HET LAATSTE HOUVAST Ekonomische krisis ook door psychologische effekten! BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 oktober 1974 Nr. 21579 7 Het belangrijkste resultaat van Kissingers zevende reis door het Nabije Oosten heeft minder met Is raël van doen dan met de krisis die de wereldekonomie teistert. Saoedi- Arabië was al enige tijd de mening toegedaan dat een verdere verhoging van de olieprijzen hoogst ongewenst was en een verlaging voor ieder heilzaam zou werken. Maar zolang het als eenling dit standpunt hul digde had het weinig effekt, ook al is het land de grote olieleverancier van de wereld. De redenering waar voor koning Feisal al enige t\jd voel de schijnt Kissinger nu ook elders in de Ardbische wereld met enig sukses verkocht te hebben. Waarbij het be langrijkste is dat de sjah van Per- zië tot ongeveer dezelfde slotsom is gekomen. Deze twee vorsten, die beide der mate autokratisch regeren, dat ze persoonlijk beslissen hoe hun land handelt, zijn beiden geplaatst voor ongeveer het omgekeerde probleem als dat van het industriële westen. Ze zitten met een massa geld, waar mee ze iets moeten doen. Voor de sjah leek het probleem vrij eenvou dig: hij kocht fabrieken in alle mo gelijke landen om pijlsnel de Perzi sche industrialisatie aan te zwenge- Ine. Het is een bezigheid waarmee hij ongeveer zo ver is gegaan als hij kan gaan - de fabrieken moeten ook bemand worden en er moeten klan ten gevonden worden voor de pro- dukten, iels wat by het ontbreken van een thuismarkt niet zo eenvou dig is. Vervolgens is de sjah aan het be leggen gegaan en op niet geringe schaal. Zijn opvallendste aankoop was een grote portie van het Duitse f bedrijf Krupp, waarbij hij terstond gekonfronteerd werd met de andere kant van het probleem: het bedrijf waarin hij zich een fors aandeel kocht heeft te kampen met de eko nomische krisis, zoals vrijwel alle bedrijven. Vicieuze cirkel En daarmee komt hij in hetzelfde schuitje als koning Feisal, eveneens beschikkend over enorme bedragen maar zonder de Perzische mogelijk heden om op grote schaal te indu strialiseren in eigen land. Voor hem was de keus slechts tussen goud of aandelen in de Westerse industrie. Nu als hij naar de beurskoersen kijkt in hun neergang dan kan hij zich evenmin erg gelukkig voelen. De olieleveranciers merken dat de ekonomie gesmeerd wordt door de olie en dat ze er inderdaad wel be lang bij hebben dat die industrie dan ook gesmeerd loopt. Bovendien zit er een element van een vicieuze cir kel in de situatie: naarmate de eko nomische misère toeneemt wordt ook de behoefte aan olie geringer of het vermogen die te kopen, wat het zelfde effekt heeft. Het laatste is o.a. al het geval met menig ontwikkelingsland ook al NICOSIA. Ook de korte oorlog dit jaar op Cyprus laat zijn sporen van menselijk leed na. Met door onze kerheid en diep verdriet getekende gezichten, doen een moeder en een verloofde van een Grieks Cyprisch soldaat, hier navraag over het lot van de hun dierbare, die sinds de Turkse invasie vermist wordt. Bei de vrouwen werken vrijwillig voor het Rode Kruis. verschuift het een groot deel van zijn budget van de aanschaf van in dustriële produkten weg (met kwa lijk effekt op de leverende industrie naar de olieaankoop. Nu is het iets te eenvoudig om de hoge olieprijzen alleen als de kwade pier te beschou wen. Tenslotte is het boeiende van de ekonomie vaak dat niet alles te berekenen valt. Misschien nog meer dan de feitelijke prijsstijging bederft het psychologisch effekt ervan de wereldekonomie. Een begrijpelijke terughoudendheid in de investerin gen leidt al tot verminderde aktivi- teit, maar te bewijzen is nooit of die terughoudendheid echt gewettigd is - maar welk bedrijf valt zich graag builen? Maar ook bij de burger is een voorzichtiger beheer van zijn koop kracht merkbaar, wat o.a. tot ge volg heeft dat fabrieken gaan kam pen met onverkochte voorraden waardoor inderdaad terecht de lust tot investeren bekoelt. Zo zal het ef fekt van verlaging der olieprijzen, of althans vermindering van de stijg- tendens, in de berekening niet zo gek groot hoeven te zijn. Het wachten hierbij