Waterschap niet eens met beslissing van het kabinet VEEL SUBSIDIE-AANVRAGEN VOOR ISOLATIE-WONINGEN HET GAAT DIT JAAR SLECHT MET WERKLOOSHEID Rechter in Berlijn doodgeschoten DEEL EXTRA HULP IN SLOT „MOERMOND" WERKLOOSHEID STEEG DIT JAAR MET 40.000 MAN BOEK intermeubel In Bolivia militair bewind tot 1980 Lardinois: „E.E.G. krijgt het moeilijk" Omzetverlies bij de horeca Nu meubelen kopen met de kans op mooie prijzen Ambtenaren omgekocht door aannemers AGENDA Er is weer een besluit gevallen met betrekking tot de Oosterschel- de en - bijna traditiegetrouw - is de anti-klimax er ook alweer. Zo ging het na verschijning van het rapport Klaasesz zo gaat het weer nu het kabinet (eindelijk) de knoop heeft doorgehakt Alle registers worden open getrokken het kabi netsbesluit te laken, alle snaren van emotionaliteit worden beroerd en alle - reeds lang uitgekauwde argumenten - worden op de scho tel van de politieke bedrijvigheid als verse vruchten uitgestald. „Een politieke beslissing van het kabinet" wordt er gezegd, waarbij de aantekenende vraag kan gesteld in hoeverre een kabi net ooit helemaal zonder politiek (nog altijd de kunst van het uiterst bereikbare) - let niet wat - beslis sing zou kunnen nemen. Wat de politieke partijen thans gaan doen, lijkt er echter eerst goed op van de Oosterschelde een politieke kwestie te maken. Men is rond de kwestie verdeel der dan ooit en - zoals te verwach ten viel - is de veiligheid het meest gehanteerde argument, een vreemd argument voor een bevol king die straks twee en twintig jaar lang niet die veiligheid heeft kunnen krijgen, waarop het - na 1953 - in alle redelijkheid recht meende te hebben. Niet „noodstempels" op zwak ke dijkstukken echter kan een soort veiligheid wél worden be reikt; een tweede fase is een ge perforeerde dam, die ook aan de veiligheid bijdraagt en tenslotte een echt slot op de Schelde door middel van een storm sluw. Men zou zo denken - na 22 jaar onveiligheid - een geprogrammeer de veiligheid in - zeg maar - drie fasen, dat moet de veiligheids apostelen wel aanspreken, maar niets is minder waar. Men roept volstrekt ongenuanceerd om vei ligheid, die echter ook bij sluiting van de Schelde „sec" in de zeven tiger jaren niet is te bereiken. Al leen al niet omdat bij sluiting „sec" de dijkverzwaringen zeer waar schijnlijk achterwege blijven en wat wil men dan tot 1978, om dat jaar dan ook maar eens te noemen. Vreemd is ook dat de altijd (te recht) geroemde deskundigheid van de waterstaats-technici, door sommigen nu opeens in twijfel wordt getrokken. In feite is de ka binetsoplossing een grotere uitda ging aan Rijkswaterstaat, maar al leen de technici mogen twijfelen, niet de politici. We kunnen echter gerust aannemen dat de waterstaat de handschoen wel zal opnemen en het karwei zal klaren. Voorlopig wachten we het alle maal weer maar af; het boek Oos terschelde is nóg niet af, maar de hoofdstukken worden wel span nender. LA PAZ, 11-11. President Hugo Banzer is in het weekeinde gezwicht voor de druk van de militairen. Hij stelde alle politieke partijen buiten de wet en zei dat hij zijn belofte om volgend jaar algemene verkiezingen te laten houden niet kan nakomen. De verkiezingen zullen vermoedelijk niet voor 1980 plaatsvinden. In een zondag verschenen besluit wordt bepaald dat de strijdkrachten tot 1980 het landsbestuur volledig in eigen hand zullen houden. „Weet je busje en je treintje" J UTRECHT. 9-11. Onder hel motto ,.Weet je busje" en „Weet je treintje" gaat NS op stations, in horecabedrijven en andere gelegenheden waar veel mensen komen foldertjes f ophangen waarop men lean f zien hoe laat de laatste treinen f en interlocale bussen rijden. f NS haakt hiermee in op de f 1 november j.L van kracht f geworden nieuwe alcoholwet- f geving. f Dijkgraaf Geluk: „Optimale veiligheid weer zeven jaar uitgesteld" ZIERIKZEE/MIDDELBURG, 9-11. De beslissing van het kabinet om de Oosterschelde af te sluiten inet een caissoiulam, heeft in Zeeland een storm van reacties teweeggebracht. De actiegroepen zijn vol lof over