NM B HET LAATSTE HOUVAST HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Veto's waar Zuid-Afrika en de Verenigde Naties baat bij vonden Demokraten maken het in Amerika BLIK DOOR HET WERELD I Nederland onderkent bijdrage oplossing van voedselprobleem Engelse huisvrouw krijgt het moeilijk Geeft loon naar sparen. Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlcrüug 1 novmber 1974 Nr. 21586 9 Zuid-Afrika dankt het aan Enge land,Frankrijk en de VS dat het lid mag 'blijven van de Verenigde Naties. Die drie stemmen van vaste leden van de Veiligheidsraad met veto-recht beletten dat namens deze raad aan de algemene vergadering formeel het voorstel wordt gedaan Zuid-Afrika het lidmaatschap te ontnemen. En de Veiligheidsraad is de enige die het voorstel mag in dienen, zodat de algemene verga dering - die zeker met overweldi gende meerderheid Zuid-Afrika had gewipt - voorlopig niets kan doen. Nu ja, niets: deze assemblee heeft wel het recht haar eigen zitting te regelen en zo is het spreken en stemmen Zuid-Afrika al nagenoeg onmogelijk gemaakt en een nieuw voorstel is op komst om het land he lemaal uit de algemene vergadering te weren. Veel heeft het lidmaatschap dus eigenlijk al niet meer te beteke nen. Toch zal premier Vorster de drie veto's in de Veiligheidsraad in dank hebben aanvaard. De zwarte Afri kaanse landen die het initiatief na men voor de uitstoting van Zuid- Afrika zijn op hun beurt boos op de BrittenAmerikanen en Fransen, waarbij verkapte dreigingen zijn ge uit. Al hebben die drie landen zich b\j hun beslissing waarschijnlijk niet laten leiden door de gedachte dat ze Vorster zo nodig een aantasting van het prestige moesten besparen. De voornaamste reden om niet voor het eerst - zelfs de Chinese ze- telruil onder pressie was geen uit stoting, formeel - een lid uit de VN te zetten is simpel: als men met Zuid-Afrika begint, ivaar is dan het einde. Het is duidelijk dat Zuid- Afrika door tegen de wens van de VN in Namibië (Zuidwest-Afrika) te blijven, door de apartheidspolitiek en nog veel meer reden te over heeft gegeven voor verlies van het lid maatschap. Maar als men een lijstje wil gaan maken van alle landen waar bijvoorbeeld de universele ver klaring van de rechten van de mens een o//icieei VN-uitgangspunt, met voeten wordt getreden dan wordt dat meer dan een velletje. Niet nobel wel nuttig Alle ondeugdelijke leden verwij deren zou de kring van de Verenig de Naties wel sterk uitdunnen. En het gesprek daarbinnen zou nog minder zin krijgen dan het nu al heeft. Van tijd tot tijd is toch de funktie vooral van de assemblee in New York zeer nuttig, zo al niet door de direkte resultaten dan wel door dat daar toch een geleidelijke ver andering van standpunt gestimu leerd kan worden. Iets positiefs, behalve dan mis schien een beetje bevrediging voor de zwarte Afrikaanse landen, volgt niet uit het uitstoten van Zuid- Afrika. Negatief echter kan werken dat het land door isolement gedre ven kan worden tot verharding van een toch al niet zacht standpunt. En het kan niet ontkend worden dat met name de zeer zakelijke Vorster en zijn rechterhand Botha op allerlei manieren doende zijn met pogingen tot een betere verstandhouding te geraken met hun zwarte buren, die door het wegvallen van de Portu gese koloniën en het snelle verval van Rhodesië inderdaad direkte buren worden. Dit wil niet zeggen dat het allemaal erg van harte gaat, maar slechts dat mannen als Vorster inzien dat het onverstandig zou zijn anders te handelen - misschien niet de nobelste drijfveer die men kan bedenken maar het is er tenminste een. Een uitspraak bijvoorbeeld van Vorster dat Zuid-Afrika voor de keus staat tussen coöperatie en kon- frontatie, samenwerking en botsing, is