is weer hoe het onbereken baar psychologisch effekt zal zijn. Flitsen uit het buitenland PARIJS. De staking die vorige week donderdag begonnen is in en kele sorteercentra van de posterijen in Parijs, breidt zich uit. Thans is in Parijs de staking van de sorteerders vrijwel algemeen. ATHENE. De drie leiders van de militaire Junta die op 21 april 1967 de demokratie in Griekenland om hals bracht en die de volgende ze ven jaren de macht uitoefende, zijn samen met twee intieme medewer kers, in hun woningen gearresteerd en overgebracht naar het eiland Kea in de Cycladen. MOSKOU. In de Moskouse metro heeft een brandje gewoed. Op de zo genaamde Pokrowskaja-lijn, die het Dzerjinskiplein verbindt met het Plein der revolutie raakte door on bekende oorzaak een wagon der on dergrondse in brand. WASHINGTON. De kandidaat voor het Amerikaanse vice-presi- dentschap, Nelson Rockefeller, heeft bekendgemaakt dat hij sinds 1957 bijna 25 miljoen dollar heeft ge schonken aan allerlei instellingen en kerken. WASHINGTON. Vier betogers, onder wie een Rooms-Katholieke priester, drongen de redaktiekamer van de American Broadcasting Com pany binnen en maakten een kort protest voor de mikrofoons uit naam van politieke gevangenen in Noord- Ierland. NEURENBERG. Allgemeine Elek- trizitats-Gesellschaft AEG-Tele- funken heeft 4.300 van de 6.000 werknemers van haar fabriek voor huishoudelijke apparaten in Neu renberg voor de rest van de week naar huis gestuurd wegens de on gunstige ontwikkeling van de markt voor deze produkten in de tweede helft van dit jaar. HANNOVER. Een onbekende heeft firma's in West-Duitsland, Neder land, Zweden en Italië voor moge lijk enkele miljoenen guldens opge licht door goederen met vervalste cheques te betalen, zo heeft de Westduitse politie meegedeeld. GUAYAQUIL (Ecuador). De In- teramerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB), de Wereldbank en het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) zijn bereid gezamenlijk financiële hulp te verlenen aan landen die met een tekort op hun betalingsbalans kampen als gevolg van de hoge olie prijzen. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van justitie heeft de 43- jarige Henry Ruth benoemd tot bij zonder officier van justitie belast met het onderzoek naar de Water gate-affaire. Ruth volgt Leon Ja- worski op met ingang van zaterdag. Hij was tot nog toe de plaatsvervan ger van Jaworski. KOEWEIT. Negen mensen zijn om het leven gekomen toen op het noor delijke olieveld van Koeweit een kompressor ontplofte, aldus hebben funktionarissen van de betrokken oliemaatschappij meegedeeld. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, die uit Washing ton naar Moskou is vertrokken, on derneemt een reis van minstens drie weken, die hem, nu een verblijf van enkele dagen in de Russische hoofd stad, zal voeren naar een tiental an dere hoofdsteden. PEKING. De Chinese partijleider Mao Tse-Toeng heeft de Deense pre mier Poul Hartling ontvangen en ongeveer een uur met hem gespro ken. Dit is in goedingelichte kringen in Peking vernomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EDE. In de nacht van woensdag op donderdag is uit een woning van een handelaar in Ede voor f 33.000 aan geld gestolen. Uit een wandmeubel werd f 10.000 weggehaald en uit een kassalade nogeens f 23.000. De in brekers konden binnenkomen via een openstaand klapraam. DRUNEN. De bruidswagen van koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België is te koop. De wa gen, een Cadillac, uit 1955, is voor zien van kogelvrije ramen en pant serplaten. De 'bruidswagen wordt voor een bedrag van f 25.000 aange boden op de eerste markt voor an tieke auto's in Nederland, die op 1, 2 en 3 november in Autotron Lips te Drunen wordt gehouden. DEN HAAG. De Franse voorstel len voor een uiterlijk in december te houden topkonferentie worden thans door de Nederlandse regering bestudeerd en zullen in de eerste helft van november door de negen ministers van buitenlandse zaken worden besproken, aldus is in Den Haag vernomen. DEN HAAG. De 43-jarige Haagse mevrouw L. I. A. Bosman heeft acht uur lang met drie vingers beklemd gezeten