,,'t Kleuterbosje" kreeg een nieuwe speelzaal veroorzaken Britse soldaten ontvoerd De politie wil heel lange files OPENBARE BASISSCHOOL OOSTERLAND KAMPT MET TEKORT AAN WERKRUIMTE 3 STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 oktobu- 1971 Nr. 21576 Plechtigheid te Haamstede Felicitaties voor mevrouw M. v. d. Berge-van der Haven van burgemeester H. P. Everwijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 18-10. Vrijdagmorgen werd door Bur gemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen offi cieel de nieuwe speelzaal van de kleuterschool ,,'t Kleuterbosje" te Haamstede in gebruik genomen. De ingebruikneming vond plaats met een bijeenkomst in de school waarbij o.a. aanwezig waren de inspekteur van het kleuteronderwijs de heer H. Ver boom, de hoofden van beide basisscholen de heren J. C. van Vonderen en A. Damman, mej. A. C. Houtman lid van de schoolraad, de direkteur gemeen tewerken en bouw- en woningtoezicht de heer Z. Roseboom en de leden van de ouderkommissie van 't Kleuterbosje. De burgemeester zei verheugd te zyn dat de eigendienst deze aanbouw op papier heeft kunnen zetten en laten uitvoeren waarvoor hij de direkteur de heer Roseboom een kompliment bracht. Een bijzonder woord van dank richtte de burgemeester ook tot de ambtenaar van de dienst gemeente werken de heer A, Post die bijzonder intensief zich met de bouw van de speelzaal heeft bezig gehouden. De bouw is naar alle tevredenheid uit gevoerd door de fa. Mans en Zn. te Dirksland, aldus burgemeester Ever wijn die hoopte dat ook de mensen die aan de bouw hebben meegehol pen plezier in hun werk hebben ge had. De hoofdleidster mevrouw M. B Fait-van Rooijen en haar mede werksters feliciteerden de burge meester met deze aanwinst waarvan hij hoopte dat zij hiervan veel ge noegen zullen mogen beleven. Inspekteur H. Verboom zei blij te zijn nu eens de gelegenheid te krij gen om te Westerschouwen een woordje te spreken daar hij onlangs te Renesse niet aanwezig kon zijn. Zeer erkentelijk toonde hij zich voor de goede samenwerking met Een naamplaats LOWESTOFT. Engeland. 10-10. De vroede vaderen ran Lowestoft hebben enkele schilders een speciale trip naar Ness Point laten maken om een muur van een gebouw met witte verf te bedekken. Zij hopen nu maar dat bezoekers hun naam op deze muur zullen zet ten in plaats van op het bord dat aangeeft dat Ness Point het ooste lijkste punt van Engeland is. ROTTERDAM. 20-10. Dc rijkspoli tie van het district Dordrecht over weegt om deze week op een werkdag kilometers lange files te gaan ver oorzaken. Men zou dit willen doen op en in de nabijheid van een via duct bij Heinenoord, dat onderdeel is van de weg Heinenoord-Numansdorp en dat loopt over rijksweg 29 (Rot terdam -Vlissingen). De rijkspolitie denkt hiermee te kunnen aantonen dat een reconstruc- het gemeentebestuur, mensen die trachten er uit te halen wat er inzit. De inspekteur stelde vast dat Re- nesse en Haamstede nu beiden over akkommodaties beschikken die er mogen wezen. Het nieuwe aange bouwde lokaal te Haamstede biedt talloze mogelijkheden en is volledig een funktionele eenheid geworden met de andere drie lokalen. De heer Verboom feliciteerde het onderwijzend personeel met de aan winst Van deze mooie akkommoda- tïe. De hoofdleidster mevrouw Fait- van Rooijen bracht allen dank die aan het totstand komen van de speelzaal hun medewerking hadden verleend. In het bijzonder noemde zij hierbij mej. A. C. Houtman en de heer A. Post. Dankbaar voor opdracht De direkteur van gemeentewerken de heer Z. Roseboom zei verheugd te zijn geweest dat het gemeentebe stuur zoveel vertrouwen in de dienst heeft gehad dat zij de opdracht kre gen om dit plan te