voor dit land al bijzonder op merkelijk. Hoewel de grote apart heid beslist niet opgegeven wordt is de aktiviteit sterk toegenomen om die in de kleinere aspekten aanzien lijk soepeler te hanteren. En de be wustheid dat de sociale voorzienin gen van de zwarte meerderheid meer aandacht moet hebben - ten dele hebben stakingen die ook afgedwon gen - is onmiskenbaar. Het is en blijft de vraag of de tijd er nog voor zal zijn, maar er is al thans een hoop dat op de een of an dere manier vreedzaam Zuid-Afrika zich omvormt tot een staat met een akseptabeler bewind. Of dit ook zo zou zijn als het buiten de volkeren gemeenschap gestoten werd is zeer de vraag. HOME, 6-11. Nederland ziet als bijdrage in de oplossing van het we reldvoedselprobleem een belangrijke taak liggen bü de ontwikkelingslan den zelf. Zij zouden moeten streven naar een vergroting van hun agra rische produktie. LONDEN, 6 -11. De Britten in Zuid-Engeland hebben een voor proefje gehad van wat hun komende winter te wachten staat. Duizenden forensen zijn gestrand door een 24- uurstaking bij de spoorwegen. De huisvrouwen in heit hele land stropen de winkels af om suiker, die steeds schaarser wordt door een ar beidsgeschil bij de grootste raffina derij van het land. In het noordoosten weigeren zie kenhuisdokters overwerk te ver richten en in Glasgow stinkt het letterlijk van het vuilnis dat niet op gehaald wordt. In Wales probeerden boze boeren de invoer van Iers vlees te voorko men. Economen verwachten dat de arbeidsonrust de komende weken nog erger zal worden. In Schotland zijn 4.400 onderwij zers in meer dan 200 scholen een staking van drie dagen begonnen om een loonsverhoging van elf pond. Nederland zou dan bereid zijn ken nis en ervaring op het gebied van landbouwonderzoek en landbouw voorlichting in te brengen. Ook is Nederland bereid, hiervoor zijn ont wikkelingshulp te verg roten en ac tief te streven naar een betere coör dinatie van internationale hulp via bestaande organisaties. In verband hiermee wil Nederland he«t accent verleggen naar programma's en pro jecten in de Agrarische sector. Dit heeft de minister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, woens dag verklaard tijdens de wereld- voedselconferentie van de V.N. die deze week in Rome gehouden wordt. WASHINGTON, 6-11. De Ameri kaanse democratische partjj heeft bjj de verkiezingen haar grootste over winning sinds 1936 behaald. Drie maanden na het hoogtepunt van het Watergatc-schandaal met het aftre den van Richard Nixon verkreeg zij volgens de nog onvolledige uitslagen en computervoorspellingen een meerderheid van twee derden in het huis van afgevaardigden, waar schijnlijk vijf extra-zetels in de se naat en tenminste zeven gouver neursposten meer dan zij al bezat. Toeristenbelasting- wordt onrechtvaardig gevonden LUNTEREN, 6-11. De toeristen belasting die de gemeenten heffen van campinghouders, exploitanten van bungalowparken e.d. is onjuist en onredelijk. De rijksoverheid moet de gemeenten de be voegheid voor het heffen van deze belasting ont nemen. Het rijk zal zelf met een af doende regeling voor de financiering van voorzieningen voor de open lucht- en verblijfsrecreatie moeten, komen. Dit 'betoogde maandagmiddag de heer J. Swart, directeur van de stichting recreatie op een protestbij eenkomst van de Recorn, de organi satie van recreatie-ondernemers in Nederland; Onder het motto „maakt de overheid de recreatie in Nederland onbetaalbaar". Advertentie Spaarwinstbiljet f)/ Premie Spaar Biljet 10/ met vaste looptijd. II IV« met variabele \MVj£* Rente tot M\M looptiid. Rente tot Z/\) Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io%.Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. looptijd. