BETER WONEN' VERONTRUST OVER ADVIES: ,NUL' WONINGW. WONINGEN Subsidieverzoeken van aantal gemeenten op Schouwen-D'land PLANNEN VOOR NIEUW SPORT COMPLEX TE KERKWERVE STREEKNIEUWS ZIERIKZEFSCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 29 oktober 1974 Nr. 2IS8I In 1975 geen nieuwbouw w.w.-woningen meer op Schouwen-Duiveland? ZlERlkZEE, 28-10. In de maandagavond, in de foyer van „Mondragon", gebonden algemene ledenvergade ring van de woningbouwvereniging „Beier Wonen", beeft de voorzitter, de beer J. Coumou, zijn ernstige verontrusting uitgesproken over het advies van de zg. Adviescommissie verdeling rijkssteun woningbouw Zeeland aan Ged. Staten. Het uitgebrachte advies houdt namelijk in het aantal toe te wijzen woning wetwoningen aan Schouwen-Duiveland voor het jaar 1975 vast te stellen op nihil (0). Volgens ditzelfde advies zouden in de sector van de vrije (gesub sidieerde) woningbouw op Schouwen-Duiveland volgend jaar 100 woningen gebouwd mogen worden. De heer Coumou deelde de algemene vergadering mee het „heel erg" te vinden, wanneer inderdaad in 1975 op Schouwen-Dui veland geen enkele woning in de woningwetseetor gebouwd zou kunnen worden. „Dit zou een hard gelag zijn voor onze woningbouwvereniging", aldus de voorzitter. 3 Raad Middenschouwen MIDDENSCHOUWEN, 25-10. Op de jongste vergade- ring van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends, zijn nog verschillende l>e- langrijke zaken aan de orde gekomen. Zo was er een voorstel het college te machtigen een ontwerp-bestemmings- plan gereed te doen maken voor het bestemmen van het huidige sportterrein te Kerkwerve tot bouwgrond en het aanleggen van een nieuw sportcomplex aan de westzijde van het dorp. Op de grond van het huidige sportterrein zouden totaal 49 woningen kun-' nen worden gebouwd, in het bestemmingsplan „Kerkwerve-West" is slechts bouwgrond meer voor een viertal woningen. Hij vond het op z'n minst genomen „een vreemde zaak" dat de Advies commissie kennelijk de prognoses, van de bevolkingsgroei niet meer als basis bij de verdeling van de aan Zeeland toebedachte woningwetwo ningen zou willen hanteren. De heer Coumou veronderstelde dat het vestigingsoverschot voor de plattelandsgebieden volgens de Adviescommissie tot nul (0) gere duceerd moet worden. En de Advies commissie blijkt daar de conclusie aan te willen verbinden, dat bouwen in de woningwetsector ook niet meer „zo nodig" is. Toch is nieuwe wo- ningwetbouw alleen al uit een oog punt van noodzakelijke vernieuwing noodzakelijk. De voorzitter ageerde tegen het feit dat men „in Goes, Middelburg en Terneuzen aan het bouwen is tegen de klippen op", terwijl in die steden toch gesproken kan worden van een hoog percentage woningleegstand. Het tot nul reduceren van de wo- ningwetbouw op Schouwen-Duive land vond hij bepaald ook geen gun stige zaak voor de werkgelegenheid: de werkloosheid in de bouw in dit gebied zal in dat geval zeker toene men. Over de behoefte aati nieuwe wo ningwetwoningen op Schouwen-Dui veland in 1975. heeft „Beter Wonen" zelf ook prognosecijfers geprodu ceerd. Dit zijn geen willekeurige cij fers, maar prognoses gebaseerd op aanvragen van woningzoekenden. Daarbij werd rekening gehouden met de woningen die binnenkort gereed zullen komen. „Beter Wonen" heeft berekend dat voor Schouwen-Duiveland voor 1975 de aantaiJen woningwetwoningen als volgt zouden moeten worden geho noreerd: Zierikzee: 112 woningen; Westerschouwen 61: Brouwershaven 24 en Middenschouwen 23. Cijferlawine In deze algemene vergadering wer den de aanwezigen geconfronteerd ZIERIKZEE, 29-10. Maandagmiddag omstreeks tien minuten voor vier is een echtpaar uit Zoutelande, de heer M. P. en rpevrouw J. P.