Analyse van de arbeidsmarkt in provincie Zeeland INVOERING ONROERENDGOEDBELASTING Meer dan duizend doden per dag in Bangla Desj Staten van Zeeland ernstig bezorgd over ontwikkeling van de Oosterschelde Vier E.E.G.-landen sluiten akkoord met V.S. en Japan Slachtoffers van grondverschuiving Vastgebonden kind sterft van honger en ontbering AGENDA Gemeente staat voor niet geringe problemen ZIERIkZEE, 26-10. Burgemeester en wethouders van Zierikzee hebben de raad een uitvoerig schrijven ge zonden naar aanleiding van de invoering onroerend- goedbelasting. Het college wijst er in dit rondschrijven op dat de heffing van belastingen terzake van onroe rend goed, de gemeente voor niet geringe problemen stelt. Bij de invoering van de onroerend- goedbelastingen - uiteriyk met in gang van 1 januari 1979 - zullen de thans bestaande rüks- en gemeente belastingen terzake van onroerend goed. namelijk de grond- en de per sonele belasting én de straat- en ri oolbelasting, vervallen. De personele belasting wordt - zo als bekend geheven van de gebrui kers van woningen; de grondbelas ting en de straat- en rioolbelasting wordt geheven van de eigenaren van onroerende goederen. De totale op brengst van de straat- en rioolbelas ting. de personele belasting en de rioolrechten wordt voor het jaar 1974-1975 geraamd op f 774,327.—. Globaal geschat - aldus delen b. en w. mede - zullen de te Zierikzee ge legen onroerende goederen voor de heffing van de onroerendgoedbelas- ting in plm. 5.000 zelfstandige belas tingobjecten moeten worden onder verdeeld. Gebleken is inmiddels dat het verzamelen en verwerken van de door de bestandsopbouw benodigde gegevens, een uitermate ingewikkel de en tijdrovende aangelegenheid is. Belastingplichtigen Er zullen twee belastingen worden geheven: één belasting van de eige naren en een belasting van de ge bruikers van onroerende goederen. Voor de eigenarenbelasting zijn be lastingplichtig degenen die van het onroerend goed het genot hebben krachtens zakelijk recht en als zoda nig bij het begin van het belasting jaar in de kadastrale boekhouding staan vermeld. Dit komt overeen met de bestaande situatie bij de huidige heffingen van eigenaren (grondbe lasting en straat- en rioolbelasting). Het aantal belastingplichtigen voor deze belasting is plm. 1800. MIDDELBURG. 26-10. Gedepu teerde Staten van Zeeland zuUen in een brief aan de regering uiting ge ven aan de bezorgheid die vrijdag morgen opnieuw in de vergadering van de provinciale staten is ont staan over het mogelijke uitstel van de veiligheid als gevolg van de jong ste ontwikkeling rond de Ooster- schelde. Het oude Deltaplan voorzag deze veiligheid in 1978. Gedeputeerde staten zullen in een brief aan de re gering herinneren aan eerder geda ne uitspraken van de Zeeuwse staten DEN HAAG. Minister Van Agt (te niet van de cocktail „Eentje van Van Agt", genaamd, nadat hij het drank je op het Haagse ministerie van jus titie uit handen van de direktenr van de Streek V.V.V. van het Hart Voor de gebruikersbelasting zUn belastingplichtig degenen die - naar de omstandigheden beoordeeld - by het begin van het belastingjaar het belastingobject, al dan niet krach tens een zakelijk of persoonlijk recht, feitelijk gebruiken. Voor wat betreft de woningen zul len dit in beginsel dezelfde belasting plichtigen zijn als die welke thans in de personele belasting worden be trokken. De gebruikers van niet-wo- ningen vormen een geheel nieuwe categorie van belastingplichtigen. Het aantal belastingplichtigen voor de gebruikersbelasting is plm. 5.000. Grondslag B. en w. delen dc raad mee, op grond van uitvoerige beschouwingen, van mening te zijn dat het de voorkeur verdient de heffing van dc onroe- rendgoedbelastingen in Zierikzee te doen plaatsvinden op basis van de grondslag „waarde in het economisch verkeer" en dus