Met zevenmijlslaarzen door het kerkeland (Slot) Grote maten een probleem? BIJ ONS NIET! HEREN-KOSTUUMS buy Karate-demonstratie NIEUW WINKELCENTRUM MIDDELHARNIS TREKT ZAKENMENSEN EN KOPEND PUBLIEK antiek het mewe moollenhuys Protestantisme te Zierikzee DEMONSTRATIE te Stellendam CURIOSA DE ZAAK MET DE GROOTSTE SORTERINGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OKTOBER 1974 3 De „loop" komt er al aardig' in ZIERIKZEE. Oktober. Niettegenstaande ds. P. J. Wessels (1873 te Zierikzee) in de loop der jaren ontel bare beroepen ontving, bleef hij de gemeente Zierikzee steeds trouw. Op 5 februari 1903 is hij alhier overle den. Tijdens de ambtsperiode van ds. Wessels vonden belangrijke gebeurtenissen plaats op het Zierikzeese kerkelijke erf. Zo werd in 1879 de Evangelisatievereniging „Toevlucht" (opgericht door orthodoxe hervormden) omgezet in een Chr. Ger, Kerk, afdeling St. Domus- straat, ondanks het feit dat er al een Chr. Ger. Kerk in de Meelstraat was. l/iteraard was de verhouding tussen beide gemeenten wat stroef. Toen in 1892 de vereniging plaats had tussen de Chr. Ger. Kerk en de Dolerende kerken tot Gereformeerde Kerken, sloot de gemeente in de St. Domustraat zich hierbij aan en werd dus de Gereformeerde Kerk. Predikant was toen ds. Mattheus Keulemans (1889-1895) vóór 1869 predikant by de Kruisgemeenten. Voordien was zy bediend door ds. K. B. van Diemen (1879- 1882) en ds. J. A. Goedblocd (1883-1889). MIDDELHARNIS, oktober. In het nieuwe winkelcen trum in Mi<hlclharnis-Ziii<l zijn nu vier winkels gevestigd, namelijk een boetiek, snackbar, een slijterij en een supermarkt. Zeshonderdvijftig van de duizend vierkante meters, die door Bredero Vastgoed N .V. Ie huur is uitgegeven, is al „gevuld" met winkels Voor de overige 350 m2 is voldoende belangstelling, diverse onderhandelin gen zyn hiervoor gaande, aklus Bredero. Als zakenmensen een winkelopper vlakte van 50 m2 wensen - wat mogelijk is - kunnen er dus nog zeven winkels bijkomen. Om te kunnen constateren of alles al dan niet tot nu toe naar verwachtingen verloopt in het nieuwe winkelcentrum spraken we met de winkeliers. Hoewel het er over het algemeen niet zo druk is en er in de volksmond te Middclharnis dan ook niet over „een grote drukte" gesproken wordt, waren alle winkeliers toch vry optimistisch, hoewel er wel aan toe gevoegd werd dat de drukte natuurlijk nog moet toenemen, wat men ver wacht als er meer winkels gevestigd zijn. De gemeente in de Meelstraat - onder ds. Wessels - evenwel besloot, na ernstig overleg, dit voorbeeld niet te volgen, maar als Chr. Ger. De deelnemers aan deze demon stratie vertegenwoordigen het heren, dames en jeugdkarate wat zowel in Rotterdam als in Zeeland wordt ge geven. Vanaf zaterdag 2 november a.s. zal er te Stellendam gelegenheid zijn om aan de karate-kursus deel te nemen. Een opmerkelijk feit is het Kerk te blijven voortbestaan. Slechts enkele leden gingen daarna over tot de Geref. Kerk. De gemeente zocht daarop kontakt met anderen, die dat momenteel ook steeds meer en meer vrouwen geïnteresseerd raken in karate. Op zichzelf is dit niet zo vreemd daar karate immers een bij zondere kunst van zelfverdediging is, die in onze samenleving - waar vrouwen zo vaak lastig worden ge vallen - en dus ook het zwakke ge- eveneens Chr. Gereformeerd wilden blijven. Na het overlijden van ds. Wessels