gijzelaars voorop door toestand College geschokt in landbouw Ontmoeting Ford-Brezjnjew K.L.M. moet inkrimpen op de Noord-Atlantische route DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Roze balletten" in Italiaans stadje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: WÊÊMMÊM Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Drama in Scheveningse gevangenis Muundug 28 oktober 1974 131ste jaargang Nr. 21580 i WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) In dit nummer: Hulp op komst voor boeren AMSTERDAM. Prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen brach ten een bezoek aan de Amsterdamse brandweer. Op de foto schreeuwde prins Willem Alexander het uit van plezier, toen hij met een echte slang mocht spuiten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOME. De leider van de Italiaanse christen-democraten, Amintore Fan- fani heeft de opdracht om een nieu we regering Ie vormen teruggegeven aan president Leone. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend buiig Wisselend bewolkt met af en toe re gen- of hagelbuien; matige tot krach tige, aan de kust krachtige tot harde wind uit noordwest tot noord; mini mumtemperaturen van 6 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland; maxima morgen circa 8 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18 Maan op 16.16, onder 5.42 Volle maan: 31 okt. (2.19) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 29 okt. 2.04 14.13 7.48 20.04 Springtij: 2 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. Het KNMI deelt mede: Dinsdag houdt de aanvoer van koude en onstabiele lucht over ons land aan. Er moet daarom op buiig weer gerekend worden. De wind neemt geleidelijk af tot vrij krachtig en aan dc kust tot krachtig of hard. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Maandagmorgen trok een aktieve storing over het oosten van dc Noordzee naar Zuid- Denemarken. Op de kust nam daar bij de noordwestelijke wind toe tot storm, af en toe zelfs zware storm. De koude lucht was maandagmorgen al tot de Alpen en de Pyreneën doorgedrongen en rukt het komend etmaal verder naar hel zuiden op. SCHEVENINGEN, 27-10. Eerst vrouwen en kinderen vrijlaten, dan praten wij verder. Dat is het standpunt van het coördinatieteain samengesteld uit justitiële autoriteiten, dat de onderhandelingen met de vier ge detineerden voert, die in de kerk/sportzaal van de gevangenis te Sclieveningen zondagavond nog 17 men sen gegijzeld hielden. De veiligheid van de gegijzelden staat voor de autoriteiten voorop, waar mee het zelfde standpunt wordt ingenomen als tijdens de gijzeling in de Franse ambassade in september j.I. het enige positieve dat sinds het begin van de gijzelïngsaffaire, die zaterdagavond begon, viel te constateren, was dat de gedetineerden (gewapend met twee handvuurwapens) vijf gijzelaars hebben vrijgelaten. MOSKOU, 26-10. President Ford van de Verenigde Staten en de Sowjet-partij leider Brezjnjew zullen volgende maand in Wladiwostok een topbijeenkomst houden, zo heeft een Sowj et-woord voerder zaterdag in Moskou meegedeeld. Woordvoerder Leonid Zamyatin, direkteur-generaal van het persbu reau Tass, kwam met de bekendma king na een lunch die de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger aan zijn Sowj et- ambtgenoot Gromiko had aangebo den. Een datum noemde hij niet. Grevelingenbekken naar CRM DEN HAAG, 26-10. De eerste ver antwoordelijkheid voor de inrich tingswerken van het Grevelingen bekken wordt overgedragen van ver keer en waterstaat aan het departe ment van c.r.m. Een besluit hiertoe werd vrijdag jl. door het kabinet ge nomen. Het besluit werd genomen omdat de infrastructurele werken ten be hoeve van de recreatie werden vol tooid. Zondagavond was er nog weinig schot gekomen in de onderhandelin gen die de gedetineerden via porto foons (Walkie Talkie's) voerden over de inwilliging van hun eisen. De vier gedetineerden zijn de Pa lestijnse vliegtuigkaper Nuri (23), de Algerijn Mohammed Koudache <23) met de Franse nationaliteit (bank rover) en Daan Denie (26) die samen met Jan Brouwers (26) in januari 1973 een boer en zijn gezin in Deil hebben gegijzeld. Tijdens de mis De gijzelaars zijn leden van een koor dat medewerking verleende aan een R.K.