Fvrir;..^ ^prr„i Politie kan doelmatiger en intensiever gaan kontroleren Fascinerend beeldverhaal van Ouddorps verleden hotel Jacobi YII ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oktober 1974 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Reaakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1 Middelharnis Eten in ons restaurant is altijd een beetje feestelijk. En het wordt extra feestelijk als de vrouw des huizes in het weekeind niet hoelt mJ koken. Duur? Heel zeker niet. Al Wij bieden u al een menu van nog geen tien TA gulden, wij hebben er ook een van der- AA. tien gulden en een van zeventien T TT gulden vijf en zeventig. De kinderen? - Kindermenu's kosten f 7.50. (01870) 2004 en 2704 Geen mazen in nieuwe 1 november-wet BU navraag bij de rijkspolitie te Zierikzee deelde men ons mee dat vanaf 1 november ongetwijfeld veel doelmatiger door de politie zal kun nen worden gecontroleerd. En omdat die controles doelmatig zullen zijn, zal er zeker ook méér en intensiever worden gecontroleerd. Bij controle op alcoholgebruik zal de blaastest worden genomen in de politie-surveillancewagen. Wijst de uitkomst van de blaastest 0,5 pro mille of meer aan, dan betekent dat een tweede blaastest, die op het po litiebureau zal plaatsvinden. Van de uitslag daarvan hangt af of een rij verbod wordt opgelegd of dat een (verplichte) bloedproef wordt afge nomen door een arts. Wijst die proef naderhand in een laboratorium uit dat het bloedalcoholgehalte te hoog was, dan is het laatse woord aan de rechter. Hij zal bepalen welke straf maatregel wordt toegepast. (Een ver oordeling kan inhouden een gevan genisstraf van maximaal drie maan den en ontzegging van de rijbevoegd heid voor maximaal vijf jaar). Rijverbod ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS, oktober 1974 - Nog maar een paar dagen en er zal een nieuw tijdperk van start gaan voor allen die graag eens een avondje uitgaan. Na die gezellige uurtjes bij vrienden, ken nissen of „aan de tap", zal immers het „en nu gaan we maar weer naar huis", niet meer met een onnaden kend starten van de motor kunnen worden ingeleid. Dit was overigens natuurlijk nooit een goed begin voor de (late) rit naar huis. Maar nu is er dan de nieuwe 1 november-wet en onverkort maakt deze wet het vrijwel onmogelijk voortaan nog door de mazen van het (alcohol)-net te glippen. Dat kon tot nu toe eigenlijk nog wèl gebeuren; het was voor de politie altijd een moeilijke zaak om objectief te beoordelen hoeveel iemand gedronken had. Maar volgens de nieuwe wet kan wel dege lijk „korte metten" worden gemaakt met iedereen die onder invloed van alcohol deelneemt aan het verkeer, of van plan is dat te doen. Het is intussen wel algemeen bekend: het wordt oppassen geblazen. De po litie heeft immers via de wet de be voegdheid gekregen om met speciale moderne apparatuur te bepalen of een automobilist - in feite alle weg gebruikers, dus ook wielrijders, mo torrijders, bestuurders van brommers en scooters - gedronken heeft en hoe veel. Bij de controles zal met de ver plichte blaastest bepaald worden of de verkeersdeelnemer gedronken heeft. Voor de blaastest wordt een glazen buisje gebruikt, waarin de van drankgebruik „verdachte" moet bla zen. Een bepaalde mate van kleur verandering - van geel naar groen - betekent dat er alcohol in het bloed Strafbaar De nieuwe wet bepaalt dat men straf baar is bij deelname aan het verkeer met een bloedalcoholgehalte van 0,5 promille of meer. In dat geval is men „er gewoon bij". De verkeersdeelne mer met 0,5 promille bloedalcohol gehalte is onherroepelijk strafbaar. Het doet er namelijk helemaal niets toe of de verkeersdeelnemer denkt dat hij (zij) wel of niet de auto, mo tor, fiets of bromfiets goed kan be