DUIZEND MILITAIREN VANDAAG NAAR ZEELAND alsu bent*** dVI€NU€ ROÉSMURN1T OUDERCOMMISSIE HEEFT WENSEN TEN AANZIEN VAN EEN NIEUWE SCHOOL Koningin ontving gijzelaars en mariniers DE ZIERIKZEESCHE COURANT Landbouwhulp komt los Levenslang voor Engelse wild op wild ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 november 1974 131ste jaargang Nr. 21585 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Topivisseling bij chr. onderwijs Zierikzee De duizend militairen, die de minister van defensie lieeft toegezegd, arri veren dinsdagavond in Zeeland. Ze worden dan over het hele rampgebied verspreid. 500 worden er in Zeeland, 300 op de Zuidhollandse eilanden en 100 in West-Brabant ingezet. Al die vrijwilligers moeten met de hand aan het oogsten slaan. De landbouwmachines die op dit moment van het midden en het noorden van Nederland uit door diepladers van de landmacht wor den aangevoerd kunnen het land niet op. Er is namelijk zondag weer 8 tot 10 mm regen gevallen. De ma chines zouden in de grond wegzak ken. De vrijwilligers worden allemaal ingezet in de uien- en gladiolenoogst. De heer Goeman, algemeen coör dinator van het hulpaktiecentrum in Goes, zei maandagmiddag tijdens een persconferentie dat gekeken is naar de waarde van de gewassen en ook naar de oogstbaarheid met man kracht. Het aktiecentrum heeft een wa terdicht systeem opgesteld waardoor er geen tijd van machines en man kracht verloren hoeft te gaan. Rampilistrikten Het Zeeuwse rampgebied is nu verdeeld in distrikten. In die distrik- ten zijn commissies samengesteld waarin vertegenwoordigers van de landbouworganisaties en in elk dorp staat er een vertrouwensman aan het hoofd di ehet kontakt tussen de boeren en het aktiecentrum onder houdt. Steeds als er een gedeelte van het land is bewerkt, worden de vrij willigers op andere punten ingezet. De boer krijgt al die hulp niet voor niets. Hij betaalt namelijk het nor male rooiloon uit op basis van een vastgesteld tarief. De minister van landbouw heeft toegezegd alle kosten die daar boven gaan te betalen evenals het vervoer en de verblijfkosten van de vrijwil ligers. Niet voldoende De heer Goeman stelde dat het aantal aangeboden vrijwilligers nog lang niet voldoende is. Als voorbeeld zei hij dat er bijvoorbeeld bij het oogsten van gladiolen vijftig man per ha nodig zijn. WAWEFIELD, 4-11. De 25-jarige Judith Theresa Ward is maandag in het Engelse Wakefield tot tussen de dertig jaar en levenslang veroor deeld. Voor het Ierse republikeinse leger heeft zij op 4 februari met anderen een bomaanslag gepleegd op een bus met militaire verlofgangers, waarbij negen militairen, twee kinderen en één vrouw gedood werden. De aan slag werd gepleegd in het noorden van Engeland. Zij is medeplichtig be vonden aan nog enkele aanslagen 1 Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nü naar Avenue.U hebter9wild- menu's voor 't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas en ree, voor elckwatwilds. P.S. Voor niet- wildliefhebbers X—v is er ook zTnngis genoeg om wild op te zijn. sgf Laone 32, Renesse. Tel. (01116) 1637 TERNEUZEN. Het district Zee land van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) heeft de regering gevraagd om toestemming te geven voor de aanleg van een vaste oever verbinding over de Westerschelde. Op die manier wordt vervangende werkgelegenheid geschapen voor weggevallen arbeidsplaatsen in de bouw en textielsector. VLISSINGEN. Bij het landingsmo- nument te Vlissingen is het feit her dacht, dat de landingen in Zeeland dertig jaar geleden plaats vonden. Vele belangstellenden waren naar het monument gekomen om daar - ter nagedachtenis van de gevallenen - bloemen neer te leggen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het oog ziet allesbehalve zichzelf. Verwachting tot woensdagavond: Rustig weer Droog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist, overigens ook opklaringen; weinig wind; mini mumtemperaturen van 4 graden vlak aan zee tot min 2 graden plaatselijk in het binnenland, maxima