-C., vrij ern stig gewond geraakt bij een ver keersongeval op de kruising van Rijksweg 18 en Prov. weg 7, de zo genaamde „Tol" nabij Zierikzee. De auto van het echtpaar, bestuurd door de heer P., kwam gereden vanaf de Prov. weg wilde via de kruising linksafslaan, de Rijksweg op, in cle richting Zierikzee. Op dat moment naderde daar echter een personen wagen bestuurd door P. van H. uit St. Philipsland. Er ontstond een bot sing, waarbij de auto's ernstig wer den beschadigd en later moesten worden weggesleept. Dokter Richard uit Nieuwerkerk verleende de eerste hulp; de heer en mevrouw P. moes ten met inwendige kneuzingen wor den opgenomen in het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. De heer Van H. werd licht gewond, maar kon la ter op de dag naar huis terugkeren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) met een cijferlawine, die rechtstreeks voortkwam uit de „Beter Wonen"- administratie en toegelicht werd door de voorzitter. Een markant cij fer was wel het getal 2.701; het „to taal generaal" woningbezit van de vereniging, als volgt te verdelen: Zierikzee 1.123 woningen: Duiveland 399 woningen; Brouwershaven 316 woningen; Westerschouwen 315 wo ningen; Middenschouwen 207 wonin gen en Bruinisse 314 woningen. (Deze cijfers zijn exclusief „Borrendamme" met 68 woningen en een tehuis van 94 bedden). Van het totaal aantal van 2.701 woningen zijn 1.793 woningen toegerust met centrale verwarming. De totale boekwaarde van hel wo ningbezit bedraagt per 25 oktober 1974 f 75.000.000,de verzekerde waarde is f 120.000.000. De vereniging ontvangt aan huren maandelijks f 623.000,dat wil zeg gen per. jaar f 7.476.000,„Borren damme" draagt daarin per maand bij f 118.000,—. per jaar f 1.416.000,—, zo dat de „zuivere" ontvangst aan huren jaarlijks bedraagt f 6.060.000,^. Er volgden meer cijfers die de ak- tiviteiten van „Beter Wonen" duide lijk illustreren. Zo bedroeg het aan tal gereedgekomen woningen in de periode van 5 november 1973-28 ok tober 1974 te Nieuwerkerk-Ooster- land 64; te Kerkwerve 21 en te Brui nisse 37. In totaal kwamen gereed 122 woningen. In de genoemde periode kwamen in aanbouw 26 woningen te Brouwers haven (gereed februari 1975); 62 wo ningen te Zierikzee (gereed juli 1975) en te Haamstede 46 (gereed in augus tus 1975). In totaal in aanbouw dus 134 woningen. Daarbij gerekend moet nog worden 'n bijzonder bouwwerk: de 18 woningen, met winkel en het „Beter Wonen"-kantoor in Malta. Dat brengt het totaal in aanbouw dus op 152. In aanvraag en voorbereiding zijn verder de volgende propjekten: 34 bejaarden woningen te Haamstede (start binnenkort); 12 bejaardenwo ningen te Zierikzee ('s Heer Lauwen- dorp, start december 1974) en 29 wo ningwetwoningen van een nieuw type te Brouwershaven (start december 1974). Bovendien heeft „Beter Wo nen" nog de volgende aantallen wo ningen in voorbereiding: Zierikzee 112; Westerschouwen 61; Brouwers haven 24 en Middenschouwen 23. Jaarrekening 1971 De definitieve jaarrekening over 1971 werd in deze vergadering vastge steld. De voorzitter constateerde dat de „cijferlawine" in deze jaarreke ning een gevolg is van het feit dat volgens voorschriften van de over heid elk complex afzonderlijk moet worden verantwoord. „Beter Wonen" beheert 101 complexen, die