deze beslissing van hel kabinet. Daar lijnrecht tegenover staan de meningen van de mensen die betrokken zijn bij hel garanderen van die veiligheid. Dijkgraaf A. Geluk van het Waterschap Schouwen-Duiveland te Zierikzee zei zaterdagmorgen vroeg in een eerste reactie: „Ik ben het beslist niet eens met deze beslissing. Men heeft ons in het Deltaplan optimale veiligheid in 1978 gegarandeerd. Nu is deze weer zeven jaar uitgesteld". De toegezegde verhoging van de slechtste dijkvakken noemde de heer Geluk een doekje voor het bloeden. De beslissing van het kabinet is voor mij onbegrijpelijk. Het heeft zich' la ten beïnvloeden door minderheids groepen in ons volk. Het is een poli tieke beslissing geworden onder drei ging van een kabinetscrisis, waarvan de bevolking in zuidwest Nederland de dupe is geworden. Want nu wordt er ineens gezegd dat de dijken wel verhoogd moeten worden, maar de waterschappen kunnen u de brieven tonen waarin de regering voorge stelde dijkverhogingen afwees met verwijzing naar de afsluiting van de Oosterschelde in 1978. Nu blijkt men radicaal te zjjn om gezwaaid. Maar je kunt niet zomaar van de ene op de andere dag begin nen met verhoging van dijken. Daar moeten plannen voor gemaakt en uitgewerkt worden. Dan moet bekeken worden welke zwakke plekken het eerst voor ver hoging in aanmerking komen en wat het rijk daar van vindt. Op sommige dijken staan boerderijen en huizen. Moeten die dan van de ene op de andere dag ineens verdwijnen? Dooi de beslissing van het kabinet wor den onaanvaardbare risico's geno men met betrekking tot de veilig heid", aldus de dijkgraaf Geluk. Keerpunt' Johan Koole uit Yerseke van de actiegroep „Oosterschelde Open" noemde de beslissing van hel kabinet een keerpunt in de geschiedenis op het gebied van het milieu. Bij de ac tiegroepen, zo'n 200 in totaal, die onder andere zijn gebundeld in de stichting S.O.S., bestaat er grote be wondering volgens de heer Koole voor de openheid en inspraak waar mee het kabinet de beslissing over de Oosterschelde heeft genomen. Ze moeten nu meteen beginnen met het verhogen van de dijken. Zij hebben in Zeeland ervaring met het ophogen van gevoelige dijkstukken in de Westerschelde. Daar waren ook veel zwakke plekken, maar daar is nooit iemand op het idee gekomen de Wes terschelde af te sluiten. Wij zijn bij zonder gelukkig met deze beslissing DEN HAAG, 9-11 in vrij korte tijd is Nederland isolatiebewust geworden. Begin november was het aantal sub sidie-aanvragen voor de isolatie van woningen gestegen tot boven de 25.000, zo is gebleken uit een onder zoek van Isoverbel, een producente van glaswol Het ministerie van volkshuisvesting heeft dit aantal be vestigd. Per subsidie-aanvraag is volgens het ministerie gemiddeld f 600,ge moeid, zodat nu al een bedrag van rond 15 miljoen gulden zal worden uitgekeerd, er is in totaal 35 miljoen gulden beschikbaar, maar verwacht wordt dat in de twee maanden voor de beëindiging van deze subsidie-re- geling de resterende 20 miljoen gul den niet volledig zal worden opge soupeerd. De glaswolproducente vindt dan ook dat de huidige subsidie te laag is. Factoren, die hebben bijgedragen tot toeneming van het aantal subsi die-aanvragen voor isolatiewoningen, zijn geweest de beslissing om de sub sidie voor isolatiewerkzaamheden te verlengen, de weersomstandigheden en de voorlichting. DEN HAAG, 9-11. „Dit jaar zal een triest record worden wat de werkloosheid in ons land betreft. Zelfs het economisch zeer slechte jaar 1968 aal worden overtroffen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Somber gestemd over het verloop van de tweede fase van de luchtvaartonderhandelingen tus sen Nederland en de Verenigde Sta ten is minister Westerterp van ver keer en waterstaat als hoofd van de Nedrelandse delegatie zondagmiddag van Schiphol naar Washington ver trokken. UTRECHT. De verbondsraden van de drie vakcentrales hebben zich be reid verklaard de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid over het Arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1975 