realiseren. Van de medewerkers heeft de heer Post wel het leeuwenaandeel hier van voor zijn rekening genomen. De aannemer bracht de heer Roseboom dank voor de prettige samenwer king en het gezamclijk overleg waarmee dc bouw tot stand is geko men. Aan het slot werd door de burge meester afscheid genomen van me vrouw M. van de Berge-van der Ha ven die gedurende 16 jaar de school heeft schoongehouden en die hier mee onlangs, in mei is zij 75 jaar ge- tieplan van de rijkswaterstaat, de verkeerssituatie ter plaatse aanzien lijk za) verslechteren. Op het desbetreffende viaduct is rijkswaterstaat bezig verkeerslichten te installeren, die zo zullen worden geschakeld dat er steeds maar één verkeersstroom de afslag in de rich ting van Rotterdam op kan draaien. Do rijkspolitie, dio steeds twee ver keersstromen tegelijk toelaat, ver wacht van het plan van rijkswater staat - met name tijdens het och- tend.spitsuur, wanneer er zeer veel verkeer is van de Hoekse Waard in de richting van Rotterdam - een enorme stagnatie zal veroorzaken. worden, is gestopt. Burgemeester Everwijn bracht haar dank voor de toewijding welke hierbij altijd door haar aan de dag is gelegd. Namens het gemeentebestuur bood hij haar een fotoboek van Schouwen aan. De 'burgemeester sprak de hoop uit dat zij met haar man nog vele jaren in goede gezondheid het wel en wee van de kleuterschool zal mogen vol gen. Openbare bestuursvergadering Stichting Zeeland Als gevolg van de onlangs in werking getreden nieuwe struktuur van de Stichting Zeeland, provin ciaal opbouworgaan, zullen de be stuursvergaderingen van de Stich ting in het vervolg een openbaar karakter hebben. Medegedeeld wordt dat de eerste openbare bestuursvergadering van de stichting zal plaats vinden op dinsdag 29 oktober a.s. in het ge bouw Dam 31 te Middelburg. „Zeeland door de eeuwen heen" Bij de boekhandel verschijnt bin nenkort een belangrijk werk over de provincie Zeeland, namelijk „Zee land door de eeuwen heen" van Van Empel en Pieters. Dti standaardwerk over de pro vincie verscheen oorspronkelijk tus sen 1935 en 1959 en handelt over de gehele provincie, inklusief Zeeuws- Vlaanderen. De auteurs vertellen o.a. over Schouwen-Duiveland, Tholen, Walcheren de Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen. Het werk geeft uitgebreide informatie over Zeeland in o.a. de Bourgondische en Franse tijd en tijdens het Koninkrijk Hol land. Een overzicht wordt ook gege ven van de kerkgeschiedenis en de rechtsinstellingen van de provincie. Deze met zorg gemaakte her-uit gaven is rijkelijk geïllustreerd met 80 illustraties, waarvan 20 uitslaan de platen en kaarten. De uitgave bestaat uit twee kloeke delen in cassette, 640 blz. Excusie „Stad en Lande" Op 26 oktober aanstaande organi seert de vereniging „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland een ex cursie naar Dreischor. Dokter J. L. Braber te Dreischor zal, in aanslui ting op zijn bekende artikelenreeks in de „Zierikzeesche Nieuwsbode" de deelnemers ontvangen in de fraaie kerk, en in het gebouw iets vertellen over de geschiedenis van het gebouw. De excursie begint om 14.15 uur voor de ingang van de kerk. De excursie vindt plaats in aan sluiting op de lijnbus die uit Zierik- zee vertrekt om 13.48 uur. Uit Drei schor naar Zierikzee vertrekken bus sen om 15.56 en 17.56 uur. ZIERIKZEE Concert Zierikzees Kamerkoor Vrijdag 1 november a.s. zal het Zierikzees Kamerkoor een optreden verzorgen in de Concertzaal. Het programma vermeldt een grote ver scheidenheid van koorwerken, o.a. van Monteverdi, Schüts, Palestrina en Kurt Thomas. Verder Franse en Engelse madrigalen. Medewerking wordt verleend door: Ellengard Jen- se, clavecimbel; Heieen Jonker, blok fluit en E. de Loof, dwarsfluit. Zij zullen triosonaten spelen van Daniël Purcell en Wiliam Williams. Mevr. Jense zal bovendien enkele koorwer ken begeleiden. De algehele leiding is in handen van Riet van den Dun- gen, dirigente van het kamerkoor. Ver. „Stad en Lande" De vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" houdt de le denvergadering op vrijdag 1 no vember a.s. in de bovenzaal van het R.T.M.