1 J HET LAATSTE HOUVAST China, het jubileum van een lokkend voorbeeld Kissingers reis Veel olie in Mexico BLIK DOOR HET WERELD Waardezegels Kerncentrale Borssele is weer in bedrijf Advertentie UW VERTROUWDE MERK Mao Tse Toeng zelf ontbrak op het feest bij het vijfentwintigjarig bestaan van de volksrepubliek Chi na, maar bij niemand is er enige twijfel dat dit zijn China is. En als de Chinezen trots zijn op hun voor zitter en het land dat hij stichtte, dan hebben ze er alle reden toe. In die kwart eeuw is er een enome ont wikkeling geweest. China was al lang een land dat geen enkele kracht had en nadat zeer lang buitenlandse mogendheden het vernederden door er te doen en te laten waar zij zin in hadden, volgde een rampzalige lijd van burgeroorlog plus oorlog met Japan - 3S jaar lang was er ge vochten voor Mao Tse-Toeng voor de Hemelse Poorten van Peking zijn volksrepubliek kon uitroepen, die nu inderdaad een wereldmacht is, poli tiek en militair. Binnen afzienbare tijd ook ekonomisch. Een land ook waar de hongersnoden, die er haast traditie waren, zijn uitgebannen en waar het bestaansminimum van de bevolking gegarandeerd is. De Sow jet-Unie heeft in de begin jaren hulp verleend tot de ideologi sche en andere tegenstellingen de vriendschap lieten verkeren in hef tige vijandschap. Van de andere zij de kwam in het geheel geen hulp van betekenis mede doordat de Amerikanen het land zo goed als zij konden isoleerden. Een isolement overigens dat Mao niet geheel en al onwelkom was omdat het hem de gelegenheid gaf de Chinezen te pres sen het zelf te doen waarmee hij een begrijpelijke nationale trots en een sterk nationaal gevoel in hen op kweekte. De methodes kunnen niet ieder bekoren: het is een kommunisme op nationale basis dat gepaard gaat met een principiële onvrijheid. Stelt men echter de vraag of wat Mao bereikt heeft ook tot stand zou zijn gekomen langs demokratische weg, dan is het moeilijk hierop met veel overtuiging ja te zeggen. Mao's volk - bijna een kwart van de wereldbevolking - mag dan geen imponerende welvaart bereikt hebben, het leeft in omstan digheden waarop menige burger van een ontwikkelingsland jaloers kan zijn. Oude leiders Het voor de hand liggende verge lijkingsmateriaal is India, eveneens een arm en volkrijk land. Al is de demokratie daar geenszins perfekt te noemen, ze werkt er en er is hulp in allerlei vorm geweest. In technisch opzicht is het waarschijnlijk wel de gelijke van Chinawaarbij men niet alleen aan kernbommen hoeft te denken. Maar de hongersnood is er bepaald niet uitgebannen en de stabiliteit van de samenleving is er stukken minder. Het kommunistische China ver schilt in één belangrijk opzicht van het kommunistische Rusland. Wil Moskou zijn systeem exporteren, het uitgangspunt van Mao is dat ieder land de vorm van kommunisme moet kiezen die ervoor geschikt is. De Chinese revolutie wordt niet ge ëxporteerd. Wel kan men er terecht voor raad en scholing. En het voor beeld moet wel menig ontwikke lingsland imponeren dat zichzelf makkelijk kan herkennen in een toestand die niet zo lang geleden ook in China heerste. En de Chine zen hebben zichzelf eruit opgewerkt, dat is een voorbeeld dat lokt. Het is daarom niet zo vreemd dat in de laatste tijd bijvoorbeeld in een land als Venezuela stemmen opgaan om Mao's voorbeeld te volgen met de nodige aanpassing voor eigen om standigheden. De kracht en het elan van een land als Noord-Vietnam bijvoorbeeld dat in menig opzicht zijn versie van het Maoïsme in praktijk bracht onder moeilijke om standigheden kan niet anders dan imponeren. Sinds een paar jaar is China ook uit het isolement getreden nadat vooral de VS toenaderingspogingen deden in het besef dat isoleren zin loos is geworden. In het internatio naal gezelschap heeft de Chinese volksrepubliek een bewonderens waardige matiging aan de dag ge legd. En dat is weer een faktor die voor velen aantrekkelijk is: een we reldmacht die zich op die status nauwelijks laat voorstaan of er ge bruik van maakt. Mao is oud, zijn tweede man Tsjou En-Lai is oud en ziek, maar dat hun werk in onge veer hun geest wordt voortgezet lijkt duidelijk: China is zeker niet alleen het werk van een paar man. En de invloed van het Maoïsme zal verder in de wereld nog aanzienlijk groeien. CAIRO, 14-10. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, gaat in de eerste week van november opnieuw naar het Midden-Oosten omdat er, naar hij maandag in Cairo onthulde „po sitieve aanwyzigingen zyn dat we vorderingen maken op de weg naar vrede in dit gebied". Nadat hy maandagochtend op nieuw met de Egyptische president Anwar Sadat, had gesproken ver klaarde Kissinger tegenover journa listen dat zyn volgende reis naar het Midden-Oosten een poging zal zyn om een vooruitgang te verwe zenlijken naar vrede op hechte en permanente grondslagen. De Amerikaanse bemiddelaar zei dat hij president Sadat verslag had uitgebracht van zyn besprekingen in Syrië, Jordanië, Israël en Saoedi- Arabië en dat Sadat begin volgend jaar een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Kissinger vertrok vervolgens naar het vliegveld van Cairo vanwaar hij naar Damascus ging voor een twee de bezoek aan de Syrische leiders. WASHINGTON. 14-10. In Mexi co zit mogelijk tweemaal zoveel olie in de grond als in Alaska. Volgens de Washington Post bevatten de re serves op ongeveer 420 mijl ten zui den van Mexico City naar schatting twintig miljard vaten olie van hoge kwaliteit. De reserves in het noor den van Alaska worden op tien mil jard vatten geraamd. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij elk De Kuyper-artike! I Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever plus BOEKENCOUPONen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54, Schiedam BOE VAG ZIERIKZEE. Onze oud-regiogenoot Jacco van Renesse, zoals hij te zien was in de operette „Grafin Mariza", tijdens de Concertzaal-uitvoering van de Hoofdstad Operette. (Foto: Zlerlk'/.eesche Nieuwsbode) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Premier Den Uyl heeft voor de televisie verklaard dat de brief van de Nederlandse bis schoppen over abortus provocatus niet anders kan zijn dan een belang rijk, maar nooit beslissend aanduiden van wat in een bepaalde bevolkings groep over deze zaak leeft. ROTTERDAM. Het eerste nummer van de Bajeskrant is in Rotterdam ten doop gehouden. Een werkgroep, waarin ex-gedetineerden, voormalige werkers uit inrichtingen en studen ten in de sociale wetenschappen zit ten, verzorgen deze twee-maande lijkse uitgave. Het tijdschrift is be doeld voor gevangenen en hun fa milieleden en mensen, die de gevan genissen hebben verlaten, om de dis cussie over het gevangenissysteem op gang te brengen. ROTTERDAM. Een politieagent in burger heeft twee jongemannen in hun linkerbeen geschoten. Even te voren had het tweetal een nog on bekende man mishandeld. Na behan deling in het Dijkzigtziekenhuis zijn ze in hechtenis genomen. Het zijn de 17-jarige tegelzetter C. J. B. uit Rot- tei'dam en de 18-jarige monteur A. W. G. van G., eveneens uit de Maas stad. TIEL. In Tiel heeft een schietpartij plaatsgehad, waarbij de 35-jarige J. J. uit Rhenen ernstig were) gewond. De 29-jarige Tielenaar D. J. van S. schoot met een vuurbuks vanuit een hinderlaag op J. op het moment dat hij met anderen uit een bar aan de Stationstraat kwam. Hij werd in de hartstreek getroffen en een kogel moest operatief verwijderd worden. Zijn toestand is ernstig. BORSSELE, 13-10. Zondagmid dag om 13 uur is de kerncentrale Borssele weer met de volle honderd procent van zijn vermogen aan de elektriciteitsproduktie gaan deelne men. Zaterdagmiddag om 9 uur funktioneerde de kernreactor weer. Zondagnacht om half twee produ ceerde de kerncentrale voor het eerst na drie weken weer elektrici teit. Hel opnieuw starten van de cen trale volgens het daartoe ontworpen plan was mogelijk, dank zij de gro te inzet van het personeel van dc NCV PEZEM. Aldus de directeur van 't bedrijf, ir. M. Dalebout. Zoals be kend, was de centrale buiten bedrijf door twee op elkaar volgende sto ringen. gevolgd door een lekkage in het nucleaire kernreactor-gedeelte van de centrale. Het drie weken uit produktie zijn van de centrale heeft de PEZEM milliocncn guldens na deel opgeleverd. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 16 OKTOBER NED. I: Het kinderprogramma om vijf uur wordt door de KRO ver zorgd met De rode autobus. Droef de hond is degene die het kijkersvolk je allerlei vrolijke dingen voortovert. De NOS komt om zeven uur op de buis met de gebruikelijke program ma's Van gewest tot gewest en So- cutera (over zwakzinnigenzorg). Het journaal van acht uur wordt gevolgd door de politieke zendtijd (CPN) en de eerste trekking van de 629e Staatsloterij. Vervolgens wordt het tijd voor het Engelse tv-spel De Achilles hiel, geschreven door Brian Clark. Martin Shaw (Frank van He len) geeft gestalte aan een rijk en beroemd geworden prof-voetballer, die in het stadium is geraakt waarin hij ook de nadelen van de status gaat ondervinden. Hij realiseert zich plotseling dat hij een publiek bezit dreigt te worden. Hij denkt zijn pro blemen kwijt te raken door zich aan de drank over te geven. Hierna volgt de rubriek Kijken naar kinderen, waarin men. zich bezig houdt met een Londens centrum waar kinderen die gehandicapt zijn of een ontwik kelingsachterstand hebben, erg in tensief worden begeleid. De ouders worden sterk betrokken bij het on derzoek van de verschillende spe cialisten en beslissen mee in het overleg welke behandeling het beste zal zijn voor het kind. Hierna volgt nog Panoramiek en Studio Sport, waarna de uitzending tenslotte be sloten wordt door Den Haag Van-, daag. NED. II: De vooravond is gereser veerd voor het IKOR, dat een twee tal onderwerpen op zijn programma heeft staan. Eerst wordt een film ge toond van de Nederlandse afdeling van de organisatie Youth for Christ, die zich bezig houdt met de verkon diging van het evhngelie aan de jeugd. De rest van de tijd tot acht uur is voor Kenmerk, over kerk en samenleving. De EO komt na het journaal uit de startblokken met de film Dirkie, alleen in de woestijn. Het is het verhaal van een jongetje, dat na een vliegtuigongeluk eenzaam in een woestijn ronddwaalt. In het verdere verloop van de film gaat zijn vader naar hem op zoek. Het volgende half uur wordt doorge bracht in muzikale sfeer. Voor de tweede keer laat de EO haar publiek kennis maken met Nafri Tuhan, het Indonesisch orkest. Op het program ma van dit exotische gezelschap staan o.a. een vissersdans, een oogst lied en enkele geestelijke gezangen. Een EO-team heeft enige tijd het Engels-Nederlandse echtpaar Derek en Jenny Cook gevolgd, dat in het Sahelland Tsjad het evangelie ver kondigt onder het Moslimvolk. Een impressie van hun werk, dat zij al tien jaar doen, wordt gebracht on der de titel Tien jaar zaaien, maar geen oogst. De titel van de doku- mentaire is veelzeggend: er zyn nog geen mensen tot bekering gekomen, maar Derek en Jenny gaan enthou siast door met hun evangelisatie werk. De EO besluit haar program ma met een aflevering van Ars Mu- sica, waarin de organist Karl Rich ter. WOENSDAG 16 OKTOBER NED. I: 9.15 Schooltelevisie; 16.30 Thematische biologie voor de brug klas; 17.00 De rode autobus; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 HILVERSUM. Vrywel unaniem zijn de omroepen tot de conclusie gekomen dat de nacht uitzendingen een belangryke service bieden aan de luisterkring al is die in de nach telijke uren niet zo groot. Vrijdag 18 oktober, 20.20 uur, Nederland I: De Mounties show. Met als gast Vicky Leandros Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge west; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal 20.20 Politieke partijen; 20.30 Staats loterij; 20.35 De Achilles hiel; 21.30 Kijken naar kinderen; 21.55 Panor'a- miek; 22.10 Studio Sport; 22.35 Den Haag vandaag; 22.50 Journaal. NED. II: 18.15 Leiding bij sport; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Youth for Christ, Ne derland; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.20 Dirkie