tussen een opklapbed. D at gebeurde op haar kamer bij het op maken van het bed 's-middags rond drie uur. HILVERSUM. Een tragisch mis verstand noemde dr. P. H. van Gor- kum, lid van de Tweede Kamer voor de PPR het idee van veel Surina- mers, dat zij bij terugkeer naar een onafhankelijk Suriname alle sociale premies, die zij tijdens hun verblijf in Nederland hebben betaald, kun nen meenemen. HEERLEN. Minister Lubbers van ekonomische zaken heeft in een brief de voedingsbonden van NKV en NVV laten weten dat de Heer- lense vestiging van de Verenigde Limburgse Bakkerijen, de VLB, (200 werknemers) gesloten moet worden. De minister is wel bereid om de kleinere produktie-eenheid te Ge leen - met kans op 170 arbeidsplaat sen - te steunen. Wat biedt de BEELDBUIS 9 ZONDAG 27 OKTOBER NED. I: Dit net komt om drie uur in de lucht met „Het programma met de muis". De volgende 25 minu ten kan men doorbrengen bij deel vier van De witte steen, waarin o.m. beelden van een vreemde circusoli fant. Tot kwart voor vijf is daarna de rubriek Panoramiek op het scherm, waarin de problemen van Suriname en de Nederlandse Antil len o.a. behandeld worden. Voordat Frits van Turenhout waarschijnlijk weer een aantal mensen gelukkig en een deel ongelukkig kan maken met de toto-uitslagen heeft de rubriek Werkwinkel nog tien minuten be schikbaar. Na cle muzikale zondag middagoverpeinzing van het IKOR in het programma Vesper, neemt de NOS de draad weer op en kan men kijken naar een reportage van het wereldkampioenschappen turnen, vanuit de Bulgaarse plaats Varna. Tegen half zeven is het weer tijd voor het IKOR, met de rubriek Woord voor woord, dat gevolgd wordt door Paulus de boskabouter en Meester Maesius. Deze heeft een zodanige klap opgelopen dat hij aan geheugenverlies lijdt. Na het jour naal volgt als gebruikelijk Studio Sport. Hierop aansluitend volgt Ma gazine 1 op zondag, waarin een ge sprek met de vertrekkende burge meester van Rotterdam, W. Thomas sen. Aflevering vijf van De wolven man, die hierna volgt, toont dat de maatschappij het sterk op Otto be doeld lijkt te hebben. Voor de twee de maal deze zondag is het daarna tijd voor Panoramiek en het eerste net gaal tenslotte de lucht uit met het programma Zienswijze. NED. II: Tussen zeven en half elf vier programma's op dit net. De eer- ste vijf kwartier leveren een avon tuur op van McMillan en vrouw. De politieman en zijn vrouw buigen zich over de raadselen die zich ma nifesteren nadat een rijk zakenman zich uit het bovenste raam van een torenflat heeft gestort en zijn lijk onvindbaar is. Henk van Montfoort is vervolgens de gastheer in Met de muziek mee, ditmaal vanuit het Lu xor theater in Rotterdam. De serie Colditz, die zich kenmerkt door een sterke formule, toont de kijkers daarna de verdere belevenissen van de krijgsgevangenen in het kamp. Zowel aan Duitse als aan Engelse zijde buigt men zich over de dood van een Duits korporaal. De Britten menen dat er aanwijzingen zijn die op moord duiden. Aanvankelijk richt de verdenking zich op de Fransen, maar even later bekend een Poolse officier de moord. De VARA komt aan het eind van haar programma met de reportage Rotterdam in de negentiende eeuw, waarin vele oude foto's van het oude Rotterdam zijn opgenomen. Het grootste deel hier van bestaat niet meer. ZONDAG 27 OKTOBER NED. I: 14.30 Natuurkunde is ^overal: 15.30 Nieuws15.32 De tv- muis; 15.55 De witte steen; 16.20 Pa noramiek: 16.45 Werkwinkel; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 17.32 W.K.-tur- nen; 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter; 18.35 Mees ter Maesius; 19.00 Nieuws19.05 Stu dio Sport; 20.20 1 op zondag; 21.10 De wolvenman; 21.40 Panoramiek; 22.05 Zienswijze; 23.05 Journaal. NED. II: 18.15 De gemeenteraad; 18.52 Vooraf; 18.55 Paulus de boska bouter; 19.00 Nieuivs; 19.05 McMillan en vrouw; 20.20 Met de muziek mee; 21.20 Colditz; 22.15 Rotterdamin de negentiende eeuw; 22.30 Journaal. MAANDAG 28 OKTOBER NED. 1: Om zeven uur zet de TROS de jeugdserie Arpad, de zi geuner voort. De zigeuner en zijn vriend zijn op de vlucht voor de Oostenrijkers. In een zigeunerkamp hopen zij hulp