zich door de gehele administratie „voortslepen". Dit was één van de oorzaken dat de rekening 1.971 eerst thans kon Wor den aangeboden. De rekening over 1972 zal waarschijnlijk nog vóór het einde van dit jaar gereedkomen; de vaststelling van de rekeningen over 1973 en 1974 wordt verwacht te kun nen gebeuren omstreeks april 1975. Bij zijn toelichting op de rekening benadrukte de heer Coumou het feit dat zonder huursubsidie een woning per jaar al gauw een f 5.000,aan huur zou moeten opbrengen. De „nieuwste" huursubsidie - voor 68 woningen te Zierikzee - bedraagt f 4.000,per woning per jaar. De voorzitter merkte in dit ver band nog op dat de woningbouw vereniging geen enkel belang heeft bü het berekenen van hoge huren, omdat by een verhoging van de huur dc huursubsidie automatisch wordt verlaagd. Verhoging van de huur heeft (lan ook weinig zin. Verkiezingen In de plaats van dr. J. C. Röhner (niet herkiesbaar) werd als commissa ris van de vereniging gekozen de heer M. Wieringa. De scheidende com missaris werd door de voorzitter dank gebracht voor de wijze waarop hij zijn funktie sedert 1952 heeft ver vuld. De heer Coumou herinnerde in dit verband verder aan de onver moeide belangstelling van dr. Röhner voor alles wat Zierikzee aangaat. „Uw houding was een stimulans voor velen", aldus de voorzitter, die de scheidende commissaris nog een af scheid in kleine kring in het voor uitzicht stelde. De heer Coumou - die eveneens af tredend was - werd als voorzitter herkozen. Vóór zjjn herbenoeming deelde de voorzitter mee wellicht zijn laatste periode (voor hoogstens vijf jaar) als zodanig tegemoet te zien. „Dit werk eist een grote inzet, ken nis van zaken en veel tijd; ik doe dit nu zo'n 25 jaar", aldus de heer Cou mou. Tegen de tijd dat de voorzitter er definitief mee wil stoppen, zullen terzake van de vervulling van deze moeilijke bestuurspost voorstellen aan de algemene vergadering worden gedaan. De aftredende leden van de leden raad, de heren J. Schoonen, G. C. de Jonge, D. Dool, D. Groenleer, A_J. Hendrikse, J. M. Geleynse, C. Douw en A. J. Bastiaanse - allen herkies baar - werden herkozen. In de plaats van de heren ir. J. D. v. d. Baan en P. v. d. Weele, die niet herkiesbaar waren, werden in de ledenraad ge kozen de heren J. C. Tanis en J. van Belzen; ter voorziening irj een vaka- ture werd gekozen de heer G. M. van der Wielen. Bij de „verder voorkomende za ken" deelde de voorzitter nog mee dat door „Beter Wonen" in de ge- De waterstanden In de nacht van zondag op maan dag wees de peilschaal aan het Zijpe te Bruinisse als hoogste stand van het water 3,05 plus N.A.P.. of ruim iVz meter boven normaal, maandag middag was de hoogste stand 2,75 plus N.A.P. of 1,20 m boven normaal hoog water. Zaterdag 2 november is het springtij. WESTERSCHOUWEN Excursie domein-bossen Op zondag 3 november wordt in de Boswachterij Westerschouwen een paddestoelenexcursie gehouden. Deelnemers verzamelen zich aan het begin van de A. v. d. Weïjdeweg. RENESSE Start gymnastieklessen Morgen, woensdag 30 oktober, wordt weer een aanvang gemaakt met de oefeningen van de gymnas tiekvereniging Renesse. Voor de jeugd van 7-10 jaar zijn de lessen van half twee tot half drie de jeugd van 10 tot 13 jaar wordt verwacht van half dire tot half vier. De lessen vinden plaats o.l.v. mevrouw-, v. -d. Wiel in het Dorpshuis. Eveneens in het Dorpshuis, o.l.v. mevrouw Lysen, zijn de lessen voor de kinderen van 5-7 jaar en wel van half vier lot half vijf. meente