HET Wilson boft, omdat hij niet won Gijzelingsgeval in België loopt goed af overweldigend De strijd tegen jeugdkanker De olie in de Noordzee Oud-min.-president Biesheuvel over politiek en ondernemer BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Domlci'dag 17 oktober 197-1 Nr. 21574 7 Zaterdag 19 oktober, 19.25 uur, Nederland 1: Q Q. Bob de Lange als opa Quarles van Ispen. Harold Wilson heeft geen over- i oeldigende overwinning behaald aan de slembus, maar hij zal daar niet hard om treuren. Uit ervaring weet hij hoe lastig het regeren is met maar een paar zetels meerderheid in het Lagerhuis. Maar hij heeft ook wel ervaren dat een ruime meerder heid soms nog veel lastiger is in een partij die een forse linkervleugel heeft. Toen Labour wat royaler in de Lagerhuisleden zat is het vaker voorgekomen dat deze linkervleugel in opstand kwam, iets wat ze niet zo licht durft als de konsekwentie er van kan zijn dat de regering een ne derlaag lijdt en eventueel moreel haast gedwongen wordt opnieuw verkiezingen uit te schrijven. En al was de opkomst dan dit keer nog zeer behoorlijk naar Britse maatsta ven, de burgerij heeft toch wel dui delijk laten blijken dat ze niet bij zonder geestdriftig was over een tweede algemene verkiezing in één jaar: dat die nodig was beschouwde ze min of meer als een falen van alle politici, die van Labour zowel als van de Konservatieven. Wilson voelde dit trouwens ook wel aan toen hij, de fervente afwy- zer van Heaths idee voor een natio nale regering van alle partijen, nu aandrong op samenwerking. Hij heeft daarbij natuurlijk voor dat de ekonomische krisis die vooral de Britten sterk teistert op het ogen blik, het ook de oppositie onmogelijk gemaakt al te veel tegen de regering te ageren omdat een reeks maatre gelen doodeenvoudig genomen moet worden door wie er ook aan het be wind is. Anders ligt het met een aantal specifieke ideeën van Labour die uitgaan van de noodzaak dat de ge meenschap een grotere invloed moet hebben op het gebruik van de nood zaak dat de gemeenschap een grote- ANTWERPEN, 16Ü10. In de Ant werpse voorstad Brasschaat heeft een jongeman enige uren het zes jarig dochtertje van een bekende Antwerpse diamanthandelaar in gijzeling gehouden. Na langdurige onderhandelingen ging hij er mee akkoord, dat de vader van het kind de plaats van het meisje innam. Daarop reed hij met zijn nieuwe gijzelaar in een auto naar de Nederlandse grens. Kort nadat hij deze grens was ge passeerd gaf hij zich over aan de politie van Brasschaat. Eerste antieke automarkt DRUNEN, 16-10. Op 1, 2 en 3 no vember wordt op de binnenplaatsen van Lips Autotron de eerste antieke automobielmarkt gehouden. Een groot aantal antieke auto's, de organisatie verwacht er een stuk of vijftig, worden door hun eigenaren te koop of te ruil aangeboden. Bezoekers zullen naast de meer „gangbare" types als bijvoorbeeld de A-Ford, Citroën klaverblad ook zeer bijzondere exemplaren tegenko men. De leeftijden van de automo bielen schommelen rond die van een vader Abraham. Hoewel ook wagens van na de oorlog door de organisatie zijn toegelaten als zij tenminste al op „die jeugdige" leeftijd een bij zonderheid zijn geworden. DEN BOSCH. Bezoek H.M. de Ko ningin aan de provincie Noord-Bra bant. In Den Bosch bekeek de ko ningin de restauratie van de Sint Jans kathedraal. Zij richt hier de blik omhoog in aanwezigheid van burgemeester Van de Ven en bis schop mgr. Bluyssen. re invloed moet hebben op het ge bruik van de kapitaalgoederen, dat wil