GILIJAMSE - RENESSE f Prijsuitreiking van Stichting N utstuingrond-verhuring G.S. van Zeeland ontstemd over uitblijven richtlijnen voor provinciale ziekenhuis-plannen STREEKNIEUWS Gevaren van te warm stoken OVER 1973 „De Schouwse Zanger" organiseert tentoonstelling ONGUNSTIG RESULTAAT R.T.M. Ar gent a" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maamlag 11 november 1974 Nr. 21588 3 Tiiinbezitters kweken minder produkten Advertentie I TEL. 01116-1370 (B.G.G. 1585 OF 1385) f? Winnaar Verschoor (links) neemt uit handen van notaris Karsten (rechts), onder het toeziend oog van de commissieleden Der Weduwen en Hendrikse zijn prijs in ontvangst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. 8-11. Vrijdagavond j.l. vond in de hal van de Nuts- spaarbank, Havenpark te Zierikzee een kleine „plechtigheid" plaats. De Stichting Nutstuingrond verhuring had weer enkele prijzen beschikbaar gesteld voor degenen, die naar het oordeel van een speciale commissie, hun tuin het beste hadden onderhou den. De keuringscommissie bestaande uit de heren J. der Weduwen, C. O. J. Hendrikse en J. Deïst had de prij zen als volgt toegekend: De eerste prijs (f 25.was voor de heer J. Verspoor, de tweede prijs (f 15, ging naar de heer W. Snijders en de derde prijs (f 10,viel de heer J. Schiettekatte te beurt. De opzet Notaris D. Karsten overhandigde de prijzen en maakte naast zijn Advertentie BIJRGII-HAAMSTEDE. 9-11. Vrij dag en /jaterdag 14 en 15 november gaat de vogelvereniging .De Schouwse Zanger" te Burgh-Haam- stede in de recreatie zaal „Het Vliegtuig" op de camping „Duin rand" aan de Hogcweg haar vierde tentoonstelling organiseren. Het aantal inzenders voor deze tentoonstelling bedraagt achtentwin tig. die in totaal 400 vogels inzenden, waaronder 50 verschillende soorten. Voor de vogelliefhebbers Is er dus ruimschoots gelegenheid om en groot aantal fraaie exemplaren te bewon deren. In totaal zijn er veertig prijzen felicitatie aan de winnaars nog een belangrijke kantekening. Volgens de heer Karsten was het de keurings commissie dit jaar opgevallen, dat cle diverse tuinen niet meer geheel overeenkorHstig het doel werden ge bruikt. De bedoeling van de hele op zet is dat op de grond alle produkten verbouwd worden die voor de ge zinsconsumptie dienen, zodat een grote verscheidenheid ontstaat. De laatste tijd bleek echter dat de tuin- bezitters er steeds meer toe over gingen slechts één of twee produkten te kweken. De heer Karsten sprak de hoop uit dat de tuinders in de toekomst weer alle groenten voor de huishoudelijke behoefte zouden gaan telen. Schuurtje Mede namens de andere prijswin naars bedankte, de heer J. Verspoor de stichting voor de ontvangen at tenties. De heer Verspoor uitte ver volgens het verzoek tot notaris Karstens de goedkeuring te geven dat alle tuinders een schuurtje bij hun stukje grond mochten plaatsen. Volgens de heer Verspoor zou dit het onderhoud van de tuin ten goede komen, daar men dan langer op het land kon b'iijven en niet voor elk regenbuitje naar huis behoefde te vluchten. Concert-tournee Zeeuws Orkest Dit najaar concerteert het Zeeuws Orkest onder leiding van Jan Out met een feestelijk programma in verband met de heropening van de verbouwde concertzaal te Middel burg. De in Middelburg wonende Fran se pianiste Janine Dacosta verleent haar medewerking aan de uitvoering van het vijfde piano-concert van Beethoven. Het is zeer verheugend dat ook Zierikzee op vrijdag 29 november deelt in deze toernee. waarbij naast Beethoven nog orkestfragmenten uit „Carmen" van Bi/et en Zeelandia van Koeberg te beluisteren zullen zijn in de Concertzal. beschikbaar gesteld voor de inzen ders. De keuring zal vrijdag plaats vinden door een vijftal keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers waarbij de vereniging