te krijgen, maar ze wordeyi echter verraden. Verlier biedt vervolgens een nieuwe afleve ring uit de serie Het zal je kind maar wezen, waarin Frank Spencer, ondanks zijn goede bedoelingen weer heel wat op stelten zet. Na het journaal volgt de kwis Alles of niets. Men heeft het in de kranten kunnen lezen: TROS-direkteur Landré is boos geworden over het hoge bedrag (zo'n f 20.000) dat in de vorige afle vering van deze kwis werd uitge reikt. Dit mag niet meer gebeuren. Hel hoogste prijzenbedrag mag tien duizend gulden zijn. Overigens ook nog een prijs om je best voor te doen. Keizer Napoleon is 36 jaar, als hij om tien voor half tien in beeld verschijnt in de vijfde aflevering De liefdes van Napoleon. Hij betwijfelt of hij van zijn zes jaar oudere vrouw nog een troonopvolger kan verwach ten. Zoals we ook in de vorige afle vering konden zien is Napoleon te genover zijn vrouw verre van liefde vol en vriendelijk. Zijn vrouw kon- kludeert dat hij weer een ander lief je heeft. Kennissen proberen hem vervolgens aan de achttien lentes Advertentie KOUWENBERG Jj Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraal 48 b O tegenover het postkantoor x N Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. BRUINISSE. Een laatste foto in de serie dijkhuisjes (schuurtjes) te Bruinisse. Hier een viertal in het oog van de lens. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tellende domme Eleonora te koppe len. De TROS besluit haar uitzen ding met Aktua TV. NED. II: Voor de tweede maal in drie dagen kan men Doris Day aan het werk zien. Vanavond haalt de journaliste haar buurman over zich kandidaat te stellen voor de ge meenteraadsverkiezingen. Het ande re programma voor de klok van acht uur is het spelletje Zo moeder, zo zoon. Als gaste in het panel deze avond Ciska Peters. Op het journaal laat de NCRV een aflevering van de politieserie Kojak volgen. Deze tracht ditmaal oplossing te brengen in een bouwschandaal dat zelfs tol de doodfvan een agent heeft geleid. De bouwondernemer stelt pogingen in het werk om de kaalhoofdige mis daadbestrijder om het leven te bren gen. Na Kojak volgt de BBC pro- duktie Zwarte Safari, het verslag van een expeditie vanuit Afrika naar Engeland. Vervolgens belanden de kijkers weer in spelsfeer. Om tien uur beleeft de mini-voetbal- shoiv namelijk zijn première. NCRV en het weekblad Voetbal Interna tional zijn de organisatoren van deze mini-voetbalkompetitie, die in to taal uit vijftien wedstrijden be staat. In de eerste uitzending komen een Rotterdamse ploeg en het natio naal militair team tegen elkaar uit. Voordat het tijds.tip aanbreekt voor de uitzending van Symbiose (van de NVSH) heeft de NCRV tenslotte nog vijftien minuten beschikbaar voor de rubriek Ander Nieuws, dat lasti ge zaken als belasting, geweten, plicht en armoede belicht. MAANDAG 28 OKTOBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Arpad de zigeuner; 19.25 Het zal je kind maar wezen; 20.00 Jorunaal; 20.20 Alles of niets 21.20 De liefdes van Napoleon; 22.15 Aktua tv; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.15 De gemeenteraad 1S.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Doris Day; 19.30 Zo moeder, zo zoon; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 21.10 Zwarte Safari; 22.00 Mini-voetbal-show; 22.40 An der nieuws; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. 61 Hoewel het aanvankelijk een ge zellig weekeind was en vooral Kathy door tante Truus door en door werd verwend, voelde de gastvrouw intuï tief, dat er iets niet in orde was tus sen deze twee mensen. Ze zou het niet kunnen definiëren, want zo op 't oog was alles koek en ei tussen dit echtpaar, al vond Truus het wel tekenend, dal Giep en Nelie elkaar helemaal niet meer zoenden. Wat ze anders te hooi en te gras deden, on verschillig of Truus er al of niet bij was. Er viel geen enkel hard woord, maar zondagsmorgens vond Truus, dat te situatie té lief was. Gemaakt lief. Te kunstmatig. Later in de middag, toen ze in de keuken bezig was met het avond eten, piekerde ze er over. Wat is er met die twee aan de hand? Hebben zc soms entre nous ruzie gehad? Gis teravond? Of