Afscheid jeugdleider H. Schot te Bruinisse HULP OP KOMST VOOR ZEEUWSE BOEREN Sommige Duivelandse boeren rooien met de hand Raad Middenschouwen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 28 oktober 1974 Nr. 21380 3 Na 35 jaar BRUINISSE, 26-10. „Wie in Zierikzee de naam Schot noemt, heeft het vrijwel zeker over een lid van een vissersfamilie of over één of meerdere mensen die iets met het jeugdwerk op christelijke grondslag hebben te maken". Woorden van deze strekking werden ge sproken bij het afscheid van de heer H. Seliot, als lei der van de jongenskliib „Daniël". De heer Schot verklaarde zelf ongeveer vijfendertig jaar bij het jeugd werk betrokken te zijn geweest; eerst te Zierikzee en later te Bruinisse. Na 1945 begon het kampwerk als een teer plantje, maar groeide uit tot een forse boom. Het jongens- en ineisjeswerk werd op zondagen of in de week wel door „een Schot" geleid. Na samenzang begon de afscheids bijeenkomst met een welkomstwoord van Wim van Kooten. De scheidende leider sprak hierna een kort woord en behandelde een gedeelte uit Herv. 11 op dezelfde wijze, zoals dit weke lijks op de club gebeurt. Hij stond hierna stil bij de jaren in het jeugd werk te Zierikzee en Bruinisse. De heer Engel Reinhoud, jongens werksecretaris van het C.J.V. had al vele jaren een goede relatie met de heer H. Schot. Hij vertolkte zijn gevoelens in een door hem zelf ge dicht lied over Schot, waarbij hij zichzelf op de cither begeleidde. Uit een serie dia's werd duidelijk dat het jeugdwerk wereldwijd is. Overal is het kenteken van de Y.M.C.A., de rode driehoek met de zwarte balk, een bekende verschij ning. Dat de bijbel nog altijd een belangrijke rol speelt in dat jeugd werk, was tevoren door de heer Schot al benadrukt; het werd door de heer Reinhoud nog eens onder lijnd. De heer J. Hagestein uit Zierikzee had een deel van zijn jeugd samen in de jeugdvereniging met diverse leden van de familie Schot gewerkt, ook met Henk en hij vertelde daar van een aantal bijzonderheden. Er werd gezongen, er werden enkele spelletjes gedaan om de kas te spek ken en er werd in een zangstukje begeleid op de guitaar en orgel ,door enkele jongens getoond hoe het op de club toe ging. Afscheid Langzamerhand kwam de verga dering naar het hoogtepunt, de hul diging van de heer H. Schot, die ten koste van veel tijd en niet altijd zon der moeite, door zijn klubwerk, velen de weg had gewezen naar Christus, zoals dat nu al van 1855 af, door het internationale werk van het Y.M. C.A./N.J.V. gebeurde en gelukkig nog gebeurt. ZIERIKZEE Kleuters van „De Woelwaters" bezochten (dleren)-boerderij Onlangs bezochten de kleuters van de openbare kleuterschool „De Woelwaters" uit Zierikzee de boer derij van hoofdleidster mevrouw P. Baris-Rothmeijer te Dreischor. Dit bezoek had eigenlijk op 4 oktober - Werelddierendag - moeten plaats vinden maar door de slechte weers omstandigheden was dit toen uitge steld. Dezer dagen was het echter zo ver. Enthousiast en gewapend met een grote zak brood vertrokken de kinderen per bus naar de boerderij, waar ze verwelkomd werden door de heer J. C. Baris. Deze leidde de kinderen rond langs de vele dieren. GELUKKIG Vanaf woensdag kunnen we weer naar: Auberge La Butte Ring - Ouwerkerk De heer D. J. Vleugel sprak in zijn kwaliteit van Jongenswerkcom missielid in de Provincie Zeeland, Bart Kik Dz. bood namens de club leden een boekenbon aan en een vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur speldde tenslotte na een waar derende toespraak de gouden N.J.V.