voor korte ttfd op te schorten. DEN HAAG. Het Europese parle ment zal op zijn volgende maand in Luxemburg tc houden zitting waar schijnlijk akkoord gaan met de voorstellen van het Tweede Kamer lid dr. S. Patijn (soc.) voor het rechtstreeks kiezen van dc leden van hot parlement. Zij worden thans aangewezen door de leden van dc negen nationale parlementen. In vergelijking met 1964 was de gemiddelde werkloosheid voor man nen 1897 en nu 5642. De vraag naar arbeidskrachten was 2807 tegenover 3426. Ook bij de vrouwen is een groot verschil te constateren: gemid deld waren er tien jaar geleden 704 werkloos tegenover nu 1835. De vraag was destijds 1196 en nu 1099". Deze sombere cijfers heeft de di recteur van het gewestelijk arbeids bureau in Den Haag, de heer A. M. Stroosnijder, verstrekt. Volgens hem wordt ieder jaar de discrepantie tussen vraag en aanbod groter als gevolg van structurele veranderin gen. Als oorzaken noemde hij het gewijzigde produklieproces, hel weg trekken, inkrimpen en sluiten van bedrijven en het automatiserings proces in de administratieve sëktor. zegt de heer Koole die van de Twee de Kamer geen al te grote weerstand meer zegt te verwachten. MAASTRICHT, 9-11. Dc komende vijf a zes jaar zullen voor de Euro pese Economische Gemeenschap een tijd zijn waarin geen groei mogelijk is. Het zal een buitengewoon moei lijke, zo niet een verschrikkelijke tijd worden. Ij){it zei de heer P. Lardinois lid van' de Europese Commissie zondag in Maastricht op 'het congres van de Unie van Jonge Christen-Democra ten. Volgens de heer Lardinois zal de E.E.G. het zonder een stuk econo mische groei niet kunnen stellen. De E.E.G. is meer dan ooit afhan kelijk van de derde wereld geworden De heer Lardinois bepleitte het leve ren van een grotere financiële bij drage aan de landen van de derde wereld, niet alleen uit menselijke overwegingen, maar ook en vooral om reden van zelfbehoud. DEN HAAG, 9-11. Dc invoering van de nieuwe alcoholwet op 1 no vember is voor de horeca niet onop gemerkt voorbij gegaan. Met name de drankverstrekkende bedrijven noteerden het eerste weekeinde van november flinke omzetverliezen. Ruw geschat hebben café's, bars en dancings een omzetverlies geleden van 50 tot 80 procent. Dit staat vermeld in het deze week verschijnende blad „Horeca", dat de bevindingen heeft nagegaan van een aantal ondernemers in deze bedrijfs tak. Vooral de buitenzaken hebben slechte zaken gedaan vorig weekein de, omdat zij het juist van de auto mobilisten moeten hebben. In de centra en in de steden is de schade meegevallen. Ook de restaurantbedrijven heb ben naar de mening van het blad Horeca het effect van de nieuwe wet duidelijk gemerkt. Weliswaar niet zozeer in het aantal bezoekers als wel in de wijnomzet. TWEEDE KAMER De werktijdverkortingen DEN HAAG, 9-11. Uit de meest re cente cijfers blijkt, dat in de eerste week van september in totaal 260 ontheffingen voor werktijdverkorting van kracht waren. Van deze 260 ont heffingen werden 51 verleend in de metaalsector en 53 aan textiel- en confectiebedrijven. Het totaal aantal betrokken werknemers bedroeg 11.218, waarvan 2158 in de metaalsec tor en 4108 bij textiel- en confectie bedrijven. Dit blijkt uit een verslag over de uitvoering van de machti gingswet, welk verslag aan de Twee de Kamer werd toegezonden. DOE UW VOORDEEL Deelnemer winkelweekaktie meelstraat 31 zierikzee ROTTERDAM, 9-11. Eén of meer aannemingsmaatschappijen, die ka bels en buizen leggen ten behoeve van de PTT en vele gemeenten, is (zyn) verwikkeld in een omkoop schandaal. Ook heeft (hebben) zij zich vermoedelijk schuldig gemaakt aan belastingfraude. De i-ijksrecherche en de fiscale re cherche zijn bezig de zaak te onder zoeken. Een PTT- en een gemeente ambtenaar hebben bekend steekpen ningen te hebben aangenomen. Eén en ander is medegedeeld door mr. A. C. 