ongeveer 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturenomstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov. Zon op 7.43, onder 17.04 Maan op 23.23, onder 13.24 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.02 Maan op onder 13.51 Laatste kwartier: 7 nov. (3.47) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 6 nov. 6.55 19.32 0.32 13.01 7 nov. 7.54 20.37 1.38 14.06 Doodtij: 9 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het rustige en droge weer zal slechts van korte duur zijn. Een frontale zone, die zich dinsdagmid dag nog boven Ierland bevond, zal Nederland in de loop van de middag bereiken. Dit front wordt voorafge gaan door een rug van hoge lucht druk, die ons land in de nacht en ochtend zal passeren. Er zal daarom weinig wind zijn en er kunnen plaatselijk opklaringen voorkomen. De temperaturen dalen vannacht in het binnenland daardoor tot beneden het vriespunt en hier en daar kan zich mist vormen, die pas in de loop van de ochtend optrekt. De tempe raturen blijven ook woensdag onder de voor de tijd van het jaar normale waarden. GOES, 4-11. Vandaag (dinsdag) gaan op verscheidene plaatsen in zuidwest-Nederland vrijwilligers aan het werk om de oogst te helpen binnenhalen. De hulp van dinsdag beperkt zich nog tot leerlingen van hogere- en middelbare landbouwscholen uit heel Nederland. De grote militaire actie komt woensdag op gang. Het aktiecentrum heeft nu al 1256 aanvragen om hulp binnengekregen. In cjjfers uitgedrukt betekent dit 5100 ha aardappelen, 1563 ha uien, 678 ha bruine bonen, 4360 ha suiker bieten, 386 ha gladiolen, 78 ha knol selderij en 240 ha mais. Volgens het aktiecentrum in Goes is snelle hulp nu de enige redding voor het zuid westelijk landbouwgebied. R.S.G. „Prof. Zeeman" ZIERIKZEE, 4-11. Maandagavond jl. werd in de Rijks scholengemeenschap „Prof. Zeeman" in de Manhuis straat te Zierikzee, de jaarlijkse ouderavond gehou den. Een groot aantal ouders was op deze avond aan wezig. Mevrouw E. J. A. de Koeyer, waarnemend voorzitster van de oudercom missie heette alle aanwezigen van harte welkom en gaf een kort overzicht van het jaarverslag dat door mevrouw E. A. de Kup-Bos was opgesteld. Eén van de belangrijkste punten uit dit verslag was de bouw van een nieuwe school. Het begin van de bouw stond nu gepland op begin 1976. In de loop van het afgelopen jaar was men op aanraden van de Rijksgebouwendienst overgegan op een partikulier architektenbureau met het doel de zaken om trent de bouw van de nieuwe schooi sneller te regelen. De oudercommissie stelde voor de nieuw te bouwen school haar wensen ten aanzien van: indeling vakken- groepen, beslotenheid in de lokalen, geluiddempend materiaal aan wan den en plafonds, duurzame, nat te reinigen vloeren. Ten aanzien van gymnastiek-zalen voldoende douches Ruimten voor leerlingen-raad, voor bestuur en redaktie van „Kontact". Ook in het belang van de streek werd een openbare bibliotheek-dis cotheek aan de school, met eigen openbare itoegang wenselijk gevon den. Adheseie werd er betuigd aan de aktie „Behoud het Frans" (de vrees bestaat dat het leervak Frans voor de brugklas zou komen te vervallen) Deze landelijke aktie was aan het ministerie van onderwijs gericht. Ook verleende de oudercommissie medewerking aan de enquête inge steld door de oudercommissie Boni- fatius College over de plaatsingsmo gelijkheden van de HAVO-kandida- ten bij het hoger-beroepsonderwijs. Mevrouw De Koeyer sprak na mens de oudercommissie haar waar dering uit voor het opgestelde les rooster. Bestuursverkiezing Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van de nieuwe be stuursleden voor de oudercommissie. In de twee vacatures, die waren ontstaan door het vertrek van me vrouw Van Leeuwen en de heer J. Pomper moest, worden voorzien. Ver der traden af de heer S. van den Hoek (herkiesbaar) en mevrouw E. J. A. de Koeyer (niet herkiesbaar). De vier nieuw benoemde leden wer den.' de heer W. Boom, 102 stemmen; de heer S. van den Hoek, 101 stem men; de heer J. van