Regering komt met pakket maatregelen MILITAIREN EN STUDENTEN SOPPEN IN SCHOUWSE KLEI Kissinger in Saoedi-Arabië Beroep VN op Chili DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ter voorkoming van economische crisis 12 pi jpjes van 0,3 liter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 november 1974 131ste jaargang Nr. 21586 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTJE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half i zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm: „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W In dit nummer: Zware inbraak in zomervilla DEN HAAG, 6-11. Het kabinet komt met een groot pakket maatregelen voor liet arbeidsvoorwaarden beleid voor 1975. Volgende week vrijdag zal dit pak ket maatregelen worden gepresenteerd. Een kabinetsdelegatie bestaande uit de ministers Boersma, Lubbers en Duisenberg heeft de Stichting van de Arbeid woensdag meegedeeld dat het door de zeer slechte ekonomische vooruitzichten voor 1975 nu vrijwel zinloos is te praten over knelpunten als loonstijgingen of de vorm waarin die zouden moeten worden gegoten (procenten of centen). Minister Boersma deelde op de persconferentie onder meer mee dat de kabinetsdelegatie vorige week woensdagavond, na het opschorten van het gesprek over mogelijkheden Advertentie Hls mits afgehaald NU voor een centraal akkoord voor 1975 in het bestuur van de stichting, van de voorzitters van de centrale orga nisaties die in de stichting zijn ver tegenwoordigd verscheidene vragen heeft gehad. Afgesproken was toen dat de kabinetsdelegatie over onge veer een week het- bestuur van de stichting antwoord zou pogen te ge ven op die vragen, in de hoop daarbij punten voor een voortzetting van be sprekingen over mogelijkheden voor een centraal akkoord te kunnen aan dragen. Dat gesprek zou deze woens dag zijn gehouden. Verslechtering Intussen is er iets gebeurd, aldus de minister verder onder meer, in die zin dat het beeld van de intena- tionale economische toestand verder is verslechterd dan waarbij kon worden uitgegaan van de macro- economische verkenning van het Centraal Planbureau die op de derde dinsdag van september is gepubli ceerd. De minister herinnerde er aan dat die'hu meer ddn ooit grote onzeker heden bevatte, zoals er ook in staat opgemerkt. Het kabinet heeft sinds vorige week woensdag, nadat het uiteraard in de loop van de achter ons liggen de weken heeft getracht het meest recente inzicht in de economische situatie te verkrijgen, nu de eerste aanduidingen dat de internationale ekonomische situatie verslechterd is. Daaruit zou kunnen voortvloeien dat de werkgelegenheid verder zou worden aangetast en dat het aantal werklozen hoger zou kunnen worden dan het aantal van 155.000 dat is geraamd. Het beeld dat het kabinet tot nu toe van de toestand heeft, is niet compleet. Uit de gegevens blijkt wel dat rekening zou moeten worden ge houden met een verdergaande stij ging van het overschot op lopende rekening. Gezien dit alles leek het het kabi net niet zinvol dat partijen in de stichting nu verder zouden gaan praten over onderdelen van het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1975. RIAD, 6-11. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Hen ry Kissinger, is woensdag in Riad aangekomen voor besprekingen met de Saoedi-Arabische leiders over het Midden-Oosten.