HOTELBRAND IN SEOEL: ACHT EN TACHTIG DODEN Stad en Lande volop aktief Nog geen beslissing over afsluiting Oosterschelde Broodprijzen hoger Veiligheid bevolking bij sluiting Oosterschelde moet voorop staan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toestand Nixon niet langer kritiek Zwaluwen uit Europa in Israël Bewindslieden dagje op Oosterschelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 november 1974 131slc jaargang Nr. 21584 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Bruse raad akkoord mei rekreatieplan Kortsluiting oorzaak ramp SEOEL, 3-11. Bergingsploegen hebben de hele zondag tussen bet puin gezocht naar lijken van slachtoffers van dc brand die zaterdagnacht woedde op de bovenste verdiepingen van een zeven verdiepingen hoog hotel in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. één en hetzelfde gebouw uit de ge schiedenis van het móderne Zuid- Korea. Op Kerstdag 1971 werden bij een brand in hotel Taeyonkak 163 mensen gedood en 66 gewond. Onder de doden van de brand van zaterdag waren vooral veel jongelui die van go-go-dansen genoten. MSN HAAG, 2-11. Het kabinet heeft de eerste ronde van zijn gc- dachtcnwjsscling over dc afsluiting van dc Oosterschelde afgesloten. Dc beraadslagingen worden voortgezet. „Gehoopt wordt dat op korte termijn dc kabinetsbeslissing aan de Tweede Kamer kan worden meegedeeld." Al dus beeft premier Den Uyl vrijdag avond gezegd tijdens zijn wekelijkse persconferentie, na afloop van de vergadering van dc ministerraad. Alle mogelijkheden voor het ge heel of gedeeltelijk afsluiten en zelfs die voor het open houden van do Oosterschelde. gepaard gaande met verhoging van de dijken, zijn nog open, deelde drs. Den Uyl mee. Het zijn niet de financiën, welke de be langrijkste rol spelen, maar de fac toren milieu, veiligheid en kosten moeten tegen elkaar worden afgewo gen. alvorens de definitieve beslis sing valt. DE BILT, 4-11. Hef K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag wordt een rug van hoge luchtdruk boven Engeland en de Noordzee verwacht. Daardoor wordt in ons land een noordelijke stroming in stand gehouden, waar mee wolkenvelden, die boven zee ontslaan landinwaarts worden ge dreven. Hier en daar kan nog een bui vallen. Deze uilloper van een gebied mef hoge barometerstanden, waarvan het centrum zich ten wes ten van Spanje bevindt, ontwikkelde zich maandag, nadat een depressie via Nederland naai' het zuiden was gel rokken. Deze storing veroor zaakte zondagavond en nacht lang durig regen en plaatselijk werd 5 lot R mm neerslag afgetapt. In het tem- peratuurverloop komt do komende dagen nog geen verandering. LONG BEACH, Californië. 3-11. De toestand van ex-president Ri chard Nixon is niet meer kritiek, zo heeft de persoonlijke arts van Nixon, dr.- John Lungren, zondag bekend gemaakt. Lungren zei dat de ex-president zondag voor het eerst op de rand van zijn bed zou zitten. DEN HAAG, 2-11. Vanaf vandaag (maandag) mag de broodprijs om hoog. De broodproducenten kunnen (maximaal) twee cent per brood van 800 gram meer vragen. Of de con sument meer gaat betalen hangt af van de doorberekening van deze prijsstijging door de wederverkopers aldus het ministerie van economische zaken. Ook de minimumprijs van brood wordt hoger. Met ingang van 5 no vember a.s. stijgt deze met 7 cent per brood van 800 gram. De verhoging van de maximum prijs is een gevolg van de stijging der prijzen van bloem en meel, ver oorzaakt door de schaarste op de wereldmarkt voor granen. TEL AVIV, 3-11. Honderden zwa luwen die per Lufthansa uit Europa naar Israël zijn overgebracht, zijn zondag op het Ben Goerionvliegveld van Tel Aviv vrijgelaten. De door een te vroeg ingevallen winter in Europa overvallen dieren bleven wat in de warme Israëlische lucht fladderen en zetten vervolgens koers naar het zuiden in de richting van de Negev-woestijn. ZIERIKZEE. Enige kinderen hebben zaterdag een enorme ravage aange richt in het gebouw van de open bare kleuterschool „De Woelwaters" aan de Calandweg. Er werd zelfs de brand gestoken in een aantal naar buiten gesleepte goederen. Foto: de heer L. Quant van de Zierikzeese vrijwillige brandweer blust mei schop en zand een begin van brand aan één der houten buitenwanden. