Rabobank Q HET LAATSTE HOUVAST Vreemde dingen in het Nabije Oosten Javazee vuilste zee 4 BLIK DOOR HET WERELD Advertentie De Russen zijn bereid aan Egypte kernreaktors te leveren. Dat be schouwen de Egyptische kranten de voornaamste oogst van de diploma tieke reis van hun minister van bui tenlandse zaken naar Moskou. Dat er ook weer aardige wapenleveran ties op komst zijn wordt pas als tweede punt aangeroerd. En dit is niet zo'n rustgevende gedachte. Im mers, ook de VS hebben aan Egypte een of meer kernreaktoren toege zegd als krachtbronnen voor elek triciteitscentrales. Nadat dit aanbod van president Nixon in dank ivas aanvaard, begonnen langzaam aan de bezwaren te rijzen. In de VS zelf en trouwens ook daarbuiten, werd betwijfeld of het wel zo'n gelukkige gedachte was naar deze onrustige plek op de aardbol installaties te sturen waarin ook de grondstof voor kernwapens vervaardigd kan wor den. De toezegging werd niet terugge nomen maar de Egyptenaren keken wel met wrevel naar de Ameri kaanse voorwaarden, die voor hen overigens niet strenger ivaren dan gebruikelijk. Die voorwaarden hou den in dat de VS wel nauwgezet kontrole blijven uitoefenen over het splijtbaar materiaal. Wat de Egyp tische blijdschap van nu veroor zaakt is dat de Russen dergelijke voorwaarden en kontrole niet heb ben geëist. Dit wil niet zeggen dat de Egypte naren als het ware nog maar een pas verwijderd zijn van de status kern macht. De reaktoren moeten nog ge bouwd worden, ze moeten nog pro duceren en daarna is er nog heel wat te doen voor het ivapen is ontwik keld en de raketten die het moeten vervoeren. De vrees bestaat echter dat Egypte wel degelijk haast wil maken met een dergelijk program ma. Niet omdat het land nu zo hard dit wapen nodig heeft, maar voorna melijk gedreven door het vermoeden dat Israël in alle stilte misschien zelfs wel klaar is met zijn bom. Dit wordt in sraël ontkend, maar duide lijk is wel dat het land zowel tech nisch als wetenschappelijk in staat moet worden geacht zich een kern wapen te verschaffen. Meer vluchtelingen Als het tot een vervolg van de strijd komt, zo is de vrees van Egyp te, dan kan een wanhoopsdaad be dreven worden die van de oorlog een kernoorlog maakt. Als er een eender afschrikwekkend wapen tegenover staat komt het lang zo makkelijk niet zo ver. En dat de toestand er niet beter op wordt als de tijd verstrijkt zon der dat iets gebeurtlijkt duidelijk. Het gerucht gaat dat Kissinger de Israëli's beloofd heeft hun de olie te leveren die ze nu uit de bronnen in de Sinai halen als ze bij een vol- DJAKARTA, 26-10. De vuilste zee ter wereld is de Javazee. Op sommige plaatsen is elke vorm van leven verdwenen In een rapport van het Indone sische instituut voor gas en olie wordt de scheepvaart, en met name de tankers, aangewezen als de hoofd schuldige van deze vervuiling. Ook de rivieren en de olieboringen in zee leveren hun bijdrage. De directeur generaal voor de vis serij zegt in het rapport dat inter nationale deskundigen de Indone sische wateren als de vuilste ter we reld beschouwen. De „uitspringers" in öngustige zin zijn de baai van Djakarta, de oostkust van Java en het zuiden van Sumatra. NEW YORK. Te New York werd een bijzonder echt lijkende oefening ge houden. Dikke rookwolken verslui eren de „slachtoffer van een vlieg ramp" op de luchthaven Kennedy. De oefening werd. gehouden om het „opblaasbaar" ziekenhuis van hel medisch centrum te testen, dat bin nen vijf minuten operatief kan zijn met 40 bedden. gende fase van de terugtrekking der troepen dit gebied opgeven. Wat er op neer komt dat de VS dan de re kening betalen van die troepenschei ding - een kostbare en niet ideale manier om nog iets te bereiken. Het ziet er bovendien naar uit dat tegenover dit geldelijke presentje