't Hart, officier van justitie in Rotterdam, die de leiding heeft van hel door de rijksrecherche ingestelde onderzoek. Omdat men op het ministerie v>an justitie „tot de hoogste top toe" be trokken is bij het onderzoek, achtte de officier zich niet gerechtigd meer duidelijkheid te verschaffen. Wel wilde hij kwijt, dat het in deze zaak „niet om een doosje sigaren gaat". Goes wil Rijkswaterstaat niet kwijt GOES, 9-11. B. en w. en de ge meenteraad van Goes hebben in een brief aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat fel geprotes teerd tegen de voorgenomen re-or- ganisatic en concentratieplannen van de rijkswaterstaatdiensten. De minis ter wil namelijk in deze nieuwe re geling alle diensten van rijkswater staat overplaatsen naar de provincia le hoofdsteden, in dit geval dus naar Middelburg. De gemeente Goes vindt nu dat ze ernstig benadeeld wordt door deze beslissing. Er gaan dan zeventig ar beidsplaatsen voor Goes verloren. Goes vindt dat de minister bij het opstellen van plannen toch de nodige voorzichtigheid in acht zal moeten nemen. Want door deze stellingname van de rijksoverheid krijgen plaat sen die in de tweede nota ruimtelijke ordening als groeikernen worden aangemerkt, toch weer niet die kan sen die hen aanvankelijk werden toegedacht. Overplaatsing van be langrijke overheidsdiensten beteke nen voorts een verarming voor de regio, aldus b. en w. van Goes, die er bij de minister op aandringen de be slissing ongedaan te maken. WEST-BERLIJN, 11-11. De presi dent van hel Westbcrlijnse gerechts hof Güntcr von Drcnkmann, is zon dagavond doodgeschoten. Volgens de politie werd de moord gepleegd door zes of zeven mensen die deden alsof zij Von Drenckmann die zaterdag 64 jaar was geworden, kwamen gelukwensen. Zij belden bij hem aan met een bos bloemen. Toen de president van het hof opendeed, werd hij door vier schoten dodelijk getroffen. De daders vluchtten in twee auto's. In een telefonische boodschap aan het kantoor van' het Wcstduitse persbureau DPA in Düsseldorf, werd later meegedeeld dat de „organisatie- voor herstel van de partij van het rode leger" verantwoordelijk was voor de aanslag. De landbouw-soldatenluilp DEN HAAG, 9-11. Dc stijging van de werkloosheid in oktober is, wan neer rekening wordt gehouden met seizoensfactoren, minder groot dan de stijging van het aantal werkloze mannen en vrouwen, die zoals mi nister Boersma van sociale zaken hooft meegedeeld, ruim 10.000 be droog. Voor seizoen gecorrigeerd be droeg de geregistreerde gedetailleer de cijfers van het ministerie van so ciale zaken eind oktober j.l. 161.000. Dit betekent een stijging van 2.400 tegenover eind september j.l. In de eerste tien maanden van dit jaar is de voor seizoen gecorrigeerde arbeidsreserve met ongeveer 40.000 gestegen, wat neerkomt op een ge middelde groei van 4.000 per maand. Medio dit jaar lag hel groeitempo hoger dan (lil gemiddelde, maar de laatste twee maanden was het groei tempo lager dan dit gemiddelde in oktober dus zelfs bijna de helft lager. GOES, 9-11. Dc BOO extra toegezegde militairen die maandag worden ingezet om de oogst te ln-lpen bin nenhalen komen toch allemaal naar Zeeland en Wesl- Brahant. De legerleiding die in Zeeland belast is met de organisatie van de militaire bulp, en die ook in bel een I rale coördinatie centrum in Goes is ingekwartierd, is er binnen IS uur in geslaagd nok voor de nieuwe, lichting oogst bel pers een passend onderdak Ir vinden. Alle 800 militairen zjjn afkomstig van het eerste, legerkorps van dc land macht. 300 komen er uit Nunspect. Ze worden in groepen van honderd onder gebracht in de kazerne van bet OCMA te Middétburg, in de oude marine kazerne in Hellevoctsluis en in Hulst in een groot restaurant. kwam in de loop van maandagmor gen op zijn plaats van bestemming aan. Do 1000 anderen die al een week aan het werk zijn op het land kwa men na het weekendverlof reeds zondagavond weer in Zeeland op hun diverse standplaatsen. Ande re vnjw illigers Een groep van honderd uit het le gerkamp Ermelo wordt in zijn geheel ingekwartierd in het C'NV-vakantie- oord in Oostkapcllc, bij de groep van do II? mililairon die or do afgelopen week al hebben gelogeerd. Dan komt er een groep van 300 uit hel legerkamp Sehaarsbergen. 