BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP Stoutenburg Adviezen over stadsontwikkeling Schietpartij in Addis Abeba Schutter doodt vijf mensen Uit Dreischors verleden (door J. L. Braber) (XIV) lil 1530 wilde een vierschaar van Zierikzee in 's-Gra- vensteen de rechtspraak uitoefenen over te Dreischor gevangen genomen personen. Pieter Janszoon Jonker was daar overweldigd en in de kerker van het „stenen huys" opgesloten. De Zierikzeese baljuw had de ge vangene uit het slot laten halen, liem op transport ge steld naar Zierikzee en hem daar in 's'Gravensteen laten opsluiten. Ridder Hendrik van der Werve, beriep zich toen, als baljuw van Dreischor, op de oude, door Jan van Blois bekrachtigde rechten. Op 21 januari 1371 legde Jan van Blois, destijds ambachtsheer, het door zijn grootvader Jan van Beaumont bepaalde, nog eens schriftelijk vast, dat Dreischor een hoge ju risdictie (rechtsgebied) was. De schepenen moesten er recht spre ken, volgens het te Tholen - waar een kasteel van onze ambachtsheer stond - geldende recht. Dit recht ontleende men tevens aan een plac- caat van het Hof van Holland uit 1399. Ook volgens dit privilege, mochten baljuw en schepenen van Dreischor zowel lage als hoge recht spraak uitoefenen. Hendrik van de Werve wist als rentmeester van Zeeland Beoosten- schelde en baljuw van Dreischor, van Karei V, als graaf van Zeeland, ge daan te krijgen, dat Pieter Jonker weer werd teruggebracht naar de gevangenis te Dreischor. De vorst stelde op 1 juli 1530 wel als voorwaarde, dat de baljuw vol doende kennis van rechtspraak moest hebben, zodat hij ook zijn schepenen over deze materie kon voorlichten. Men vond blijkbaar dat voorheen te licht werd gestraft, zodat nu de eis werd gesteld dat daarin verbete ring zou komen. Wrede straffen En dat gebeurde, want in het tijd vak 1532-1570, waren torture, gese ling, onthoofden, levend verbranden en ophangen gebruikelijke straffen. De terechtstellingen vonden plaats in de Slotstraat, westelijk van de slotbrug van het kasteeltje. Berechtingen te Dreischor In 1532 was er binnen het rechts gebied van Dreischor een ernstig de lict gepleegd. In de polder Bloois had Adriaen Daniëlszoon, de stedehou der (plaatsvervanger) van de baljuw van Brouwershaven een zekere Joos Jacobszoon laten arresteren. Adriaan Daniëlszoon, zoon van Daniël Adriaanszoon, was in 1547 schout van Brouwershaven. Zijn broer was Hub'recht Daniëlszoon, wiens nazaat Daniël Anthoniszoon, Stoutenburg als achternaam kreeg en van 1604-13 raad van Zierikzee was. Joos Jacobszoon, verdacht van moord, werd opgesloten in de ge vangenis van Brouwershaven. Dit alles, was de baljuw van Dreischor ter ore gekomen, en omdat Joos op diens rechtsgebied gearresteerd was eiste hij hem op om te berechten. Michiel van Hammeel, optredend namens de te Dreischor wonende Dreischorse baljuw (tevens rent meester Beoostenschelde) behandel de deze zaak. Hij zond een bode met een „gesloten missive" (verzegelde brief) naar de baljuw van Brouwers haven. Daarin stond het verbod om Joos daar te berechten, terwijl hij moest worden vastgehouden tot Michiel van Hammeel hem liet op halen. De baljuw van Brouwershaven moest de verdachte afleveren op de plaats waar hij gevangen genomen was. Daar zou hy worden overge dragen aan de dienaren van Drei schor. die hem naar het slot zou den vervoeren. Dit voorstel werd echter niet zon der meer aangenomen zodat Michiel van Hammeel persoonlijk met de baljuw van Brouwershaven ovei de ze kwestie ging praten. Overdracht in polder Bloois Na 14 dagen gevangenschap te Brouwershaven, werd Joos eindelijk op de afgesproken plaats