BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP HET LAATSTE HOUVAST Bonn lost Parijs af in Europa Goebbels had plan BLIK DOOR HET WERELD Entstof tegen zwangerschap ill Tireischor Een nieuwe Europese lop is wel nodig en de kans is groot dal de s/eer er aanzienlijk anders zal zyn dan op vorige. Er zijn een paar oude en ook nieuwe grieven waarover de diverse regeringsleiders hun hart willen luchten. De oude en waar schijnlijk moeilijkst oplosbare is die van de landbouwpolitiek. Nieuwere zijn dat de kleinere EG-landen het de grote kwalijk nemen dat die al leen en voor zichzelf al enige malen met de VS besprekingen hebben ge voerd die bedoeld zijn om de alge mene ekonomische misère in de we reld wat te verzachten en zo moge lijk op te lossen. In deze zou het zeer nuttig zijn - en trouwens ook in de geest van ideeën uit een vroe gere Europese topkonferentie - als de gemeenschap zich presenteert als een eenheid die in de wereld zo geen politieke dan toch een ekonomische macht van betekenis vertegenwoor digt: de EG zou meer gewicht in de schaal kunnen werpen dan Enge land. Frankrijk en Duitsland samen, laat staan elk van de drie apart. Ook over politieke gemeenschappelijk heid zouden op de volgende top nog een paar onaangename woorden kunnen vallen, zoals bijvoorbeeld dat in de VN-assemblee niet één lijn getrokken is ten aanzien van de toe lating tot het debat over het Nabije Oosten van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. De sfeer zal anders zijn., al valt niet van tevoren te zeggen dat die ook beslist beter wordt. Het belang rijkste is dat degene die nu de ak senten zet ongetwijfeld de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt is. VATICAANSTAD, 19-10. Een Amerikaanse Jezuïet heeft vrijdag in het maandblad van het Gezelschap van Jezus, Civilta' Cattolica, geschre ven dat Hitiers minister van propa ganda, dr. Josef Goebbels, in 1943 een plan voor het Derde Rijk goed keurde dat erin voorzag de vervol ging van de Joden en de Rooms-Ka- tholieke Kerk te beëindigen, in ruil voor de hulp van de Heilige Stoel tegen de Sowjet-Unie. Overwerken voor Bangla Desh UTRECHT, 19-10. Ongeveer 50 bouwvakkers die werken op de nieuwbouw van de Niels Stensen- school, gaan wekelijks een half uur overwerken voor Bangla Desh. Vol gens aktieleider Wim Tetteroo willen de bouwvakkers dit minstens drie maanden volhouden. „Het is niet de bedoeling er een bliksemaktie van te maken", aldus de heer Tetteroo. We kelijks zal op deze manier ongeveer f 400 bijeengebracht worden. Korter werken in Oosterhout OOSTERHOUT, 19-10. B.V. Vere- nigde Buizenfabrieken V.B.F., pro- ducente van gelaste stalen buizen en dochteronderneming van Hoogovens IJmuiden, heeft voor een periode van voorlopig zes weken voor een gedeel te van het personeel een werktijd verkorting aangevraagd, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Deze werktijdverkorting, die per 4 november is aangevraagd en waarbij ruim 700 van de 1.500 werknemers van de onderneming met vestigings plaatsen te Oosterhout, Maastricht. Blerick en Arnhem zijn betrokken, zal ongeveer 40 procent van de nor male arbeidstijd bedragen. KOPENHAGEN Niet alleen in Nederland, maar alom in Europa en ook elders, grijpt de werkloosheid om zich heen. Deze foto toont het van de band lopen van de laatste auto bij General Motors te Kopen hagen, ivaar sinds 1023 meer dan een half miljoen auto's zijn geprodu ceerd. De kransen en teksten op de auto zijn hier tevens sgmbool van het verdwijnnen van 750 arbeids- plaatsen, want de hele fabriek gaat dicht in verband met de slechte af zetmarkt in de autoindustrie. In menig opzicht heeft hij de lessen van De Gaulle geleerd. Niet beter dan bijvoorbeeld president Giscard d'Estaing, maar de Duitser heeft op de Fransman voor dat hij de geld middelen heeft om druk uit te oefenen op zijn partners. Vandaar ook dat hij in een kabinetsvergade ring thuis in Bonn het befaamde EG-besluit over de landbouwprijzen toch kon afwijzen, wat inderdaad rechtstreeks van De Gaulle is afge keken, al had die dan een wat min der