DRIE GEWONDEN BIJ GECOMPLICEERD VHie kM<me' kle",CKCh(K" VERKEERSONGEVAL NABIJ ZIERIKZEE AKTIVITEITEN-ZELFSTANDIGHEID HERINNERING AAN B0LLEN-R00IEN IN 1909 J. W. v. d. D0EL-SCH00L Provinciale kampioenschappen politiehonden te Ouwerkerk T oneel-expressie-a vond soos „The Fish" te Nieuwerkerk Koren van „over water" werkten mee aan zangavond Scharendijke STREEKNIEUWS 7.IERIKZEESCIIE NIEUWSBODE nomirriiit 17 oRtobrr 1974 Nr. 21574 ZIERIKZEE, 17-10. Bij een ernstige en gecompli ceerde botsing zijn woensdagavond op de provinciale weg Haamstede—Zierikzee, ongeveer halverwege tus sen Pikgal en Zierikzee, drie mensen gewond geraakt. Twee personen moesten worden opgenomen in liet Rode Kruis ziekenhuis; de derde gewonde kon, na te zijn behandeld, naar huis terugkeren. Het verkeers ongeval vond plaats ter hoogte van de opslagplaats van provinciale waterstaat, omstreeks half zeven. weg ontstond als gevolg van het on geval een grote ravage, de gewonden werden per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Geslaagd Onze oud-stadgenoot drs. C. L. de Hooge slaagde aan de juridische fa culteit van de Erasmus Universiteit Rotterdam voor het kandidaatsexa men I Nederlands recht. Op dat tijdstip reed een tractor met twee aanhangwagens, bestuurd door A. C. B. uit Bruinisse. in de richting Zierikzee. Een achteropko mende personenauto, bestuurd door R. de L. uit Zierikzee reed in op de voor hem in dezelfde richting rij dende landbouwcombinatie. De Rijkspolitie stelt een uitgebreid on derzoek in naar de juiste toedracht van het gebeurde. In het kader van dit onderzoek is nog niet vast ko men te staan of de verlichting van de trekker-aanhangwagen-combina tie op het moment van de aanrijding al dan niet heeft gebrand. De auto van De L. was als gevolg van de botsing dwars op de weg ko men te staan. De tractorbestuurder bracht na de aanrijding de combina tie tot stilstand en werd gepasseerd door een uit Zierikzee richting Haamstede rijdend volkswagenbusje, dat even later stopte bij de tot stil stand gekomen personen wagen van De L. die gewond 111 zijn auto zat. De bestuurder van het busje uit Zierikzee J. V. uit Zierikzee, ver leende onmiddellijk hulp aan de ge wonde De L. De gewonde werd in het busje genomen, dat hierop draai de. en terugreed naar Zierikzee. De bestuurder van het busje V. zag echter bij het terugrijden de op dat moment in elk geval onverlichte aanhangwagen - gevolg van de bot sing niet staan en reed daar bo venop. Als gevolg van de botsing werd de naast de chauffeur van het busje zittende J. C. de B .uit Burgh vrij ernstig gewond. De B. raakte ZIERIKZEE Zeeuwse Collecte De te Zierikzee gehouden Zeeuwse Collecte heeft opgebracht het mooie bedrag van f 1.407,56. met een been bekneld en het heeft de hierna gealarmeerde rijkspolitie, geassisteerd door brandweer, we genwacht en dokter Van Geer uit Zierikzee, grote moeite gekost de gewonde man zo goed mogelijk uit zijn beknelde positie te bevrijden. Zowel De L. als De B. moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. V. kon na behandeld te zijn naar huis terugkeren. Op de provinciale Kollekte „De Fakkels Bijeen" De kollekte ten bate van „De Fakkels Bijeen" (blindenwerk) heeft alhier opgebracht f 1339,50. Een dankwoord komt toe aan de koliek- tanten voor het welslagen, aan de burgerij voor de betoonde mildda digheid. Afd. U.V.V. Op dinsdag 22 oktober houdt de U.V.V.