Gijzelingsaktie afgelopen na geslaagde bevrijdingsaktie van groep mariniers Controversiële zaken eisten veel diskussie Cola,Tonic ofüp-Drink VLIEGTUIG VERONGELUKT IN N00RDP00L-GEBIED Nixon maakt het iets beter DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 oktober 1974' 131ste jaargang Nr. 21582 WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenf De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee heeft sluitende begroting 1975 Gegijzelden bevrijd - daders gearresteerd NIEUWERKERK. Te Nieu.werk.erk werd. - na sluiting van hel huwelijk - het bruidspaar P. J. de Vlieger-de Later bij het verlaten van het gemeentehuis feestelijk ontvangen door de jeugd van de Sportvereniging. Het bruidspaar moest onder de bogen door. Dat kwam allemaal door de aktieve rol, die de bruidegomde heer P. J. de Vlieger in die vereniging speelt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) i i Overwegend droog ZIERIKZEE. We wensen wel dat het heldere uitzicht over Zierikzee, sym bolisch mag zijn voor durende op klaringen, die de landbouwoogst nog - zij het late - kans geven. Intussen een vrij unieke foto: Twee torens op één plaatje. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 31-10. De gijzeling in de Scheveningse gevangenis is afgelopen. Alle gijzelaars zijn op vrije voeten en ongedeerd. De daders zijn onder arrest. De bevrijding was te danken aan een bevrijdingsactie uit gevoerd door mariniers. „Vannacht om vier uur is een verrasshigsactie uitge voerd 0111 de gegijzelden te bevrijden en de daders te arresteren". Dit deelde een woordvoerder van het ministerie van justitie heden-donder dagmorgen om 04.20 mede. De actie is volledig geslaagd. Er zijn geen ge wonden. Het besluit om tot deze aktie over te gaan is genomen door het team, dat het crisiscentrum vormt en werd goedgekeurd door de regering. De aktie is uitgevoerd door de Closed Combat-Unit van het korps Mari niers, die aan de hoofdcommissaris van politie ter beschikking was gesteld. Ook waren ingeschakeld de mo biele eenheid van de gemeentepolitie en van de gestichtswacht van het gevangeniswezen. Assistentie is ver leend door de Haagse GG en GD en de brandweer. Verklaring minister Van Agt Om tien over zes donderdagmor gen heeft minister Van Agt (justitie) een verklaring afgelegd: „De regering en al degenen die de regering terzijde hebben gestaan bij het oplossen van dit gijzelingsdrama hebben het grootste respect voor de volharding waarmee de slachtoffers van deze gijzeling hun benarde si tuatie hebben doorstaan. Wij hebben de gelegenheid gehad om met hen te spreken zoëven na hun bevrijding en zijn getroffen hoezeer zij in deze moeilijke situatie geestelijk overeind zijn gebleven. Alle respect daarvoor. In de tweede plaats wil ik de gele genheid benutten om mijn bewonde ring uit te spreken en ook in het openbaar te gewagen van dankbaar heid bij de regering voor de inzet van al degenen die hun best hebbben gedaan te geven wat zij hadden om aan deze situatie een einde te maken om de gijzelaars hun vrijheid te hergeven, om de overvallers opnieuw te overmeesteren. 'Een bijzonder woord van waar dering meen ik te moeten spreken en ik zeg uitdrukkelijk dat ik het mijn plicht acht te spreken namens de regering voor het beslissende aandeel dat de mariniers hebbbn geleverd. Ik acht dat zeer indruk wekkend, getuigend van. grote moed, zelfbeheersing, doortastendheid en discipline, zoals de mariniers een bijdrage, een beslissende bijdrage hebben geleverd om de gegijzelden te bevrijden. Het heeft deze mensen heel wat gekost om dit werk te vol voeren en het kan niet genoeg gezegd hoeveel waardering daarvoor op zijn plaats is," aldus minister Van Agt. Actietechniek niet onthuld Minister Van Agt (justitie) heeft donderdagmorgen