- speld op de revers van de heer Schot Er waren o.m. te zien goudfazanten, waterschildpadjes, cavia's, geiten, schapen, kippen, hanen, konijnen, zilverfazanten, honden, poezen en krielkippen. Echt spannend werd het toen een aantal schapen de vrijheid verkoos, maar met assistentie van kleuters en moeders kreeg de heer Baris het wollige volkje weer snel achter de draad. Tot besluit van deze heerlijke en leerzame middag kregen de kinde ren en begeleidsters een traktatie aangeboden. Bestuursvergadering Beatrixschool Op donderdag 7 november wordt in het schoolgebouw aan de Gracht- weg een bestuursvergadering ge houden van de Beatrix-school. Hervormde Vrouwengroep Op donderdag 31 oktober houdt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" een bijeenkomst in het Hervormd Verenigingsgebouw. Filmavond „Zie^ook" Op vrijdagavond 1 november wordt in de aula van de R.S.G. „Prof. Zee man" de derde „Ziejook"-filmavond van dit seizoen georganiseerd. De opzet van deze avond zal iets anders zijn dan gewoonlijk. Er wor den nl. twee films vertoond, die elk ongeveer een uur duren. Tussen de beide films is de pauze. Vóór de pauze wordt vertoond „The war game" van Peter Watkins. Deze documentaire film geeft een re portage van een mogelijke werke lijkheid. Met behulp van interviews, authentieke dokumentatie en voor schriften, vaak verbijsterende uit spraken van geestelijken, strategen en atoomdeskundigen, maar vooral met niets verhullende beelden, schetst Watkins de gevolgen van een atoom- aanval op Engeland. Na de pauze wordt een tekenfilm vertoond van Halles en Batcheler „Animal Farm". Aan deze film ligt de satirische ro man van George Orwell ten grond slag. Het is een sterke persiflage op een eeuwige kringloop. Vergadering „Beter Wonen" Heden, maandag 28 oktober wordt in „Mondragon" een algemene leden vergadering gehouden van de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen". OOSTERLAND Kollekte geestelijk gehandicapten Ook hier ter plaatse werd weer de nationale collecte gehouden ten bate van geestelijk gehandicapten, door de dames: mevr. R. Bal-Rotte, mevr. A. van den Bos-Dorst, mevr. P. van Dijke-de Bruine, mevr. J. van 't Hoff-Dorst, mevr. J. Istha-Both, mevr. Scheffers, mevr. M. Steen- poorte-van der Have, mevr. N. Stou- ten-Otte, en mevr. Timmer. Zulks onder leiding van mevr. Trudie Dorst-Hoogvliet. De opbrengst was de mooie som van f 528,70. De milde gevers en geefsters die dit mooie en nuttige werk met een gift wilden De nood in de landbouw DUIVELAND, 26-10. Uit arren moede zijn sommige landbouwers, ei genaars van kleinere bedrijven al hier maar begonnen om op de nog minst natte plaatsen in hun land, de aardappelen maar met de hand te rooien. Met een grubber achter de tractor worden de knollen zo goed en kwaad als het gaat naar boven gereden, waarna ze met de handen worden geraapt en in de manden geworpen, die naar de wagen ge dragen worden. Deze kan niet te zwaar geladen worden want dan is ze niet meer te verrijden. Het gaat wel niet hard, zo'n twee of iets meer, wagenvrach- die nu jeugdleider af is, als statenlid voor Schouwen-Duivelund, zich op nieuw inzet voor de gemeenschap. De heer Schot zelf dankte voor de hulde hem gebracht, men was daar na nog enige tijd gezellig bijeen. Een driemanschap W. van Kooten, Gert Jumelet en Aart de Zeeuw gaat nu verder met het clubwerk. gedenken, worden hartelijk dank ge zegd, zowel als de leiding en de da mescollectanten. Openstelling bibliotheek Met ingang van woensdag 30 ok tober a.s. hoopt de bibliotheek, uit gaande van de Gereformeerde Ge meente alhier, weer te beginnen met het uitlenen van boekwerken in de avonduren, van half acht <tot half negen. Ditmaal niet meer in de con sistorie van de kerk, zoals tot hiertoe altijd is geweest, doch in de naast de kerk gelegen, thans onbewoonde pastorie. Er zijn weer 150 nieuwe boeken aan de reeds grote voorraad toegevoegd (er zijn er meer dan dui zend), zodat er voor de jeugd, en ook voor de ouderen, allerlei soorten goede en verantwoorde lektuur te verkrijgen is. Stichting „Valkenheide" De opbrengst van de kollekte voor het derde kwartaal, ten bate van de stichting „Valkenheide" te Maarsber- gen, i.e. voor „Zespeka", de zes pro testantse kinderbeschermingsinstel lingen, die hier ter plaatse gehouden werd door de jongedames: Rian Kwaak, Paula de Later, Anja en Jenny Vermeulen, onder leiding van mevr. H. van der Werf-Nouwen, Uracht op de,som van f 86,02. Een dankwoord aan hen, die de kollekte telkens willen gedenken, en even eens aan de leiding en de collectan ten' is wel op zijn