uit Washington een ander komt te staan dat heel wat meer kost. Sena tor Jackson heeft lange tijd tegen gehouden dat de VS de Sowjet-Unie de ekonomisch begeerlijke status van meestbegunstigde handelspartner gaven. De overeenkomst daartoe was al gesloten maar de senaat weigerde door zijn toedoen deze te bekrachti gen als de Russen niet soepeler wer den in het verstrekken van uitreis visa aan degenen die naar Israël willen gaan. Volgens de senator is dit nu in kannen en kruiken en zou al met ingang van volgend jaar de stroom Russische joden die naar Is raël reizen toenemen tot zestigdui zend. De kosten echter van hun op vang, huisvesting en dergelijke zijn enorm en de Israëlische schatkist zit toch al uiterst krap. De immigran tenvloed kan dan precies de oor zaak zijn van nagenoeg een faillisse ment van de staat. Ook al geen ont wikkeling die aanleiding geeft de toestand in het Nabije Oosten zonni ger te zien. Landelijk meetnet luchtverontreiniging' DEN HAAG, 26-10. Het natio- nale meetnet voor luchtverontreini ging is over enkele maanden klaar. Eind dit jaar, maar zeker begin vol gend jaar, aldus het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Biltho- ven, waar de gegevens van het net in een computer worden verzameld. Tegen die tijd zullen in het hele land 227 „snuffelpalen" staan die, als het moet, elk uur hun meetgege vens over de zwaveldioxyde-veront- reiniging ter plaatse doorgeven aan negen regionale centra. Dat gebeurt via telefoonvebindingen. Telegra fisch worden de gegevens vervolgens van de regionale centra doorgege ven naar het centrum van het lan delijk meetnet te Bilthoven, in het gebouw van het R.J.V. Dit instituut brengt dan de minister van volks gezondheid twee keer per jaar een 2-apport uit over de meetresultaten in het hele land. De inkrimpende gezinnen DEN HAAG. 26-10. De Ne- derlandse gezinsraad heeft toestemming gekregen van het ministerie van kuituur, re- kreatie en maatschappelijk werk om de positieven en ne gatieve gevolgen van de klei ner wordende gezinnen te on derzoeken. Het is de bedoeling, dat de literatuur over deze proble matiek wordt samengevat. Daarbij zal met name de aan dacht worden gericht op de knelpunten in het funktione- ren van de huidige gezinnen en de maatschappelijke kon sequenties daarvan. Het on derzoek moet binnen een half jaar afgerond zijn. Werktij d verkorting in Roermond ROERMOND, 26-10. De chemische fabriek Haagen b.v. in Roermond heeft werktijdverkorting aange vraagd voor 60 van de 170 werkne mers. De afzet van de fabriek is te ruggevallen tot 60 pet. van de afzet van augustus j.l. De ondernemings raad ziet de noodzaak van de werk tijdverkorting in, en de vakbonden zijn ingelicht. Directeur J. Stryland ziet niet dat de afzetmoeilijkheden zich op lange termijn zullen voort zetten, maar deze winter zal het moeilijk worden. .De Spaarweek kan een goed begin zijn van een nieuw spaarjaar. Door Uw spaarplannen in daden om te zetten. Sparen voor Uw vakantie volgend jaar, voor de verbeteringen™ van Uw huis, voor de auto of de caravan. Nu beginnen betekent voldoende tijd om Uw doel te bereiken. Loopt U eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst- automatisch kunt sparen. Sparen doet U bij de de bank voor iedereen „Flitsenn uit het buitenland ATHENE. De krijgsraad in Saloni- ki heeft negen Jehova Getuigen ver oordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van zeven tot 20 jaar omdat zij tijdens de algemene mobilisatie in juni weigerden de wapens op te nemen. Bovendien zijn ze voor tien jaar ontzet uit de burgerrechten. BAGDAD. De economische blok kade die de regering van Irak in maart had ingesteld tegen de opstan dige Koerden nadat hun leider Bar- zani de autonomievoorstellen van de hand had gewezen, is