sterke ekonomische basis voor het gaan van zijn eigen weg. Parijs mist die nu geheel en al. Wie de kas opmaakt ziet dat de overigens aardig vergelijkbare buurstaten in mone taire reserves een verhouding vier tegen één in Duits voordeel lonen, voornamelijk door verval van Fran se kracht. Gezichtsverlies Zo kan kanselier Schmidt rustig aanbieden Frankrijk le helpen bij het doorstaan van moeilijkheden tengevolge, van de stijgende olieprij zen. Het wordt dan voor de Fransen akseptabel gemaakt door het aanbod in het algemeen te vervatten en hel etiket tc geven van wederzijdse bij stand. Nu heeft Parijs voorheen nimmer veel gevoeld voor iets dal wederzijds moest heten, maar het etiket wordt nu wél gewaardeerd: het is een probate manier om gezichts verlies legen te gaan. Naar hun ge voel te werk gaand zouden de Fransen echter zeker liever hautain nee gezegd hebben, maar de kracht daarvoor begint te ontbreken. Is het aanbocl dus barmhartig mooi verpakt, niemand twijfelt er aan dat de zakenman Schmidt geen liefdadigheid bedrijft. Nuchter zal hij redeneren dat Duitsland er niets aan heeft als in de EG de landen ekonomisch door de knieën gaan, want het zijn tenslotte de beste klanten van de bondsrepubliek en die zijn beter naarmate ze meer kunnen besteden. Maar het voor wat hoort wat is Schmidt evenmin vreemd. En zo kan men uit Fran krijk woorden horen die De Gaulle in zijn graf moeten laten tollen. Bij voorbeeld de herhaalde verklaringen dat de Europese Commissie in Brussel natuurlijk het beleid in de gemeenschap strak in de hand moest houden. Dat slaat onder andere op het beoordelen door Brussel van wat de Fransen nog willen doen om hun agrarische sektor f'mandeel te sterken - een voorwaarde van Schmidt om de 5 procent-regeling niet definitief af te ketsen. Hoe fraai bemanteld ook: Parijs ziet er node van af hoog van de toren te blazen. Wat nu het volgend hoofdstuk zal zijn is natuurlijk het interessantst. Wat gaat Schmidt in zijn leidersrol doen nadat hij daaruit de Fransen heeft gewipt die zo lang kans heb ben gezien deze rol door dik en dun voor zichzelf te houden? De eerst volgende Europese Top is een prach tige plek om zijn nieuwe initiatieven ten doop te houden. Jongens bestalen tante BLOEMENDAAL, 19-10. Dankzij de oplettendheid van een Bloemen- daalse hotelhouder die vond dat twee jonge gasten erg veel geld uitgaven, zijn de 24-jarige J. M. en de 15-jarige J. G., beiden uit Zevenaar, aangehou den. Zij bleken van de tante van de 15- jarige jongen maandag f 20.000 te hebben gestolen. De vrouw bewaarde het geld onder haar bed. De politie vond bij fouillering f 14.000 terug. „Ontmoeting met het reddingswezen" DEN HAAG, 19-10. De twee red dingsmaatschappijen in ons land, de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse R.eddingsmaatschappij (K.N.Z.H.R.M.) en de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen (K.Z.H.M.R.S.) vieren in november hun 150-jarig bestaan mot een tentoonstelling „Ontmoeting met het reddingwezen" in Amster dam cn een door de regering aange boden ontvangst in de Ridderzaal in Den Haag. Met inbegrip van de globale cijfers over 1974 hebben de twee maatschap pijen in de afgelopen 150 jaar samen 16,765 mensenlevens gered. Japanese gijzelings- terroristen bekend DEN HAAG, 19-10. Do Hiiugsi- re- eherehe is erin geslaagd de identiteit vast te stellen van de drie terroristen van het Japanse Rode Leger, die van 13 tot en met 17 september de gijze- lingsaktie in de Franse ambassade in Den Haag hebben uitgevoerd. Het zijn: de 25-jarige Haruo Wako uit To kio (geboren in Kanagawa in Japan). Hij droeg tijdens de gijzeling een snor en een baardje. Hij was de lei der van de drie. Junzo Okudaira, eveneens 25 jaar, uit Okayama (geboren in de Ja panse plaats Kobe). Hij raakte tij dens de gijzelingsaffaire gewond door een pistoolschot, afgevuurd door de Haagse politieagent P. Sprin ger. Jun Nishikawa, 24 jaar, afkom stig uit Yokohama (geboren in Tokio) Aparte kontri butie voor C.D.A. DEN HAAG. 19-10. Do leden van de drie christen-democratische par tijen KVP, ARP en CHU zullen voor het Christen-Democratische Appel CDA extra contributie moeten beta len Het bestuur ad interim van het CDA heeft de drie partijbesturen voorgesteld die extra-contributie op f 1,50 por lid vast te stellen Aldus blijkt uit een officiële mededeling in het ARP-wcekbad „Nederlandse Ge dachten" De werkloosheid onder akademici AMSTERDAM. 