dus vooral zeggen de industrie. Ten dele door nationalisaties, ten dele langs andere wegen wil men dit verwezenlijken. Het was ook een re den voor de werkgeversbonden tij dens de verkiezingscampagne regel matig met grote advertenties de Britten erop te wijzen dat dit de na tie duur te staan kon komen. Wilson is van huis uit ekonoom en boven dien heeft hg heel wat regeererva- ring. Hij weet dus dat het doodeen voudig niet mogelijk is de industrie helemaal naar regeringshand te zet ten. De Europese Gemeenschap De grote bedrijven, de multinatio nals, hebben diverse manieren om uit te wijken en in wezen is dit pro ces al enige tijd aan de gang. Wat ook zijn linkervleugel eist, Wilson is takikus genoeg om hierbij niet zo overwijld tewerk te gaan dat hij er een strop aan haalt. Een andere belangrijke zaak is de EEG. Wilson die aanvankelijk voor stander was van Engelse toetreding heeft zich 180 graden tegenoverge steld opgesteld. Uit overtuiging? Waarschijnlijker is dat hij juist peil de dat een EEG-propagandist zich niet kon handhaven aan de partij top. Hij is voldoende vaag gebleken: misschien was er met de EEG toch wel wat te beginnen, maar dan moesten de onderhandelingen wel overgedaan worden. En de bevol king moest zich kunnen uiten er over - door een referendum of bij volgende verkiezingen, het is al evenmin te duidelijk geworden. Zal Wilson op deze aangekondigde weg doorgaan dan benauwt zijn kleine meerderheid hem niet. Ook al zou den er afvalligen zijn in de Labour- gelederen - en die zijn er hoewel niet allen de durf hebben ervoor uit te komen - dan wordt dit voldoende gekompenseerd door anti-EEG-Kon- servatieven en Schotse nationalisten, een groepering waarmee Wilson vrij wat akkoordjes kan maken omdat hij bereid is hun een nationaal Schots parlement te geven. Maar de vraag is of Wilson in zijn hart hiermee wel zo'n haast wil ma ken. Tenslotte weet niemand beter dan hij - al wil hij wel eens een ver keerd getal uit zijn mouw schudden - dat dankzij de EEG de levensmid delen nu goedkoper zijn dan ze zon der EEG konden zijn. En bijvoor beeld in de mijnstreken weet men ook dat door een EEG-fonds nu hui zen worden opgeknapt, iets ivaartoe geen Britse regering ooit de gelden beschikbaar kon stellen. Juist door te wijzen- op die kleine meerderheid kan Wilson nu makkelijk excuseren dat hij niet zo vol vaart op het anti- EEG-pad gaat als zijn linkervleugel en de vakbonden wel zouden willen. DEN HAAG, 16-10. „In het mid den- en kleinbedrijf is meer aan de hand dan een bedreiging van het be staan van de ondernemers door in flatie en door een verslechterd on dernemersklimaat. Ook de funktie van de ondernemer de ondernemin gen, de ondernemingsgewijze pro- duktie, kan op de tocht komen te staan." Aldus sprak mr. B. W. Biesheuvel oud-minister-president, zaterdag middag in zijn rede „Zelfstandig on dernemer in een verantwoordelijke maatschappij" op het congres van het Ned. Chr. Ondernemersverbond in Midden- en Kleinbedrijf te Den Haag. Mr. Biesheuvel herinnerde aan de rede van drs. Van Thijn, fraktie- voorzitter P.v.d.A in de tweede ka mer, enige maanden geleden gehou den voor het Kon. Verb, van Onder nemers in Midden- en Kleinbedrijf Mr. Biesheuvel kon zich niet anders voorstellen, dan dat de fraktie van de PvdA bij de komende behandeling van de begroting van économische zaken in de tweede kamer al 't mo gelijke gaat doen om de confessione- De SER en de vakcentrales UTRECHT, 14-10. „De traditionele vakbeweging (NVV, NKV, CNV) laadt sterk