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.Uontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu fl.000.- cn wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 865,33 2 jaar 71/2% f I.OOO,- f 4.326,66 2 jaar 71/2% f 5.000,- f 564/48 6 jaar 10 f I.OOO,- f2.822,37 6 jaar 10 f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 10,- f 50,- f 125,- f 240,- 1.133,60 1.241,02 1.587,48 1.578,23 6«/2% 7 '/2% 8'/2% 91/z% NEDERLANDSCHE MIDOENSTANDSBANK De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 50,-na 3 jaar, tot f 1200,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De proefneming met vakantiespreiding in de bouw die voor volgend jaar op het programma stond, gaat niet door. Volgens de bouwbond NKV is dat te wijten aan de afwijzende houding van de werk gevers. DEN HAAG. Volgens minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) kan Egypte gelden, dat het van Ne derland als ontwikkelingshulp ont vangt, niet gebruiken voor oorlog voering tegen Israël. De Nederlandse hulp aan Egypte is uitsluitend be stemd voor concrete projecten, die zijn gericht op sociaal-economische vooruitgang. LEEUWARDEN. Het CNV is er zich van bewust dat hij de loonon derhandelingen voor 1975 een be hoedzaam beleid nodig is, zo heeft voorzitter J. Lanser dinsdagavond in Leeuwai'den op een rayonbijeen komst van het christelijk nationaal vakverbond gezegd. De werkloosheid is ook voor het CNV een grote zorg. DEN HAAG. Een voor fazanten gunstig voorjaar en een bescheiden afschot heeft de stand van deze wildsoort in diverse delen van de provincie Groningen doen toenemen. In een aantal gevallen heeft dit ge leid tot klachten van landbouwers over schade aan karwij en spruiten, zo bericht het ministerie van land bouw. DEN HAAG. Volgens voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek is het aantal geregi streerde overnachtingen van buiten landse gasten in hotels gedurende het eerste halfjaar van 1974 t.o.v. dezelfde periode van het vorig jaar gedaald met 9,3 pet. nl. van 2.921.000 tot 2.649.000 DEN HAAG. In Den Haag is de Edo Bergsma-ANWB-prijs uitge reikt aan dr. H. J. van Doorne, de vroegere directeur van de DAF-fa- brieken en zijn vroegere medewer kers „meneer Huub", zoals ANWB- voorzitter mr. K. H. Gaarlandt in zijn welkomstwoord zei. SCHIEDAM. In Schiedam is onder grote belangstelling de gerestau reerde korenmolen „De Vrijheid" aan de Noordvest officieel weer in dienst gesteld. Deze molen maakt deel uit van een krans van 19 hoge, ronde, stenen molens, die eens Schiedam omringden en waarvan er nog slechts vier over zijn. UTRECHT. Het Nederlandse comité voor kinderpostzegels heeft het laatste deel van de opbrengst van de aktie 1973 (ruim f 6,2 milj.) deze week verdeeld. Net voordat de nieuwe aktie begint - op 12 novem ber - is de kinderzegelkas weer leeg. By de slot-uitkering is een bedrag van in totaal ruim f 2,1 miljoen (waarvan f 399.000«als lening) ver deeld over 108 projecten. EINDHOVEN. De Eindhovense gemeentepolitie heeft drie mannen aangehouden in verband met een ge wapende overval op een postagent- - schap in Eindhoven op vrijdag 1 'november. Bij die gelegenheid werd ruim f 15.000 buitgemaakt. Politiek debat in Eerste Kamer DEN HAAG, 6-11. De eerste ka- mer houdt de jaarlijkse algemene politieke beschouwingen op dinsdag 19 november en woensdag 20 no vember. Uitgangspunt voor deze be schouwingen zijn de miljoenennota 1975 en de troonrede van dit jaar. De algemene financiële beschou wingen worden op een later tijdstip in de eerste kamer gehouden. SCHIPHOL. De Engelse zangeres Vera Lynn in de bloemen na aankomst in Nederland voor o.m. de „Mies Bouwmanshow", die voor zaterdag a.s. op het programma staat. VRIJDAG 8 NOVEMBER NED. I: Tussen