-afdeling een bijeenkomst in het Parochiecentrum. Aan de orde komen o.m.: het werk aan de be jaardensociëteit, het koliekteren en een eventueel te maken voorjaars reisje. Expositie in ,/t Lange Uus" Op vrijdag 1 november zal in ,,'t Lange Uus" aan het Havenpark een foto-tentoonstelling worden geopend van de stedelijke fotograaf Johan Berrevoets. Het expositiemateriaal heeft betrekking op Zierikzee en omgeving. Geslaagden Corneliastichting Op 16 oktober 1974 slaagden in de Corneliastichting te Zierikzee voor het eindexamen Ziekenverzorgster de dames S. G. Hanse, I. Scherpenis- se-Jurgen, A. M. Kramer, F. M. A. van Velthoven en P. V. W, Verkaart. Afd. „Philatelica" Op maandag 21 oktober vindt in Mondragon weer een bijeenkomst plaats van de afdeling Schouwen- Duiveland van „Philatelica". HAAMSTEDE Diefstallen Door tot nu toe nog onbekende personen zijn in de nacht van maan dag op dinsdag te Haamstede enkele diefstallen gepleegd. Van een op een wagen, welke geparkeerd stond op de kruising Sluispad-Zuidstraat, werd een hierop gemonteerde 5 pk benzinemotor ontvreemd. De motor was eigendom van de firma Olfringa Wegenbouw. Van de heer L. G. werd uit zijn voor zijn huis in de Irenestraat staande auto benzine afgetapt, ter wijl de heer C. B., wonende aan de Ring ,te Haamstede 's morgens tot de ontdekking kwam dat er een konijn was gestolen RENESSE Familieavond Christelijke Besturenbond Westerschouwen Dinsdagavond 15 oktober werd in gebouw „Het Trefpunt" te Renesse een familiefeestavond gehouden door de Christelijke Bestui'enbond Wes terschouwen. De belangstelling was zeer goed, zodat de voorzitter de heer J. v. d. Have, in zijn welkomst woord zijn vreugde uitsprak over de ruime opkomst. De hoofdbestuurder, de heer C. Pinxteren hield een praatje onder het motto „C.N.V. doeltreffend". Vervolgens wei'den door de heer C. C. Nieuwenhuis, een oude beken de onder de C.N.V. leden, een drietal fraaie films vertoond. Twee films gaven een beeld hoe men in deze tijd in Zeeland werkt en leeft. De derde film was een fraaie film over de bouw van de Zeelandbrug, welke bijzonder werd gewaardeerd door de aanwezigen. Bij elkaar werd het een zeer ge slaagde bijeenkomst. Uit een (ver)der verleden HAAMSTEDE, oktober - Een foto daterend uit juli 1909. We zien een vijftiental bloembollenrooiers op het land van C. M. Bolle, nu het terrein van het „uit breidingsplan Zuid". Op de achtergrond o.a. de kerk met het glinsterende, toen nog leien dak. In 1908 werd links het eerste huis aan dat deel van de Burghseweg gebouwd voor W. Verboom, tegenwoordig M. P. de V rieze. Met de komst naar Haamstede van YV. J. Bljlevelt in 1899 en H. S. van Waveren in 1903 kwam in korte tijd de bioembollenkultuur van de grond. Tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog beleefde deze teelt zijn groot ste bloeiperiode. Kopers uit de Hollandse bollenstreek kwamen te vélde staande tulpen en narcissen kopen. Op de korenmarkt en in de oude mee- stoof aan de Burghseweg werden van 1903 tot 1906 zelfs bollen geveild. Bekende namen van tulpen waren: Prins van Oostenryk. Thomas Moore, Chalet Due, Pink Beauty, en anderen. Goenemde kwekers huurden land om tulpen en narcissen te telen en in speciaal daarvoor gebouwde schu ren werden de bollen gedroogd. Spoedig gingen Westhoekse boeren ook over tot deze teelt. W. G. Boot, St. Vis en C. Landegent o.a. specia liseerden zich hierin. Laatstgenoem de was de vader van dé nu enig over gebleven bollenkweker H. J. Lande- gent. Na de Haamsteedse kermis, de laatste helft van juni begon men met ZIERIKZEE, 16-10. Als gevolg van een zelfstanilig- heidsstreven van de J. W. van den Doel-school, hebben de Johan Louis de Jonge-school en de chr. kleuter school De Maltarakkers, praktische samenwerking ge zocht. De J. W. van deu Doel-school heeft de voorkeur doen blijken voor het breken met een reeks gezamen lijke aktiviteiten als schoolkamp, schoolreizen, ouder avond en ook de schoolkrant. Vandaar de nieuwe combi-opzet met de kleuterschool. Woensdag verscheen het eerste nog naamloze nummer van de