uitdrukkelijk ver klaard dat het niet de bedoeling is te onthullen, op welke wijze politie en mariniers de aktie hebben uit ge- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets behoeft op een onvrien delijke manier gezegd te wor den. Ballou Raad Zierikzee ZIERIKZEE, 29-10. Op de vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, is het collegevoorstel behandeld en in stemming gebracht, te komen tot instelling van een commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, zoals destijds bij voortel van de P.v.d.A. gevraagd werd. Het college had advies gevraagd van het z.g.n. seniorenconvent, dat luidde niet tot instelling van een dergelijke commissie over te gaan. Het college conformeerde zich aan dit advies. Het werd na uitvoerige diskussie in stem ming gebracht en aangenomen. Geen kulturele raad Opnieuw controversieel lagen de zaken m.b'.t. de eventuele instelling van een kulturele raad c.q. een com missie voor Kulturele Aangelegen heden. Het college had geen behoefte aan zo'n raad en herinnerde aan bestaan de commissies o.m. voor de twee musea, voor de concertzaal en het Gravensteen (tentoonstellingen). De heer Asma wees er op dat er op kultui-eel gebied echt wel wat meer aan de hand is (koren, muziek gezelschappen en dat soort zaken). Misschien kon zo'n raad eens iets doen aan het „verschrikkclyk sa menvallen" van allerlei kulturele manifestaties op één avond. H(j vroeg het college de zaak nog eens te willen bekijken. (Vervolg pag. 4) Opklaringen, maar vooral in het oos ten van het land ook wolkenvelden; in de kustprovincies nog kans op een bui; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; in de nacht en ochtend plaatselijk mist en tem peraturen om het vriespunt; maxi mumtemperaturen circa 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.13 Maan op 17.48, onder 9.18 Volle maan: 31 okt. (2.19) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater voerd. Wij hopen dat wij niet nog eens op deze wijze moeten optreden, maar u moet er begrip voor hebben dat w(j over de details van de aktie geen inlichtingen geven, aldus mi nister Van Ag-t. Er is reeds een onderzoek begon nen naar de herkomst van de wa pens, die de gedetineerden in de strafgevangenis in Scheveningen in bezit hebben gekregen. Dit is een situatie die werkelijk niet mag voor komen. We nemen er geen genoegen mee, aldus minister Van Agt. „Geweldbeheersing" De commandant van de mariniers, die vannacht de beslissende aanval uitvoerden, was majoor R. Spieker- man-van Weezelenburg. Hij wilde niets kwijt over de toegepaste tak- tiek, maar wel zei hij dat de mari niers beschermde kleding (kogelvrije vesten) aan hadden gehad bij hun aanval. Ze waren gewapend met ma chinepistolen (Uzi's)). Met hoeveel mariniers de kerzaal is bestormd wilde hij niet zeggen. Wel was bekend dat de afgelopen dagen ongeveer twintig mariniers van de bijzondere bijstandseenheid van dit korps in het gebouw wa ren. Vermoedelijk hebben ze van nacht met een kleine versterking de aanval uitgevoerd. Volgens een voorlichter van de marine zijn de betrokke nmariners getraind op zogenaamde geweldbe heersing. „Maar dat kan alles in houden". zo zei h(j. Wel wordt zeer nauw in dit soort zaken in teamver band opgetreden. De mariniers zouden schietend en gillend de 'kerkzaal zijn binnenge stormd via twee ingangen en zij zouden daarbij lichtfakkels hebben gebruikt, nadat kort tevoren de beide toegangsdeuren zouden zijn opgeblazen. Een officiële bevestiging van deze wijze van aanval was in de gevangenis donderdagochtend nog niet te krijgen. Minister Vredeling die ook bij de perscpnferenite aanwezig was, wilde weinig zeggen. „Toen de mariniers eenmaal in de gevangenis waren vie len ze automatisch onder de ver antwoording van justitie", aldus