DUIZEND MILITAIREN VAN 6000 GEVRAAGDEN KOMEN Bruinisse ontwerpt rampen-waarschuwingssysteem AUTOVERHUUR Regering zal niet krenterig zijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT in au nummer: Nog één regio-bloedafname-avond Oogsthulp voor zuidwest-Nederland AUSTIN MORBIS Veel doden na explosie en brand in Indiase trein Abortusdebat dinsdag in Tweede Kamer Straf bij gijzeling VELE MODELLEN SLAAPKAMERS TUINMAN WONINGINRICHTING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 november 1974 131ste jaargang Nr. 21583 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur M J. Bij de Vaafe. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65.00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. GOES, 31-10. Het in Goes gevestigde actiecentrum voor de oogstliulp in zuidwest-Nederland lieeft aan de minister van defensie de liulp gevraagd van zesduizend militairen. Deze ongeschoolde werkkrachten zouden zo spoedig mogelijk moeten beginnen met het binnen halen van de uienoogst, waarvan in het zuidwesten nog 4.480 lia of 80 procent in de grond zit, en de gla- diolenoogst, die nog bijna helemaal in ile grond zit. In de nacht van woensdag op donderdag heeft het gevroren en gevreesd wordt dat nog meer vorst een nekslag gaat betekenen voor de totale oogst. Daarom wil het actiecentrum graag op z'n laatst maandag a.s. beginnen met de vrijwilligers. Het meent echter nog maar weinig te kunnen beginnen, nu er nog geen schriftelijke hulp-toezeggingen binnen zijn van de ministers van landbouw en van defensie. Zoals gemeld heeft de minister van defensie wel reeds doen weten dat hij materieel beschikbaar wil stel len voor het transport van land bouwmachines, terwijl de minister van landbouw bereid is daarvoor de kosten te betalen Donderdagmiddag zouden de beide ministeries overleg met elkaar plegen over omvang en aard van de te verlenen hulp, o.a. ook de vraag of er wel of niet mili tairen voor het oogstwerk ter be schikking zullen worden gesteld. nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Logeer- mogelijklieilen Het aktiecentrum heeft de provin ciale WV gevraagd, een lijst op te stellen van alle beschikbare logeer- mogelijkheden. Men wil de vrijwilli gers namelijk graag onder dak bren gen op adressen waar ze kunnen eten en zich kunnen wassen Iedereen die, waar ook in het zuidwesten, ka mers met volledig pension beschik baar wil stellen, kan dat opgeven bij de plaatselijke VVV of bij de provin ciale VVV in Middelburg. De provinciale besturen van Zee land, Zuid-Holland en Noord-Bra bant hebben zich al bereid verklaard 25 procent te betalen van de reis- en verblijfskosten voor helpers, die niet op de boerderij waar ze werken kun nen worden ondergebracht. Zuid-Holland en Noord-Brabant willen daarbij tot maximaal f 50.000 gaan. Zeeland beraadt zich nog over het maxium-bedrag, dat wel aan zienlijk hoger zal komen te liggen dan in de beide andere provincies. Veel aanvragen Bij het aktiecentrum in Goes wa ren tot donderdag al 470 aanvragen voor hulp binnengekomen en er wor den er nog honderden verwacht. Volgens algemeen coördinator Goe man verloopt de aktie geheel naar wens. Als het nog maar een paar dagen droog en vorstvrij blijft, kan volgens hem het hele hulpprogram ma worden uitgevoerd. Overleg in Den Haag Functionarissen van de ministeries van defensie en van landbouw heb ben donderdag overleg met elkaar gepleegd over de organisatie van eventueel te verlenen oogsthulp in de vorm van beschikbaarstelling van militair transporeel voor het vervoer van oogstwerktuigen. Het ministerie van landbouw had nog geen defini tieve lijst van gewenst materieel; aangenomen wordt dat dit vrijdag wel het geval zal zijn. Zoals gemeld is minister Van der Stee van Land bouw bereid de kosten van de be schikbaarstelling voor rekening van zijn departement te nemen. Van