geza menlijke schoolkrant. Joh. L. de Jonge-school-„IVIaljtarakkers". In een ten geleide wordt de zaak nog eens nader uiteengezet. Van de zijde van het team van de J. L. de Jongeschool wordt het ge scheiden optrekken wel betreurd, maar samenwerking wordt geacht niet opdringbaar te zijn. Na de scheiding heeft de J. L. de Jonge school - als gemeld - kontakt ge zocht met de „Maltarakkers". Deze- keus is logisch met het oog op de toekomstige ontwikkeling van hel onderwijs, die gaat in de richting van integratie, d.w.z. samengaan van kleuter- en basisonderwijs. De wet op die integratie is in voorbereiding. Bij de Maltarakkers is men van dezelfde gevoelens en zo is er toch een adequaat compenserende moge lijkheid gevonden, te komen tot een schoolkrant. Bovendien is besloten te komen tot een gezamenlijke ou deravond. Het programma voor de pauze zal worden afgestemd op de kleuterschool; na de pauze komt het programma voor rekening van de basisschool. De redaktie van de krant, waaraan uiteraard de leerlin gen hun aandeel hebben, bestaat uit de dames mevr. L. de Jonge, mej. C. J. Balk en de heer M. P. de Lange. De krant heeft nog geen naam. Daartoe wordt een prijsvraag uitge schreven. het rooien. Op de foto zien we be halve een vaste kern werkers van H. S. van Waveren. de huurder van hét land, een aantal tijdelijk inge schakelde krachten. De harde werkers maakten lange dagen, voor f 5,a f 6,in de week Men werkte van 's morgens 5 tot 's avonds half zes weliswaar met rui me pauzes van kwart voor 8 tot 9 uur en van 12 tot één uur De halfmuds manden ledigde men in zakken, Piet Noordhoek bracht ze met paard en wagen in de bollen schuur achter „Zomerzorg", waar J. Thibout yoor de ontvangst zorgde. Mensen op foto De mensen op de foto gewapend met „troffels" zijn van links naar rechts: P. Thijsse, H. Zijta, J. Slager, L. van der Pol, W. Barendse, A. Sla ger. P. Barendse, Joh. Laban, N.N.. Joh. Boot, St. Barendse, Joh. Stoel en N.N. De nu 92-jarige Joh. Stoel is de enige nog levende persoon van de foto. Staande C. Laban en P. van Putten. De eerste was voorman, „zêêler" en tevens „narooier" met een zestandige „overschiet riek". Een dergelijke foto benadrukt een tijd die gelukkig misschien voorgoed achter ons ligt W. P. d. V. DREISCHOR Geslaagd Voor het te Rotterdam gehouden examen Bejaardenverzorgster slaag de mej. M. A. Quist, werkzaam in het bejaardentehuis „In 't Opper" te Bruinisse. BRUINISSE Verkoopmiddag „Tryfosa" De verkoopmiddag van de vrou wenvereniging „Tryfosa" te Bruinis se in het Hervormd Verenigingsge bouw te Bruinisse is dinsdagmiddag een groot succes geworden. Er heerste de hele middag en avond een gezellige drukte, er was een keur van gebreide, gehaakte, geborduurde goederen, er was pil- rietwerk. Er werden boeken van ei genaar verwisseld, bloemen en an dere dingen, die op zo'n verkoopmid dag aan de man of aan de vrouw ge bracht worden, het resultaat was verrassend. Voor de Mbuma Zen ding werd f 4095,14 bijeen gebracht. Rekening 1973 Aan de gemeenteraad van Bruinis se is de rekening 1973 aangeboden. Het goed slot over dat jaar wordt daarin geraamd op f 52.000, Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gene raal Alexander M. Haig voor aktie- ve dienst in het leger teruggeroepen, zo heeft een woordvoerder van het Pentagon bekendgemaakt. LUXEMBURG. De Britse minister v^n buitenlandse zaken, James Cal- laghan, heeft zich in Luxemburg. Tijdens een perskonferentie voor Europese journalisten, onomwonden uitgesproken voor een Europese top- konferentie aan het eind van dit jaar. LONDEN. „De Britse automarkt zal de komende twee jaar geen groei vertonen en de verkopen zullen on geveer op het huidige niveau blij ven. Daarna zal er langzaam weer een