19-10. Eon vijftal leden van het akliccomité tegen de werkloosheid van akademici en an dere hooggeschoolden heeft vorige week enige lijd gepost voor het ge westelijk ax*beidsburcau in Amster dam om de aandacht te vestigen op de groeiende werkloosheid onder akademici en afgestudeerden van het hoger beroeps onderwijs. Onrust onder broodverkopers UTRECHT, 19-19. Onder de brood- verkopers is onrust ontstaan over de voorgenomen broodprijsverhoging met vijf cent per vandaag (maandag). Zo hebben de Voedingsbonden van NVV, NKV en CNV laten weten. Huis-aan-huis-verkopers en het ver kooppersoneel in de filialen van bak kerijondernemingen vrezen een te rugslag in hun omzet omdat er nog geen aanpassing van de minimum- broodprijs heeft plaatsgevonden. Uitvoer en invoer DEN HAAG, 19-10. De waarde van de buitenlandse handel exclusief de handel met België en Luxemburg heeft in augustus 1974 voor de invoer 6055 miljoen gulden (vorige maand 6900 min. gld.) bedragen, terwijl voor een waarde van 5712 min. gul den) werd uitgevoerd, aldus de voor lopige gegevens van het C.B.S De uitvoer bedroeg 94 pet van de invoer (vorige maand 98 pet.). Valse biljetten tot half miljoen ENSCHEDE, 19-10. De politie in Enschede heeft een tweetal mannen gearresteerd, die ervan worden ver dacht valse bankbiljetten van f 100,- met een totale waarde van ruim een half miljoen gulden te hebben ge maakt. Het is voor de eerste maal in zeven jaar dat er in Nederland op zo n grote schaal Nederlands vals geld is gemaakt. De mannen, de 34 -jarige F. J. T. en de 30-jarige D. W. hebben inmiddels een volledige be kentenis afgeleg'd. NIEUW DELHI. 19-10. Indiase art sen hebben een entstof vervaardigd, die zwangerschap twee a drie jaar kan verhinderen zonder de gezond heid of het seksuele leven van de vrouw afbreuk te doen. zo heeft dr G. P. Talwar van het Indiase rijks instituut voor medische wetenschap pen zaterdag in Nieuw Delhi mee gedeeld. Dr. Talwar heeft met een ploeg wetenschappelijke medewerkers en artsen van de biochemische afdeling van het instituut de entstof na lang durige proeven op dieren ook op zes vrouwen met succes beproefd. Uit Dreischors verleden (X) Uil de rekeningen van hel bisdom Utrecht, waaronder Dreischor ressorteerde, zijn sedert 1400 vrijwel alle. namen van de parochie-pastoors bekend. In de middeleeuwen werden de gebedstijden mot gezang opgeluis terd. Ongetwijfeld klonk dat in de ze kerk. mei zijn uitstekende accou- stiek, b'izonder mooi. In de grafelijke rekening over 1481, wordt voor het eerst melding gemaakt van „Heer Pieter Laureys- zoon en Heer Jacob Pieterszoon, priesters, met hun medgezellen. sanghers, houdende die 7 ghetiden in Dreyschor". Maar dit gebruik was ongetwijfeld van veel ouder datum. Men bedoelde hiermede de zeven gebedstijden, die vooral in kloosters werden gehouden, maar ook in een aanzienlijke kerk, zoals die van Dreischor, waaraan zes priesters wa ren verbonden. De belangrijkheid van dit bedehuis blijkt ook uit het feit dat elders wel als lichte straf werd opgelegd, om een bedevaart naar Dreischor te maken. De namen van de gebedstijden waren metten, dat was het nachts- gebed. lauden - het dageraadsgebed, priem - het gebed om 6 uur 's mor gens, terts om 9 uur. sext om 12 uur noen om 15 uur, vesper om 18 uur en tenslotte het completen of avondge bed. Fabriek in Deurne sluit Eén van de draagstenen van een dakspant, zou v)el gelijkenis met cén van de oude priesters kunnen vertonen, doch de betekenis ligt verborgen in de nevelen van de tijd. DREISCHOR. Dc heer J. L. Braber te Dreischor, arts ter plaatse en bekend om zijn his torische kennis, heeft een stu die voltooid van Dreischor, over het manuscript waarvan wij de beschikking kregen. In - naar te verwachten valt - een groot aantal afleveringen, willen wij de geschiedenis van Dreischor hier publiceren. 