BIJDRAGE TOT HISTORIE VAN BIJZONDER DORP Hoofdoorzaak branden: menselijke onvoorzichtigheid Jrcisckor Schouweii-Uuieelaiulse Sport spiegel INGEZONDEN STUKKEN r tamboer Uit Dreischors verleden (IX) De kerk is volgens middeleeuws systeem oost-west ge bouwd, met de toren aan de westzijde. Het is een twee- bonkige hallenkerk, met verschillende bouwstijlen, zodat de bouw vele tientallen jaren zai hebben ge duurd. De twee noordelijke kapellen, voor de restauratic afgedekt met een les senaardak, zjjn wellicht het begin van een derde beuk. Daarvoor pleit ook de grote afstand tussen de noodelijke kerkmuur en de gracht. Zoals gebruikelijk bouwde men noordelijk van het priesterkoor een sacristie, de lokaliteit waar de priesters zich kleedden. Dit met een torentje bekroonde gebouw, was begin 16e eeuw zodanig verzakt, dat het werd afgebroken. Zuidelijk van het koor bouwde men de nog bestaande sacristie. Grote kerk Voor een betrekkelijk klein dorp, zoals Dreischor altijd was, is de kerk erg groot. Dal is niet alleen omdat men destijds ter ere Gods een groot bedehuis bouwde, of dat men veel ruimte nodig had voor de kat holieke eredienst, maar de kerk was tevens begraafplaats. Dit bewyzen nog verscheidene grafzerken van geestelijken en wel- gestelden, die thans in liet koor lig gen. Onder meer ligt er de grafsteen van Daniël Claeszone, ridder van Jeruzalem. Op de zerk staat het hier- bijafgebeelde zogenaamde Jeruza- lemskruis, wat er op duidt dat Da niël een pelgrimstocht naar heit hei lige land maakte. Dat was in die tijd een langdurige en gevaarlijke reis. DREISC1IOR. De heer J. L. Brabcr te Dreischor, arts ter plaatse en bekend om zijn his torische kennis, heeft een stu die voltooid van Dreischor, over het manuscript waarvan wü dc beschikking kregen. In - naar te verwachten valt - een groot aantal afleveringen, willen wij dc geschiedenis van Dreischor hier publiceren. Een wijdingskrnis Het hoofdaltaar stond in het oos telijk gedeelte van het koor. Als de cureyt. de priester, het offer op droeg stond hij met het gezicht naar het oosten gekeerd. - De bisschop wijdde elke nieuwe kerk, door de muren te zalven met Bet heilige Chrisma, een mengsel van olijfolie en balsem. Is getuigenis van de - inwijdingsceremonie werden op dé muren 12 wijdingskrulsen aan gebracht van hout of metaal. In Dreischor waren het kleurige ge schilderde, in een cirkel geplaatste ankèrkruisen, met centraal een ope ning. Bij de aanvang van de kerk restauratie in 1959 kwamen enkele van deze oorspronkelijke wijdingsr kruisen, vanonder een serie kalkla- gen te voorschijn. Door de slechte staat waarin de muren verkeerden was het niet-mogelijk de kruisen te behouden. Heilige Adriaan De kerk is gewijd aan de heilige Adriaan, beschermer van de huiden- vetters, dat zijn de leerlooiers. Het was uiteraard een heilige waaraan men behoefte had, zodat we mogen concluderen, dat de schapen huiden ter plaatse werden gelooid en als schapenleer verhandeld werden. Er was ook een gilde van St. Adriaan, dat tot de hervorming bleef bestaan. Ongetwijfeld stond in de nog aanwezige nis in de westelijke torenmuur, een beeld van de pa troonheilige. De jaarlijkse omme gang, de processie, werd op zijn naamdag dat is 6 september gehou den. In de 15e en 16e eeuw was Ad riaan de meest voorkomende voor naam te Dreischor. Na het vernoe men van de naaste familileden, werd in elke plaats als naam van een nieuwe wereldburger, die van de belangrijkste heilige het meest ge kozen, dus hier Adriaan. Muurschilderingen Tijdens de kerkrestauratie kwa men op de muren ook verscheidene schilderingen van onder de kalkla- gen te voox-schijn. Het waren teksten uit de Deux Aes-Bijbel met daaron der grafschi'iften uit de periode 1580- 1600, dus uit het begin van de refor matie. Als versiering was soms een duivelskop met een ring in de mond aangebi-acht. Enkele muurschiderin- gen zijn nog te zien, zij het in be schadigde toestand. De oudste tek sten op de koormuur wax*en in het latijn