nog eerder? Voor hun vertrek uit Leuven? Of onderweg hierheen? Er is een geladen toestand Ze had een paar keer de aderen op Gieps voorhoofd zien opzwellen, terwijl hij glimlachte. Maar ze be greep instincmatig, dat hij inwendig woedend was, Waarover? Het past me niet me er in te men gen, dacht zc. Dit is een aangelegen heid tussen man en vrouw zelf. Maar prettig voel ik me niet. Je moet bo vendien op je woorden passen, want écn verkeerd woord kan werken als een vonk in buskruit. Nu het eten onitstond er een soort climax. Nelie verklaarde opeens, dat zo nog een dag in Nederland bleef. „Ik moet wal kleren heb'bcn en in Leuven kan ik niet naar m'n zin kopen. Bovendien is in België alles schreeuwend duur En zeker textiel." Het klonk nochalant. Nelie rookte, maar haar hand beefde in het geheel niet. Ze maakte een beheerste in druk Daarentegen was Giep rood FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK geworden. Hij keek zijn vrouw enige tijd onderzoekend aan. „En Kathy?" vroeg hij. „Zij moet morgenochtend naar school." „Ze kan wel een dag verzuimen, dat is helemaal niet erg," merkte zijn vrouw kalm op. „We kunnen in de loop van de middag met de TEE naar Brussel en dan nemen we de sneltrein naar Leuven. Met een uur of drie zijn we over." Truus begreep nu. dat er iets niet in orde was. Want als Nelie van plan was geweest nog een dag langer te blijven, was ze meteen wel met dit plan op de proppen gekomen. Doch ze zweeg wijselijk. Ze ging naar de bar en wilde een drankje inschenken Giep kwam overeind en met zijn hand wuivend, zei hij tegen zijn schoonzuster: „Nee, laat ik het niet doen. Zoals de situatie nu is, kan ik beter vanavond nog terug rijden naar Leuven." Nelie streefde niet tegen. Het af scheid was koel. Vooral van Nelie's kant. „Doe voorzichtig," ried ze hem aan. „Rijd alsjeblieft kalmpjes, he? Je hebt alle tijd." De beide vrouwen en het kind ke ken dc grote wagen na, tot deze de hoek om was. Daarna keerde ze zwij gend naar huis terug. „Zo." zei Nelie tot haar dochtertje, „nu gaat m'n meisje slapen, he? Want het is de hoogste tijd Gewillig liet het kind zich uitkle den, terwijl tante Truus haar naar bed bracht. Ze babbelde nog wat met de kleine meid en zei. dat tante de volgende morgen mee zou gaan, de stad in. ..Tante vraagt wel een vrije dag; dat kan gelukkig altijd." Beneden zag ze Nelie aan de tele foon. Omdat het toestel in hel klei ne kamertje 'b'ij de trap was geplaatst met een verklikker in de hal. kon Truus niet horen, wat haar zus zei. Het gesprek duurde geruime t.ijd, Truus had intussen de tafel afge ruimd en begon in de keuken met de afwas. Na enkele minuten kwam haar zuster ook de keuken binnen, pakte automatisch een afdroogdoek om haar zus te helpen met de vaat. „Ik ga vanavond nog weg, zus. Met Kathy." Truus keek haar verbaasd aan. „En je zei tot Giep, dat je morgen middag pas terug ging?" De ander schudde haar hoofd. „Camouflage. Ik heb nog een paar uur de tijd. want ik ga helemaal niet meer terug naar Leuven. Ik heb een kontaktadres. Nee, niet in Den Haag. Waar het wel is. zeg ik voorlopig liever niet. Ik onderhoud wel kon- takt met je." Truus had haar werk laten rusten haar zuster onderzoekend aankijkend Ze begon nu iets te begrijpen. „Be doel je, dat jullie uit elkaar gaan?" Nelie knikte, een pan afdrogend. „Zoiets. Giep bedriegt me. Ik heb bewijzen. O, het duurt al een hele poos. Al vóór hij permanent werd benoemd als beheerder in Leuven. In feite heeft-ie al lang genoeg van me. Het is zijn sekretaresse, een roodharig kreng uit. het Waalse. Je weet wel, eentje, die zogenaamd geen Vlaams verstaat, zo'n fanatieke franskiljon. We hebbbn er één keer slaande ruzie over gehad. Daarna bleef cr een soort gewapende vrede tussen ons." Ze grinnikte even, maar het was helemaal niet van plezier. De lach was uitgesproken boosaar dig. „Vanavond, als-ie thuisgekomen is, zal-ie best door hebben, dal ik niet het mietje ben, waarvoor hij me misschien nog houdt. Daarom ga ik straks weg. Maar Kathy moet eerst een paar uurtjes slapen." „Waar ga je heen?" (wordt vervolgd',

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9