De regering heeft vertrouwen in de waterbouwers Dozen vol speelgoed voor kleuters van „De Woelwaters NOG OVERLEG OVER OESTERDAM EN PHILIPSDAM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brengt in koude dagen warmte en genot Afsluiting Oosterschelde met storm-stuwcaissondam? Man schiet zijn vrouw dood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ma:tn<hi<r 11 november 197A I31s(e jaargang Nr. 21588 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: (Oogst) militairen (100) op Moermand" Zie onze advertent op pag. 6 DEN HAAG, 9-11. De regering heeft het vertrouwen «lat «Ie bouw van «Ie stormstuwcaissondam in «le Oos terschelde., door het kunnen van de Nederlandse wa terbouwers tot een goed einde zal worden gebracht. „Het is een geavanceerd project, dat een uitdaging betekent voor een ieder, die daar daadwerkelijk bij betrokken wordt", aldus heeft minister Wester terp van verkeer en waterstaat geschreven in de brief welke dit weekeinde aan de Tweede Kamer gezonden is en waarin mededeling wordt gedaan van de keuze van het kabinet voor de stormstuwcaissondam. „Deze dam van caissons, die zijn voorzien van een beweegbare afslui ting, is een technisch uitermate ge avanceerde oplossing", schreef de bewindsman. „Hoewel deze con structie uitvoerings-technisch nog nadere uitwerking zal behoeven - in het bijzonder ten aanzien van de funderingsproblematiek - mag wor den aangenomen dat over één a an derhalf jaar een ontwerp ter be schikking zal staan, dat gereed is voor toepassing". Als uit nadere studies van Rijks waterstaat „onverhoopt" blijkt, dat de bouw van de stormstuwcaisson dam op onoverkomelijke problemen stuit, of wel dat de meer kosten de geraamde f 1,6 miljard tot f 1,7 mil jard wezenlijk te boven zal gaan, zal alsnog worden overgegaan tot alge hele afsluiting van de Oosterschelde. De regering heeft de overtuiging, dat met haar beslissing de Ooster schelde af te sluiten met een storm- stuwcaissondam de belangen van veiligheid en milieu zo evenwichtig mogelijk tegen elkaar zijn afgewo gen. De extra kosten zullen, omdat zij niet noodzakelijk uit hoofde van veiligheid alleen, niet ten laste ko men van de begroting van het de partement van verkeer en water staat. Er zal in het geheel van de rijksbegroting ruimte voor die kos ten moeten worden gevonden, aldus minister Westerterp in zijn brief aan de Tweede Kamer. Adviezen Het kabinet nam zijn beslissing, aan de hand van de, eveneens dit weekeinde gepubliceerde adviezen van de Rijksplanologische Commissie en van de door deze commissie ge vormde werkgroep, waarin zitting hadden vertegenwoordigers van de departementen van c.r.m., financiën, landbouw, verkeer en waterstaat, volksgezondheid en milieu-hygiëne, en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De adviezen, dit najaar uitge bracht, waren noodzakelijk omdat het kabinet een studie wilde over zijn in juli j.l. genomen beslissing, dat „de Oosterschelde afgesloten zou moeten worden met behulp van een systeem van doorlatende caissons onder het voorbehoud dat een derge lijk systeem zou voldoen aan de doelstellingen en technisch uitvoer baar zou blijken". Mede aan de hand van het rapport van de werkgroep kwam de Rijks planologische Commissie tot de con clusie, dat een open caissondam niet en een stormstuwcaissondam wel de veiligheid kan bieden welke destijds in de Deltawet is voorzien. Bij een open caissondam wordt namelijk de waterhoogte bij storm vloed ongeveer een meter verhoogd en dit zou betekenen, dat ingrijpende dijksverhogingen langs de kust nood zakelijk zijn. Met een stormstuwcaissondam kan door tijdige afsluiting van de caissons een te sterke verhoging van het wa terpeil in geval van een stormvloed van de Oosterschelde geheel worden voorkomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Spontane aktie leerlingen openbare basisschool ,,'t Kofschip" ZIERIKZEE, 9-11. Na een