opgaande lijn zijn". Deze toch wat sombere voorspelling voor de ekonomie in zijn land deed lord Stokes, president van Engelands grootste automobielindustrie British Leyland. FRANKFORT. Uit het kasteel van Braunfels bij Wetzlar in Hessen hebben inbrekers tien olieverfschil derijen van Hollandse en Vlaamse meesters ter waarde van honderd duizend mark gestolen. VATIKAANSTAD. Het Vatikaan- se sekretariaat voor de niet-christe- lijke godsdiensten heeft ter afslui ting van de Ramadan, de Mohamme daanse vastenmaand, op 15 oktober een boodschap geerieht van „vriend schap en broederschap" aan de Mos lims over de gehele wereld. Op zaterdag 19 oktober: OUWERKERK, 16-10. Op 19 ok tober aanstaande zullen te Ouwer kerk de provinciale kampioenschap pen plaatsvinden van de afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Politie honden Vereniging. De kampioen schappen zullen gehouden worden in het bos van Staatsbosbeheer, (in gang tegenover het strandje bij de Hoek van Ouwerkerk). Om negen uur zaterdagmorgen wordt begonnen met appèloefenin gen, terwijl 's middags de zg. pak- werk-oefeningen zullen plaatsvin den, (aanvang twee uur). De kampioen politiehond van Zee land van vorig jaar. Bison van de heer Bal te Nieuwerkerk, kwam zo als bekend onlangs te overlijden, zo dat moeilijk kan worden voorspeld welke hond thans de grootste kans hebber is op de provinciale titel. De plaatselijke jeugdoos „The Fish" is van plan om in de nabije toekomst buiten de reeds twee jaar bestaande toneel-expressiegroep (jeugd 14 t/m 21 jaar) ook een groep voor volwas senen (gehuwden) in het leven te roepen. De reeds twee jaar bestaande to neelgroep van de jeugdsoos telt on geveer 25 deelnemers. Iedere vrijdag avond wordt intensief gewerkt o.l.v. Jacob Arie de Lignie te Serooskerke (W.). Deze studeert aan de Akademie voor expressie en hij maakt met de groep fikse vorderingen. „The Fish" is sinds kort zelfs aangesloten bij het N.C.A. (dat is het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel. Indien er voor de nieuwe groep voldoende belangstelling bestaat, zal MADRID. In een Madrileens hotel is tijdens een vergadering een „Por tugese regering van de zwijgende meerderheid in ballingschap" ge vormd, zo meldt het konservatieve Spaanse blad Nuevo Diario. WASHINGTON. President Gerald Ford van de Verenigde Staten heeft in het Witte Huis de eerste wet uit de Amerikaanse geschiedenis onder tekend die de financiering van de verkiezingsstrijd regelt. DJAKARTA. Bij een brand op de 51.000 ton metende Zweedse tank boot Palma in de Noordsumatraanse haven Pangkalansusu zijn de kapi tein en minstens twaalf andere leden van de bemanning om het leven ge komen. LUXEMBURG. De minister van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen zijn dinsdag in Luxem burg begonnen een agenda af te werken, waarop de betrekkingen van de gemeenschap met staatshan- dellanden (oostblok) een van de voornaamste punten is. Initiatief „Sursum Corda" SCHARENDIJKE, 16-10. Het kerkgebouw van de hervormde gemeente was woensdagavond geheel gevuld met liefhebbers van goede zang. De zang vereniging „Sursum Corda" uit Scharendijke had voor deze zangavond en kele koren van buiten Schouwen-Duiveland uitgenodigd, t.w.: de Clir. gem. zangvereniging „Hart en Stem" uit Ouddorp en het Chr. jeugdkoor „Van Knop tot Bloem", eveneens uit Ouddorp, beide koren met de dirigent de heer J. II. Kleefman, en tenslotte de Chr. gem. zangvereniging „Kapcllc-Bieze- lingc", onder leiding van mevr. Schipper-Roose. De Flakkeesc koren lieten oen bij-, zonder goede indruk achter. Hel koor „Hart en Stem" trad op mei ruim 40 leden, een bezetting om ja loers op te zijn. Vooral hel numpier „Nowbocly knows the trouble I'v seen" maakte