Twee lokalen Beatrixschool voor Rode Kruis Voor anderhalve ton weg uit zomervilla pullonder 'TloltV* n|o<le Causerie over: „Het vreemde talenonderwijs vroeger en nu" te Serooskerke Ouderavond openbare basisschool STREEKNIEUWS Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION Doe-Het-Zelf-Centrum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 novmber 1974 Nr. 2158G Plechtigheid te Haamstede HAAMSTEDE, 5-11. Dinsdagavond werd in aanwezig heid van burgemeester H. P. Everwijn, zijn echtgenote en wethouder L. C. Hoogerhnis, door de afdeling Schouwen-Westhoek van het Ned. Rode Kruis, een tweetal lokalen van de voormalige openbare basis school ..Prinses Beatrix" in gebruik genomen. De presidente mejuffrouw A. C. Houtman sprak by deze gelegenheid hartelijke woorden van dank tot het gemeentebestuur voor de verleende medewerking waarmee een einde is gekomen aan het zwerversbestaan van de afdeling van het Rode Kruis. In het verleden werd o.m. onderdak ver leend door het Groene Kruis, de Rijkswaterstaat te Burghsluis en „De Koe bel". Eén lokaal zal er gereserveerd worden voor het cursuswerk, terwijl het andere dienst zal doen als oefenlokaal. Ouderavond RSG. „Prof. Zeeman" ZIERIKZEE, 411. Op de door de Oudercommissie belegde bijeenkomst van de R.S.G. „Prof. Zeeman", waarover w(j reeds uitvoerig informeerden, werd - na de pauze - het woord gevoerd door drs. J. C. Erbrink, leraar Duits, die een inleiding hield over het onderwerp: „Het vreemde talenonderwijs vroe ger en nu". Door het nog steeds toenemende werk van het Rode Kruis bestond een grote behoefte aan deze lokalen, aldus de presidente die bijzonder in genomen was met deze aanwinst. SEROOSKERKE, 6-11. Eén dezer dagen werd op de openbare basis school te Serooskerke de jaarlijkse ouderavond gehouden. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter van de ouderkommissie, de heer A. de Blonde een groot aantal ouders ver welkomen. In het bijzonder werden welkom geheten: mej. A. C. Houtman, als vertegenwoordigster van de gemeen te Westerschouwen en mevr. S. van Langevelde-Lako, handwerkonder- wijzeres. Na voorlezing van de notulen dooi de secretaresse mevr. W. C. Hart- van Oeveren en het financieel ver slag door de penningmeester de heer Burgemeester Everwijn feliciteer de de afdeling van het Rode Kruis met deze „aanwinst waarvan hij hoopte dat er een nuttig gebruik van zou worden gemaakt. L. C. Hart vond een bestuursverkie zing plaats. Aftredend en niet herkiesbaar wa ren de heren A. de Blonde en L. C. Hart. In hun plaats werden gekozen de heren H. Bouwman en J- Hanse. Het hoofd van de school D. van Langevelde sprak de aftredende be stuursleden toe en legde er de na druk op. dat het lidmaatschap van een ouderkommissie in een dorp als Serooskerke meer omvat dan alleen het behartigen van de b'elangen van de school. Hij dankte hen beiden vooral voor hun gemeenschapsgevoel Ook de beide echtgenotes van de aftredende leden werden niet verge ten. Hierna werden door het hoofd dei- school diverse schoolse- en buiten schoolse aktiviteiten besproken. Na de pauze was er gelegenheid om met de leerkrachten over de vor deringen der leerlingen te spreken. Burgemeester H. P. Everwijn spelt de onderscheiding op bij mevrouw J. A. Quaak-Dijkman (twintig jaar Welfare werk). (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) De burgemeester huldigde hierna een vijftal leden van de afdeling in verband met 20- en 10-jarige werk zaamheden als Welfarewerksters en kolonnewerk. „De medaille en de oorkonde wel ke men hiervoor in ontvangst mag nemen symboliseren de dank van de leiding voor het werk waarvoor men zich heeft ingezet. Een Rode Kruis onderscheiding heeft zeker waarde, en men mag trots zijn als men er een in zijn bezit heeft. Het is een b'ewijs dat men zich heeft ingezet, ieder op zijn eigen wijze, om een steentje bij te dragen aan de vele taken welke het Rode Kruis op zich heeft geno men en een stukje levensvreugde tè geven (Welfarewerk) aan andere mensen", aldus de burgemeester. De onderscheidingen Voor 20-jaar Welfarewerk moch ten een onderscheiding in ontvangst nemen. mevr. J. A. Quaak-Dijkma», J. van de Velde-Brandes en D. La- ban-de Reus. Mevrouw W. G. Schee- le-van der Haven en de heer M. P. Zorge kregen een onderscheiding