de verdenking op zich de SER, de tempel van het harmonie model, zo snel mogelijk te willen slopen", aldus voorzitters' drs. H. van der Schalie van de Nederlandse cen trale van hoger personeel (NCHP) dinsdag op de algemene ledenverga dering van zijn organisatie in Utrecht. AMSTERDAM, 16-10. Op een bijeenkomst in Amsterdam heeft Jaap van Praag, voorzitter van de Nederlandse vereniging van gram mofoonplaten detailhandelaren me degedeeld, dat er een farantle is voor het eerste miljoen voor de be strijding van jeugdkanker. Hij zei dat er waarschijnlijk vier honderdduizend exemplaren zullen worden verkocht van een speciale grammofoonplaat, waarvan f 3,50 per plaat ten goede komt aan het koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Het ligt in de be doeling dat Jaap van Praag op 29 no vember a.s. tijdens een marathon uitzending van de 50-jarige NCRV een cheque voor een bedrag van een miljoen gulden zal overhandigen. MUNCHEN, 16-10. Ruim de helft van de olie-reserves, die vermoede lijk aanwezig zijn in de Noordzee, moet nog worden gevonden Dit heeft een van de topmannen van de olie industrie, Jack Birks, vice-voorzit- ter van het bestuur van de BP (British Petroleum)) Trading Ltd, dinsdag gezegd in de jaarvergade ring van het internationale ijzer- en staalinstituut te München. De bewe zen olie-reserves in de Noordzee be dragen nu ongeveer 18 miljard bar rels, dat ongeveer overeenkomt met 3 miljard ton. Hiervan bevinden zich ongeveer 13 miljard barrels of circa 2 miljard ton in de Britse wa teren en de rest in het Noorse deel van de Noordzee. Verder zijn in de Nederlandse en Deense wateren nog wat olie-reserves gevonden, die echter van zeer kleine omvang zijn. Ie bewindslieden van het ministerie van economische zaken en de con fessionele frakties, die al gedogend dit kabinet steunen, voor de ideeën van haar fraktievoorzitter te win nen. De heer Biesheuvel zei dat hjj de inkomenspolitiek voor zelfstandigen van een socialistische invalshoek uit benaderde: het afvalproces waar door steeds meer kleine bedrijfjes de strijd om het bestaan moeten opge ven, is een gevolg van de huidige economische orde. De heer Biesheuvel had geen goed woord voor het „socialistische ge neesmiddel". „Klapstuk van het ver haal is dat de overheid partikuliere investeringen ook in de sector van de distributie, moet kunnen toetsen aan maatschappelijke criteria, schaalvergroting moet kunnen te genhouden, en een greep moet krij gen op de kapitaalverstrekking in midden- en kleinbedrijf. En via een ontwikkelingsmaatschappij moet de staat „als het ware" gaan partici peren in het midden- en kleinbe drijf", aldus mr. Biesheuvel. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 18 OKTOBER NED. I: De AVRO begint om ze ven uur weer met de nationale hit parade. Na het journaal slaat het uur der kolder. De Mounties bele ven dan in de eerste uitzending van het nieuwe seizoen dolle avonturen in de hotelkamer. René van Vooren en Piet Bambergen staan garant voor een klein uur ontspanning van formaat. Hel komische duo wordt ondersteund door artiesten als Wil- leke Alberti, Vxckey Leandros, Middle of the road en Hetty Ver hoogt. Vervolgens tracht de AVRO haar aanhang te amuseren met een nieuwe aflevering van het familie drama The Brothers, dat als Neder landse titel De gebroeders Hammond kreeg. Voor Mary was het een schok toen zij hoorde dat haar overleden man een verhouding had met zijn sekretaresse en bij haar zelfs een kind verwekte. Ze bezoekt haar ad- vokaat