gesteld, dateren dus uit een vi-oegere periode. Was men niet in staat om de vrij hoge kosten van een graf in de kerk te betalen, dan werd men in de eveneens gewijde grond van het kerkhof, binnen de gracht gelegen, begraven. Alleen misdadigers en zelfmoordenaars vonden elders hun laatste i-ustplaats. De altaarsteen, herkenbaar aan 5 ingekraste Wijdingskruisjes, maakt thans deel uit van het plaveisel in het kooi-. Enkele nissen in de koor muren, zijn elementen uit de voor- reformatische periode en dienden als bergplaats van benodigdheden voor de eredienst. Voorbeeld van J eruzalemskruis LAND- EN TUINBOUW Som* dnivehknp met ring In 1973 bedroeg de direkte schade door brand toegebracht f 330 mil joen. Het totaal aantal bi-anden was 24.427. Bij deze branden waren 70 doden en 686 gewonden te betreuren. In de landbouwsektor (boerderijen en schuren) ging voor f 29,8 mil joen in vlammen op. Onder de bekende brandoorzaken die op het platteland een hoge tol ei- sne aan brandschade behoren: spelen met vuuiVbaldadigheid; defekten aan elektrische appa- x-aten/kortsluiting; hooibroei; onvoorzichtig gebruik van ver brandingsmotoren. Van een groot aantal branden is de oorzaak erg moeilijk op te sporen. Maar welhaast zeker mag men aan nemen dat ook bij die groep de menselijke onvoorzichtigheid de bo ventoon voert. Het menselijk leed, het verlies van dierbare bezittingegn, de zorg om aan nieuwe woon- en bedrijfsruimte te komen, enz. kunnen niet in cij fers worden uitgedrukt. Te optimistisch Bij het lezen van de bijna dage lijks voorkomende kranteberichten over branden in huizen, fabrieken en borederijen blijft de mens toch opti mistisch van aard. ..Bij mij gebeurt zoiets niet?" „Dat lijken mij over dreven maatregelen toe!" Dit zijn uitspraken die men veel te horen FINANCIËN EN ECONOMIE Middelengroei bij de Rabobanken De maand september is gunstig geweest voor dc middelengroei bij de Rabobankorganisatie In deze maand namen de middelen - waar in de spaargelden mede zijn begre pen - toe met f 244 miljoen, hetgeen meer Is dan in september vorig jaar toen de middelenannwas f 222 mil joen beliep. In de periode januari- september dit jaar stegen de midde len met f 2.450 miljoen of 9 pet. te vergelijken mot f 2.410 miljoen of bijna 10 pet. in de eerste negen maanden van 1073. krijgt wanneer het ondei-werp brandveiligheid ter tafel komt. Bijna iedereen omgeeft zich als het ware met een muur van optimisme. Men wil niet of zo min mogelijk te maken hebben met gevaren die hem of haar bedreigen. Toch is het noodzakelijk, ondanks die drempel, dat elk mens steeds moet blijven streven om brand zoveel mogelijk te voorko men. Wie de gedachte „ik moet op passen voor brand" in zich prent, kan daadwerkelijk meehelpen brand binnen de perken te houden. In de preventie ligt nl. de kracht van onze verdediging tegen brand. Het voorkomen van een brand is al tijd eenvoudiger dan het blussen er van. MARKTBERICHTEN Dc eiervcilingcn BARNEVELD, 17-10. Coöp. Vcluwse Eierveiling. Aan voer 3.071.613 stuks (volgens vei- linglijst 2.050.020 stuks), stemming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks: Eieren van 50 gram 11,62-12.04; 55 gram 11.83-11,99; 60 gram 12.19- 12,46; 65 gram 13,24-13,29. Eierveiling. Aanvoer 927.780 stuks, stemming matig. Prijzen in guldens per 100 stuks; eieren van 51-52 gram 11,70; 56-57 gram 12.06; 61-62 gram 12,79; 66-67 gram 13,63. Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.600.000 stuks, handel kalm. Eieren van 46- 48 gram f 11,30-11.50 per 100 stuks, kg-prijs f 2,46-2,40; eieren van 50- 54 gram 1' 11,90-12,10 per 100 stuks, kg-prijs f 2,38-2,24; eieren van 57- 61 gram f 12,30-12.70 per 100 stuks, kg-prijs f 2,16-2,08; eieren van 64- 67 gram f 13.50-14,00 per 100 stuks, kg-prijs f 2,11-2,09. Witte eieren van 567-67 gram 10-50 cent por 100 stuks lager. NEW YORK. Dc vrouw van Nelson Rockefeller, de kandidaat voor het Amerikaanse vicc-presidentschnp, is donderdag geopereerd aan een kan kergezwel in de linkerborst. De borst moest worden afgezet. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hull (Gild): D. R. Jon ker, Akkerwoude c.a.; te De Noord oostpolder (wijkgem. Bant-Rutten): drs. R. Oost (voorheen wetenschap pelijk medewerker aan de R.U.) te Groningen; te Wilnls: drs. J. Hoek, kand., Katwijk aan Zee; te Nun- speet: G. Jonkers. Vriezenveen. Aangenomen naar Woerden: H. M. Cnossen, Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Drachten: J. Tevel, Aalten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Ncerlandia en Win nipeg (Can.): C. Stam, Langeslag. Gereformeei'de Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Doesbui-g, Oosterbeek /Wolfhezc en Velp: E. Zwarteveen, Voorthuizen. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland NIEUWERKERK. Donderdag 24 oktober 's avonds half acht, ds A. v. d. Bei'g. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gameren en te Koot wijkerbroek: drs. J. Hoek. kand. te Katwijk aan Zee; te Capelle aan de IJssel: W. Chr. Hovius te Ede; te Polsbroek: J. R. Volk, kand. te Bun- nilc. Bedankt voor Voorthuizen: J. Koe le, Nijkerk. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: J. R. Volk, Provinciale weg 43, Bunnik (beroepbaar); J. van Haaften Borneolaan 3, Hilversum (beroep baar); mej. N. J. Middelhoek, Laan van Minsweerd 25bis, Utrecht (be roepbaar); T. A. van Rheede, Park straat 7, Uti'echt. Gereformeerde Kerken Aangenomennaar Oppenhuizen; D. Ras, kand. te Amstei-dam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rotevdam-Z.J. van Haaren, Amersfoort. Tweetal te Rotterdam-C.: A. Breg- man, Rijssen en W. C. Lamain, Grand Rapids. Examens Aan de V.U. te Amsterdam zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen theologie: J. Bonnes, Amstelveen; K. E. Bras, Amsterdam; B. J. G. Rool- vink, Kollum en A. Westx-a, Amster dam. Voor het doctoraalexamen: J. Joosten, Wormer. Gereformeerde Kerk Zuid-Afrika breekt met kerken in Nederland KAAPSTAD, 17-10. De algemene synode van de Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika (NGK) heeft woensdag met een grote meer- derheid van stemmen besloten alle banden met de Gereformeerde Ker ken in Nederland te verbi-eken. De synode zegt dit besluit te heb ben genomen omdat de Nederlandse zusterkerken het anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken blij ven steunen. De NGK zal de banden niet verbreken als de Gereformeerde Kei'ken in Nederland „hun besluit de terreur aan onze grenzen te steu nen heri-oepen voor de eerste zitting van hun volgende synode". Restauratie Eusebiuskerk Arnhem kost 12 miljoen gulden ARNHEM, 17-10. De restauratie van de Grote of Eusebiuskerk in Arnhem, waar de laatste maanden geregeld brokken steen uitvallen zal 12 miljoen gulden kosten in plaats van de aanvankelijk geraamde vier miljoen. Een en ander blijkt uit een uit drie delen bestaand eindrapport van een werkgroep die zich onder voorzitterschap van de heer G. A. Wijnhorst anderhalf jaar lang over deze materie heeft gebogen. Don derdag is het rapport voor publi- katie vrijgegeven. Het zekere voor het onzekere WALLISELLEN, 17-10. Vier Oostenrijkse serveersters in een restaurant in Wallisellen, in hel Zwitserse kanton Zu rich, hebben besloten hel ze kere voor het onzekere te ne- nemen voor het geval de Zwitserse kiezers zondag een voorstel zonden aannemen om het aantal buitenlanders in Zwitserland drastisch te be perken. Ze hebben een brief je opgeprikt met de vraag: „Wie wil ons trouwen opdat we Zwitsers kunnen worden", ondertekend met Gerti, Sonia, Maria en Hilde, en de mede deling „Voor alle inlichtingen zich te vervoegen bij de kas- ZIerlkzce krijfjt het niet gemakkelijk tegen Clinge Dreischor nceint het voor eigen publiek op tegen RIA-W. DES trekt op naar Philippine Dreischor II favoriet binnen de leliën tegen Rcnesse II In de zaterdagcompetitie spelen Brouwershaven. Bruse Boys en WIK thuiswedstrijden. VOETBAL KNVB DISTRIKT ZUID 1 Als het weer wat mee zit kan er in hel