1. In 1409 werd Cleas Hermans- zoon als pastoor benoemd. 2. In 1419 had de benoeming plaats van Pieter Willonis en Jacob van Heukelshaven tot waarnemende pas toors. 3. Pieter Gilliszoon werd in 14.. (jaartal ten dele onleesbaar) in het koor begraven. Men ziet er nog zijn grafsteen, waarop een priester met miskelk en hostie is afgebeeld. 4. Dirk Conflans, overleed 1470. 5. Philippus de Croenis, wordt 28 maart 1479 als zijn opvolger be noemd. 6. Philippus de Cuup, overl. 1501. 7. Johannes van Yseghem. 1501- 1506, deed afstand van zijn priester schap. 8. Pieter Laurenszoon Cuper. in 1503 benoemd tot bedienaar van het aan Maria gewijde altaar, in de ka pel van Van Blois. Hij bedankte hier voor toen hij in 1506 tot pastoor werd benoemd. Hij overleed in 1523 en werd in het koor begraven. Men vindt er nog zijn gave grafzerk. Be halve een miskelk met hostie is zijn familie wapen er in uitgebeiteld: drie rozen (2 en 1). Het grafschrift luidt: „hier leit begraven Lauris Cu per, pastor van deser kereken ende sterf int jacr ons Heeren MCCCCC ende XXIII, den XIII dach in junio" 9. Adriaan de Groot, benoemd 1523 10. Willem Raids, aangesteld in 1529. 11. Heer Brixco Blyck, benoemd 1538. 12. Heer Cornells Pieterszoon Fra ter, benoemd 1544. 13. Lieven Gruyt, overleden 1548. 14. Mr. Nicolaes van Brouwersha ven, aaangesteld 1548. 15. Heer Nicolaas Willeszoon, 1554 tot zijn overlijden in 1560. 16. Heer Arend van der Gracht, 1555, tot overlijden in 1560. 17. Heer Johannes Cock, benoemd 1560, was vermoedelijk de laatste pastoor vóór de hervorming. De zeven getijden In de kerk te Dreischor. was in de katholieke, noch in de protestant se periode een orgel. Men begeleid de de kerkzang in onze eeuw met een hai-monium. Het duurde zelfs tot 1968 voordat er een orgel, dat als laat geschenk van de storm ramp in 1953. werd geplaatst DEURNE. 19-10. De carburatoren- fabriek Encarwi in Deurne (Noord- Brabant) zal eind dit jaar gesloten worden. De directie heeft dit vrijdag aan het personeel meegedeeld. Bij Encarwi werken ruim 70 man. Het bedrijf maakt deel uit van het Zwit serse concern Maiana Holding. De artsen en de bloedproef UTRECHT, 19-10. In verband met de na 1 november geldende wijzigin gen in de controle op het gebruik van alcohol in het verkeer, heeft de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst er in „Medisch Contact" aan herinnerd, dat medewerking van artsen aan de bloedproef geschiedt op basis van vrijwilligheid. Middenstand gaat demonstreren DEN HAAG, 19-10. De drie centra le organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben, naar zij ons hebben meegedeeld, de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf opgeroepen maandag 28 oktober deel te nemen aan een de monstratie op het Binnenhof in Den Haag. De vaste commissie voor mid den- en kleinbedrijf uit de Tweede Kamer bespreekt die dag bet mid- denstandsbeleid. De Oosterschelde DEN HAAG, 19-10. De regering heeft nog geen nadere beslissing in zake de wijze van afsluiting der Oosterschelde genomen Premier Den Uyl zei dat nog in zicht dient te worden verkregen in de consequenties van de verschillen de oplossingen en dat o.m. de ver werking van meerjarenramingen een rol speelt. Dc kwestie zal vrijdag a.s. opnieuw op de agenda van het kabi netsberaad prijken. 58 Ik doe al lange tijd routinewerk, dat dagelijks terugkomt. Tegen tie nen brengt een bode mij dc stukken die ik moet verwerken of van aan tekeningen moet voorzien en dan door geef aan één mijner superieu ren. Ik ben in feite het hondje, dat het voer voor een ander moet kau wen. zodat hij het zonder meer kan doorslikken. Truus zeble haar bril af en keek naar dc assistente, die een missieve aan het vermenigvuldigen was. Een -ericuzc kracht, die wel spoedig pro motie zou maken dan zeker naar een andere afdeling overgeplaatst zou worden. Waarna de mogelijkheid bestond, dat ze het verder zonder assistente zou moeten doen. Ze keek door het vaam naar de af