was de gemeente drie jaar vakant. Op 27 mei 1906 deed ds. Jacobus Wisse Czn., gekomen van Den Haag, zijn intrede. Ds. Wisse was reeds sinds de eer ste synode in 1893 - samen met ds. Van Lingen - belast met de predi kantenopleiding. Nadat hem in 1920 emeritaat was verleend, overleed hij op 21 augustus 1921. Na zijn verscheiden is de Chr. Ger. Kerk van Zierikzee nog bediend door ds. S. van der Molen (1921- 1927); ds. H. Hoogendooi'n (1929- 1947); ds. M. van der Klis (1948-1964) en sinds 1965 door ds. P. op den Vel de, Op 1 maart 1925 werd de oude kerk in de Meelstraat verlaten en op 6 maart een nieuwe kerk in gebruik genomen in de Minnebroerstraat, na de ramp vervangen door het nieuwe kerkgebouw in de Zevengetijstraat (1965). In de loop der jaren werden in de regio Schouwen-Duiveland twee Chr. Geref. Kerken geïnsti tueerd, nl. te Haamstede en Kerk- werve. Predikanten Gereformeerde Kerk Wat de Ger. Kerk betreft, deze werd - na vertrek van ds. Keule mans, nog bediend door ds. G. H. W. Esselink (1896-1904); ds. H. W. La- man (1904-1911), ds. J. Sybesma (1913-1917); ds. G. J. Wielenga (1918- 1926), dr. J. Lonkhuyzen (1928-1939); ds. G. Leene (1940-1944); ds. S. Gre- ving (1946-1951) h ds. Y. J. Tiemersma (1951-1963); ds. J. H. Nawijn (1964- 1968); ds. H. Favier (1969-1974) en ds. F. Spoelstra (1974 tot heden). Oud Gereformeerde Kerk Omstreeks 1910 was er een groep mensen, die ds. L. Boone, predikant van de Oud Ger. Gemeente te St. Philipsland, liet voorgaan te Zierik zee. Dit leidde uiteindelijk tot de vorming van een Oud Ger. Kerk, die op 7 augustus 1911 bij de regering bekend werd. Lerend ouderling werd Johannes Vijverberg. Na zijn ver trek in 1912 naar Den Haag, heeft de gemeente geen voorganger meer ge had. In 1946 ging de gemeente teniet. Gereformeerde Gemeente In het begin der dertiger jaren woonden er te Zierikzee nogal wat leden van de Ger. Gemeenten, zodat besloten werd een Gereformeerde Gemeente te institueren. Dit vond plaats op 7 juli 1932. In 1953 besloot de gemeente - wegens een kwestie met dr. Steenblok en daarmede ge paard gaande geschillen - zich aan het verband der Ger. Gemeenten te onttrekken en zelfstandig voort te blijven bestaan. In 1956 nam men echter het besluit toch weer aanslui ting te zoeken bij het verband van uitgetreden Ger. Gemeenten. Intussen stond - volgens de volks telling 1960 - vijftig procent der be volking als hervormd bekend, die - gelijk bekend - wordt bediend door een tweetal predikanten. slacht goede diensten kan bewijzen. Immers het principe van karate is niet lichaamskracht doch uiterste snelheid van aktie en reaktie. Mede hierdoor kunnen ook vrouwen kara- teka's tot behoorlijke prestaties ko men. De meesten van hen beoefenen karate echter voornamelijk om - vaak voor hun beroep - een betere lichaamskonditie te verkrijgen. In diverse Nederlandse dojo's trainen er dames mee met heren, en hun aantal wordt momenteel steeds gro ter. Breken voorwerpen Door de leek wordt wel eens af gevraagd wat de oorzaak is dat men met behulp van karate-technieken in staat is, met blote handen en voeten voorwerpen te breken zoals stukken hout, dakpannen enz. Hoe komt het voorts, dat lichte en lichamelijk minder sterke mensen op dit gebied soms dezelfde of zelfs be tere resultaten behalen dan grotere of sterkere? Alvorens het antwoord hierop te geven moet er met