zeven en acht uur wordt het hitminnende volkje weer helemaal op de hoogte ge bracht van de ontwikkelingen in de nationale hitparade. Aanstaande echtparen krijgen tussen tien voor half negen en half tien de gelegen heid hun uitzet aardig op poten te zetten in de Wie Kent Kwis van presentator Fred Oster. In de serie De gebroeders Hammond, waarvan na de kwis een aflevering volgt staan nog tal van nieuwe ontwik kelingen te gebeuren. Het familie bedrijf dreigt' in gevaar te komen als gevolg van stilstand in de ont wikkelingen. Dat is natuurlijk niet best voor de aandeelhouders. Er worden wat nieuwe mogelijkheden onderzocht, maar daar zit niet veel goeds bij. In een directievergadering zullen tenslotte vergaande beslis singen moeten worden genomen. Aan het eind van deze aflevering van de gebroeders Hammond loopt het tegen half elf en dit is het tijd stip waarop Televizier Magazine moet beginnen. Hierin o.a. het we kelijks gesprek met minister-presi dent Den Uyl. Tot bij half twaalf is daarna de zender voor AVRO's sportpanorama. Deze rubriek komt voortaan elke week op het scherm. NED. II In de vooravond brengt de NCRV de vrolijke avonturen van de zwerver Swiebertje. Swiebertje is al aan zijn 15e tv-seizoen bezig. Hij heeft in deze aflevering Brom snor weer eens voor schut gezet en komt daarom lieuer niet bij hem in de buurt. De veldwachter heeft echter van de 'barones opdracht ge kregen hem te gaan zoeken. Na hel journaal is de tweede revue van Tonny en Johnny te zien. Hierin weer een tal van humoristische sketches. In sommigen hiervan spe len mee Wim Wama, Jaap Stobbe en Carry Tefsen. Als verdere me dewerkenden staan vanavond o.a. in de show: Ciska Peters en Saskia en Serge. Na dit programma volgt een andere soort humor, n.l. die van Farce Majeur. Tot kwart voor elf volgen daarna nog twee program ma's. In vijftig minuten tijd wordt een reportage gebracht van de her denkingsdienst in de St. Joriskerk te Amersfoort die gehouden is ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de NCRV. Aan deze bijeenkomst is o.a. meegewerkt door het NCRV Vokaal Enseynble, -een koperkwartet en de dirigent Marinus Voorberg. De laatste 25 minuten zijn weggelegd voor de rubriek Ander Nieuws, waarin aandacht geschonken wordt aan een fotoboek dat is samenge steld en handeld over 75 jaar pro testants leven in Nederland. VRIJDAG 8 NOVEMBER NED. 1: 18.45 Paulus de boska bouter18.55 Nieuws; 19.05 Toppop: 20.00 Journaal: 20.20 Wie Kent Kwis; 21.35 De gebroeders Hammond: 22.25 Televizier: 23.05 Sportpanora ma: 23.25 Journaal. NED. II: 18.15 Leiding bij sport: 1S.45 Paulus de boskabouter: 18.55 Nieuws: 19 05 Swiebertje: 20.00 Joxirnaal; 20.20 Johnny en Tonny; 21.30 Farce Majeure; 22.00 NCRV 50 jaar; 22.50 Ander nieuws; 23.15 Journaal. 68 „Maar heb je dan helemaal geen wroeging? Om wat je hem hebt aan gedaan?" riep Ti-uus geërgerd uit. „Wroeging?" Aan de andere kant was de verbazing en ergenis zo mo gelijk nog groter„Waarom? Waar voor? Wie maakte ons huwelijk ei genlijk kapot? Hij of ik? Zus, het ging al mis, voor hij beheerder werd in Leuven. Zolang hij reisde en soms dagen cn nachten weg was, ging het nog een beetje. Dan vonden we elkaar in bed terug en was alles weer nieuw. Maar toen we elke dag en nacht bij elkaar waren, was hij al gauw op me uitgekeken". „Zo? En toen liep jij zeker net toe vallig tegen die meneer Den Hen op, he?" „Die kende ik nog van vroeger. In de tijd, dat ik nog bij Jaap Eikeboom werkte. Laten we er maar over op houden, want, ik voelde van begin af intuïtief, dat jij partij trok voor Giep Ik zal het je vast niet kwalijk nemen maar achteraf blijkt wel, dat ik er goed aan deed de verblijfplaats van Kaïthy voor jou te verzwijgen. Enfin je mag het