in de pol der Bloois door de Brouwse diena ren overgedragen aan hun Drei schorse collega's. Hij werd vandaar Het gasveld bij Bergen Getekende repro van Stenenhuys. door de oude Nele Betsmanszoon met zijn wagen naar Dreischor afgevoerd Dit alles onder geleide van de plaat selijke dienaren (dienders) Frans Pie terszoon, Spiernagel Betsmanszoon en de Brabantse Nele (Nele is de ou de noemnaam voor Cornelis). De „teer- en siteencosten", de ver blijfkosten van Joos Jacobszoon, be droegen te Brouwershaven 6 groten per dag. Dat besomde over 14 dagen 10 schellingen 4 groten. Transport kosten 21 schellingen en 4 penningen De verdachte werd in het „stee- nenhuys", dat is het kasteeltje (in latere tijd Windenburg geheten), achter slot en grendel gezet. Vervol gens was het de taak van Michiel van Hamael en zijn schepenen om de gevangene te berechten. De die naren Frans Pieterszoon en Spierna gel Betsmanszoon, leidden Joos naar en van de in het kasteel gelegen rechtszaal. Na dat twee dagen de vierschaar gebannen was (op plech tige wijze), werd over Joos Jacobs zoon de doodstraf uitgesproken. Bergen op Zoomse scherprechter Een scherprechter moest het von nis komen voltrekken. Te Dreischor was er geen en blijkbaar evenmin te Zierikzee. Vandaar dat Spierna gel Betsmanszoon per schip door het Dijkwater, langs Zierikzee, over de Oosterschelde naar Bergen op Zoom reisde waar hij na twèe dagen zeilen arriveerde. Daar zou hij Koenraad, de scherp rechter, ophalen. Deze moest daar echter eerst nog een doodvonnis vol trekken, zodat pas na vier dagen de terugreis begon. De hele reis nam dus acht dagen in beslag. De delin quent werd gedurende zijn 38 da gen arrest verzorgd door Joos de Pauw, als „casteleyn" en gevangen bewaarder van het slot. Vóór de terechtstelling waren twee broeders uit het Predik herenklooster te Zierikzee overgekomen, om de veroordeelde de laatste biecht af te nemen. Hun beloning daarvoor be droeg 14 groten en een stoop wijn. Zo'n terechtstelling was altijd een openbare gebeurtenis, die veel be langstelling trok. Brave huisvaders uit Dreischor en omgeving woonden destijds met vrouw en kroost de strenge en wrede strafpleging bij, „ter lering en afschrikking". Voorzorgsmaatregelen Bij elke terechtstelling nam de overheid uitgebreide voorzorgsmaat regelen. om de beul zo nodig te be schermen'tegen al Ie roerig publiek. Ook uit omliggende plaatsen waren er bij deze executie dienaren. De Zierikzeese baljuw had voor deze gelegenheid Lambrecht Lamb'rechts- zoon, Lenert Vorlszoon on Jacob Da- neszoon uitgeleend. Joos Jacobszoon werd onthoofd. Dat leverde de beul 20 schelhngen op en bovendien kreeg hij 9 dogen verlet a 2 schellingen per dag. Rei nigen van het beulszwaard kostte 8 groten Vlaams. De totaio proces kos ten bedroegen 6£ 7 schellingen en 8 groten Vlaams. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 29 OKTOBER NED. I: De NCRV die vanavond het eerste net bediend begint met een aflevering van Emil. Emil heeft een middel bedacht om Lina. van haar kiespijn af te helpen. Aanslui tend hierop volgt weer Tweekamp. Ditmaal binden Middelburg en Stadskanaal de strijd tegen elkaar aanAls „treffertje" uit de serie po litieverhalen wordt na het journaal van acht uur het spel Binnen zonder kloppen gebracht. Het team recher cheurs moet voorkomen dat een jonge vrouw het slachtoffer wordt van een misdaad. De jonge vrouw wordt gespeeld door de aktrice Ans Beentjes, die als gevolg van een ziekte geruime tijd aan een rolstoel gekluisterd is geweest. Na Kamer 17 zijn de volgende zestig minuten voor Kick Stokhuizen en zijn spelpro- gramma Herkent u deze tijdHet