is aangesloten. Vrijdag zal de tentoonstelling ge opend zijn van 19.00-22.00 uur en za terdag van 14.00-22.00 uur De toe gang tot deze tentoonstellnig is ge heel vrij. terwijl er tevens gelegen heid is tot het kopen van vogels. Vrijdagavond zullen de prijswin naars bekend worden gemaakt van de grote loterij, terwijl daarnaast in de zaai nog een verloting /al plaats vinden van taarten, rollades, wijn etc. etc. Er ontstond een kleine diskussie over het al of niet zetten van een schuurtje, waarna notaris Karsten toezegde de zaak nog eens te bekij ken daar hij de redelijkheid van het verzoek wel inzag. Andere plaatsen waar het concert plaats vindt zijn te Middelburg, 21 en 22 november; te Vlissingen (alleen voor de Schelde), 28 november en in Goes op 27 november. Avondiil m.a.c. „Sparta" Op zaterdag 16 november a.s. or ganiseert de m.a.c. Sparta" een avondrit. De start vindt plaats bij garage Remeeus te Ouwerkerk. Na afloop vindt een bingospel plaats. Wijziging dienstverlening PTT op 12 en 13 november In verband met de werkzaamheden aan de Zeelandbrug zal de PTT dienstvei-lening op 12 en 13 novem ber a.s. enige wijziging moeten on dergaan. De zgn. nachtbuslichting van de brievenbussen op Schouwen-Duive- land zal n.l. op 12 november een uur eerder, en wel om 10.00 uur worden uitgevoerd. De postbestelling op 13 november in dit zelfde gebied zal 1 uur later worden uitgevoerd. ZIERIKZEE P.v.d.A.-bijeenkomst over bejaardenprobleem gaat niet door De voor dinsdag 12 november a.s. aangekondigde bijeenkomst van de Streekfederatie SchouwenDuiveland van. de Partij van de Arbeid over het bejaardenprobleem zal wegens omstandigheden niet door kunnen gaan. Waterschap Schouwen-Duiveland Op woensdag 20 november wordt in 's Landskamer een algemene ver gadering gehouden van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui veland. Op deze vergadering wordt de begroting van het dienstjaar 1975 aangeboden. Vergadering Ger. Vrouwenvereniging Op dinsdag 12 november a.s. wordt in de kerkzaal. een vergadering ge houden van de Ger. Vrouwenvereni ging „De lampen brandende". Het betreft een forumavond. OOSTERLAND Benoeming Onze dorpsgenoot de heer W. M. Bouwman Dz. werkzaam als ver pleegkundige in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, is met ingang van 1 februari 1975 benoemd aan genoemd ziekenhuis tot Hoofd van de Interne afdeling. BRUINISSE Bouw acht woningen Jarenlang vormde het braak lig gende terrein aan de ene zijde van de Dokter de Kockstraat, achter het politiebureau en de woning van de heer A. L. van Kooten een dissonant in het daar overigens voltooide bouwplan. Nu Bouwbureau Stok. dat de grond van de gemeente had ge kocht daarvoor de verlangde pre- mebeschikking heeft gekregen, gaat het aannemersbedrijf v.h. S. Capelle en Zonen, samen met andere plaatselijke aannemers daar acht woningen bouwen, waarvan een aantal al is verkocht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Haagse politie heeft meegedeeld dat vermoedelijk nog meer mensen betrokken zijn ge weest bij de levering van de twee vuurwapens aan Jantje Brouwers, een van de gedetineerden, die de gij zeling in de gevangenis hebben uit gevoerd. DEN HAAG. Minister Van Agt van justitie wil de Rijkspolitie zo snel mogelijk „kryptofoons" aanbie den. moderne verbindingsappara- tuur. die niet kan worden afgelui sterd. Hij hoopt, dat de gemeente lijke politiekorpsen gelijksoortige apparaten zullen aanschaffen. ASSEN. Het aantal gevangen mus kusratten in Drenthe is in het derde kwartaal van dit jaar onrustbarend gestegen, zo deelt de afdeling voor lichting van de provineie Drenthe mee. Tot en met september werden in totaal 1.329 ratten gevangen waarvan in het derde kwartaal 730 exemplaren DEN HAAG. In cle ministerraad bestaat grote bezorgdheid over de gevolgen