sturen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Iedere maand verschijnt een Zicrikzceschc Nieuwsbode-Extra op Goerec-Overflakkce en Schouwen-Duiveland, in een totaaloplaag van ruim 22.000. De verschijningsdata voor 1974 zijn: 20 november; 18 december. Voor ADVERTENTIES kunt u kontakt opnemen met de heer J. van Loon, drukkerij Lakenman Ochtman BV., Jannewekken II, Zie rikzee; telefoon 01110 - 2255; privé-telefoon 01110 - 4188. Voor REDAKTIEZAKEN: Redaktie Zicrikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee. Telefoon 01110 - 2255. Als de fles zover leeg gaat zal er on getwijfeld een tweede blaastest aan te pas komen. Tegenslag" „Wij verwachten een enorme terug slag; de nieuwe maatregelen zullen de horecabedrijven zakelijk zeker geen goed doen". Met deze woorden reageert mevrouw Th. van Hooff, eigenaresse van restaurant „De Gre- velingen" en van hotel-café-restau rant „Storm" te Bruinisse, op de 1 november-wet. Mevrouw Van Hooff spreekt zich bij deze reactie overigens in één adem uit tégen dronken weggebrui kers. „Als mens vind ik het een goede maatregel; voor dronken rgders ben ik bepaald niet te porren en daarom ben ik van plan zélf zo goed moge lijk een oplossing te vinden. Wy wil len nl. onze bezoekers in de late uurtjes met de wagen van de zaak naar huis rijden; als het moet wel tot in Rotterdam", aldus mevrouw Van Hooff. „Deze service moeten we dan maar erbij gaan geven". Verder heeft ze ook wel enige ver wachtingen van het nieuwe produkt: alcohol-vrij bier. „Daarvoor is bij ons al aardig belangstelling". Weer oud „ansichten"-boekje Blijft men beneden de 0,5-grens, dan kan de politie naar bevind van za ken handelen. Dat kan neerkomen op een rijverbod (van maximaal acht uur), dat ter plaatse wordt opgelegd. Bovendien heeft de politie de be voegdheid om een rijverbod (van ma ximaal twaalf uur) op te leggen aan degenen die nog niet gereden hebben, maar wel van plan zijn dat te gaan doen en bij wie alcoholgebruik ge constateerd is. Overtreding van het rijverbod wordt streng gestraft. Tot de bevoegdheid van de politie be hoort ook het rechtstreeks innemen van het rijbewijs bij een bloedalco holgehalte van 0,8 promille of meer. De Zierikzeese politie wijst ons er op dat de bedoeling van de nieuwe 1 november-wet bepaald niet is om de mensen „te pesten". Immers, die nieuwe wet is hard nodig in het be lang van de verkeersveiligheid. Onze politie-zegsman wijst in dit verband op de toegenomen verkeersonveilig heid op Schouwen-Duiveland. Het verkeer in deze streek is - als in het hele land - belangrijk toegenomen. „Het eiland is geen eiland meer". De politie meent verder dat de ver keersdeelnemers in hun eigen belang met de nieuwe bepalingen zullen moeten leren leven. Ook op Schou wen-Duiveland en Goeree-Overflak- kee is het ongevallenpercentage hoog. De politie verwacht dan ook alle me dewerking van het publiek, in het belang van de verkeersveiligheid. Een politieman gaf zyn mening als volgt: „Na een gezellig avondje uit lijkt een taxi duur, maar gepakt wor den is ook duur en kan maatschap pelijke gevolgen hebben". - Alle politiekorpsen zijn de laatste tijd geïnstrueerd in het gebruik van de zogenaamde blaaspijpjes voor de alkoholtest, die per 1 november a.s. mogelijk wordt. 