-stationsgebouw. Na afhan deling van de huishoudelijke agen da, houdt drs. P. A. Hendrikse te Amsterdam een lezing over het on derwerp: „Bedelordekloosters in Zierikzee in de Middeleeuwen". Vergadering Sportraad De Sportraad van Zierikzee komt in (openbare) vergadering bijeen op maandag 11 november a.s. in de kof fiekamer van het „Huis van Nas sau". In deze vergadering dient o.a. een vertegenwoordiger van de Sportraad i n het algemeen be stuur van de Stichting „Sportcen trum Schouwen-Duiveland" te wor den aangegwezen in de vakature H. Verheij. Aan de orde komen verder het advies voor de verdeling van de subsidie voor jeugdsport over 1975 en de verhuurprijzen van sportpark „Bannink". Hoorzitting bezwaren Havenkwartier Op maandagavond 28 oktober aan slaande houden b. en w. in dc Vier schaar van liet stadhuis een hoorzit ting naai' aanleiding van dc bezwa ren tegen het ontwerp-bestemmings- plan „Havenkwartier". De bedoeling van deze bijeenkomst is. aldus delen b. en w. mee. vooral het verduidelijken van de verschil lende standpunten, waardoor wel licht aan bezwaren kan worden te gemoetgekomen. zodat dc uitvoering van hol plan niet onnodig wordt ge stagneerd. inbraak in Amro-bank Naar wij vernemen stelt de Rijks politie te Zierikzee in samenwerking met de distriktsrecherche en cl.' technische recherche een uitgebreid onderzoek in naar een inbraak die de afgelopen nacht heelt plaatsge vonden bij de AMRO-bank te Zierik zee. In verband met het onderzoek konden heden (maandag) morgen door de politie nog geen bijzonder heden over deze inbraak worden medegedeeld. Voor een uitvoerige berichtgeving verwijzen wij dan ook naar het volgende nummer. SEUOOSKERKE Algemene ledenvergadering Dorpsgemeenschap Op woensdag 23 oktober a.s. houdt de „Dorpsgemeenschap Seroosker- ke de algemene ledenvergadering. Op deze vergadering zal het pro gramma voor de komende winter worden besproken. Tevens zal een nieuw bestuurslid worden gekozen in de laats van de heer M. Geluk, welke zich niet meer herkiesbaar stelt. Kandidaten voor de funktie kunnen worden opgegeven bij de heer L. Hart. Deze vergadering zal ditmaal worden gehouden ten huize van mevrouw Meijer en niet zoals op de circulaire is vermeld in het Dorpshuis. Aanrijding Zaterdagmiddag had op het kruis punt Hogeweg-Schelpweg te Elle- meet een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door mevrouw C. K. S. uit Serooskerke met een landbouwtraktor bestuurd door G. M. uit Ellemeet. Laatstge noemde bestuurder verleende op het kruispunt geen voorrang aan de personenauto. Beide voertuigen wer den beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op donderdag 24 oktober a.s. vindt in het raadhuis te Scharendijke een vergadering plaats van de gemeente raad van Middenschouwen. Aange boden wordt ter kennismaking het ontwerpbestemmingsplan „Buitenge bied". SCHARENDIJKE Damesgymnastiek Donderdag 24 oktober a.s. gaat de damesgymnastiek te Scharendijke o.l.v. de heer A. Letteboer weer van start in het Geref. Jeugdgebouw aan de Dijkstraat. BRUINISSE Dodelijk ongeluk Zondagmiddag omstreeks vijf uur is de vijfenveertigjarige heer N. A. F^oppelier uit Grevenbricht om het leven gekomen toen hij bij het over steken van de rijbaan bij het via- dukt bij de Grevelingensluis te