Amerikanen eisen sterke vermindering capaciteit K.L.M. van de Amro-bank te Zierikzee De stagnatie Dieven „kraken" de nachtkluis Canadees-Frans gesprek als u wild op wild bent*** rwenue RCfêSMURNIT Schietpartij in Nicosia in de bouw I SLAAPKAMERSHOW Tuinman Woninginrichting „NEDERLAND IS GEDEGENEREERD" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duitsland vreest miljoen werklozen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE t'. Dinsilag 22 oktober 1974 131ste jaargang Nr. 21577 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bl) vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Gemeentelijke heffingen Zierikzee omhoog SCHIPHOL, 22-10. De delegatie van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst CAB, heeft tijdens de in Den Haag begonnen luchtvaartbesprekingen met een dele gatie van de Nederlandse luchtvaartdienst, een scherpe aanval gedaan op de capaciteit van de KLM, wat be treft de vluchten op de Amerikaanse bestemmingen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat maandagavond medegedeeld. De woordvoerder kon niet meedelen met welk percentage de capaciteit van de KLM volgens de Amerikanen moet worden verminderd. De maandag ter discussie gebrachte eisen van de Amerikanen behelsen „een zeer vergaande beperking van de capaciteit van de KLM", aldus de zegsman, die eraan toevoegde, dat de eisen „ernstig" moeten worden beschouwd. De Amerikanen stellen dat de KLM van haar diensten op de Ameri kaanse bestemmingen veel meer pro fijt trekt dan de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam van haar lijndiensten op Amsterdam. De bezwaren van de Amerikanen rich ten zich met name tegen de „zesde vrijheid". Zij houdt in, dat de KLM andere dan Nederlandse en Ameri kaanse luchtreizigers tussen Neder land en Amerika mag vervoeren. PARIJS, 22-10. Premier Trudeau van Canada heeft maandag in Pa rijs besprekingen gevoerd over in ternationale problemen en de be trekkingen met de Europese gemeen schap en met Frankrijk. Hij zal zijn besprekingen met Franse leiders (he den (dinsdag) voortzetten. Trudeau zei dat hij Europa ziet als een ideaal tegenwicht tegen de econo mische invloed van Amerika. „Euro pa, waarmee we historische, cultu rele en economische banden hebben, is een volmaakte partner", zei Tru deau aan de pers. Canada zal met alle negen EEG-landen van gedach ten wisselen. In artikel 10 van de luchtvaart overeenkomst tussen Nederland en Amerika wordt de betreffende maat schappijen het recht van de zesde vrijheid niet ontzegd, maar er wordt gesteld, dat het aanbod voor de beide maatschappijen zich redelijk moet ontwikkelen. De Amerikanen vinden dat de KLM teveel van die zesde vrijheid profiteert en te weinig eigen vervoer heeft. De luchtvaartovereenkomst zoals die tussen de beide landen bestaat regelt alleen de landingsrechten. De maatschappijen zijn vrij te bepalen hoevaak zij de bepaalde bestemmin gen willen aandoen. Slechte resultaten Gezien de zeer slechte resultaten van de eigen luchtvaartmaatschap pijen zijn er de laatste tijd in Ame rika stemmen opgegaan de diensten van enkele Europese concurrenten in te perken. „Het lijkt er op dat de Amerika nen erg nationalistisch van opvatting zijn dat voor een internationaal ge oriënteerd land als Nederland en voor een internationaal georiënteer de industrie als de luchtvaart onaan vaardbaar lijkt" zo zei een woord voerder van de KLM als antwoord op de Amerikaanse eisen. De KLM vliegt 2 maal per dag van Amster dam naar New York, eenmaal per dag Amsterdam-Chicago en vliegt 5 keer in de week op Houston. Deze bestemming wordt aangedaan op de Mexico-vlucht. De luchtvaartbesprekingen n Den Haag zullen naar verwachting een week duren. De Nederlandse