet Emil zich tegoed aan kersenwijn. Verder voor het journaal de scholierenkwis Tiveekamp, het spel waarin men zijn parate kennis kan toetsen. Na het journaal voert de NCRV de kijkers mee in de wereld der misdaad via een aflevering van Kamer 17. De rechercheurs John Leddy en Jan Blaaser buigen zich vanavond over een zeer vreemde zaak. Nadat de po litiemensen hun taak goed verricht hebben, staat voor de eerste maal in dit seizoen een uitzending van de NCRV-Springtrofee te gebeuren. Een programma dat een kolfje naar de hand is voor de liefhebbers van paardesport. De Springtrofee is an ders opgezet dan vorig jaar Ook nu weer is het strijdtoneel de Arnhemse Rijnhal. Zeventien ruiters en amazo nes komen daar tegen elkaar in de ring. Omstreeks tien uur gaat daar na Hier en Nu de lucht in en hel resterende kwartier van de NCRV wordt besteed aan een korte repor tage van een concert dat gisteravond is gegeven in de Rotterdamse Doelen ter gelegenheid van het 5 0-jarig bestaan van deze omroep. Tot hel laatste nieuws volgt daarna nog Den Haag Vandaag NED. II: Om zeven uur begint de VPRO met een nieuw avontuur van Beertje Colargol, waarna het doek opgaat voor Chefke van Oekel en zijn Discotheek. Chefke vaii Oekel en Evert v. cl. Pik zijn vanavond de gastheren ran o.a. de George Baker Selection, de zanger Edwin Rutten en de moppentapper Harry Touw. Actualiteiten worden door de VPRO na het journaal belicht in Berichten ui: de samenleving. Daarna wordt de kijker opnieuw een blik gegund in de huiskamer van het gezin Bunker. Archie, ran hnis uit protestant vindt het verschrikkelijk als hij hoort dat zijn vrouw zich tot het katholieke geloof wil bekeren llij probeert alles ton haar van dit /dan af te houden. Weer overstappend op de informa- Hrre toer brengt de VPRO vervol gens het tweede deel van de film De Algerijnse onafhankelijkheidsoorlog. Algerije werd in 1901 na een bloedige strijd onafhankelijk. Vanavond wordt de draad opge/iakl in 1958, ten tijde van de machtsovername in Frank rijk door generaal Dc Gaullc. Daarna rest de VPRO nog een kwar tiertje zendtijd, voor de EO zendtijd ingaat, liet laatste kwartiertje wordt gevuld met wat jazz-mnzfek. De EO begint met De wind blaast waarheen hij wil, dat gaat over het onderzoek vaar tic planeet Mars. Voorts laat de EO dc rubriek Nader bekeken over scherm gaan. waarin achtergrondin formatie gegeven wordt over actuele gebeurtenissen. DINSDAG 12 NOVEMBER NED. I. Hi4.'i en 14.00 Schooltelevi sie; 12.15 flexibele school; 18.45 Pau- lus de Boskabouter; 18.55 Nieuws; 10.05 Emil; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.-20 Kamer 17; 21.15 Springtrofee 1974-1975; 22.05 Hier en Nu; 22.40 Verleih uns frieden gen'd- diglich; 22.55 Den Haag Vandaag; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de Boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Van Oekels discohoek 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit. ib- samenleving. 20.35 AH in tbr fa mily. 'I 00 Dn Algerijnse onafhanke lijkheidsoorlog, 21.1.Jazz-program- ma; 22.00 De wind blaast waarheen lui wil, 23.00 Nader bekeken: 23.15 Journaal. De vierschaar sprak de doodstraf uit over Cornelis Jooszoon. Ditmaal zou Jan Matthijszoon, gezworen scherprechter uit Middelburg, het pleit voltrekken. Tezamen met Geert Geertszoon, dienaar van de rent- 'meester, reisde de beul per schip van Middelburg naar Zierikzee. Vandaar ging het op 25 februari verder met het schip van Lieven Ja- cobszoon Mijnooghe, door het Dijk- water naar Beldert. Te Zierikzee waren ook aan boord gekomen, prior Frans van den Eynde en de baljuw met zijn dienaars. De Dominicanen De prior behoorde tot dc orde van de Predikheren, ook wel Dominica nen. genoemd. Dominicus stichtte de ze Apostolische priestergemeenschap in 1215 te Toulouse. De orde breidde zich snel uit over West-Europa en stichtte te Zierikzee een klooster te gen over de St. Janstraat, dat is de tegenwoordige Korte Sint Janstraat. Door een grote poort, zuidelijk van de (Korte) Sint Janstraat, kwam mefi op het ruime terrein van deze stichting. Dit klooster, met zijn mas sale kerk, was aanvankelijk eigen dom van de Tempelieren, die in 1312 te Zierikzee op twee na werden ver moord. Vervolgens werden de