I Landbouwoogst „verdrinkt" op nat Schouwen-Duiveland pesti Minister wil geen winterslaap in kern-ontwikkeling margarine Senegalees president sprak aan galadiner DE ZIERIKZEESCHE COURANT Energie voor straks Waldheim wil 2 miljard dollar De suikerproduktie in de E.E.G. Regenellende in verlaten polders zóoon idee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 oktober 1974 131ste jaar/jank' Nr. 21578 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W In dit nummer: Gemeente Duiveland kiest commissies Konsekwentie van het regerings standpunt zal zijn dat de heffing voor het Kalkarfonds, die door de Nederlandse energieverbruiker wordt opgebracht in 1977 afloopt. De internationale Kalkarovereen komst loopt tot .31 december 1979, maar tot dan zijn lopende middelen beschikbaar voor de bijdrage aan het projekt. Het regeringsstandpunt is kenbaar gemaakt aan de regeringen van Bel gië en West-Duitsland en het zal aan de orde komen in het gesprek op mi nistersniveau dat binnen niet al te lange tijd gevoerd moet worden. Bezwaartlenregelhig Voor de gewetensbezwaarden, die weigerden de Kalkarheffing te beta len en die na „afgesloten" te zijn ge weest van energie nu weer zijn aan gesloten, komt er een bezwaarden- regeling. Voor de motie-Drees (DS'70) waar in wordt voorgesteld de voeding van het Kalkarfonds uit de algemene middelen te bekostigen zei minister Lubbers niets te voelen. Het is niet logisch tijdens de rit op een andere wijze van financiering over te stap pen, zei hij. Tenslotte is de bewindsman niets gebleken dat de geruchten over mo gelijke onveiligheid van de Kalkar reactor kan bevestigen. „Als dat zo was zou er onmiddellijk mee worden gestopt." NEW YORK, 23-10. De grote mi litaire mogendheden zouden een be drag van 2 miljard dollar aan de ontwikkelingshulp kunnen toevoegen als zij één procent van hun defensie begrotingen voor dit doel zouden gebruiken. Dit zou een verhoging in de totale ontwikkelingshulp van 20 procent betekenen. Dit staat in een officieel rapport van de Verenigde Naties dat is opgesteld door secreta ris-generaal Kurt Waldheim. AMSTERDAM, 23-10. De president van Senegal, Leopold Senghor, heeft aangedrongen op uitbreiding van het economische en technische akkoord tussen Nederland en Senegal, dat da teert van 1965. De president zou ook graag samenwerking zien op onder meer wetenschappelijk, cultureel en toeristisch gebied. Hij zei dit tijdens het galadiner, dat koningin Juliana hem en zijn vrouw in het paleis op de Dam aan bood ter gelegenheid van zijn staats bezoek aan Nederland. In haar toespraak wees de konin gin al op de verbondenheid van het Europese en Afrikaanse contingent. MILAAN. Drie gewapende en ge maskerde mannen hebben woensdag de zesjarige Daniele Alemagna ont voerd, zoon van één van de rijkste industriëlen in Italië. Zij haalde daarbij het door Senghor graag gebruikte woord „eurafrka" aan. De volkeren vullen elkaar aan, aldus de koningin. „Zij zijn verenigd ondanks eeuwen van geweld, ver driet en onrecht". LUXEMBURG, 23-10. De Europe se landbouwministers zijn het er dinsdag in Luxemburg over eens ge worden dat de EEG volgend jaar 9.136.000 ton suiker mag produceren. Daarvoor krijgen de boeren gega randeerde prijzen. Bovendien mogen de Europese 'boeren (in een zogehe ten b-quotum) nog eens op ongeveer 45 procent daai-van, dat is ongeveer 4 miljoen ton, tegen dezelfde gega randeerde prijzen produceren. Die produktie zal zeker niet gehaald worden. De behoefte van de EEG wordt volgend jaar geraamd op 10.300.000 ton. SCHOUWEN-DUIVELAND, 24-10. Op het land waar het „leven zo goed" heet te zijn, heerst een trieste ver latenheid. Op een door regen overspoelde en moe ge geselde akker worden de gerooide uien met rotting be dreigd. Een zwijgende hoer graaft een geul om een plas, zo groot als het Zierikzeese