nadruk op ge wezen worden dat men dit soort „stunts" niet moet zien als het eind doel. Op een buitenstaander maakt dit wel de meeste indruk maar in wezen zijn deze „stunts" slechts een zeer klein onderdeel van de karate- techniek, alhoewel - en daar dient men goed van te zijn doordrongen - een essentieel onderdeel. Zonder dit „Tameshiwara" zou het karate geen karate zijn en mensen die het breken van voorwerpen bagatelliseren of ronduit verwerpen zijn beslist op de verkeerde weg en zullen nooit be grijpen wat de ware essentie van ka rate is. De waarde van het tameshi- wari ligt hierin, dat men op het moment van succes - dus het mo ment van breken - een groter en dieper vertrouwen krijgt in zichzelf en in de waarde van de technieken die men toepast. Dit vertrouwen is een absolute voorwaarde om een goede karateka te worden. De helft van de totale ruimte van het winkelcentrum beslaat Super- mai'kt J van Dijk. In deze vijf honderd vierkante meter zijn niet alleen de „gewone" kruideniersarti kelen te vinden, maar ook een slage rij, een groentenafdeling en een bak kerij. De supermarkt werd op 12 sep tember j.l. geopend. Op de openings dag waren er vele belangstellenden in de supei-markt. De vijfentachtig boodschappenwagentjes waar men over kon beschikken waren non-stop in gebruik, terwijl er van 's morgens tot 's avonds ook mensen hebben staan wachten op zo'n wagentje, al dus de heer Van Dijk. Hij is erg tevreden over de loop der zaken tot nu toe: „het loopt beter als er ge pland was". Ook de bejaarden die in de omtrek wonen, doen voor bijna honderd procent hun inkopen bij de nieuwe supermarkt, aldus de heer Van Dijk. Wat moeilijk in de winter misschien voor hen die slecht ter been zijn. Maar supermarkt Van Dijk bezorgt de boodschappen ook thuis. Men moet dan wel voor boven f 25, kopen. Snackbar Veronica ders, met als woonplaats Stellen dam - visser. Het wachten is op een woning, waar zij - zoals ieder die zich in Middelharnis wil gaan vestigen - niet gemakkelijk aan komen. Behalve dit euvel zien de kersverse snackbar-eigenaars alles toch nogal rooskleurig in. „Als de verwachtingen uitkomen, moet er met personeel gewerkt worden. opende pas op vrijdag 18-10, zodat het nog wat vroeg is hier naar een mening over het nieuwe winkelcen trum te vragen. Graag zouden wij wel vernemen wat onze lezers voor indruk hebben van het nieuwe winkelcentrum. Kan het concurreren met het oude cen trum? Is het gezellig? En nog tien tallen andere meningen en feiten vernemen wij graag van onze lezers om deze in ons volgend november nummer te publiceren. Reakties, op of aanmerkingen kunnen gestuurd worden naar het kantoor van onze krant, postbus 1, Zierikzee. Snelheidscontrole te Middelharnis De rijkspolitie te Middelharnis hield op donderdag 17 en zaterdag 19 oktober een snelheidscontrole. De controle werd gehouden aan de Langeweg en de Oudelandsedijk. In de totaal ongeveer vier uur vielen 19 hardrijders door de mand. De con trole gebeurde d.m.v. radar. Over een „volautomatische controle" be schikt de politie nog niet. Film te Middelharnis Advertentie Aanstaande zaterdag: in het „Haegsc Huys" Toegang vrij Aanvang 19.30 uur De zaterdag daarop volgend zal een aanvang worden gemaakt met de lessen. De eerste les op zaterdag 2 november is 's morgens om 10.00 uur (alle categorieën). Jeugdlessen apart op aanvraag. Er