plaats. Ouderavond openbare kleuterschool Op woensdagavond 30 oktober a.s. zal de jaarlijkse ouderavond van de openbare kleuterschool alhier plaats vinden in het schoolge'b'ouw aan de Groene Poort, onder leiding van de voorzitter, de heer Lukas Boogert Joh.z. Zoals bekend heeft deze school nog steeds enige lokalen in gebruik van de voormalige lagere school aan de Groene Poort, zodat ook hier de ouderavond zal plaats hebben. Hoofdleidster is mevr. Van Westen van Dongen. Na de opening en notu- lenlezing komt het financieel verslag gevolgd door de bestuursverkiezigen. Aftredend en niet herkiesbaar is voorzitter Boogert, voor wie in de plaats zijn gesteld als kandidaten: de heer A. G. den Hollander, b. mevr. Van der Werf-van der Maas, c. me vrouw Wijnsteker-Schildwacht. Hierna volgt een koffiepauze waarna de i'ondvraag. Verder nog uitleg en bespreking materiaal, waarna slui ting. BRUINISSE Direktriee „In 't Opper" Mej. N. Bal te Bruinissè, thans hoofd van de linnenkamer is be noemd als direktriee van het be jaardenverzorgingstehuis „In 't Op per" te Bruinisse in de vakature, die door het vertrek van mej. De Gier naar Israël zal ontstaan. Mej. Bal, die van het begin af „In 't Opper" werkzaam is, ziet op deze manier haar op latere leeftijd aan gevangen studie beloond. Openstelling zaken Een dertiental middenstanders te Bruinisse is het kennelijk niet eens met het beleid van het bestuur van de Middenstandsorgansatie, betref fende de tijdelijke afschaffing van de koopavond op vrijdag. Zij hebben bericht deze service aan de Bruse bevolking te blijven verlenen en-hun zaken zijn iedere vrijdagavond tot 8 uur, ook in de wintermaanden open. Uit elke middenstandsbranche, is wel een lid, wiens zaak open blijft, vertegenwoordigd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEEUWARDEN. De reddingboot „Gebr. Luden" uit Lauwersoog heeft maandagmorgen 25 van de 28 opva renden van het Libanese vracht schip „Eurabia Sun" aan boord ge nomen en is op weg naar Lauwers- oog. De overige drie opvarenden wer den van het zinkende schip gehesen door een marinehelikopter, die ze naar Leeuwarden bracht. DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl geel't in de jaren 1974 en 1975 meer uit voor strukturele verbeteringen in het Midden- en Kleinbedrijf dan de afgelopen tien jaar daarvoor is be steed. Dit zegt minister-president Den Uyl in antwoord op kamervra gen. In de begroting van het kabinet- Den Uyl (voor 1974 en voor 1975) samen staat een bedrag van ruim 1' 59 miljoen, tegen f 43,5 miljoen to taal in de jaren 196,4 tot en met 1973. HAARLEM. De rechtbank te Haar lem heeft de 24-jarige handelaar in juwelen,,G. A. S. uit New York ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden wegens invoer van 22 kg hasj op 25 augustus op Schiphol. DEN HAAG. De minsters Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Lub bers (economische zaken) doen een beroep op Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika de positie van hun niet- blanke werknemers te verbeteren- zowel wat betreft lonen als de se cundaire arbeidsvoorwaarden. De ministers hebben dit in een brief gesteld, die zij zullen sturen naar Nederlandse ondernemingen met dochterbedrijven in Zuid-Afrika en naar deze dochterondernemingen zelf. UTRECHT. Tot. grote woede van de Utrechtse taxichauffeurs hebben twee Utrechtse meisjes - Carla Fis- calini en Annemieke Geensen - een „driversclub' opgericht die vanaf de invoering van de nieuwe alkoholwet. per 1 november automobilisten met een borrel op in hun eigen auto naar huis gaat brengen. De meisjes, nu nog in het uitzendwezen, hebben 20 werkstudenten aangetrokken als chauffeur en drie lelijke eendjes. HILVERSUM. De gemeente Hil versum gaat binnenkort beginnen met de bouw van een nieuw over dekt zwembad. De kosten daarvan worden geraamd op ruim 6,3 miljoen gulden. Het wordt het tweede over dekte bad in Hilversum. WINTERSWIJK. Een van de be kendste Scholtenboerderijen in Win terswijk, het erve Roerdink is door een felle brand vrijwel verwoest. Achterhuis en bovenverdieping