1, I »l OUDDORP, oktober. Met de regelmaat van een klok bijna lopen de oude ,,ansichteu"-boekjes van de pers. Het nieuwste is „Ouddorp in oude ansichten", alweer - wat heet - een „kloek boekje", dat herinneringen wakker roept aan een verleden met kenmerken, die grotendeels verdwenen zijn: bekende dorpsgenoten van toen, oude buizen en niet meer bestaande pleqjes. Schrijver van de inleiding en de bijschriften bij de foto's, is de lieer A. van der Windt. Hy wijst er op dat in 1842 Ouddorp 2486 inwoners telde en in 1974: 4930 en uit die nummcrieke groei van de bevolking volgt al, dat ook deze dorps samenleving zich grondig heeft gewijzigd. Ouddorp maakt - met Goedcreedc en Stellendam - deel uit van de nieuwe gemeente Gocderccdc (sinds 1966). Belangrijke verandering in het patroon kwam door het toerisme en samen hangend daarmee het toegenomen verkeer. Verder uiteraard door de Delta werken en de nieuwe verbindingen. Gemeentehuis van Ouddorp in 1929. Present is Rijk Akershoek met zijn tentwagen, die de kippenhouders af reed om eieren op te halen. Niet te missen plaat geldt de Horrelshoogte met twee - al lang gestorven - gei ten. Verder: een man „biddend ach ter de pette" en een groep mensen in de Weststraat anno 1900 Plaatjes verder van een oude boer derij, de beestenmarkt op de Hoen- dersdijk, de Kilhaven en gedoe met kolen in vroeger tijd. Ouwetjes met jeugdsentiment te bezien zijn het vroegere orgel in de hervormde kerk en het uit 1904 stammende raadhuis. Merkwaardig was het huis „Rooie Keet" en een antieke met een paard bespannen wagen. Suikerbieten transport uiteraard ook in dit boek je uit een toch agrarische streek en een handvol oude schoonheid rond „De Punt". De O.D. 4 staat model voor de visserij (platvis en garnalen) „Den tram" „Den tram" was uiteraard ook do minant in dat vroegere wereldje en de „aerbeiersuusjes". Hot Ford je van de dokter en de bakker bij zijn winkeltjes vertellen genoeg over de sfeer van het oude Ouddorp, waar ook een brok fascinerend natuur schoon was (en deels is) te vinden („De Kleistee"). De ramp deed ook hier het een en ander verdwijnen (bberderij „Het Noorden"). Met platen van de „Yzcrcn Kaap" (vuurtoren) en de oude O.D. 9 op de zeilen en een echtpaar in kleder dracht vindt dit boekje zijn einde. Geweldig om te hebben, dunkt ons, vooral voor Ouddorpers en oud- Ouddorpers. Uit alles blijkt hoe nodig feitelijk ook een boekje was over het oude Ouddorp, zeg maar uit grootvaders tijd. Zes en zeventig oude foto's vertellen het verhaal van die tijd, waarin wandelaars, fietsers, karren en - bij uitzondering - een enkele automobiel het straatbeeld bepaalden. De dames droegen lange rokken, hoge boorden, bonte schorten, rijglaarsjes of klom pen. „Hipper" kan het eigenlijk niet, of „Chistoire se repète" (de historie herhaalt zich). Gevarieerde foto's Het oude raadhuis is „iets" geweest op do hock van oen belommerde straat cn de donderdagse beurs in hotel Akerhoek, specimen van echt Ouddorps volksleven. Voor ons altijd de Nieuwe Weg, maar dan in 1908: een landelijk weg getje met de stoffering van: mensje, boompje, huisje. Treffend oud plaatje geldt het toenmalige Gasthuis cn uit de stro- lioedentijd is een foto van een aanlal „mannen broeders", onderwijzers (en onderwijzeressen) van de chr. lagere school. In die tijd nog mooie ijzeren hek ken voor de huizen in de Heeren straat (Weststraat), die ook nog „kinderkopjes" had als plaveisel. Natuurlijk is de reddingsboot pre sent, die - van „De Kaap" uit - te water werd gelaten. Beelden verder van een meekrapdrogerij en van de zangvereniging, waarvoor „meester Noordlander" de dirigeerstok zwaai de. Flakkeese muls Aandacht uiteraard voor de haven en op een heel aparte foto voor de Flakkeese muts mot als draagsters leden van de familie Hamectman, die, in „Hel. Blauwe Huus" woonde. Enkele zwakkere - maar onmisbare - plaatjes zijn van 1902 of daarom trent, w.o. van de Kerkstraat. Na een „blazer" (schccpstype) uit 1913, een schoolklas uit Ï919 cn o.m. een bijzondere plaat van een z.g.n. „Zooicnkect", herinnerend aan de „slikuusje", zoals die vroeger in het Dreischorsc voorkwamen. De kust lichttoren Westhoofd vóór 1914.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1