om gedaan te krijgen dat het testament wordt gewijzigd maar daar slaagt ze niet in. De vijftig mi nuten die de AVRO hierna nog be schikbaar heeft worden eerlijk ge deeld door Televizier Magazine en AVRO's sportpanorama. Tot half twaalf is dit net daarna nog in de lucht met de IKOR-uitzending Re tour Lisboa. Getoond wordt een film over een Portugese boerenzoon die vier jaar als parachutist in Angola heeft gezeten. NED. II: Tussen zeven en acht uur is er op deze zender te genieten van Engelse humor van Tommy Cooper. Voordat de journaallezer verschijnt leest ook Simon Carmig- gelt nog een van zijn verhalen voor. Amusement na het journaal is er in een aflevering van Daar komen de schutters. In en Engelse pub heeft kapitein Mainwaring een ontmoeting met Amerikaanse leg er autoriteiten. Plezierig is het evenwel niet. De Amerikanen houden niet van het Engels bier en missen hun whisky. Bovendien bemoeien ze zich te veel met de vrouwen van de Engelsen. Spelen met muziek is de titel van het programma dat hierna volgt. Drie mensen worden hierin in ver schillende spelletjes getest op hun gevarieerde muziekkennis. Tot kwart over tien is vervolgens de buis voor Koning Klant, het pro gramma met consumentenvoorlich ting. In het VARA-tv-pakket komt daarna de Vlaamse produktie Soy Libre aan bod. Dit programma houdt zich bezig met gedichten van Pablo Neruda, waarvan over de hele we reld meer dan twee miljoen exem plaren zijn verkocht. Tot bij half twaalf zit de VARA nog op de praat- toer. Eerstheeft Ischa Meyer een gesprek met drie mensen nl. de jour naliste Jeanne Roos, de voetbalen thousiast Klaas Molenaar en de po- litikus dr. Sicco Mansholt. Aan het eind van de tv-avond staat het we kelijks gesprek met minister-presi dent Den Uyl over aktuele politieke zaken. VRIJDAG 18 OKTOBER NED. I: 18.45 Paulus; 18.55 Nieuws19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 De Mounties; 21.10 De gebr. Hammond22.00 Televizier; 22.35 Sportpanorama; 22.50 Retour Lisbao; 23.30 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus; 18.55 Nieuws; 19.05 Tommy Coo per; 19.50 Simon Carmiggett; 20.00 Journaal; 20.20 Daar komen de schutters; 20.50 Spelen met muziek; 21.30 Koning klant; 22.15 Soy Libre; 22.40 Om met Ischa te spreken23.15 Interview met de minister-presi dent; 23.25 Journaal. ZATERDAG 19 OKTOBER NED. IIn de middaguren zit de TROS op deze zender met een pro gramma dat gedeeltelijk is afge stemd op de interessesfeer van de jeugd. Om vier uur begint Snater, 56 Want op de kaart, die ze bij zich had, constateerde ze, dat er nog niet de helft was afgelegd en zeker nog een dikke honderdzeventig kilome ter voor de boeg had. Ach, wat kan het me ook schelen: ik doe het kalm aan. Onderweg rustte ze nog een keer langs de kant van de weg want, ze voelde slaap opkomen en besloot een dutje te doen in de wagen. Daarna uitgerust en monter, ging ze aan bij een restaurant, waar ze een paar koppen koffie dronk, zodat ze fit was voor de laatste etappe. Tegen vijven bereikte ze Nieuwpoort en reed li- nea recta door naar de woning van Toon Kieft. Er stond een grote, maar oude Ford voor de deur. Gek, anders stond er nooit een wagen. Toon had er immers geen? Het was een Ne derlands kenteken. Misschien fami lie? Maar Toon had in feite maar zeer summier iets over zijn familie verteld. Ze belde aan. Met kloppend hart wachtte ze, tot Toon open zou doen. Maar ze kreeg een teleurstelling te verwerken, want een volslagen on bekende vrouw deed open en keek haar brutaal