delega tie staat onder leiding van drs. R. J. Zwanenberg, plaatsvervangend-di- recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst. Advertentie Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nu naar Avenue. U hebt er 9 wild- menu's voor 't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas én ree, voor elckwatwilds. C^~w* P.S. Voor niet- wildiiefhebbers is er ook /jjrpW. genoeg om wild op te zijn. Laone32, Renesse. L Tel. (01116)1637 J NICOSIA, 22-10. Griekse en Turk se Cyprioten hebben maandag met machinegeweren, mortieren en ge weren een schotenwisseling gevoerd over de zogenaamde groene lijn in het centrum van de Cyprische hoofdstad. Na een uur eindigde de schietpartij met een bestand. Het is het eerste incident van dit soort tus sen de twee gemeenschappen in Ni cosia sinds drie weken. Luehtvaartbesprekingen in Den Haag Het rechtse pand - goeddeels verborgenachter een van de weinige „echt oude" hoogopgaande Zierikzeese bomen - is de AMRO-bank, gezien van de achterzijde. De inbrekers kwamen het gebouw binnen via het tuintje op de voorgrond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERHCZEE, 21-10. De rijkspolitie te Zierikzee stelt, in samenwerking met fle technische recherche en (le districtsrecherche, een uitgebreid onderzoek in naai de inbraak welke zaterdag- of zondagnacht - zoals ge meld - heeft plaatsgevonden bij de Amrobank aan het Havenpark te Zierikzee. Over de grootte van liet be drag dat gestolen is, wordt door de bank hangende het onderzoek geen mededeling gedaan. Vast staat intus sen wel dat de dieven verdwenen, zijn met een aanzien lijk bedrag uit de zgn. nachtkluis van de bank. Van de nachtkluis wordt vooral gebruik gemaakt door zakenmensen, vooral ook winkeliers. Zy deponeren de dag- of weekopbrengstcn, opgebor gen in speciale kassettes, na sluitingstijd van de winkels, via een daartoe bestemde gleuf in de nachtkluis. By de Amro-bank is inmiddels nog niet precies bekend hoeveel kassettes met inhoud by het afsluiten van de weck zaterdagavond j.l. in de kluis zyn gedeponeerd. Het aantal b4j de kassettes beho rende rekeningen, dat onder couvert in de brievenbus van de bank be hoort te worden gestopt, geeft daar over namelijk geen uitsluitsel om dat. zo wordt ons meegedeeld, er al tijd wel kassettehouders zijn die het bijbehorende formulier - waarop het bedrag van de inhoud van de kas- sette staat aangegeven niet in de brievenbus, maar bij de kassette in de kluis gooien, hetgeen overigens niet de bedoeling is. Snijbrander Vast is intussen wel komen te staan dat bjj de Zierikzeese AMRO- bank geen amateur-krakers aan liet werk geweest zijn. Alles wijst name lijk in de richting van een goed voorbereide inbraak uitgevoerd door wat men zou kunnen noemen „vak mensen" Dc nachtkluis bevindt zich aan de zijde van het Havenpark in een speciaal daarvoor bestemd ver trek, dat dc nachtelijke bezoekers zonder voel moeite konden bereiken nadat zij eenmaal via dc achterzijde dc bank waren binnengedrongen. De kluis werd vervolgens geopend met behulp van een snijbrander: het apparaat moet met kennis van zaken gehanteerd zijn. Goed voorbereid De daders, waarvan tot nu toe elk spoor ontbreekt, hebben zich onge twijfeld ook goed op de hoogte ge- steid van de plaatselijke situatie en op een handige manier gebruik ge maakt van de wirwar van tuinen, muurtjes en vele doorgangsmogelijk heden die vanuit de Hogemolenstraat de achterzijde van de 'Bank en de andere panden aan het Havenpark, zeker in de nacht ongezien bereik baar maken. Eén van de ramen van het bankkantoor aan de tuinzijde werd zonder verbreking van glas, maar uiterst „handig' met behulp van onder andere een boor, waarmee eerst gaatjes werden