niet op de basis va.n de andere volgens de wet mogelijke grondslag „oppervlakte met waarde- coëfficiënten". In de andere gemeenten op Schou- wen-Duiveland is reeds of zal op korte termijn worden besloten tot dc grondslag „waarde in het economisch verkeer", zodat terwille van een mo gelijk te verkrijgen uniformiteit deze maatstaf b. en \v. als meest gewenst voorkomt. Tarief Ingevolge art. 270 van de gemeen tewet moet de belastingverordening ondermeer vermelden het tarief van de belasting. In verband daarmee is in de ontwerp-verordening een voor lopig tarief opgenomen. Bij de bere- dat de veiligheid uiterlijk aan het eind van de zeventiger jaren verze kerd moet zijn. Namens gedeputeer de staten werd in de staten ver klaard, dat als uitstel onontkoom baar mocht zijn, de extra" kosten van de dijkverzwaring geheel voor re kening van het rijk dienen te ko men. Omdat minister Westerterp de provincie Zeeland inspx-aak heeft be loofd bij de mogelijke compartimen- tering van de Oosterschelde, zal in de brief niet ingegaan worden op de problemen van een eventueel nieuw kanaal door Zuidbeveland. van Brabant, de heer Bontenbal, heeft ontvangen. Het alkohnlvrijc cockiailtje is bedoeld voor automo bilisten. die na 1 november geen ri- siko willen nemen. kening daarvan is uitgegaan van een zeer globale benadering van de to tale waarde van de belastingobjec ten op plm. 216 miljoen en van een totale opbrengst van plm. 775,000. Dit resulteert in een tarief van plm. 3,6 promille voor eigenaren-belasting en gebruikersbelasting tezamen. Op basis van de verhouding tussen op brengsten van de bestaande belastin gen welke thans van gebruikers en eigenaren worden geheven (resp. f 478.000 en f 193.000,—) leidt dit tot een tarief van rond 1 promille voor de belasting van gebruikers en van rond 2,6 promille voor de belas ting van eigenaren. De definitieve vaststelling van het tarief met inbegrip van de verdeling van dc belastingdruk over eigenaren en gebruikers zal in het kader van de behandeling van de begroting over het eerste heffingsjaar i.e. 1976 - mede aan de hand van het dan in middels bekende totaal van de waarde van alle onroerende goede ren - kunnen plaatsvinden. Het in de ontwerp-verordening opgenomen voorlopige tarief heeft derhalve nog geen praktische betekenis, aldus b. en w. Zeeland en rar Aantjes UTRECHT, 26-10. Het partijbestuur van de Anti-Revolutionaire Partij heeft verklaard dat het gewenst is dat mr. Aantjes in de Tweede Kamer blijft en niet een kandidatuur aan vaardt voor de post van commissaris van de koningin in Zeeland. De vraag of mr. Aantjes zich kan didaat moet stellen, kan alleen hij zelf beantwoorden, aangezien ook andere dan politieke factoren een rol spelen. Dit heeft het partijbestuur ver klaard na afloop van een vergade ring vrijdag in Utrecht. Overijsselse C.B.T.B. wil het zuiden helpen ZWOLLE. 25-10. Het dagelijks be- stuur van de Overijsselse C.B.T.B. js graag bereid onder zün leden een hulpaktie op te zetten voor de boeren in Zeeland, wanneer dat gewenst is. Gedacht wordt aan. het beschikbaar stellen van machines en eventueel mankracht. Voor het vervoer van het mate riaal zouden de (landelijke) organi saties een beroep moeten doen op het militair vervoer. Wanneer men na melijk oogstmachines vanuit het oos-. ten naar Zeeland wil vervoeren, dan zal men toch op z'n minst een aantal diepladers moeten inschakelen. Er zal moeten worden nagegaan welke typen en soorten machines en eventuele andere hulp gewenst wordt. Wanneer de grond zo nat blijft, heeft hulp met machines op dit moment geen effect. Maar het gaat er wel om dat wanneer het droog wordt, meer capaciteit aanwezig is om snel te oogstey, aldus een communiqué van de Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, Zeeland wil geen Baalhoekkanaal MIDDELBURG, 26-10. - Zeeland heeft