opgeheven, zo heeft het Iraakse persbureau vrij dag bekendgemaakt. RABAT. Arabische ministers van buitenlandse zaken en hoge ambte naren zijn in Rabat in comité bijeen geweest voor het opstellen van het werkdokument waar zich hun staats hoofden vanaf zaterdag overheen buigen. BUENOS AIRES. In Argentinië zijn een overste van het leger en twee leden van de Peronistische par tij om het leven gebracht. TEL AVIV. Op de internationale luchthaven Ben Goerion bij Tel Aviv zijn extra veiligheidsmaatregelen ge troffen uit vrees voor mogelijke aan slagen van Palestijnse commando's op buitenlandse vliegtuigen, zo is van mensen van het vliegveld vernomen. NEW YORK. Margaretta „Happy" Rockefeller, de vrouw van de kan didaat voor het Amerikaanse vice- presidentschap, is uit het ziekenhuis ontslagen. Haar linker-borst is afge zet omdat er een kankergezwel was geconstateerd. Mevrouw Rockefeller zei dat ze zich erg goed voelde. LONDEN. De in Denemarken gebo ren Britse hertoging van Gloucester heeft het leven geschonken aan een zoon die de titel Earl of Ulster (graaf van Ulster) zal dragen. De baby werd pas in december verwacht en kwam door middel van de keizersnede ter wereld. Er bestaat enige zorg over de baby. ARAGON. Zeven kinderen zijn in Aragon in de Amerikaanse staat Georgia om het leven gekomen en 24 gewond toen een schoolbus op een spoorwegovergang werd verpletterd door een trein. JOHANNESBURG. Bij botsingen tussen beambten Van de veiligheids dienst en mijnwerkers in de Zuid- afrikaanse goudmijn Hartbeesfontein (Transvaal) zijn twee Afrikanen om 'het leven gekomen. De politie ge bruikte traangas en honden tegen de mijnwerkers, die een protestaktie hielden en hoger loon eisten. GLASGOW. Duizenden stakende vrachtwagenchauffeurs hebben met grote meerderheid eeir Ioonakkoord verworpen dat hun vakbond was overeengekomen met de werkgevers. De chauffeurs zetten hun wilde sta king, die al vijf we*ken duurt, voort. SANTO DOMINGO. Het parlement van de Dominicaanse republiek heeft de handel in bloed bij wet verboden. Laboratoria in de Dominicaanse republiek kopen bloed van de armen dat dan wordt doorverkocht aan Amerikaanse ziekenhuizen. BEIROET. De openbare aanklager bij de krijgsraad in Beiroet heeft de doodstraf geëist tegen de Fransman Pierre-Fernand Rongier, die terecht staat wegens spionage en medeplich tigheid aan moord op burgers, mili tairen, en politie-agenten. BRUSSEL. Het bruto nationaal produkt in reële termen zal dit jaar in de EEG slechts 2,5 pet. stijgen. In de Beneluxlanden, Frankrijk en Italië zal de stijging echter boven dit gemiddelde uitkomen. Dat staat in het jongste maandelijkse EEG-con- ju nctuurverslag. ROME. Het vroegere hoofd van de Italiaanse geheime dienst, generaal Vito Micelli, is door de openbare aanklager in Padua in staat van be schuldiging gesteld wegens politieke samenzwering in verband met de mislukte poging tot staatsgreep in december 1970. 62 Nelie schudde haar hoofd. „Sorry zus, maar dat zeg ik zelfs niet tegen jou. Laten we maar vaststellen „er gens in Nederland". Misschien daar buiten, wie zal het zeggen? In elk geval veilig voor mijn echtgenoot. En de eis tot echtscheiding krijgt hij in de komende dagen. Dat heb ik de laatste weken allemaal zorgvul dig voorbereid Om tien uur ging de telefoon. Truus was juist van plan vroeg naar bed te gaan, want ze had een paar drukke dagen achter zich met een emotievol einde. Nelie was een klein uur eerder met haar dochtertje in een taxi weggereden, Nelie wuifde haar zuster hartelijk toe, voor ze in de auto stapte. „Te zijner tijd hoor je wel es van me. Maar voorlopig niet. Binnen vier en twintig uur be grijp je wel waarom." Deze raadselachtige woorden maakten weinig indruk op de ou dere vrouw. Schouderophalend was ze haar worting