Brui- nisse werd geschept door een perso nenauto bestuurd door B. uit Zierik zee. De man werd op slag gedood. De heer P. vertoefde alleen aan boord van een scheepje in één der havens van Bruinisse. Het slachtof fer was aanvankelijk moeilijk te identificeren. Bloemen werden aangeboden aan mevr. Hage-Hage, vakonderwijzcrcs. voor haar aandeel In het jaarlijkse schoolkamp, en aan mevr. Bominaar voor haar hulp aan de schoolkrant- samenstelling. De wethouder werd dank gebraeht voor zijn bemoeiingen met het onderwijs, zomede de ouder commissie. Verheugend, aldus de voorzitter, is de sterke stijging van het leerlingen aantal, waardoor een vijfde leer kracht kan worden aangesteld. Jam mer dat er weer gebruik moet wor den gemaakt van de dépendance in de Groene Poort, waar ook de eerste klas al is gehuisvest. Spreker hoopte dat de nieuwbouw va het scholencomplex voor de chr. basis- en kleuterschool spoedig van de grond zal komen, want dan kan de openbare basis- en kleuterschool dc beschikking krijgen over het hele complex, dat nu met de twee basis scholen moet worden gedeeld. Na dit openingswoord kwam het financieel verslag door mevr. Bou- mnn-Schot waaruit bleek dat de in komsten over het afgelopen jaar be droegen r 1928,28. de uitgaven f 1054.18, dus een batig saldo van f 874.10. Dc heren Goudzwaard en Van der Werf hadden de bescheiden nagezien en in orde bevonden, waar op de voorzitter de penningmeeste- resse en de beide heren dank bracht. Vijfde leerkracht Bij de bestuursverkiezingen wer den de aftredende bestuursleden, mevr. Bouwman-Schot en de heer C. Boogêrt, beide herkozen. Hierna ver kreeg het schoolhoofd, de heer Bol kenbaas het woord, die gewaagde van de goede verstandhouding op dc school en behoefte had dil eens op deze avond in hel midden te brengen Er wordt op do school hard gewerkt voor zeer grote klassen, en mei nai- Flitsen ilil het buitenland BRUSSEL. De Belgische minister van defensie, van den Boeynants heeft in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers bevestigt dat de regering van plan is nog voor het einde van dit jaar, de dienstplicht voor Belgische militai ren in Duitsland terug te brengen tot 10 maanden. SANTIAGO. De Chileense junta hoeft bekend gemaakt dat zij 18 par ticuliere handelsbanken die in de ja ren 1971-1972 onder het bewind van Allende zijn genationaliseerd aan de eigenaars terug zal geven. ROME. Tien miljoen werknemers in Italië hebben gedurende vier uur gestaakt om meer loon en ruimere werkgelegenheid. Het was voor het eerst tijdens een regeringscrisis dat de grote bonden hun leden tot sta king hadden opgeroepen. LONDEN. De Britse acteur Ri chard Burton heeft bekendgemaakt, dat hij en prinses Elisabeth van Joegoslrv'ë zo spoedig mogelijk zul len trouwen. LA PAZ. De Boviliaanse regering heeft meegedeeld dat in verband met recente bomaanslagen, die aan zeker acht mensen het leven heb ben gekost, een aantal leiders van de linkse ondergrondse organisatie „de nationale linkse alliantie" (Alin) is gearresteerd. STRAATSBURG. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese gemeenschappen, heeft de leider van de Chileense militaire junta, generaal Augusto Pinochet, gelukwensen gezonden. Ter gelegenheid van wat dit is ge beurd en in welke bewoording de gelukwensen waren vervat, wordt zorgvuldig verborgen gehouden. MADRID. In Madrid is de vor ming bekendgemaakt van een clan destiene Spaanse sociaaldemocrati sche partij. ROME. Het verbond van de drie grote vakorganisaties in Italië heeft een nieuwe oproep gedaan tot een staking van zes uur die in de loop van de volgende twee weken op re gionaal niveau moet worden geor ganiseerd. BERLIJN. De „Club van Rome", waarin meer dan 