de kant van het landbouwbe drijf sleven Is ook gevraagd om hulp van zesduizend militairen. Volgens de legervoorlichtingsdienst heeft het ministerie van landbouw deze aan vraag tot duizend man gereduceerd. Zij zal nu echter eerst door het ministerie van sociale zaken bekeken worden tegen de achtergrond van het arbeidsmarktbeleid. Zoals reeds ge meld vraagt minister Vredeling van., defensie zich af of voor deze hulp nu juist militairen ingeschakeld moeten worden. Zouden ze toch komen, dan zou dat op basis van vrijwilligheid moeten gebeuren. Advertentie De boerenhulp Dealer: ISTA Oosterland Tel. (01114) 1495 DEN HAAG, 31-10. Bij de hulp aan de door zware regenval getroffen landbouivers in zuidwest-Nederland en enkele andere gebieden zal de re gering bepaald niet krenterig zijn. Minister Van der Stee zei dit don derdagavond tijdens het debat over de landbouwbegroting in de Tweede Kamer. De bewind?man van land bouw noemde de situatie in deze ge bieden „desolaat" en de oogstsituatie uiterst droevig. Maar de hulporgani satie is op gang. In Goes is een Actiecentrum-Zuid nederland ingericht en het Land bouwschap maakt een inventarisatie van de noodzakelijke hulp. De re gering wil daarop inspelen. Ook bij de financiële hulpverlening is het uitgangspunt van de regering dat landbouwers niet door deze ramp ten onder mogen gaan. Gedacht wordt o.a. aan het geven van kredieten in de vorm van rente loze voorschotten die in de jaren 1976 en 1977 kunnen worden terug betaald. Besprekingen zijn gaande over een zeer eenvoudige hulpproee- dure De positie van de loonwerkers in zuidwest-Nederland zal niet uit het oog worden verloren, aldus mi nister Van der Stee. NIEUW DELHI, 31-10. Twee-en- veertig passagiers zijn omgekomen en 60 zgn gewond toen in een wagon van een sneltrein in de Indiase staat Oettar Pradesj zich een explosie voordeed waarna brand uitbrak. Volgens ooggetuigen on der de ge wonden was er een ontploffing in een tweede-klascoupe en verbreidde de b'rand die vervolgens ontstond, zich naar de postwagon. BRUINISSE. De beide machine fabrieken te Bruinisse hebben en kele jaren geprofiteerd van de hoogkonjuktuur in de Noordzee visserij, waardoor telkens nieuwe schepen aan de kottervloot werden toegevoegd. In hoeverre door de contingentering van de schol en de tong - visserij en de hoge olieprij zen, de nieuwbouw zal worden af geremd, dient te worden afgewacht. Intussen werd de nieuwste aan winst van de Urker vloot de UK 165 „Willem en Klaas" van de 29-jarige schipper Foppen te Urk, afgeleverd door Maaskant's Machinefabrieken te Bruinisse-Stellendam. De foto toont het schip in zijn element. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's i Sommige vromen tonen hoe- l veel hoogmoed schuilen kan in deemoed. 4 Otto Weiss Alarmmethode en walkie talkies BRUINISSE, 3-10. Het is bekend, dat burgemeester G. Hokken van Bruinisse na de stormvloed van 14 decem ber 1973, waardoor een aantal bedrijven in zijn ge meente grote schade opliepen, zich in het voorjaar van 1974 heeft beijverd eenheid te brengen in de werk wijze waarop, bij hel optreden van stormvloeden zal worden gehandeld. Opgericht werd toen de werkgroep Rampcnregeling gemeenten op Schou- wen-Duiveland, die een ontwerp rampenplan heeft samengesteld. Zolang dit b|j een ontwerp blijft, kan één en ander nog niet het cffekt sorteren, dat men er van verwacht. In navolging van de gemeente Duiveland en mede naar aanleiding van het feit dat zondag het waarschuwingsplan „Beperkte Dijkbewaking" op Schou- wen-Duiveland werd ontvangen, is nu door de gemeente een eigen waar schuwingssysteem, voor~de mensen in de polder opgezet en ter goedkeuring aan de gemeenteraad aangeboden. deze walkie talkies aan te schaffen. De betrokken 59 polderbewoners zullen per circulaire nader over deze regeling in kennis worden gesteld. DEN