de bewindsman. Eén en dertig' doden EDMONTON, 30-10. Bij een vlieg tuigongeluk met een Canadees toe stel in het Noordpoolgebied zijn ^dinsdag 31 mensen om het leven ge komen. Het toestel, een Lockheed Electra, boorde zich door het ijs op drie kilo meter afstand van de landingsbaan Rae Point, bij het eiland Melville. Prins Bernhard kreeg Franse onderscheiding DEN HAAG, 30-10. Prins Bern hard is woensdag in Parijs onder scheiden. Hij ontving uit handen van de Franse minister van onder wijs, René Haby, de versierselen verbonden aan het commandeur schap van de „Palmes Academi- ques". Minister Haby is voorzitter van de Conseil de l'Ordre des Pal mes Academiques. Twee mensen, die het ongeluk over leefden zijn ernstig gewond per vliegtuig overgebracht naar Edmon ton in de Canadese provincie Alberta LONG BEACH (Californië), 30-10. De toestand van ex-president Ri chard Nixon is nog kritiek, maar vertoont toch enige vooruitgang. Volgens een medisch communiqué is zijn toestand stabiel. Het ziet er naar uit dat de in wendige bloedingen zijn opgehouden. Nixon heeft een bloedtransfusie ge kregen. Verwachting tot vrijdagavond: In z(jn verdediging van het tegen standpunt merkte de heer Groen op, dat ruimtelijke ordening anders is als P.W. Een commissie R.O. en volkshuisvesting, als door zijn party bedoeld, zou bestemmingsplannen in een vroeger stadium in commissie verband aan de orde kunnen gesteld zien. Doorgaans is het nu zo, dat men moeilijkheden eerst later hoort. Vooral het punt volkshuisvesting vond de P.v.d.A.-sprcker belangrijk voor inspraak. Een punt van zo'n commissie zou b'.v. kunnen zijn het nagaan van de woningbehoefte en welke (typen wo ningen. De heer Groen meende dat men zo iets niet kan afdoen in het seniorenconvent. Het verbaasde de heer Groen dat andere raadsleden niets over dit onderwerp hadden te zeggen. Dit was al in het convent ge beurd; de heer Roskam (VVD) zei met de zienswijze van het convent - en dus van het college - akkoord te gaan en - zo zei hij - „ik hoef dus niots te zeggen". Dc heer Bccu achtte een commissie als bedoeld door de heer Groen niet nodig; dc heer Den Boer sprak in de geest van de heer Roskam. Na het convent is praten thans niet meer nodig. De heer Groen vond van wel, omdat de conventbesprekingen niet openbaar zjjn. De heer De Meester herinnerde er aan dat het convent per drie jaar maar eens heeft vergaderd. „Ik zal het woord convent niet meer noe men", zo zei hij. Bezwaarschriften De heer Verschel ling zag een taak voor de commissie de bezwaarschrif ten te behandelen. Een commissie kan beter oordelen. De voorzitter achtte dit te behoren tot de funktie van het college. Er kwam toen een heen- en weer-örgumentatie van „het behoort niet, het behoort wel tot. het dagelijks bestuur van de ge meente". In stemming gebracht werd hel collegevoorstel aangenomen met de P.v.d.A.-fraktie tegen. 1 nov. 3.49 16.05 9.16 21.35 Springtij: 2 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-10. - Het blijft koud weer. De afgelopen nacht heeft het op veel plaatsen enkele graden ge vroren. Door de flinke uitstraling kon de temperatuur dichtbij de grond tot circa 5 graden onder het vries punt dalen. Boven Polen is een de pressie vrijwel tot stilstand gekomen. Het ziet er naar uit dat de regen van deze depressie niet veel verder zal komen dan Hamburg. Wel kunnen wolkenvelden ervan over het land drijven, vooral over de oostelijke provincies. Voor het overige blijft het koud met dichtbij de kust kans op een bui. DACCA. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger, is woensdag uit Nieuw Delhi in de hoofdstad van Bangla Desj, Dacca, aangekomen voor een bezoek dat 19 uren duurt. Advertentie literfles zéóó'n idee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1