-Kissinger kwam uit Cairo en legde op het vliegveld geen verklaring af. Hij werd ontvangen door zijn Saoedi-Arabische ambtge noot en de Amerikaanse ambassa deur aldaar, James Akins. ZIERIKZEE. Te Zierikzee wordt veel gedaan om de kleuters goed gedrag in het verkeer bij te brengen. Straks weven ze hel nog beter dan de volwasse nen. In ieder geval kwam aan de Chr. Kleuterschool „De Maltarakkers" een fraai verkeersprojekt tot stand, „met alles d'r op en d!'r an", waarvan de foto een beeld geeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW YORK, 7-11. De VN-assem- blee heeft woensdag een resolutie aangenomen, waarin de militaire re gering van Chili wordt verzocht de politieke gevangenen vrij te laten en iedereen vrij uit het land te laten vertrekken die dat wil. Militairen uit Assen helpen me vrouw Slootmaker en haar zoon bij het rooien van gladiolen. De soldaten hebben het prima naar de zin. Ze zouden zelfs de rest van hun dienst tijd best willen doorbrengen op Schouw en-Duiv eland Alle oogsthelpers ingezet op gladiolenfront SCHOUWEN-DUIVELAND, 6 november - Oh, oh, wat een klei, ik sta te soppen van m'n knieën tot m'n flij; ik trek een gladiooljij gooit er één naar mij Deze ondanks het „soppen" ongetwijfeld opgewekte tekst begeleidt „ergens in Zonnemaire" - in elk geval dicht bij „Schraphage" - de wel bijzonder opvallende oogstaktiviteiten van een dertigtal jeugdige, vrijwillige „oogst- hulptroepen", die zich met groot enthousiasme inzetten om de gladiolenbol- lenoogst in dit gebied van de ondergang op de modderige velden te redden. Met de komst van deze vrijwilli gers en vrijwilligsters - studenten van de opleiding voor sociaal-kultu- reel werker aan de Academie voor Educatie Arbeid de Jelburg te Baarn - verscheen plotseling ook de lang verwachte herfstzon weer boven het drijfnatte Schouwen-Duiveland. En- de komst van het zonnetje en de eerste droge dagen na de zeer lang durige vrijwel onafgebroken regen val doorbrak eindelijk ook de trieste verlatenheid van de polders. Immers: het oogstwerk kwam deze deze week weer op gang. Weliswaar met handkracht, uitgevoerd door „amateurs" -studenten en militairen - maar in elk geval tot vreugde van de boeren, en zeker ook tot tevre denheid van het Hulpaktiecentrum te Goes dat samen met de legerlei ding een aktieplan voor de militaire „invasie" (duizend man voor heel Zeeland, waarvan 75 man voor Schouwen-Duiveland) heeft opge steld. Alle helpers in dit gebied zijn ingezet voor de oogst van de gladio- lenbollen: de meest bedreigde en een zeer kapitaalintensieve teelt. In de gehele provincie gingen de duizend militairen die de Zeeuwse landbouw helpen bij het oogsten, woensdagmorgen onder goede weers omstandigheden aan het werk. De militaire groep op Schouwen-Duive land bivakkeert in het Katendrechts Buitencentrum te Westerschouwen, de studenten zijn ondergebracht in het kamp Stoofpolder te Bruinisse. De stemming in beide groepen is uit stekend. r-r— Terugslag Ondanks de hulp in de vorm van mankracht voor de met enorme oogstproblemen kampende boeren wordt toch algemeen gevreesd voor een terugslag in de landbouw als ge volg van de huidige moeilijkheden. De algemeen secretaris van de ZLM, ir. Luteijn, heeft namelijk verklaard dat zich op het ogenblik levensgrote problemen aandienen. Volgens hem is nu al 15 tot 20 procent van de aardappeloogst zeker verloren, in weerwil van het op gang komen van de oogstactie. Op Schouwen-Duive land ligt de aardappeloogst overi gens nog vrijwel geheel stil. Kringvoorzitter A. J. G. Doelcman van de ZLM zegt hierover dat het, als het maar drie dagen droog zou willen blijven, weer moet lukken de aardappelen machinaal te rooien. Zou het Cen hele week droog willen blijven dan kijken we er zeker weer heel anders tegenaan", aldus de kringvoorzittcr. Vast staat ook dat de gerooide aardappelen niet van al tc beste kwaliteit zijn. De aardappelen die nen snel tc worden geconsumeerd anders verkleuren ze en dat komt de smaak weer niet ten goede. Andere problemen: de nu weg rottende aardappelen en uien kun nen volgend jaar weer als onkruid boven de grond komen; het zaaien