HAAG, 31-10. De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag het debat houden over de brief van minister Van Agt inzake het abor tusbeleid. Aanvankelijk zou dit debat giste ren (woensdag) worden gehouden maar de minister van justitie moest in verband met het Scheveningse gijzelingsdrama verstek laten gaan. Zes ton kaas weg WIERINGERMEER, 31-10. De rijkspolitie in Wieringermeer heeft donderdag bij de televisie-zendmast in het Robb'enoordbos een ledige vrachtauto van de Fa. Dijkman uit Castricum onbeheerd aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat deze auto beladen was geweest met zes en een halve ton kaas en in Castricum was gestolen. Aangenomen wordt dat de dieven de waardevolle lading op de ze afgelegen plaats in de Wieringer meer in een andere auto hebben overgeladen. AMSTERDAM, 31-10. In de Ne derlandse strafwet valt gijzeling on der het artikel 282: opzettelijke vrij heidsberoving waarop een maximum straf van zeveneneenhalf jaar staat Als „wederrechtelijke vrijheidsbero ving" zwaar lichamelijk letsel van iemand tot gevolg heeft is de straf maximum negen jaar. Voor de gijzeling in Deil in januari 1973 werden Daan. D. en Jan B. in mei j.l. door het gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep tot zeven jaar met aftrek veroordeeld. De vlieg tuigkapers Nuri en Tamimah werden in juni j.l. door de rechtbank in Haarlem tot vijf jaar met aftrek veroordeeld. De Algerijnse overval ler Koudache kreeg door de recht bank in Rottedam 2 jaar met aftrek opgelegd. ZIERIKZEE - Dit is de meisjesgymnastiekgroep die bij de gymnastiek- wedstrijden Ie Bergen op Zooom de tweede prijs in de A-wedstrijden wist te behalen. Staande geheel links hulpleidster Betsie Kloet. Van links naar rechts op de brug: Leanne Simmers die 32.6!5 punten behaalde; Ingeborg Gudde, eveneens .72.8.5 punten; Marian Klink. 32.30 puntenTonny Dekkei, 30.6 punten; llanneke Koopman. 32.15 punten; Patricia Tanis. 32.05 punten; Nelly Kloet, 32.10 punten. Op de mat (voorgrond Anita Jonge jan), 34,30 punten. Er wonen in de polder Bruinisse, tamelijk Ver van de bebouwde kom 5.9 gezinnen, waarvan er 54 in het bezit zijn van een telefoon. Aan de telefoonbezitters, in de buurt van een niet telefoonbczitter, wordt allereerst gevraagd, deze buurman te waar schuwen als hij een telefoontje krijgt, dat de uitgebreide dijkbewa king inwerking treedt. Verder krijgt een zestal gemeente ambtenaren opdracht een negental adressen op te bellen, als het tele gram uitgebreide dijkbewaking is ontvangen, in aktie te komen, als het telegram, beperkte dijkbewaking binnen kwam. Dit is voorlopig een aktie in ruste, d.w.z. men komt eerst in aktie als het telegram uitgebreide dijkbewaking komt, maar men is verplicht bij de telefoon te blijven. Doelmatigheid Herinnerd wordt, in het stuk aan de ramp van 1953 en aan de hoge waterstand van vorig jaar, met het in het leven roepen van deze „eigen bewakingsdienst" heeft, men wel een hoge graad van doelmatigheid be reikt. De waarschuwing van de gemeen ten m.b.t. beperkte of uitgebreide dijkbewaking geschiedt niet meer door middel van rechtstreekse waar- schuwingstelcgrammen van de Stormvlocdwaarschuwingsdienst, doch door het Hoofd Bescherming Bevolking, die por kring alle bewo ners waarschuwt. Om tijdens de uitgebreide dijkbe waking direkt te kunnen worden ge ïnformeerd over de situatie nabij de dijken en de havens is het dringend noodzakelijk aldus b. en w. dat er zg. Pony walkte talkies aanwezig zijn (gebruiksafstand 2 a km). Gevraagd wordt om een krediet van f f?00,teneinde een tweetal van Op onze slaapkamershow in „Concordia" toonden wij die wij normaal ook exposeren in onze zaak. Daarom voor complete slaapkamer, dekbedden, dekens, spreien, enz. enz. naar n Mol 17-19, Zierikzee. Telefoon 2887

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1