van de Amerikaanse eisen hij de onderhandelingen over de luchtvaartovereenkomst met de Ver enigde Staten. Drs. Den Uyl maakte gewag van deze bezorgdheid tijdens een onder breking van de wekelijkse raadsver gadering. MIDDELBURG, 9-11. De nieuwe Nederlandse wet ziekenhuisvoorzie ningen kan niet in werking treden omdat er nog steeds geen landelijk ziekenhuisplan is opgesteld. Dit zeg gen Gedeputeerde Staten van Zee land in een reactie op het concept- proefplan Ziekenhuisvoorzieningen Zeeland dat de provinciale raad voor de volksgezondheid heeft opgesteld. Door het uitblijven van dit lande lijke ziekenhuis verkeren veel zie kenhuizen in Zeeland in grote onze kerheid over de toekomst. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen heeft de voor gestelde concentratie van ziekenhuis plannen veel weerstand opgeroepen bij artsen, en bevolking. Door de gro te uitgestrektheid van dit gebied na melijk vreest men het contact met de patiënt in een ziekenhuis te verlie zen. Deze protesten hebben ertoe ge leidt dat er al diverse ziekenhuis- DEN HAAG. Deze week 12 novem ber zal het nationaal comité voor het „Jaar van de Vrouw" officieel wor den geïnstalleerd. Minister-president Den Uyl heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen aan de VVD-kamerleden. EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft 30 gram cocaine in beslag genomen. In verband daar mee zijn twee aanhoudingen ver richt. te weten de 23-jarige C. van O. uit Arnhem en de 25-jarige L. van D. uit Eindhoven. De cocaine vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 3.000. NIJMEGEN. Inbrekers hebben in de Nijmeegse wijk Meijhorst de ruit van fotozaak „De Roos" behoedzaam verwijderd, waarna de etalage werd leeggehaald en voor een bedrag van circa f 35.000 is buitgemaakt aan film- en foto-apparatuur. ROTTERDAM. De oud-burgemees ter van Rotterdam, W. Thomassen, heeft de „Penning Erasmusunivèrsi- teit" ontvangen tijdens een bijeen komst ter gelegenheid van de Dies Natalis van de universiteit. Ondanks een toename van het aan tal vervoerde reizigers met 2 procent ten opzichte van 1972, hetgeen be tekent dat RTM na 1945 nimmer af name van het aantal reizigers had, met uitzondering van een zeer ge ringe teruggang in 1972, is het resul taat van het autobuslijndienstbedrijf negatief geworden ten gevolge van de sterke stijging van de kosten, voornamelijk loonkosten. Dit heeft er toe geleid dat R.T.M. voor het eerst een beroep moest doen op een bij drage van het Rijk. Op Schouwen-Duiveland, waar de rekreatie in alle vormen sterk groei ende is, blijkt ook een konstante toe name van het aantal vervoerde reizi gers dat thans bijna 30 procent ho ger is dan in 1964. De sterke toename van het aantal afgelegde kilometers in de jaren 1965 en 1966 houdt ver band met de openstelling van de Grevelingendam en de Zeelandbrug, waardoor in het eerste geval de au- tobuslijndionst Bruinisse-Oude Ton- ge en in het tweede geval de auto buslijndienst Zierikzee-Goes kon worden geopend. Het verhogen van de frequentie van de direkte diensl van Zierikzee met de Westhoek van Schouwen kreeg in de zomer van 1969 zijn beslag. Veer- en bootdiensten. Het resultaat van de veer- en booldionsten was aanzienlijk beier dan dat van het vorig jaar, namelijk f 187.000.—. Het verlies van f 161.000,in 1972 na Rijksbijdragen over 1971 van f 54.200,— en over 1972 van f 86.800.