weer binnengegaan. Maar toen ze om tien uur aanstalten maakrte om eens lekker vroeg te gaan slapen, ging de telefoon. Mis schien Nelie, dacht zc, toen ze naar het kamertje liep. Maar het bleek Giep te zijn, die vanuit Leuven belde. „Hallo. Truus, met Giep. Mag ik Nelie aan dc tele- loon?" „Je vrouw is een uur geleden weg gereden. Met Kathy." Ze hoorde hem vlopkcn. „Waar heen?" „Dat wilde ze me niet vertellen. Ze zei enkel: te zijner tijd hoor je wel eens wat van me. Zeg, wat is er eigenlijk tussen jullie?" „Is zc weggegaan? Hoe?" Zijn stem klonk geagiteerd. „Mei een taxi. Ruim negen uur was het." FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK „Werkelijk geen idee, waarheen ze gegaan is? Of mocht je het niet zeg gen?" „Eerlijk, Giep, ik weet het niet. Ze wilde het persé niet vertellen. Hel enige kommentaar op mijn vraag was Sorry, zus. maar dat zeg ik zelfs niet tegen jou. Dat was alles. Wat is er nu eigenlijk met jullie aan de hand?" „Weet je, wat ze me geflikt heeft, Truus? Verdomme, wal heeft ze dat geraffineerd gespeeldZe heeft praktisch het hele huis leeggehaald meubelen, kleding ,het antiek, dal we in de loop der jaren bijeenge gaard hebben, beddegoed, linnen. alles. Een paar stoelen en een bed heeft ze me gelaten. En de gordij nen Dat is zo ongeveer alles, wat er nog staat. En m'n kleren...." Truus werd wilbleek voor het toe stel. „Alle mensen, Giep, waarom heeft ze dit gedaan?" Ze hoorde de man een zware zucht lozend, voor hij antwoordde. „Ik had al enige tijd het vermoeden, dat ze iets in haar schild voerde, maar wat precies, kon ik niet bevroeden. Ze heeft dit weekeind dus gebruikt om rustig alles 4e laten weghalen. Van de buren hoorde ik, dat zc zaterdag morgen vroeg al met een vrachtauto voor de deur stonden. Dc buren dachten, dat we gingen verhuizen, dus vonden ze het niet verwonder lijk. Dus dit was het. Daarom haar smoesje van nog kleren willende kopen. Godwat ben ik er inge lopen De vrouw aan dc/e kant van de lijn moest haar gedachten ordenen, om alles een beetje te begrijpen. Nu herinnerde zo zich ook, dat Nclic ge sproken had van bedrog. Dat Giep het hield met zijn sekretaresse. En daarom antwoordde ze op korte toon „Ze zal toch heus wel oen reden ge had hebben om zo te handelen. Wat was er met jullie aan de hand?" „Niks bizonders. Gewoon een cri ses in ons huwelijk; niet meer." „O. Ze had het anders over je seki-etaresse. Of is dat soms niet waar?" „Zei ze dat?" Zijn stem klonk ver baasd. „Dan weet ze de zaak mooi om te draaien, want zelf heeft ze al enige maanden een liaison met een kerel. Nota bene een getrouwde vent, die jaren- ouder is!" „Je bent gek!" riep Truus ge schrokken uit. „Daar geloof ik geen barst van!" „O nee? Nou, te zijner tijd zal ze wel es wat van zich laten horen. Dan kom je er vanzelf wel achter, als je mij niet gelooft." Die nacht sliep Truus slecht. Ter wijl ze in bed piekerde over dit al les. dacht ze: Wat kun je je toch vergissen. Altijd gedacht, dat Giep en Nelie's huwelijk zo ongeveer vol maakt in orde was.... het ideale paar, voorbeeld voor zovele ande renNu blijkt plotseling, dat de een scharrelt met zijn sekretaresse en dc ander een verhouding heeft met ccn oudere man. die bovendien nog getrouwd is. Maar dit laatste neem ik niet zo maar voetstoots aan. Daar is Nelie toch heel niet het type voor! Of wel? Maandagsmorgens stond ze met hoofdpijn op. Waarom hebben zc mij er tegen wil en dank bij betrokken? Waarom vechten die twee zelf hun ruzie niet uit en laten mij er buiten? Uitgekookt, om hier rustig met haar man te zitten en ondertussen te we ten. dat door haar gehuurde mensen intussen het hele huis leegslepcn. Nooit geweten, dal Nclic zo geraffi neerd kon zijn. (wordt vervolgd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4