deling bevolking, waar een aantal loketten open waren en enkele vrou welijke en mannelijke ambtenaren hel publiek tc woord stónd. Het mankeert cr nog maar aan. dat men mij veritóekt af en toe in te vallen aan een der loketten. Hoewel het op zichzelf best interessant werk kan zijn. Die avond thuis overdacht ze lan ge tijd haar huidige positie. Zeven jaar ben ik nu op het stadhuis, maar promotie is er nooit bij geweest. Ik ben meteen gebombardeerd tot oen bepaalde funktie, maar tot op van daag dc dag weet ik eigenlijk niet eens exact, wal mijn rang is. In feite bezit ik geen enkele bevoegd heid, want wat weet ik bijvoorbeeld van gemeente-administratie? Nu ia, in al die jaren enkel van horen zeg gen. Ik weel nu, wat al die code- aantekcnJngen op de persoonskaar ten, de verplichte zowel als dc vrij willige. Maar dat weet binnen een paar weken ook elke leerling, dus cl.it ij, op zichzelf niets bizonders. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Wat weet ik bijvoorbeeld van de na- turalisatiewetten af? Ik moet hoog nodig weer eens gaan studeren. Op het stadhuis werkte ook een man. met wie ze in deze jaren ambtshalve vaak kontakt had. Om dat hij ook op dc afdeling onder wijs werkzaam was. Hem vroeg ze de volgende dag advies. „Omdat ik wat moer wil weten van alles, wal men zo ongeveer op een gemeente huis dient tc weten," voegde zc cr aan toe. Hij kon haar bedoelingen begrij pen, maai ried hel toch af. „Niet om je te beledigen. Truus," antwoord de hij op hartelijke toon. „maar je hebt je leeftijd niet meer mee. Wel ke mogelijkheden zie je nog voor je zelf' Wees realist en eerlijk. Ik kan je daarom alleen maar een voor jou teleurstellend advies geven: blijf rustig op je afdeling. Je hebt ver antwoordelijk werk. dus... „Dat is I 'in juist. Ronnie, dat heb ik niet meer. Heel geleidelijk aan heeft men mij bepaalde verantwoor delijke taken uit de handen geno men en gedelegeerd naar anderen. Ik voel. dat dc nieuwe wethouder me niet bepaald vriendelijk gezind is. Het liefst zou hij mo naar een ande re afdeling zien vertrekken, want er uit gooien kan hij me natuurlijk niet Trots dit rangeert hij me langzaam maar zeker op dood spoor". De man wist het. Knikkend ant woordde hij: ..Dat komt hier vaker voor. Je kunt natuurlijk bij de grote baas protesleren. maar het helpt zo weinig. En je maakt jezelf er min der gelapt mee. snap je" Ik zal er een over denkon. Misschien zie ik nog wel oens een betere mogelijk heid voor je. Hier." Maar voor Truus raakte de aar digheid ei geleidelijk aan af. liet werk, dat ze dagelijks moest verrich ten. vond zc hoe langer hoe minder interessant. Ze begon op de klok te kijken, want de dagen vielen haar lang. Voor de buitendienst werd ze nooit meer gevraagd. Ze kon zich de tijd niet meer heugen, wanneer ze voor het laatst een school had be zocht. En daarvoor ben ik tenslotte aangenomen. Kief om elke dag dit zelfde stomme bureauwerk tc doen. In de herfst van het jaar 1960 be gon zc weer de kranten na tc plui zen. Veel kansen heb ik uiteraard niet meer. gezien mijn leeftijd. Het enige, waarop ik kan bogen, is mijn ambtenaarservaring hier bij de ge meente Op zes cn veertigjarige leeftijd begon zc opnieuw tc solliciteren. Naar een paar andere gemeenten, maar ook weer Kij het onderwijs. Zc kon ergens een lijdelijke baan krij gen als lerares Nederlands, gedu rende 24 uren in de weck. Maar daar had ze geen zin in. Op vrijwel geen enkele sollicitatiebrief kreeg ze antwoord. Natuurlijk ben ik te oud. wist ze. Als ik niets kan vinden, be staan er voor mij twee mogelijkhe den blijven tot ik de pensioenge rechtigde leeftijd heb bereikt. En dagelijks dat stomme, stupide werk doen. Of mijn ontslag nemen, des noods de boerderij in Winkel ver kopen cn in België gaan rentenieren. Als ik hel een beetje zuinig aan doe, kan ik het wellicht tot. mijn pensioen uitzingen, al zal dat niet zo gek veel zijn. Thuis zat ze op een avond bereke ningen te maken. Dat viel helemaal biet mee, want in rekenen was ze nooit een kraan geweest. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4