geen behoefte aan een Baal hoekkanaal. Als het er komt, moet de regering maatregelen nemen om de nadelen vdor Zeeland te compen seren: een vaste oeververbinding over de Westerscliclde en stimulering van nieuwe industrieën in Zeeuws- Vlaanderen. Dit is het standpunt dal de Staten van Zeeland vrijdag eensgezind in een motie hebben vastgelegd. Hel Baalhoekkanaal - verbinding tussen het nieuwe industriegebied bij Antwerpen en de Westerschelde - is onderwerp van onderhandeling tus sen do regeringen van Nederland en België. De Nederlandse arbeidsreserve Is vergeleken met de Zeeuwse arbeids reserve in verhouding tot 1960 na genoeg verdubbeld. In verhouding tot 1960 is de arbeidsreserve onder vrouwen tweemaal sneller gestegen dan onder de mannen In Zeeland. De arbeidsreserve in onder de 19- 24 parigen het meest toegenomen vergeleken met de overige leeftijds groepen. Men kan een strukturelc werkloosheid - ook wel „omschake ling: werkloosheidgenoemd - kon- slateren onder de ouderen, de min- dergeschikten en in de bouw. Er heeft een belangrijke toename plaatsgevonden onder de arboidsro- NIEUW DELHI, 26-10. In het district Rangpoer in het noorden van Bangla Desj sterven dageiyits meer dan duizend mensen, zo bericht de Times of India. LISSABON, 26-10. Meer dan der tig mensen zijn omgekomen bij een grondverschuiving die zich op het Portugese eiland Sao i Tome heelt voorgedaan De slachtoffers zijn ar beiders en hun gezinnen die op de plantage van een landbouwmaat- sehappij werkten. Er wordt een offi cieel onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. MÜNCHEN, 26-1?. In München is een elfjarig meisje van honger en ontbering omgekomen. Haar ouders hadden haar, om haar te straffen, aan een radiator vastgebonden en er haar achttien uur aan vast laten zitten. Het stoffelijk overschot werd dooi de politie gevonden in een kartonnen doos in een verwilderde tuin, naasl het huis vah het echtpaar. Toen de ouders van het meisje ge constateerd hadden dat hun dochter tje dood was, hadden ze het eerst weggebracht en vei-volgens de politie gebeld met de mededeling dat het verdwenen was. Metrootje wordt metro ROTTERDAM, 26-10. - De metro van Rotterdam begint enigszins vol wassen afmetingen te krijgen. Het predicaat „het kleinste metrootje in 's werelds grootste havenstad", is niet langer juist. Burgemeester Thomassen, die daar mee één van zijn laatste officiële han delingen verrichtte, heeft de metro uitgebreid met een nieuwe lijn: het 9.2 km lange traject op de linker- Maasoever tussen station Slinge en de satellietstad Hoogvliet. PZEM plaatst enorme order MIDDELBURG, 26-10. De NV PZ EM (Zeeuwse Energie Maatschappij) heeft vrijdag een order van ruim tien miljoen gulden geplaatst bij Smit Transformatorenfabriek in Nijmegen. Het gaat om de levering van twee koppelnettransformatoren van 380-/ 150-kv, met een vermogen van 450.000 kv-amp. De beide transfor matoren, per stuk ongeveer 550 ton zwaar, moeten medio 1976 klaar zijn. De opdracht behoort tot de gi'oot- ste uit de geschiedenis van Smit. BRUSSEL. 26-10. Zeer tot on genoegen van de andere vijf hebben vier landen van de Europese econo mische gemeenschap - te weten En geland. YVcstDuitsland, Frankrijk en Italië een geheim akkoord over dc verlenging van exportkredieten ge sloten niet de Verenigde Staten en Japan, zo wisten zegslieden in Brus sel vorige week te vertellen. De vijf landen die er niet bij be trokken zijn - Nedei'land .België, Luxemburg, Denemarken en Ierland - zijn er verontwaardigd over dat de serve in de metaalscktor en het handels-, kantoor en onderwijzend personeel. De arbeidsreserve onder hel handels- kantoor en onderwij zend personeel neemt af bij de toe name van do leeftijd; de arbeidsre serve in dq bouwvak c.a. stijgt hij de toename van de leeftijd. Boiiw on niotanl Vergeleken met de situatie