spel waarin drie generaties vragen moeten beantwoorden. Na de ont spanning staat er het actualiteiten programma Hier en Nu te wachten. Het NCRV-programma komt aan zijn einde met de rubriek Vroomheid in hout en steen, dat een mini-doku- mentaire te bieden heeft over het kerkje van het Friese dorpje Olter- terp. Na een uitzending van de par lementaire NOS-rubriek Den Haag Vandaag gaat Nederland I enige uren maar de lucht uit om tegen half drie 's nachts getuige te zijn van het boksgevecht tussen Mohammed Ali en George Foreman. Ruud ter Weyden geeft hel kommenlaar bij de beelden. NED. 11: De EO komt om zeven uur op de buis met De kinderkrant, dat o.a. een schimmenspel, een bij belverhaal en samenzang te bieden heeft. Na hei journaal kan men kij ken naar de dokumentaire In het spoor van een zendeling. Met de ca mera wordt de predikant Bob Rebel gevolgd, die sinds 1962 werkzaam is in het oostelijk deel van Vendaland, tegen de grens van Rhodesië. Het daarop volgend half uur draagt de titel Zingen in de duinen en biedt een programma van koorzang door ca. driehonderd jongelui. Tot tien uur resteren van de EO nog twee programma's. Namelijk de rubrie ken Nader Bekeken en Tenslotte. In de vijf en zeventig minuten die de VPRO daarna nog ter beschikking heeft worden twee programma's uit gezonden. Allereerst het programma getiteld: Het koninkrijk Gods is een pan erwtensoep. Het portret van de jonge predikant Leendert Jong in Twijzel. De predikant mag van zijn gemeente Twijzel niet meer op de kansel staan en brengt nu in de pas torie zijn tijd door met nadenken. Het tweede VPRO programma is het TV-spel Het Orakel, dat ver haalt over de vluchteling Paktyes, Tweede Kamer DEN HAAG. 26-10 Minister Gruy- ters beeft do Tweede Kamer inge licht over een nieuwe mogelijkheid voor de ontginning van hel gasveld Bergen. Do mogelijke ontginningsplaats is iels ten noorden van do Verspyckwog in Bergen aan Zoo. Deze plaats is In hot ontwerp-bestemmingsplan ten dele bestemd als woongebied met bij behorende voorzieningen en ton dele nis „duinorven met natuurweten schappelijke waarde". DEN HAAG, 25-10. De commissie ter bestudering van de financiële gevolgen van sanering en stadsre- construktie' meent dat het rijk ruime renteloze voorschotten aan gemeen ten moet verstrekken ter financie ring van de stadsvernieuwing. Dit blijkt uit het vervolg-rapport van de commissie dat vrijdag aan de Tweede Kamer is aangeboden. Ook adviseert de commissie dat het ne gatieve saldo van de kosten en op brengsten van de stadsvernieuwing voortaan volledig voor rekening van het rijk te laten komen. Dit zou - in de opvatting van de commissie - in ieder geval moeten gebeuren in die gebieden, die na de totstandkoming van een wet op de stadsvernieuwing als vemieuwingsgebied worden aan gewezen. Meisje vermoord ROTTERDAM, 27-10. Te Rotter dam^ is de 8-jarige Monique Heis- terenfberg vermoord door de 23-ja- rige banketbakker Anton van G. De man pleegde eerst ontucht met het kind, dat alleen thuis was in het huis aan de linker Rottekade. Haar (gescheiden) moeder was op dat mo ment in een café in de bqurt. Na het kind te hebben gewurgd is Van G., aldus de politie, in een taxi naar het centrum gereden. Daar be zocht hij korte tijd een café. De bak ker ging daarna, opnieuw met een taxi, naar Rotterdam-West. Tijdens deze rit vertelde hij de chauffeur dat hij zojuist een kind had vermoord. De chauffeur lichtte de politie in. „Zorg-verzekering" i.p.v. Volksverzekering DEN HAAG, 26r10. Om samenwer king tussen en samenhang van ver schillende voorzieningen op het ge bied van de maatschappelijke dienst verlening