diskus- sic in de hoogste klassen van de openbare basisschool ,,'t Kofschip" over het onderwerp hoe jongeren er toe kunnen komen vernielingen aan te richten, (naar aanleiding van de voorvallen die onlangs zoals gemeld hebben plaats gevonden in en om de openbare kleuterschool „De Woelwa ters" aan de Calandwcg) besloten de leerlingen van ,,'t Kofschip" spon taan en enthousiast tot dc inzame ling van speelgoed, ter vervanging van het speelmateriaal van dc kleu ters dat verloren is gegaan. Dc aktie werd oen enorm succes. Vrijdagmiddag werden door een de legatie leerlingen, begeleid dooi en ige leerkrachten en hot. hoofd der school de heer Vaarzon Morel, niet minder dan vijf grote dozen tot. de rand gevuld met speelgoed van al lerlei soort bij „De Woelwaters" af geleverd. Het speelgoed werd dank baar door de hoofdleidster, mevrouw Ban's, in ontvangst genomen en daarna kon het feest van het uitpak ken door de kleuters volop beginnen De heer Vaarzon Morel vertelde nog dat het resultaat van de inzameling boven verwachting is gcweest.Om- ringd door de opgetogen kleuters bedankte mevrouw Baris kinderen en leerkrachten van ,,'t Kofschip" bijzonder hartelijk voor het geschon ken speelgoed. Al met al zorgden de scholieren voor zo veel speelgoed, dat; wellicht wat overgedaan zal kunnen worden aan de peuterklas. ZIERIKZEE. Leerlingen van de R.S.G. „Prof. Zeeman" hebben zich vrijdag een (koude) dag ingespannen om de boeren te helpen. Hier een dapper ploeg je aan het werk „in de juun" op een, bedrijf aan de Oude- weg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Naar aanleiding van dit advies be sloot het kabinet de gedachte van een open caissondam geheel te laten varen. Dit geschiedde in het belang van de aan de inwoners van Zee land en West-Brabant bij de tot standkoming van de Deltawet ver zekerde veiligheid. Drie mogelijkheden &et kabinet heeft in het laatste stadium van zijn beraad drie moge lijkheden bezien; geheel openlaten van de Oosterschelde met zgn. com partimentering en verhoging van de dijken, geheel afsluiten van de Oos terschelde (met later de bouw van een doorlaatwerk) en een afsluitdam met stormstuwcaissons. Het geheel openlaten van de Oos terschelde viel af. De kosten werden geraamd op rond de twee miljard gulden en de werken zouden eerst tussen 1990 en 1995 gereed zijn, ter wijl door het indertijd beloofde'vei ligheid verkregen zijn, terwijl door het verhogen van de dijken, natuur gebieden en dorpen aangetast zou den zijn. Geheel afsluiten en compartimen tering werd ook door het kabinet verworpen. De kosten zouden welis waar 1,2 miljard gulden bedragen. Er zou dan een bekken met constant zoet water gevormd zijn, dat op zich zelf een interessante ontwikkeling wat flora fauna betreft kan door maken (gezien de ervaringen in het Grevelingenbekken). Maar het mi lieu zou afwijken van het oorspron kelijke, terwijl ook de oester- en mosselcultuur zou moeten verdwij nen. Het kabinet koos voor een storm stuwcaissondam, alhoewel de totale kosten (rond f 2,8 miljard tot f 2,9 miljard) hoog zijn. De overwegingen waren de volgende: Er worden geen consessies ge daan aan de veiligheid; De getijdestromen blijven, waardoor het huidige milieu gehand haafd blijft. Deze twee factoren vond het kabi net van even grote waarde. Omdat de bouw van de stormstuwcaisson dam de beoogde veiligheid zes tot zeven jaar later geeft dan oorspron kelijk gedacht is (niet in 1978, maar in 1985) is besloten de provincie Zeeland en de waterschappen geld te geven voor gedeeltelijke verhoging van de djjken. Deze werkzaamheden dienen nog in de zeventiger jaren te zgn voltooid. Dan is het volgens het kabinet geoorloofd, de totstandko ming van de definitieve beveiliging tot omstreeks 1985 uit te stellen. DEN HAAG. Vier miljoen nood- biscuits - waarde f 70.000 - heeft het Rode Kruis beschikbaar gesteld voor bevolkingsgroepen in Ethiopië die nog lijden