indruk. Het jeugdkoor beschikte eveneens over goed stem- menmatcriaal. De goede prestaties van do koren uit Scharendijke en Kapelle-Biezc- linge dienen vanzelfsprekend even eens vermelding. Sursum Corda met dirigent, dhr. J. Schouts kan wor den beschouwd als oen routinier, dlc het eigenlijk steeds goed doet. On danks de betrekkelijke kleine bezet ting verdiende het koor uit Kappol- le-Biezelinge onder de deskundige leiding van mevr. Schipper-Roose alle lof. De voorzitter van de Scharendijk- se zangvereniging de heer J. van Iwaarden zegde de koren dank voor hun medewerking. Ds. Paulus, Ger. predikant te Scharendijke sloot de avond af. o.l.v. een Zeeuws toneeladviseur ge werkt worden. Welke avond men voor de tweede groep zal nemen, is af hankelijk van de keuze der deelne- mers(sters). Hetzelfde geldt voor het onderwerp (expressie of toneel o.i.d.). Bij voldoende opgave is de eerste bij eenkomst op donderdagavond 24 ok tober. Nadere informaties bij Henk de Reus, UNA-straat 49, Nieuwer kerk. telefoon (01114) 1391. Fons Jansen bracht „Kwartetten" Midden in de week Fons Jansen met „Kwartetten" een ver na zijn lachende-kerk-programma, woens dagavond - met medewerking van de Z.V.U. - in een Concertzaal met een gesloten balkon, maar een volle zaal. Kwartetten al eerder te Zierikzee, wel eender qua opzet, uitwerking en mise en scene, als men daar van spreken wil. maar inhoudelijk hele maal anders. Het thema - kabaret bij Jansen is al lang voorbij, al proeft men hier en daar nog wel zijn semi- narie-afkomst; het is nu „switchen" van het een naar het ander; een bon te keus uit het repertoire, dat land en volk bieden, zou men kunnen zeg gen. Vandaar onder de rood-wit- blauwe paraplu een nieuw volkslied, een beetje waar. een beetje triest, een beetje wrang. Een beetje waar met name is het allemaal bij een goede cabaretier, die een arsenaal van speelse moge lijkheden heeft om te parodiëren op de werkelijkheid; de draak (maar dat woord is al weer te zwaar) te steken met dit en met dat en toch een dungesponnen lijntje filosofie door het geheel van grappen en grollen weet te vlechten Fons Jansen kon dit woensdagavond allemaal weer waar maken, in een one-man- show, zonder noemenswaardige at tributen en alleen een (vervangende) pianist aan de vleugel, waarop een lampje dat fel de zaal inprikte. Dat hoeft een volgende keer niet meer. Zinnen uit een vreemde-talen- gidsje, berichtjes uit de krant en dat soort zaken, legt Jansen onder een loupe met een slijpfoutje en daar door komt het allemaal in een lacherige, soms gillerige optiek; heel knap, heel virtuoos vooral door een evenwichtige dosering met liedjes to the point op soms - iets nieuws - klassieke melodieën (Die Forelle"). In „Laatste bedelaars" de versim pelde wijsheid van de blinde orgel man. Een trilogie liet hij naar een climax groeien: „Eén zwakke plek", „Oud worden" en „Meisjes van 113". IJzersterk verhaal werd verteld zittend in oen (Engels) ziekenhuisbed. „Grafschriften" ging in de richting van het morbide; „Kolonel" bleek een fraaie bijna-uitsmijter. vlak voor het slotlied, met die on-heroïsche kabareteske typering van dit vreemd geworden Nederland. Eerder had in „Mooie taal" het Vlaams een beurt gehad. „Kwartetten" een programma voor de liefhebbers; vooral jongeren bleken er mee uit de voeten te kun nen, want zij domineerden de zaal. „What about" zo'n programma?; het is luchtige confetti maar ergens blijven rondjes plakken, misschien door het spitse kikje dat ze geven of de gulle lach, want er blijft een heleboel te lachen over. Traan en lach trouwens zijn van alle (kaba ret)-tijden. Fons Jansen bewees hot nog eens; een ovatie was zijn belo ning. B d.V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3