den Berge, 100 stemmen; mevrouw A. J. Langelaar- van Schaik, 99 stemmen. Tijdens de telling van de uitge brachte stemmen, vertelde de heer drs. Th. S. M. Lenders, leraar Frans, iets over zijn begeleiding aan de schoolvereniging „Kontact". De heer Lenders zei het clagclyks bestuur van dc vereniging tc helpen bjj voorkomende problemen en vra gen. „Kontact" doet haar uiterste best een onderling kontakt tussen de leerlingen te scheppen buiten schoolverband. Middelen hiertoe zijn bijvoorbeeld het op touw zetten van een toneel club, gitaarclub, zangclub en schil derclub. Verder werd door de schoolvereniging voor het gehele schooljaar de zaal van Sporthal „On derdak" afgehuurd voor de vrijdag middag van 16.00 tot 17.30 uur. In de sporthal wordt een zaalvoetbal- en volleybalkompetitie georganiseerd. Bang] a Desh De opbrengst van de aktie Bangla Desh, die door de schoolvereniging werd georganiseerd viel de heer Lenders wat tegen (f 623,„Kon tact" organiseert verder dit school jaar nog enkele avonden zoals een carnavalsbal en een toneelavond met afscheidsbal aan het eind van het schooljaar. Problemen De aktieve vereniging heeft te kampen met enkele problemen. Zo konstateert men onder de leerlingen en de leraren een onverschilligheid ten opzichte van „Kontact". Een ge- bVek aan animo dat. waarschijnlijk terug te voeren is tot het feit, dat veel leerlingen van buiten Zierikzee komen en na schooltijd zich niet meer kunnen permiteren in clubver band iets te doen. Een gevolg van het. betrekkelijk lage ledental 300) zijn de financiële problemen die de schoolvereniging heeft. De heer Len- dei*s besloot zijn verhaal dan ook met de oproep aan de ouders te zor gen dat hun kind lid wordt van „Kontact" en mee te werken aan het scheppen van onderling kontakt tus sen de leerlingen. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren waarom het overblijflo kaal van de MAVO zo ongezellig was. De heer P. Vis, rector van de Rijksscholengemeenschap antwoord de hierop dal de leerlingen zelf in dertijd tijdens een „Doe-dag" het overblijflokaal hadden ingericht. WESTERSCHOUWEN. Een belangrijk succes boekte de sportvisser, de heer J. Meerdink te Zierikzee, lid van de H.S.V. „Oosterschelde", met de vangst van een kabeljauw aan het strand, van maar liefst 16 pond en 2 ons. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 4-11. Koningin Ju liana heeft maandagmiddag in paleis Huis ten Bosch in Den Haag alle 22 gijzelaars en een 25-tal mariniers ontvangen, die vorige week betrok ken waren bij de gijzelingsaffaire in de Scheveningse gevangenis. Het C.N.V. en de winkeliers UTRECHT, 4-11. „De organisaties van winkeliers klagen nu steen en been dat hun loonkosten zo hard stijgen. Dat hebben zij dan wel aan zichzelf te wijten. Van een extra loonstijging is immers alleen sprake in die gevallen, waarin jarenlang onrechtvaardig weinig is betaald". Dit is het kommentaar van het CNV op de weigering van de mid denstandsorganisaties tijdens de loononderhandelingen op 30 oktober om de lonen met ander half procent te verhogen. Om half vijf ontving de koningin de groep gegijzelden, om met hen een persoonlijk gesprek te hebben over de 105 uur durende gijzeling in de kerkzaal. Deze bijeenkomst duur de ongeveer een uur. Daarna was er een ontvangst voor de mariniers die zijn ingezet bij de gijzelingsactie en die in de nacht van woensdag op donderdag.,een volledig geslaagde actie ondernamen om de gijzelaars te bevrijden en de vier aanstichters van de gijzelingsaffaire uit te schakelen. Bij deze tweede ont vangst bevonden zich ook een aantal hoge politie-officieren en justitionele autoriteiten, die bij de afwikkeling van de gijzelingszaak betrokken wa ren. UTRECHT. Prinses Beatrix heeft in de stadsschouwburg in Utrecht de opening bijgewoond van een ten toonstelling van kindertekeningen uit de zogenaamde S.O.S.-dorpen. De tekeningen geven een indruk hoe de weeskinderen wonen in hun 81 over de hele wereld verspreide dorpen. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1