Westerschouwen thans reeds voor f 100.000,is verwerkt aan ach terstallig onderhoud van overgeno men woningen. Te Bruinisse werd voor een bedrag van f 124.000,— opgedragen, eveneens voor achterstallig onderhoud van de overgenomen woningen. Voor Brui nisse betekent dit het „eerste deel", want de post achterstallig onderhoud te Bruinisse zal in totaal f 225.000, gaan kosten. In andere gemeenten wordt gewerkt aan het opnemen en begroten van het achterstallig onderhoud van in die plaatsen eveneens door „Beter Wo nen" overgenomen woningen. BROUWERSHAVEN Controle verlichting en banden Op donderdagavond 31 oktober en vrijdagavond 1 november aanstaan de organiseert de afdeling Brou wershaven van Veilig Verkeer Ne derland bij Garage Slager de gratis mogelijkheid voor automobilisten uit Brouwershaven en omgeving tot het laten testen van verlichting en ban den. Beide avonden van 19.00 tot 21.00 uur. NIEUWERKERK Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 31 oktober houdt de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een bijeenkomst in het dorpshuis. Het woord zal worden gevoerd door Zus ter Filius over het onderwerp; „Vre derust". OOSTERLAND Huis-aan-huis-kollekte Ned. Nierstichting In de week van 4 tot en met 9 no vember e.k. zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse huis-aan-huis- kollekte plaats vinden, ten bate van de Nierstichting Nederland. De op brengst hiervan is bestemd voor; 1. Meer niertransplantaties, ook door voorlichting over het afstaan van de nieren na overlijden; 2. meer kunst- niei'en, ook voor thuisdialyse; 3. meer levensvreugden voor nierpa tiënten; 4. meer onderzoek om nier ziekten te voorkomen. Deze kollekte is de belangrijkste inkomstenbron van deze stichting. Vooral moet met dit geld gezorgd worden voor het behoud en de leefbaarheid van een steeds stijgend aantal nierpatiënten (chronische). Allemaal redenen om deze nodige kollekte te steunen, te meer omdat er elk jaar in ons land ongeveer 300 nier.patiënten bijko men. BRUINISSE S. Beekman legt funktie neer De heer S. Beekman te Bruinisse heeft eervol ontslag gevraagd en De zg. werkcommissie van de Re- creatièraad adviseert t.a.v. dit sub sidieverzoek inzending van het plan af te wachten. De werkcommissie te kent hierbij aan dat het gemeente bestuur dit projekt vorig jaar ook heeft aangemeld. Ged. Staten heb ben het gemeentebestuur geant woord dat zij een plan met belang stelling tegemoetzien. Verder is er een verzoek om sub sidie voor aanleg van een speel- en zonneweide ten westen van de jacht haven te Bruinisse. Uit de toelich ting blijkt dat het gemeentebestuur van Bruinisse van mening is dat het Zeeuwse gedeelte van het Grcvelin- genbekken versneld ter hand dient te worden genomen ter ontlasting van de Westhoek. Mot hot oog hierop wordt do aan log van een spool- on zonneweide aan hot Grevclingenbckken voorge dragen. Voor do eerste fase worden de kosten geraamd op f 1.470.600,—. :.eali-er<ng: 1975. eerste fase; 1977: tweede fase. De werkcommissie herinnert in een toelichting op het uiteindelijke De voorzitter lichtte toe, dat de grondslag van het huidige sportter rein slecht is, terwijl de mogelijk heid tot het aanleggen van een twee de veld hier niet bestaat. De heer L. den Boer wees er op, dat er in Kerkwerve veel stemmen gehoord worden om het sportterrein te handhaven; vooral voor de jeugd is het huidige terrein een goede uit wijkmogelijkheid. De heer C. J. van Burg was tegen „wildgroei" zoals die zich op