— in het tekort op de veerdienst Zijpc- plannen zijn opgesteld en ook weer verworpen. Hoe verder? In Zeeland weet men nu ook niet meer hoe het verder moet gaan met de ziekenhuisconcentratie. Gedepu teerde Staten van Zeeland menen dat het onder deze omstandigheden niet verantwoord is een standpunt in te nemen ten aanzien van het zojuist uitgebrachte concept-proefplan van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid. Gedeputeerde Staten zeggen het in hoge mate te betreuren dat het lan delijk achterblijven van ontwikkelin gen ertoe moeten leiden dat het ge degen proefplan ziekenhuisvoorzie ning Zeeland nu als een te voorlijk stuk werk in de ijskast moet worden gezet. AMSTERDAM. De leiding van de abortuskliniek in de Sarphatistraat in Amsterdam zal bij de rechtbank een klaagschrift indienen over de in beslagneming van het medisch in strumentarium en de verzegeling van de operatiekamer. DEN HAAG. Een 30-jarige hoofd agent en een 23-jarige agent van de Haagse politie hebben tweedegraads brandwonden opgelopen door een uit elkaar spattende bromfiets DUSSELDORP. Mensen voor wie het in de huiskamer niet warm ge noeg kan zijn, stellen zich open voor hartaanvallen, storingen in de bloedsomloop en andere ziekten, al dus de Westduitse professor Peter Pichotka op een onlangs in Dussel- dorp gehouden gezondheidscongres. Volgens Pichotka is de ideale ka mertemperatuur IS graden, hoewel de meeste mensen zich het lekkerst voelen bij 21. Anna Jacoba Polder werd in 1973 omgezet in een winst van f 26.000, zonder Rijksbijdrage. Weliswaar f 4.000,minder dan was begroot, doch dit laatste is een gevolg van de omstandigheid dat in november en december 1973 een autorijverbod op zondagen gold. Hotel- en restauratiebedrijven Ten aanzien van de administratie ve toedeling van de aktiviteiten van de hotel- en restauratiebedrijven werden in overleg met de accoun tant belangrijke wijzigingen gebracht Do exploitatie van de stationsrestau rants werd, gezien hun funktie in het autobuslijndienstbedrijf, bij de auto busdiensten ondergebracht, de ex ploitatie van de buffetten aan boord van de toeristenschepen is bij de toe ristenbootdiensten gevoegd. De onderhoudskosten van de hotels zijn - dit in tegenstelling tot vorige jaren - direkt ten laste van deze ob- jeklen gebracht. Hot grote onder houd in 1973 aan Hotel „Haamstede- Vliegveld" heeft de kosten daardoor onevenredig doen stijgen. Teneinde het toenemende vervoor oji Schouwen-Duiveland verder te stimuleren kwam een late dienst in relatie met Rotterdam tot stand zo dat men bij vertrek om 21.30 uur uit Rotterdam nog alle plaatsen op Dui- veland en in de Westhoek van Schouwen kon bereiken, in omge keerde richting kan men thans nog te Rotterdam aankomen te 23.00 uur. Rondvaarten Dc totale resultaten van de boot- Vanaf 12 november zijn ze er weer! (Ingezonden) Ja, er kunnen weer kinderpostze gels gekocht worden. Gouden zegels, want de kinderzegel is vijftig jaar oud dit jaar. Vanzelfsprekend hebt u in oktober al wat besteld bij de schoolkinderen, die bij u aanbelden. Een goede ge woonte, die u beslist niet onttrouw bent geworden. Vanaf 12 november zijn de zegels ook te koop aan de loketten van de postkantoren en bij de stands van de plaatselijke comité's. Ook Zierikzee heeft zo'n comité, zoals u weet. De dames die er lid van zijn, hebben het er graag voor over wat uren van hun tijd beschikbaar te stellen voor de verkoop. U kunt ze vinden in het postkantoor Zierikzee van 9.00 tot 12.00 uur op iedere werkdag. In de stand van het comité liggen, hehalve gouden kinderzegels, ook wenskaarten op u te wachten. Kaar ten voor de Kerst en voor Oud en Nieuw. Móóie kaarten, dat weet u van de vorige jaren. Uw vrienden en verwanten in het buitenland zijn er gek op. En als u ze dan nog fran keert met kinderzegels, combineert u de hartelijke geste van een Kerst- of Nieuwjaarswens met de hulp aan het kind-met-een-achterstand. (Een tip: zéér gewild over de grens zijn de fraaie kaarten met afbeeldin gen van antieke tegels en met etsen en gravures van Rembrandt, 't Is maar dat u het weet). Bedankt namens de kinderen! Manifestatie Zeeuwse Werkgroep „Steun aan Israël" (Ingezonden) De Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël" organiseert