geboord, open gemaakt. Alle omstandigheden wij zen bepaald op een goede voorberei ding door „vakmensen": men was uitstekend op de hoogte met de lig ging van de bank, de plaats en de in (Vervolg pag. 4) UTRECHT, 21-10. Bouwwerkloos heid zal op langere termijn niet kunnen worden bestreden door ex tra bouwopdrachten. Een dergelijk beleid zou toch stuk lopen. Dit meent de bouwbond NW, die het een ernstige zaak noemt dat dit besef niet is terug te vinden in de werkgelegenheidsnota van de re gering. Daarmee wordt volgens de bond ook voorbij gegaan aan de uit- stralingseffekten van de stagnatie in de bouw op andere sektoren. De bond becijfert, dat rond 800.000 arbeidsplaatsen afhankelijk zijn van de bouwproduktie, t.w. de 300.000 bouwarbeiders zelf, 400.000 direkt afhankelijken en nog eens 100.000 arbeidsplaatsen in toeleve rende sektoren. Advertentie iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiimiiiimiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiimmmiii Grote in Concordia Zierikzee Op donderdag 24 okt, vrijdag 25 okt, en zaterdag 26 okt. a.s. E Mol 17-19 Zierikzee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Goed voorbereid „vakwerk" HILVERSUM. De scheidende Rot terdamse burgemeester W. Thomas sen in gesprek met zijn opvolger Andre van der Louw in het radio programma „In de Rooie Haan" van de VARA. BONN, 21-10. De komende win ter zullen in West-Duitsland tot een miljoen werkloos zijn, wanneer de invloed van het seizoen het duide lijkst merkbaar is. Dat voorspellen de grote Vijf instituten voor econo misch onderzoek van de bondsrepu bliek in hun gezamenlijke najaars overzicht van de economie. Zij raden de Westduitse regering en de Bundesbank vast te houden aan het stabiliseringsbeleid. De kans om de doelstellingen van dat be leid - prijsstabilisatie, economische groei en werkgelegenheid - min of meer te verwezenlijken is de afge lopen paar maanden steeds groter geworden. Voor de beoordeling van het de toekomstige economische ont wikkeling is de komende loonronde van het grootste belang. Mr. Luns (NAVO): ,Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een beetje onzin nu en dan, smaakt ook gewis de wijste man. DEN HAAG, 22-10. Secretaris-generaal van de Navo mr. Luns heeft maandagavond verklaard dat Nederland is gedegenereerd. Hij zei dit in een tv-intervieuw (TROS Aktua) n.a.v. de demonstratie vorige week na zijn rede ir» de universiteit van Rotterdam. Onze ex-minister van buitenlandse zaken zei dat Nederland strikt demo cratisch was en verdraagzaam en een zekere vorm kende van een behoor lijk met elkaar omgaan, maar dat- men ervan schrikt hoe het land nu is gedegenereerd. Kort voor deze uitspraak leverde de secretaris-generaal felle kritiek op de Nieuwe Rotterdamse Courant (Handelsblad/N.R.C.) die een be schouwing publiceerde van Gerben Helliga, waarin mr. Luns o.m. een oppernar werd genoemd en een hal ve gare gek. Het artikel was kritisch ten opzichte van de Navo. Het is, aldus mr. Luns. niet te verwonderen dat men dan tot zulke acties (de de monstratie in Rotterdam) komt. Als ik niet was beschermd door twintig studenten - die een soort ordedienst vormden - en zes adel borsten - die uit Den Helder waren gekomen voor mijn rede - dan was ik letterlijk het ziekenhuis ingetrapt. Mr. Luns sprak van „op lichamelijk letsel beluste lieden" en zei dat hij drie pijnlijke trappen in zijn rug had opgelopen. LORENCO MARQUES. Bij de ge vechten van maandag in de hoofd stad Lorenco Marques van Mozam bique zijn 37 doden gevallen en ruim honderd gewond. Dit is in een com munique bekendgemaakt door Ra- dio-Clube, de voornaamste zender die in handen is van de autoriteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1