worden ook reeds lessen gegeven te: Zierikzee - zaterdag Renesse dinsdag Haamstede zaterdag Pakken en folders verkrijgbaar bij de FA. KOEVOETS, Zierikzee. JOOP VERSCHOOF Tolhuisstraat 48 - Rotterdam-zuid - Telefoon (010) 85 78 33 Ook bij Snackbar Veronica, eigen dom van de heer en mevr. W. Dokter uit Stellendam, was het tijdens de opening - erg druk. In één uurtje tijd werden ongeveer 500 gratis ijsjes uit gedeeld, waar vooral veel kinderen van genoten. De heer en mevrouw Dokter verwachten veel drukte in hun pas begonnen snackbar. „Het is nu nog niet zoals het zijn moet." Maar wanneer alle winkels bezet zijn verwacht men veel meer toeloop. „Er moeten meer eerste levensbehoeften te koop zijn". Hieronder kan men o.a. 'de artikelen in een drogisterij ver staan. Volgens de heer Dokter komen er nog niet zoveel bejaarden een har tig hapje kopen in de snackbar. Me vrouw Dokter leert nog voor het uit oefenen van deze zaak. Haar man was hiervoor - hoe kan het ook an- Boetiek De Passage De deuren van boetiek „De Passa ge" gingen op 30 augustus open. Van alles is er te vinden in deze boetiek, zoals armbanden, kettinkjes, riemen, schaaltjes enz. De eigenaressen van Boetiek De Passage zijn mevrouw M. H. T. Oosterveen-Visser en mevrouw T. van Rijswijk-Overweg, uit Maas sluis. Ook in Maassluis is er een der gelijke boetiek te vinden. De boetiek bestrijkt een oppervlakte van 50 m2. Volgens mevrouw Van Rijswijk kan het wel beter worden met de drukte, „maar het is toch ook weer niet helemaal echt tegengevallen". Ook zij vindt het noodzakelijk dat er spoedig wat meer zaken bijkomen, zoals een drogist en een kapsaion. De vierde winkel in het winkel- keicentrum van Middelharnis-zuid Het Meyer theater te Middelhar nis presenteert op vrijdag 1 en za terdag 2 november a.s. Once Upon a time in the west. De western van Sergio Leone, voor het eerst in com plete versie waarin, Charles Bron- son, Henry Jason, Fonda Robards, Claudia Cardinale. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 no vember kan men gaan kijken naar de film Jesus Christ Superstar en op vrijdag 15 en zaterdag 16 novem ber naar de film getiteld Papillon, de verfilming van het beroemde boek van Henri Charriere, de hoofd figuren in deze film worden gestalte gegeven door Steve Mcqueen en Dustin Hoffman (toegang 18 jaar). Op vrijdag 22 en zaterdag 23 no vember a.s. presenteert het Meyer theater een film getiteld Clint East wood, de vreemdeling zonder naam. (Toegang 18 jaar). A Nb 803 HET I lNIEWE MOOLLEN HUYS ISGESTIGT DOOR SIMON VAN DERW1ELE c.o.öe molen óreiscIior telefoon 01112-252 Wij zorgden, bij de samenstelling van onze kollektie ook voor een SPECIALE SORTERING in de grote en allergrootste maten. Stapt u gerust eens binnen en pas de voor u juiste maat eens aan. U zult versteld staan van de goede pasvorm. ZANDPAD 24 MIDDELHARNIS De nieuwe Chr. Ger. Kerk aan de Zevengetijstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) STELLENDAM, oktober. Binnenkort zal door sportschool Joop Verschoof uit Rotterdam op Goeree-Overflakkee met een karate kursus een aanvang worden gemaakt. Op zaterdag 26 oktober a.s. zal in ,,'t Haegse Huus" te Stellendam een demonstratie worden gegeven waaraan medewerking zal worden verleend door tien bruine banders, een twee-tal dames en een twee tal kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3