komende weekeinde weer een volledig vuelbalproyrumma worden afgewerkt. In de 4e klas H krijgt Zierikzee bezoek van Clinge een te genstander die het de rood zwarten zeker niet gemakkelijk zullen ma ken. AFDELING ZEELAND ZONDAGKOMPETITIE Dreischor gaat het in de le klas zondagmiddag voor eigen publiek opnemen tegen RIA-W. een elftal dat tot nu toe heel wat betere re sultaten weet te boeken dan in het vorige seizoen. Li de wedstrijden te gen Luclor en Graauw hebben de blauw witten bewezen thuis tot hel leveren van goede prestaties in staat Le zijn, reden waarom wij hen niet bij voorbaat kansloos achten. DFS gaat bij Philippine zeker geen ge makkelijke strijd tegemoet. Toch zullen de oranjehemden uit de West hoek in deze ontmoeting een goed resultaat moeten boeken als zij een rol van enige betekenis willen blij ven spelen. In de 2e klas B krijgt Renesse in eigen omgeving de han den vol aan Robur. Ook de reserves van DFS staan op het sportpark Van Zuijen in het treffen met Volharding beslist voor geen gemakkelijke taak om er zoncler kleerscheuren af le komen. Zierikzee UI gaat op bezoek bij Luctor 11, waar het voor hen niet gemakkelijk zal zijn om het eerste winstpuntje binnen le halen. In de 3e klas F komt Dreischor II in eigen omgeving als favoriet binnen de lijnen tegen Renesse II. Dreischor III gaat met weinig hoap op sukses op bezoek bij Luctor III. ZATERDAGKOMPETITIE In de le klas hebben Brouwersha ven, Bruse Boys en WIK alien een thuiswedstrijd. Brouwershaven gaat het opnemen tegen hekkesluiter Apollo, een wedstrijd welke de thuisklub om niet in de gevaarlijke Bloedplasma-avond Bruinisse Heden (vrijdag 18 oktober) is in het Dorpshuis weer een Bloedplasma avond. Er wordt dan van de mens gevraagd voor een keer iets te doen voor zijn medemens, een fles bloed te geven voor hen die het nodig heb ben, voor hen wiens leven hierdoor verlengd zal kunnen woi'den. Om zo'n avond te organiseren is veel inspanning en tijd nodig en er is veel bloed nodig. Het is echter zo jammer dat juist op Bruinisse zo weinig reaktie gekomen is voor deze avond. Het is gevraagd u voor deze avond per aanmeldingskaart aan te melden, doch kan men ook deze avond naar het doi-pshuis komen en zijn bloed beschikbaar stellen zonder zich eei-st te hebben gemeld. Voor de bloedafname komt een daai'toe speciaal opgeleid team. Met een ieder-s medewerking hoopt het bestuur van de afdeling Bruinisse dit team met veel bloed naar Am sterdam terug te laten keren. Uw bloed is bloednodig. Afd. Ned. Rode Kruis De peuterklas te Scharendijke Namens het bestuur wordt de aandacht erop gevestigd dat de peu terklas in Scharendijke nog steeds bestaat. Nu na bijna twee jaar gedraaid te hebben blijkt er nog steeds be hoefte te zijn aan de speelzaal. De ouders en de kinderen blijven een groot enthousiasme betonen, ook de leidsters en het bestuur zijn dik te vreden. Wel is na twee jaar veel speel goed aan vervanging toe, het groot ste gedeelte kunnen wij zelf bekos tigen, maar we zouden het gezellig vinden als er nog eens aan ons ge dacht werd, we houden ons name lijk nog steeds aanbevolen voor de bij u thuis overbodig geworden speel tjes. b!ij onze peuters is echl alles welkom en ze kunnen met zo ge middeld 15 kinderen heel wat aan. Misschien komt u nu met de na- jaarsschoonmaak wel iets voor ons tegen. Misschien heeft u zelf ook nog een peuter die u graag naar de speelzaal wilt doen, er zijn nog wat plaatsjes over en u kunt zich in liet Herv. Jcugdgcbomv op maandag- of woensdagmorgen opgeven. Bestuur „Peuterklas Scharendijke zóne terecht le komen, in winst moet omzetten. Om zo ver te komen zal er echter een grotere produktivileit aan de dag moeten worden gelegd dun jl. zaterdag legen Arnemuiden, toen in de le helft het bewijs werd geleverd dat men wel lot goed veld spel in staal is. Bruse Boys krijgt be zoek van Wissenkerke dat dit sei zoen nog weinig polten heeft gebro ken. In deze eerste thuiswedstrijd van dit seizoen geven wij de jongens van