voor 10 jaar kollonnewerk. De heer J. Tuinman gaf hierna aan de leden van de kolonne nog een uiteenzetting over de te verrichten werkzaamheden op de 12 november te houden bloedplasma-avond. ZIERIKZEE Ouderavond „De Maltarakkers" In het schoolgebouw .hield de Chr. Kleuterschool „De Maltarakkers" de ouderavond, onder voorzitterschap van drs. J. C. Erbink, die een wel komstwoord sprak inzonderheid tot de leidsters mevr. Dc Jonge-van 't Hof en mevr. De Bruine-Brouwer en aan de heer Visser. Voor het eerst trad op deze avond de ouderkommissie naar voren, die behalve de voorzitter bestaat uit de dames: Heijboer, Kloet. Kort-Boot. Van der Wekken-Hanson, terwijl een vijfde lid nog wordt gezocht. In de pauze werd een in één der lokalen opgesteld werkstuk van de jeugd bewonderd: een kompleet dorpje met „alles d'r op en d'r an". „Het kind in het verkeer" was het onderwerp, dat de heer Visser- bij een dia-serie - na de pauze behan delde. Belangrijkste stelling van spreker was dat de ouders de grond slag leggen voor hel verkeersgedrag van het kind. Nadien gaf mevr. De Jonge-op 't Hof uiting aan haar vreugde over het bestaan van de ouderkommissie, die zo dicht bij de leidsters staat, dat laatsgcnocmdon hiervan al de steun ondertanden. Tot slot vroeg zij het korpslid van de rijkspolitie de heer Visser streng toe te zien op de voorgeschreven 50 km - grens op de Calandweg. De wat ge laden vraag werd met handgeklap begroet. Concertzaal vertoont „ThunderbaH" Zaterdag- en zondagavond aan staande wordt in de Zierikzeese Con certzaal vertoond de James Bond film ..ThunderbaH" met Sean Con- ncry als James Bond. In Ian Fle mings thriller „ThunderbaH" speelt Connery voor de vierde maal „007". In deze „ware Bond-film" gaat het om een misdadige organisatie, die dc NATO-landen .100.000.000 dollar wil afpersen door te dreigen met het bombarderen van enkele hoofdste den met atoom'bV>mmen, die men van plan stolen is uit een straalbommen- werper. Uiteindelijk valt in een woest onderwaterge vecht dc beslis sing in het voordeel van de Ameri kaanse marine. Komst St. Nicolaas Sint Nicolaas komt dit jaar op za terdag 16 november a.s. te Zierikzee aan. De Sint arriveert - in gezel schap van zün knechten - als van ouds per boot aan het Luitje in de morgenuren (10.30 uur). KERKWERVE N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 20 november houdt de afdeling van de N.C.V.B. een bij eenkomst in het Verenigingsgebouw. Het woord wordt gevoerd door dc heer J. W. Eckhardt, die bij dia's vertelt over: „Schouwens flora en fauna". BROUWERSHAVEN Geslaagde confrole-aktie banden en verlichting De afdeling Brouwershaven van Veilig Verkeer Nederland heeft dezer dagen de leden en belangstellenden in de gelegenheid gesteld gratis de banden en verlichting van hun auto te laten controleren. Er gaven 50 au tomobilisten aan de oproep gehoor. De controle werd verricht door ga rage Slager. Dat deze jaarlijks te rugkerende controle-avonden nuttig zijn blijkt wel uit het feit dat menige koplamp correctie behoefde. De kwa liteit van de banden was over het algemeen goed. Mede dankzij de be reidwilligheid en de vakkundige me dewerking van directie en personeel van garage Slager kan deze aktie als zeer geslaagd genoemd worden. Excursie Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 21 november organiseert de Af deling Brouwershaven van de Ned. Plattelandsvrouwenbond een excur sie naar Den Haag. Bezichtigd wor den het gebouw van de Tweede Ka mer en het Gemeentemuseum. Eerder - op 12 november - vindt een bijeenkomst plaats in het jeugd- gebouw, die in het teken zal staan van het Rode Kruis-Welfare-werk. Het gesproken woord wordt toege licht. met dia's. NIEUWERKERK Vergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Vrijdag 8 november a.s. hoopt de Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging Schouwen-Duiveland te vergaderen in het vergaderlokaal van de Gereformeerde Gemeente. Molenstraat te Nieuwerkerk. Het on derwerp van deze avond is „Onder wijsvernieuwing" en wordt ingeleid door de heer G. van Heukelom. Aan vang 7.30 uur. OOSTERLAND Verkoop Zendingskrans Op dinsdag 12 november e.k. houdt de Zendingskrans: „Dorkas" alhier uitgaande van de Oud Ger. Gemeen te, met als presidente mevr. E. Bak ker-de Bruine, weer de