100 wetenschaps mensen en industriëlen uit meer dan 35 landen zijn verzameld heeft zijn jaarvergadering in West-Berlijn be sloten. Vier dagen lang is gesproken over modellen voor oplossing van de wereldcrises. WASHINGTON. Koeweit is bezig zijn strijdkrachten sterk uit te brei den met aankopen in de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk en heeft Egypte een eskader Franse Mi- rage-jachtbommenwerpers beloofd, zo meldt de Washington Post don derdag. PARIJS. Dé Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Sauvagnar- gues, zal vandaag (maandag) in Bei roet een ontmoeting hebben met de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie (P.L.O.) Jassir Arafat. Dit is in goedingelichte kringen in Parijs bekendgeworden. moo door het personeel. Spreker had niets dan lof over de wijze zoals men zich inzet in het belang van de leer lingen. Ook de vakonderwijzeres en de schoolschoonhouders deelden in deze lovende woorden. Verder kwamen nog enige schoof- zaken ter sprake, o.m. de aanstelling van een vijfde leckracht, welke ver moedelijk wel een onderwijzeres worden zei. Waren er vorig jaar 115 leerlingen, scindsdien is hel getal gestegen tot 135. Het schoolhoofd zag het „nog zitten", dat er met verloop van tijd misschien nog een zesde leerkracht zal kunnen worden aangetrokken. Verder passeerden de „open da gen" de revue, de schoolreizen, de kontaktavonden en het jaarlijkse schoolkamp. De oud-papieraktie door de leerlingen van de school is een succes geworden, er werd on langs twee ton verkocht, waarvoor f 330,werd ontvangen. Verder brak het hoofd een lans voor de school- mclkvoorzienng. Er zitten extra vi taminen in en andere goede bouw stoffen. Onderwijs-vernieuwing Men hoort tegenwoordig veel over onderwijsvernieuwing, allemaal goed en wel, maar als hel dan ook maar verbeteringen zijn. Er worden mo menteel zoveel miljarden aan hot on denvijs besteed van dc belasting gelden en het is wenselijk dot deze dan ook zo goed mogelijk aangewend worden. Aanbevelenswaardig zou zijn dat er bij tijd en wijle ook eens aandacht werd besteed aan de kwa liteit van leermiddelen en andere behoeften voor het onderwijs door de bevoegde instanties, zoals er te genwoordig zoveel dingen worden onderzocht, aldus dc heer Bolken- baas. KOPENHAGEN. Duizenden arbei ders in de machine- en scheepsbouw hebben in Denemarken het werk neergelegd uil protest tegen de boe tes die eerder aan 350 van hun colle ga's zijn opgelegd wegens het deelne men aan een politieke staking in mei van dit jaar. BRUSSEL. België heeft vier kern centrales besteld, twee in de Vere nigde Staten en twee in Frankrijk, zo heeft minister van economische za ken Andre Oleffe in de Kamer van Afgevaardigden meegedeeld. Hij zei erbij dat een energie-arm land als België op den duur alleen maar in zijn elektriciteitsbehoeften kan voor zien door middel van kernenergie. LONDEN Acht dagen na de nieu we verkiezingen in Groot-Brittannië heeft de Labourregering van premier Harold Wilson plannen ontvouwd voor het geven van een afzonderlijke volksvertegenwoordiging aan Schot land en een zekere mate van zelfbe stuur aan Wales Labour lost er ver kiezingsbeloften mee in. STOCKHOLM. Het doodschieten van jachthonden voor militair on derzoek heeft in Zweden tot een storm van protesten geleid. MOSKOU. De secretaris-generaal van de communistische partij, Leonid Brezjnjew, gaat in de loop van ja nuari naar Cairo voor een topconfe rentie met president Sadat van Egypte, aldus is in Moskou uit wel ingelichte diplomatieke bron verno men. WASHINGTON. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben overeenstemming bereikt over de emigratie van Russische burgers uit de Sowjet-Unie. De overeenkomst heeft niet alleen betrekking op Rus sische joden, maar, ook op andere Sowjet-burgers. Het akkoord is vast gelegd in een briefwisseling tussen de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken en senator Henry Jackson. MOSKOU. In Moskou circuleert al enkele dagen het gerucht dat een honderdtal gevangenen zou zijn ont snapt en nu de hoofdstad en omge ving onveilig maakt. De politie spreekt deze berichten tegen en zegt dat het „slechts geruchten" zijn. BELFAST, 19-10. Een krantere- daktie in Belfast is zaterdag opge beld door een man die zei dat hij een extremistische protestantse ak- tiegroep vertegenwoordigde en dat twee Britse soldaten zijn gegijzeld om pas weer te worden vrijgelaten als de omstandigheden voor pro testanten in de Maze-gevangenis verbeteren. Het Britse leger bevestigde dal twe esoldaten van een tankregiment vrijdagavond niet zijn teruggekeerd op hun basis in Armagh en dat hun onbeheerde Land Rover yerd gevon den. Rodvraag Bij de rondvraag kwamen enige klachten ter sprake betreffende de sehooltandverzorging, die volgens verschillende ouders wel wat te te wensen overlaat. Men moet er goed voor betalen en dan wordt ook een goede behandeling geëist. Wethouder Overbeeke suggereerde gezamelijk hierover een klacht in te dienen, dat zal z.i. meer gewicht in de schaal leggen dan dat dit indivi dueel gebeurt. Verder had de wethouder goede hoop dat de nieuwbouw van het scholencomplex voor het chr. basis onderwijs vermoedelijk spoedig van de grond zal kunnen komen. Na de pauze sprak de heer R. Soesman uit Zierikzee, decaan van de Rijksscholengemeenschap Prof. Zeeman, over het onderwerp: „Aan sluiting basisonderwijs-voortgezet onderwijs". Een onderwerp dat de volle belangstelling van de aanwezi gen had. Op deskundige wijze be handelde spreker de vele facetten van het voortgezet onderwijs in het licht van de mammoetwet en het brugklassesysteem. Er zijn veel moeilijkheden to overwinincn, in dit verband wees de heer Soesman op de vele veranderingen, die ook hier in gekomen zijn en die hun conse quenties hebben. De mammoetwet moge haar goede kanten hebben, soms rijst de vraag of er nu zoveel verbeterd is. Er zijn voor de leer lingen die naar het voortgezet on derwijs gaan aanvankelijk moeilijk heden: andere leerkrachten, men komt i" een andere omgeving uit de vertrouwelijke sfeer, andere leerstof etc. Dc leerlingen moeten hier door geholpen worden en hebben bege leiding nodig. Het kind belandt in een heel andere omgeving. Een goed kont kt van de ouders met de klasse leraar is zeer aan te bevelen. Spreker liet enige boekjes zien. in dc handel verkrijgbaar, die een overzicht geven van deze materie. Ook dc beroepengids kan verhelde rend werken. Dc heer Soesman raad de dan ook aan deze nuttige uitgaven aan te schaffen. De voorzitter dankte de heer Soesman voor zijn leerzame causerie en bood hem namens de oudercommissie een enveloppe met inhoud aan. Toestand bij Heinenoord Aanstelling van vijfde leerkracht OOSTERLAND, 19-10. Er bestond vrij groede belangstelling voor de ouder avond van de openbare basisschool alhier, die donderdagavond j.l. werd ge houden in het vergaderlokaal van de school, onder voorzitterschap van de heer Anth. Ista. Deze opende de bijeenkomst, inzonderheid heette hy welkom de heer S. Overbeeke, wethouder van onderwijs in dc gemeente Duiveland. de heer J. Goedegebure van de schoolraad, de heer Stouten van de afdeling Duiveland van V.O.O., het onderwijzend personeel en anderen. De voorzitter sprak dankwoorden tot enige dames, die hadden meegewerkt aan de school reisjes en aan dc samenstelling van de schoolkrant. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3