alleen in de woes tijn; 21.40 Nafiri Tuhan; 22.10 Tien jaar zaaien, maar geen oogst; 22.35 Ars Musica; 23.00 Journaal; 23.05 Hoe word ik de computer de baas? DONDERDAG 17 OKTOBER NED. I; De V AR A-uitzending wordt om zeven uur geopend met de kostelijke humor uit de Stratema- keropzeeshow waarin ditmaal het „Zenuwachtig zijn" het thema is. Niet minder kostelijk zijn de sldp- stickfragmenten die Maarten van Rooyen bij elkaar geplukt heeft voor zijn serie Horen, zien en zwij gen. Van deze serie.voor de klok van acht uur een nieuwe aflevering. Na het journaal laat de VARA de kij kers de verdere ontwikkelingen zien in het gevangenenkamp Colditz. De berichten zijn in eerste instantie ne gatief. De vluchtpoging van de Franse luitenant Beausire is mis lukt. Maar voor luitenant-kolonel Marsh schijnt wel succes in het ver schiet te liggen. Hij stimuleert krankzinnigheid om zodoende uit het gevangenschap ontslagen ie worden. Degenen die hem observe ren schijnen ervan overtuigd te ra ken dat hij inderdaad krankzinnig is. Vanaf kwart voor negen zijn 25 mi nuten voor Hans Ouwerkerk, die in De Ombudsman problemen probeert op te lossen, die hem door de kijkers zijn voorgelegd. De volgende 25 mi nuten betekenen weer een vrolijke ontmoeting met dokters ter zee. De jonge dokiers Duncan Warring en Dick Stuart Clark hebben helemaal geen kaas gegeten van de gedragsre gels die op zee gelden. Hierna rest nog Achter hel nieuws en Den Haag Vandaag. NED. 11: Van Nature is de titel van een nieuw programma dat om zeven uur wordt uitgezonden. Men kan het vergelijken met Dier en Vriend, het is echter iets breder van opzet en duurt ook tweemaal zo lang. Vanavond in Van Natura o.m. aandacht voor enkele kattenrassen, het Wereldnatuurfonds en het EH BO voor dieren. Na het journaal maakt Eddy Becker voor de eerste keer in het winterseizoen zijn Eddy go round show. Hij is omringd door een keur van artiesten. Hei zijn Oli via Newton-John, Del Shannon, Chris Roberts en Albert Hammond. Tot omstreeks tien uur is vervol gens politieman Kojak weer aan het werk te zien. Vanavond moet hij de moord oplossen van een oude vriend en kollega. Omdat hel slachtoffer 10.000 dollar op zak heeft wordt in eerste instantie gedacht aan een ge val van korruptie. Kojak komt voor de opdracht te staan in zeer korte tijd te bewijzen, dat zijn vermoorde kollega een op en top eerlijk man wasTot bij elven heeft de NCRV nog drie kwartier over en die wor den besteed aan het programma Ars Musica: een zangorkesl vanuit de schouwburg Orpheus in Apeldoorn, gebracht door de Bussumse koorver- enigïng Pro Musica onder leiding van Lex Karsemeyer. DONDERDAG 17 OKTOBER NED. I: 14.00 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabtouter: 18.55 Nieuws; 19.05 De Stratemakersop- zeeshow; 19.30 Horen, zien en zwij gen: 20.00 Journaal; 20.20 Colditz; 21.15 De ombudsman: 21.40 Dokters ter zee; 22.05 Achter het nieuws; 22.55 Den Haag Vandaag; 23.10 Jour naal. NED. II: IS.15 Flexibele school 18.45 Paulus de boskabouter; 1S.55 Nieuws; 19.05 Van Nature: 20.00 Journaal; 20.20 Eddy go round show; 21.15 Kojak; 22.05 Pro Musica; 22.50 Journaal. 55 Vrijdagsavonds zat ze naar de mo deshow te kijken, kocht een jurk die haar leek en waarschijnlijk goed zou staan, terwijl Nelie een halve gar derobe kocht. Tot grote verbazing van Truus: „Kind, wat moet je met al die kleren? En je hebt al zoveel". „O, ik wil af en toe eens -wat nieuws hoor. Bovendien, sinds ik Kathy heb. ben ik dikker geworden. Ik groei overal uit; wat kan ik er aan doen?" „Minder eten," antwoordde Truus lakoniek. Hoewel ze er zich op had verheugd misschien nog wel het meest om haar nichtje weer te zien en te knuf felen, werd het toch een vervelend en teleurstellend weekeinde Nelie kreeg ten overvloede zondagsmid dags een buurvrouw op visite, zodat Truus zich al gauw teveel voelde, een smoesje verzon en vertrok. Terug in haar huis zag ze op de tafel de vele brieven en kaaltjes. In een vlaag van woede veegde ze alles op de grond. Allemaal huichelarij, die