Sint Jans heren eigenaar en daarna omstreeks 1400 de Jacobijnen, zoals de Predik heren ook wel heetten. Lange St. Janstraat Wegens de hervorming waren de kloosterlingen in 1572 gedwongen om te vertrekken. Het klooster werd daarna verwaarloosd en verdween geheel in de volgende eeuw. Over de vroegere terreinen van dit klooster legde men daarna de Lange St. Janstraat aan. In de 16e eeuw nam de prior van dit klooster de laatste b'iecht af van de ter dood veroordeel den te Dreisehor. Marinus Claeszoon, wagenaer (vrachtrijder) te Zierikzee, en zijn knecht vervoerden een aantal spar ren en een wiel naar Dreisehor. Dirck Daniëlszoon Dane leverde een 30 voet lange paal, die door de Zierikzeese timmerman Cornelis Geertszoon werd opgericht in dc Slotstraat tegenover de kasteelbrug. Bovenop de staak werd een wiel be vestigd. Na 14 dagen gevangenschap werd over Cornelis Janszoon de doodstraf uitgesproken. De scherp rechte executeerde hem „metten zwaarde". Hij werd geassisteerd door de Zierikzeese dienaren Maar ten van der Pool en Meeus Michiels zoon. „Voor galg en rail" De straf was extra zwaar. Het li chaam van de veroordeelde bond men op een rad dat op de lange staak werd bevestigd en zijn hoofd zette men op een stok bovenop het wiel. Onze uitdrukking opgroeien voor galg en rad. duidt hier op. Het Tichaam werd daar gelegd tot aas van de vogels, zoals m?n zei. Hel scheldwoord galgeaas is hieraan ontleend. De achtergelaten bezittingen van de geëxecuteerde Cornelis Jooszoon. waren automatisch verbeurd ver klaard. Kerk wordt examenzaal t t LEIDEN. 9-11. De uu.de Go- tische Pieterskerk in Leiden, waarvan reeds in 1121 gewag j werd gemaakt, krijgt een j) nieuwe beslemming. De Leid- f se universiteit zal het gebouw j) als groot auditorium gaan ge- j) bruiken. Schriftelijke examens zullen eveneens in de kerk gaan plaatsvinden. Ook de stad Leiden zal van de Pie- terskerk gebruik kunnen gaan t maken als gemeenschapshuis. De oorsjjronkelijke bestem- f ming van het gebouw zal niet helemaal verloren gaan. De i studenten ekklesia zal volgend f jaar zijn oecumenische bij- j) eenkomsten in de Pieterskerk jl gaan houden. Dit heeft de j Lèidse universiteit laten we- t ten. f f;-: sS tv*■■'1 Flitsen uit hel buitenland PARIJS. De Amerikaanse vlieg tuigfabriek Nortbop Corporation gaal akkoord met een uitdaging van de Franse vliegtuigbouwer Dassault om een schijngevecht te houden tus sen diens „F.I.M. 53" (Mirage) en dc „YF-17" (Cobra) van Northop om uit te maken welke van deze toestellen de beste is. WASHINGTON. De belastingadvo- kaat van oud-president Richard Nixon heeft bekend dat hij belasting fraude heeft gepleegd. BELFAST. In en rond Belfast in Noord-Ierland zijn zaterdag op drie verschillende plekken 3 rooms-ka- tholieken gedood en twee vooraan staande protestanten gewond, aldus de politie. LONDEN. Een brand in een vooral door chauffeurs gebruikt hotel-pen sion in het noorden van Londen heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan acht jongemannen het leven gekost. STUTTGART. De al drie weken aanhoudende golf van tyfus in het zuiden van de Duitse Bondsrepubliek heeft zondag een vijfde slachtoffer geëist. In een ziekenhuis in Boeblin- gen overleed een 63-jarige vrouw. TOKIO. 10-11. De maritieme vei ligheidsdienst in Jokohama heeft de kapitein gearresteerd van de Japan se tanker Yuyo Maru, die zaterdag in de baai van Tokio in aanvaring kwam met een Liberiaans vracht schip. JERUZALEM. Israël heeft de mi litaire dienstplicht voor vrouwen uit gebreid van 20 tot 24 maanden. Dit is zondag in een regeringscommuniqué meegedeeld. 70 Binnen het uur stond Truus weer op dc stoep. Het afscheid in dc gang was kil geweest. Vooral van Truus' zijde „Hel komt me voor. dat je me liever niet meer ziet. dus zal ik je ook niet meer lastig vallen. Je weel me te wonen. Als je van gedachten mocht veranderen, kun je me schrij ven of bellen. Voor dc rest wens ik je het beste met je nieuw verwor ven bezit". In het midden latend, wat ze bedoelde met dat „bezit". Hel huis of de man. Maanden later viel het kabinet. Kr was geruime tijd regeringscrisis, maar tenslotte was er weer een re gering, weliswaar van een geheel ander genre, maar bij het ministerie ging men rustig door