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto- Zierikzeesche Nieuwsbode) LONG BEACH, Californië. Een be zorgd kijkende mevrouw Nixon met haar dochters Julie en Tricia bij aankomst bij het ziekenhuis waar de vroegere Amerikaanse president Nixon verpleegd wordt. Volgens het laatste medische communiqué is de toestand van Nixon thans niet meer kritiek en gaat de gezondheids toestand van de ex-president lang zaam vooruit De politie maakte bekend dat de brand aan 88 mensen het leven heeft gekost. Aanvankelijk had ze gemeld dat het er 91 waren, maar een nieuwe telling leidde tot het kleinere getal. In de drie uur duren de brand werden ruim veertig men sen gewond. De meeste doden waren onherken baar verminkt, waardoor slechts 27 lijken konden worden geïdentificeerd Het bergingswerk wordt bemoei lijkt door poelen water en de hopen puin. De brand brak tegen drie uur za terdagnacht plaatselijke tijd uit op een verdieping waarop een nachtclub was gevestigd. In deze club vond de politie 75 lijken. In hotelkamers vond ze er nog zeven. Zes personen kwa men om het leven bij het in paniek springen uit de ramen. Kortsluiting is oorzaak geweest van de brand. Aldus heeft de politie heden (maandag) na een uitgebreid onderzoek meegedeeld. Tsjoeng Sang-Hoen, een 25-jarige man die heelhuids uit het nachtlo kaal had weten te komen, vertelde: „het was zaterdagavond, zodat er veel bezoekers waren. Ik denk dat 200 mensen aan het dansen waren". Tweede brand Het was de tweede grote brand in BURGH-HAAMSTEDE, 3-11. Mi- niste-president drs. J. den Uyl, mi nister drs. T. E. Westerterp van ver keer en waterstaat, minister dr. W. F. Duisenberg van financiën hebben zondag met hun familieleden en in gezelschap van de directeur-generaal van de rijkswaterstaat ir. J. van de Kerk een oriëntatiebezoek aan de Oosterscheldevverken gebracht. De bewindslieden en hun gevolg werden met boten van de douane en van de aannemerscombinatie Dijks- bouw rondgevaren. Ir. N. Biezeveld, hoofdingenieur in algemene dienst van de afdeling afsluitingswerken van de Deltadienst gaf een toelich ting. De afgelopen week sloot het kabi net de eerste ronde van de gedach- temvisseling over de afsluiting van de Oosterschelde af. Drs. Den Uyl deelde vrijdag mee, dat alle moge lijkheden nog open zijn: het geheel of gedeeltelijk afsluiten van de Oos terschelde alsmede het openhouden van de zeearm, gepaard aan verho ging van de dijken. De factoren mi lieu, veiligheid en kosten moeten te gen elkaar worden afgewogen voor een definitieve beslissing valt. UTRECHT, 4-11. Welke beslissing er ten slotte voor de afsluiting van de Oosterschelde ook wordt genomen, het is onaanvaardbaar dat de onveilige situatie voor dc waterschappen in het betrokken gebied nog jaren voort duurt; te meer daar niet kan worden gegaandeerd dat het door bepaalde groeperingen nagestreefde milieu langs deze weg behouden kan blijven. Dit heeft heden (maandag) in Utrecht de voorzitter van Unie van Waterschappen, mr. Th. A. J. Vos- ters gezegd in z(jn jaarrede tijdens de algemene ledenvergadering van de unie. Tevoren had hij nogmaals uiteen gezet dat in de onderhavige gebie den optimale maatregelen moeten worden genomen om de bevolking veiligheid te garanderen. numenten". Stad en Lande zal deze internationale viering niet onge merkt laten voorbijgaan. De heer R. ten Kate kwam in dit verband met een suggestie, die door het bestuur nader zal worden uitgewerkt, name lijk om op daarvoor in aanmerking komende monumenten te Zierikzee uniforme kastjes aan te brengen met daarin een voorlichtende tekst over de historische bijzonderheden