gelukwensen! Wat koop ik er voor? Enkel Toon, die meent het. En natuurlijk Joop Biermans. Ze stak een sigaret op. Met haar voet veegde ze de op de grond ge vallen papieren op een hoop, waar na ze naar haar keuken liep en een kop koffie voor zichzelf klaarmaakte Jammer, dat Toon geen telefoon heeft, dacht ze, anders b'elde ik hem op. Gek, ik verlang gewoon naar hem. Ellendig, dat hij zo ver van me vandaan zit. Bijna driehonderd kilo meter! Ze had immers dc rit al een keer heen en weer gemaakt? Niet iets om te zeggen: ik ga even een uurtje naar hem toe. In het grote woonvertrek had ze de overgordijnen dichtgetrokken; slechts een kleine schemerlamp ver lichtte het vertrek. Ik ben een suc cesvolle vrouw, want met mijn on- FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK derwijsrapport heb ik een goede beurt gemaakt. Ik word door velen beschouwd al een expent op dit ter rein. Meerdere gemeenten willen profiteren van mijn kennis, maar Haarlem wil me niet laten gaan. Hetgeen ik de gemeente niet kwa lijk kan nemen Ik heb een prachtig salaris en ben lot op zekere hoogte mijn eigen baas. Maar ik blijf on danks dat een eenzame vrouw, die hunkert naar wat genegenheid. Naar 'n zoen, 'n arm om me heen. O. Toon ik wilde wel, dat je bij me was. ik ben in een stemming om alles toe te staan.... God, wal is dit-el lendig! Waarom ben ik zo? En waar om heeft de één alles: een man, kin deren, geluk, liefde.... En ik niets? Mevrouw Ranzijn, de onderwijsdes kundige, die dat briljante rapport schreef, weet je wel? Ja. dal ben ik Maar liever zou ik gewoon een on derwijzeresje zijn voor de eerste klas. met een vriend, die me 's middags zou opwachten, die me zou liefhebben en vertroetelen, kus sen Met wie ik een gezin zou kunnen opbouwen. Elke nacht we^r opnieuw in zijn armen liggen en lïïe laten bespelen. O.... ik word nog eens gek van verlangen! Ze kwam overeind en schonk zich een glas wijn in. dat ze bijna achter elkaar leegdronk. Opnieuw vulde ze haar glas. Met bevende hand stak ze een nieuwe sigaret op. Ik rook teveel en als ik zo'n off-day heb. drink ik ook meer dan goed voor me is. Morgenochtend heb ik natuurlijk weer een kater, want ik kan er ei genlijk helemaal niet tegen. Ach, wat kan hel me eigenlijk schelen. Niemand hoeft or immers last van. behalve ik zelf. De volgende morgen was ze ont stemd, omdat ze zich weer had lo ten gaan en nam een paar tabletjes in om van do hoofdpijn af lo ko men. Maar ze nam tevens een be sluit. Ik bel het stadhuis en zeg, dal ik een paar dagen vrij neem. Dat ik die nodig heb na alle emoties van de laatste weken. De baas zal het begrijpen. Hij zal het me niet wei geren. Om negen uur pakte ze een paar koffers in, keek of ze voldoende geld bij zich had en stapte in haar wa gen, nadat ze haar woning afgeslo ten had. Onderweg, in Hillegom, stopte ze cn verzond op het postkan toor een telegram naar Nieuwpoorl, „Ben onderweg. Veel liefs. T" Ze vernam van de ambtenaar, dat be trokkene zeker binnen het uur dit telegram in zijn bezit zou hebben waarna ze in een betere stemming verder reed naar hel zuiden. Ik doe het kalm aan. besloot ze. Hij weet nu, dat ik steeds dichterbij kom en hij zal begrijpen, da,t ik nu ook het zelfde wil als hij. Ik ontkom er im mers niet meer aan nu er een man in mijn leven is gekomen, die me hoogacht en door men lelijkheid heenkijkt? Of die het misschien he- lemaa) niet kan schelen. Die in elk geval lief voor me wil zijn. En weet, dat ik nu aan al zijn verlangens zal willen voldoen. Evenwel, hoe dichter ze dc Bel gische grens naderde, hoe zenuw achtiger ze werd. Ditmaal had ze besloten over Antwerpen te rijden cn niet via Vlissingen-Breskens. In Zundert zette ze dc waeen bij een restaurant neer en bestelde daar een diner. Ze dronk er een glas wijn bij en rookte na afloop rustig ccn paar sigaretten onder hel gcn»l van een kop koffie. De rust deed haar goed. Het is zo een heel eind. dacht ze. Misschien had ik toch bV?ter door Zeeland kunnen gaan. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4