-kerkdienst in de peni- tentaire inrichting. Toen de vier mannen tijdens de mis de gijzeling begonnen, waren er 24 gijzelaars. In de loop van de zondag hebben zij vijf mensen vrijgelaten: de jongste, een meisje van 9 jaar; de oudste, een 73-jarige man; een 49-jarige vrouw én een 10- en 16-jarig meisje. De gijzelaars waren de gevange nisaalmoezenier, de organist, twee onbewapende bewakers en de leden van het koor. De gijzelaars De gedetineerden eisten eerst, dat de 22-jarige Palestijn Tamimah met wie Nuri in maart van dit jaar een vliegtuig van de British Airway kaapte (dat ten slotte op Schiphol in brand werd gestoken) zich bij hen OUWERKERK. Door een technisch mankement geraakte een achter een auto gekoppelde woonwagen in een langs Vissersweg gelegen sloot. Hel gevaarte - dat enige beschadiging opliep - werd later door een takelwagen van de A.M.Z. weer op het droge gebracht Foto: de wagen in zijn uitzonderlijke po sitie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Raad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 25-10. De raad van Middenschou wen kwam in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester E. Baerends. Namens bet college van b. en w. legde de voorzitter een Verklaring af over de situatie in de landbouw, vooral omdat Mid denschouwen een agrarische gemeente is. Dc burgemeester deelde mede dat het onvoorstelbaar is in welke moeilijk heden de landbouw zich bevindt. Eerst was het de prijszetting, thans de bij zonder natte herfst. Het college heeft er behoefte aan te verklaren dat mee geleefd wordt met dc benarde situatie in de landbouw. Naast morele steun werd door de voorzitter gewezen op een soepele toepassing van de Rijks groepsregeling zelfstandigen. Spreker spoorde de gedupeerde agrariërs aan niet te schromen naar het gemeentehuis te komen. De heer L. den Boer dankte de voorzitter voor de gesproken woor den. De raad stelde zich unaniem achter de verklaring van b. en w. Door de voorzitter werd ter tafel gebracht een motie van de raad der gemeente Kortgene, waarin veront rusting wordt uitgesproken over het uitblijven van een uitspraak omtrent de afsluiting van de Oosterschelde en waarin de raad als zijn mening uit spreekt dat uitstel van de in 1978 toegezegde optimale veiligheid on aanvaardbaar is. Dc voorzitter deelde mede dat b. en w. adhesiebetuiging voorstellen. De raadsleden L. den Boer, A. J. bij dc Vaate, L. C. Hart en mevr. J. Kloet - Schellingerhout, verklaarden zich vóór dit voorstel. De heer C. J. van Burg was het eens met de verontrusting over het uitblijven van een uitspraak. Het verkrijgen van een optimale veilig heid in 1978 is volgens hem te dog matisch gesteld, daar dit niet moge lijk is volgens het nieuw opgestelde plan, dat compromissen behelst t.a.v. de afsluiting. De voorzitter antwoordde dat opti male veiligheid in 1978, in 1954 is be loofd, terwijl hier naar toe is ge werkt In de laatste jaren is hieraan getornd Spreker zou het op prijs stel len dat de motie door de raad in zijn geheel ondersteund wordt Controverse De heer L. den Boer schreef het standpunt van de heer Van Burg toe aan zijn jeugd en onervarenheid, daar hij dc ramp van 1953 niet be wust heeft meegemaakt. Do heer Van Burg nam stelling te gen dc/.c uitspraak van de heer Den Boer. Er komt een nieuw plan over de afsluiting van de Oosterschelde ter tafel, waaraan ervaren mensen meewerken. Hij vond het niet nodig een datum te noemen, daar optimale veiligheid in 1978 niet kan worden nagekomen. Wethouder Boot pleitte voor het vasthouden aan het jaar 1978 en wees daarbij ook op het standpunt van de waterschappen. Ook de heer Hart wees er op dat het verkrijgen van veiligheid op korte termijn noodza kelijk is. De heer Van Burg legde zich hierna alsnog neer bij de tweede passage van de motie van de raad van Kortgene, zodat de raad met alge mene stemmen besloot adhesie aan deze motie te betuigen. Overdracht woningen Op voorstel van b. en w. besloot de raad de woningwetwoningen in eigen dom over te dragen aan de woning bouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee, naar de toestand per 1 januari 1973, voor een totaal bedrag van f 1.422.048,38. Aan de woning bouwvereniging zullen ter betaling van de koopsom, leningen worden verstrekt „Beter Wonen" had de wo ningen reeds vanaf 1 