in 1960 heeft in 1973 een opvallende toena me van de arbeidsreserve plaatsge vonden in dc bouw. metaalscktor en bij het handels-, kantoor- en on derwijzend personeel. In de rhemi- De correspondent van dit blad in Dacca meldt dat de situatie in dit deel vun het land verder verslechtert en dat massagraven worden gedol ven voor de duizenden slachtoffers. Honger en cholera zijn de voor naamste doodsoorzaken. Vorige week berichtte de krant dat in Rangpoer de afgelopen maan den tussen de 70.000' en 80.000 men sen zijn gestorven. Een choleraepi- demie zou hele dorpen hebben uitge roeid. Graan is in delen van Rang poer helemaal niet meer verkrijg baar en rijst wordt verkocht tegen woekerprijzen. De autoriteiten in Rangpoer staan machteloos omdat ze niet over enigs zins toereikende voedselvoorraden beschikken. Er zijn gaarkeukens in gericht, maar die kunnen bij lange na niet de toeloop van uitgehonger de mensen verwerken. Aktie voor hulp aan het Frelimo DEN HAAG, 26-10. De NOVIB en de dr. Eduai'do Mondlane Stichting voeren dit najaar een aktie „Mozam bique". die onder meer een geldin zameling inhoudt als „uiting van de solidariteit van het Nederlandse volk met de bevrijdingsbeweging het Frelimo". Dit heeft de direkteur van dc NOVIB. Sjef Theunis, vrijdag ochtend in een pei-skonferentie mee gedeeld. Het ingezamelde geld zal rechtstreeks aan het Frelimo ter vrije besteding voor de opbouw van Mozambique worden overgemaakt. Voor deze geldinzameling is giro nr. 555 geopend. Historisch veerhuis mag' niet gesloopt worden ROTTERDAM, 25-10. Het histori sche veerhuis aan de Delfshavense Schie in Rotterdam-Overschie mag niet worden gesloopt. Dit heeft wethouder J. Mentink (ruimtelijke ordening, verkeer en openbare werken) laten weten aan een ambtelijke werkgroep, die de mogelijkheid bestudeert om de vaar geul ter plaatse te verbreden, waar door het veerhuis zou moeten ver dwijnen. De Bond Heemschut, het Genoot schap „Rotei-odamum", de Stichting „Het Veerhuis" en bewoners uit de omgeving, hebben bij de wethouder geprotesteei'd tegen de mogelijke sloopplannen. B. en w. van Rotter dam hebben zich nu op het stand punt gesteld dat het veerhuis in ieder geval behouden moet blijven. Amsterdam 70Ö jaar AMSTERDAM, 26-10. Alle in Am sterdam wonende Nedei'landers, die op 27 oktober jarig zijn, zullen wor den uitgenodigd om in 1975 als gast(e) van het gemeentebestuur een onder deel van de viering van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad bij te wo nen. De bedoeling is om een door snee van alle groepen en leeftijden van de Amsterdamse bevolking bij bepaalde gebeurtenissen in het jubi leumjaar te betrekken. vier de zaak geheel 'Luiten hen om mot de VS en Japan hebben gere geld, hoewel de EEG als geheel al maandenlang zonder succes probeert een algemene regeling inzake ex portkredieten te treffen met de Ame rikanen en Japanners. De geheime regeling zou inhou den dat de zes landen elkaar heb ben beloofd hun exporteurs geen exportkredieten met een rente van minder dan 7,5 procent te verlenen als de duur van de garantie meer dan Vijf jaar is. sche sektor en de voedingsmiddelen industrie is nagenoeg geen arbeids reserve. Dit geldt voor alle vijf in het onderzoek betrokken jaren. De arbeidsreserve onder het vrouwe lijk handels-, kantoor en onderwij zend personeel hcefit in 1973 een hoogtepunt bereikt. In deze sektor is door de jaren heen sprake van een belangrijke werkloosheid onder vrouwen, zodat hier strukturelc oor zaken aan ten grondslag moeten lig gen. Hetzelfde is het geval in do bc- roepengroepen sociaal-, geneeskun dig-, huishoudelijk- en horeca- personeel en in de kategorie minder- gcschikten. De omvang van de ar beidsreserve wordt door de jaren heen voor een belangrijk deel dooi de minder-gcschiktcn veroorzaakt. Bij de jongeren is. volgens deze ana