met de voorbe reidende werkzaamheden. Doch de nieuwe minister had weer andere ideeën en werkmethodes, zo dat Truus niet meer boven kwam, noch bij dc nieuwe minister, noch bij diens .staatssecretaris. De geschiede nis herhaalt zich. begreep ze, Tiet zal nu wel zo ongeveer gaan als in dc dagen na hel bewind van wethou der Van Licmden. Ze zullen me hier ook wel op een dood spoor rangeren Maar als dal zo is. stap Ik er uit. In de zomer van 1968 voelde ze zich niet meer zo fit. Dus ging ze naar haar dokter, die haar verwees naar een specialist. De man onder zocht haar en adviseerde Truus het kalmer aan te doen. En omdat het werk haar helemaal niet meer be viel, ging ze naar dc bedrijfsarts cn werd prompt afgekeurd, zodat ze vervroegd met pensioen ging. Men had haar wijlen fêteren op dc dag van haar ontslag, maar Truus had hot zeer gedecilccrd afgewezen „Het is niet in het belang van mijn gezondheid, die drukte," had ze als excuus aangevoerd, en dit eerbiedig- FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK de men. Al kreeg ze wel geschenken: een kleurentelevisie, bloemen, boe- kenbonnon cn een envelop met in houd. Aanvankelijk beviel het* haar uit stekend Met zichzelf de draak ste kend. zei ze tot haar spiegelbeeld: Nu ben je een oude vrouw geworden. Truus. Pensioen!rekkend. Uitgeran geerd. Je telt niet meer mee. Wal kun je nu nog van je leven maken? Vader en EL vermaken zich wel in Sint Paneras en nis het mooi weer is. stouwen ze de Moreedes vol en gaan er vandoor: dagen, soms weken Want af en tor krijg ik ren kaart, ergens uil Duitsland. Yocgoslavic. Oostenrijk of waar dan ook vandaan. Met een krabbeltje er op: mooi weei We vermaken ons uitstekend. „Wc" Altijd dal wij zij en hij Er is altijd een combinalu Do we reld zit vol met miljarden zij's en hij's. Ik ben altijd nwar alleen. 's Morgens voelde zich nog hef monterst. Dan reed ze naar de stad, dronk ergens koffie, of maakte een wandeling lang de zee. in de duinen of zo maar in dc stad, langs de win kels. Of werkte in haar tuintje. Als ze een bui had. ging ze verwoed een kamer aan het schoonmaken, maal ais ze ermee klaar was. dacht ze: waarom deed ik het? Voor wie? Er slaapt nooit iemand in mijn huis. Dus waarom heb ik me eigenlijk zo uit gesloofd? De avonden waren hel ergste. Dc kleurentelevisie wist haar de eerste tijd een paar uur per avond te boei en. maar omdat de meeste program ma's in haar ogen vervelend of ba naal waren, draaide ze steeds min der de knop om „Al dat geleuter over stompzinnige onderwerpen door nog grotere suffers als een evangelie voorgedragen, maakt me ziek. Soms ging ze naar een toneelstuk ol film. Een enkele maal naar een concert in het nieuwe Congres ge bouw, maar do accoestick was er zo erbarmelijk slecht, dat ze er niet meer heen ging. Om haar gedachten wat te verzetten, maakte ze een reis door een deel van Europa, op welke wijze ze zich bizonder vermaakte en kwant, drie weken later met mooie herinneringen cn een paar waarde volle souveniers weer thuis. Na een paar dagen beving haar weer de beklemming. Vier en vijftig ben ik, dacht zo. Mijn haar is al grij zend. zoals dat op mijn nieuwe pas staal. En wal heb ik. als ik terugkijk op al die jaren, welke achter me lig gen'.' Als schooljuf en later al lerares aan de Meisjesschool in Haarlem? Als directrice? Als gemeenteambte naar bij wethouder Van Licmden? En tenslotte als hoofdambtenaar aan bel ministerie? Mevrouw Ranzijn, die met de nodige égards word be handeld en bejegend. Maar m'n le ven bleef leeg cn hol. Liefde heb ik niet gekend, omdat ik lelijk ben. Misschien dal die lelijkheid zich nu wat consolideert, omdat ik eindelijk wat gezetter word. Ik moet nodig nieuwe kleren kopen, want ik groei overal uit. Zelfs m'n benen worden iets dikker. Misschien als gevolg van m'n leeftijd en m'n nietsdoen. En ik heb veel te weinig lichaamsbeweging Ik denk, dal ik maar eens een fiets koop, want ik zit altijd maar in die auto. Als ik de stad inga, met de wa gen; naar zee: de wagen, naar de Schouwburg of dc bios: idem Zelfs zondags, als ik naar de kerk ga Ik ben er gewoon aan verslaafd. Net als aan het roken. Daar kan ik ook al niet meer buiten. (wuidt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4