Havenplein, te kun nen laten afvloeien naar een bijna overlopende sloot. In de polders op Schouwen-Duiveland is het heel stil geworden. Het lijkt er op, dat de in een normaal najaar zo akticve boeren 't niet meer zien zitten Deze sfeer van verslagenheid lijkt een voorbode te zijn van een met de grijze regens onafwendbaar naderende catastrofe. Ze hebben het tot nu toe nog geprobeerd hier en daar wat te redden met handkracht, maar uitglijdend in de modder zijn de boeren zwijgend naar huis gegaan. Het binnenhalen van de aardappelen, de suikerbieten en uien is immers niet te doen op deze manier. De regenellende begon op 23 sep tember jl. Tot en met gisteren (woensdag) sti-oomde er niet minder dan 239 mm regen uit het grijze wol kendek boven Schouwen-Duiveland. Deskundigen hebben inmiddels uitge rekend dat dit betekent dat op de door de boeren te bewerken grond - 13.000 ha akkerbouw en 2000 ha weiland - 36 miljoen kub. meter wa ter is gevallen. De draineerbuizon kunnen deze vloedstroom niet meer verwerken. Op sommige plaatsen, vooral in het lage deel van Schou wen, zijn de velden dan ook veran derd in modderige vijvers. Het land van de verdronken uien, bieten, aardappelen, peulvruchten, snijmais en gladiolen ziet er treurig uii. Nu ook het oogsten met handkracht, on mogelijk is geworden, en in feite dus alle akticve menselijke weerbaarheid hot deze week moet laten afweten, lijkt een rampzalig slot van het landbouwjaar 1974 niet te voorko men. W(j spraken over dc situatie met ZLM-Kringvoorzittcr A. G. Doc- leman te Nieuwerkerk. Ilij zegt: „Vo rige week, toen had het droog moe ten worden, maar gelet op dc laatste dagen verwachten we nu het ergste. Dc situatie dreigt catastrofaal te wordcn.De tijd om nog wat te red den wordt immers wel heel erg kort. In elk geval komt er deze weck geen aardappel en geen ui meer het land af. Mogelijk dat bij erg gunstig weer - in dat geval alleen nog van gunstig gelegen percelen - wat bie ten gehaald kunnen worden". De Kring voorzitter wijst er op dat de landbouwbedrijven niet meer in gesteld zijn op handkracht. „Trou wens, ook de mensen zijn dat eigen lijk niet meer." Mogelijk hulp Intussen is bekend geworden dat de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Zeeland bezig is na te gaan, of oogstmachines uit de akker- bouwstreken in het noorden van het land te hulp zouden kunnen komen bij de door het slechte weer zeer verlate oogst. In dit verband wordt meegedeeld dat via publikaties in gewestelijke landbouwbladen aan de boeren in Groningen, Friesland en IJsselmeerpolders - die het met het oogstweer wat minder slecht getrof fen hebben - gevraagd zal worden of ze voor dit doel machines beschik baar willen stellen. De Gew. Raden van het Landbouwschap in deze ge bieden zullen op verzoek van de Zeeuwse Raad voor die publikatie zorgen. Of het plan door kan gaan, zal mede afi.angen van de kosten var transport van de machines. Hoe hoog die zullen zijn wordt nog on derzocht. Wat betreft dc situatie op Schou wen-Duiveland zegt de heer Doclc- nian in dit verband dat in deze regio straks in de eerste plaats vraag zal zijn naar extra mankracht. En dan gaat het in *t bijzonder om mensen die met trekkers en machines kun nen omgaan. De Kringvoorzitter is het eens met de Zeeuwse Raad, dat extra oogst- verlof voor in militaire dienst zijnde agrariërs weinig zin heeft op dit ogenblik. Maar zodra het beter oogstweer wordt, zou de ZLM graag een algemene verlofregeling willen voor alle agrariërs, in plaats van „het geval voor geval bezien" waar van defensie spreekt. De Kringvoor zitter verwacht geen groot tekox't aan oogstmachines voor Schouwen-Dui veland. Slechte stemming Het zit de laatste tijd niet erg mee in de landbouw. De stemming onder de boeren is ronduit slecht, het feit dat in de uien en aardappelen op het land hier en