van het betreffende gebouw. Veel mensen lopen wat doelloos rond in het „openluchtmuseum Zie rikzee. Er ?jijn zelfs toeristen die denken dat Jan van Schaffelaar van de dikke toren is gesprongen". Een korte documentatie kan dus een rondwandeling door Zierikzee bepaald heel wat zinvoller maken, aldus werd de suggestie van dc heer Ten Kate ondersteund. De heer W. de Vrieze vestigde de aandacht op een alarmerende zaak. Er wordt nl. gewerkt aan een plan tot verbreding van de provinciale weg vanaf het gemeentehuis Haam stede naar het vliegveld: uitvoering van dit plan betekent ongetwijfeld vernieling van beplanting en wallen. Het bestuur zal dit niet aan de aan dacht laten ontsnappen. Voorzitter Braber vestigde de aan dacht op het Stad en Lande-fondsje voor kleine restauraties. Dit maakt het mogelijk kleine restauraties - bijv. van stoepen of palen - finan cieel te steunen. Het geld is er voor. maar er komen weinig verzoeken. In voorkomende gevallen kan men dus echter hiervoor een 'b'eroep doen op Stad en Lande. Het ziet er naar uit dat dc excur sie volgend jaar zal gaan naar bel fraai opgeknapte oude stadje Heus- den, waar vele „model-restauraties" hebben plaatsgevonden. Hierover volgen t.z.t. nadere mededelingen. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen; overwegend matige wind uit noordelijke richtingen; minimum temperaturen van 6 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het bin nenland, maximumtemperaturen cir ca 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 nov. Zon op 7.41, onder 17.05 Maan op 22.03, onder 12.53 Laatste kwartier: 7 nov. (3.47) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 5 nov. 6.12 18.39 12.02 Doodtij: 9 nov. HET WEEKOVERZICHT Reddingsaktie voor het Mierewekken Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er zijn tijden, waarin de open bare mening de slechtste is van alle. Chamfort ZIERIKZEE, 1—11. Het aantal leden van de Vereni ging Stad en Lande van Schouwen-Duivel and is dit jaar gestegen tot hoven de 400. De vereniging ontwik kelde flink wat aktivileiten. Voorzitter J. L. Braber deelde de ledenvergadering, vrijdagavond gehouden in het RTM-gehouw, mee dat Stad en Lande onder meer geprotesteerd heeft tegen de WILMA-planuen in Bruinisse en de Havenkwartierplannen te Zierikzee. Wat Bruinisse betreft: het is de bedoeling dat daar huizen en tweede wo ningen komen voor zo'n 14.000 mensen. De plannen, zowel binnen- als bui tendijks, betekenen een enorme ingreep in het landschap. „We zullen moe ten proberen er althans enige ltfn in te brengen en via het Provinciaal or gaan nog wat te redden", aldus de heer Braber. Omdat de subsidie (nog) niet toe reikend is - deze moet dekkend zijn voor de huur van het gebouw - staat het landbuowmuseumplan voor enige tijd op dood spoor. De voorzitter had echter goede verwachtingen dat dc zaak toch spoedig in orde komt. De heer F. Beekman vond in deze bijeenkomst een goede gelegenheid voor een woord van „enorme lof" aan het verenigingsbestuur, dat de laatste tijd bij een aantal kwesties overtuigend en duidelijk een stand punt heeft kenbaar gemaakt, zoals bijvoorbeeld naar aanleiding van de Zierikzeese Havenkwartierplannen een zaak waarin nu beweging is ge komen. De heer Beekman vestigde dc aan dacht op een plan dat bij uitvoering zal leiden tot de verdwijning van het Mierewekken. Dit „wekken" te Zie rikzee is niet alleen maar een „leuk oud weggetje": het is in feite een oude overgebleven kreekrug, en dus een „aanknopingspunt met een heel oud verleden". In antwoord op een opmerking van de heer Van Anraad stelde de voor zitter nog eens nadrukkelijk vast, dat Stad en Lande in principe be zwaar heeft 'tegen elke doorbraak in de oude stad, en dus uiteraard ook tegen de door de vraagsteller ge signaleerde dreigende doorbraak van de Paardestraat. „Openlucht-museum" 1975 wordt het „jaar van de mo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1