onder de gevolgen van de langdurige droogte. Deze voedselhulp gaat de komende week naar Kar- thoem met drie Hercules-transport- vliegtuigen, die Nederlands militair materieel uit Soedan ophalen. Verwachting tot dinsdagavond: Morgen opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, morgen overdag plaatselijk een bui, maar ook opklaringen; minima omstreeks 6 graden, maxima morgen ongeveer 9 graden; krachtige, aan de kust eerst nog stormachtige wind, ruimend naar zuidwest tot west. Voor woensdag: Aantal uren zon: nul tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54 Maan op 6.02, onder 15.47 Nieuwe maan: 14 nov. (1.53) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 12 nov. 1.29 13.48 7.07 19.32 Springtij: 16 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BIDT, 11-11. Hot K.N.M.t deelt mede: De depressieaktiviteit op de oceaan is de laatste dagen weer aan zienlijk toegenomen. Zaterdag trok een diepe depressie over Schotland naar hét noordoosten. Maandagmor gen lag de tweede, nog diepere de pressie met een kerndruk van dicht bij de 960 mbar boven dezelfde, plaats en een derde verliet het Ame rikaanse continent ten zuiden van Groenland en vertoonde ook toene mende aktiviteit. De baan die deze depressies volgen is een vrij noor delijke, maar door de grote omvang bereiken regengebieden die met deze depressies samenhangen ook Neder land af en toe. De wind die maan dagmorgen aan dc kust stormkracht bereikte neemt tijdelijk af maar kan op dc nadering van de volgende de pressie weer aanwakkeren. Het blijft zodoende onbestendig weer. AMSTERDAM, 10-11. De 27-jarige Ch. Ch. heeft zondagavond zijn 25- jarige vrouw in haar woning in de Preangerstraat in Amsterdam-Oost in het bijzijn van twee familieleden doodgeschoten. De dader, die is aan gehouden, belde zelf de politie. De achtergrond van zijn daad waren huwelijksmoeilijkheden. Het uit Suriname afkomstige echt paar was gescheiden van tafel en bed. Volgens de politie had de ver dachte zijn vrouw opgezocht om met haar te praten. Het slachtoffer werd door drie kogels getroffen en was op slag dood. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een optimist: „ik moet wel op een bed van rozen liggen; ik voel de doornen in mijn vlees". DEN HAAG, 9-11. De regering gaat over de noodzaak de aanleg van de stormstuwcaissondam in de Oosterschelde vergezeld te doen gaan van com partimentering van de zeearmen - de bouw van de oesterdam en de Philips- dam - overleg plegen met de provincie Zeeland en de Belgische regering. Dit heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat meegedeeld in de brief welke hij dit weekeinde zond aan de Tweede Kamer. De Rijksplanologische Commissie, die adviseerde over de stormstuw caissondam, vond dat bij zo'n dam getij, stroming, zoutgehalte en tem peratuur zoveel mogelijk gelijk blij ven. Maar zij oordeelden wel, dat compartimentering nodig is, onder meer met het oog op de Schelde- Rijnverbinding, welke geheel ooste lijk door de Oosterschelde zal lopen. Aanbevolen werd de bouw van een dam tussen Zuid-Beveland en Tholen vlak tegen de Schelde-Rijn- verbinding (de oesterdam) en een dam van St. Philipsland naar de Grevelingendam (de Philipsdam). Ten behoeve van de scheepvaart tussen de Westerschelde en het Vol kerak en van de afwatering van het oostelijk zoete bekken is dan een af- waterings- en scheepvaartkanaal door Zuid-Beveland nodig, het Waardekanaal. Planologische gevolgen Het kabinet is van mening, dat de compartimentering belangrijke pla nologische gevolgen kan hebben voor de provincie Zeeland. De regering neemt dan ook eerst de beslissing nadat minister Westerterp met het provinciaal bestuur overleg heeft gepleegd. Ook zoekt de bewindsman contact met zijn Belgische collega, omdat de voorgenomen werken een ingrijpende wijziging van het-Delta plan betekenen. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1