100 gaan er, naar hel slot Mocrmond In Rcncssc en 200 in de Chasscc-kazer ne in Breda. De/o laah-to grnep wordt ook in X\'« i Brabanl ingezet. 100 militairen uit Ede gaan naar hot vakantieoord „De Haven" in Broskens. Do nieuwe lichting militairen Vrijdag kreeg do landbouw weer hulp van vele honderdon middelbare scholieren die oogstverlof hadden ge kregen. Daarnaast blijven dc grote groepen scholieren die uit allo delen van Nederland naar Zeeland zijn ge komen ook deze week nog aan hol werk. Maar ondanks die grote vrij willige oogsthulp liggen in heel Zee land nog immense aardappelen en bietenvelden onbewerkt, enorme op pervlaktes uien liggen in lange rijen nog tc rotten in hel water. Het oogst- acticcentrum in Goes roept blijkbaar niet voor niets dat er minstens 6000 militairen en vele andere duizenden vrijwilligers nodig zijn wil hol grool sic doel van de oogst nog gered wor den. 't Lange Uus. Kunstexpositie, 912; Vfc26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Maandag 11 november Zierikzee Huis van Nassau. 19.30 uur, vergade ring Sportraad. Dinsdag 12 november Zierikzee Theo Thijsscnsehool, 20.00 uur, ou deravond. Stadhuis (Vierschaar). Wereldslede- bouwdag. 20.00 uur. Kerkzaal. Vergadering Ger. Vrou wenver., 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Afd. Plattelandsvrou- wenbond, 20.00 uur. Woensdag 13 november Zierikzee Herv, Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. R.K.-kerk. Korenavond, 19.45 uur. Donderdag 14 november Zierikzee Mondragon. Afd. Schouwen Plalte- landsvrouwenbond, 20.00 uur. Hervormde Vrouwengroep Ver.-ge- bouw, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, ZVU- lezing: „Ik vaar op alle winden". Vrijdag 15 november Noordgouwe Mr. de Roos-huis. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Bruinisse Stoofpolder. H.S.V. „Het Zijpe". Zaterdag 16 november Ouwerkerk Garage Remeeuws, 19.00 uur start, avondrit m.a.c. Sparta. Goes „De Prins van Oranje". Kringver gadering Rode Kruis, 10.30 uur. Dinsdag 19 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, Ver. van Vrijz. Herv., 20.00 uur. Woensdag 20 november Zierikzee Graanbeurs, 13.30 uur herdenking 20-jarig bestaan afd. Zierikzee Alg. Bond van Bejaarden. 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 14.00 uur. Kerkwerve Ver.-gebouw. NCVB-Afdeling, 19.45 uur. Vrijdag 29 november Zierikzee Concertzaal, concert Zeeuws Orkest. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Arbeidstijdverkorting overheidspersoneel DEN HAAG. 8-11. Na raadpleging van het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft het kabinet vrijdag besloten tot in voering van een 40-urige werkweek voor het overheidspersoneel, ingaan de 1 april a.s. Dit personeel werkt op het ogenblik 4111 uur per week. Deze arbeidstijdverkorting zal met ingang van 1 juli 1975 ook gevolgen hebben voor een aantal groepen van onderwijzend personeel. Nader geor ganiseerd overleg over de aanwijzing van deze groepen zal plaatsvinden in dc bijzóndere commissie van overleg voor het onderwijspersoneel. Een en ander werd bekendgemaakt tijdens een onderbreking van het wekelijkse kabinetsberaad. DODELIJKE ONGELUKKEN OTTERSUM. In hot noord-Lim burgse Oltersum is de 16-jarige A. van Benthum tijdens het bieten rooi en om het leven gekomen. Toen hij moeilijkheden met de rooier wilde verhelpen, kwam zijn sjaal tussen hel aandrijfmechanisme en werd hij gewurgd. DEURNE. Zaterdagmorgen vroeg is in het ziekenhuis in Deurnc (N.Br.) de 14-jarige A. van der Heyden uit die plaats overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Het meisje was vrijdagavond in haar woonplaats door een motorrijder overreden toen zij zonder uitkijken dc weg overstak. HOOGEVEEN. In Hoogevecn is dc éénjarige Yvonne Marleen Pors be zweken aan de verwondingen die ze opliep na een val van de wasmachine in haar ouderlijke woning. De hahv was op de machine gezet om liaar aan tc kleden. Ze liep door de val op dc tegels in de douchecel een scheurtje in dc schedel op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2