lyse, vooral behoefte aan werkgele genheid in de metaalscktor, algeme ne diensten in kantoor- en onder wijsberoepen. Hel dool dal niet de analyse werd beoogd Is meer begrip (e wek ken voor de noodzaak meer kwalita tief onderzoek naar de arbcids- marktsiluatie te verrichten. Opge merkt wordt dat men niet kan vol staan met totaalcyfers over de werkloosheid ter ondersteuning van een bepaald werkgelegenheidsbeleid „Een provinciaal beleid dient uit te gaan van de behoefte van de pro vinciale arbeidsmarkt wil men een liydrage leveren tot dc oplossing van de strukturelc werkloosheid in de provincie". Zierikzee 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9 l Vi26. Donderdag: 7- 9. Maandag zondag gesloten. Maandag 28 oktober Zierikzee Vierschaar, (stadhuis), 20.00 uur „hoorzitting inzake Havenkwartier. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Westerschouwen. Woensdag 30 oktober Zierikzee Ouderavond openbare kleuterschool, 19.30 uur. Donderdag 31 oktober Zierikzee Herv. Vrouwengroep. Herv. Vereni gingsgebouw ,20.00 uur. Vrijdag 1 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Zierikzees Kamerkoor. Zaal RTM-gebouw, 19.30 uur. Vei'. „Stad en Lande". Aula RSG Prof. Zeeman, 19.45 uur filmavond „Ziejook". Haamstede Ouderavond O.B.-school, 19.45 uur. Maandag 4 november Zierikzee Zaal Ger Kerk, 19.30 uur, ledenver gadering Chr. Onderwijs. Aula school, 20.00 uur, oudervereni ging R.S.G. „Prof. Zeeman". Donderdag 7 november Goes „De Prins van Oranje". Studiemid dag Afd. Plattelandsvrouwenbond, 13.15 uur. Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. Rients Gratama Schoolgebouw. Bestuursvergadering Beatrixschool. 15.00 uur. Vrijdag 8 november Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. Rients Gratama Maandag 11 november Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, vergade ring Sportraad. Dinsdag 12 november Zierikzee Theo Thijssenschool. 20.00 uur, ou deravond. Woensdag 13 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur. bejaai-denmiddag N.C.V.B. Maandag 28 november Zierikzee Mondragon. ..Beter Wonen". 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Twee doden bij verkeersongeval WOENSDRECHT, 26-10. Dc be- stuurders van twee pei-sonenauto's die vrijdagmorgen om half zes fron taal op elkaar botsten op de Ant- vVerpsestraatweg te Woensdrecht zijn aan de gevolgen van hun verwon dingen overleden. Het zijn de 29- jarige ketelhuismachinist C. van de Ree uit Bergen op Zoom en de 26- jarige operator P. Marcus uit Woens drecht. Een derde inzittende werd ei-nstig maar niet levensgevaarlijk gewond. De drie personen waren in het zelfde bedrijf in Bergen op Zoom werkzaam. De ene auto met de twee inzittenden was op weg naar het werk en de andere kwam uit Ber gen op Zoom richting Antwerpen. Bejaarde acht uur gekneveld in zijn woning ROTTERDAM, 26-10. De 74-jarige Rotterdammer J. Goederen heeft 's nachts bijna acht uur lang gekne veld en gewond in de slaapkamer van zijn woning aan dc Oudedijk ge legen. Om 12 uur 's nachts drongen en kele mannen - het waren er volgens dc politic waarschijnlijk twee - de woning van de bejaarde man binnen. Er ontstond een vechtpartij tussen de heer Goederen en dc indringers, waarbij de heer Goederen werd ge? wond. Daarna werd de oude man aan armen en voeten vastgebonden. Na de hele woning te hebben doorzocht gingen de indringers er vandoor met driehonderd gulden. ZIERIKZEE, 25-10. Vorige week kwam het rapport „De Zeeuwse arbeidsmarkt sinds I960''' gereed, een analyse van enige aspekten van de arbeidsmarkt in de provincie Zeeland. De auteur van het rapport, drs. I). W. M. Jansen, komt samenvattend o.a. tot de con clusie dat de arbeidsreserve in 1975, na een aanvanke lijke daling, weer op hetzelfde niveau is gekomen als in 1960. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2