van het woonhuis brandden totaal uit. De schade beloopt enkele tonnen. ROTTERDAM. In Rotterdam zijn in 1973 aanzienlijk minder verkeers doden gevallen dan het jaar daar voor. Het dodencijfer daalde van 75 naar 57 en het gewondencijfer van 3513 naar 3206. SOESTDIJK. Ter gelegenheid van de 160ste verjaardag van het wapen der koninklijke marechaussee heeft prinses Beatrix zaterdagmorgen op kasteel Drakensteyn de commandant van dit wapen, generaal-majoor E. N. Spronk en een deputatie van zes personen ontvangen. Advertentie ZIERIKZEE. Bij alle narigheid die deze herfst met zich brengt, valt er ook nog schoons te genieten. Bij bepaalde belichtingen - soms tussen de buien om door - pronken Witte Brug en Zuidhavenpoort tussen - al kalend-hout door. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) sluiting van het zomêrhuizenterrein, zeker niet richting dorp Scharen- dijke. De heer L. den Boei* verkreeg in lichtingen over de geprojecteerde aansluiting van het zomerhuizenter- rein richting Baken, over een ter plaatse liggende openbare insteek weg. De heer Van Burg stelde de vraag waarom uitbaning over deze insteekweg zal worden gegeven, als volgens de voorzitter hiervan niet veel gebruik gemaakt zal worden door de bewoners van het zomerhui- zenterrein. De voorzitter wees er op dat de in steekweg reeds een openbare weg is. Het is voor de bewoners aardig ver schillende mogelijkheden te hebben. Het college zal in het oog houden of werkelijk een gevaarlijke verkeers situatie zal ontstaan voor voetgangers vanaf het zomerhuizenterrein. De raad besloot hierna tot vaststel ling van het bestemmingsplan zo merhuizenterrein „Baken" te Scha- rendijke, ruimte biedend aan 66 zo merhuizen. De bezwaarschriften van mi*. G. van der Burch en de heer H. R. H. Adama, eigenaren van een zomerwo ning aan de insteekweg aan het Ba ken, tegen het maken van een aan sluiting (voetpad) van het zomerhui- zenteri*ein op deze insteekweg, wer den ongegrond verklaard. De raad besloot tot verkoop van een perceel bouwgrond in het plan „Putmeet I" te Schai'endijke, voor het bouwen van een viertal wönin- gen met garages, aan de firma R. T. Louwerse Zoon te Scharendijke, voor f 42.672, Besloten werd tot verkoop van de gemeentewoning Kapelleweg 20 te Looperskapelle aan de heer H. J. Borninkhof te Zierikzee, voor een bedrag van f 25.000, Overname wegvalt Op verzoek van de rijkswaterstaat directie Zeeland, besloot de i*aad, op voorstel van b. en w„ in principe het gedeelte wegvak bij de boerderij „De Drie Wilgen", tussen Scharendijke en Ellcmeet, in eigendom over te nemen. Minister kwam en zag ten per dag als tenminste de regen niet als spelbreker optreedt-, maar men gaat maar van de gedachte uit: „het is altijd beter dan helemaal niets". Uiteraard is deze werkwijze onmogelijk voor grote bedrijven die soms vele hectares in de grond zitten hebben, dan zou er wel een heel le ger mensen moeten komen. Overi gens is het een droevig gezicht in onze polder de anders zo nijvere boerenbevolking nu tot werkloosheid gedoemd te zien, terwijl de veld vruchten staan te verkommeren. Het enige wat nog gedaan kan worden is zo af en toe water aflaten, dat echter nu niet gemakkelijk meer gaat, nu de grond door en door verzadigd is. GOES, 26-10. Er konil daadwerkelijke liulp voor de hoeren in Zeeland. Dat heefl de minister van land bouw, de heer Van der Stee, zaterdagmiddag na een bezoek aan de Zeeuwse landbouwgebieden toegezegd. Met ingang van heden (maandagmorgen) heeft het Gewestelijk Land bouwschap een hulpcentrum opengesteld in het Gewestelijk Landbouwhuis in Goes. Daar gaat men via plaatselijke commissies registreren, wie er hulp nodig heeft en wat voor machines er op die bepaalde gebieden kunnen worden ingezet. Het Landbouwschap heeft zater dagmiddag een oproep gedaan aan alle boeren en bedrijven in het mid den en het noorden van het land om Zeeland, waar mogelijk, met man kracht en machines te hulp te ko men. Iedere boer of ondernemer, die denkt te kunnen helpen, kan dit melden bij de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in