donderdagavond 14 november a.s. in de Schouwburg te Middelburg, aanvang 20.00 uur, een Israël manifestatie. Het doel van deze manifestatie is de Zeeuwse bevolking een stuk reële en eerlijke voorlichting te geven over alle mogelijke facetten van de staat Israël. Tevens wil de werkgroep, welke enige tijd geleden is opgericht, zich door middel van deze avond voorstellen aan de Zeeuwse bevol king. Tijdens de Israël manifestatie zul len de volgende heren het woord voeren: Mr. K. Keuning, lid van de Tweede Kamer voor DS '70, over de politieke aspecten van Israël en zijn nabuurlanden; de heer A. H. Doornik, namens het Israël Comité Nederland, ter toelichting van de doelstellingen van dit comité; de heer I. L. Palache. direkteur van de Collectieve Israël Actie, die het startproject van de Zeeuwse werkgroep bekend zal ma ken en tevens een en ander over de hulpverlening van de Nederlandse bevolking aan die van Israël zal ver tellen. De avond zal worden opgeluisterd door de Purmerendse zanggroep „Children of Sound", welke Israëli sche liedjes en folksongs ten gehore zal brengen. Tijdens de pauzes wordt iedereen in de gelegenheid gesteld zich bro chures e.d. over land en volk van Is raël aan te schaffen en tevens zijn grammofoonplaten met Israëlische muziek verkrijgbaar. De Zeeuwse werkgroep ziet deze avond als een „test case" en is van zins in de toekomst meerdere van deze Israël manifestaties te organise ren in diverse plaatsen in Zeeland. Zeeuwse Werkgroep Steun aan Israël diensten laten een gunstige ontwik keling zien. Dat de rondvaart op het Veerse Meer terug is gelopen is een gevolg van de sedert 1972 ingevoerde beperking tot één rondvaart tussen de vaart Zierikzee-Veere v.v. in, ter wijl in 1973 enige konkurrentie werd ondervonden. Teneinde deze konkur rentie het hoofd te bieden werden in het seizoen 1974 op werkdagen twee rondvaarten van iets kortere duur uitgevoerd en op zondagen één. De rondvaarten van Zierikzee uit, met name die naar Colijnsplaat, uitge voerd met het kleine m.s. „Hollands Diep" bleken zich in een stijgende belangstelling te verheugen. De vaarten van Burghsluis werden daai'om via de haven Zierikzee ge leid. De rondvaarten op het Grevelin- genmeer, welke sedert 1972 met een kleiner schip worden gevaren, werd nieuw leven ingeblazen door het vaarschema zodanig te wijzigen dat het aansloot op de Dolfijnenshows in Dolfirodam. Gebouwen en terreinen In het verslagjaar kwam het nieu we1 stationsgebouw te Rotterdam- Zuidplein gereed, evenals de bouw van dc archiefruimte in de garage te Zierikzee. Aan de overige gebouwen werd het nodige onderhoud verricht, waarbij vooral Hotel „Haamstede- Vliegveld" een grotere beurt kreeg. Teneinde de werkomstandigheden voor het personeel te verbeteren, werden in de autobusgarages te Oostvoorne en Burgh wasplaatsen gebouwd, terwijl te Zierikzee een be gin werd gemaakt met het inrichten van een autoporkecrtcrrcin ten be hoeve van de reizigers. Aan het einde van het verslagjaar waren geen bouwwerken onderhan den. slechts de bestrating van de parkeerplaats te Zierikzee diende in overleg met Rijkswaterstaat te wor den voltooid. Voor het eerst sinds jaren ZIERIKZEE, 9-11. Voor het eerst sinds een lange reeks van jaren is het bedrijfsresultaat over 1973 voor dc N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschap pij ongunstig geweest. In plaats van een winst voor aftrek van vennoot schapsbelasting van f 110.863,over 1972; f 60.863,na aftrek van deze belasting, geeft 1973 een verlies van f 87.889,en van f 52.889,na aftrek van f 35.000,aan vrijvallende vennootschapsbelasting, een ongunstiger resultaat voor vennootschapsbelasting ten opzichte van 1972 van f 198.752, voor dezelfde stroomkosten PHILIPS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3