onderzoekend aan. „Ik eh.... ik ben mevrouw Ran- zijn. Uit Nederland, stelde ze zich voor. „Is eh. „Nederland?" viel de vrouw haar in de rede, „daar komen wij ook vandaan. Kent u oom Antoon? Hoe weet u eigenlijk, dat hij overleden is?" Truus kreeg een schok. Gedurende enkele sekonden was ze perplex. Ze schudde haar hoofd. „Nee prevelde ze, „dat kan niet. De vrouw ging ineens een licht op „Wacht es.... was dat idiote tele gram soms van u?" het magazine waarbij de kijkers thuis desgewenst naar de studio mogen bellen. Vijf weken geleden renden zoveel kinderen tegelijk naar de telefoon dat de centrale in Hil versum roodgloeiend stond. Aanslui tend op Snater volgt het spel Ren je rot. Verder is de zendtijd tot half zes voor TROS-sport, dat voortaan elke vijf weken op de zaterdagmiddag te zien zal zijn. Met nieuwe avonturen van Peppi en Kokki begint de KRO om zeven uur het avondprogramma. Hierna volgt een aflevering van de avontuurlijke jeugdserie Q en Q. Nog steeds worden de twee jongens door de volwassenen niet serieus ge nomen. Niemand gelooft dat ze een misdaad op het spoor zijn. Voor de klok van acht uur zijn ook nog tien minuten beschikbaar voor de ru briek 't Zand 33, waarin informatie gegeven wordt over de omroepparo- chie. Na het journaal gaat het doek op voor de Berend Boudewijn Kwis en vervolgens kan men kijken naar de aktualiteitenrubriek Brandpunt. Men wordt vanavond ook tot grieze len in staat gesteld dankzij een af levering van de serie Great Myste ries. In de aflevering van vanavond draait alles om de dood van een ou derwets meisje. Nederland I gaat rond de klok van elf uur de lucht uit met een verslag van Willebrord Nieuwenhuis over de bisschoppen synode in Rome. NED. II: De TROS begint om ze ven uur met de avonturen van Zor- ro. Deze keer houdt Zorro zich bezig met de aanslag die gepleegd is op de gouverneur van Californië. De volgende dertig minuten worden in spelsfeer doorgebracht met het programma Boter, kaas en eieren, waarin twee kandidaten een aan trekkelijke prijs in de wacht kunnen slepen door vragen te stellen aan een panel van 9 bekende Nederlan ders. Na het journaal volgt het blij spel Ik hou van uw vrouw, dat maar liefst twee uur gaat duren. Luc Lutz en Simone Rooskens die in het dagelijks leven ook met elkaar ge trouwd zijn, geven gestalte aan een echtpaar dat in een overspelsituatie 13 Pas weken later was Truus weer enigszins de oude. De schok had haar zo uit haar evenwicht gebracht dat ze gedurende enkele dagen niet in staat was tot werken. Enkel de wethouder had ze zeer summier ver teld, dat een goede vriend van haar onverwacht was overleden „Een oude collega, vervroegd gepensio neerd, die een huisje in België had gekocht. In Nieuwpoort. We waren het samen tamelijk eens en naar al le waarschijnlijkheid zouden we ge trouwd zijn geweest, meneer. Ik ehik ben daardoor een beetje over m'n toeren heen. Het is een slagkunt u het begrijpen?" Haar baas begreep het ten volle. Deze niet knappe, maar wel begaaf de vrouw had in de zomer van haar leven een partner ontmoet, die waar schijnlijk eigenschappen bij haar had ontdekt. Eigenschappen, die de wethouder zelf al lang kende. Jam mer voor deze geweldige vrouw, dat haar dit moet ovei'komen. „Kind, neem een poosje ziekteverlof, he? Ik maak dat wél voor je in orde. Zoek wat afleiding, dat is de beste reme die". Twee dagen voor Truus Ranzijn besloot naar haar vriend in Nieuw poort te rijden, was deze aan een hartaanval bezweken, ntoon Kieft bezat enkel een paar