mogelijk te maken, is een heid in de financiering nodig. Er zou dan ook geen volksverzekering tegen ziektekosten moeten komen, maar eon „zorg"-verzekering. Deze opmerking viel vrijdag ver schillende keren tijdens de hoorzit ting van de vaste commissie voor volksgezondheid uit de Tweede Ka mer over de structuurnota gezond heidszorg van staatssecretaris Hen driks. Churchill-herdenking in Ridderzaal DEN HAAG, 26-10. Wanneer Churchill twintig of dertig jaar jon ger was geweest, zexj.» hij een vurig voorstander van de Europese Econo mische Gemeenschap zijn geweest, aldus sir John Colvillc, tijdens de tweede wereldoorlog Churchill's par ticulier secretaris,, en thans voorzit - te van de Winston Churchill Memo rial Trust. Sir John sprak op een bijeenkomst in dc Ridderzaal ter herdenking van de honderdste geboortedag van de Engelse staatsman. Het kabinet heeft nog geen stand punt bepaald over de voorstellen. Dit zal geschieden in de vorm van een uitgewerkte financiële regeling, die zal worden voorbereid door de be trokken ministers en staatssecreta rissen. ADDIS ABEBA, 26-10. Tenminste één persoon is zaterdag gedood en twee raakten gewond toen in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba militaire politie het vuur opende op een menigte werklozen die demon streerden bij het hoofdkwartier van het Ethiopische vakverbond. Het was de hele ochtend rumoerig geweest en er was gevochten toen de militaire politie in jeeps met mi trailleurs arriveerde en het vuur opende. De militairen trokken zich later op dc dag terug. CLEVELAND, 26-10. In Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio heeft een met een automatisch geweer za terdagochtend vroeg vijf mensen doodgeschoten en twee gewond die op een verjaardagsfeestje waren. De politie heeft twee verdachten gearresteerd van wie één vermoede lijk de auto bestuurde waax-mee de dader ontkwam. Volgens de gewonden kwam de schutter het huis van de gastheer binnen met wie hij ruzie begon te maken. Plotseling opende hij het vuur waarna hij de vlucht nam. Inflatie en werkloosheid HEERLEN, 26-10. Wie dc inflatie niet wil bestrijden, kan de werkloos heid niet bestrijden. Zonder een ren dementsherstel van het bedrijfsleven komen wjj er in Nederland niet meer uit. In een democratisch staatsbestel is de overheid niet in staat, in struk- turele zin een ineenschrompelende investeringsneiging van het bedrijfs leven adequaat te compenseren door vervangende eigen investeringen. Aldus de president van de Neder- landsche Bank, dr. J. Zijlstra, bij de opening van het agentschap van de centrale bank in Heerlen. Hiernaast en hierboven zijn aanvullende maat regelen nodig, met name om het cu mulatieve karakter van de economi sche neergang te stoppen, liet is dan ook volgens ar. Zijlstra terecht, dat de begroting 1975 expansief is. Een dergelijk beleid zal uiteraard op in ternationale schaal moeten worden toegepast. Donderdag 31 oktober, 20.20 uur, Nederland 1: Colditz. De gevange nen, onder bewaking, op mars. die een uitspraak van de Griekse godheid wantrouwt en tracht te wij zigen. Om kwart over elf is op dil net het laatste journaal te verwach ten. DINSDAC 29 OKTOBER NED. 111.10 en 14.00 Schooltele visie; 12.15 Flexibele school; 18.45 Paulus de boskabouter18.55 Nieuws; 19.05 Emil; 19.30 Twee kamp; 20.00 Journaal; 20.20 Kamer 17; 21.15 Herkent, u deze tijd?; 22.10 Hier en Nu; 22.40 Vroomheid in hout en steen; 22.55 Den Haag van daag; 23.10 Journaal02.30 Boksen. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws: 19.05 Kinder krant; 20.00 Jouurnaal; 20.20 In hel spoor van een zendeling; 20.50 Zin gen in de juinen; 21.20 Nader Beke ken; 21.55 Tenslotte; 22.05 Het ko ninkrijk Gods is een pan erwten soep; 22.30 Het Orakel; 23.15 Jour naal. WOENSDAG 30 OKTOBER NED. I: Vanmiddag keert het tv- programma Bibelebons op het Ne derlandse tv-scherm terug. Om vijf uur is de eerste aflevering in het winterseizoen te zien. Baas Bonk, Juffrouw Draadje en Manus van Al les zijn nieuwe figuren voor de Bi- belebons kinderen. Zij zorgen onder meer voor een kivis en voor een boe- venavontuur. Het woensdagavond programma komt als gebruikelijk Voor rekening van de NOS en heeft weinig nieuws onder de zon, afge zien van het tv-spel Een bruid in de morgen. Tussen zeven en acht uur zitten Van gewest tot gewest en de stichting Socutera op de buis. Na hel journaal volgt eerst een uitzending van de politieke partijen (RKPN), voordat om half negen het doek op gaat voor het toneelspel. Een bruid in de morgen. De schrijver, Hugo Claus, konfronteert zijn publiek met een ongewone maar zuivere liefdes verhouding tussen de jongen Tho mas en zijn zusje Andrea. Hun ou ders zijn twee in het leven teleur gestelde mensen. Het geestelijk en financieel aan de rand van de af grond levende gezin staat voor een naderende ondergang. Hierna volgt de rubriek Kijken naar kinderen, waarin ditmaal het spotlicht gericht wordt op het kind in de crèche. On der meer wordt een oplossing aan de hand gedaan voor het probleem dat veel kinderen onvoldoende in de crèche worden opgevangen. Hierna volgt nog Panoramiek, Studio Sport en Den Haag Vandaag. NED. II: De vooravond is gere serveerd voor het 1KOR, dat zijn zendtijd aan livee onderwerpen be steedt. Dat is op de eerste plaats een filmverslag van het eind augustus in het Franse Taizé gehouden jonge- renconcilie. Uil meer dan 100 landen waren ruim 40.000 jongeren naar Taizè gekomen om daar te bidden en te zingen en na te denken over de vraag hoe eenheid te brengen lus sen gebed en engagement, politiek en geloof, str{jd en aanbidding. De zendtijd die dan nog over is tot acht uur is voor de rxibrick Kenmerk. Na het journaal is de beeldbuis tot om streeks kwart i'oor elf voor de AV RO, die van astari gaat mei een kor te aflevering van Telcvizier Magazi ne. Vervolgens wordt onder de titel de ambachtsschool en de spinazie- academie bestaan niet meer, een programma over het lager beroeps onderwijs gebracht. In dit program ma maakt men o.a. duidelijk wat LEAO, LTO en LAVO, precies in houden. Hierna is zanger en akteur Ramses Shaffy op het scherm tr zien, tijdens een optreden in het Amsterdamse Carré. Ten gerieve van de belangstellenden voor de ko mende wintermode komt dc AVRO rend k'okke tien met een program ma hierover. Dixwrse kleren worden ge:howd door o.a. Willeke Albcrti. De Sissies en Ast rid Ceulers. Om streeks half elf is op het tweede nel het laatste nieuws te verwachten. WOENSDAG 30 OKTOBER NED. I: 9.15 Schooltelevisie: 16.30 Waar je woont gebeurt wat: 17.00 Pibelebons; 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge- wrat tot gewest19.50 Socutera 20 00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen: 20.30 Een bruid in de morgen: °J45 Kijken naar kinderen; 22.10 Panoramiek-korl; 22.25 Studio Sport; 22.50 Den Haag vandaag; 23.0.5 Journaal. NED 11: 18.15 Leiding bij sport: 18 15 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws- 19.05 Taizé, concilie der jrr.gd: 19 30 Kenmerk: 20.00 Jour naal20.20 Telcvizier; 20.40 Dc am bachtschool en de spinazie-academie hestann niet meer; 21.15 Ramsessic 22.05 Dc wyde winterwereld van de mode; 22.35 Journaal; 22.40 Hoe word ik de computer de baas?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 5