jaarlijkse verkoopdag in de zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De opbrengst hiervan komt ten goede van de Mbuma-zending. De leden van „Dorkas" hebben zich ook dit jaar weer goed van hun taak ge kweten, gezien de enorme voorraad die ten verkoop zal worden aangebo den. Er is haak-brei-borduur- en naaiwerk in alle mogelijke variaties te bekomen. Bovendien is er weer een boekenstand, en zijn er ook bloemen verkrijgbaar. Voorts speelgoederen en artikelen van pitriet. Er is op de ze verkoping, die gehouden wordt in de middaguren van 2.30 tot 5 uur, en in de avondux*en 7 tot 9 uur, weer voor een ieder wel wat te koop. Het bestuur van deze zendingsvereniging hoopt dan ook op een goede belang stelling op deze verkoping. Uitvoering S.V. Duiveland Op vrijdag 8 november a.s. geeft de gymnastiekafdeling van de sport vereniging: „Duiveland" alhier weel de jaarlijkse uitvoering in het ge meentelijk Sportgebouw aan de Dok ter Schutterstraat. Het uit 17 punten bestaande programma geeft, behal ve opening en sluiting, verschillende ritmische oefeningen aan, alsmede, minitrap, springen .lange mat, jazz- gymnastiek, turnvaria, paardsprin- gen, matrozendans, knotsoefeningen etc. Zulks door jeugdleden, jongens, INBRAAK HAAMSTEDE Onder de ontvreemde goederen was veel antiek zoals een 12-delig zilveren bestek, breimachine, taart vorm, olielamp, vazen, pofferljeskan, wciwaterpot van brons, bronzen De heer Erbrink zei te uiteen dat tol 1968 in het vrecmdetalcn onder wijs de indirekte methode was ge volgd, waarbij het accent vooral lag op het vertalen en het uitleggen van de grammatikaregels. Reeds lang vóór die tijd, waren er in de historie enkele deskundigen geweest, die een andere methode (een direkte metho de) voorstonden. Geleerden echter die hun tijd ver vooruit waren en veel tegenstand ondervonden. Na de invoering van de mammoetwet in 1968 ging men over tot het volgen van de direkte methode; het les ge ven in een vreemde taal door de al ledaagse taal te bezigen en met be hulp van situatietekeningen veel te lezen en te herhalen en vooral dooi de leerlingen zelf de grammatika regels te laten ontdekken. Dit sy steem dat in het Frans „On parle francais" in het Engels „First things first" en in het Duits: „Sprache der Praxis" wordt genoemd, heeft tot gevolg dat de leerlingen zich al na zeer korte tijd in een taal verstaan baar kunnen maken. kleuters, meisjes en jeugdturners enzovoorts. De leiding berust bij de dames mevrouw R. Beije-Plug, mevr. T. Verstraaten- De Bruine, Lea Rotte en Aberdien Beije en de heren J. A. Waasdorp en W. Stou ten Mz. Tijdens de uitvoering van de verschillende nummers zou het be stuur graag zien dat er de nodige stilte werd in acht genomen. SIRJANSLAND Geven voor leven De aktie van 't K.W.F. en de „N.C.R.V. om een grootscheepse lan delijke inzameling te houden voor de bestrijding van kanker onder jeug digen wordt alhier verzorgd door het bestuur van de vereniging „Sir- jansland Vooruit". Kinderpostzegels De leerlingen der hoogste klassen van de O.B.S. verkochten voor f 342,- aan kinderpostzegels en kinderkaar- ten. Een dankwoox'd aan de bux-ge- x*ij die kocht, en aan de kinderen, die verkochten, is hier zeker op zijn plaats. Verkoop Welfare-artikelen De Welfare-afdeling van het Ned. Rode Kruis van Duiveland is voor nemens op zaterdagmiddag 23 no vember a.s. in het verenigingsge bouw een verkoopmiddag te houden van ax-tikelen die onder leiding van de bovengenoemde Welfare-werk sters zijn gemaakt. Gehoopt wordt op een succesvolle verkoop. BRÜINISSE Vertraging bouw zuiveringsinrichting De wei*kzaamheden aan de riole- ring, het leggen van buizen van de bestaande zuiveringsinx*ichting te Bruinisse, naar een te maken vrij vex*val riool, aannemer de firma Peuyl uit Middelhai'nis zijn tijdelijk stopgezet, in verband met de water- overlast als gevolg' van de vele i*e- gen. Ook de uitbreiding van het tuin bouw bedrijf C. Kik en zonen te Bx-uinisse. Het leggen van het fun dament voor een uit bi*eiding van de klassen ondervindt door dezelfde oorzaak vex*ti*aging. Tachtig jaar Varkenshoudersvereniging Dinsdagavond 12 november zal het tachtig jarig bestaan van de var- kenshoudersvereniging „Ondexlinge Hulp" te Bruinisse enigszins feeste lijk woi'den hex'dacht, in café „Het Centrum" van de heer C. Hoek te Bruinisse. melkkan, koperen beddepan, een zilvex*en kandelaar enz. Verder werd er ook een kostbafe stereo-installatie ontvreemd. Exameneisen De heer Erbrink gaf tenslotte een duidelijke uitleg over de examenei sen van een vreemde taal. Hij gaf hierbij een pi*aktijkvoorbeeld van het multiple-choice-systeem. De heer Erbrink sprak de wens uit om bij het taalonderwijs tot een intensieve re samenwerking te komen tussen de taallerax*en onderling maar ook tus sen de leraren van de sociale vak ken. De causerie werd besloten met een levendige diskussie. Mevrouw De Koeyer dankte de heer Erbrink voor de duidelijke uit leg, die hij had gegeven en overhan digde hem een boekenbon. Ook me vrouw De Koeyer-Doeleman zelf ontving een boekenbon uit handen mevrouw J. Brink voor al het werk dat zij had vex-richt tijdens haar ja renlange deelname aan de ouder commissie. Advertentie PROFESSIONEEL... MAAR ALLANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER1 KANT-EN-KLAAR. SUPER HECHTKRACHT. 1001 toepassingen BUITEN zowel als BINNEN. Om een idee te geven: houtrot herstellen. Betonreparatie. Gaten, kieren en scheuren BLIJVEND afdich ten. Lek balkon of dunne plek in goot dichten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken. Dat zag u op de TV. Betonnen ra men beglazen of stopverf bij wei-ken. Dakpan of trapleuning muurvast zetten, ook tegels, enz. enz. Super hechting tussen HOUT en STEEN, aan ELK ma teriaal, droog of vochtig, ook aan metaal en glas. Krimpt of scheurt niet, is BLIJVEND taai- elastisch èn slijtvast. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, blijvend AFDICHTEN, VOEGEN, UIT VLAKKEN, ragdun PLEISTE REN, dik PLAMUREN en BLIJ VEND herstellen met PORION. De in Zwitserland ontwikkel de gebruiksklare universele kunsthars-vulpasta. Bekroond met hoge Engelse onderschei ding "The Blue Ribbon". On schadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aangebroken pot. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 Verkrijgbaar o.a. bij: P. van Zoest Poststraat 3 - Zierikzee Uitbreiding telefooncentrale Op 6 november a.s. zal de capaci teit van de tell'ooncentrale te Brui nisse worden uitgebreid met twee- honderd nummers waardoor een zes tigtal wachtenden op het telefoonnet kan worden aangesloten. Slechts in enkele gevallen, waarbij de kabel- verbinding tussen de centrale en de woning ontbi*eekt, zal aansluiting eei st op langere termijn kunnen plaatsvinden. Nieuwe predikant voor Hervormde gemeente Kandidaat J. E. W. Nicolai te Utrecht heeft het door hem ontvan gen bei'oep als px*edikant in de Her- vomde gemeente Bi*uinisse aange nomen. De heer De Jonge, oud-president commissaris van Philips, wonende ie Miei'lo, is tegen diefstal verzekerd. De dadex*s hebben kennelijk wel gemikt op antiek, maar een oude Kroniek van Zeeland lieten ze liggen evenals een echte Picasso. Onderzoek Voor het verrichten van werk zaamheden waren maandag nog een aantal personen in de woning ge weest, maar toen was alles nog aan wezig. Uit de voorlopige taxatie door de rijkspolitie met de dochter van de heer De Jonge blijkt dat do waarde van dc gestolen goederen tussen de f 100.000,— en f 150.000,— ligt. Het onderzoek van dc rijkspolitie heeft tot nu toe nog geen succes op geleverd. Personen welke inlichtin gen /oxiden kunnen verstrekken worden verzocht zich in verbinding te stellen met het gx*ocpsbureau te Haamstede, tel. 01115-1810. De grote modetopper! Een heerlijk strak afkledend truitje. Te dragen in honderd- en-één kombinatie- mogelijkheden. Steeds in de nieuwste modekleuren. Met de hand op 't hart: ons modenieuws is tiw moeite waard. Dam 19 Zierikzee Tel.01110 2X10. HAAMSTEDE, 5-11. Op een tijdstip gelogen tussen maandag 17.00 uur en dinsdag 10.00 uur, werd in de villa van tie heer W. A. tie Jonge, aan tie Bad weg te Haamstede, een inbraak gepleegd, waarbij de tlader(s) aan goederen voor een waarde van tussen de 100.000 en 150.000 gulden liebben ontvreemd. l)e Inbraak werd dinsdagmorgen te 10.00 uur ontdekt door de toezicht houder de heer J. C. dc K. te Haamstede by zijn dagelijkse controle. Door middel van het breken van een keukenruit heeft men zich toegang tot dc woning weten te verschaffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3