voorzitter Maarten Verspoor dan ook wel een goede kans op de inzet. Te Kerkwerve krijgt WIK de reser ves van Arnemuiden te gast. Hoe wel de gasten vorige week met ruim verschil van Brouwershaven wist te winnen menen wij toch dat WIK zeker niet bij voorbaat geheel kansloos is. In de 2e klas A komt koploper Duiveland te Ooslerland binnen de lijnen legen Bevelanders. Spelend zoals in de voorgaande wedstrijden moeten de kanaries hun goede positie op de ranglijst kunnen behouden. Weinig krachtsverschil verwachten wij bij het treffen tus sen MEVO en SKNWK op het sport park Bannink. Te Scharendijke gaat ZSC het tegen Oostkapelle niet ge makkelijk krijgen hoewel dit niet wil zeggen dal de rood witten niet op de helft van de inzet beslag zou den weten te leggen. In de 3e klas A moeten de reserves van SKNWK baas in eigen huis kunnen blijven tegen Serooskerke III. MEVO 11 krijgt in eigen omgeving de han den vol aan Wissenkerke II. Bruse Boys II gaat bij koploper Kapelle 11 geen ge-makkelijke wedstrijd tege moet, terwijl Duiveland II wellicht de helft van de inzet mee naar huis kan brengen van het bezoek aan Wolf aartsdijk II. Een klein kansje op een puntenverdeling maakt ook wel WIK II in de uit-wedstrijd tegen Nieuwdorp III. In de 4e klas A zou koploper Brouwershaven II bij het bezoek aan Colijnsplaatse Boys III wel eens zijn eerste veer moeten la ten. DFS III maakt thuis een goed kans op de inzet in het treffen met WIK III, terwijl Duiveland III en SKNWK III elkaar op het terrein van eerst genoemde wel niet veel zullen ontlopen. Op het sportpark Bannink komt Bruse Boys IIJ als favoriet binnen de lijnen in de ont moeting mei MEVO III, terwijl Cortgene III in eigen omgeving voor ZSC II een moeilijk te kloppen te- genstdnder zal zijn. JUNIOREN In groep A I maakt Zierikzee A 1 te Hulst tegen HVV'24 wel een kans je op de inzet. In groep A XI staat er slechts een wedstrijd op het pro gramma nl. de ontmoeting te Nieu- werkerk tussen SKNWK A I en Bruse Boys A I, waarbij het krachtsverschil wel niet groot zal zijn. In groep B XVI slaan wij de kansen van het thuisspelende MEVO B I iets hoger aan dan van het be zoekende Duiveland B I. WIK B I heeft in eigen omgeving goede troe ven in handen tegen Bruse Boys B I, terwijl bij de ontmoeting tussen SKNWK B J en DFS B I het terrein voordeel wel eens net de doorslag zou kunnen geven. Renesse B I en Dreischor B I zullen elkaar in de duinstreek niet veel ontlopen. In groep B XVII heeft MEVO B II in de thuiswedstrijd tegen DFS B II de beste papieren in handen. Zierik zee B II moet winst kunnen boeken in de wedstrijd tegegn Zierikzee B UI, terwijl ZSC B I en Brouwersha ven B I elkaar te Scharendijke wel niet veel zullen ontlopen. Zierikzee I-Clinge I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee op het sportpark „Bannink" Clinge, vorig seizoen lang een kampioens gegadigde. Hoewel Clinge niet overtuigend is gestart, ovei*igens speelde het nog maar drie wedstrijden, mogen de bezoekers toch gerekend worden tot een der beste ploegen uit deze af deling. Al met al een wedstrijd tus sen ploegen die zeker in de bovenste helft der ranglijst eindigen, en met ons zullen velen benieuwd zijn hoe Zierikzee in deze wedstrijd voor de dag komt. Feyenoord - Barcelona niet op televisie? HILVERSUM, 17-10. Het is nog geenszins zeker, dat de Europacup wedstrijd Feyenooi-d-F.C. Barcelona op 22 oktober rechtstreeks door de NOS-telcvisie zal korden uitgezon den. Volgens Carel Enklaar, hoofd van de dienst televisieprogramma van de NOS. nemen de problemen rond een eventuele rechtstreekse uit zending alleen maar toe. Problemen op financieel terrein, op het gebied van zendtijdruil en vanwege het feit dat onder meer de draf- en rensport bezwaar heeft gemaakt tegen een 'directe uitzending. Arrotmtantskantonr afd. assurantiën alle verzekeringen, jicnsioctuidtnczcn, financieringen, ln/))otlickcn Lindcnlaan 3 Telefoon 01370-3177 Middellwrnis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 6