van wintertarwe is in de verdruk king gekomen en cr zijn boeren die Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Men drinkt het water het j| liefst uit de bron zelf. de leveringscontracten niet kunnen nakomen. Het secretariaat van de ZLM heeft hierover intussen ver klaard, dat voorzover de leverings contracten volgens algemene voor waarden zijn opgesteld, de boeren ontheffing kunnen krijgen wanneer zij zich beroepen op overmacht. „Minimum" Al met al ziet het er naar uit dat de boeren een flinke financiële te rugslag te inkasseren zullen krijgen. Kringvoorzitter Doeleman verklaart in dit verband dat de renteloze voor schotten per hectare - waarover thans gesproken wordt - naar zijn (Vervolg pag. 2) Then Lesener (23) uit Amsterdam van de Jelburg uit Baarn, werd „te velde" als oogsthelpster op Schou wen-Duiveland door een keelontste king geveld. Zij bivakkeert met grote spijt in de „ziekenboeg" van het Kamp Stoofpolder. Maar zegt ze uit drukkelijk: Van het werken op 't land ben ik niet ziek geworden want ik was al niet helemaal in orde toen ik hier naar toekwam". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot vrijdagavond: Bijna overal droog Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; minimum temperaturen van 4 tot 0 graden, maxima morgen omstreeks 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 nov. Zon op 7.47, onder 17.00 Maan op 0.43, onder 14.14 Laatste kwartier: 7 nov. (3.47) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 8 nov. 9.00 21.55 2.46 15.15 Doodtij: 9 nov. HET WEEKOVERZICHT DÊ BILT, 7-11. Het K.N.M.I. meldt: De druk 'boven Midden-Europa is het afgelopen etmaal blijven stijgen en de druk in het centrum in de omgeving van Praag liep op tot bo ven 1035 mbar. In het hogedrukge- bied vroor het donderdagmorgen 2 tot 4 graden. In ons land zakte de temperatuur niet zo ver wegens de aanwezige bewolking. Deze werd veroorzaakt door een frontale zone boven het midden van de Noordzee en Engeland. De depressieaktiviteit op de oceaan is weer toegenomen en een storing ten westen van Ierland en Schotland trekt in de richting van Noorwegen. Wij blijven aan de rand van het hogedrukgebied boven Mid den-Europa en neerslag van betenis wordt niet verwacht. Terwijl de wol kenvelden, die zich hier handhaven belangrijke nachtelijke afkoeling zullen tegengaan. Boven Midden- en Zuid-Italië bracht een depressie met het centrum in de omgeving van Sardinië plaatselijk 30 tot 40 mm regen. Beleid tegen Bloeinenhovekliniek gaat door DEN HAAG, 6-11. Minister Van Agt van justitie kan ztfn beleid ten aanzien van de Bloemenhoeve-abor- tuskliniek tc Heemstede voortzetten. De Tweede Kamer heeft in de nacht van dinsdag op woensdag, na een debat van ongeveer acht uur. met meederheid van stemmen het beleid goedgekeurd. Het gevolg was dat de kamer de vorige week door minister Van Agt aan de kamer gezonden brief over het beleid, „voor kennis geving" aannam. De kameruitspraak kwam tot stand door het verwerpen van de vier moties, ingediend tijdens het de bat. Rode Kruis kwart miljoen voor Bangla Desh DEN HAAG. 6-11. Tijdens een be spreking in Genève over de hulp verlening in Bangla-Desj heeft de nieuwe directeur algemene zaken van hel Nederlandse Rode Kruis, de heer O. Cramwinckel, een kwart mil joen gulden ter beschikking gesteld van de liga van Rode Kruisvereni gingen voor de tweede fase van de hulpoperaties in het door overstro ming geteisterde land, dit heeft het Nederlandse Rode Kruis meegedeeld. AMSTERDAM. Door een staking van stemmen heeft de Amsterdamse gemeenteraad woensdagavond niet kunnen beslissen over de verdere aanleg van het metrotrace vanaf het Waterloo plein naar het Centraal Sta tion.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1