nu wel weten: ze zit vlak bij jou in de buurt: ergens in Loos duinen. In een jeugdpension. Nou, ik hang op. Ik zie je zeker wel in Leu ven, maandagmorgen?" De volgende morgen al reed Truus Ranzijn vroeg weg en bereikte in de namiddag Kortwijk. Ze had het op de kaart nageplozen en ontdekt, dat het stadje een kilometer of zestig van Nieuwpoort verwijderd lag. En besloot het weekeinde in Nieuwpoort door 4e brengen, zodat ze maandags morgens niet zo ver zou hoeven te rijden. Na enig zoeken vond ze hel zie kenhuis, waar Giep lag opgeb'aard. Toen ze zich meldde en zei een zwa ger te zijn van de verongelukte me FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK neer Van der Poorten, werd ze met een toegelaten. Onder begeleiding van een zuster. Ze moest 2ich even vasthouden, toen ze hem in de kist zag liggen, want zijn gezicht was verminkt. Ze herkende hem nauwe lijks nog. „Hij moet subiet meteen dood ge weest zijn, madam," probeerde de zuster le troosten. „Awel dal ver keer heden ten dage zullehet is boosaardig...." Maandags volgde ze de stoet naar het Sint Barbarakerkhof in Leuven Had handen gedrukt van de ouders van Giep en broers en zusters. En nauwelijks gelegenheid gehad om een paar woorden met haar zuster te wisselen. Pas op het kerkhof kon Nelie haar emoties nauwelijks de baas. Truus zag haar snikken en dacht: Goddank, ergens heeft ze in dat lichaam van haar een hart, dat nog niet helemaal is versteend.... 16 In haar werk op hel ministerie maakte Truus Ranzijn in het najaar van 1964 promotie. Omdat ze nog immer beschouwd werd al& een soort pionier voor wat betreft de onder wijsvernieuwing. vroeg de minister zelf op een morgen haar persoonlijk advies in een aantal ondenvijsaan- gelegcn heden. Na die morgen gebeurde het va ker. dat ze bij dc minister of de staatssecretaris werd geroepen, want het ministerie werkte aan de voor bereiding van een geheel nieuwe Onderwijswet, die men in het ko mende voorjaar de Kamer wilde voorleggen. Na enkele dagen kreeg Truus een deel van het concept mee naar haar eigen werkvertrek en be gon het door te nemen. Ze bestu deerde het enkele dagen, waarna ze bepaalde hoofdstukken van kantte keningen voorzag. Suggesties, die in haar ogen tot verbetering van het geheel zouden kunnen dienen, ver beteringen en in één geval zelfs een gehele verandering van opzet. De vervaardigers van de nieuwe onder wijsopzet kregen bewondering voor de heldere denkbeelden van me vrouw Ranzijn, zodat ze verzocht werd verder al haar tijd te willen besteden aan de verwezenlijking van het project. Hiermee had ze het maandenlang druk en zodoende ver waarloosde ze haar vader wel een beetje. Maar op een zonnige dag in het voorjaar van 1965 reed ze naar Sint Pancras ,waar ze blij en harte lijk werd verwelkomd door haar va der, maar bovendien door haar stief moeder, al wilde ze eigenlijk nooit aan die naam denken. Elsje sloofde zich uit om het haar gast zoveel mo gelijk naar de zin le maken, was ge zellig cn opgewekt. Duidelijk con stateerde Truus, dat haar vader op nieuw opgeleefd was. Al had ze wel eens een naar gevoel, als ze aan haar gestorven moeder dacht, nu be greep ze. dat haar vader de laatste jaren voor moeders verscheiden niet veel levensvreugde had beleefd. Enerzijds doordal moeder Trijnie geestelijk aftakelde, maar bovendien omdat moeder altijd een beetje zwaartillend was geweest. En dal drukt uiteraard een stempel op de gene, die met zo iemand dag cn nacht moet leven.. Vaders tweede vrouw daarentegen verstond dc kunst om werkelijk te leven, trots ze toch ook al naar de zeventig liep; hoewel ze er heel niet naar uitzag. ,s Middags hielp Truus dc vrouw des huizes met dc afwas. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9