zijn eigen provincie. Minister Van der Slee die 's mid dags bedrijven bezocht in Wol- phaartsdijk en Wissekerke, toonde zich zeer onder de indruk van het geen hij zag. Evenals het voltallige dagelijks bestuur van het Land bouwschap, waaronder de heren Knoltnerus. de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Zijlstra van de CBTB, de heer Leuver van de Katholieke Bond van Agrarische Werknemers, de heer Den Hollander van de Protestants-Christelijke Landarbcidersbond en prof. Krie- laars van de Katholieke Nederlandse Boeren en Tuindersbond dat 's mor gens twee bedrijven in West- Zeeuws-Vlaanderen, narfrclijk in Biervliel en Schoondijke bezocht. In Zeeuws-Vlaanderen was de situatie zo mogelijk nog triester dan op Walcheren en Zuid-Beveland. Het gezelschap van de minister raakte zaterdagmiddag tijdens een inspek- tietocht met. landbouwmachines in de modder vast. Wintervoordeel bij woningverbetering DEN HAAG, 26-10. Het rijksaan deel in de subsidie voor verbetering van particuliere woningen zal, even als voorgaande jaren, met 20 procent worden verhoogd voor gevallen waar in de werkzaamheden binnen de pe riode 1 november 1974-1 maart 1975 worden uitgevoerd. De verhoging heeft betrekking op de subsidie, die wordt gegeven op grond van de „Beschikking geldelijke steun verbetering woningen en woon buurten", aldus het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Met deze maatregel wordt beoogd de werkgelegenheid in het voor de bouwvakken ongunstige wintersei zoen te bevorderen. Aan de gemeenten wordt overge laten of zij hun aandeel in de subsi die - éénvijfde van het totaal - even eens met 20 procent willen verhogen. Afscheid Rotterdams burgemeester ROTTERDAM, 26-10. Een serie manifestaties rond het afscheid van Rotterdams burgemeester Thomas sen is zaterdagmiddag op de Cool- singel geopend met een défilé. Het burgemeestersechtpaar zag vanaf de trappen van het stadhuis een twee kilometer lange stoet aan zich voor bij trekken. Vertegenwoordigers van 60 Rotterdamse verenigingen, be drijven, gemeentelijke diensten, mu ziekkorpsen ne drumbands vormden dat afscheidsdefilé. Het festijn, dat voor nogal wat verkeersopstoppin gen in het stadscentrum zorgde, was georganiseerd door het comité „Na tionale Belangen". „Oneigenlijk" gebruik bejaardenverzekering DEN HAAG. 26-10. De Nederland- se Unie van Ziekenfondsen, waarbij in totaal 3.3 miljoen mensen zijn aangesloten, protesteert ertegen dat de regering de premie voor de zie kenfondsverzekering per 1 jaunari wil gaan gebruiken om een inko- mensverbeterng voor bepaalde groe pen bejaarden te bereiken. Dit is een oneigenlijk gebruik van deze verze kering. Secretaris J. de Vries schrijft in „Unie", het blad van deze overkoe pelende ziekenfondsorganisatie, dat door deze regeling de ziekenfondsen worden opgezadeld met een maatre gel die alles met inkomensbeleid, maar niets met ziektekostenverzeke ring te maken heeft. Meer creativiteit nodig in techniek EINDHOVEN. 26-10. De Eindho- ven se werktuigbouwkundige prof. ir. A. Horowitz heeft vrijdag in zijn afscheidskollege aan dc Technische Hogeschool in Eindhoven gepleit voor een volwaardige plaats van de kreativiteit en de intuïtie van de mens ook in dc technische weten schappen. Sommige mensen spelen met dc gedachte dat een toekomstige volmaakte computer het menselijk denken zou kunnen vervangen, deze opvatting is volkomen onjuist. Zelfs de meest verfijnde computer is al leen maar tot logische processen in staat. Dc onmisbare kreativiteit blijft een typisch menselijke eigen schap", zo zei hjj. Prof. Horowitz weer erop dat dc mens enerzijds in staat is redelijk of rationeel, logisch en kritisch te deuken, dat hij anderzijds z[in ideeën onredelijk of irrationeel, in tuïtief en kreatief vormt. Elf van deze processen heeft, zo is uit recent onderzoek gebleken, zijn eigen plaats in het menselijk brein. Deze twee-eenheid weerspiegelt zich zo wel in ieder mens afzonderlijk, als in kolleklief gedrag van mensen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3