januari 1973 in beheer. De voorzitter onderstreepte de pas sage in het voorstel van b. en w., dat overdracht van de woningen niet eerder aan de orde kon worden ge steld door een tamelijke achterstand in de financiële administratie, door dat op de afdeling financiën, vooral in 1973, veel werkzaamheden voor de Reinigingsdienst Schouwen - Duive- land werden verricht. Een flink stuk van de achterstand is thans inge haald, waarvoor spreker zijn waar dering uitte. Bestemmingsplan „Baken" Aan de orde kwam vervolgens het vaststellen van het bestemmingsplan zomerhuizenterrein „Baken" te Scha- rendijke. De heer C. J. van Burg verklaarde, mede namens zijn fractiegenote, dat hij het plan „Baken" een bijzonder goed opgezet plan vindt; speels op gezet, met veel groen. Hij plaatste een kanttekening bij de exploitatie van het terrein, daar hij meende be grepen te hebben dat alleen de riole ring voor rekening van de gemeente zal worden onderhouden. Waarvoor zal de gemeente de exploitatiebij drage van exploitant besteden? De heer Van Burg zou een deel van deze bijdrage gaarne besteed willen zien voor het verkrijgen van een veilige oversteekplaats voor voetgangers aan het Baken, daar hier een gevaarlijke situatie zal ontstaan. De voorzitter antwoordde dat de exploitatiebijdrage bestemd is voor het fonds Dorpsuitlcg. Een gedeelte van 't bedrag is reeds aanstonds no dig voor aanleg van de riolering Scharendüke-Westerschouwen. Ver der kunnen betere en veilige wandel wegen naar het dorp Scharcndijkc worden gemaakt. Gedacht wordt ook aan het bou wen van een gymnastiek-/recreat.ie- zaal. Een afgepaste bestemming is er niet, maar uit het fonds kan voor verschillende doeleinden worden ge put. Het pad aan het Baken is vol gens de voorzitter niet de hoofdont- Vervolg pag. 3) Eerste „Cecile" voor prins Bernhard AMSTERDAM, 26-10. Dc naald - kunstenares Cecile Drecsmann heeft liet eerste exemplaar van haar auto biografie „Cecile" in Amsterdam overhandigd aan prins Bernhard. „Voor mij is dit bock, waarin zij op een zo eenvoudige wijze haar le ven als kunstenares van kind tot de dag van vandaag schetst, in dc aller eerste plaats een voorbeeld hoe een vrouw haar leven boeiend en in houdsvol kan maken", zo schrijft de oud-journalist J. J. F. Stokvis in zijn inleiding tot het boek. ..Wat mij tot de laatste letter vasthield was de ge dachte: dat. moet iedere vrouw lezen om te ontdekken hoe men als meisje, vrouw, moeder of grootmoeder een stralenkrans van grote persoonlijk heid om zich heen kan bouwen". zou voegen. Tamimah zat in de ge- vangenis te Haarlem. Om weer bij zijn makker te komen, was hij een hongerstaking begonnen, waarna hij werd opgenomen in het zieken huis voor gevangenen te Schevenin- gen. Ook eisten zij eerst een gesprek met een diplomaat van een Arabisch (and, maar deze eis hebben zij in middels laten vallen. Zoals een mens innerlijk is, is zijn oordeel over de uiterlijke dingen. Thomas a Kempis NAPELS, 26-10. De Italiaanse po litie heeft in het stadje Vallo Delia Lucania, bij Salerno, een geval van „roze balletten" ontdekt waarbü ca. veertig mensen betrokken zouden zijn. Door de onthulligen van een meis je van 13 jaar is de politie achter het schandaal gekomen. Het kind was in de afgelopen twee jaar met twintig andere meisjes elke ochtend op weg naar school, met medeplichtigheid van een onderwijzer, meegevoerd naar een huis. De ontdekking van de affaire heeft grote beroering teweeg ge bracht in het stadje. Een aantal plaatselijke persoonlijkheden achtte het raadzamer te vertrekken voor dat zou blijken dat men bij de zaak betrokken was. Inmiddels is een gerechtelijk voor onderzoek begonnen. DEN HAAG, 26-10. De Nederlandse regering zal de capaciteit van de KLM op de Noordatlantische routes voor het winterseizoen 1974/1975 met 25 procent terugbrengen. Dat moet gebeuren door een ver mindering van tien procent van het „aantal vluchten. Het gaat hierbij om een tijdelijke maatregel, die geldt hangende de hervatting van de be sprekingen. De delegaties van Neder land en de Verenigde Staten hebben dat vrijdag meegedeeld in een geza menlijk communiqué na afloop van de Nederlands-Amerikaanse lucht vaartbesprekingen die sinds maan dag in Den Haag zijn gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1