neven en nichten, die er als de kippen b'ij wa ren om de begrafenis te regelen en zijn bezittingen in te pikken of te verkopen, want ze wisten allen, dat hij als rijke boerenzoon al een groot bedrijf had geërfd, dat verpacht was En al zou de fiscus er een stevig deel van opeisen, het restant zou ruim voldoende zijn om ieder nog een behoorlijk bedrag te verdelen. belandt. Die situatie is aanleidi?i£ pijnlijke maar ook lachwekkende tuaties. Rond half ei ccw<_*f nieuwe programma Sterrei Kik zijn première. In elke uixzenur,^ hiervan wordt een sportman c- sportvrouw voor de schijnwerper gezet, om hem of haar beter te leren kennen. Feyenoord voetbadcW van Hanegem geniet vanavond de- eer als eerste voor de kamera te m* gen verschijnen. De uitzending va.z de TROS wordt om elf vur besloten met een brokje humor n de vorm van een aflevering van Wordt u geholpen? De vrouwelijke en man nelijke medewerksters in het waren huis liggen met elkaar in de clinch. Na het laatste journaal volgt ten slotte nog Het lied van de week week (IKOR). ZATERDAG 19 OKTOBER NED. I: 11.00 Hoe word ik de com puter de baas; 16.00 Nieuws; 16.02 Snater; 16.30 Ren je rot16.55 TROS- sport; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.25 Q Q: 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.20 De B.B. kwis; 21.55 Brandpunt; 22.40 Orson Welles pre senteert; 23.05 Bisschoppensynode te Rome; 23.10 Journaal. NED. II: 18.15 Natuurkunde is overal; 18.45 Paulus de boskabouter, 1S.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Bo ter, kaas en eieren; 20.00 Journaal; 20.20 Ik hou van uw vrouw; 22.20 Sterren kijken; 23.00 Wordt u al ge holpen; 23.30 Journaal; 23.35 Het lied van de week. LUXEMBURG. Tegen het einde van dit jaar komt er zo goed als ze ker een Europese topconferentie. De voornaamste problemen die op 'die conferentie behandeld zullen worden zijn de inflatie, de groeiende werk loosheid in Europa en de energiepro blemen. HENK VAN HEESWIJK Maar wat niemand wist - Truus zeker niet - was, dat Toon Kieft slechts enkele dagen voor zijn dood b'ij de notaris zijn testament had ge wijzigd en een brief voor mevrouw G. Ranzijn te Haarlem hij hem had achtergelaten. Ze was die namiddag bij haar komst in Nieuwpoort door de fami lie toegelaten in het sterfhuis, maar men had haar met argusogen beke ken en haar bij wijze van spreken 't hemd van het lijf gevraagd. Omdat ze wilden weten in welke relatie de ze foeilijke vrouw met hun oom had gestaan. Instinktmatig begrepen ze, dat ze met een concurrent te doen hadden. Het ging er nu enkel nog maar om, hoeveel deze vrouw van de erfenis zou krijgen. Misschien een legaat? Nu ja, dat mocht dan wel. De hoop was ook hier de vader der gedachten. De voorlezing van het testament was voor de vijf Nederlandse fami lieleden een grote teleurstelling, want aan elk van hen werd een be drag van tienduizend francs toege zegd en verder niets. Mevrouw G. Ranzijn in Haarlem was de enige erfgename van alle bezittingen van wijlen de heer Antoon Kieft gewor den. Deze dagen doorleefde Truus als een droom. Enerzijds het stille ver driet om het heengaan van haar vriend; anderzijds de verrassing na het voorlezen van de testamentaire beschikkingen. Want niet alleen zijn huis, boekenschat en geld op de Bel gische bank werd haar eigendom, onk de grote boerderij in het Noord- hollandse Winkel. Pas dagen later besefte Truus Ranzijn ten volle, dat ze opeens een tamelijk rijke vrouw was geworden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7