daar al rot voorkomt maakt de sfeer er zeker niet beter op. De kwaliteit van de vruchten gaat duidelijk achteruit en dat zal zeker in de prijzen merkbaar zijn. De angst voor een eventueel onverwacht invallende vorstperiode maakt de boer er niet geruster op: de afzet- kansen voor „blauwe" aardappelen zijn niet al te best. Bovendien stellen de extreme omstandigheden enonn grote eisen aan de mensen en het materiaal; op het veld worden al grote verliezen geleden. Omdat het thans niet mogelijk is om de wintertarwe te zaaien dreigt ook de werkverdeling voor volgend jaar in het gedrang te komen. Als het weer verbetert, zal eerst de ver late oogst nog zo goed mogelijk moe ten worden afgemaakt. Dat betekent voor de boer dat ook straks wellicht geen wintertarwe meer kan worden gezaaid. De zomertarwe geeft echter (Vervolg pag. 3) DEN HAAG, 23-10. Minister Lubbers beeft de Kamer ervoor gewaarschuwd de uitbouw van bet aantal kern centrales niet af te snijden. De bewindsman van economische zaken noemde bet woensdag in de Tweede Kamer, tijdens het debat over de kernenergie, een weinig aantrekkelijke gedachte dat Nederland een soort winterslaap gaat houden, om „over enkele kabinetten bij bet ontwaken tot de con clusie te moeten komen dat we een flink stuk achter liggen". Drs. Lubbers zette uiteen hoe de regering is uitgekomen op het plan tot uitbreiding met een drietal centrales van 1000 megawatt elk in of rond 1985. Dit aantal is gekozen vanwege de schaal waarop kernenergie kan worden toegepast. 100 mw-centrales zjjn zeer forse centrales en de controle op de bouw roept problemen op bij gelijktijdige aanvang van de bouw. Tot 1985 zal, in het kader van de aangekondigde studies, gedacht moe ten worden over de vraag wat op het stuk van de kernenergie verant- Advertentie pakje 250 gram nu woord is. Met behoud van het rege ringsschema zal een groot aantal on zekerheden uitgezocht moeten wor den. Zo is bijv. m.b.t. het veiligheids aspect niemand in staat het totaal aan tot dusver geproduceerde studies te consumeren. Dat mag ons er even wel niet toe brengen een discussie uit de weg te gaan. Uit het in ogen schouw nemen van de veiligheidsas pecten zal een reeks organisatorische voorzieningen moeten voortvloeien met als basis en hoeksteen het staatsmonopolie. Het Kalkarprojekt De jeugd - deze week vrij van school - helpt een handje uien ver zamelen. Een beeld van werken op 't veld onder bizarre omstandighe den, zoals gisteren (woensdag) te zien was nabij Zierikzee. (Zie on deraan de voorpagina van dit num mer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ten aanzien van het Kalkarpro jekt heeft de regering besloten de overeenkomst met België en West- Duitsland zo minimaal mogelijk te interpreteren. Zij acht zich dus uit sluitend gebonden aan de bouw van de 300 Mw-snelle kweekreactor in Kalkar maar daarna zal wat Neder land betreft, niet vanzelfsprekend worden deelgenomen aan de bestu dering van grotere kweekreactoren. Door die plafonering is de vrijheid geschapen om tot een nieuwe beslis sing te komen en is er gewaakt te gen het meetrekken in een verdere ontwikkeling, waarbij minister Lub bers voorlopig grote vraagtekens plaatst. DEN HAAG. Het (behoorlijk be taalde) thuiswerk ligt niet voor het opscheppen. Mensen die in hun vrije uurtjes wat bij willen verdienen, moeten uiterst wantrouwig staan tegenover verleidelijke, gouden ber gen belovende advertenties van thuiswerkorganisaties. Ergens in de buurt van Dreischor probeert een boer met de hand wat suiker bieten uit de grond te halen, liet haalt niet veel uil. want de bedrijven én de mensen zijn al jaren niet meer op handkracht ingesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De dwazen zijn veel onrecht vaardiger dan de booswichten. De Balzac

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1