ver schillende plaatsen gemanifesteerd heeft. Door de gemeenten wordt in bestemmingsplannen ruimte voor woningen geschapen die ver uitgaan boven de totale behoefte in ons land. De gemeente Middenschouwen heeft nog ruimte voor woningbouw in het plan „Putmeet" en straks in het plan „Ellemeet-Zuid". Hij zou gaarne een overzicht heb ben van de woningbehoefte in de eerstkomende jaren en de ruimte die er nog is voor woningbouw. Spreker maande aan tot een voorzichtig wo ning beleid voor Kerkwerve daar het aantal aanvragen hier niet groot is. De heer Hart was het niet eens met de visie van de heer Van Burg met betrekking tot woningbouw te Kerkwerve. „Wildgroei in Kerkwer ve is zeker niet de bedoeling." De voorzitter wees er op, dat een wordt gemaakt. Wanneer in het plan bestemmingsplan voor tien jaar 49 woningen kunnen worden ge bouwd zal de jeugd wegtrekken, zo dat vergrijzing zal optreden. Niet vergeten moet worden, dat een lange tijd van voorbereiding no dig is eer de grond bouwrijp ge maakt is. Toch behoefte De heer L. den Boer achtte de be hoefte aan meer woningen in Kerk- gekregen uit zijn funktie van „wa terconsul" van de Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B., afd. Watertoeris me, een funktie die hij 24 jaar be langeloos heeft vervuld. De heer Beekman die de bebaking verzorgt van Volkerak, Grevelingen, Zijpe. Mastgat, Keeten enz. is na tuurlijk als geen ander bekend met vaargeulen, ondiepten, boeien enz., als zodanig is zijn aftreden natuur lijk wel een gemis voor de water sporters. advies aan hot feit dat dit projekt reeds verschillende jaren door het gemeentebestuur wordt voorgedra gen. Gebleken is dat het gemeente bestuur niet op een bijdrage van WILMA rekent, gezien de geraamde exploitatiekosten van het projekt van deze onderneming en omdat op het complex zélf voldoende algemene voorzieningen worden aangebracht. Gezien de financiële positie van dc gemeente wordt 100 procent rijks subsidie c.q. aanleg door hot rijk ge vraagd. Dc werkcommissie adviseert een on ander door te spelen naar de stuurgroep Grevclingenbekkon met modedeling van hot standpunt van dc gemeente. Sportcomplex Nieuwerkerk Verder komt aan de orde een sub sidieverzoek van de gemeente Dui veland voor uitbreiding van het sportcomplex Nieuwerkerk, te reali seren in 1975-1976. De werkcommissie is in dit geval van oordeel dat hel gemeentebestuur moet worden ingelicht, dat voor de werve zeker aanwezig. De heer Van Burg hoopte, dat het plan „Ellemeet- Zuid" niet zal lijden door het nieuwe plan te Kerkwerve. De voorzitter vreesde op dit punt niet voor con currentie tussen de verschillende dorpen. Cijfers t.a.v. woningbehoefte in de toekomst zullen aan de raad worden overlegd. Overwogen zal worden elders in het dorp een trap veld voor de jeugd aan te leggen. De raad besloot akkoord te gaan met het voorstel van burgemeester en wethouders. Bestemmingsplan „Buitengebied" Aan de raad werd ter kennisne ming overgelegd een voorlopig ont werp van een bestemmingsplan „Buitengebied". De heer Van Burg wees er op, dat in het ontwerp de rekreatieverdeelweg is opgenomen, terwijl hij betwijfelt of hieraan wel behoefte bestaat. De voorzitter ant woordde, dat de voorbereidingen van het plan reeds van enkele jaren te rug dateren. De aanleg van een re kreatieverdeelweg, zoals geprojek- teerd, is volgens hem niet nodig; wel zal het nodg zijn een weg te projek- teren vanaf het gebied Den Osse buiten Scharendijke om. richting strand. Vastgesteld werd een nieuwe ver ordening op de heffing en invorde ring van graf- en begraafrechten. Aan het bestuur van de chr. nat. kleuterschool te Scharendijke zal voor 1974 een aanvullend voorschot op de exploitatievergoeding worden toegekend van f 2.548,07. Wegens vertrek naar Bilthoven besloot de raad eervol ontslag te verlenen aan dokter G. J. van der Waarden uit Noordgouwe uit zijn funktie van gemeentegeneesheer/ge meentelijk lijkschouwer. In zijn plaats werd als zodanig be noemd dokter L. Lodiers. De heer Bij de Vaate stelde bij dit agenda punt de vraag of er niet te weinig artsen zijn op Schouwen-Duiveland, daar zich volgens hem wel moeilijk heden voordoen in de praktijk. De voorzitter gaf als antwoord, dat het moeilijk is hierover een oordeel te vormen zonder gegevens. Vastgesteld werden de 17 t''m 20e wijziging van de gemeentebegroting voor 1973. Nadat de commissie van onderzoek bij monde van de heer L. C. Hart gunstig had geadviseerd, besloot de raad tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de rekening van het woningbedrijf over 1971. aanleg van deze sportvelden volgens de huidige subsidienormen geen be roep kan worden gedaan op de gel den voor de openluchtrekreatie. Ver der kan gewezen worden op eventu ele mogelijkheden tot realisering in het kader van een werkgelegen heidsprogramma. Westerschouwen Door gemeente Westerschouwen werd een subsidieverzoek gedaan voor reconstructie Hoogenboomlaan te realiseren 1975-1976. Uit de toe lichting van de werkcommissie blijkt dat de direkteur van bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken op verzoek van b. en w. van Wester schouwen een schetsplan heeft voor gelegd voor rekonstruktie van dc Hoogenboomlaan. De werkcommissie heeft zich gekonformeerd aan het destijds uitgebrachte advies van dc provinciale waterstaat en de provin ciale planologische dienst (uitgangs punt: behoud van het karakter van de weg. Daarom een maximum breedte van 4,5 meter, waardoor bij na alle beplanting kan worden be spaard. Daarnaast met een scheiden de groenstrook van plm. drie meter een afzonderlijk fiets voetpad). Dit houdt in. dat de werkcommis sie geen vrijheid kan vinden uitvoering van het projekt in de hui dige opzet uit de ryksgelden voor de openluchtrecreatie voor te stellen. Verder wordt inzake dit projekt meegedeeld dat de direkteur van bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken medio 1.974 in over weging is gegeven, ter verkrijging van een voor de werkcommissie aan vaardbare opzet, kontakt op te ne men met een werkgroep van de re- creatiernad, bestaande uit vertegen woordigers van het staatsbosbeheer, de provinciale waterstaat en de pro vinciale planologische dienst. Prov. Raad voor de Recreatie Zeeland ZIERIKZEE, 28-10. In de op 13 november a.s. te houden vergadering van de Provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland, zal onder andere aan aantal sub sidieverzoeken voor 1975 aan de orde worden gesteld. Tot deze projekten behoort o.a. mcergelcgenheid voor sportvisboten ten westen van Bruinisse. Op aandrang van de Federatie Deltavissers, de plaat selijke hengelsportverenigingen en de lokale VVV wil het gemeentebestuur mcergelcgenheid voor visboten tot stand brengen, zo blijkt uit de toelichting. Gedacht wordt aan ligplaatsen voor 100 bootjes (een steiger met aan weers zoden 50 ligplaatsen). Een plan is in voorbereiding dat in 1975-1976 zou die nen te worden gerealiseerd. I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3